RENSWOUDE ÏNKA Cosmetic HENNY JANSEN CHfVtOlfT en de strijd tegen de Fransen in 1674 SCHERPENZEEL ARAM ARAM BOREN, MAAR WIE PANTERS heren verzamelden kostbare punten Het spookslot aan de Tiber V. A. B. KIRPESTEIN CITY-MOTORS-EDE Zoals bekend was het uitroepen van Willem 111 tot stadhouder in 1672 het gevolg van een noodtoestand in de Neder landen. De republiek zag zich om allerlei redenen plotseling geplaatst tegenover een viervoudige vijand, n.l.: Frankrijk, En geland, Munster en Keulen. Harde strijd en dapper verzet van de onzen had tot gevolg dat door het sluiten van een vrede met Engeland in 1674 de oorlog slechts met Frankrijk moest worden voortgezet. EEN STOUT STUKJE Twee bootslieden, Cornelis Evertsz. van Bruinswaert en Huibert Jansz. van Hel den, begaven zich in maart 1674 van Utrecht naar Arnhem. Daar aangekomen zagen ze, dat de Fransen uit verschillen de pakhuizen bezig waren goederen over te brengen in schepen, die deze naar Nij megen moesten vervoeren. Met vele andere toeschouwers zagen ze, dat één schip volgeladen werd met negen tien stukken geschut, vier mortieren, een paar duizend handgranaten en enige dui zenden kogels. Dei beide maats wisselden een blik van verstandhouding en wachtten de avond af Wat ze verwacht hadden, gebeurde. De man, die belast was met het bewa ken van de volgeladen schepen, voelde er weinig voor de nacht in kou en vallende sneeuw te moeten doorbren gen. Hij kroop stiekum in zijn schild wachthuisje en liet de schepen aan hun lot over. Op dat moment kropen onze twee ma trozen te voorschijn, slopen aan boord van het schip, dat met wapens was vol geladen en sneden de touwen door, waar mee de schuit aan de wal lag vastge- meerd. Dankzij de duisternis kon het tweetal ongezien de snelstromende Rijn richting Utrecht opvaren. Nog voor de Fransen de volgende morgen het schip misten, lag dit al boven Utrecht aan de vaart! De Fransen waren woedend; onmiddel lijk liet de heer Murat brandschatting- brieven de ganse Veluwe op zenden Zesentwintig steden en dorpen moesten een boete van vele honderden guldens betalen; voldeden zij daaraan niet, dan zouden de bewuste plaatsen geplunderd en verbrand worden. Onder deze plaatsen was ook Renswoude: het moest een boete van f 1152,betalen. Door allerlei omstandigheden ging het dreigement niet door, hoewel geen enkele plaats de boete betaalde. De beide matrozen kregen een vorste lijke beloning. De heren van Amerongen en Renswoude lid der Staten van Utrecht Op 16 april 1674 verscheen de Prins van Oranje (Stadhouder Willem III) in de Vergadering der Staten van Utrecht. Tij dens deze vergadering deelde de Prins mee dat hij de Heer van Renswoude, Jo- han van Reede, benoemde tot President van de Vergadering van de Heren Staten van het Land van Utrecht. Johan van Reede had namelijk al vele malen zijn goede diensten aan het Vaderland, als mede zijn genegenheid voor het Huis van Oranje kenbaar gemaakt. De Heer van Renswoude maakte bezwaar tegen dit besluit, doch hij kon en mocht zich ten slotte niet aan de benoeming onttrekken. Meerdere Heren werden gekozen tot de Geëligeerde Raad. De Ridderschap bleef evenmin achter. Uit de Ridderschap van Utrecht, koos de Prins tevens enkele personen, die deel uit zouden maken van de Vergadering der Staten. Hierbij waren o.a.: de heer Godart van Reede, Heer van Amerongen, achterneef van de Heer van Renswoude; de Heer Hendrick Jacob Tuyl van Serooskerken, Heer van Zuilen; de