1964 redelijk jaar voor bedrijfsleven Kamer van Koophandel rapporteert Echter stijging van lasten en verscherpte concurrentie Vestiging van accijnskantoor in Veenendaal? AMERONGEN DE KLOMP Aquarellen en beeldhouwwerken in het Streekmuseum RENSWOUDE RIIENEN SCHERPENZEEL SPORTSTICHTING AAN VERWONDINGEN BEZWEKEN METAALINDUSTRIE Tricotageindustrie en gebreide goederen Spinnerijen en weverijen Canada heeft een nieuwe vlag Broodbakkerijen Sigarenindustrie 40 JAAR WIJKVERPLEGING TE LEERSUM OORZAAK EN GEVOLGEN BEELDENDE KUNST TE RHENEN OPLEIDINGSCURSUSSEN VOOR VOETBAL SCHEIDSRECHTER 50 JAAR GETROUWD Jits Bakker Lagere landbouwschool in gebruik genomen Het stokje en het beroep Wim Harzing Jos Harzing BENOEMING BESTUURSLID IMKERSJAARVERGADERING In de vacature ontstaan door het be danken van dokter A. C. Harting is be noemd tot bestuurslid van de gemeente lijke sportstichting, de heer J. W. van der Gaast te Veenendaal. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Utrecht en Omstreken constateert in het verschenen jaaroverzicht over 1964 dat dit jaar voor het zakenleven een redelijk goed jaar was. Weliswaar moest het hoofd worden geboden aan een sterke stijging van de personeelskos ten en andere bedrijfslasten, maar desondanks zijn vele bedrijven erin geslaagd door vergroting van de afzet, rationalisatie van het voort- brengings en/of distributieproces hiervoor dekking te vinden, zij het dan dat de netto winst per eenheid produkt vaak een daling te zien gaf. Niet slechts de binnenlandse markt heeft zich bevredigend ontwikkeld, maar ook de buitenlandse gaf goede resultaten ondanks de krachtige concurrentie. In diverse gevallen zouden de resultaten nog beter zijn geweest, ware het niet dat het gebrek aan arbeidskrachten dat nog ver scherpt wordt door de woningnood en het vaak lang uitblijven van vergunningen voor de bouw van fabrieken en andere bedrijfspanden pro- duktie en afzetmogelijkheden verloren hebben doen gaan. Ook het niet zelden onvoldoende functioneren van het postverkeer, de onvol- In het Stads- en Academisch Zieken huis te Utrecht is gisteren overleden de 19-jarige J. H. A. wonende te Veenendaal, die op 23 december van het vorige jaar met zijn bromfiets op de Wageningselaan verongelukte. doende capaciteit en overbelasting van het telefoonverkeer, het achterop raken van de wegenbouw bij de verkeersontwikkeling zijn belem merende factoren van niet geringe betekenis. In de sector van de kleinere bedrijven dreigen meerdere ondernemingen achterop te raken, doordat ze niet de concurrentiekracht kunnen opbrengen, die nodig is in de mededingingsstrijd met grotere Nederlandse en buitenlandse bedrijven. De bundeling van krachten, welke in de sector van de grotere bedrijven te zien is, heeft hier nog onvoldoende navolging gevon den aldus het rapport van de K. v. K. Voor wat betreft de in onze omgeving gevestigde branches volgt hier een kort gespecificeerd overzicht: i De prijsontwikkeling van grondstoffen en halffabrikaten bevond zich in stijgen de, soms zelfs zeer stijgende, lijn. De bin nenlandse omzetten waren in het alge meen gelijk aan die van 1963 of hoger, ondanks de in sommige bedrijven toege nomen concurrentie van buitenlandse zijde. De orderpositie wijkt in het alge meen niet veel af van die van het vorige jaar. Bij sommige bedrij ven trad een verbetering in. De bedrijfsuitkomsten zijn in het al gemeen bevredigend. Meerdere be drijven wisten in 1964 uitbreidin gen en vernieuwingen tot stand te brengen. De arbeidsvoorziening