BEHAM J Ent CONCERT cYV[ciritoi\~, (Dnó uinbouwhcekje REIK KOK S arogis,er« V A-tje BIJ WOLLANA MODEHUIS wc;t LLANA De rechtsgevolgen van de z.g. bereidverklaring tot verhuring M. Diepeveen en C. J. Diepeveen-van Wakeren Anthonie Ditewig Geurtje Ditewig-Ruttenberg Het succes voor uw feestavondjes is onze ongekende sortering li! S\ b T R M Veenendaal IV It V I Telefoon 08385-2136 bij Utrechts Sted. Orkest Plaats een COCKTAILSCHORTJES vanaf f 1,25 WITTE HUISHOUD- THEEDOEKEN vanaf NYLONS prima kwaliteit NYLONS laddervrij f 3,98 f 0.99 I 1,45 1 1,98 ALLÉÉN SCHRIJVERSPARK 77 - VEENENDAAL Utrechts Stedelijk Orkest CONCERT TE RHENEN I Heer lijk zachte warme lambswool dubbeldraads, dus extra versterkt. De nieuwste modekleuren twinsets f 38,50 vesten f 27,90 pullover 1. m. f 16,95 ron de hals. pullover k. m. f 14,95 ron de hals. Februari geeft voorjaarsuitingen Plant vruchtbomen, aan muren laat geen ruimte verloren gaan Ledenvergadering Overberg's Belang Kleuterschool TWEE MENSAPEN IN BLIJDORP WEER GENEZEN TWEE ONGELUKKEN OP DINSDAG Na het brood nu de kaas in de publiciteit Mechanisatie De bereidverklaring mag niet worden ingetrokken Eigenaar in moeilijke positie SNEEUW WITJES APPELE PAP FAMILIEBERICHTEN Zo de Heere wil en zij leven hopen onze lieve ouders en grootouders op zondag 14 februari de dag te herdenken dat zij vóór 45 jaar in het huwelijk werden ver bonden. Dankbaar aan Hem, die hen al die jaren spaar de willen wij deze dag in familiekring herden ken. Hun dankbare kinderen en kleinkinderen Ederveen, februari 1965 Onderweg 3. Gelegenheid tot feliciteren 15 februari na 7 uuf in het O.C.B.-gebouw, Sandbrinkstraat te Vee- nendaal. Door Gods genade hopen onze geliefde ouders, behuwd-, groot- en overgrootouders en op zaterdag 20 februari hun 50-jarige echtver eniging te herdenken. Dat ze nog lang gespaard mogen blijven is de wens van hun dankbare kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen Veenendaal. 4 februari 1965 Nieuweweg 198 Gelegenheid tot feliciteren op vrijdag 19 fe bruari 's avonds van 7-8 uur in gebouw 't Tref- pufit, Dennenlaan, Veenendaal. f SLAGROOM, VRUCHTEN CHOCOLADE, CREME EN LUXE GEBAKSOORTEN Deze week 200 gram Truffels f 1.20 Rumcake per stukf2,10 v. Hazelnoot Frou Frou 250 gram f 1,45 Enthousiast roept Hazelnoot taartjes per iedereen stuk f2,50 ha gebak van Dl I 1/ A T n Hoofdstraat 21 dat mooi en goedkoop is; en past in uw huis vindt u Gelderland/hoek Hoogstr. tel. 2656 Afranden Gratis thuisbezorgen Verhuur van plaktafels. dirigent Paul Hupperts - soliste: Mariëtte van Wijk (piano) op 22 februari 1965 te 8 uur n.m. zullen in het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan te Vee nendaal de volgende werken worden uitgevoerd: 1. 3e Symfonie van Guillaume Landré 2. Ie concert, s. gr. t. voor piano en orkest van Franz Liszt 3. symfonie nr. 94 g. gr. t. („met de paukslag") van Joseph Haydn. Toegangsbewijzen f 2,(zaal) en f 3,(bal kon) verkrijgbaar bij de boek- en muziekhan delaren, het V.V.V.-bureau en aan de zaal. Plaatsbespreken zaterdag 20 febr. 1965 van 2-3 uur n.m. aan de zaal 10 ct. op vertoon van toegangsbewijs. DANKBETUIGING Voor de grote belangstel ling ondervonden bij ons 25-jarig huwelijksfeest zeggen wij ook uit naam van onze kinderen harte lijk dank. W. Woudenberg W. Woudenberg- v. d. Berg Overlangbroek Langbroekerdijk B 48 Kost slechts f 1,50 t/m 10 woorden, elk woord 10 cent. zijn de echte koopjeó in gebouw „Irene" op woensdag, 17 februari 1965 nam. 8 uur. Dirigent: FRITS KNOL. Solist: JAN BLEU- MERS, viool. Programma: Ouverture van Rossini, Romances van Beethoven, Entr'acte en balletmuziek uit Rosamunde van Schubert, Symphonie