heer van Nassau, Heer van Woudenberg; enz. Voornamelijk de Heer van Amerongen werd genoemd, vanwege zijn goede dien sten aan de Staat bewezen. Zijn zoon de Heer van Ginkel (Godard van Reede, eerste Heer van Athlone), had zich ook meerdere malen onderschei den. Op het moment van deze Vergadering was hij Kolonel van een Regiment Paar den en de Prins bepaalde, dat de heer van Ginkel vanwege zijn verdiensten aller eerst in de ridderschap van Utrecht zou worden beschreven, en ten tweede, dat Godard, na het overlijden van zijn va der, de Vergaderingen van de Staten van Utrecht mocht bijwonen. Deze laatste bepaling zal de pas be noemde President van de Vergadering, de Heer van Renswoude, 'n steek in 't hart gegeven hebben zijn zoon Gerard, die met hem in 1644 naar Engeland was geweest en op wie al zijn hoop voor toekomstige op volging gevestigd was, stierf reeds in 1666. De ontvangst van van Stadhouder Willem III in 's-Gravenhage Na de beëdiging van Willem III op 27 april 1674 is Zijne Hoogheid naar Den Haag gereden in enkele karossen. Eind april kwam daar de Vergadering der Hoogmogende Heren Staten Generaal bij een. Prins Willem zou de zitting bijwo nen. Ook de Heren van Renswoude en M A.1ED VAK HiSüSMi Sinds 1958 bij het gewoon lager onderwijs: kleinere klassen en kleinere scholen De klassedeler (d.w.z. aantal leer lingen gedeeld door aantal onderwijzers) by het gewoon lager onderwas, welke in de periode 1953-1958 reeds tot 35,0 was gedaald, is in de jaren na 1958 veel sterker teruggelopen. Hy bedroeg op 16 januari 1964 32,4 en kwam daar mee nog onder het laagste cijfer in de gehele reeks sinds 1932 (1932 32,9). Al dus blijkt uit een publikatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek, waarin de school- en klassegrootte bij het lager onderwijs sedert 1932 zijn vastgelegd. Uiteraard weerspiegelt het vorenstaande zich ook in de gemiddelde klassegrootte. Het aantal kleine klassen (t/m 30 leer lingen) liep op tot ruim 38*/o van het to taal aantal klassen, dat der grootste klas sen (41 en meer leerlingen) daalde tot 14 De gemiddelde schoolgrootte bij het la ger onderwijs is na 1957 tamelijk sterk teruggelopen: van 196 tot 179 leerlingen. De daling is een gevolg zowel van de om standigheid dat de sterk bezette geboorte generaties het lager onderwijs nu hebben verlaten en zijn vervangen door minder sterk bezette generaties als van enige stijging van het aantal scholen. Overigens hangt de gemiddelde school grootte overwegend samen met de dicht heid der bevolking van het gebied waarin de scholen gevestigd zijn. Dit geldt niet slechts voor het totaal, doch evenzeer voor de richtingen, waarin de scholen worden verdeeld. Het rooms-katholieke onderwijs heeft ge middeld de grootste scholen (216 leerlin gen), vervolgens de overige bijzondere scholen (174), daarna de protestant-chris telijke scholen (167), terwijl de openbare scholen (149) de rij sluiten. Van de 7.778 scholen welke het lager onderwijs op 16 januari 1964 telde, waren er 133 (2die minder onderwijzers had den dan waarop zij volgens de leerlingen- schaal recht hadden. Hiertegenover ston den 2.382 scholen, waarvan het aantal onderwijzers boven de norm der leerlin- genschaal uitging. In totaal bedroeg het aantal onderwijzers „boven de norm" op genoemd tijdstip 3.229. Geen alcohol,maar ook geen zware maaltijd Niet alleen alcohol moet de automobi list vermijden als hij op weg is of op weg gaat. Weliswaar is