ux>ufykuA°"$ PAUK am melis De o.k. patiem y Veenendaal kan in leidend peleton doordringen Burgerlijke stand KERKDIENSTEN Geen succes voor een sterker Oranje-Wit tegen Rivierwijkers in Utrecht 2-0 ZO STAAT UW CLUB ERVOOR: optiek SPORTPROGRAMMA G.V.V.V. Rijnsburgse Boys MARKTBERICHTEN VOLLEYBAL Vrije competitie in volle gang DINSDAGKOOPJES STOFBLIK 0.55 THEEBEURS SAUSKOM ONMACHTIGE VOORLINIE ■RodfiiisloA DE KLOMP Tien flessen bier waren teveel Doktoren- en Apothekersdiensten Officiële bekendmaking NAZIEKENHUIS - IMPRESSIES UIT HET JULIANAZIEKENHUIS - IMPRESSIES UI Storm, sneeuw- en hagelbuien drukten het afgelopen weekend hun (winters) stempel op de gehouden sportwedstrijden. De toeschouwers bleven dapper de verrichtingen van hun clubs volgen. Hopenlgk zijn de weergoden onze voet ballers in 't komende weekend wat gunstiger gezind, want er staan wedstrijden van behoorlijke allure op het programma. Drie dagen lang hebben de leden van een eerbiedwaardig college, de raad van state, hun even eerbiedwaardige rug gen gekromd over de Utrechtse Heuvel rug. Dat gebeurde van de week in de residentie. De rij van stichtse heuvelen torst een aantal problemen op z'n rug. De oorzaak hiervan is gelegen in een plan dat de hoge heren van de provin cie Utrecht voor de rug hebben uitge dokterd. Een plan, waarbij zij over de grenzen van de verschillende gemeen ten hebben heengekeken. Hetgeen tot gevolg heeft dat verscheijene gemeen ten menen, da£ teveul over hen heen- gekeken is. Over hun belangen dan. En niet alleen heeft het plan tot nou toe gepasseerde gemeentebesturen op geleverd, maar nog meer particulieren. Ik meen, dat er honderd en zestig instanties en particuliere personen in het geweer zijn gekommen tegen het snode plan van de provincie. Een antal bezwaren mogen u bekend zijn. Om ons heen zijn ze van de Utrechtse heuvelen de vallei ingeroepen. Van toeristen brood alleen kunnen we niet meer le ven, jammeren ze. De industrie zal veur de kaas moeten zorgen. Het verwondert mij niks, dat in het verontrusten-koor geen enkele Veense stem heeft meegedaverd. An het be staan van Veenendaal is niet geknab beld. Ik heb niet het veurrecht gehad om in het plan te maggen snuffelen, mar het is genog bekend dat an onze plaats het zware werk is toegewezen. We zijn veurbestemd om industriege meente te blijven. Het is zelfs zo, dat onze buren mit lede ogen de bedrijven waar ze misschien een oogje op hadden laten vallen an de Vallei zien toege schoven. We hebben dus niks om te klagen. We kunnen kwalijk een klacht laten glippen over de onthouding van toerisme, want op dat terrein hebben we ons hoegenaamd nog nooit bewo gen. Al menen we soms van wel. Ze ker, het is aardig dat in de zomermaan den een rijtje minsen mit opgerolde mouwen en sandalen an de voeten over onze markt schuiven en hier en daar uit een winkel een lappie en een knot- jie wol meepikken, mar dat kun je toch gien toerisme noemen. Nee. we zijn angewezen op de in dustrie en daar hebben we content mee te zijn. En dat zijn we dan ok. Je hoort van ons gien klacht. Da's te zeggen. Onze bloedeigen Rit meester is weer verder van ons weg- gegaloppeerd. Hij heeft z'n bolknak- ken-knol de sporen gegeven tot achter Eindhoven. Tot in de nederzetting Ha pert. Dan zeg ie toch: er hapert iets aan het plekje waar de wieg van de bolknak stond. Een industriekern waar de industrie tabak van krijgt blaakt niet van gezondheid. En