FLITSEN UIT Schoten in de nacht VEENENDAAL EN OMSTREKEN AMERONGEN Goed nieuws over het zwembad van Amerongen „Verwacht geen spectaculaire dingen van Pinkstergemeente", aldus de heer A. Loef, lid van de broederraad SCHERPENZEEL DERDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 12 FEBRUARI 1965 Nr. 12 wÊÊÊÊÊÈÊÈÈÊiBÊm 10 door Kik Volkenburg „Eerste liefde" onderwerp jeugddienst in Sola Fide Opbrengst kinderpostzegels hoger dan vorig jaar Muziekkorps Leger des Heils bezoekt Veenendaal Veenendaalse Konijnenfokkers Vereniging „V.K.V." Oranjevereniging vergadert AANRIJDINGEN Het vierde gebod Geld maakt pecunia Orgelschuld gezakt Verjaringsfonds Kerkbouwactie Gezinsverzorging CLVrftfts draqe Bedankt voor beroepen Bedankt voor beroep Kerkorganist vertrekt Gezamenlijk vergaderen Staan tijdens het gebed Derde deel van de wereld christelijk Bejaarden-contactavonden „IN DE KERK IS HET ONS TE KIL" VERSCHIL Gebedsgenezing Vasten Doop Zelfstandig Nutsbibliotheek krijgt lecszaaltje in Dorpshuis 4*45 Het beloofde een goede avond te worden. De buurman had een koe ge slacht, clandestien uiteraard, zoals wij allen daaraan meededen in die tijd; en de buurman had niet alles voor zichzelf gehouden. De heer Budding ontving er een aantrekkelijk gedeelte van. Wat een weldaad in die tijd. J. Budding, die ook aan anderen dacht, besloot hier en daar bij enkele familieleden wat te brengen. Ieder snakte immers in die tijd naar een stukje vlees. Ieder die de heer Budding kende, wist hoe graag hij een ander een plezier deed. Ongeveer tien uur kwam hij weer thuis. Opgewekt. De mensen waar hij wat gebracht had waren zo blij ge weest. dat het genoegen daarvan nog te lezen stond op het gezicht van de heer Budding. Samen met zijn broer Teus zitten ze nog een poosje te pra ten in de keuken. Gesprekstof was er altijd ruim voldoende. Ze horen buiten geluid en kijken even. Er passeert een overvalwagen. „Zie je dat, Teus. Er vallen vannacht vast weer slachtoffers. Ze zijn weer bezig hoor!" Broer Teus knikt be amend. 'n Luguber gezicht altijd, die overvalwagens. Ze kunnen maar beter uit de buurt blijven. De beide broers wisten niet dat er zich al een afschuwelijk drama had afgespeeld in Ede. Daar was de heer Veen, onderwijzer aan de Ger. Gem. school te Veenendaal en gehuwd met de bekende mej. v. d. Ent, die ook on derwijzeres op dezelfde school geweest was, zonder pardon neergeschoten. Na enige tijd gaan de gebroeders Budding ter ruste, ieder bij zijn eigen thuis. Maar deze nacht wordt een nacht vol verschrikking Ergens op de Veluwe schijnt een overval gepleegd te zijn, waarbij een zekere Budding betrokken moet ge weest zijn, uit Veenendaal. Hierdoor gaan de Duitsers, geflan keerd door een groepje Hollandse S.S.- ers, alle mannen langs die de naam Budding dragen. Ze hebben een hele lijst. Op de diverse vraagtekens ron- dom deze lijst, kan deze flits niet in gaan, maar een feit is dat in diverse gezinnen grote schrik gebracht werd. Die het ondergaan hebben, weten er van mee te praten Op de lijst staan ook enkele adres sen die direct al uitvallen, omdat de personen wegens hun leeftijd niet in aanmerking komen. Op deze manier ontkomt ook broer Jacob Budding aan arrestatie. Op de Buurtlaan wordt zodoende eerst een bezoek gebracht aan de fa milie A. Budding. Groot is daar de consternatie als men uit bed gebeld wordt. Overal lopen gewapende sol daten. Eén van hen wil de heer Bud ding zonder verhoor