Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken DORPSHUIS TE AMERONGEN IN GEBRUIK GENOMEN Agenda Gevelbeeltenis: zinnebeeld van ontmoeting van mensen SCHERPENZEEL Kettingbotsing: 11 verkreukelde auto's Ontspanningsmiddag „Kamp Overberg" AMERONGEN T en toonstelling Wat nu weer Uw auto en „Doe liet zelf" Nieuws uit de omgeving Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbunrt Ederveen Renswoude Scherpenzeel MULDER 39e JAARGANG DINSDAG 16 FEBRUARI 1965 Nr. 13 Bedaktle en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal TeL 0 8385-2022 (2 UJnen) - Giro 563427 Bedaktle: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kannen ook worden opgegeven bö de agentschappen van „De Vallei" ln plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 5,— Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent vooral een beroep op de jongeren. Door dit gebouw kan het culturele leven op een hoger plan komen. Er moet echter besef van gemeenschapsgevoel worden opgebracht. Soms zal men plaats moe ten maken voor anderen. Dat het kostelijke dorp Ameron gen zo'n gebouw heeft moet een stimulans zijn voor andere gemeen ten in deze provincie. Mevr. Telle- gen wenste Amerongen namens het Provinciaal bestuur geluk met dit bezit. Het relief van Paul Kingma heeft haar zeer getroffen. Het is buitenge woon fraai. Zij stelde de hartelijke ontvangst door het dochtertje van de heer Kingma zeer op prijs. Namens de Stichting bood de heer Dagnelie een miniatuur aan van het relief. Mevr. Teilegen vond dat haar huis daardoor een verlengstuk van dit Dorpshuis zou worden. Combinatie Ook de heer Tiel, loco burgemeester, sprak er zijn grote spijt over uit dat burgemeester Van den Bosch niet aan wezig kon zijn. Hij heeft zich voor 100 procent ingezet voor het Dorps huis. Hij bracht in herinnering dat in 1920 in de lager onderwijswet het gym nastiek onderwijs verplicht werd ge steld. Voor Amerongen moest het tot 1965 duren voordat dit gerealiseerd kon worden. Dankzij de combinatie gym nastieklokaal-dorpshuis. Anders had het nog 15 jaar langer geduurd. De heer Tiel bracht voorts in her innering het vele dat burgemeester Martens, op zijn eigen stille en sympathieke wüze, alsmede burge meester Bosch van Rosenthal ge daan hebben om tot dit resultaat te komen. Vooral de komst van burg. Bosch van Rosenthal naar Amerongen was een gelukkige om standigheid. Zijn werk verdient een bijzondere vermelding. (Zie verder pag. 4) De jaarvergadering van de Vee- nendaalse Winkeliersvereniging „Handel en Nijverheid", die aan vankelijk vanavond gehouden zou worden, is door bijzondere om standigheden verplaatst naar don derdagavond a.s., eveneens om 8 uur in hotel „De Korenbeurs". Het bestuur heeft deze jaarvergade ring in feite in tweeën gesplitst. Don derdagavond wordt een zogenaamde Contactavond gehouden, waarbij het ontspannings-element aanwezig is en waarbij ook de echtgenotes van de win keliers worden uitgenodigd. Het zake lijke gedeelte van de jaarvergadering, zoals de jaarverslagen, de bestuursver kiezing en de bespreking van de komen de activiteiten wordt verschoven naar een later tijdstip. Donderdagavond komen de winkeliers dus met hun dames voor een gezellige avond bijeen. De voorzitter, de heer Ant. de Ruiter zal een korte uiteenzet ting geven over de uitbreidingsplannen van Veenendaal. Na de pauze treedt dan de heer Jac. van Kollenburg