dat doet de onze, volgens mijn bescheijen opvatting dan ok niet. We zijn an 't aftellen. Iene miene muizen, minder huizen, minder werk. Iene miene muizen, 't Veen is niet sterk. Zover is het gelukkig nog niet, mar het is wel te hopen, dat de boven onze gemeente gestelde overheid het ok niet zo ver laat kommen. Ons het stempel van industrieplaats op de kop slaan is niet zo moeilijk, mar dan moet er geholpen worden om het waar te kunnen maken. Ik hoop dat men dit tot in de hoog ste regionen in gaat zien. Je kunt het een niet losmaken van het ander. Als je iemand a werk anbrengt zul je hem ok b huizen niet kunnen ont houwen. Wout Blauwkous Vooral de wedstrijd, die Veenendaal zondag tegen SEC uit Soest moet spe len is van gewicht. In deze klas is het nog onmogelijk te zeggen wie er met de (kampioens) eer zal gaan strijken. Er zijn wel zes of zeven gegadigden, waaronder ook SEC en Veenendaal. De winnaar van dit duel doet volop mee, de verliezer werdt weggedrukt in de middenmoot. Veenendaal, dat het voor deel van eigen terrein heeft zal onge twijfeld alles op alles zetten om te winnen. Men speelde in 't verleden al eens zeer aantrekkelijke wedstrijden tegen de Soestenaren. Wanneer de geel- blauwen weten te schieten zien we er winst in en dringt men in het leidende peleton door. Voor GVVV gelden geheel andere geluiden. De mannen van voorzitter Scholts hadden vorige week de kans aansluiting te vinden bij de concurren ten, maar lieten het afweten. Een der- A.S. ZATERDAG 4 UUR SPORTPARK PANHUIS Soepel chroomleer met prettige, niet te hoge hak. Leuk strik je op voorkant. VOOR ELK UUR VAN ELKE DAG (en elke avond) VEENENORRl «OOfnsi* 105 Ifl JI70 BINNENBRAND IN SLAGERIJ In de nacht van dinsdag op woensdag is de Veenendaalse brandweer uitgereikt voor een binnenbrand in de slagerij van de heer K. aan de Mulderslaan. Het vuur woedde in een rookkast, waarin zich wor sten bevonden. De brandweer was het vuur spoedig meester. VEENENDAAL Eiermarkt: aanvoer 153.000 stuks. Prijzen van f 11,25 tot f 12,voor de grote eieren en van f 9,tot f 11, voor de kleine exemplaren. Alles per 100 stuks. Handel vlug. Biggenmarkt: aanvoer 30 stuks. Prij zen van f 62,tot f 75,per stuk. Handel vlug. gelijke kans doet zich nog eens voor nu Rijnsburgse Boys op het Sportpark komt. Dit is een tegenstander van meer gehalte dan vorige week, al verloren de Rijnsburgers afgelopen zaterdag ook. GWV zal meer raffinement in de aanval moeten aanbrengen, anders vre zen we het ergste. Misschien is het mo gelijk de meest technische spelers in de top te laten opereren. DOVO heeft geen illusies meer voor wat betreft de bovenste plaats. Toch zullen de roodwitten een vooraanstaan de plaats in het eindklassement willen innemen. Dat kan, maar dan moet de verre reis naar Oud-Beyerland met succes worden besloten. We herinneren ons de goede verdediging van de SHO ploeg die DOVO op het Sportpark het scoren belette (uitslag 0-0). Ook voor DOVO geldt dus, dat het accent op dé aanval moet worden gericht, waarbij de gevaarlijkste schutters in de spits moeten spelen. VRC is zowaar alweer naar de derde plaats opgeklommen. Zaterdag komt de spoorwegploeg SSVU een bezoek af steken en gezien de resultaten van de vorige week zien we de Utrechters zonder winst van de Brinkersteeg stappen. DVSA is teruggezakt. Maar de uit wedstrijd tegen het zwakkere SVF in Cothen mag de Amerongers toch geen problemen opleveren. Rhenus