neerknallen, maar een ander is daar op tegen. En zo wordt de heer A. Budding in arrest gesteld en meegevoerd. Nu is de beurt aan Jelis Budding. Er wordt gebeld en geschreeuwd. Wat schrikken zij daar als ze merken wie er aan de deur staan. Jelis Budding zegt tot zijn vrouw, die inmiddels ook wakker is geworden van de herrie: „Dit is verraden werk!" Hij trilt over zijn gehele lichaam. In die tijd stond er een onzinnig zware straf op het bezit van clandestien vlees. Jelis Budding denkt niet anders, dan dat zijn uitgebreide hutspot ver raden is. In zijn verbouwereerdheid laat hij de Duitsers bellen en probeert gauw nog wat soepbotten te verber gen. Er wordt in de lucht geschoten. Er klinkt gegrauw en gesnauw! Budding voelt een grote angst in zich opkomen. Later blijkt dat hij aan zijn vrouw en kinderen dacht. Hij gaat naar de deur om te openen Zijn vrouw rent de slaapkamer uit het balcon op. Ze zal even over het muurtje wippen naar het balcon van haar schoonouders, de familie T. Bud ding sr., om daar troost en hulp te zoeken. Juist als ze over het muurtje zal wippen, daveren er schoten door de donkere nacht. Een stekende pijn schiet door haar rug. O, wat een nacht Ze rent terug naar de kinderen. Ze weet niet meer wat ze doen moet. Bloed besmeurt haar kleren. Angst kreten worden geslaakt. Gelukkig blijkt later dat haar verwonding een schamp Iemand raadde ons aan om ook een flits te wijden aan het tra gisch gebeuren in de nacht van 13 op 14 januari 1944, waar de heer Jelis Budding, aan de Buurtlaan, het slachtoffer van werd. Met enige schroom begonnen wij met de voorbereidingen van deze flits. Bij de naaste familieleden bestond geen bezwaar te gen deze publicatie, zodat wij een onderhoud aanvroegen en verkregen, met de oudste dochter, van de toen zo tragisch om gekomen huisvader en ook verdere informaties ingewonnen hebben. En zo ontstond onderstaande flits, welke wij, ontdaan van elke sensatiezucht, in alle soberheid en met ontroering over dit ontzettende gebeuren, geschreven hebben. Voor de jeugd zal hieruit blijken welk een gevaarvolle en hachelijke tijd het toen was, in meerdere opzichten. schot is, dat geen verder letsel ver oorzaakt, dan wat bloedverlies. Beneden voltrekt zich een drama. De heer Budding opent de deur en kijkt in de grimmige gezichten van de men senjagers. Het gebulder begint direct al. Wat een welkom Hij ligt al spoedig in een plas water. Niemand is er die een hand tot redding uitsteekt. De Duitsers zeggen wat. Er klinkt arg waan uit hun stemmen. Zouden ze ein delijk de gezochte te pakken hebben? Ze zijn de hele avond al bezig geweest, het zal zachtjesaan tijd worden. arts aan de Duitsers. „Zien jullie dan niet dat deze man stervende is? Er is geen sprake van vervoer naar een ziekenhuis!" De dokter kaffert de sol daten fiks uit. Inmiddels komt er bericht dat do minee Kok niet in Veenendaal is. Toen werd dominee Van Wijngaarden erbij gehaald, die al die tijd bleef. Na enige tijd wordt de heer_ Budding naar het Oudeliedenhuis gebracht. Onderweg sterft hij reeds Stil mediterend en biddend snikte hij zijn nog betrekkelijk jonge leven Zie hier het dubbele woonhuis van de beide families T. Budding Sr. en zijn zoon Jelis Budding. In de gang langs het huis werd de heer Budding getroffen. In het tuintje voor de deur werd hij daarvoor aangesproken. uit. Hij was pas 39 jaar. Moge God er Zich over ontfermd hebben „Denk aan mijn vrouw en kinderen", roept