voor de leden op met een liedje en een praatje. Tussentijds wordt nog een filmpje getoond dat is gemaakt rond het 40-jarig jubileum van de vereniging. GELDERSE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW BIJEEN Ter afsluiting van het winterseizoen kwamen de leden van de Gelderse Maatschappij van Landbouw, afdeling Scherpenzeel, donderdagavond in zaal Marktzicht bijeen. Voor deze avond was geen spreker uitgenodigd. Onder leiding van voorzitter J. M. Routerman werden met de leden enkele actuele landbouwvraagstukken besproken. Aan de hand van dia's vertelde de heer M. Donkelaar iets over de kippenhouderij op de boerderij. Zondagavond omstreeks 9 uur werd het plotseling spiegelglad op Rijksweg 12 ter hoogte van de afrit naar Maarn. In een ogenblik stonden 11 personenauto's gekreukeld dwars over de weg, onderaan het talud en in de middenberm. De 58-jarige mevj. D. uit Utrecht reed met haar DAF eerst tegen een lichtmast en duikelde vervolgens het ongeveer 8 meter hoge talud af, waarna de auto met de wielen omhoog in het besneeuwde weiland bleef liggen. Met moeite kon de bestuurster, die alleen in de auto zat, uit haar benarde positie worden bevrijd. Met een hersen schudding, en een aantal gebroken le dematen werd zij per Veenendaalse zie kenauto naar het Stads- en Academisch ziekenhuis vervoerd. Met dezelfde zie kenauto werd ook het echtpaar Terp stra uit Wassenaar vervoerd. Zij waren met hun Volkswagen over de kop ge gaan en hadden diepe snijwonden aan het gelaat, terwijl mevr. T. een lichte hersenschudding opliep. De overige on fortuinlijke automobilisten kwamen met Filmmiddag voor bejaarden in O.C.B. gebouw In het O.C.B. gebouw wendt woensdag weer als gewoonlijk een ontspannings middag gehouden voor alle bejaarde Veenendalers. Onze plaatsgenoot de heer Schrijver vertoont dan een film over het leven van de bijen en de bloemen. Het be looft weer een zeer interessante middag te worden waarop alle bejaarden van harte welkom zijn. de schrik vrij of liepen onbeduidende verwondingen op. Doordat de lichtmast afknapte kwam het benzine-station enige tijd zonder electrisch licht te zitten. Door Rijks waterstaat werden onmiddellijk strooi- auto's ingezet om de gladheid te be strijden. naast MMV-. «*1^* Tel. 3184 Hoofdstr. 51 Veenendaal Apotheek Zoals op veel plaatsen heeft de Stichting voor Geestelijk Gehandicapten uit De Bilt ook in Overberg weer voor ontspanning gezorgd op zaterdagmiddag. Om plm. 2.45 uur opende de directie deze middag bij afwezigheid van de organisa tor, de heer Lohuizen. Het muzikale gedeelte werd geopend door het accordeon trio De Trulejo's, geen onbekenden hier. Helaas ontbrak door ziekte een van hen, zodat in allerijl op de avond, voorafgaande aan deze middag, opnieuw een ander repertoire ingestudeerd moest worden. Derhalve was het eerste optreden van dit trio niet direct succesvol. Bij hun volgende en vooral laatste optreden was er van enige twijfel niets meer te bespeuren. Zij bleken goed op elkaar ingespeeld. Een luid applaus was dan ook een welverdiende belo ning. Als vrouwelijke conferencier trad Joke de Keyzer op, die met haar gra cieuze gebaren en beschaafd optreden steeds weer de verschillende nummers aan elkaar wist te lassen. Na het le optreden van De Trulejo's kwam de heer Henny Oliemuller voor het voetlicht met grappen en schetsjes zichzelf daarbij begeleidend op de gi