het resultaat van een stevige maaltijd (zonder alcohol) niet zo funest als dat van het gebruik van sterke drank, maar ook een overvolle maag leidt tot vermindering van de reactiesnelheid van de bestuurder. Het verteren van de maaltijd eist name lijk, dat spreekt vanzelf, de nodige arbeid van de daartoe bestemde organen. In ver band daarmee treedt een sterke bloedaan- drang op naar de buikholte. Het algemeen bekende gevolg is, dat men zich slaperig gaat voelen. In bepaalde omstandigheden kan de toevoer van bloed naar de herse nen zodanig worden gestoord, dat de no dige concentratie en de reactiesnelheid bepaald angstwekkend verminderen. Dus: na een zware maaltijd óók niet aanstonds achter het stuur! SCHIETRESULTATEN Uitslagen van de deze week door de leden van de schietvereniging gescho ten onderlinge wedstrijd: J. ten Broek en P. van Engelenburg 89; M. Berend- se en A. C. van Dusschoten 88; H. Met horst 87; H. Berendse 86; N. Klumpe- naar 85; H. Pater en J. Koudijs 83; J. Davelaar, R. v. d. Burgt en C. Val kenburg 82; A. ter Burg en J. van Eist 81; E. van Setten 77; A. van Eist 75; R. van Eist 74; J. Koot 70 en G. van Voskuilen 68. GESPAARD EN INGELEGD Gedurende de maand januari werd bij de rijkspostspaarbank alhier in gelegd f 21.549,17 en terugbetaald f 37.788,49. Over dezelfde periode be droeg de inleg bij de Nutsspaarbank alhier f 161.512,60 en werd terugbe taald f 114.464,22. UTita Ook de vroedschap (het bestuur) der stad Utrecht werd vastgesteld en door de Prins mede in orde bevonden. Onder het grote aantal bevond zich Jhr. Taats van Amerongen, voorvader van de tegen woordige Heren van Renswoude. De genegenheid van Johan van Rens woude voor het Oranjehuis bleek uit het vervolg van de besprekingen, welke door de Staten van Utrecht werden ge houden. Hij bracht als President ter tafel of het niet dienstig zou zijn het Erfelijk Stad houderschap, Kapitein- en Admiraalschap aan de Prins van Oranje op te dragen. Eendrachtig werd besloten de regering van deze landen op te dragen aan de Prins en diens wettige nakomelingen. Van dit uiterst belangrijke besluit moest kennis worden gegeven aan het volk. Dit geschiedde door de Heer Baron van Ree de, Heer van Renswoude, president van de Staten van het Land van Utrecht, Godart Adriaan Baron van Reede van Ameron gen, vanwege de Heren Edelen en Ridder schappen en Mr. J. van Nellestein, eerste regerende Burgemeester, namens de stad Utrecht. Verwantschap der Heren van Amerongen en Renswoude Goert van Reede x Geertruid van Nijenrode Frederik van Reede, Heer van Amerongen (1550-1611) X Cornelia van Oostrum I Godard van Reede (1593-1641) X Anna van den Boetselaer 1 Godard Adriaan. Baron van Reede, Vrijheer van Amerongen (1621-1691) X Margaretha Turnor I Godard van Reede, Vrijheer van Amerongen, Heer van Ginkel. eerste Graaf van Athlone (1644-1703) zie afbeelding X Ursula van Raesfeld Gerard van Reede, Heer van Nederhorst X Machtelt van Diest I Johan van Reede. Heer van Renswoude (1593-1682) X Jacoba van Eeden I Gerard van Reede, overl. 