Boeiende lezing over Rusland voor C.P.J. DAGRECLAME 19 DE SCHERPE KANTJES Agenda 19 Beeldende kunst te Veenendaal SUPERSLAGERIJ BIEDT U SPECIALE WOENSDAG Magere speklappen Prima gehakt kruiden Hierbij een rol beschuit 1. 1_69 Zuurkool Q ct. DONDERDAG Klapstuk 9 49 Nasi vlees 39 Slavinken 98 Gekookte bieten 4 ct VRIJDAG Rib- en haas-karbonade 9 48 Varkensfilet rollade 98 Ossestaart 09 Geschrapte worteltjes 4 Q ct ZATERDAG Lamscarbonade 49 Lamsborst *j 35 Lamsbout 63 DE HELE WEEK Gelardeerde lever 49 ct' Tong kaas 39 Kalfsleverworst 59 Braadkuikens 39 ELST Achtjarige jongen overleed na ongeluk AMERONGEN Drie meisjes bedreigd door 15-jarige knaap De heer Van Leersum: 't Zijn de tranen van Rusland, die mij overspoelden Voor de afdeling Veenendaal van de C.P.J. sp.rak de heer Van Leersum uit Blaricum over het onderwerp: „De situatie in Rusland". Zyn zeer boeiend be toog, verlicht met treffende dia's, werd met grote aandacht gevolgd. De heer Van Leersum maakte enkele reizen naar Rusland en zelfs naar Siberië. GESCHIEDENIS Spreker merkte op dat hij bijna heel Rusland had doorkruist, hij had gedwaald over de uitgestrekte steppe en stond voor het Mausoleum op het Rode Plein. De heer van Leersum een overzicht ge vend over Ruslands historie beklemtoon de het verdriet, de oorlogen en de ellen de waarin dit volk in de loop der eeuwen was gedompeld. Het waren de tranen van Rusland die mij het meest overspoelden bij mijn verblijf aldaar merkte spreker op. De geschiedenis van Rusland dateert van 300-400 na Chr. en de eerste Russen trokken langs de Dnjepr in noordweste lijke richting tot ze de Oostzee bereikten. Hier maakten zij de verbinding Oostzee- Middellandse Zee. Zij dreven handel in pelsen, vis en bijen en voeren met primi tieve scheepjes over de Dnjepr. Spreker schilderde daarna de wreedheden van de vroegere Russische heersers als Dzjengis Khan, die vanuit Mongolië een schrikbe wind inzette, hierna gevolgd door Iwan de Verschrikkelijke, die eveneens een monsterbeleid heeft gevoerd en duizen den landgenoten heeft gedood, soms eigenhandig. Deze Iwan was een wrede, zeer wrede despoot. Daarentegen waren er ook vorsten, die het Christendom be leden. Vorst Wladimir bracht het Chris tendom in Rusland. Vorst Nikon begon daarna met de kerkhervorming en men dacht dat hij de Anti-Christ was. Vele mensen verbrandden zich levend omdat ze vreesden om te komen. De oude Russen zijn zeer gelovig, aldus de heer van Leer sum. Maar de jongeren zweren bij het communisme. In Moskou waren eens 200 kerken, nu zijn er nog een 20. Er wordt in het Westen wel eens beweerd dat de kerk in Rusland vol is, maar als er eerst honderden zijn afgebroken of als garage en bioscoop zijn ingericht, is het logisch dat de overblij venden vol zitten. De kerk gangers zijn echter meest bejaarde moe dertjes. De jeugd heeft de godsdienst af gezworen. Breed De heer van Leersum vertelde treffen de anecdotes over de zangkunst van de Russen en hun muziekkennis. Aan de grens moest de groep waarmee de heer v. Leersum reisde enkele uren wachten. Een bus, die van de andere kant kwam was bezet met jonge Russen. Toen ze COMBI 500 gram 500 gram kilo 500 gram Mb 300 gram 3 stuks kilo 500 gram 500 gram 500 gram Vt kilo per 500 gram 500 gram 500 gram 100 gram 100 gram 200 gram per 500 gram PRIJSWIJZIGINGEN VOORBEHOUDEN hoorden dat we Westerlingen waren wil den ze van alles weten. Wij op onze beurt prezen het Don Kozakkenkoor