'deoaltpi pogtde J J Q 1 LANCOME ROSELLA OF AARDGAS?? BLIJVEN KOLEN STOKEN V Henny Jansen Setter Set risk. JS Leerjongen gevraagd HARDBOARD ZACHTB0ARD Garage Jan Jansen en Zn., DRUKWERK CHEVROLET VEBOTEX dat kolen de weldadigste en ge zondste warmte is. Dat het na zonnewarmte de meest natuurlijke warmte Streekmuseum Rhenen maakt balans op NYLONS in de nieuwste ft "Y s r c l s 1 1 1 1 1 1 <1 A V. A. B. KIRPESTEIN De gevangene in „HET KASTEEL DER ENGELEN" Subsidieverhoging en stijgende belangstelling BEHEERSCOMMISSIE Gebouw Tentoonstellingen kleuren Bezoek Publiciteit Conclusie drukkerij-binder De Gelderse Vallei vanaf f 1,60 p. m2 vanaf f 2,10 p. m2 GROOT en KLEIN Drukkerij „De Gelderse Vallei" Nu ook in Veenendaal het met zoveel ophef (betreff. de stookvoor- delen) aangekondigde aardgas gaat stromen, is voor velen het pro bleem geschapen hoe zullen we nu ons huis verwarmen? Met het zo geroemde, maar onbekende aardgas of doorgaan met het zo be proefde kolen stoken? Steeds wordt maar weer van bepaalde zijde gepropageerd met de zelfde overbekende argumenten van GEEN STOF GEEN AS GEEN GESJOUW. Dit is dan ook PRECIES HET ENIGE nadeel, zo men van nadelen spreken wil, wat er is van kolen stoken. (Is er goud zonder schuim?) Zou de aardgas medaille ook geen keerzijde hebben? Het is algemeen bekend voor ons mensens is. Zoudt U nu door de geweldige reklame die dag in dag uit gevoerd wordt voor het aardgas, het zo gezellige en vertrouwde kolenvuur overboord gooien vanwege het GEEN STOF en GEEN AS. We geloven echt dat U zich eerst nog wel zult be zinnen voordat U overgaat op de nog zo weinig bekende stookwijze. De alom bekende slagzin „Gezellige mensen stoken kolen" zouden wij willen aanvullen met: Verstandige mensen ;t Verschijnt als bijlage van het streekblad „DE VALLEI" onder redactie van Tante Jos. Correspondentie te richten aan Tante Jos, per adres Parallelweg 10 - Veenendaal. ONZE JARIGEN VAN DEZE WEEK ZIJN 20 febr. Ansje van Zwctselaar (Overberg) Marinus Waayenberg Areke Verhoeks Rinie Wijnberger Mia van Eden 21 febr. Jannie van Beek Thea v. d. Broek Jacqueline Slotboom 22 febr. Svea Verseput 23 febr. Marian Mollema 24 febr. Wim v. d. Heerdt Gerrit Henken 25 febr. Keesje Stuijvenberg Bart van Dijk (Amerongen) 26'febr, Gerard ter Hoeven Kees van Zanten. Alle jarigen heel hartelijk gefeliciteerd. ZILVERPAPIER EN CAPSULES Beste jongens en meisjes. Van de week heb ik niet zoveel gehad als de vorige keren, maar toch brachten Beppie van Kooten, Jan Vendelo en Hel mie, Marinel en Jan van de Kraats nog aardig wat. Jullie allemaal heel hartelijk bedankt hoor. Zie ik volgende week weer een berg zilverpapier en capsules? Ik hoop van wel. Spaar allemaal nog maar eens extra hard mee. Hartelijke groeten van Tante Jos Figuur a. EEN POP IN HAAR BEDJE VOOR JE KLEINE ZUSJE Hier is een leuk idee voor een cadeautje, waarmee je je zusje of een ander klein meisje gelukkig kunt maken. In figuur 1 zie je hoe het popje in haar bedje slaapt. Je maakt het cadeautje van restjes, en als je wasbaar materiaal gebruikt, is dat natuurlijk het beste. Je begint met het maken van het bedje. Knip twee stukjes goed van 46 x 21 cm, leg die op elkaar met de goede kanten tegen elkaar, maar stiksteekjes langs twee lange en een korte kant, ongeveer een halve cm. van de rand af, zoals je ziet in figuur 2. Keer het aldus verkregen zakje binnenstebuiten, zodat de goede kant van het materiaal buiten komt en druk de zomen plat met je vingers. Knip nu drie of vier laagjes van een kapotte handdoek, die een beetje kleiner zijn dan het zak je, dat je al hebt. Steek die laagjes in de zak en zorg ervoor, dat zij glad liggen en tot onder aan toe reiken (figuur 3) Maar hier en daar een steekje om de laag jes op hun plaats te houden. Buig daar na de bovenkant van het zakje ongeveer een halve cm. naar binnen en naai dan ook die kant