N.V. Vdaalse Waterleidingmij. heeft Marifoon in gebruik Maak van Uw nachtrust VAKWERK! WOONHUIS KANTOOR W. DE GROOT WBIÊBBBBBBSk Pullman P.T.T. richt half maart gebouw Eltheto als tentoonstellingsruimte in Veenenclaals grote tekort avrfciïs droop Sola Fide gaat eigen kerkeraad kiezen M. DEN HARTOG WOLLANA 1 H/B^H W O LLAN A DERDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 19 FEBRUARI 1965 Nr. 14 Een vrijmoedig ondersoek Beroepen Bedankt voor beroep Chr. Gereformeerden uit kerkverband getreden Eenvoudiger kerkbouw Uw bril een sieraad! IK ZIE 'T AL Veenendaalse Zwemclub vergadert TE KOOP Smit en Siefkes ERFHUIS wegens beëindiging van het bedrijf te BENNEKOM NU GAAN LESSEN Bij de erkende Auto-Rijschool Taets van Amerongen weg 31 Renswoude 10 lessen voor f 60,— Modehuis EXCLUSIEF MODIEUS APART en toch VOORDELIG Bonneterie HYPOTHEKEN, FINANCIERINGEN EN ASSURANTIËN i Op een gaat U rustig onder zeil MANUFACTUREN W BEDDEN&LEDIK ANTEN VEENENDAAL GORTSTR.39 TELEF. 2321 Motorrijder wilde helpen, eigen voertuig werd beschadigd Deze week heeft de N.V. Veenendaalse waterleidingmaatschappij een Marifooninstal latie in gebruik genomen. Door deze installatie is het mogelyk geworden om vanaf het centrale punt aan de Kanaalweg doorlopend kontakt te houden met een repara- tieploeg die ergens in het rayon werkzaam is. Vroeger kampte men altijd met de moeilijkheid om bij storingen het benodig de personeel wat dan elders werkzaam was op te sporen en naar de plaats te di- OVERAL BEREIKBAAR De technisch ambtenaar binnendienst, de heer Voorthuizen, roept via de Ma rifoon-installatie vanuit het kantoor der Waterleiding Mij. de heer Bouman op i.v.m. een direct uit te voeren re paratie. rigeren waar haar hulp gewenst was. Der gelijke zoekakties kostten aanmerkelijk veel tijd vandaar dat men er toe over ge gaan is eerder genoemde installatie aan te schaffen, waardoor men nu op elk ge wenst tijdstip kontakt kan krijgen met de reparatieploeg. De reparaticploeg is op haar beurt weer in staat om met de cen trale post kontakt op te nemen zodat men volledig in staat is de juiste beslissingen zo snel mogelijk te nemen en voor de uit voering daarvan zorg te dragen. De zender heeft een maximum bereik van 40 km. en dat mag ook wel gezien de uitgestrektheid van het rayon. De waterleidingmaatschappij is, lijkt ons, nog een stapje verder gekomen om de last en ergernis die ontstaat bij de con sument, b.v. tijdens een reparatie waarbij afsluiting van het water noodzakelijk is, tot het minimum te beperken. OVERAL PARAAT De heer Bouman van de technische buitendienst ontvangt via de Marifoon installatie binnen een straal van 40 km in de omgeving van Veenendaal elke oproep die via het kantoor Veenendaal wordt gedaan, om direct handelend te kunnen optreden. „Wat is en doet de P.T.T" Een antwoord op deze vraag zal men medio maart in ge bouw Eltheto in Veenendaal kunnen krijgen, wanneer de P.T.T. daar een tentoon stelling heeft ingericht. De laatste jaren is de P.T.T. druk bezig de Nederlandse be volking te laten zien dat zij niet alleen maar brieven in de bus stopt en vertelt dat men vele maanden moet wachten om een telefoonaansluiting te verkrijgen. Door middel van een tentoonstelling wil men een algeheel beeld geven van het werk achter de schermen om zodoende het wederzijds begrip te bevorderen. In verschillende Nederlandse plaatsen is de tentoonstelling al een groot succes ge weest, mede door het feit dat niet alleen verleden en heden onder de aandacht van de bezoekei's wordt gebracht maar ook veel aandacht aan de toekomst en dus aan de mechanisatie van het postbedrijf geschonken wordt. Bovendien zullen alle toestellen en installaties echt werken wat de aantrekkelijkheid nog meer vergroot. Het ligt in de bedoeling dat in de eer ste plaats de schooljeugd met de P.T.T. gaat kennis maken en wel voornamelijk de schooljeugd van de hoogste klassen van de middelbare scholen. Wanneer er tijd en gelegenheid is zullen ook leerlingen uit de wijde omgeving naar Veenendaal komen om de tentoonstelling te bezichti gen. Verder zullen er ook enkele avonden zijn waarop de tentoonstelling gratis voor het publiek toegankelijk zal zijn. De P.T.T. is echt van plan er iets fees telijks van te maken want burgemeester Hazenbex-g is aangezocht om de tentoon stelling te openen, terwijl ook de Post- harmonie Veenendaal met een bezoek zal vereren Ook in Veenendaal belooft de tentoon stelling te zullen slagen, want verschillen- de middelbare scholen zijn reeds benaderd en de reakties van de scholieren waren zeer positief, zodat het in maart druk be looft te worden in Eltheto. Neen lezer, ik bedoel met deze titel niet het nadelig saldo op de gemeentebegroting: het tekortdat ik op het oog heb, ligt elders. Ons goede Veenendaal