van Mozart. Programma's (tevens toegangsbewijs) wegens ver bouwing bureau VW verkrijgbaar TEN GEMEENTE HUIZE (weth. kamer) op dinsdag 16 en woensdag 17 februari van 10 tot 12 uur v.m. en aan de zaal voor aanvang van het concert. Toegangsprijs: balcon f2,50, zaal f 2,en jeugdkaarten (tot 18 jaar) f 1,(plaats bespreken inbegrepen). Plaatsbewijzen kunnen ook te lefonisch worden aangevraagd op genoemde dagen tot woensdag 17 febr. nam. 4 uur en wel binnen kantoor uren op nummer 2720 en buiten kantooruren op num mer 2667. Ook dan krijgt men een besproken plaats. en nog veel meer praktische, leuke, moderne en modieuze mo dellen in wol, astralon, terlenka en draion vindt u bij i r* sv Uw wolspaciaalzaoh Markt 7 - tel. 3120 - Veenendaal De nieuwe lente komt in zicht! De kalender wijst februari aan en we mogen op een paar milde voorjaars dagen hopen. Het is misschien wel niet zo aanlokkelijk buiten, maar voor wie zien wil en waarnemen kan nieuw leven bespeuren. Vele bolge wassen hebben hun puntige blaadjes of neuzen reeds door de aarde ge boord. De Hamamelissen (toverhaze- laars) staan met hun spinachtige bloempjes in enkele tuinen te pron ken dat het een lust voor het oog is. Bij het aanschouwen van zo'n fraai pronkende toverhazelaarstruik wordt men stil. Jammer, dat men in vele tuinen de ze bloeiheester nog tevergeefs moet zoeken. Ik zou u sterk aanraden deze zeer vroeg bloeiende juweel aan te planten. Breekt met de oude sleur en plant eens wat anders in de tuin dan bij uw buur- of kennis staat, in de vorm van oudbakken heesters. De in het najaar geplante sneeuw klokjes staan nu in bloei. Deze bolle tjes bloeien zeker drie weken vroeger, dan de reeds ettelijke jaren vast staande. Een verschijnsel dat de echte liefhebbers(sters) zeker wel hebben op gemerkt? Ook de sneeuwroem en de akoniet hebben hun puntige blaadjes reeds door de grond geboord. Februari geeft voorjaarsuitingen! Ondanks dat koning winter ons zijn ijzige adem nog in 't gezicht blaast, luiden de eerste lenteboden „een nieu we lente in"! Al heersen sneeuw en koude nog op het kale veld, Het sneeuwklokje meldt, dat de lente nader anelt. Lang zal het niet meer duren, O Wintert uw gezag. De nachten gaan weer krimpen en langer wordt de dag. Lente is in aantocht, de lente die gij wacht. Het klokje bengelt, stil... hoorl heel zacht: Kling klang klange-kllnge kllngelingellng Klang klangellng Ilng-ling klang Het volgende schoolversje schiet mij te binnen. Gezeten achter de tafel moesten wij tijdens de botanische les een sneeuwklokje ontleden. Zij werd aan de weetgierigheid geofferd. Toen de delen daar zo op het donkere ta felblad lagen uitgespreid, werd het hele bloempje, dat er naast lag, nog eens bekeken en 't was nu zo moge lijk nog mooier dan eerst. Alsof het afgesproken was klonk plotseling door de zaal, door leder meegezongen: Klokjellef, wat bloalt gij zo vroeg in sneeuw en Ijs? Zeg, vrees je dan de koude niet, me dunkt, ]e bent niet wijs. Waarom je tijd niet afgewacht, klokje lief en rein? Nu kwetsen storm en hageljacht je kopje blank en fijn. Och, jongenlief, mijn tijd Is daar, wel ben Ik teer en kleen, Maar wacht Ik nu wat langer nog, dan Is mijn bloeitijd heen. Is het niet zo, geachte lezers(essen), dat de sneeuwklokjes, zelfs terwijl ze nog in gesloten toestand zijn, reeds een liefelijke tegenstelling van fris leven tegenover het doodse om hen heen vormen? Ik zou willen zeggen: „Zien en Waarnemen". Welk een hoge rente zouden naakte muren opbrengen wanneer men deze doelmatig ging bepanten met leibo men! Zelden zijn woningen en schuren zo ruim van vensters en deuren voor zien, dat er geen ruimte zou zijn om nog een of