sleept zo nu en dan een punt je uit het vuur en schijnt geabonneerd op gelijke spelen de laatste tijd. Ook in de uitwedstrijd tegen MSV '19 in Montfoort zit misschien zo'n gelijk spel letje verborgen. In de afdeling Utrecht ontmoet Me rino's, dat nog volop kansen heeft op eigen terrein de Veluwse Boys uit Gar deren. Deze nieuwkomer doet het aar dig, maar kan tegen een op volle kracht spelend Merino's weinig uitrichten. Winst voor DS. In Rhenen een belangrijke streek- derby: Sportclub tegen Musketiers. De Rhenenaren komen de laatste weken verrassend uit de bus, maar koesteren geen illusies. Musketiers doet dat wel, want de achterstand op leider Huls horst bedraagt slechts twee punten. Voer Musketiers staan er dus grote be langen op het spel. Winst voor de Eiste- naren lijkt niet uitgesloten, hoewel Sportclub zich geweldig zal verweren. SVP stelde zaterdag erg teleur tegen een zwakke club in Utrecht. Men reist nu weer naar de Domstad om tegen EDO, dat absoluut sterker is dan PVD de wapens op te nemen. We zien er een moeilijk duel in voor de Panter- mannen. In Scherpenzeel zal de derby tegen Valleivogels wel in het voordeel van eerstgenoemde uitvallen. De wedstrijd wordt geleid door de Veenendaalse scheidsrechter T. v. d. Scheur. Renswoude zal Rubo van zich af houden. al gaat dat met enkele moei lijkheden gepaard. DVSA (zat.) wint met grote cijfers van het zwakke Langbroek. Advendo uit Ederveen tenslotte zal toch in staat moeten zijn om Bever- weerdse Boys te kloppen. Enkele weken geleden is de vrije Veenendaalse volleybalcompetitie van start gegaan, georganiseerd door de plaatselijke vereniging „Panters". Acht ploegen hebben zich aangemeld. Twee ploegen van de gemeentepolitie, twee ploegen van de zwemclub VZC, een ploeg van Sparta, SKF, Onder Ons en DEOS. De helft van de competitie zit er al bijna op en het laat zich aanzien dat menige ploeg nog aanspraak kan ma ken op de titel. Verleden jaar was het de B-ploeg van VZC die met de wissel beker ging strijken, doch de zwemhe- ren krijgen het dit jaar heel wat moei lijker. Ook Onder Ons, SKF en de ploeg van de gemeentepolitie-A gooien hoge ogen. Het is duidelijk waarneembaar, dat menige volleyballer op leeftijd nog tot opmerkelijke prestaties kan komen. Vooral fanatiek en vol overgave wer pen zij zich in het volleybalgewoel, waardoor tot nu toe menig spannende partij werd gespeeld. Elke wedstrijd bestaat uit twee sets, waardoor dus een gelijk spel tot de mogelijkheden behoort. Elke ploeg speelt op één speel avond meer dan één wedstrijd, zodat dan eigenlijk een tournooitje wordt ge speeld. Van stootvast plastic, in diverse kleuren, solide uitvoering, moderne vorm, en toch nog altijd onmisbaar. Nu slechts Royale theebeurs, gevuld met prima kapok. Houdt uw thee urenlang warm. Leuke dessins, een sieraad 7^ op uw tafel. Koopjesprijs Wit porceleinen sauskom, keurig model, flinke maat. v qq Bijzonder voordelig U.VO Alleen dinsdag 23 febr. Hoofdstr. 