1666 X Machtelt van Zuylen van Nyevelt I Frederik Adriaan van Reede (1658-1738) laatste van zijn geslacht Heer van Renswoude De onderstreepte personen komen in deze historie voor. Amerongen hadden zitting genomen en konden, evenals alle andere leden voor de aanvang hun oog verzadigen met de vele meibomen, die de Haagse bevolking ge plant had; alle voorzien van spreuken, voor de meeste aanwezigen één. Voor de Prins hing dit devies: „Of je getrout waert, en hadde een Erfgenaam". Voor de Staten van Holland: „Als de Reden en Beleit niet genoeg is, soo moet men door Wapenen de Vrede bevorderen"; voor de Staten-Generaal„Den rechtvaerdigen Oorlogh begint eindelijck beter te geluc- ken," en vele andere spreuken. Vermeld moet nog wel worden de spreuk voor Cor nelis Tromp: „Daer de Zeegodt selfs over verwondert staat, als hij hem op Zee siet". Inmiddels werd alles in gereedheid gebracht de oorlog met Frankrijk voort te zetten; met de Bisschop van Münster en de Keurvorst van Keulen was de vrede reeds gesloten. De respectabele lijst van het Leger van de Prins van Oranje vermeldt een groot aantal beroemde namen. Onder deze vin den we de Heer van Ginkel, Godard van Reede, die de strijd tegen de beroemde Franse veldmaarschalk Condé moest hel pen voeren. Bij Senef werd de slag geleverd en er vielen vele doden en gewonden, terwijl tallozen werden gevangen genomen aan beide zijden. De heer van Ginkel werd gewond. Het einde van de slag betekende stellig niet het einde van de oorlog; deze zou nog vier jaar duren. S. Laansma bronnen: Nederlandse en Geallieerden Oorlogen, 1675. Genealogie Van Reede. Natuurlijke huidverzorging door natuurlijke stoffen! Deskundig advies bij drogisterij Zandstraat 7 Veenendaal VAN DE AARDE De run op het aardgas is in Nederland nog lang niet ten einde. Iedere voorspelling over de uiteindelijke hoeveelheid gas, welke in Nederland zou kunnen worden ge wonnen, is op dit moment even betekenisrijk als de schatting hoeveel vogels over tien jaren in Nederland een ei zullen leggen. Het is eenvoudig niet te berekenen. Vooral niet doordat tot Nederland ook moet worden gerekend dat deel van het con tinentaal plat, dat volgens de conventie van Genève aan Nederland toebehoort. Het continentaal plat is dat deel van de Noordzee (in feite vrijwel de gehele zee tussen Engeland, Noorwegen, Denemarken, Duitsland en Nederland), dat niet dieper is dan honderd meter. Nederland heeft er een stuk van gekregen van liefst ruim 62 duizend vierkante kilometer. De verwachtingen zijn, dat op dit con tinentaal plat en vooral op het Neder landse gedeelte nog aanzienlijke gasre serves zullen worden aangeboord. Op olie rekent men vrijwel niet. De geologen gaan hierbij uit van de gasvelden in het Westen en in het Noorden, die zich echt niet houden aan de aan de oppervlakte getrokken grenslijn tussen land en water. Het is heel waarschijnlijk, dat deze velden zich voorzetten tot onder de Noordzee bodem. De grote vraag is wanneer kan worden begonnen met het gigantische werk, de bodem van de Noordzee te onderzoeken. Er is in de afgelopen jaren al een viertal proefboringen geweest vlak voor de kust van Zuid-Holland. De boringen zijn nu echter stopgezet doordat inmiddels de Mijnwet Continentaal Plat op komst is en geen enkele maatschappij op deze re geling vooruit kan lopen. Deze wet, die voor een gedeei'e de oude mijnwet, wel ke nog door Napoleon is ingevoerd, moet vervangen, zal aanwijzingen moeten geven wie uiteindelijk op het Nederlandse deel van het Plat naar gas en olie zal mogen zoeken. Achter de schermen wordt hierom al hard gevochten. De NAM, een combinatie van de Bataafse Petroleum Maatschappij, die weer een deel is van de Koninklijke Shell-groep, en de Standard Oil Com pany (New Yersey), is een belangrijke candidaat. Het is tenslotte de NAM ge weest, die de belangrijkste