meerdere vruchtbomen te gen op te leiden. Het beplanten van kale muren met vruchtbomen geeft (vervolg van pag. 1 Na de pauze werd aan de leden ge legenheid gegeven hun Overberg's hart te luchten. Hier werd een dankbaar en zeer gretig gebruik van gemaakt. Het zou te ver voeren dit alles op te som men, maar datgene wat de gevoels snaren van de Overbergse gemeen schap het meeste raakt, verdient wel aanbeveling even aangetipt te worden. De heer Van Barneveld vroeg wan neer nu eindelijk de zo lang beloofde doorlopende weg langs de Parallelweg aan de noordzijde van de spoorweg ge legd zou worden. Als antwoord hierop werd medegedeeld, dat dit in de plan nen van de streekverbetering is opge nomen, maar de uitvoering zou uiter lijk 1966 zijn beslag krijgen. De heer Van der Glindt stelde voor de verkiezing i.v.m. de ruilverkaveling overdag te houden. Dit voorstel vond bijval, zodat het bestuur hier werk van zou maken. De heer Grootveld aan de Haar vroeg de kabel, die de P.T.T. daar zeer slordig had gelegd en afgewerkt, opnieuw te la ten leggen, opdat de nu daardoor ontsta ne bulten in de weg zouden verdwijnen. Hierover zou contact opgenomen worden met het gemeentebestuur en gemeente werken van Amerongen. Verbeteringen en verhardingen van di verse zij- en bijwegen kwamen ter sprake, zoals het weggetje naar de Ned. Hervorm de Kerk, welke vaak voor de kerkgangers aanleiding geeft tot ergernis, vooral als het geregend had. Terecht merkte de heer Hasselaar als technisch terzake-kundige in deze op, dat Overberg's Belang dit zon der contributieverhoging niet kon klaren en dus de eigenlijke belanghebbenden dit eendrachtig en op vrijwillige basis moeten verhelpen. Tevens was de kans groot, dat verschillende van deze zand- en grintwe gen in de toekomst gedoemd waren te verdwijnen i.v.m. het uitbreidingsplan. Een vermeerdering van het aantal lichtpunten bleek ook nu weer de wens en droom van vele aanwezigen, wat de heer Van Vliet de opmerking ontlokte, de begeerde lichtmasten maar per dozijn aan te vragen, dan waren ze goedkoper. Hilariteit was het gevolg. Positief en praktisch definitief is de aanleg van het rijwielpad langs de Heu- velse Steeg. Kortgeleden is hierover reeds uitvoerig bericht in ons blad. De witte midden streep over de Heuvelse Steeg zal uitgevoerd worden, zodra men daar van gemeentewerken aan toe is, aldus had men bericht ontvangen. De heer Merkestijn vroeg nog om nade re bijzonderheden over het aantal toege wezen en te bouwen woningen. Door de heren Davelaar en Doornenbal werd hier op nogal uitvoerig ingegaan. Bij een rente van 4Vi*/« zal de huur be dragen f 100,per maand. Bij een rente van 6°/» zal de huur bedra gen f 120,per maand. Bij een rente van 6'/ï*/o zal de huur be dragen f 135,per maand. Er is een geldlening nodig van f 110.000, Men heeft reeds kunnen lenen f 37.000,— Resteert nog f 73.000, De vraag kwam naar voren of er nog iemand in Overberg zou zijn, die dit be drag ter beschikking zou kunnen en willen stellen tegen 4VïV» rente, waarbij opge merkt wordt, dat de gemeente Amerongen zich voor dit bedrag garant stelt. Door de leden werd voorgesteld, de ver gadering 2x per jaar te houden, waarbij de contributie op f 2,per jaar wordt gesteld. Tevens wilde men als Overberg's Belang eens uitgaan met elkaar. Op de volgende vergadering zou dit meer om lijnd ter tafel komen. Als „lest best" kwam het laatste punt aan de orde, n.l. de kleuterschool. Zonder Overberg's Belang tekort te willen doen mag in deze als initiatiefnemer, die het balletje flink aan het rollen heeft ge bracht, de heer Doornenbal aan de Heu velse Steeg genoemd worden. Van te vo ren was er reeds veel over