7 - Tel. 3103 - Veenendaal VEENENDAAL Geboren: Abram Jacobus, z.v. J. W. Bargeman en G. de Vuijst; Hendrika, d.v. A. Jansen en L. Kleijer; Maria Alida, d.v. A. Ditewig en J. T. J. Slot boom; Jannetje Christina, d.v. D. van Zanten en P. J. Methorst; Hermanus, z.v. J. J. C. Leusink en J. B. Doornbos; Gijsbertus, z.v. G. Heikamp en J. A. Mol; Robbert, z.v. H. A. Prinselaar en J. Foortse (geb. te Rhenen); Katinka Ingrid, d.v. G. Wals en M. H. J. Ketjen (geb. te Rhenen). Ondertrouwd: J. C. Dijkstra en M. Verwoerd; E. van Asselt en J. W. H. van de Craats; D. Bunt en N. van Doorn; M. van Engelenburg en H. M. van Hardeveld; D. A. van der Horst en N. Vink. Gehuwd: P. L. H. Aalders en A. A. Jacobsen; J. Vis en A. D. Uittenbo- gaard; H. Gijsbertsen en J. Doldersum; A. F. W. Bruitsman en L. J. J. Brekel- mans; A. van Ree en M. P. Ariesen. Overleden: J. H. Anbeek, 19 jaar. INGEKOMEN EN VERTROKKEN RHENEN Geboren: Raymon Philip Charles, z.v. H. D. Wareman en K. M. Thomsen; Robbert, z.v. H. A. Prinselaar en J. Foortse; Bastiaan, z.v. E. Sabel en D. J. Volkering; Yolanda, d.v. J. H. van der Water en C. C. van der Havem; An- tonia, d.v. A. Bor en R. van Verseveld; Celia Sophia, d.v. H. Ophof en S. Ren- se; Marietje, d.v. J. Kuipers en S. de Kruijf; Katinka Ingrid, d.v. G. Wals en M. H. J. Ketjen; Katharina Elisa beth, d.v. J. Breebaart en E. M. Dal- meijer. Gehuwd: C. G. de Kroon en M. A. Jansen; A. Vermeer en J. G. M. Hoef- akker. Overleden: S. J. van Wijk, 78 jaar. geh. gew. m. A. H. van Manen; G. H. Hootsen, 76 jaar; C. van de Bruinhorst, 8 jaar; J. van den Brink, 70 jaar, e.v. J. van de Scheur; E. N. Selhorst, 63 jaar, e.v. M. van Es. AMERONGEN Geboren: Jacob Antonius, z.v. KI. van Dijk en J. M. B. Nienhuis; Helena, d.v. J. van den Berg en J. Lekkerkerker. Ondertrouwd: J. J. Gerritsen en E. M. van Vessem. Gehuwd: B. Henzen en G. M. Haal- boom. EDERVEEN Geboren: Petronella, d.v. A. van Voorthuizen en M. Vlastuin. Ondertrouwd: G. van der Lee en G. Hendriksen; J. H. Weijers en G. van Roekei (Veenendaal). Gehuwd: G. Hendriksen en B. van Kessel. SCHERPENZEEL Elizabeth Hendrika, d.v. M. S. van der Grift en J. H. van de Brandhof; Franciscus Hendrikus, z.v. J. van En gelenhoven en B. Pul; Hendrika, d.v. H. van Leuveren en A. van Doorn. Ondertrouwd: J. Vlastuin en W. G. van Galen; H. van Engelenhoven en G. Veldhuizen. RHENEN Ingekomen: J. W. H. G. van Schup- pen, met gezin, van Heteren; J. Schie- baan, van Veenendaal; M. van der Lin den, met gezin, van Bemmel; M. H. Lit, met gezin, van Utrecht; H. F. Olthof, van Rockanje; A. Boontjes, van Gel drop; W. J. Schot, van Tholen; D. Bud ding, met gezin, van Veenendaal; J. Jansen, met gezin, van Wageningen. Vertrokken: I. Holierook, naar Am sterdam; A. de Kievid. met gezin, naar Veenendaal. AMERONGEN Ingekomen: geen. Vertrokken: J. Da velaar, met gezin, naar Scherpenzeel. VEENENDAAL Oude Kerk: 9.30 uur dr. Graafland; 5 uur ds. Terlouw. Julianakerk: 9.30 uur ds. De Jong; 5 uur ds. Vroegindeweij. Vredeskerk: 9 en 10.30 uur ds. Van den Berg; 5 uur ds. Rijnsburger van Amersfoort. Sionskerk: 9.30 uur dhr. Van Beuse- kom; 5 uur ds. De Jong. Bejaardencentrum: 9.30 uur ds. Vroeg indeweij. Veeneind: 3 uur ds. Vroegindeweij; woensdag 24 febr. 7.30 uur ds. Mid delkoop van Zwolle. Dijkstraat: 2.45 uur ds. Breugem van Achterberg. Geref. Kerk, Vaartbrug: 9.30 uur ds. Den Boeft van Veendam; 5 uur ds. Thijs van Finsterwolde. Geref. Kerk, Petrakerk: 9.30 uur ds. Thijs van Finsterwolde; 5 uur ds. Den Boeft van Veendam. Chr. Geref. Kerk, Bethelkerk: 9.30 en 5 uur ds. Langbroek. Chr. Geref. Kerk, Hoofdstraat: 9.30 en 5 uur ds. Keuning. Geref. Gem. in Ned., Fluitersstraat: 9.30 en 5 uur ds. Mallan. Geref. Kerk, geb. O.C.B.: 9.30 en 3 uur ds. Van den Brink van Eindhoven. Ned. Herv. Kerk, Sola Fide: 10 uur ds. Bos; 5.30 uur ds. Vijzelaar. Oranje-Wit dat zondag de reis naar Utrecht maakte werd bij aankomst begroet door koeien die op de toch al niet zo beste grasmat een voorwedstrijdje speelden. Het zag er niet zo aanlokkelijk voor de Elstenaren uit en alhoewel zij praktisch de gehele wedstrijd een klas beter speelden ging de winst naar hun Utrechtse tegenstander, die zich op het kritieke ogenblik beter beheersten en de over winning tegen de verhouding in toch naar zich toe trokken. 