baart nog steeds grote zorgen. Gedeeltelijk wist men enige verlichting te verkrijgen door het aanstellen van bui tenlandse arbeidskrachten. De mogelijk heden daartoe zijn echter begrensd. Het tekort aan arbeidskrachten zal ook in 1965 invloed uitoefenen op de te verwachten resultaten. De uitkomsten in deze tak zijn niet onbevredigend al moest met een lagere winst genoegen worden genoemen. Som mige bedrijven zagen de omzet op de bin nenlandse markt teruglopen. Deze ontwik keling wordt verklaard uit de toenemen de buitenlandse concurrentie en uit de lange zomer- en winterperiode, welke tot gevolg had dat de afnemers zeer laat hun orders plaatsten. De personeelsvoorziening liet veel te wensen over. Het aantal werkende vrouwen neemt thans eerder af dan toe. De verwachtingen over 1965 zijn gema tigd optimistisch. Een ontspanning op de arbeidsmarkt zou bijzonder welkom zijn. Kritiek wordt geoefend op het beleid van gemeentebesturen, die nieuwe bedrijfsves tigingen animeren, terwijl de aanwezige bedrijven niet weten hoe zij aan de no dige werkkrachten moeten komen, mede door het woningtekort dat het veelal on mogelijk maakt arbeidskrachten van bui ten aan te trekken. In deze bedrijfstak was de binnenlandse omzet niet bevredigend. Als oorzaken hiervan worden o.m. genoemd de grotere voorraden welke bij de handel aanwezig zijn en de verhoogde importen uit het Oostblok, Honkong en het Midden-Oosten, welke goederen tegen dumpprijzen wor den verhandeld. De export wist zich beter te handhaven. Canada heeft met ingang van gisteren, 15 februari, zijn nieuwe vlag. Overal ter wereld is de oude gestreken en ver vangen door de nieuwe met het es doornblad. Ook in ons land. In Den Haag werd met enig ceremonieel bij de Canadese ambassade het oude dundoek neergehaald en het nieuwe gehesen. Dit gebeurde in aanwezigheid van de am bassadeur, W. F. Buil, minister Luns en de Koninklijke Militaire Kapel. Op de foto toont de ambasadeur met twee Canadese jongeren het nieuwe dundoek van Canada. Technische verbeteringen hebben het mogelijk gemaakt de produk- tie per man op te voeren, hetgeen bij de krappe arbeidsmarkt een eerste vereiste is. Het aanbod van gehuwde vrouwen neemt niet toe, terwijl ook het aanbod van meis jes zeer ontoereikend is, hetgeen bedrijven ertoe noopt elders werk zaamheden te laten verrichten. De minder sterke positie van de Neder landse textielindustrie doet het moeilijk zijn een voorspelling voor 1965 te wagen. De binnenlandse omzetten van de wol spinnerijen hebben zich over het algemeen niet onbevredigend ontwikkeld, ondanks concurrentie uit België en Frankrijk. De export bleef hierdoor ten achter. Er moest met 'n lagere winstmarge genoegen wor den genomen. Ook in deze bedrijfstak is het zeer moeilijk het personeelsbestand op peil te te houden. De omzet handhaafde zich op een rede lijk niveau of vertoonde een lichte stij ging. Door de verenigde bakkersbedrijven zullen stappen worden ondernomen om het Min. van Econ. Zaken te wijzen op het zeer lage rendement voor de brood bakkerijen. In 1965 zal de broodprijs moe ten stijgen om de huis- aan huisbezor ging te kunnen handhaven. De arbeids voorziening verloopt ook hier nog steeds moeizaam. De omzetten waren stabiel tot stijgend, waaraan in de sector van de sigarenin dustrie heeft medegewerkt het Ameri- Op 20 februari a.s. zal de Ver eniging tot Christelijke Wijkver pleging te Leersum 40 jaren be staan. Dit heugelijke feit wordt ge vierd op 27 maart a.s. in de zaal van Valkenheide te