LANCOME Natuurzuivere Henny Jansen voor vriendenverliefden en verloofden AMERONGEN EDE LOOTJES TREKKEN Per kaart SUCCESSEN VOOR LEDEN VAN TECHNISCHE KAPPERSCLUB frisse King Pepermunt, het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking. Veenendaalse huisvrouwen op excursie Ede groeide in 1964 met bijna 2000 zielen DE BESTAANDE HUWELIJKEN BIJ DE VOLKSTELLING VAN 1960 NAZIEKENHUIS - IMPRESSIES UIT HET JULIANAZIEKENHUIS - IMPRESSIES UI door .RIK VALKENBURG De gevangene in „HET KASTEEL DER ENGELEN" 4fc VALENTIJN Voor wie het nog niet wist Het eerste meisje, dat een man op 14 februari ziet, wordt zijn vrouw." Dit zegt een oud (bij)geloof en al eeuwen lang zijn er meisjes, die er op uit zijn er voor te zorgen, dat hij, die zij zich tot echtgenoot wensen, haar het eerst ziet. Of het helpt? Het valt te proberen. Het is allemaal begonnen in het Rome van vóór onze jaartelling. Daar vierde men op 15 febru ari nogal uitgelaten Lupercalia, het verzoeningsfeest ter ere van Faunus, een oud-Italiaanse natuurgod. In de mythologie was hij de kleinzoon van Satumus, die werd vereerd als veld- en bosgod. Op die feestdag, Lupercalia, depo neerden de teenermeisjes van toen haar namen in een grote urn, welke op het plein was neergezet. De jongens trokken de lootjes en de meisjes wacht ten in spanning af wie haar haam had getrokken, want dat werd gezien als een gunstig voorteken. De Christelijke wereld nam dit ge bruik over en gaf het de naam St. Va- lentijn. Dit was de naam van een bis schop van Rome, Valentine, die op 14 februari van het jaar 270 werd ont hoofd omdat hij Christenen had ge- hol pen.Deze monnik was altijd een vriendelijk, zachtaardig en hulpvaar dig man geweest. Iedereen kon met zijn moeilijkheden bij hem komen. Ook jonge geliefden, bij wie het niet alleen rozengeur en maneschijn was, konden op hem reke nen. Hij luisterde geduldig en gaf wat bloemen mee uit de prachtige kloos tertuin, bloemen die geluk brachten. Ruzietjes werden bijgelegd, een gebro ken hart genas, kortom, de problemen verdwenen. Om nu de nagedachtenis van Val en tij n in ere te houden, is men elkaar op zijn sterfdag bloemen blijven schenken, bloemen, die geluk moeten brengen. Volgens een oud Engelse volksover- leveringjs Valentijndag een gevolg van een oud-Germaanse mythe over de strijd van de lente, Vali, tegen de win ter. Volgens dat volksgeloof paren de vogels op 14 februari. In de Engels sprekende landen viert men al eeuwen op die dag feest en ook daar trok men „lootjes". De getrokken naam beteken de de vriend of de vriendin voor die dag. Zo'n Valentijnvriendschap was veelbelovend Ook Shakespeare laat Ophelia in Hamlet de Valentijn dag bezingen: „Op morgen is het Sint-Valentijnsdag; bij de eerste morgenschijn kom ik aan Uw venster, verheugd Uw Valentina te zijn." Wie het echter bij bloemen wil laten, dient er wel rekening mee te houden, dat bloemen een eigen taal spreken, die, voor wie die taal beheerst, aan duidelijkheid niets te wensen overlaat. Het behoeven niet altijd echte bloe men te zijn. De Valentijnkaarten zijn ouder dan de kerstkaarten. De eerste waren zelf getekende blaadjes met of zonder versje. Het verhaal doet de ron de, dat de hertog van Orleans, die in de Tower in Londen .gevangen zat, een Valentijnkaart aan zijn vrouw stuurde. En voor de zestiende eeuw geschiedde het verzenden van post bijna uitslui tend per koerier en dan te voet. Vors- Drie leden van de Technische Club voor Kappers namen dezer dagen deel aan de eerste ronde om het landskampioenschap, georganiseerd door de N.B.C.T.K. De