taar. Hoewel aanvankelijk wat slecht te verstaan in de zaal werd dit gaan- derweg beter. Bij zijn laatste optreden gaf hij een imitatie, hoe in verschillen- TWEE SIRENES OP BRANDWEERKAZERNE Begin dezer week is vanwege de BB op de brandweerkazerne een sirene ge- geplaatst. Op dit gebouw was reeds door de gemeente een sirene ten be hoeve van de brandweer geplaatst, zo dat er nu twee sirenes op dit gebouw aanwezig zijn. VEENENDAAL Woensdag 17 febr., 2.30 uur, geb. O.C.B.: Ontspanningsmiddag voor bejaarden. Woensdag 17 febr., 8 uur: Volks universiteit, geb. 't Trefpunt, Dennenlaan. Trio Pim Jacobs. Donderdag 18 febr.: Jaarvergade ring Veenendaalse Winkeliers ver. „Handel en Nijverheid". Vrijdag 19 febr.: Toneel- en feest avond van gem. personeel in geb. Eltheto. AMERONGEN Donderdag 18 febr.: Jaarvergade ring Oranjevereniging in hotel Buitenlust. RHENEN Woensdag 17 febr., geb. Irene: Concert U.S.O. o.l.v. Frits Knol. Solist Jan Bleumers. Aanvang 8 uur. Van 8 t/m 27 febr., Streekmu seum: Expositie van tekenin gen en aquarellen van Jits Bak ker uit De Bilt en beeldhouw werken van Wim en Jos Har- zing uit Rijsenburg. Geopend alle werkdagen, behalve 's- woensdags van 11 tot 12.30 uur en van 14-17 uur. Dinsdag avonds van 19-21 uur. de landen de liefde bezongen wordt. Dat dit wel in de smaak viel bleek wel uit de luide bijval van het publiek. (Zie verder pag. 4) Zaterdag 13 februari op de openings dag, was er in het Dorpshuis een klei ne expositie ingericht van werken van de bekende Utrechtse kunstschilder Hans Siegmund. Deze expositie kwam tot stand door medewerking van de Stichtse Culturele Raad. Een aantal schilderijen en etsen was tentoongesteld in enkele zaaltjes op de bovenverdieping. Ook het zelf portret waarmede Siegmund een be langrijke prijs verwierf was aanwezig. Deze expositie gaf aan deze dag wel een bijzonder cachet. Hoewel in enkele toespraken werd uitgesproken dat dit gebouw zeer ge schikt is voor dergelijke tentoonstellin gen, menen wij toch te moeten opmer ken, dat de raadzaal van het gemeente huis hiervoor toch aantrekkelijker is. De sfeer en de mogelijkheden van de fraaie raadzaal zijn verre te prefereren boven de mogelijkheden van het Dorps huis op dit gebied. BOEK: Een exemplaar van de eerste druk van de enige roman die Sir Winston Churchill heeft geschreven (Savrola) is in New York geveild. Het boek bracht 325 lollar op. Het werd in 1900 in New York uitgege ven, tien dagen voor de Britse uit gave verscheen. INTERVIEW: De uitgeverij Die Welt in Hamburg zal aan prinses Soraya een bedrag van 15.000 mark aan schadevergoeding moeten betalen omdat haar weekblad een „vraagge sprek" met de ex-keizerin had afge drukt dat nooit had plaatsgevonden. Soraya had overigens een schadever goeding van 30.000 mark gevraagd. VOS-HOND-SCHAAP: In Denemarken zijn vossejachten georganiseerd na dat onder de schapen in dat land hondsdolheid was geconstateerd. Waarschijnlijk zijn deze gevallen een gevolg van beten door vossen, die aan genoemde ziekte lijden. 