Maarsbergen. Op deze avond zal o.a. optreden Jules de Corte. Eigenlijk werd de vereniging reeds in 1921 opgericht. In dat jaar schonk de Duitse keizer als dank voor zijn verblijf te Amerongen aan de Amerong- se gemeenschap het Johaniter Hospitaal. Enkele jaren geleden werd dit gebouw afgebroken. Er werd toen een commis sie van bijstand gevormd voor de ver pleging van patiënten thuis. Op 20 fe bruari 1925 werden de officiële statuten van de vereniging vastgelegd zodat toen in feite de Chr. Wijkverpleging werd opgericht. In het jaar 1963 was inmiddels in Amerongen het Groene Kruis opgericht. In de loop van de tijd is het werkge bied van de Chr. Wijkverpleging daar door eigenlijk geheel in Leersum komen te liggen. Er zijn in Amerongen nog wel enkele leden overgebleven doch dit is slechts een fractie van het totale leden tal van de Vereniging. In de loop van deze 40 jaar is de Chr. Wijkverpleging van een kleine ver eniging uitgegroeid tot een orgaan, waar vrijwel elke Leersummer lid van is. Zij neemt op het gebied van de zie kenverpleging, de preventieve gezond heidszorg en op aanverwante gebieden van de zorg voor de volksgezondheid een uiterst belangrijke plaats in. kaanse rapport betreffende de invloed van het roken op de gezondheid en de prijs verhogingen welke overigens door het pu bliek door op goedkopere produkten over te gaan, slechts ten dele zijn gevolgd. De buitenlandse concurrentie nam nauwelijks toe. De personeelsvoorziening is bij di verse bedrijven zeer moeilijk mede door de woningschaarste. Zo is jeugdig per soneel moeilijk te krijgen evenals onge schoolde mannen. Diverse bedrijven in het rayon hebben noodgedwongen hun produktie gede centraliseerd. Een bedryf bracht de prGduktie zelfs naar België over waar de arbeidsmarkt gunstiger is en bouw vergunningen vlot worden verleend. Grote investeringen in gebouwen en technische installaties vonden plaats. Over het algemeen wordt ook in 1965 een be vredigende bedrijvigheid verwacht. Er wordt echter aangedrongen op vergroting van de woningproduktie, uitbreiding van de belastingfaciliteiten voor de werkende gehuwde vrouw, vestigning van een ac- I cijnskantoor te Veenendaal en versnelling J van de afgifte van bouwvergunningen i voor bedrijfsgebouwen. I Onderstaande foto laat zien wat er over bleef van het stenen gebouwtje behorende bij de weegbrug aan De Klomp op het terrein van hotel restau rant De Klomp. De auto bestuurd door de heer mr. J. M. Th. van S., komende uit Utrecht met bestemming Ede, kwam gisteren in de hiervoor gelegen bocht in een slip op een tamelijk glad weg dek. Hij reed vervolgens over de mid den berm en na nog enkele paaltjes te hebben geraakt, tegen de voorkant van het gebouwtje. Hierdoor draaide de au to een halve slag om zijn as en kwam tenslotte met de zijkant tegen het ge bouwtje met een geweldige klap tot stilstand. De bestuurder liep een klein letsel aan zijn hand op. „Rhenen" van Jits Bakker In de woestijn van triviaal vermaak, dat wolken stuifzand van ontspanning en verstrooiing dag-in, dag-uit over ons uitstrooit, zijn concerten en tentoonstellin gen ware oasen, die verademing, luwte en schaduw bieden aan het gemoed, dat van luidruchtigheid alleen niet kan leven. Het totaal vernielde weegbrughuisje aan De Klomp, dat het moest afleggen tegen de ernaast staande personenauto. Het ligt in het voornemen van de Scheidsrechterscommissie van de Afdeling Utrecht van de KNVB bij voldoende deelname op 15 maart 1965 te beginnen met een nieuwe opleidingscursus voor