wed strijden werden te Zeist gehouden. In de patroonsafdeling bereikte de heer Egas uit Rhenen een vijfde plaats, evenals de heer G. van Doleweerd uit Amerongen. De jeugdige Veenendaler, de 16-jari- ge Henk Visser won de 3e prijs bij de Junioren, een fraaie prestatie. Het was voor het eerst dat onze streekkappers aan een dergelijk evenement meededen. De behaalde successen zijn ook voor de trainer van de Technische Club, de heer Elsendoorn, zeer verheugend, om dat hij in de korte tijd van oefening met zijn leerlingen dergelijke vorde ringen wist te maken. De drie kappers, die in Zeist zo suc cesvol waren zullen in de tweede ron de uitkomen. Deze ronde wordt op 15 maart in Amsterdam gehouden. De eindfinales om het landskampioenschap vinden op 26 april te Arnhem plaats. ten en andere voorname personen huurden hen en betaalden hen per dag. Was de post voor verre landen be stemd, dan gaf men deze mee aan reizende monniken, pelgrims en mars kramers. Men moest er dan maar op vertrouwen, dat zij, op hun plaats van bestemming gekomen, weer een ander vonden, die verder voor de brief wilde zorgen. Een paar honderd jaren later ver schenen de eerste boekjes met kant en-klare Valentijnversjes en kwamen de gedrukte Valentijnkaarten in de be langstelling. In Engeland nam het stu ren van kaarten pas een echt grote vlucht na 1840, het jaar waarin de eerste postzegel werd uitgegeven. Typerend voor de „geluks"-kaarten is altijd de afbeelding van een hart. De mogelijkheden zijn eindeloos te va riëren. Maar ook een geschenk - of het nu uit bloemen, bonbons of een boek bestaat - behoort vergezeld te gaan van een hart, als symbool van de vriendschap, welke déze Valentijn (men kan eventueel anoniem blijven) voor degene, voor wie het bestemd is, gevoelt. voor huidverzorging en make-up parfums Vraag by ons voor Uw huid, de juiste crème, tonic of milk. Drogisterij Zandstraat 7 Veenendaal De afd. Veenendaal van de Ned. Ver. voor Huisvrouwen, die vorig jaar werd opgericht, ontwikkelt in haar eerste levensjaar reeds meerdere activiteiten. Zo werden in januari een demon stratie-avond van verschillende huis houdelijke artikelen en een excursie naar de plaatselijk^. Scheepjeswolfa- brieken georganiseerd. Op woensdag 24 februari hopen de dames een be zoek te brengen aan de Sola fabrieken te Zeist. De jaarlijkse ledenvergadering zal in maart worden gehouden. Er zal dan een nieuw bestuur gekozen moeten worden, omdat het huidige bestuur slechts voor een half jaar zitting nam. ZATERDAG LAATSTE WANDEL MARS VAN D.E.O.S. Op zaterdag 13 februari wordt de vierde en laatste wandeltocht gehou den in het kader van de Winterserie- tochten van de NCWB, waaraan ook DEOS uit Veenendaal meedoet. De start en finish zijn bij gebouw 't Tref punt. De afstand bedraagt 12 tot 15 km. Iedere deelnemer die drie. of vier toch ten goed heeft volbracht ontvangt een bijzondere herinnering. PV DE POSTDUIF Op de gehouden vergadering van de PV De Postduif reikte voorzitter Cor- nelisse aan de kampioenen de prijzen uit, waarbij vele prachtige bekers. Hier volgen de kampioenen: Hokkampioen Vitesse: 1 C. H. Wierts, 2 Gebr. Blan- kestein, 3 H. Zumbrink. Duif kampioen: K. Maters. Hokkampioen Midfond: 1 H. Zumbrink, 2 J. Visee, 3 Gebr. Blan- kestein. Duifkampioen: Gebr. Blanke- stein. Hokkampioen Fond: 1 H. Zum brink. 