en vroe gen of ze zoiets voor ons konden zingen. De hele groep Russen ging in 't gelid staan en ernstig en gedragen klonk het lied „Breed is mijn vaderland". Zo wer den we begroet. De heer van Leersum be steedde vervolgens nog aandacht aan het landschap en wees op de eindeloosheid van het Russische landschap. De aanblik van het Rode Plein is een gewaarwording op zichzelf aldus spreker. De Heer van Leersum had verschillende contacten met de bevolking en maakte gewaagde film opnamen. Het bleek dat onder de arbei ders en boeren het communisme de mees te aftrek vindt. De intellectuele groep zwijgt in alle ta len en is beducht voor verraad. De vrouwen doen overal mannenarbeid zoals het storten van beton e.d. Overigens kon de heer van Leersum na zijn laatste reis symptomen van meer verdraagzaamheid en soepelheid ontdekken. De rede van de ze Rusland-kenner werd door de aanwe zige jonge boeren en boerinnen met grote interesse gevolgd, zo zelfs dat een groep jongeren na afloop van de vergadering verzocht nog meer te mogen horen, waar op de heer van Leersum inging en voor deze groep nog eens diep inging op de problemen en op het karakter van de doorsnee Rus. Het was een zeer boeiende avond voor de C.P.J. LICHTE AANRIJDINGEN - Mutaties in E.H.B.O. bestuur VEEL BLIKSCHADE Vrijdagmiddag wilde de automobilist J. M. V. vanaf de Bergweg de Van der Duyn van Maasdamstraat inrijden. Hij had een grote snelheid en kwam op het trottoir terecht. Het bleek dat V. wel rij-examen had gedaan, maar niet over een geldig rijbewijs beschikte. Procesverbaal werd opgemaakt. Zaterdagmiddag wilde de heer J. H. V. uit Utrecht met zijn vrachtauto de Fluitersstraat uitrijden rechtsaf de Zandstraat in. Op deze straat reed de heer B. uit Veenendaal, die linksaf de Fluitersstraat in wilde rijden. Beide auto's botsten, waarbij deze voertuigen schade opliepen. Ook zaterdagmiddag ontstond een ongeval in de Hoofdstraat, toen de automobilist E. B. stopte om zijn wa gen op de parkeerstrook te zetten. Een achteropkomende bromfietser J. W. L. uit Eist passeerde juist een wielrijder en kon de auto niet ontwijken. Er ont stond lichte schade. Op de Buurtlaan-Oost reed zater dagavond de heer G. van V. met zijn auto in de richting Ede. Hij passeerde daarbij een bromfietser, maar raakte toen de macht over zijn stuur kwijt. Hij kwam in de bermrand terecht en raakte een boom. Uiteindelijk kwam de auto in een voortuin tot stilstand. Maandagmiddag werd een melkwa- gentje, bestuurd door T. v. d. P. uit Veenendaal ter hoogte van de Stations singel aangereden door een vrachtauto bestuurd door J. uit Velp. De vracht autobestuurder wilde eerst de nieuw aangelegde weg bij het bejaardencen trum inrijden, maar bedacht zich en reed door naar de Industrielaan. Door deze manoeuvre misleid botste v. d. P. tegen deze wagen op. Het melkwagen- tje werd flink beschadigd. Twee enthousiaste en idealistische jongeren, de heren Lex van Manen en Peter van de Poll hebben de moed getoond in Veenendaal, waar, behalve de vocale en instrumentale muziek, andere kunstuitingen zo goed als onbekend zijn, een kunst- en antiekhandel met expositieruimte te openen, 't Lanterentje genaamd (Zandstraat). En gelukkig initiatief, een lofwaardig idee. Zij beginnen de kennismaking met een tentoonstelling van werken door vijf kunstenaars gemaakt, wier jeugd verantwoordelijk is voor het niet altijd gerijpt zijn van hun werken. Bij de een meer, bij de