Budding, „want ik ben onschul dig!" „Ga naar je huis en haal je kle ren" beveelt er één. De heer Budding keert zich om en loopt langs het huis naar de keuken. Plotseling davert een schot. Het slachtoffer wankelt. Weer knetteren diverse schoten Zwaargewond stort de sympathieke Veenendaler ter aarde. Op handen en voeten beweegt hij zich enkele meters voort. Bij de schuur probeert hij over eind te komen. Onmiddellijk knalt weer een schot. Fel slaat de kogel in een dikke schuurplank. Later heeft zijn broer Jacob deze kogel er uitgepeu- terd en jaren bij zich gedragen, als een wrang souvenier. Jelis Budding ziet nog kans zich de keuken binnen te slepen. Daar blijft hij steunend liggen. Hij voelt zijn kracht wijken, maar is toch nog ge heel bij kennis. Zijn oudste dochtertje, die bij oma sliep, komt dodelijk verschrikt op het ouderlijk huis aanrennen. Maar spoe dig kijkt zij in de loop van een ge weer. Met barse stem wordt haar be volen naar bed te gaan. Het kind raakt geheel van streek. De vader van de getroffene, de heer T. Budding sr., wordt na enkele strub belingen met de soldaten, bij de zwaar gewonde toegelaten. Hij komt in de keuken. Daar ligt zijn zoon. Ster vend De zwaargewonde opent de ogen en vestigt een smekende blik op zijn va der. Het is duidelijk dat hij ergens over tobt. „Vader, ik ga sterven, zou er voor mij nog genade zijn? De vader buigt zich over zijn zoon en spreekt hem bemoedigend toe. Enkele gewapende Duitsers staan er omheen. Ook Herr Albrecht, die de fatale schoten loste Vader Budding bidt hardop voor en met zijn zoon. Zelfs enkele soldaten schijnt het nu te machtig te worden, sommigen ontbloten tenminste hun hoofd. Anderen echter volharden in hun brutale houding. Na het gebed gaat Jelis Budding rus tig liggen. Hij wil de laatste uren van zijn leven geheel wijden aan de over gang van de tijd naar de eeuwigheid. Er wordt een boodschapper gestuurd naar dominee Kok, terwijl broer Teus kans ziet er stiekum tussenuit te glip pen, om dr. Kets te waarschuwen. Dok ter Kets is spoedig ter plaatse. De Duitsers bevelen hem om de zwaarge wonde te laten overbrengen naar een ziekenhuis. „Wat mankeren jullie?" vraagt de Groot was de belangstelling, toen de heer Budding enkele dagen later be graven werd. Eén der aanwezigen kon zich toen niet langer beheersen. Het was de jongste broer van de moeder van de overledene. Het krenkend on recht kropte in hem omhoog. Somber maar indrukwekkend schalde zijn schreeuw over het kerkhof: „Eens komt de vergelding!" Het klonk als een pro fetie „Eerste liefde", heeft ds. A. A. Bos als onderwerp gekozen voor een jeugd dienst welke a.s. zondag in het kerk gebouw „Sola Fide" zal worden gehou den. Organist is de heer G. v. Zanten, terwijl een „vocal-group" o.l.v. Peter Hoogerdijk medewerking zal verlenen. Een ieder is er welkom. Zestien scholen hebben meegedaan aan de verkoop van Kinderzegels en kaarten. De totale opbrengst was f14165,— (In 1963: f12556,—; in 1962: f 12057,—). De opbrengst van de scholen afzon derlijk is als volgt: Prinses Beatrix- school f 1056,25; W. v. d. Westeringh- school f 280,Gr. v. Prinstererschool f 522,50; Chr. Nat. School I f 1105,—; Herv. School voor Ulo II f 1506,25; Chr. Lag. Techn. School f 552,50; Kon. Julianaschool L.O. f 707,50; Kon. Ju- lianaschool ULO f 1148,75; Ned. Herv. School Rehoboth f 1055,Jul. v. Stol- bergschool Nieuweweg f 1322,50; Pa- trimoniumschool f 890,St. Salvator- school f 