2 H. Blankestein, 3 J. Visee. Duifkampioen: H. Zumbrink. Hokkam pioen Jonge Duiven: 1 Gebr. Blanke stein, 2 C. H. Wierts, 3 H. Blankestein. Duifkampioen: Gebr. Blankestein. Kampioen Navlucht: 1 Gebr. Blanke stein, 2 C. Veenhof, 3 K. Maters. Duif kampioen: K. Maters. Generaal Kam pioen: 1 Gebr. Blankestein, 2 H. Zum brink, 3 C. H. Wierts. De bevolkingsgroei van de gemeen te Ede gaat in een vry hoog tempo. Het aantal inwoners bedroeg op 1 jan. 1964: 63.460 en steeg in dat jaar tot: 65.310. Een totale vermeerdering der halve van 1850, Het geboorte overschot bedroeg 1029, het vestigings overschot 821. De man nen zijn in Ede in de meerderheid want hun aantal bedroeg op 1 jan. j.l. 33040, het aantal vrouwen was 32270. Er werden in 1964 483 huwelijken gesloten. Hiervan zoeken 337 echtparen een woning, 54 hebben of kregen een zelfstandige woning, 92 vertrokken er naar elders en 48 jonggehuwde echt paren leven gescheiden van elkaar. „COMITÉ DE ACHTTIEN- VERGADERT IN EDE Het comité „De Achttien" hoopt op woensdag 17 februari een openbare bij eenkomst te houden in de Taborkerk te Ede. Sprekers zijn: Ds. A. de Leeuw, Herv. predikant te Boskoop, met het onderwerp: „Wat ons van elkaar ver vreemdt" en ds. J. Spoelstra, Geref. predikant, eveneens uit Boskoop met als onderwerp: „Wat ons aan elkaar bindt". Het orgel wordt bespeeld door de heer C. H. van Kooten. By de volkstelling 1960 zyn door het Centraal Bureau voor de Statistiek niet alleen gegevens verzameld over de toen aanwezige 11,5 miljoen individuele inwo ners van ons land, doch ook over de door hen gevormde huishoudens en gezinnen. Onder de 2,7 miljoen getelde gezinnen zyn er 2,5 miljoen bestaande uit een echt paar zonder dan wel met nog In het ge zin wonende kinderen. Dezer dagen zyn een aantal byzonderheden over deze echt paren gepubliceerd. Voor 2,3 miljoen of ruim 90*/» van de bestaande huwelijken was voor beide echtgenoten sprake van het eerste huwe- hjk. Lettend op het jaar van huwelijkssluiting blijkt dat ruim 200.000 huwelijken reeds 40 jaar of meer geleden waren gesloten. Van deze echtparen hadden 45.000 het 50- jarige huwelijksfeest al achter de rug en daaronder waren 2.700 echtparen, die De zaalzuster tussen de zieken Op elke zaal in het ziekenhuis werken per dag verschillende zus ters. Toch is er meestal één, die en kele dagen of soms enkele weken achtereen, op een bepaalde zaal do mineert. Die is dan praktisch steeds met die zaal bezig, zolang zij dienst heeft tenminste. Dit treedt op de ene zaal duide lijker op de voorgrond, dan op de andere. Evenals de ene zuster op vallender een bepaalde periode de sfeer van de kamer bepaalt, dan de ander. Het spreekt, dat een zuster, die lang op een kamer werkt, ook wat gezelliger met de patiënten zal omgaan. Voor deze impressie, nemen we een willekeurige ziekenhuisdag, waarbij we de schijnwerper even richten op de zaalzuster en haar werkzaamheden. Maar niet minder op haar omgang met de patiënten, waarbij zij toch steeds en terecht, zij het misschien ongemerkt, de touwtjes in handen tracht te hou den. 's Morgens om half acht komt zij de zaal op. De patiënten kijken dan al met belangstelling wie het deze dag zal zijn, die de honneurs waar neemt. Aha, het is inderdaad weer de speciale zaalzuster die binnen komt. „Dag heren, allemaal goed gesla pen?" groet zij belangstellend, ter wijl zij haar blonde lokken met haar hand naar achteren strijkt. Diverse onverstaanbare kreten, klinken de zuster als tegengroet in de oren. Ze schijnt er echter wel uit wijs te kunnen worden. „Mooi zo", ant woordt ze tenminste. „Dan gaan we nu maar beginnen." Uit een hoge kast wordt de be roemde kamferfles gepakt, mitsga ders de poederdoos. Twee belang rijke attributen voor de nijvere zus ter. Als dan ook de plastic water