1922.1962 Assurantiekantoor Elg. R. R. MULDER Makelaar in Assurantiën Kerkewijk 167 Veenendaal verZEKERen is ZEKERheid VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN (1e en 2e) FINANCIERINGEN auto's, motoren, enz. Telefoon 08385-3000 GEEN 140 KM Naar aanleiding van het bericht in ons blad van dinsdag 26 januari j.l., waarin melding werd gemaakt van het noodlottig ongeluk waarbij een auto met twee inzittenden tegen een boom reed, bij de „beruchte" bocht in Nij megen en waarin o.m. de bij dit onge luk omgekomen W. Hootsen uit Vee nendaal plaats had. wordt nader ver nomen dat de snelheid niet 140 km is geweest doch veel lager heeft gelegen. Zaterdagmiddag heeft mevrouw U. Tellegen-Veldstra, lid van het College van Gedeputeerde Staten van Utrecht het nieuwe Amerongse Dorpshuis officieel in gebruik genomen. Hierdoor is Amerongen een wel zeer bijzonder gebouw rijker geworden. Fraai van vormgeving, maar wat belangrijker is, bijzonder nuttig voor het culturele leven van de inwoners. Alvorens mevrouw Tellegen de officiële opening verrichtte onthulde zij een in de gevel aangebracht relief van de Amerongse beeldhouwer Paul Kingma. Een buitengewoon fraai werkstuk, dat een zinnebeeld is van de ontmoeting van mensen, zoals dit in een dorpshuis plaats vindt. Paul Kingma is in zijn opzet wel zeer geslaagd. Voordien bood Eva Kingma mevrouw Teilegen bloemen aan. Nog dit jaar zal er waarschijnlijk in de Veenendaalse industriewijk een gebouw verrijzen, waar mensen, die zelf aan hun auto reparaties willen verrichten terecht kunnen. Geestelijk welzijn van inwoners Het fundament voor het doel is nu gelegd, het werken aan het realiseren van het geestelijk welzijn van de in woners. Hieraan een rijkere vorm ge ven en een hogere inhoud. Zij deed GEEN SCHOUWBURG In zijn openingsrede sprak de voor zitter van de Stichting, de heer G. A. Dagnelie er zijn spijt over uit dat de burgemeester van Amerongen wegens ziekte niet aanwezig kon zijn. Burge meester van den Bosch heeft geduren de zijn verblijf te Amerongen de tot standkoming van dit gebouw met kracht ondersteund. Een bijzonder woord van welkom richtte de heer Dagnelie tot mevrouw Bosch van Rosenthal, echtgenote van de burgemeester van Rhenen. Gedu rende de tijd dat deze het burgemees tersambt in Amerongen waarnam, heeft burgemeester Bosch van Rosen thal de eigenlijke stoet gegeven voor de verwezenlijking van dit gebouw. Dankzij zijn werkkracht en zijn be kendheid met vele personen die van rijkswege met deze bouw te maken hadden, kwam het plan uit de impasse waarin het geraakt was. Enkelen vinden het gebouw niet mooi, aldus de heer Dagnelie. Voor het Dorpshuis genomen. Hierbij moe ten de namen van de heren H. van Gei tenbeek en A. Vooren genoemd wor den, die als bestuurders van Volks herstel een eerste stoot gaven. In die tijd was het enthousiasme van de be volking al zeer groot. Er kwam veel geld binnen. Zo werden 2 radio's ver loot, opbrengst f 4500,Helaas kwam de heer Geitenbeek, geestelijke vader van het plan, door een ongeluk om het leven. Gedurende een aantal jaren kon ge bruik worden gemaakt van het Koets huis van kasteel Amerongen. Hoewel volkomen ongeschikt werd er dank baar gebruik van gemaakt. Daarna stichtte de heer Schouten zijn Club huis. Velen meenden toen dat een Dorpshuis niet meer nodig was. Clubhuis is niet meer De meerderheid echter was van oor deel dat een dergelijk object niet in particuliere handen moest zijn. Zij kre gen gelijk. Het Clubhuis is niet meer. Sindsdien is de behoefte aan het Dorps huis zeer groot geworden. Dc gevelbeeltenis van het j.l. zaterdag geopen de Dorpshuis te Ame rongen van de beeld houwer Paul Kingma. Het stelt zinnebeeldig vcor: „De ontmoeting van mensen". ECHTPAAR DITEWEG- RUTTENBERG