3e klasse D (zondag) Hercules 14 18 Zeist 14 18 Saestum 14 17 S.E.C14 17 Holland 15 16 C.D. N15 16 Veenendaal 13 15 L.V.V15 13 Victoria 15 13 Vriendensch13 12 V.V.Y14 10 J.S.V14 5 4e klasse K.N.V.B. (zondag) Fortitudo12 18 Patria 12 16 Amsvorde 13 14 Midlandia 12 13 Utrecht 12 13 D.V.S. A12 12 E.M. S12 12 Vreeswijk 12 10 St. Boys 10 9 S.V.F11 6 Brederodes 10 5 2e klas A K.N.V.B. (z.m.c.) Zwart Wit '28 16 27 Spakenburg 15 25 Kozakken Boys 15 20 Zuidvogels ie 20 Rijnsburgse Boys ie 19 Noordwijk 15 17 N.D.S.M14 12 Hoogvliet 15 12 JS? 15 12 |C?C16 12 Zwaluwen 14 ij H.C.S.C9 S.S.C. '5515 o G.V.v.V 2e klas B K.N.V.B. (z.m.c.) Quick Boys 15 23 IJsselmeervogels 15 23 D.O.S.K15 ig D.O.V.Oie 19 's Gravenz. s.v15 18 Apeldoorn ie 18 SH-016 1T Huizen 15 15 V.V.O.Gje 15 Genemuiden 16 13 Pelikaan 15 i2 sss15 11 Ter Leede i6 8 S.D.C.P15 6 3e klas west K.N.V.B. De Geuzen13 22 D.V.S. '33 13 19 V.R.C14 17 S.S.V.U14 17 C.J.V.V13 16 Desto 13 15 Blauw Wit W13 14 IJmuiden 13 13 Ned. Loyd 12 7 A.D.M12 7 K.M.V.Z14 7 Kennemerland 14 6 Afd. Utrecht (zondag) le klasse B Voorwaarts 14 20 D.E.V13 19 Maarssen 13 18 M.S.V. '19 13 15 Minerva 14 15 R.K. Stormvogels 12 13 Rhenus 14 13 V.S.K14 13 Bunnik12 11 D.W.S. V13 10 De Meeuwen 14 8 De Meern 14 5 2e klasse A Scherpenzeel14 23 Soesterberg 13 15 F.A.K13 15 R.K. Unitas '4815 16 Rivierwijkers 12 13 Oranje Wit 13 13 Dorestad 13 12 Maluku Muda 12 8 U.V.V.011 7 Austerlitz 12 6 Zaterdagvoetbal afd. Utrecht le klasse S.D.V.B14 20 Hierden 13 19 Merino's 13 17 N.S.C14 16 Hoogerheide 13 15 Montfoort 14 14 V.V.J12 13 Vel. Boys 12 13 Posta 12 9 Or. Leeuwen 14 7 C.S. W14 6 Lopik 9 5 2e klasse A Hulshorst 12 19 Musketiers12 17 Scherpenzeel 13 16 S.V.P12 15 E.D.O. (U) 13 15 P.V.D12 13 S.C. Rhenen 12 12 N.S.V.S12 11 V.V.O.011 7 Valleivogels 12 6 D.E. V13 1 3e klasse B Renswoude12 21 Woudenberg 9 16 Kulan 10 16 Rubo 10 11 D.V.S.A11 12 Advendo '57 12 10 S.V.M.M12 8 Beverw. Boys 9 6 Langbroek 10 6 Bunnik 11 0 De eerste helft kreeg Oranje-Wit de storm mee en dat resulteerde in een strijd die zich voornamelijk voor het Rivierwijkers doel afspeelde. Met kunst en vliegwerk wisten deze de te door zichtige Elster-aanval het scoren te be letten en zelfs tot enkele tegenaanval len te komen, waarbij keeper Rotter dam al zijn talent nodig had. tH Hoofdstr. 51 Tel. 3184 Veenendaal Verder wist de Oranje verdediging het wel te klaren en was het wachten, hoe de stand voor de rust zou worden. De minuten verstreken echter en bui ten het doelpunt dat de arbiter afkeur de omdat de bal buiten de lijnen was geweest kwamen de Elstenaren niet verder. Rust 0-0. Na de hervatting kreeg Rivierwijkers de storm in de rug maar in tegenstel ling tot de verwachtingen hielden de Oranje Witters de touwtjes in handen en werd er weer op de Utrecht helft voor een gunstig resultaat gestreden. Rechtsbuiten H.: Hulsebos-junior werd in de 12de minuut goed gelanceerd, maar deze jeugdige speler bezat niet de koelbloedigheid om de Utrecht kee per te passeren. Zijn tamme schot werd gestopt. Ook