bakken gevuld en op de juiste plaats gedeponeerd zijn, kan de slag be ginnen. De zuster vergewist zich of er een blanco doek plus een was handje met strepen voorhanden is, want die kan ze nu niet missen. Onder gezellig gekout, krijgt elke ligpatiënt zijn frisbeurt. Er wordt niet mee afgerekend. Spoedig komt er nog een zuster bij. Het is een tweedejaars. Een jonge dus nog. Het is een donker, guitig type, die het gelijk al met enkele grapjassen aan de stok heeft. Weldra zijn de twee gedienstigen druk bezig met het opmaken van de bedden. Zo nu en dan klinkt er een pijnlijke kreun of trekt er één een grimmige postzegel, als, in ver band met de kwetsuur, een wat moeilijke maneouvre onvermijdelijk blijkt. Waarbij opgemerkt moet wor den, dat de doorsnee zuster, haar best doet om zo weinig mogelijk pijn te veroorzaken. Uiteraard genieten de twee zusters de te waarderen belangstelling van de zes heren op zaal. Er wordt ple zierig geboomd en geplaagd, waarbij de grenzen doorgaans voortreffelijk in acht worden genomen. Banalitei ten worden niet op prijs gesteld en indecente patiënten worden niet ge waardeerd. Wat echter niet weg neemt dat de zusters altijd weer spoedig tot blozen gebracht worden. Na enkele rake opmerkingen is de blonde zuster tenminste een schitte rend object voor een opvallende kleurenfilm. Terwijl haar collega een goed figuur zou slaan op een bloemencorso. De verpleegsters werken de zaal keurig af. Er wordt gesopt en ge wreven, geboend en gedweild. Waar bij de corvee-cheffin een belang rijk woordje meespreekt. Weldra glimt en blinkt alles weer. Trouwens dat mag ook wel, want de hoofd zuster laat straks haar geoefend oog, overal over gaan. En terecht! Stel, dat in een ziekenhuis de zaak zou verslobberen! Onophoudelijk trekken de zusters onder het werk, hun _schortbandje over de schoude.r, dat continu af zakt. Elke patiënt kent dat rou- tinegebaar. Uit de gesprekken tus sen de zusters merken de zieken dat hun zaalzuster deze avond examen moet doen, voor het zo fel begeerde kruisje! Aha, dat is stof voor pla gerijen. „Blonde zusters slagen nooit!" merkt er één op. „Als ze snel blo zen, wel!" troost een ander spottend. „Bah, houden jullie toch op", rea geert de zuster. „Als je toch slaagt", begint de één weer, „dan maken we een gedicht voor je en zingen je toe". „Ik houd jullie aan je woord!" repliceert de zuster. Er heerst een prettige stemming op zaal. „We zullen voor je duimen, zuster", beloven er een paar en ze menen het nog ook. De gehele dag blijft de examensfeer op zaal han gen. Men geniet stiekum van de nervositeit van de zuster, die soms zo heerlijk dom doet. Eindelijk is de dag, na talloze ac tiviteiten om. Nog eenmaal kijkt de zuster, een weinig verstrooid, de mannenzaal rond. Er wordt nu niet meer gespot of geplaagd. Wel wordt de zuster succes toegewenst. De zus ter neemt afscheid. Geheel met de gedachten bij het komend examen, groet ze de heren spontaan met: „Dag, dames, tot morgen!" De zaal giert! Ook de guitige tweedejaars, hangt krom van het lachen, tegen een bed aan. Vuur rood rent de verstrooide zaalzuster de kamer af. Wat een sof! Maar ze slaagt deze avond! En als ze de volgende morgen de zaal opkomt zingen de mannen: „Lang zal ze leven". Ook wordt het beloofde gedicht voorgelezen. Het is een rijmpje vol luimige spot, maar ook vol oprechte waardering. Het wordt even stil op zaal, als het ge dichtje, vergezeld van een boek werk, de zuster wordt aangeboden. Een aardig moment in het zieken huisleven. En zo beweegt zich de zaalzuster tussen de zieken. reeds 60 jaar of langer waren getrouwd. 