andere minder, mist men de nodige zeggingskracht. De meest begaafde van het kwintet lijkt ons Jaap Dommisse met zijn pot- terie, fraai gebakken met warme kleu- rennuances. De adel van het handwerk, vaak geheel ontbrekend bij machinaal vervaardigd fabrieksgoed, valt in de makelij van de schalen, vazen en pot ten sterk op. Onder de gebakken plas tieken munt de haan met het fascine rende blauwe oog uit, een expressie van felheid en kracht. Na Picasso is de haan weer een geliefd object bij ve le kunstenaars. Het edelsmeedwerk van Hans de Graaf spreekt van voornaamheid en vertoont een rationeel en fraai gebruik van edelstenen. Ernst van Cleef is slechts met twee tekeningen vertegenwoordigd, een vlot te impressie van schepen en een mooie zielvolle kop van een jonge vrouw. Wij zijn verlangend zijn schilderwerk te zien. Van de gevluchte Hongaar Feri Gö- gös, een meditatief fantasierijk man, vielen ons de twee gouaches op, fijn van kleurenstelling en aardig van rit me in de plaatsing van letters, sym bolen en hiëroglyfen. De beeldhouwster Pam van Leeuwen - siein toont kleine plastieken, die wij de laatste zomer al te Ede bij „De 8" zagen, soms raak van impres sie. Wij zijn benieuwd naar haar plas tieken in groter formaat. De ondernemers koesteren allerlei plannen tot uitbreiding, vooral van de al te kleine expositieruimte. De van kunst afkerigen dienen zich de woor den „gemene gratie" te herinneren, DS. LUGTIGHEID VOOR COMITé VRAAG EN ANTWOORD 54 Op maandag 14 februari zal ds. G. Lugtigheid, Geref. predikant te Maarn voor het comité „Vraag en Antwoord 54" een inleiding houden in de kleine zaal van gebouw Eltheto. Belangstel lenden zijn welkom. GESLAAGD Te Veenendaal slaagden dezer dagen voor het praktijkdiploma van de Ned. Unie: Voor Duitse stenografie: De da mes Annet Bruis, Ans van de Hatert en Hennie van Leerdam. Voor Engelse stenografie: Marijke Albrecht. Voor machineschrijven (kantoortypist(e): Lia van de Meyden, Reina van Veenendaal, Toos van Doorn. Steynie ter Haar en Jan van de Scheur. De gediplomeerden werden opgeleid door het Handelsin stituut Van Rijswijk te Veenendaal. „MORGEN IS HET ZONDAG" Woensdagmiddag zal ds. Veldkamp uit Hilversum voor de bejaarden in het O.C.B. gebouw een causerie hou den. Het onderwerp is „Morgen is het zondag". Personeel fa. Wed. A. W. de Haas vierde gezellig feest Het personeel van de fa. Wed. A. W. de Ilaas autbusonderneming vierde vrijdagavond gezellig feest in het ge bouw „Irene" te Rhenen. Onder de tonen van het Cocktail Trio en de zang van De Selvera's rees de stemming tot grote hoogte. Het was een zeer goede feestavond en men bleef dan ook tot diep in de nacht bijeen. De personeelsleden werden met eigen vervoer weer naar huis gebracht. De chauffeurs, die deze vrijdagavond dienst hadden op de verschillende bus lijnen kregen van de directie een trak tatie. waarmede, als wij ons wel herinneren, dr. Abraham Kuyper alle goede gaven Gods, waaronder vooral de beoefening van allerlei kunsten, bedoelde. De ex positie is vrijdags en zaterdags ge opend. D. Philips VOORZITTER OOSTERBEEK TREEDT AF De E.H.B.O. afdeling Veenendaal houdt op dinsdag 16 maart a.s. haar jaarlijkse ledenvergadering. Het be langrijkste punt is wel de verkiezing van een aantal nieuwe bestuursleden. Aftredend en niet herkiesbaar zijn de bestuursleden D. J. Oosterbeek (\A>or- zitter), G. v. d. Kraats, mej. H. v. d. Hoef en P. van Viegen. Mevr. v. d. Hoek-Bakker. Nieuwe