scheidsrechters. Deze cursus zal gedurende zeven ach tereenvolgende maandagavonden plaats vinden. Kosten zijn aan het volgen van deze cursus niet verbonden. Bij voldoende deelname zal de cursus te Amersfoort, Hilversum, Utrecht en even tueel andere plaatsen, worden gehouden. Voor het volgen van deze cursussen worden mannelijke candidaten gevraagd (waarbij vooral wordt gedacht aan oud spelers of jeugdleiders) in de leeftijd van 18 tot 35 jaar. Opgaven voor deze cursussen kunnen worden gedaan tot 4 maart 1965 aan de K.N.V.B., Biltstraat 194 te Utrecht. Reeds gedane opgaven behoeven niet te worden herhaald. Op 27 februari 1965 is het 50 jaar ge leden dat Gerard v. d. Weerd en Maria Jansen te Ede in het huwelijk traden. De eerste jarenj van hun huwelijk woonde het echtpaar Van de Weerd in Veenendaal om d,aarna te Renswoude voorgoed een wonjng te betrekken. De heer v. d. Weerd bleef echter in Veenendaal werken bij de Ritmeester- fabriek en dit gedurende meer dan 30 jaar. Hij was daar tabakmenger en enige jaren baas van een kleine afde ling. Zijn gezondheidstoestand dwong hem vervroegd met nensioen te gaan. Hoewel de heer Van de Weerd voor 't oog kerngezond lijkt heeft de rheu- matiek hem volkomen aan zijn stoel gekluisterd. Zijn liefste wens is dan ook een invalidenwagentje! „Doch, waar haal ik het geld vandaan?" aldus de vandaag juist 76 jaar geworden heer v. d. Weerd. Het echtpaar Van de Weerd-Jansen heeft vier kinderen, zeventien klein kinderen en vijf achterkleinkinderen. Het echtpaar v. d. Weerd-Jansen Op zaterdag 27 februari a.s. kan men het gouden bruispaar gelukwensen tussen 3 en 5 uur op de Van Reedeweg no. 31 te Renswoude. Als wij het Streekmuseum te Rhenen betreden, werden wij steeds herinnerd aan het verdiepte realisme van Ver meer en De Hoogh, die de stilte en de aandacht schilderden. De warmbruine estriken op de vloer, de blanke muren, de bogen der poortjes, het gezeefde licht, dat boven de gesloten luiken binnenvalt, scheppen een sfeerrijk in terieur, bij uitstek geschikt om er kunst werken te exposeren. Ditmaal tonen twee beeldhouwers, va der en zoon Wim en Jos Harzing uit Rijsenburg, en de Renkumse schilder Jits Bakker proeven van hun kunnen. De menselijke geest is geneigd ver schijnselen te rubriceren: de beide beeldhouwers zou ik gematigde realis ten en de schilder een impressionist met een sterk en innig natuurgevoel willen noemen. Deze schilder exposeert aquarellen en tekeningen. Het is een genoegen in de ze tijd de kunst van de aquarel weer te zien beoefend. Zij is een der moei lijkste technieken door haar royaal ge bruik van verf en het transparante ka rakter der kleuren, waarbij de tint van het papier moet meewerken, eigen schappen, die zich bovenal lenen tot de verbeelding van het landschap in ge bieden als Engeland en ons land, waar de vochtige atmosfeer de vormen als in een droom vervaagt. De eerste aquarellisten streefden nog naar een nauwkeurige topografische BROMFIETS GEVONDEN De bromfiets van de heer R. uit Rhe nen, die enkele dagen geleden uit de portiek van een flat was ontvreemd, is in Wageningen teruggevonden. Tydens de ouderavond, die woens dagavond in de Chr. lagere landbouw school werd gehouden, werd het nieu we gedeelte, dat sinds januari officieus in gebruik was genomen, officieel ge opend. Deze plechtigheid we,rd ver richt door de ere-voorzitter, jhr. W. H. de Beaufort. Uit de toespraak van jhr. W. H. de Beaufort bleek onder meer, dat de school in 1930 is opgericht. Nu byna 35 jaar later moet het