926,25; Dr. Heksterschool f 201,25; Chr. Nat. School II f 920,—; Chr. Lyceum f 1053,75; Ichthusschool voor ULO f 917,50. Door het comité, alsmede bij de stand in het postkantoor en aan de loketten werd voor bijna f 5000,aan postzegels verkocht. De toeslag van deze zegels bedroeg ruim f 1700,Bo vendien werd er voor f 1000,aan kaarten verkocht. Aan giften werd f 37,50 ontvangen. Aanstaande zondag ontvangt het Le ger des Heils te Veenendaal bezoek van een muziekkorps van het Leger des Heils uit Apeldoorn. De muzikanten keren terug van hun jaarlijks muziek festival in het concertgebouw te Am sterdam. Ruim 800 muzikanten zijn daar dan aanwezig om samen te spe len, maar ook om als afzonderlijke korpsen tegen elkaar uit te komen. Het Apeldoornse muziekkorps dat in de middaguitvoering in het concertgebouw zijn „solo-nummer" speelt, zal zondag avond in de bijzondere evangelisatie samenkomst ook enkele nummers van het repertoire ten gehore brengen. Een zevental leden der „VKV" heb ben deelgenomen aan de Provinciale Kampioens Tentoonstelling van de Prov. Afd. Utrecht der N.K.B. gehou den te Zegveld op 4 en 5 febr. j.I. Op deze kampioens tentoonstelling waren ingeschreven konijnen - kippen - fazanten - kalkoenen - sierduiven en eenden. De heer W. C. v. Santen kreeg met zijn Lotharinger zwart 20 punten en „kampioen". De heer F. H. v. Schup- pen met Alaska's 19 en 17 punten; E. v. Manen met Gouwenaar 20 punten. De heer J. v. Geerenstein, „kam pioen" met Rex wit, 20 punten; J. v. d. Pavert met Papilion 18 punten. In Hollanders H. J. v. Kruistum „kam pioen", tekeningrassen Hollander zwart 20 punten, met kleur Madagascar „kampioen" 19 punten. E. v. d. Weerdhof 19 punten met Klein Zilver midden zwart. In kleur- dwergen „kampioen" mevr. v. Kruis- tum-v. Santen met donkerblauw Mar ter en midden blauw marter 17 en 18 punten. Diverse kamp.dieren zijn dus in de V.K.V. toegekend, waarvan de eige naars met fraaie kampioenslinten, be kers, standaards en medailles huis waarts keerden. Wederom dus mooie successen voor de V.K.V. als sluitstuk van het tentoonstellingsseizoen 1964- 1965. De Oranjevereniging Amerongen houdt haar algemene ledenvergadering op donderdag 18 februari a.s. in hotel Buitenlust. Op de agenda staat o.a. bestuursver kiezing. Aftredend zijn de heren T. Eyffius en M. G. Harinck en mevr. J. H. D. Rolandus Hagedoorn-Meeter. De heer Eyffius is niet herkiesbaar. Voorts staan op de agenda de gebruikelijke punten. Het bestuur hoopt dat veel leden aan deze uitnodiging gehoor zul len geven. SCHIETVERENIGING Bij onderlinge wedstrijden bij de schietvereniging Willem Teil werden de volgende resultaten behaald: B. Esveld en P. v. d. Sigtenhorst 98; J. den Uyl 97; W. van Veenendaal 94; K. de Greef 92; J. Pakvis 91; A. H. Engelaar 90; H_ de Groot en Schu- chardt 89; A. Burgstede, J. Niessen en A. de Haas 88; G. J. Wijnbergen 87; H. v. Veenendaal, H. Mol 86; W. En gelaar, R. Brinkman 84; V. Leeuwen 83; W. Berkhof 82. NED. PROT. BOND In de kerk van de Ned. Prot. Bond aan de Imminkstraat wordt a.s. zon dag 14 februari a.s. te 10.30 uur een jeugddienst gehouden, waarin mej. ds. S. A. J. Doets uit Leersum als predi kante zal voorgaan. Ook de N.P.B. jeugd zal hieraan medewerking ver lenen. Ook ouderen zijn hartelijk wel kom. Woensdagmiddag vond een aanrij ding plaats op de hoek Kon. Wilhel- minaweg - Christinalaan. De automo bilist M. komende uit de richting Rhe- nen draaide de Christinalaan