presidente E.H.B.O.? In de functie van voorzitster wordt waarschijnlijk kandidaat gesteld, mevr. C. A. v. d. Hoek-Bakker, J. G. Sand- brinkstraat. Voor de overige vakante functies zijn nog geen namen genoemd. PROGRAMMA VAN GEREF. KERKKOOR VOOR KOMENDE MAANDEN Het Geref. Kerkkoor o.l.v. haar di rigent de heer Henny Pomp heeft de komende weken een druk programma. Op zaterdag 27 februari a.s. wordt in de Petrakerk een kerkconcert gehou den waaraan behalve het kerkkoor „Soli Deo Gloria" ook het Chr. Gem. Zangkoor „Con Amore" uit Renswou- de zal meewerken. Beide koren staan onder leiding van Henny Pomp. Soliste is de sopraan Koosje Zomer uit Ben- nekom. De opening en sluiting wordt verricht door de heer S. Tigchelaar. Op 21 febr. en 14 april zal het Geref. Kerkkoor een uitvoering geven in het Julianaziekenhuis, terwijl het koor op 11 april d"e zondagavondzang in de Petrakerk zal begeleiden m.m.v. het kinderkoor. PROF. MOENS OP 13 MAART VOOR BIJBELKRING Aanvankelijk lag het in het voor nemen van de Bijbelkring van de Chr. Geref. „Pniëlkerk" om de vragenstel- ling na de lezing van prof. Moens te vervolgen op 13 febr. a.s. Dit is uit gesteld tot zaterdag 13 maart a.s. Het laatste sliertje rook uit de vredespijp, waaraan de zer dagen is gezogen door de nog immer gekortwiekte PvdA-fractie en de twee le den die deze coupure had den aangebracht, kringelde vorige week op aan het be gin van de vergadering van de Veenendaalse gemeente raad. Des raads nestor, de heer Joh. van Hardeveld, ver klaarde staandebeens, dat hij en de belendende heer T. Verkuijl de rijen der socia listen weer hadden gesloten. De praeses van de fractie, de heer J. H. H. Jansen, eveneens in staande toe stand, bezegelde deze ver klaring door te zeggen dat hij er niets aan had toe te voegen. Het was een sobere plechtigheid. Zo hoort het ook in de politiek. Twee verloren zonen terug in het huis van Pa (de Pa van de A, om het ene Kan na te zeggen). -H- De stiefmoederlijke bedeling van Opa en Oma in „De Engelenburg" (zonder „h" wel-te-verstaan, niet het cen trum, maar het plan) trok de VVD-mevrouw Buddingh zich aan. Te weinig bejaar denwoningen daar volgens mevrouw. En te veel mensen in betere doen'in gesubsidieerde wo ningwetwoningen hier en daar en overal, volgens de heer Van Ojik. Hij stelde voor die meepikkers uit de staatsruif eens op een extra (woon)beiasting te trakteren in plaats van 4 op de straat- en rioolbelasting en een riks op de vuilnisbak te zetten. Het zou wel niet luk ken, maar Den Haag mis schien enigszins uit het dutje porren. De voorzitter zag de kansen op een begin van deze vic torie direct in de residentie liggen. Neem 'es een kamer lid in de arm, luidde zijn vrij uit het politieke jargon vertaalde - opmerking aan het adres van de heer Van Ojik. De ouverture op dit stuk kan niet ten gehore gebracht worden door een gemeente raad, slechts spelende bij de tweede of nog verder van de dirigent strijkende violen. Anders is het met de riolen. Men mag als raadslid de ge meenschap er wel voor be hoeden dat de afvoer van haar overtolligheden tegen de normale stroom door de buizen op wordt gepland. Ook op - de overeenkomst berust op louter toeval - de Vijgendam, die in een kwa- je reuk stond vergeleken bij de westelijke sector van de Buurtlaan. De raad zag de aan de verbetering van de Vijgendam toegedachte cen ten liever besteed aan de Buurtlaan. Hoeveel centen? AR-mr. J. F. van