gesproken, maar deze bescheiden figuur heeft ge toond de stelregel te huldigen „niet al leen woorden maar ook daden". Hij is de gelegenheid iets te gebruiken, wat an ders verloren ging. Een ruimte, die geheel improduktief is, zal dan grote rente gaan opbrengen en daarbij zal een onooglijk kaal vlak worden door sneden met sierlijke lijnen en zal be hangen worden met mooie vruchten op helder fris loof. Grote hoeveelheden warmte, opge vangen door het kale muurvlak, wor den teruggestraald en afgeleid, maar nut doen ze niet. Is echter een muur beplant, dan zal die warmte er toe bijdragen om de vruchten te ontwik kelen tot meer dan gewone grootte. Dit is toch zeker wel een der groot ste voordelen die de boom heeft boven de geheel vrij groeienden. Zeker, het onderhoud en het snoeien zal meer werk eisen, de grootte en de kwali teit der vruchten kan door de meer dere warmte, die ze aan de muur ge nieten, ook buitengewoon worden. Af metingen, die men daar aan de vruch ten vindt, zal men zeer zelden aan die van vrijstaande bomen vinden. Soorten van fijn fruit, die om tot volle grootte en rijpheid te komen heel veel warmte nodig hebben, kunnen zich aan een muur buitengewoon goed ontwikkelen. Er zijn laat-rijpende soorten peren, die in de tuin, geheel vrijstaand niet tot volle ontwikke ling komen. Ze blijven klein en veelal barsten deze. Zulke vruchten zouden aan een warme muur zeker een goed resultaat geven. Daar komt nu deze gewichtige zaak bij, dat die laat-rijpende peren, waar van men tot in het vroege voorjaar nog kan genieten, het meeste geld op brengen. De prijzen, die door de con sument er aan besteed worden, zijn soms ongehoord hoog. Ik meen: een schat van geld zou er kunnen worden opgebracht als er meer werk van deze beplanting aan muren, Hoewel ze nog een beetje ziekjes uit de apenogen kijken, zijn de Orang Oetan Bar bara (recht) en de Chimpansee Dinie (links) toch al weer aardig opgeknapt van de geheimzinnige apenziekte, waaraan de meeste van de mensapen in de Rotterdamse diergaarde „Blijdorp" hebben geleden. Tot nu toe zijn Dinie en Barbara de twee eni ge mensapen, die de ziekte overleefd hebben. De foto toont hen met een van de op passers, Chrie Baris, die, samen met zijn collega Jaap Kasbergcn, zoveel heeft bij gedragen tot het herstel van de beide dieren. die thans kaal en renteloos staan, werd gemaakt. Om in de vraag naar fruit, edele handperen, werkelijk fijne handappe len, abrikozen en perziken te voor zien, zou er een massa, haast zonder kosten kunnen voortgebracht worden, terwijl anderen er muren e.d. voor bouwen moeten. Mocht dit „praatje" er toe mede werken, dat bezitters van schuren en woningen de kale muren met fruit bomen-aanplant hoogst rendabel maak ten, 't zou mij een waar genoegen zijn. Er zijn ook nog bezitters van grote tuinen, welke door een muur omgeven zijn, die bedoelde muren met leibomen moesten beplanten om op deze wijze de gelegenheid te gebruiken, wat nu nog verloren gaat. Ook de warme, beschutte ligging van vele boerderijen is in dit opzicht wel erg voordelig. De Cineraria. Deze kruidachtige plant, bloeiende met felle en ongemene fraaie kleuren, zag ik weer in de eta lages van bloemenwinkels staan. Deze schone bloeister heeft veel vocht en tevens koelte nodig. Zij wordt door de kwekers ook zo koel mogelijk opge kweekt. Zet haar dus zo ver mogelijk van de kachelwarmte vandaan en vooral niet in de zon. Het gebeurt maar al te vaak, dat we moeten zien dat een Cineraria in de zon staat, met omgekrulde verdroogde bladeren, die als levenloos omlaag hangen. Af en toe moeten de bladeren (niet de bloe men!) bespoten worden. Na de bloei kan men de plant gerust