aardgasvond sten in Nederland heeft gedaan en die ook direct betrokken is bij de maatschap pij, die het gas over Nederland moet ver delen, een organisatie, waarin overigens ook de staat een flink aandelenpakket heeft. Op de Noordzee dreigt een ware gas- rush te ontstaan. Vooral de vondst van zoveel gas bij Slochteren heeft de be langstelling doen toenemen. Nu al is een zevental maatschappijen bezig met on derzoekingen op de Wadden. Men wil echter verder. Liefst zo snel mogelijk. De maatschappijen zijn dan ook nogal wat verontwaardigd, dat de Nederlandse Re- 47 Voordat de rentmeester kan toestoten, sluit zich de ijzeren vuist van één der rovers om zijn pols. Zijn arm wordt met kracht naar achteren gerukt en met een kreet van pijn laat Gratz de dolk vallen. „Georg Gratz!" zegt Aram op ijskou de toon. „Dus jij bent de man achter de schermen! Jij hebt al die verhalen van spoken en geesten op Merlins verzoek overgebracht aan de Hertog! Die tovenaar heeft je omgekocht, nietwaar? Net als hij het mij wilde doen. Elke twee maanden een klomp goud, als je je mond maar hield over de goudader! Maar toen je hoorde, dat ik naar de Hertog toe- reisde om hem alles te vertellen, toen moest je, koste wat het koste, mij het zwijgen opleggen „Genoeg gekletst," valt de roverhoofdman Aram ruw in de rede. „Gratz weet dus ook al van het bestaan van die goudaderWel, aan één gids hebben we genoeg. Vooruit mannen, naar de wa terval met hem!!" En terwijl de rentmeester zich jammerend en schreeuwend tracht los te rukken, slepen de twee rovers hem de berghut uit (Wordt vervolgd) gering zo lang heeft geaarzeld met het geven van regels voor het continentaal plat. Engeland is Nederland al ver voor. Al flinke delen van het Britse zee gebied z(jn verdeeld. Rond 25 maat schappijen, waarvan een flink aantal elk een vijftal andere olietrusts ver tegenwoordigt, hebben al concessiege bieden gekregen. Deze maatschappijen hebben hun con cessie gekregen op voorwaarde, dat zij in de komende zes jaren minstens twee en een half miljoen gulden per 250 vier kante kilometer uitgeven aan het zoeken naar gas en olie. Voldoen zij niet aan deze verplichting dan verliezen zij elk recht op verdere exploitatie en eventuele winning. Door deze regeling zal de ko mende zes jaren rond 800 miljoen gulden worden uitgegeven aan het zoeken naar energievoorkomens op het Engelse deel van het plat. Men vreest nu, dat Nederland bij deze aktiviteiten ver achter zal blijven. De NAM rekent er op, dat ook dergelijke voorwaarden zullen worden gesteld voor het Nederlandse deel van het continen taal plat. Bij een dergelijke manier van werken is men er zeker van, dat werke lijk krachtige bedrijven op zoek gaan naar het gas. Hierdoor voorkomt men, dat vluchtig wordt gezocht in de hoop op een snel (financieel) succes. Bij eenzelfde sy steem als nu door Engeland is gevolgd zou men zeker stellen, dat in Nederland in zes jaren rond zeshonderd miljoen gulden wordt besleed voor het speuren naar gas op de Noordzee. De bedragen geven wel aan hoeveel geld er nodig zal zijn om de Noordzeebodem op verantwoorde manier af te zoeken. Volgens de NAM zal een eenvoudige campagne al zeker tweehon derd tot driehonderd miljoen gulden kosten. Een enkel booreiland kost al 3C miljoen gulden. Volgens de NAM is dit al een afdoende aanwijzing, dat exploita tie door de staat niet mogelijk is. Waar zou het rijk zoveel geld vandaan moeten halen? (NADRUK VERBODEN) VOLLEYBAL