in zonder voorrang te verlenen aan de uit de richting Leersum naderende bromfiet ser B. Het gevolg was een botsing, waarbij de bromfietser werd gewond. Er ontstond flinke materiële schade. Woensdagmorgen vond een botsing plaats tussen een NBM bus en een personenauto. De heer J. H. T. te Ede kwam met zijn volkswagen langs de Kon. Wilhelminaweg toen bij de halte Dorp twee bussen stonden om pasa- giers in te laten. De voorste bus be gon plotseling te rijden en ging de rij baan op, zonder aan de personenauto voorrang te verlenen. Een botsing was het gevolg. De bus werd bestuurd door de heer G. G. J. v. Z. te Wageningen. Er ontstond aanzienlijke materiële schade en gelukkig geen persoonlijke ongevallen. Gedurende enige tijd werd het verkeer op de weg ernstig belem merd. BEZICHTIGING DORPSHUIS De laatste tijd zijn er in de gemeen te stemmen opgegaan dat men het nieuwe Dorpshuis nu ook wel eens van binnen zou willen zien. Het be stuur van de stichting Verenigingsge bouw kan zich dergelijke vragen zeer wel begrijpen, immers de gehele be volking heeft zich financiële offers ge troost om tot de bouw van deze nut tige instelling te komen. Het bestuur zal nu ernstig nagaan op welk tijdstip er het beste gelegenheid gegeven kan worden aan de inwoners om het ge bouw te bezichtigen. Hierover volgen nog nadere mededelingen. Het gemeentebestuur van Amerongen heeft van het college van Gedeputeerde Staten te Utrecht de verheugende mededeling ontvangen, dat dit college de aankoop van de grond voor de stichting van het zwembad heeft goedgekeurd. Op deze foto ziet men duidelijk het muurtje tussen de beide bovenbalcons. Op deze plaats werd mevrouw Budding aangeschoten. Nadat er geruime tijd van het zwem badfront weinig nieuws te melden viel, is dit verheugende bericht thans ingeko men. Binnenskamers werd er uiteraard aan de plannen verder gewerkt, maar het belangrijkste is in dit stadium toch wel het wachten op de verschillende goedkeu ringen. Dat gedeputeerde staten nu de grondaankoop hebben goedgekeurd moet als een belangrijke stap in de goede rich ting worden gezien. Eveneens verheugend is het dat de bij dragen voor het zwembad nog steeds bin nenkomen. Zo bracht de bevolking van Overberg onlangs een bedrag bijeen van ruim f 100,Een bijzonder prettige gift kwam uit Californië (Amerika) in de vorm van een tiendollar biljet. Het totale be drag van f 35.000,werd al met al weer aardig overschreden. Naast de bijdragen in geld echter zijn de aanbiedingen voor materialen en ar beidskracht zeer welkom. De commissie kreeg dezer dagen nog enkele aanbiedin gen waaronder een aanzienlijke aanbie ding tot stand gekomen via de te Ame rongen wonende vertegenwoordiger van het betreffende bedrijf. Op een gemeenteavond van de Herv. gemeente Sola Fide te Vee nendaal op dinsdag 16 februari zal ds. A. A. Bos het vierde gebod be handelen. Hij schrijft hierover in het or gaan van Sola Fide, dat bij de be spreking van dit onderwerp de deining die er onlangs in Veenen daal is geweest over het vraagstuk van de zondagsviering in eerste in stantie wat vergeten dient te wor den. Eerst moet men zich afvragen: Geldt het vierde gebod nog wel rechtstreeks voor ons en zo ja, hoe komt het dat we niet meer de zater dag maar de zondag als rustdag hebben? Welke betekenis had de sabbath voor de Joden in de tijd van het Oude Testament, wanneer hebben de christenen de sabbath la ten varen, hoe is hierover gedacht door