weg doen, zij sterft onherroepelijk af. Haar op vallende kleurenvariaties verzoenen haar korte levensduur. Het is tijdens haar bloei een prachtplant in de ka mer! E. J. Grijsen - Rhenen Dinsdagmorgen om half acht reed de heer Van S. uit Rhenen met zijn auto op de Kerke wijk. Ter hoogte van het zebrapad bij de Kon. Julianaschool stopte hij vrij plotseling om een voet ganger voorrang te geven. Een achter opkomende bestuurder van een bestel auto, de heer G. v. d. S. werd door deze manoevre verrast en botste tegen de achterkant van de Rhenense auto op. De schade zal onderling worden geregeld. Het vijfjarige knaapje Rinie Sukkel stak dinsdagmiddag plotseling de Tal- mastraat over. Hij werd toen aange reden door de juist passerende brom fietser B. Het kind kwam te vallen en liep schaafwonden aan de linkerarm op. (vervolg van pag. 1 Zo moei jonge kaas niet jonger z(jn dan drie weken, jong-belegen niet jonger dan twee maanden, extra-be legen niet jonger dan zeven maanden, oude kaas niet jonger dan 10 maanden en overjarige moet meer dan 1 jaar oud z(jn. Zo zal dus elk merk buiten de boven genoemde aanduidingen ook nog verschil lend van kleur zijn, zodat de koper zijn voorkeur voor meer of minder belegen in een kleur zal kunnen gaan uitdrukken. Voor de boerenkaas is het leeftijdsmerk omgeven door een ring, waarop duidelijk de naam boerenkaas voorkomt. Vroeger werd deze boerenkaas veel meer geconsumeerd. Voor de oorlog was het 95*/# boerenkaas tegen 5*/» fabrieks- kaas. Nu zijn deze cijfers resp. 2tegen 98*/«. In de kaassector is een volledige mecha nisatie opgetreden. Daarom is het toch De heer Doornenbal Geen woorden, maar daden.... man, die voor het vereiste aantal hand tekeningen zorgde, weer of geen weer. Uit zijn mond vernamen we dan ook op de vergadering, dat het be wuste balletje nog harder rolde dan hij verwacht had. Was de streefdatum aanvankelijk septem ber 1966, thans wordt september 1965 genoemd! Dit houdt in, dat er opnieuw op pad wordt gegaan voor de kinderen, geboren tussen 1 maart 1960 en 1 maart 1961. Hij vroeg dan ook om aller medewer king en verzocht het Bestuur de gemeente Amerongen zijn dank te willen overbren gen voor de steun en bereidheid, onder vonden van dit zijde. De heer Hasselaar voegde hier nog aan toe, dat de tekenin gen van de gemeente Amerongen voor het verenigingsgebouw in een vergevorderd stadium waren. Hierbij wordt gedacht aan een zaaltje van 9.50 bij 4.50 meter. Het ge heel van deze nogal .gemoedsvolle' avond werd omsloten met een verloting. Het is verboden een woongelegenheid in gebruik te nemen of te geven, tenz(j door Burgemeester en Wethouders voor het in gebruik nemen schriftelijk vergunning is verleend aan degene, die de woongelegenheid wenst te betrekken. H(j, die een ver gunning aanvraagt, moet op een formulier van het Huisvestingsbureau de nodige gegevens invullen. Op dat formulier moet ook de verhuurder een verklaring onder tekenen, dat htf bereid is de betreffende woonruimte aan de aanvrager te verhuren. Wat is de betekenis van deze zgn. bereidverklaring en welke gevolgen zijn er aan verbonden? Op deze vragen zullen wij aan de hand van een voorbeeld uit de praktijk een antwoord trachten te geven. Een inwoner van Haarlem, die wij hier verder A zullen noemen, wilde verhuizen naar Leiden of Oegstgeest. Maar hoe kreeg hij daar een huis? ten goed ruil object zou zijn kansen ongetwijfeld ver groten. A zocht contact met zijn stad genoot B. Het huis van B was groter en ruimer dan dat van A en zou dus zeker een beter ruilobject opleveren ter ver krijging van een huis in Leiden of Oegst geest. B van zijn kant zag wel iets in het huis van A. En