PANTERS 2 Olymphia 2 3—0 PANTERS 1 USS 1 2—2 Zaterdagmiddag j.i. kwamen de beide herenteams van de PANTERS tussen de lynen in eigen huis. PANTERS-2 won zeer gemakkelijk van Olymphia-2 uit Zeist met 30 en PANTERS-1 speelde verdienstelijk gelijk (22) tegen het ster ke studententeam USS-1 uit Utrecht. Vooral dit laatste gelijkspel is zeer nuttig en met dit winstpunt kruipt PANTERS-1 weer wat omhoog op de ranglijst. VEENENDAAL VEEL INVALLERS Panters 1 startte de wedstrijd tegen Olymphia met niet minder dan twee invallers, doch het werd toch nog een „walk-over" op het tegenvallende Olymphia 2. Olymphia, dat eveneens met twee teams in de eerste klasse van de bond uitkomt heeft evenals de Panters de sterkste spelers in dit 2e team opgesteld, zodat de verwachtingen voor deze wedstrijd hoog waren ge spannen. Het liep echter geheel anders uit. Gedurende de drie gespeelde sets werd Olymphia frekwent onder een zeer zware druk gezet, daar de Veenen- daalse aanval oppermachtig was. Piet van de Bosch presenteerde zijn gave set-ups aan zijn teamgenoten, waarvan dankbaar en afdoende gebruik werd gemaakt. Olymphia vocht tegen de spreekwoordelijke bierkaai en kon praktisch geen goed doen. De eerste set al bleef met maar liefst 15-2 in Veenendaal. Ook in de tweede set draaide de Panters aanvalmachine cp volle kracht en met een ongekende rust nam de Panters ook deze set met 15-9 en stond op 2-0. Ook in de derde set was er geen vuiltje aan de lucht. Met de regelmaat van een klok werden de smashes dwars docr de Zeister defensie geslagen. Er was geen houden aan en ondanks het feit dat Olymphia steeds in time-outs en spelerswisselen vluchtte werd de Panters aanval niet onderbroken. Het won zoals het wilde ook deze derde set ondubbelzinnig met 15-2 en de wed strijd dus met 3-0. Olymphia zal ook met dit tweede team hard moeten werken om straks niet in degradatie ellende te komen, want het eerste team staat reeds vrij eenzaam onderaan. Panters 1 - USS 1 Panters 1 kreeg het daarna heel wat moeilijker. Ondanks het feit, dat twee spelers van het tweede moesten inval len om de zaak te completeren, was het toch een goede eenheid die de strijd aanbond tegen het altijd ver rassend voor de dag komend USS 1. Wetend dat dit Pantersteam de pun ten hard nodig heeft, trokken de Vee- nendalers direct al fel van leer. Ook nu weer liep de aanval gesmeerd en zolang Panters dit initiatief kan be houden dan gaat de rest vanzelf. Een volledig overdonderd USS kon hele maal geen vat op dit robuuste spel krij gen en ondanks taai verzet van v. d. Belt en zijn mannen stevende Panters 1 uitstekend op een fraaie 15-2 setzege af (1-0). Gedurende de tweede set tapte USS uit een geheel ander vaatje. Er vielen wat gaten in de Panters veste en de tot dusver met succes toegepaste pene tratie voor het net kwam wat in ge drang, waardoor de aanval er niet meer geheel uitkwam. Dit kostte de Panters zonder meer het initiatief, waarvan USS profiteerde en al aanvallend zette zij nu Panters onder druk. Het werd nu een gelijkopgaande strijd met twee hard werkende en hard vechtende ploegen. Met 12-15 ging deze tweede set naar USS en de stand was weer gelijk (1-1). Ook in de derde set twee gelijk waardige ploegen. Om beurten nu werd de aanval overgenomen, waar door het spel voor het publiek aan trekkelijker werd. Bij de stand 12-12 konden de Panters de aanval houden en maakten met 15-12 deze set het eerst uit (21). VLIEGENDE