met kleine steekjes dicht. Nu heb je een lang laken. Vouw een stuk van 20 cm. naar boven en buig van de bovenkant daarvan weer drie cm. te rug, dan krijg je wat je ziet in figuur 4. Naai de zijkanten van het aldus verkregen zakje met kleine overhandse steekjes aan elkaar. Maar van het voorbeeld in figuur 5 een groter model, door op een stuk papier ruitjes te maken van lxl cm. en teken langs die ruitjes het voorbeeld na. Knip het patroon uit en knip de pop van twee lagen bedrukte katoen in een leuk pa troontje. Naai die twee lagen op elkaar met de goede kanten tegen elkaar, door op ooghoogte te beginnen en helemaal naar beneden toe en weer terug te naaien tot je op hoogte komt van het andere oog. Keer de laagjes nu weer binnenstebui ten, zodat dus de goede kant van jc stofje buiten komt en vul je pop op met een paar stukjes badstof of flanel (fig. 6), of wat je eventueel anders aan wasbaar ma teriaal bezit. Denk er echter aan, dat je je pop niet te stevig mag opvullen, want zij moet tamelijk plat en zacht blijven. Buig nu een halve cm. van de buiten ste laag naar binnen, dus naar de ver keerde kant, en naai dan het hoofd van de pop op elkaar. Knip ogen, neus, mond en haren uit van katoen en naai die op een rose rondje goed, dat je ook weer van het patroon hebt nageknipt. Naai dat rondje op het poppenhoofd, geef je „ba by" een kanten mutsje, dat je plooit en vastnaait zoals is aangegeven in figuur 7. en stop je kind dan maar in zijn bedje. Figuur b. MOZART EN DE DOUANEBEAMBTE Mozart werd gedoopt Johannes Chry- sostomus Wolfgang Amadeus, naar zijn vader, moeder en grotere zus noemden hem meestal alleen maar Wolferl. Hij werd geboren op een winterdag in 1756. Zijn vader, Leopold Mozart, was violist in het orkest van de aartsbisschop van Salzburg in Oostenrijk. Hij begon met het lesgeven in piano en viool toen zijn doch tertje acht was en zijn zoontje pas vier jaar. Zij leerden beiden heel snel en het duurde niet lang of vader ging met zijn beide kinderen op tournee. Allereerst reisden zij naar Wenen waar Wolfferl en Nanerl voor een aantal rijke, adelijke families moesten spelen. Bij zich hadden zij o.a. een klein clavecimbel, een poppepiano, waarop zij gedurende de reis van Salzburg" naar Wenen, die vex-schei- dene dagen duurde, in het rijtuig moesten oefenen. Toen de familie tenslotte te Wenen ft fL J (-^ aankwam, stopte het rijtuig bij het doua nekantoor. De beambte keek naar alle bagage, die de familie Mozart bij zich had, en vroeg daarvoor een belangrijke som aan invoerrechten. Leopold Mozart pro testeerde, maar de douanebeambte wist niet van toegeven. Toen zij nog midden in hun woordenwisseling waren, kwam Wol ferl aanrennen. Hij ging het kantoor bin nen met zijn viool en begon, zonder een woord te zeggen, te spelen. Het licht viel precies op zijn bleke kindergezichtje. Hij zag er moe uit met grote kringen onder zijn ogen, maar hij speelde zo, dat de mensen vergaten waar zij waren. De strenge douaneambtenaar veegde een traan uit zijn oog en zei toen de jongen ophield met spelen: „Denkt U maar niet meer aan de invoerrechten; reist U maar gauw verder." Al heel gauw was geheel Wenen door het spel van de kinderen gegrepen en zelfs de keizer nodigde hen uit een con cert te geven op zijn kasteel Schönbrunn, waar zij zeer bevriend geraakten met de jonge prinsessen. Advies Britse consumentenbond: Zoek uw benzine en vertroetel uw auto In Groot-Brittannië heeft de Consumers Association de Engelse Consumenten bond dus een onderzoek ingesteld naar benzine. Zij onderzocht een aantal be kende merken, bijna overal verkrijgbaar, en kwam tot de conclusie, dat alle soor ten op de Britse markt verkrijgbare ben zine goed voldoen. De vraag, welk soort benzine men moet gebruiken is afhan kelijk van de auto die men gebruikt. Er is geen reden, om een duur dere soort benzine te kopen, als uw wagen