VIERT Tijdens de opening van het Dorpshuis te Ame rongen werd aan de ver tegenwoordigster van 't college van Gedeputeer de Staten van Utrecht, mevr. U. Tellegen-Veld stra, een miniatuur van het reliëf met een dcos bonbons overhan digd door de voorzitter van de Stichting Het Dorpshuis, de heer G. A. Dagnelie. DOORNHet gemeentebestuur te Doorn pleegt overleg met het bestuur van de Oranjedagvereniging over een klinkende viering van de twintigste bevrijdingsdag. Door de deelname van alle Doornse verenigingen wil men komen tot een grootse histo- risch-allegorische optocht, waaraan flinke geldprijzen verbonden zijn. ZEIST: Ds. H. Harkema, Herv. predi kant te Zeist, recipieerde donderdag avond in gebouw Calvijn ter gelegen heid van zijn zilveren predikambt. Ds. en mevr. Harkema die dezer da gen tevens hun 25-jarig huwelijks feest vierden werden door velen ge lukgewenst, terwijl ds. Lentz de ju bilerende predikant een geschenk on der couvert aanbood, waarmee ds. Harkema zijn wens, een reis naar Israël, kan waarmaken. BENNEKOM: De accomodatie van de VW te Bennekom is beslist onvol doende. De secretaris, de heer C. Vos, was gedwongen zijn kantoor in z'n woning in te richten zodat ieder een die inlichtingen wenste dus bij hem aan de bel trok en dat gebeurde het vorig jaar zo'n 1400 a 1500 keer. Het gemeentebestuur hoopt nog deze zomer de vreemdelingen in een cen traal liggend VVV bureau te kunnen ontvangen. WAGENINGEN: Fransje Schellekens en Annelies Hoogeveen. resp. 10 en 12 jaar, hebben samen een honden-uit- laatdjenst georganiseerd. Zij doen dit niet uit financieel oogpunt, maar al leen omdat ze vonden dat veel hon den in hun omgeving, te weinig, of helemaal niet de kans kregen zich eens echt uit te leven. WINTERSERIE WANDELTOCHTEN VAN D.E.O.S. Zaterdagmiddag vond de vierde winter- seriewandeltocht van dit seizoen plaats. Deze tocht vormde tevens de afsluiting van deze serie. Over de belangstelling van de verschillende verenigingen waren de organisatoren goed te spreken evenals de deelnemers over de tocht. Wel werkte het weer dit keer bijzonder tegen, maar een warme beker chocomel uitgereikt aan het eindpunt deed het bloed weer sneller stromen. Elke deelnemer die drie maal of meer de tochten meegelopen had kreeg hiervoor een vaantje van de N.C.W.B. ter wijl er voor elke groep een prijs beschik baar was. GOUDEN BRUILOFT Op 20 februari herdenkt het echt paar A. Diteweg-G. Diteweg-Rutten- berg het feit dat zij 50 jaar geleden in het huwelijksbootje stapten. Het echt paar, wonende aan de Nieuweweg 196, kreeg 13 kinderen, waarvan nog 9 in leven zijn. Er zijn niet minder dan 48 kleinkinderen en 12 achterkleinkinde ren. Deze grote familieschare zal het gouden bruidspaar a.s. vrijdag in ge bouw Trefpunt komen feliciteren. Bei den, zowel de bruid als de bruidegom, genieten een goede gezondheid. Vooral de heer Diteweg is nog zeer vitaal. Hij oefende meer dan 60 jaar het beroep van veehandelaar uit en bezoekt nog steeds de veemarkten in Den Bosch, Utrecht, Zwolle, Doetinchem e.a. 