gebouw een grondige uitb.reiding ondergaan. Het onderwijs is in zijn geheel in een revolutionair stadium en ook het land bouwonderwijs gaat hierin met zijn tijd mee. Ik ben, aldus .spreker, erg ver heugd dat ik dit gebouw voor geopend verklaren mag. Vooraf had de voorzitter van de com missie van toezicht, de heer J. M. Hou terman, de bijeenkomst met gebed en schriftlezing geopend. In het bijzonder werd welkom geheten jhr. W. H. de Beaufort als ere-voorzitter, de burge meester van Scherpenzeel, mr. C. P. Hoytema van Konijnenburg, wethou ders en raadsleden van diverse gemeen ten uit de omtrek, inspecteur van het landbouwonderwijs, de heer J. J. Man- SQhot, de heer Israël, hoofduitvoerder van „De oude IJssel" uit Ter Burg, die het nieuwe gedeelte uitgevoerd heeft, en vele anderen. Het tegenwoordige hoofd van de school, de heer J. Werner, zei dat wij voor onze naam sinds kort het woord Christelijk voeren. Dit brengt een hele verantwoordelijkheid met zich mee. Ik kan echter wel zeggen, dat het niet al leen het woord is, maar dat het van de oprichting af werkelijk Christelijk ge weest is. De inspecteur van het landbouwon derwijs, de heer J. J. Manschot beklem toonde de noodzaak van een goed con tact tussen bestuur en personeel. Het vertrouwen van het bestuur is hard nodig. Vooral in deze tijd, nu het aan tal leerlingen overal in het land terug loopt en het in dit geval geen uitzon dering is. De toekomst moeten we nu echter niet met angst tegemoet gaan zien, aldus spreker. Er zullen wel veel jongens komen, die wel niet allemaal boer worden, maar die toch in de agra rische sector hun opleiding wensen en ook nodig hebben. Ik wens u alle goeds toe en hoop met u, dat het de school na deze uitbreiding goed zal gaan. De heer Houterman dankte de spre kers en droeg het beheer van de school aan de heer Werner over. Tenslotte werden allen rondgeleid door het ge bouw en konden de ouders met de ver schillende leraren praten over de vor deringen van de leerlingen. OPPER OVERGEPLAATST De opperwachtmeester der rijkspoli tie, de heer C. Reedijk, is overgeplaatst naar Oost- en Westsouburg (Z.) en komt voorlopig, wegens gebrek aan een woning in zijn standplaats, te wonen in de plaats Nieuw en St. Joosland. Zijn vertrek was vastgesteld op 15 fe bruari j.l. (gisteren). Onze voorvaderen konden er wat van maken. Ik las eens, aldus lezen wij in een plaatselijke kerkbode, dat een beroep wel op de volgende wijze tot stand kwam. Men nodigde een kandidaat of predikant uit de dienst te leiden. En midden onder de preek stond dan een ouderling op, ging de kerk uit, liet de deur wijd open staan en liep zo ver het kerkhof op als de stem van de predikant reikte. En daar waar de stem in het niet ver smolt, zette hij een stokje in de grond en zocht dan zijn plaats in de kerk weer op. De volgende zondag herhaalde zich dit tafereel. Nadat op deze wijze een stuk of wat stokjes in de grond gepoot waren, ging men kijken wiens stokje het verst van de kerk deur geplant was en welke voor ganger dus de hardste stem had. Op hem werd dan het beroep uitge bracht. „Centraal Weekblad" weergave van de natuur en van ge bouwen, maar allengs brak zich een meer kunstzinnig verlangen baan om het onderwerp meer subjectief bewogen te behandelen, waarbij gevoel, fantasie en droom een grote rol gingen spelen. In Engeland waren het vooral de oudere Turner en zijn volgelingen - meesters, die wij tien jaar geleden te Utrecht zagen op de tentoonstelling Vroege En gelse aquarellisten - die in deze