het op brandstof met minder VEENENDAAL CITY-MOTORS-EDE Vraag bü ons voor Uw huid, de juiste crème, tonic of milk. Drogisterij Zandstraat 7 Veenendaal hoog octaangehalte het goed, dat wil zeg gen, zonder „pingelen" doet. In de wa gens, die bij het onderzoek werden be trokken, was bij gebruik van klopvaster benzine geen verschil met de gewone soorten op te merken, in bijvoorbeeld het optrekken, of in de verbruikte hoeveel heid. Wel schijnt de tijdsduur, dat de ben zine is opgeslagen, enig verschil in kwa liteit te maken. Monsters van hetzelfde merk bleken waarschijnlijk als gevolg hiervan niet steeds gelijk. Dit kwam vooral tot uiting in een verschil in vluch tigheid. Veel maakte dit in het gebruik niet uit. Wel werd, als gezegd, de erva ring opgedaan dat de ene wagen op een bepaald soort benzine beter loopt dan de andere. Men moet dus zijn merk benzine „zoeken" bij de auto, die men gebruikt. Behoorlijk onderhoud van de wagen is van veel groter belang voor een behoor lijke prestatie daarvan dan de benzine, die u gebruikt, aldus de voornaamste conclu sie van het rapport. 29. Zodra hij dat gezegd had, betreurde de Paus ech ter zijn woorden en ging hij verder: „Ik zal Benvenuto in mijn eigen tuin laten wonen en in de kamer, die hij daar krijgt, kan hij bezoek ontvangen van wie hij maar wil, want hij zal daar als mijn gast worden behandeld." De kardinaal ging naar huis en zond iemand anders naar Benvenuto om hem te vertellen wat de Paus had gezegd. Benvenuto vroeg daarop de kardinaal hem niet aan de Paus uit te leveren. Hij zei, dat hij zich wel in een oude matras zou verstoppen om daarin naar een veilige, ge heime plaats in Rome te worden gebracht. Maar de man, die het diocees wilde hebben, briefde dit over en deze liet Cellini onmiddellijk halen. Vóór zij afscheid namen, zei de kardinaal: „Eet alstublieft niets van wat de Paus U laat voorzetten! Ik zal er zelf voor zorgen, dat er voedsel naar uw kamer wordt gebracht." 30. Benvenuto werd toen teruggebracht naar een kleine tuin in het gedeelte van het Kasteel der Engelen, dat B4W „het hart" werd genoemd. De kasteelheer, die ook ziek was, werd naar hem toegebracht en deze riep toen uit: „Zie je wel, dat ik je weer te pakken heb gekregen!" „Jazeker," antwoordde Cellini, „maar ik ben dan toch maar ontvlucht, zoals ik u verteld heb, dat ik van plan was. En als ik niet verkocht was voor een diocees, dan zou ik nu nog vrij zijn." De krankzinnige kasteelheer begon daarop te razen en te tieren en beval zijn man nen Cellini in de kerker onder de tuin te gooien en spoedig daarop lag Cellini in een afschuwelijke cel, vol spinnen en giftige schimmels. Hij kreeg een smerige stromatras toegeworpen en pas de volgende dag ontving hij iets te eten. De dag daarop kreeg hij toestemming zijn bijbel en een ander boek bij zich te hebben, maar toen hij om meer boeken vroeg, antwoordde de kasteel heer: „Neen, want hij heeft er al meer dan genoeg". (Wordt vervolgd) Het Streekmuseum te Rhenen heeft haar balans over 1964 opgemaakt en uit haar tevredenheid in het dezer dagen uitgegeven jaarverslag. Vooral bemoedigend voor de directie van het museum is de door Rhenens gemeenteraad bewilligde subsidieverhoging en de stijgende belangstelling van de bestuurders van Rhenen voor het werk dat door het museum wordt verricht. Ook maakt zij gewag van de daadwerkelijke belangstelling van Rhenens burgemeester die voor het mu seum van grote betekenis is. 12 De beheerscommissie, die in nov. 1963 voor het eerst na jaren weer voltallig was geworden, moest spoedig daarna het pasbenoemde lid, de heer Bleeker, door de dood verliezen. De voorzitter, Mr. J. Deen, legde op medisch advies deze taak neer, zodat in zijn functie én in een va cature moet worden voorzien. De heer Hovestad nam van de heer Sannes het secretaris-penningmeesterschap over. Het, volgens alle bezoekers