de grote mannen van de kerk geschiedenis als Luther en Calvijn? Via deze vragen wil de inleider tot de huidige praktijk komen, want het is volgens ds. Bos toch wel een ernstig verschijnsel dat zovelen te genwoordig de vreugde van het feest van de zondag niet meer ken nen. In het kerkblad van o.a. de Herv. gemeente te Achterberg wordt ge meld. dat de vrijwillige bijdragen van de gemeenteleden in het afge lopen jaar 5107 gulden hebben op geleverd. Dit alles onder het kopje „Pecu nia" met daarachter tussen haakjes: geld. Die enkele Achterberger die het woord „pecunia" niet thuis kan brengen had ook uit de vele bedra gen daaronder wel op kunnen ma ken dat het iets met geld te maken moet hebben, dachten we. Uit de stand van inkomsten en uitgaven van het fonds voor het or gel in de Rhenense Cunerakerk kan worden afgeleid, dat de schuld is verminderd met ruim 5500 gulden. Het verjaringsfonds van de Herv. kerk te Scherpenzeel heeft vorig jaar ruim 3800 gulden opgebracht. Voor het bouwfonds van de Ge- ref. kerk te Amerongen was begin februari 1965 f 10.212,toegezegd, waarvan f 5.270,uit Leersum en f 4.942,gulden uit Amerongen en Eist. De diaconie van de Herv. ge meente te Veenendaal heeft in 1964 ongeveer 14.000 gulden subsidie verstrekt aan de Herv. commissie voor gezinsverzorging. Een maat schappelijk werkster heeft men nog niet kunnen aantrekken, omdat er geen geschikte sollicitanten waren. Ds. P. de Jong te Veenendaal heeft bedankt voor de beroepen van de Herv. gemeenten te Bennekom en Harskamp. Ds. F. Mallan te Veenendaal heeft bedankt voor het beroep, dat de Geref. gemeente te Ederveen op hem uitbracht. De heer Kor Dijkstra heeft ont slag genomen als organist van de - oude - Gereformeerde kerk aan de Burg. J. H. van Schuppenbrug te Veenendaal. De heer Dijkstra woont thans in Arnhem. De Gereformeerde mannenvereni- ging „Calvijn" en die van de Chr. Gereformeerde kerk Beatrixstraat te Veenendaal zullen hedenavond een gecombineerde vergadering hou den. Ds. C. Langbroek zal het on derwerp „Eerherstel van de bevin ding" inleiden. De kerkeraad van de Herv. Noord- wijk te Veenendaal heeft gesproken over het gaan staan van de man nen tijdens het gebed. De wijkpre- dikant, ds. P. de Jong, schrijft hier over o.a. in het Veens Kerkblad, dat het bijzonder op prijs wordt gesteld wanneer de mannen gaan staan. En verder: Men zegt wel eens: in Christus is er geen onderscheid tus sen man en vrouw. Dat is waar, Gode zij dank. Maar daarom is er nog wel onderscheid in de gemeen te, De Heere heeft de man en de vrouw ieder hun plaats gegeven in de maatschappij, in het gezin en ook in de gemeente. Het is schriftuurlijk wanneer we zeggen dat de Heere Zijn schep pingsordening ook tot uiting doet komen in de gemeente. Daarom vind ik het bijzonder zinvol, wan neer dit ook tot uiting komt bij het bidden in de gemeente. Een derde deel van de wereldbe volking is, volgens Centraal Week blad, christelijk, namelijk 930 mil joen mensen. Hiervan zijn 572 mil joen r.k., 220 miljoen protestant en 138 miljoen behoren tot de Ooster se kerken. Het aantal niet-christe- nen bedraagt 2067 miljoen. Voor de bejaarden van de Geref. kerk te Veenendaal zal een contact avond werden belegd en wel op donderdag 18 februari in 't Tref punt. Ds. J. Overduin zal reisver halen doen, toegelicht met dia's. In Scherpenzeel verzorgt de Herv. kerk een contactavond voor bejaar den. Hier zal de plaatselijke predi