rich ting gingen, te onzent Weissenbruch, de Marissen en Hobbe Smith. Jits Bakker treedt in hun voetspoor. Hij is wars van een koele topografische benadering van landschap of architec tuur, maar geeft zich totaal over aan zijn romantisch verlangen, graag ver toevend aan rivieroevers, bij mysterieu ze waterlopen, in stille dorpen, op de grens van twee werelden en alles wat zijn gretige ogen zien, vertolkend in een atmosferische voordracht. Het best is hij in landschappen, die verlatenheid suggereren in een door melancholie vervulde ontroering, zoals in Drielse veer (4), Eenzaamheid (5), Herfsttij der middeleeuwen (10), Ver dwijnend licht (13), Koude grootsheid (27), De Kabeljauw (12) en De Lek (6). Bakker zet op eigen wijze de traditie van de grote meesters van de aquarel uit de Haagse school voort. Zijn werk herinnert soms aan dat van mannen als Edzard Koning, die voor de oude albums van Verkade prachtige aqua rellen maakten, een niet gering com pliment. Hij hoede zich echter voor een te grote vlotheid, waartoe het schilderen met waterverf verleiden kan. Dan ontbreekt de visie en wordt het werk spoedig il lustratief en journalistisch. Behalve aquarellen toont Bakker ook hoe vaardig hij de tekenstift hanteert. In weinig lijnen drukt hij het karakter van steden als Venetië (7) en Verona (8) uit. Van hem zagen wij lange tijd geen nieuw werk. Zijn jeugdwerk, reactie op het zoete idealisme in de religieuze beeldhouwkunst, kenmerkte zich door een symbolistische opvatting, een ver eenvoudiging van de vorm gepaard aan een strenge stylering, werken van in gekeerdheid, devotie en mystiek. Ik denk aan beelden als Serafijnse liefde e.d. De vijf werken, die hij nu toont - te weinig in aantal om Harzings ontwikke ling te kunnen volgen - bewijzen dat hij vrijer van vorm en gevarieerder van onderwerp is geworden. De sport bijvoorbeeld wist zijn aandacht te trek ken. De grote in teakhout gesneden groep suggereert kracht en gespannen heid en vormt een mooie eenheid. Het kleine reliëf in gebakken gruisklei, een herrijzende vogel voorstellend, munt uit door fijnheid. De in grès uitgevoerde Constantijn en Helena blijken dienend aan de architectuur te zijn gedacht, een geheel vormend met de muur. Het moet voor een jong beeldhouwer een moeilijke opgave zijn na de illuste re voorbeelden van Rodin, Maillol, Re noir, Bourdelle, Wouters en Moore, om maar enige baanbrekers te noemen, plastieken te scheppen die een per soonlijke visie op het onderwerp geven in een persoonlijke vorm. De jonge Har zing blijkt het probleem bevredigend te kunnen oplossen. Hij is anders dan zijn vader, speelt graag met de vorm en weet dingen vol gratie te maken. Heel mooi is het zittend meisje, in brons ge daan: het leunen op de armen, het ont spannen zitten, de strengeling der be nen, 't is alles boeiend van ritme, schroomvol, juveniel. Verrassend is het geestige bronzen kindergroepje, blijd schap vertolkend in wervelende bewe ging. Jos Harzing blijkt ook een bekwaam portrettist te zijn. De drie kinderkopjes met hun prille trekken en de spontani teit in hun oogopslag zijn raak getrof fen. Al met al een boeiende, prettige ten toonstelling, een bezoek overwaard! Tot en met 27 februari alle werkdagen, behalve op woensdag, van 11-12.30 en van 14-17 uur. Op dinsdagavond van 19-21 uur. D. Philips De vereniging tot bevordering der bijenteelt in Nederland, afdeling Vee nendaal, houdt op vrijdag 19 februari a.s. haar jaarvergadering in hotel De Korenbeurs.

De Vallei | 1965 | | pagina 2