zeer sfeer volle gebouwtje onderging geen veran dering. Het gebrek aan ruimte begint zich wel nijpend te doen gevoelen, maar dit is tenslotte een verheugend gebrek waarin t.z.t. wel eens zal worden voor zien. In mei kwam de telefoonaansluiting tot stand, die wel zeer in de behoefte voorziet. Veel aanwinsten voor de vaste verza meling werdén niet geboekt. Zo nu en dan komen er prenten betreffende Rhenen aan de markt, maar dan blijkt steeds weer dat de prentenverzameling vrijwel vol ledig is. f Het jaar opende en sloot met een cul tuurhistorische tentoonstelling, resp. „Kap- telen en landhuizert langs de Zuid-Vely- wezoom" en „Zuid-Veluwezoom, grens gebied van het Romeinse Rijk". Daartus- sen bracht men steeds tegen een achter grond van verantwoorde historische voor- werpen, diverse exposities van moderne i - KIEST U BIJ: Fa. L. HEY Hoofdstraat 45, Telefoon 2165 Frans Halslaan 26 Telefoon 3044 kunst. Zo opende in mei Mr. N. Hendrik Muller, griffier van de Staten van Gel derland, het eerste buitenlandse tentoon- stellingswerk van een groep jonge duitse kunstenaars „das Gesicht". Het streekmu seum had het voorrecht als eerste in Ne derland een zeer bijzondere collectie gra fiek uit particulier bezit te kunnen to nen, w.o. een paar etsen van Chagall. Op instigatie van de Stichtse Culturele Raad organiseerde men een expositie van werk van het Utrechtse gezelschap „de Leus". Verder toonden enkele kunstenaars uit deze streek hun schilderijen en beelhouw- werken. Gedurende de laatste week van september en de eerste helft van oktober kreeg men de kans een experiment te wa gen. Van het Frans Hals Museum te Haar lem kon men 'n aantal bijzonder boeien de cultuurhistorische diorama's in bruik leen krijgen. In samenwerking met de Streek V.V.V. „Zuid Veluwezoom" zijn deze diorama's eerst getoond in het Streekmuseum en daarna in het gebouw van het voormalig Landbouwmuseum te Wageningen. In beide plaatsen was de be langstelling bijzonder groot, vooral van de zijde van de verschillende scholen, maar ook van particulieren. De museumdirectie stelde het zeer op prijs dat de gemeente Wageningen voor het transport wilde zor gen. Het bezoekersaantal vertoonde in ver gelijking tot 1964 weer een stijging, het be droeg 5000. Weer mag men in dit ver band de geinteresseerde medewerking van de scholen memoreren. Alle scholen in Rhenen, behalve de Chr. ULO, bezoe ken het museum meer of minder regel matig. Ook met het Lyceum te Wage ningen ontwikkelt zich een zeer vrucht baar contact. Verder wordt het bezoekers aantal gevormd door toeristen en een steeds stijgend aantal bewoners van stad en streek. Evenals vorige jaren, is dit succes voor een niet gering deel te danken aan de doelgerichte propaganda, die gevoerd is. Tegenwoordig is reclame een noodzakelij ke voorwaarde tot slagen. Met grote er kentelijkheid gewaagt men weer van de stimulerende samenwerking met de Streek V.V.V. „Zuid Veluwezoom". Dankzij de bemoeiingen en relaties van deze stichting zijn heel wat contacten gelegd met diver se publiciteitsmedia, die ook dit jaar weer resulteerden in vele krantenartikelen en -verslagen, ook in de grote pers. Ook de plaatselijke en regionale pers besteedt hoe langer hoe meer aandacht aan onze ex posities, o.a. ook door zeer gewaardeer de kritieken op artistiek niveau. Resumerende constateert men dat dank zij de hulp en belangstelling van velen, 1964 voor het Streekmuseum een goed jaar is geweest. ter opleiding als leeftijd 15 jaar. DRUKKERIJ Parallelweg 10 Veenendaal Kerkewijk 37, Veenendaal, tel. 2730 v.af. 3.395. Compleet 2 cil., 499.5 cc, 22 pk, topsnelheid 95 km/u. v.a. f3.945.' compleet 4 cil., 767 cc, 32 pk, topsnelheid 110 km/u. Nieuweweg 190 Veenendaal tel. 2536 OFFICIEEL FIAT B-AGENT Verkoop van- en service voor alle Fiat-modellen. KOL Publ. Veenendaalse Kolenhandelaren.

De Vallei | 1965 | | pagina 4