andere voorwaartsen kregen kansen maar de juiste richting was ver te zoeken. De wind wakkerde iets aan en in de 26ste minuut kreeg de linksbinnen van Rivierwijkers een schietkans, de bal ketste van de krui sing weer het veld in en pogingen van de Oranje verdedigers om deze nog voor het doel vandaan te spelen ten spijt kwam hij precies voor de schiet grage voet van de Utrechter midvoor, 1-0. Enkele minuten hierna moest de strijd gestaakt worden wegens een sneeuw jacht. Met nog een kwartier te spelen traden beide elftallen na 10 min. weer Op de Renswoudsestraat te De Klomp werd zaterdagavond een personenauto door de politie aangehouden, die zich slingerend over de weg begaf. De be stuurder P- uit Renswoude, bleek zo onder invloed van alcoholica dat hij met geen mogelijkheid de wagen naar behoren kon besturen. Het kwam vast te staan dat hij tien flessen bier had genuttigd. Er werd proces-verbaal opgemaakt. Bovendien werd P. bekeurd omdat hij zonder rijbewijs, zonder kentekenbe wijs en belastingkaart had gereden en zich ook nog aan joy-riding had schul dig gemaakt. Hij had namelijk zonder toestemming de auto van zijn broer meegenomen. Een muisje met een lang staartje waarschijnlijk. aan en zette Oranje-Wit een „alles of niets" offensief in. Het werd niets, maar had back v. d. Scheur, goed op dreef deze wedstrijd, iets meer geluk bij zijn actie gehad, dan zijn schot stuitte echter via het uitgestoken been van de Utrecht goalie naast. Toen even hierna Rivierwijkers met een uitval de stand op 2-0 brachten, was de strijd gestreden. De Elstenaren hebben gestreden met volle inzet maar Vrouwe Fortuna was niet op hun hand. VEENENDAAL: Dr. Annot, Kerkewijk 56, tel. 3198. Zr. T. Anbeek, Parallel weg 27, tel. 2655. Zuiderapotheek, Dr. Slot. de Bruïneplein 7, tel. 3714. RHENENDr. Stegeman, Herenstraat 69, tel. 2315. Apotheek Deijs gesloten. Recepten kunnen worden aangebo den in de dienstdoende apotheek te Wageningen. EDERVEEN, DE KLOMP, RENSWOU DE: Dr. Rademaker te Ederveen, tel. 201. ELST, AMERONGEN, LEERSUM: Praktijken dr. Bakker, v. d. Burg, Kars, Ossendorp en Van Ommeren: Dr. Kars te Amerongen, tel. 03434- 1273. SCHERPENZEEL: Dr. W. van Vulpen, Dorpsstraat, tel. 03497-1220. Gemeente Veenendaal De burgemeester van Veenendaal brengt ter kennis van belanghebben den, dat in deze gemeente de voor jaarskeuring van stieren zal worden gehouden op maandag 1 maart 1965 en wel bij de heer G. van Bennekom, Munnikenweg 44, te 11 uur v.m. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar de desbetreffende be kendmaking, welke is aangebracht op de volgende plaatsen in deze gemeen te: a. Gemeentehuis, Hoofdstraat 34; b. Gemeentelijke eierhal, Achterkerk straat; c. het keuringsterrein. Veenendaal, 15 februari 1965 De burgemeester voornoemd, J. Hazenberg Geref. Gem. Syn.: 9.30 en 5 uur lees- dienst; dinsdag 23 febr. 7.30 uur ds. C. Wisse van Elspeet. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur ds. De Zeeuw van Utrecht. R.K. Willibrordkerk: 9 en 11 uur H. Mis; 5 uur Lof. R.K. Salvatorkerk: 8 en 10 uur H. Mis; 7 uur Lof. Leger des Heils: 10 uur Heiligings samenkomst; 7.30 uur Vérlossings- samenkomst. Volle Evan. Gem., geb. O.C.B.: woens dag 24 febr. 8 uur evang. W. van Beek van Breda. RHENEN Ned. Herv. Kerk: 10 uur ds. Westra; 5 uur ds. Kooreman. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Volten. Oud Geref. Gem.: 10 en 6 uur lees- dienst. Ned. Herv. (Geref.) Evang.: 10 uur dhr. v. Stormbroek van Lunteren; 5 uur ds. v. Rootselaar van Barneveld. Geref. Gem. Syn.: 10 en 5.30 uur lees- dienst; donderdag 25 febr. 7.30 uur ds. H. v. Gilst van Tricht. Ned. Prot. Bond: 7 uur ds. C. Beuk- man van Bennekom. Geref. Gem., Plantsoen: 10 en 6 uur leesdienst. R.K. Ged. Kerk: 9 uur H. Mis; 10.15 uur Hoogmis; 7 uur Lof. ELST Ned. Herv. Kerk: 9.30 uur ds. De Jong van Maarsbergen; 6 uur ds. v. Vie- gen van Overberg. Geref. Gem. 10 en 6 uur leesdienst. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur lees dienst. ACHTERBERG Ned. Herv. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. P. M. Breugem. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 6.30 uur lees dienst. AMERONGEN Ned. Herv. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. G. Kaastra. Lievendael: 10 uur Jeugdkapel. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. L. Zwaan. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur ds. R. G. v. d. Voet van Hilversum. R.K. Kerk: 8.15 en 10 uur H. Mis. OVERBERG Ned. Herv. Kerk: 10 uur ds. v. Viegen: 6.30 uur dhr. J. M. Meijer van Vee nendaal. Oud Geref. Gem.: 10 en 7 uur lees dienst. EDERVEEN Ned. Herv. Kerk: 9.30 en 3 uur ds. De Bie. Geref. Gem.: 9.30 en 2.45 uur lees dienst. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 3 uur lees dienst; vrijdaf 26 febr. 7.30 uur ds. Kamp van Utrecht. RENSWOUDE Ned. Herv. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. L. v. d. Peut. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. B. Slin- genberg. SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. J. T. Cazander. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. dr. L. Zielhuis van Amersfoort. Vrijz. Herv.: 10.15 uur, De Schans, ds. W. F. Monné van IJsselstein. Vrije Evang. Gem.: 3 uur ds. Beuwkis van Groningen. door: Rik Valkenburg O.K. is de afkorting voor Operatie- Kamer. Er is dus aardig wat verschil tussen O.K. en Oké. De grote operatiedag in het Julia- naziekenhuis is wel de dinsdag. Maar ook de donderdag staat er voor be kend. Dit zijn dan ook de gunstigste dagen daarvoor. Het wil echter niet zeggen, dat op andere dagen, in het geheel niet geopereerd zou worden. Neem alleen maar de spoedoperaties. Immers, die kunnen elk moment plaats moeten grijpen. Ook wat kleinere ingrepen, vinden op tussenliggende dagen wel plaats. Maar de normaal voorbereide opera ties, geschieden op dinsdag of don derdag. Het is dus te begrgpen dat de maandag een specifieke opname dag is. Op deze dag vinden de voor bereidingen plaats, welke noodwendig aan de ingreep vooraf gaan. Maar eerst wordt de nieuwe patiënt, door de zaalzuster, aan de andere patiën ten op zaal, voorgesteld. Meestal resulteert dat in een handdruk aan alle kamergenoten. Dan steekt de man zich snel in zyn nachtkleren en gaat het bed in. De opname is nu een feit. Hij ligt nog maar nauwelyks in bed of daar verschynt reeds een zuster, met de thermometer, die ze aan de patiënt geeft. „Onder de oksels maar, zuster?"