FIETSEN De eigenaars van enkele fietsen in het Zuid-Franse plaatsje Perigueux wilden na een fikse storm enkele dagen ge leden hun stalen ros bestijgen. De twee- wielers waren echter spoorloos. Zwijn tjesjagers? Nee, de wind had de fietsen de lucht ingeslingerd en weggeblazen totdat zij in de telefoondraden verward raakten In de vierde en beslissende set we derom hetzelfde beeld. Twee aanval lende ploegen, die er voor zorgden dat middels lange ralleys een aantrekke lijke partij volleybal werd gepresen teerd. In de verdediging van Panters klopte het nu niet zo best meer, het geen in feite de oorzaak werd, dat USS deze set met 15-11 won. Dit ge lijke spel (2-2) gaf de verhouding juist weer en Panters 1 had er weer een kostbaar punt bij. Reserves De wedstrijd voor de dames tegen Athlon te Utrecht ging onverwachts niet door, zodat de dames van Panters dit weekend vrijaf hadden. Het 2e da mesteam verloor met 3-1 van Kracht en Vlugheid uit de Meern, waardoor de kampioenskansen aanmerkelijk daalden. Het 3e damesteam speelde verdienstelijk gelijk (2-2) in Doorn te gen Unitas 3. Het 3e herenteam won in Utrecht fraai van VVV 1 met 3-0 en het 4e herenteam bleef in de running door een fraaie 3-0 overwinning op Shot 3 te Culemborg. Steeds meer motorvoertuigen in West-Europa De motorisering van het verkeer in West-Europa schijnt geen grenzen te ken nen. In het eerste half jaar van 1964 werden in dit deel van de wereld niet minder dan 3.1 miljoen nieuwe voertui gen geregistreerd en dat was 300.000 meer dan in het eerste halfjaar 1963. Het groot ste aantal nieuwe registraties kwam voor in de Bondsrepubliek 740.000 tegen 698.000 in het eerste halfjaar van 1963 en dit betekent, dat eind van dit jaar of begin 1966 daar een aantal van drie mil joen motorvoertuigen zal worden bereikt. Groot Brittannië was een goede tweede met 684.600 nieuwe registraties: dan vol gen Frankrijk met 614.900, Italië met 471.500. In Nederland bedroeg dit aantal 133.200 en in België en Luxemburg 116.300. Het totaal aantal in de landen van de Europese Economische Gemeen schap in het eerste halfjaar 1964 ge registreerde wagens beliep 2.075.900, dat in de landen van de Europese Vrij handels Associatie (Groot-Brittannië, de Scandinavische landen, Zwitserland, Oostenrijk en Portugal) 1. 021.100. Kunststoffen vereenvoudigen het leven van alledag Tubes en flesjes met schoonheidsmidde len en lotions zijn, wanneer men ze op reis meeeneemt, vaak vrij gevaarlijke reisgezellen. De kans, dat ze gaan lekken of, in geval van breken, de hele inhoud door de koffer wordt verspreid is niet gering. Overigens is ook bij gebruik in de slaapkamer niet steeds gemakkelijk, de juiste hoeveelheid uit het flesje of de tube naar buiten te brengen zonder te morsen. Natuurlijk geeft ook hier plastic het antwoord. In de Verenigde Staten worden thans flesjes en tubes vervaardigd van een speciale door Dow vervaardigde kunststof, zo doorzichtig als glas doch onbreekbaar. Tevens wordt bij de vulling een vacuum in de fles of tube gevormd, zodat ook wanneer men de dop verwij derd de inhoud slechts naar buiten kan worden gebracht door een lichte druk met de vingertoppen op fles of tube. In Zweden brengt een fabrikant tubes of flesjes van conventinoneel materiaal aan de markt, die voorzien zijn van een rub ber membraantje dat zich opent bij lichte druk op de tube en dat zich weer sluit als de druk wordt opgeheven.

De Vallei | 1965 | | pagina 4