Leeuwen liet een paar duizendjes glippen, gevolgd door een gestameld excuus aan het college. Het waren vertrou welijk aan de raad toever trouwde centen Als dan toch in veertien da gen die paar centen uitge geven moesten worden dan wist de heer Van Deelen nog wel wat anders te be denken om ze aan te be steden. Ze worden in twee keer veertien dagen nog niet uit gegeven. Het college liet de Vijgendam een maand ver dwijnen van het toneel, ook al konden de centen worden losgewerkt uit het grondbe drijf. Voor de Vijgendam dan. Niet voor de Buurtlaan. Da's een ander bedrijf. Het tweede bedrijf. Doek. POLITIERAPPORT VERMELDDE IN VOLLE VAART TEGEN EEN GEPARKEERDE VRACHTWAGEN Vrijdagavond reed de heer V. uit Rhenen op onverklaarbare wijze in volle vaart op de goed verlichte vracht wagen van de heer V. uit Eist, die nabij Een rustiek hoekje in de vrijdag geopende antiekzaak „Het Lan terentje" in de Zand straat. Hoofdemployé A. Pot benoemd tot PTT-directeur in Schoonhoven De heer A. Pot. De heer A. Pot, hoofdemploye le klas bij de P.T.T. te Veenendaal is met in gang van 1 april a.s. benoemd tot di recteur van heb postkantoor te Schoon hoven. De heer Pot, die 37 is, begon zijn loopbaan bij de P.T.T. op 10 mei 1944 te Dokkum. Hij doorliep daarna de verschillende rangen, was employe 3e, 2e en le klas en kwam op 1 augustus 1960 naar Vee nendaal waar hij in de rar\g van hoofd employe werkzaam was. De Benoeming van de heer Pot tot directeur kwam hedenmorgen af. Gistermiddag reed de 8-jarige Cornelis v. d. Bruinhorst met z(jn fiets het erf af van zijn ouderlijke woning aan de Meent- dijk onder de gemeente Ede. Op dat moment passeerde juist de heer G. L. uit Veenendaal met een V.W. busje. De automobilist kon de jongen niet meer ontwijken en schep te hem. Zeer zwaar gewond werd de jongen opgenomen en naar het Juliana ziekenhuis te Veenendaal gebracht, waar hij in de loop van de avond is overleden. Vrije tijd kostbaar goed Vervolg van pag. 1 Huiselijke karweitjes Wat gebeurt er nu met die 18'/» uur? Een onderzoek heeft aangetoond, aldus professor de Grazia, dat de gemiddelde man vijf uur per week besteedt aan hui selijke karweitjes, die op het „doe-het- zelf" niveau liggen, hetgeen de werkelijke vrije tijd per week terug brengt tot 13Vi uur. Helaas is de slotconclusie nog niet in zicht. De werkende vrouw heeft name lijk een diepgaande wijziging veroorzaakt in de taakverdeling tussen man en vrouw. De vrouw van de man die vroeger 70 uur per week werkte, zou zelfs niet op het idee gekomen zijn hem te vragen te stof zuigen of de baby in bad te stoppen. Dat is tegenwoordig anders. Uit het rapport blijkt namelijk, dat de gemiddelde man 2'A> uur per week aan huishoudelijke werkjes, het koken niet meegerekend, besteedt, waarmee de beschikbare vrije tijd voor de man wordt gereduceerd tot 11 uur per week. Over het algemeen genomen kan men dus stellen, dat de tegenwoordige werken de man bepaald niet veel meer en in vele gevallen zelfs minder vrije tijd heeft te besteden dan zijn voorouders in 1850. Mensen die meer uren maken, dan wij hierboven noemden, komen er nog slech- VEENENDAAL Woensdag 10 febr., 2.30 uur, O.C.B. geb.: Bejaardenmiddag. Spreker: ds. Veldkamp uit Hil versum. Woensdag 10 febr., in brandweer kazerne: Voordracht van de heer S. de Waard over Finland voor gemeente personeel. ELST Woensdag 10 febr., in hotel Stuy- venberg: De heer N. B. de Boer spreekt voor