... „Nee, nee, meneer. Rectaal gebruik, hoor!" De tensiemeter is ook spoedig van de partij, want de bloeddruk speelt een belangrijke rol. Ziezo, nu mag de nieuwe patiënt het bed weer uit, totdat hij geschoren wordt. D.w.z. dat op de plaats, waar de incisie moet gebeuren, alle haren dienen weggeschoren te worden. De zusters zyn daar in doorsnee vry handig in. De ene hanteert een vei ligheidsapparaat en de ander durft het aan met een origineel scheermes. Uiteraard is het precisiewerk waar alle aandacht bij vereist is. Tydens al deze werkzaamheden wordt er over de operatie zelf niet gesproken. Dat is contrabande. Alle daagse dingen vormen de gespreks stof, waardoor de patiënt automa tisch rustiger wordt. Zijn aandacht wordt in meerdere of mindere mate afgeleid. Meestal komt de hoofdzuster nog even controleren of één en ander op de juiste wijze heeft plaats gevon den. Op dezelfde dag komt er ook nog een ziekenhuisarts, die de patiënt onderzoekt, of hij lichamelijk ge schikt is de voorgenomen operatie te ondergaan. Is dat in orde, dan krijgt de operatiekandidaat, voor hij gaat slapen, reeds een portie verdo vende middelen toegediend. Praktisch altijd resulteert dit in een uitsteken de nachtrust. Van groot belang voor de conditie van de patiënt. 's Nachts om twaalf uur wordt het glas met water bij hem weggehaald en moet hg dus nuchter blijven. Dit is noodzakelyk voor een goed verloop van de operatie. Evenals de uitwer king van de verstrekte laxeermidde len, welke tot doel hebben, dat de patiënt, ook na de operatie, de nodige rust zal genieten. 's Morgens vroeg krggt de patiënt nogmaals een paar pillen, welke hem in een lichte roes brengen. Hierdoor blijft de lijder in een doorlopende sluimertoestand. Zo tussen slapen en waken. Meestal geheel vrij van Jni- neur. Misschien kan het ook een toestand van zorgeloosheid genoemd worden. Men bekommert zich prak tisch nergens meer om. Vooral als even later een nog verder verdoven de injectie wordt toegediend. Tegen de tijd dat de operatie zal plaats hebben, komt er een zuster om de patiënt in de O.K. kleren te ste ken. Tenslotte wordt de brancard bin nen gereden, waar de patiënt opge legd wordt. Nu is het wachten op de hoofdzuster, die het telefoontje krijgt dat de patiënt aan de beurt is. Op zaal hangt nu een zekere beklem ming. Als de patiënt wordt wegge reden, klinken van alle kanten be moedigende uitroepen. Vaak wordt er „geduimd" voor de weggeredene. Naar gelang de incisie ingrijpend is, duurt het voor de patiënt weer op zaal komt. Inmiddels is dan eerst zijn bed gehaald, want van de operatie tafel gaat de patiënt gelijk het bed in. Zo wordt hg dus met bed en al de zaal binnengereden. De zaalzuster wykt niet van zijn bed, totdat hij weer uit zyn roes bij komt. Om dit te kunnen constateren, roept zij steeds: „Meneer X, bent u wakker? Toe, zeg eens wat, meneer X. Doe uw ogen eens open. U bent weer op zaal. meneer X"... etc. Opvallend is het, hoe rustig de meeste patiënten weer bij hun posi tieven komen. Dank zg de moderne narcotica. De eerste uren blijft de patiënt onophoudelijk in de aandacht. De thermo- en tensiemeter zijn weer onmisbare attributen, om de reacties van het lichaam te onderkennen. Ze worden dan ook veelvuldig gebruikt. Na een paar uur mag de patiënt weer wat drinken, waar hg doorgaans een dankbaar gebruik van maakt. Als de wond pijnlijk is, zorgt een opialinjec- tie voor een weldadige bedwelming. Is het verblijf van de patiënt voor zichzelf of voor de zaalgenoten, min der gewenst, dan zgn er altijd nog de één- en tweepersoonskamers. En zo wordt de O.K. patiënt met de nodige zorgen omringd, totdat de tyd aan breekt, dat de hoofdzuster hem, na het doktersbesluit, zgn ontslagbewijs overhandigt. Dan mag hij weer naar huis. Meestal dankbaar en big.

De Vallei | 1965 | | pagina 2