580.000 of bijna een kwart van alle echt paren bestond uit echtgenoten, beide jon ger dan 35 jaar. Tegenover deze jonge echtparen zijn er 330.000 geteld, waarby beide of één der echtgenoten reeds 65 jaar of ouder waren. Op grond van de eigen opgave over hun kerkelyke gezindte is ook de godsdienst combinatie der echtgenoten nagegaan. Blijkens deze cijfers vormt het aantal ge mengde huwelijken ca. 10*/» van alle be staande huwelijken. By onderscheiding naar afzonderlyke kerkelyke gezindten komen per 100 niet- gemengde huwelyken tussen rooms-katho- lieken 11 huwelyken voor waarby slechts een der partners r.k. is. Een vrywel over eenkomstige verhouding blykt voor de gezamenlyke gereformeerde groeperin gen (14 gemengde op 100 niet-gemengde). Meer frequent komt het gemengde huwe lijk voor onder Nederlands-hervormden (23 gemengde op 100 niet-gemengde). Bij splitsing naar eerste en niet eerste huwelijken bhjken onder de laatste cate gorie aanmerkelyk meer gemengde hu welijken te bestaan (25 op 100 niet-ge mengde) dan onder eerste huwelijken (maar 10 op 100 niet-gemengde). Verschijnt als bijlage van het streekblad „DE VALLET' onder redactie van Tante Jos. Correspondentie te richten aan Tante Jos, per adres Parallelweg 10 - Veenendaal. ONZE JARIGEN 13 febr. Corrie van Viegen 13 13 14 15 16 17 18 18 Geurt Henken Gerard Huft Dick Hendriks Eli ie Drost (Elst-U.) Janneke Poel Bertie v. Gent (Overberg) Janneke Oelderik Pleunie van Laar (Rhenen) 18 Gonnie v. d. Brink 18 99 Lenie v. Burken 18 99 Jan Schrijver 18 99 Corrie Sukkel 18 99 Beppie v. Kooten 19 99 Willie v. d. Schaap (Rhenen) 19 99 Johan Kruidhof 19 99 Agnes van Barneveld Van harte gefeliciteerd en een heel prettige- verjaardag. ZILVERPAPIER EN CAPSULES Beste jongens en meisjes, Fijn dat jullie in de afgelopen week zilverpapier brachten. Reuze hartelijk bedankt allemaal. Ik moest eigenlijk in het vervolg ook maar „Beste dames en heren" boven dit praatje zetten, want niet alleen kinderen, maar ook oudere mensen sparen met ons mee, wat natuurlijk erg leuk is. De namen van degenen die deze week capsules en zilverpapier brach ten zijn: Mevr. v. Baaren en haar bu ren, de kinderen Katz, Janny van Schaik en Jan en Eefke Henzen. Tot de volgende week allemaal. Tante Jos Figuur a. EEN SCHILDPADDENBEURSJE Dit leuke beursje kun je maken van restjes vilt of leer. Hoe groot het wordt, hangt af van het materiaal, dat je voorhanden hebt, maar je moet het natuuriijk niet te groot maken. Verder heb je een kleine ritssluiting nodig, zo eentje als je voor zakken gebruikt. De middellijn van de twee cirkeltjes moet (27) Intussen hadden de mensen de stroken laken ont dekt, die van de muur van het Kasteel der Engelen af hingen. Iedereen wilde er naar gaan kijken. De kasteel heer had een hevige aanval van waanzin en wilde achter Cellini aanvliegen, waardoor zijn bedienden de grootste moeite hadden hem tegen te houden, opdat hij niet van de muur zou afspringen. Toen kardinaal Cornaro bij het Kasteel der Engelen kwam, ontmoette hij daar een an dere vriend van Cellini. Tezamen verkregen zij een on derhoud met de Paus. Zij vielen op hun knieën om voor Cellini te pleiten, maar voor zij tijd hadden iets te zeg gen, zei de Paus reeds: „Ik weet al, waarover U het wilt hebben." De Paus deed het nu voorkomen alsof iemand van het pauselyke hof hem had gevraagd Cellini ge vangen te houden omdat hij zo slecht gehumeurd was. De Paus was zelf, zo zei hij, erg gesteld op de schrandere goudsmid en had er daarom op toegezien, dat het