's Morgens voor dag en dauw stapt de heer Diteweg, die 72 jaar is, uit bed en rijdt met zijn veeauto naar de markt. Hij chauffeurt nog wel eens, maar laat dit nu voor het merendeel over aan zijn drie zoons, die in het bedrijf werkzaam zijn. Stilzitten is er bij de heer Diteweg evenwel niet bij. Hij is nog zeer intensief bezig in de veehandel, waarin hij zijn levenstaak vond. Over de tijden van vroeger weet de heer Diteweg sappige verhalen te ver tellen, o.a. dat hij met een kalf op de fiets naar Nijmegen ging om dat te verkopen. Hij was soms hele of halve weken van huis als het een bezoek aan verre veemarkten betrof. Mevr. Diteweg (68) verzorgt nog met Het echtpaar Diteweg- Ruttenberg. BURGEMEESTER OP BEZOEK IN O.C.B.-GEBOUW Vorige week heeft burgemeester mr. dr. J. Hazenberg een bezoek aan het O.C.B.- gebouw gebracht, waar hij zich geruime tijd onderhield met de bejaarden. De bur gemeester bond ook nog de strijd aan op het biljart tegen een bejaarde Veenenda- ler. De penningmeester van de OCB werd tenslotte nog verrast met een enveloppe met inhoud. wordt zij daarbij wel wat geholpen door dichtbijwonende familieleden. Overi gens steken alle kinderen en kleinkin deren gedurig een bezoek af, zodat het in het gezin Diteweg levendig toe gaat. Het zal het gouden bruidspaar vol gende week niet aan belangstelling ontbreken, temeer omdat de familie Diteweg niet alleen zeer uitgebreid is, maar tevens een grote bekendheid ge niet in Veenendaal-Noord, waar men al die 50 jaar heeft gewoond. Deze garage zal dan een van de ge bouwen zijn die in geheel Nederland ver rijzen zullen, als tenminste het plan van de Limburgse meester in de rechten N. Buskens verwezenlijkt wordt. Voor de mensen met een niet ontwik kelde technische knobbel zijn er ook mo gelijkheden om zelf de nodige onder houdswerkzaamheden aan hun wagentje te verrichten, want zij kunnen eerst een aantal cursussen volgen voor zij zelf in een aparte ruimte gaan sleutelen. Wat het allemaal gaat kosten? Gedacht wordt om de twee ruimten die in het gebouw zullen ontstaan als „sleutelplaats" voor een be drag van 1 gld. per kwartier aan belang stellenden te verhuren. Of de plannen nog dit jaar verwezen lijkt zullen worden hangt af van vergun ningen en grondaankoop, waarvoor tussen gemeente-bestuur en de initiatiefnemer ai kontakten gelegd zijn. ons stond echter de utiliteit voorop. We hebben geen behoefte aan een schouwburg. Wat wij nodig heb ben is, een gymnastiekzaal, een zaal waar uitvoeringen gegeven kunnen worden, vergaderruimte enz., en dat hebben we nu. Reeds in 1945 werd het initiatief voor Van vele zyden werd zeer veel medewerking ondervonden, maar we hebben er hard voor moeten werken. Thans zyn 26 verenigin gen lid van de Stichting. Tussen het eerste plan en de verwezenlij king liggen 20 jaren, jaren van strijd, doch met een overtuigend resultaat. Mevrouw Teilegen was gelukkig dat zij als lid van het Provinciaal bestuur dit verhaal mocht aanhoren. In 1945 werd een daad gesteld. Er was 20 jaar strijd voor nodig om tot verwezenlij king te komen. Vlak na de oorlog was iedereen vervuld van veel idealisme. Hoe komt het toch dat het dan 20 jaar moest duren. Er klopt hier iets niet. Wij zijn met elkaar niet in staat gebleken de idealen van 1945 te verwezenlijken. We waren niet sterk genoeg de verschillen tussen ons te overbruggen. Dankzij enkele mensen onder u. die hun schouders er onder gezet hebben, is het toch gelukt. Het echte werk. moet echter nu pas beginnen. WINKELIERS JAARVERGADERING NAAR DONDERDAGAVOND VERZET H.K.H. Prinses Christine hoopt a.s. donderdag 18 februari haar 18e ver jaardag te vieren. Wij wensen haar vele jaren van vrede, geluk en voor spoed toe.

De Vallei | 1965 | | pagina 1