Cult. Nat. Hist. Ver. OVERBERG Dinsdag 9 febr., 7.30 uur, in School met de Bijbel: Leden vergadering Overbergs Belang. SCHERPENZEEL Woensdag 10 febr., 7.30 uur: Ou deravond Chr. lagere land bouwschool en officiële ope ning van het handvaardig heidslokaal door de ere-voor- zitter jhr. W. H. de Beaufort. Donderdag 11 febr., 7.30 uur, ca fé Marktzicht: Praatavond G. M. v. L. ter af, evenals de mensen die een bij baantje hebben. Voegt men daarbij dat men in een nogal neurotische tijd leeft, waarin jachten en jagen schering en in slag zijn, dan mag de uiteindelijke con clusie luiden, dat de mens uit de tweede helft van de twintigste eeuw bijzonder voorzichtig moet zijn met het besteden van zijn (schaarse vrije uren. Elke avond naar de televisie staren is bijvoorbeeld een weinig constructieve manier om de geest in die weinige vrije tijd te ontspan nen. Meer en meer zal men zich zelf daar om moeten dwingen deze vrije tijd niet te verspillen, maar op een wijze te besteden, die de geest verkwikt en werkelijk vol doening schenkt. Dat komt het gespan nen zenuwgestel ten goede. Vrije tijd is een kostbaar goed, waarmee men voorzichtig moet omspringen, aldus professor de Grazia. garage Robo stond. De BMW werd totaal vernield, gelukkig kwam de heer V. met lichte verwondingen en de schrik vrij. TE TRAAG OPRIJDEN VAN TRUCK EN EEN ONOVERZICHTELIJKE BOCHT RESULTEERDE IN BOTSINGEN Bij Remmerden kwam de heer B. uit Doorn met zijn truck vanaf het fabrieksterrein de Over-Betuwe. Hier bij moest hij de rijbaan Elst-Rhenen oversteken. Waarschijnlijk door te traag oprijden en de flauwe bocht die de weg aldaar maakt, bevond het achtergedeelte van de truck zich nog op deze weghelft toen de heer B. uit Haarlem met een Citroën 2 CV hier tegen botste en naar de wegkant ge slingerd werd. Ook mej. v. M. uit Leersum raakte even later in een slip en botste op de Citroën 2 CV. Mate riële schade was het gevolg. Tegen de truck chauffeur werd proces-verbaal opgemaakt. FLINKE BELANGSTELLING VOOR FILM BEJAARDEN De vorige week gehouden filmavon den waarop de bejaarden van Eist de uitstapjes van 1963 en 1964 zagen her leven kunnen zeer geslaagd worden genoemd. Op beide avonden bestond er een flinke belangstelling voor de films die waren opgenomen door de heren Van Erk en Kosters. De op brengst die bestemd is voor de reis van a.s. zomer overtrof die van vorige ja ren. De films waren bijzonder goed, vooral de reis van vorig jaar kwam knap tot zijn recht. De oudjes genoten dan ook zienderogen toen zij zichzelf weer op de schommels terugzagen. Bij de politie te Amerongen deed zaterdagavond een jeugdige plaatsge- note aangifte dat een jongeman haar met een mes had bedreigd. De knaap, de 15-jarige B. had de meisjes al ge ruime tijd achtervolgd en op de hoek van de Burg. v. d. Boschstraat en de Imminkstraat heeft hij de meisjes be dreigd. De politie heeft de jongeman gearresteerd en naar de inrichting te ruggebracht, van waaruit hij was ont vlucht. PERSCONFERENTIE VAN MCNAMARA De Amerikaanse minister van Defensie, Robert McNamara, gefotografeerd tij dens de door hem gegeven persconferentie in Washington, waarin hij mededeel de, dat Amerikaanse vliegtuigen zondag doelen in Noord-Vietnam hebben aan gevallen (boven). DE STRIJD IN VIETNAM Pleikoe, Zuid-Vietnam: Amerikaanse militaire adviseurs bekijken de restanten van een HU-IB helicopter, welke tijdens een aanval van de Vietcong is vernield.

De Vallei | 1965 | | pagina 2