kant, ds. P. Zijlstra als oud-zende ling vertellen over zijn vroegere standplaats op Celebes. Het geheel ook verlevendigd met dia's. Iedere woensdagavond beeft in het OCB gebouw te Veenendaal een opwek kingssamenkomst plaats van de Volle Evang. gemeente, die nauw gelieerd is aan de Pinksterbeweging, waarop de laatste tijd in sterke mate het licht van de publiciteit valt. Met de heer A. Loef, die samen met de heer v. d. Loos- drecht de broederraad vormt hadden we een kort gesprek: De heer Loef deelde mee dat er in ons land verschillende Pinkster- groepen zijn. De twee voornaam- sten: „Stromen van Kracht" en „Kracht van Omhoog". Er is in de uitleving slechts een miniem ver schil. Zonder verder op deze dogma- verschillen in te gaan gaf de heer Loef ter oriëntatie een overzicht van de gang van zaken tijdens de bijeenkomsten. De dienst begint met het zingen van vreugdeliederen, waarna de bid stond volgt, waaraan door bijna al le gelovigen wordt deelgenomen. Dan volgt de meditatie van de spreker en tot slot een aanbiddings- dienst. Over de gebedsgenezing zijn tal rijke publicaties verschenen, waar van velen een onjuist licht werpen op dit punt en waarin de sensatie overheerst, aldus de heer Loef. Het is toch noodzakelijk dat we voor onze zieke broeders of zusters bid den. Wij bidden wel om genezing van de kwaal, maar we verwachten niet dat er la minute een antwoord komt. God zal op Zijn tijd het ant woord geven. Hoewel we ver wachten dit antwoord positief. Wij zoeken kracht in het gebed. Als er dan direct geen verbetering of ver lichting komt, mogen we niet ver twijfelen. Eén onzer broeders verkeert in ernstig levensgevaar. We zijn als Volle Evang. gemeente bij elkaar geweest en hebben zeer intensief gebeden om zijn herstel. Deze broe der weet zich gedragen door ons gebed en dat is hem tot grote steun. Wij accentueren zeer sterk de ge meenschap der heiligen en we moe ten helaas constateren dat die in de kerk nauwelijks gevonden wordt. De kerk is ons te kil. Wij willen een verbondenheid als gelovige broeders en zusters, aldus de heer Loef. Naast het bidden is ook het vas ten noodzakelijk. Dit vasten is niet hetzelfde als in de R.K. Kerk. Door het vasten wordt men er lichame lijk aan herinnerd (door het hon gergevoel) dat men ook bidden moet. Wij zijn een biddende gemeente en zoeken een nauw contact met de Heer, die een Verhoorder van het gebed is. De Sacramenten worden in de Volle Evang. gemeente wel bediend. Elke maand worclt het H. Avond maal gehouden. De Doop is een punt apart. De Pinkstergemeente erkent de kinderdoop niet en even min de besprenkeling. Men doopt de volwassenen en dan door onder dompeling. Iedere maand heeft in het Sportfondsenbad te Amersfoort een doopplechtigheid plaats. De kinderdoop is volgens de heer Loef onbijbels. De doop van vol wassenen wordt herhaaldelijk ge noemd (Filippus en de kamerling e.a.). Men moet komen tot een keu ze en dat kan alleen op volwassen leeftijd. Wel stuurt de heer Loef zijn kin deren naar de christelijke school, ondanks het dogmatische verschil met bestaande kerken. Tegen scho len, uitgaande van bepaalde kerken heeft hij bezwaar omdat de kinde ren niet „vermoeid mogen worden met allerlei dogma's", maar in kin derlijke eenvoudigheid de weg naar Jezus moet worden gewezen. Ook de bouw van grote kerken en kathedralen kan de heer Loef niet goedkeuren, omdat Jezus in alle eenvoud Zijn Goddelijke Boodschap bracht. De Volle Evang. gemeente