dus kwamen A en B over een, dat B in het huis van A zou trekken, zodra A een geschikte woning in Leiden of Oegstgeest gevonden zou hebben. Er dus een zgn. driehoeksruil tot stand moe ten komen. Woningruil is niet mogelijk zonder me dewerking van de huiseigenaren. Nu had den A en B dezelfde huiseigenaar. Deze wilde A wel aan een goed ruilobject hel pen en willigde daarom het verzoek van B in om hem het huis van A te verhuren met ingang van de dag, waarop A het huis verlaten zou hebben. De huiseige naar tekende een zgn. bereidverklaring op het formulier van het Huisvestingsbu reau. Toen kwam de verrassing. A kreeg een huis zonder dat hij van een ruilobject gebruik behoefde te maken. De huis eigenaar had zijn bereidverklaring aan B afgegeven om A van dienst te zijn. Nu A geen ruilobject meer nodig had, vond de huiseigenaar, dat het geen zin meer had om zijn bereidverklaring jegens B gestand te doen. Dus schreef hij aan het huisves tingsbureau, dat hij zijn bereidverklaring introk. Hierop ontving B van het huis vestingsbureau bericht, dat op zijn ver zoek om woonvergunning afwijzend was beschikt, omdat de bereidverklaring was ingetrokken. Over deze gang van zaken was B na tuurlijk zeer gebolgen. Hij wende zich tot de Rechtbank te Haarlem. De rechtbank oordeelde, dat de grondslag van het af geven van de bereidverklaring gelegen is in het feit, dat de huiseigenaar en B over eengekomen waren een huurovereenkomst te zullen aangaan. Er was dus een vóór overeenkomst tot stand gekomen. De huis eigenaar was verplicht deze vóórovereen komst na te komen en werd derhalve ver oordeeld om: 1. binnen een termijn van twee dagen na het vonnis aan het Huisvestings bureau schriftelijk en ondubbelzinnig te berichten, dat hij de intrekking der bereidverklaring herroept en deze be reidverklaring alsnog gestand zal doen; 2. het betreffende huis met ingang van de dag na deszelfs ontruiming door A aan B te verhuren, te leveren en te on derhouden en daarvan het rustig genot te verzekeren. De rechtbank zette haar vonnis nog kracht bij door te bepalen, dat de huis eigenaar een dwangsom van f 500,zou verbeuren voor elke dag, dat hij niet aan het vonnis zou voldoen. Deze uitspraak bevredigt ten volle ons rechtsgevoel. Wie iets belooft, moet zijn toezegging na komen. Maar dit vonnis geeft ons tevens aanleiding tot enkele be schouwingen over de rechtspositie van de eigenaar. Heden ten dage is de eigenaar niet vrij om te verhuren aan wie hij maar wil. Als regel ontvangt hij van het Huis vestingsbureau een opgave v^n personen, waaruit hij een keus kan doen. Aan één van die gegadigden geeft hij een bereid verklaring af en dan moet hij maar wach ten op de dingen, die komen zullen. Zoals wij hierboven gezien hebben, is de grondslag van de bereidverklaring een vóórovereenkomst, n.l. om te zullen ver huren en huren. Beide partijen zitten aan deze overeenkomst vast, tenzij, zij met we derzijds goedvinden wordt ontbonden. De eigenaar zou dus theoretisch van zijn kant de gegadigde tot nakoming kun nen dwingen. Maar de eigenaar heeft uoorgaans geen bewijs van het bestaan van die overeenkomst en zonder bewijs vei mag hij niets. De gegadigde heeft de bereidverklaring in zijn zak en kan dus praktisch twee kanten uit. Hij kan de eigenaar lang in het onzekere laten door niets van zich te laten horen. Hij kan na enige tijd de eigenaar opbellen of bij hem aanlopen om te vertellen, dat hij van de woning afziet. In al deze gevallen heeft de eigenaar nog geen bewijs van de ontbin ding der vóórovereenkomst. Toch is de eigenaar nu wel genoodzaakt aan een an dere gegadigde een bereidverklaring af te 'geven. Vrees voor een langdurige