hem in zijn gevangenschap goed ging. „Het spijt mij te vernemen, dat Cellini zich bezeerd heeft", merkte hy tenslotte op. „Zeg hem, dat hij zijn best doet snel beter te worden en dat, als hij zover is, wij hem zullen schadeloos stellen voor zijn moeilijkheden. Hij zal dan een vrij man zyn." B4S-64- (28) Maar Cellini had machtige tegenstanders. Eén van hen heette: Pierluigi en deze bleef maar doorgaan de Paus leugens te vertellen over Cellini, waardoor het hem gelukte het zover te krijgen, dat de Paus het ging be treuren, dat hij Cellini toestemming had gegeven bij kardinaal Cornaro te blijven. Pierluigi zei, dat Cellini eens op een van de kardinalen van de Paus had gescho ten omdat zij ruzie hadden gehad. En deze kardinaal, die nog altijd Cellini's vyand was, bevestigde de Paus, dat Pierluigi de waarheid vertelde. Twee dagen daarna ging Cellini's vriend, kardinaal Cornaro, naar de Paus om een diocees te vragen voor een van zijn ridders. Nu was er juist een diocees vrijgekomen en dat wilde de Paus wel aan die ridder geven, maar op één voorwaarde: „Uw ridder zal het diocees krijgen als U Cellini aan mij uit levert", zei hij. „Maar wat zullen de mensen dan wel van Uwe Heiligheid en van mij denken?" riep kardinaal Cor naro uit. „U hebt hem beloofd, dat hij vrij zou zijn." „Ik wil Benvenuto hebben en U het diocees; laat de wereld er maar van denken wat zij wil" was het antwoord van de Paus. (wordt vervolgd) anderhalve centimeter langer zyn dan de lengte van de ritssluiting. Verdeel een cirkel in tweeën en naai die beide helften aan de ritssluiting vast, waardoor je dus weer een cirkel krijgt. Knip nu de kop en de vier po ten van de schildpad en een reepje vilt of leer, dat je in een lus gelegd als staart kunt gebruiken. Deze delen naai je allemaal vast op de andere cirkel. Dat tweede rondje leg je nu onder het eerste, zo, dat kop en staart tussen de twee rondjes uitsteken. Naai dan de twee rondjes op elkaar met kleine steekjes langs de randjes van de cir kel en maak een paar steekjes meer bij de staartlus. Geef je schildpad nu nog twee vilten ogen of maak die oog jes van zwarte kralen. Ziedaar wat een mooie beurs je nu hebt. Figuur c. WELKE WEG MOETEN ZIJ NEMEN? Deze twee koeien moeten naar huis Figuur b. MENSEN EN KLEUREN EEN MOOIE RODE BALLON De meeste moeders kleden haar ba by's in pastelkleuren, bijv. rose, licht blauw of licht geel. Heel vaak ook wil len zij, dat de lakentjes en de muren van de kinderkamer in dezelfde zachte kleuren worden gehouden. De kinderen zelf echter zouden het veel leuker vinden te kyken naar din gen in een felle rode kleur. Proefne mingen hebben namelijk aangetoond, dat kinderen beneden de zes jaar haast altyd rood kiezen als zij hun eigen gang mogen gaan. Om blauw geven zij beslist niets. Vele mensen houden niet van geel; de proefnemingen zeggen na- melyk, dat veertig procent van de mensen die kleur zelfs haten. De mees te volwassenen stellen blauw boven alle andere kleuren. Mensen, die last hebben van een te hoge bloeddruk, zouden het beste tus sen blauwe muren kunnen leven. „Koe le" kleuren, zoals blauw en groen, heb ben een kalmerende invloed op vele volwassenen. „Warme" kleuren, zoals rood, oranje enz., moet men uit zijn omgeving weren als men gemakkelijk zijn geduld verliest. om te worden gemolken, maar het is nogal lastig, dat zij van hun weiland zo ongeveer het hele dorp door moeten om bij de boerderij te komen, die je rechts boven ziet liggen. Hoe moeten de koeien lopen? Figuur d. DE OPLOSSING VAN FIGUUR C.

De Vallei | 1965 | | pagina 4