werd in september vorig jaar zelfstandig, na aanvankelijk een onderdeel van Amersfoort te zijn geweest. Zij wordt bediend door Evangelisten die uit wijde omtrek komen. Van deze Evangelisten hebben sommi gen een volledige dagtaak, anderen weer niet. De gemeente in Veenendaal is maar klein en het is wel moeilijk werken, gezien de overwegend or thodoxe inslag, aldus de heer Loef. Men beschouwt ons veelal als een secte, maar niets is minder waar. Ons streven is louter gericht op de opwekking van de gelovigen. Want zelf ga ik iedere zondag tweemaal naar de Gereformeerde kerk. Maar waar wij naar hunkeren, wordt in de kerk niet gevonden. Het ganse schepsel zucht en ver wacht de Wederkomst van Chris tus en daarom zijn wij ook uitzien de naar die komst, zegt de heer Loef. Ons gebed stijgt dagelijks op. Iedere maandag worden bidstonden gehouden bij een van de broeders thuis. Deze samenkomsten zijn voor ons een verkwikking. Tot slot voegt de heer Loef er aan toe dat er soms zeer spectacu laire dingen vermeld worden over de Pinkstergemeenten, vooral in neutrale weekbladen of tijdschrif ten. Maar daarvan distanciëren wij ons. De liturgie in onze bijeenkoms ten wijkt af van die in de kerk en daarom voelen vele mensen zich wat afgeschrokken. Het gaat ech ter om de kern van de zaak, vindt de heer Loef. De gelovigen raken niet meer in vuur. Zij zijn een toonbeeld van dorheid en houden vast aan een verstarde dogmatiek. Dit vuur wil de Pinkstergemeente bij de gelovi gen doen doordringen. En hoe wel wij veel tegenstand ontmoeten zullen we doorgaan omdat we door- gloeid zijn van het vuur van ons geloof, zegt de heer Loef tot be sluit. FEESTAVOND De C. B. B. afdeling Amerongen- Leersum houdt op 26 februari a.s. een feestavond in het Dorpshuis. Aanvang 8 uur. Na de opening van het Dorpshuis, zaterdag a.s., zal het gebruik daarvan werkelijkheid worden. De Nutsbiblio theek kan dan daar beschikken over een mooie ruime bibliotheekzaal met daarnaast een leeszaaltje. Het bestuur heeft daarom gemeend de uitleentijden te moeten verruimen. Zo zal de bibliotheek geopend zijn op maandagmiddag van 16-17.30 uur. Deze tijd is speciaal bedoeld voor bejaar den en beslist niet voor jeugdlezers. Bejaarde lezers kunnen dan tevens rustig in het leeszaaltje verschillende boeken inzien of wel daarin wat lezen. Maandagavond is de bibliotheek ge opend van 19-20.30 uur. Vrijdagmiddag is de uitleentijd weer van 16-17.30 uur en deze uitlening is speciaal bedoeld voor de jeugdlezers, al is overigens iedere bezoeker welkom. Tenslotte is er de vrijdagavond uitlening van 19- 20.30 uur. Tijdens al deze uitleningen is het leeszaaltje beschikbaar voor vol wassen lezers. Het bestuur meent dat door deze verdeling in de uitleentijden jong en oud volkomen in de gelegenheid wordt gesteld gedurende de hele week goede en verantwoorde boeken te lezen. SCHIETEN Uitslagen van de deze week door de leden van de schietvereniging gescho ten onderlinge wedstrijd: M. Berendse 93; C. Valkenburg 90; J. ten Broek 89; A. C. van Dusschoten 87; J. Koud- ijs, R. v. d. Burgt, E. v. d. Werk en A. van Eist 85; H. Berendse en J. Da- velaar 84; R. van Eist 83; P. van En gelenburg 82; J. van Eist 81; H. Pater 78; A. ter Burg 76; H. Droffelaar 74; E. van Setten 73; B. Geefshuizen 66 pun ten. Maandag 15 februari a.s. wordt er een wedstrijd geschoten tegen de le den van de schietvereniging TIJR uit Lunteren.

De Vallei | 1965 | | pagina 5