leegstand kan de eigenaar er toe brengen vrij spoedig aan een tweede gegadigde een bereidver klaring af te geven en kort daarna weer aan een volgende. Kan de eigenaar zich moeilijkheden op de hals halen, als hij aan verschillende personen een bereid verklaring voor hetzelfde huis heeft af gegeven? Wij menen van niet, maar wij achten de eigenaar wel moreel verplicht de ge gadigden hiervan op de hoogte te stellen. Het feit; dat de bereidverklaring gesteld is op het formulier van het Huisvestings bureau, houdt naar onze mening in, dat aan de vóórovereenkomst stilzwijgend de voorwaarde is verbonden dat het gemeen tebestuur een woonvergunning verleent. Het gemeentebestuur kan slechts aan één gegadigde een woonvergunning afgeven. En dus zal de eigenaar slechts aan één gegadigde, de vergunninghouder, behoe ven te verhuren. De eigenaar kan dus zonder gevaar aan verschillende personen een bereidverklaring afgeven, mits hij maar niet een bereidverklaring intrekt. Mr. C. A. Baron Bentinck Weet je nog wel ij wat er gebeurde toen Sneeuwwitje in de appel hapte? Véél en véél later, toen 't verhaal ge lukkig goed afgelo pen was, zeiden de kabouters tegen el kaar: „Laten we alsjeblieft oppassen dat wij ook niet in zo'n pechappel bij ten. Laten we voor taan liever lekkere appelepap maken, dat glijdt gemakke lijker door onze keeltjes." Nou en smullen dat ze deden! Zeg, je moet het ook eens zelf maken, het is héél gemakkelijk: Neem voor 4 personen: 3 flesjes appelsap of 1 grote fles 6l/t a 7 dl); 2 dl water; l/s theelepel zout; mespunt nootmuskaat; 100 g (l-Vi ons) havermout; bruine basterdsuiker of stroop naar smaak. Breng het appelsap met het water, het zout en de nootmuskaat aan de kook. Strooi er al roerend de havermout in, laat deze plm. 5 minuten (blijven roeren!) gaar koken. Neem de pan van de warmtebron, laat de havermout nog even zo, toegedekt, staan. Geef dit nagerecht of ontbijtgerecht warm. Basterdsuiker of stroop naar smaak toevoegen. wel mogelijk een goed produkt te maken. De mechanisatie zet zich nog door gezien de recente fusies van verschillende zuivel fabrieken. Het gevaar ontstaat daarbij wel dat er een eenheidsprodukt ontstaat, maar door de geplande controle wil men toch „kaas met een eigen karakter" op de markt brengen. De voorbereidingen tot het instellen van deze controle hebben 1 jaar tijd ge kost aldus de heer v. Hunnik. Alle in stanties staan er achter. Iedere kaas zal voortaan bij aflevering grondig worden gekeurd, al gebeurde dit reeds. Bi> de plaatselijke firma gebeurt dit door de heer Schoonderbeek, die weer onder drie landelijke keurmeesters staat. AI deze dingen zijn geen gevolg van de vragen van de heer Vre- deling, aldus de plaatselijke kaas handelaar. Het zat al lang in de pen. Alleen gaven de vragen van het Kamerlid ons de wind in de zeilen, vertelt de heer Van Hunnik. Deze expert zou de gebruiker willen aanraden kaas aan een stuk te kopen, die langer haar smaak behoudt. De opslag van de kaas is een hoofdstuk apart. Bij de fa. van Hunnik prijst men zich gelukkig een nieuwe ruimte als kaaspakhuis te kunnen inrichten in het nieuwe gebouw aan de Nijverheidslaan. Een goed werkend aircon- dition systeem staat borg voor een juiste graad van vochtigheid en temperatuur. Tenslotte wijst onze kaasexpert er nog op dat de kwaliteitscontrole zich ook over de winkels zal uitstrekken, zodat de ge bruiker geheel verzekerd kan zijn van een goed produkt. Wij willen beslist geen stop verf afleveren, zoals hier en daar de kaas werd aangeduid, maar het blijft het stre ven van de bonafide detaillist en winke lier om ,kaas met karakter' aan te bieden.

De Vallei | 1965 | | pagina 10