is in verscheidene opzichten een nakomertje in de Oost utrechtse en Westgelderse familie van steden en dorpen, onder de kinderen Leersum, Amerongen, Rhcnen, Wageningen, Bennekom, Ede, Renswoude, Scherpenzeel en Wouden berg. Zijn geboorte geschiedde vrij Iaat-. Als ik door Veenendaal-Zuid wandel, wordt mijn oog vaak getroffen door de onderschriften op de straatnaambordjes, die het geboorte- en sterfjaar vermelden van de Oudhollandse schilders. Bij de naam Frans PI als bijvoorbeeld vind ik 15801666, bij die van Jan van Goyen 15961656, om er maar enige te noemen. Toen Frans Hals, denk ik dan, geniaal zijn spontane portretten schilderde en Jan van Goyen zijn landschappen en riviergezichten magnifiek van toon schiep, en een schare van kunstenaars in de oude steden en dorpen van ons land de Nederlandse scliil- derkimst tot- een"apothese opvoerde, was Veenendaal maar een dorp van armzalige veen- hutten. En het lijkt wel of zijn late geboorte op vele terreinen gevolgen met zich mee voert: want daar blijkt zijn grote tekort. Toch heeft het nakomertje in de loop der ecuwen karaktertrekken ontwikkeldwaarop zijn oudere broeders en zusters terecht jaloers zijn. Vergezicht Als ik op de Emmikhuizerbei-g bij helder weer van het panorama op Vee nendaal geniet, en zijn silhouet markant zie afgetekend tegen de zonnige hemel, moet ik steeds denken aan de woorden, die Paulus op de Areopaag te Athene (Handelingen 17 22-23) sprak. Dan veroorloof ik mij die woorden te varië ren in dezer voege: „Gij mannen van Veenendaal, ik bemerk dat gij alleszins godsdienstiger zijt". Paulus zei de prij zende woorden tot de Atheners „de stad doorgaande, en aanschouwende uw hei ligdommen..." En waarlijk, zonder vleierij mijnerzijds, Veenendaal is onge meen godsdienstig. Als ik op zondagochtend door de ver laten straten ga, langs de gesloten eta lages, langs de kerken waar ik het dreunende orgel de gemeentezang hoor begeleiden, dan voel ik mij aangeraakt door een bijzondere levexxssfeer en word ik getroffen door het diepe besef van de hoge souvereiniteit Gods, hier beneden, door de bekommernis om de ere Gods, het geloof in Zijn Woord, de vaste over tuiging dat de menselijke natuur ver dorven is, zodat wij „ganschelijk onbekwaam zijn tot eenig goed en geneigd tot alle kwaad, tenzij dan dat wij door den Geest Gods we dergeboren worden." Op de dinsdagavond j.l. gehouden gemeentevergadering van de Geref. kerk te Veenendaal is besloten een beroep uit te brengen op ds. J. Yts- ma te Rotterdam-Kralingen. Ds. Yts- ma, die geboren is op 31 juli 1923 was- aanvankelijk vrij-evangelisch predikant te Bussum. Hij ging later over naar de Geref. kerken en kwam in september 1958 als Geref. predi kant te Middelburg. Sinds mei 1962 dient ds. Ytsma de Geref. kerk van Rotterdam-Kralingen. Ondanks de synodale opvatting, dat men geen beroep op een pre dikant moet uitbrengen voordat de ze vier jaar in een gemeente heeft gestaan meende men in Veenendaal toch de vrijheid te moeten nemen nu al een beroep op ds. Ytsma uit te brengen. Ds. F. Mallan heeft bedankt voor het beroep, dat de Gereformeerde gemeente te Rotterdam-west op hem heeft uitgebracht. Kandidaat P. Vermaat te Baren- drecht heeft bedankt voor het be roep van de Herv. gemeente te Eist. In Zwijndrecht is een kerkelijk conflict gerezen. De gehele Chr. Ge reformeerde kerkeraad van die plaats heeft het landelijk verband van dit kerkgenootschap de rug toe gekeerd en is uitgetreden, de plaat selijke predikant, ds. E. Venema, in cluis. Het merendeel van de 987 le den volgt het besluit van de kerke raad en daarom meent men als uit getreden groep recht te hebben op o.m. het kerkgebouw. Het motief voor de uittreding is, dat in de Chr. Geref. kerken de nieuwe Bijbelvertaling vrijgegeven is voor gebruik in de eredienst en bovendien dat de bevindelijke pre diking steeds meer wordt verdron gen door een voorwerpelijke. Dit woog zo zwaar, dat de plaatselijke kerkeraad meende niet langer de verantwoordelijkheid voor de ont wikkeling in de Chr. Gereformeerde kerken in Nederland te kunnen dra gen. Met een gerust hart menen wij aan dit bericht te mogen toevoegen, dat de bevinding in alle Chr. Geref. kerken in Nederland naar de ach tergrond is verdrongen, getuige een inleiding die de - Chr. Gerefor meerde - ds. C. Langbx-oek tijdens een gecombineerde vergadering van de mannenverenigingen van de Chr. Geref. kerk Beatrixstraat en de Ge- ref. kerk te Veenendaal hield. Het onderwerp was: „Eerherstel van de bevinding". De R.K.-bisschop van 's-Herto- genbosch, mgr. W. Bekkers, heeft het sein gegeven tot eenvoudiger kerk bouw in zijn bisdom. De kerken moeten soberder worden. Er zijn twee redenen voor: Eén op het ma teriële en één op het geestelijke vlak. In de eergte plaats is de bouw van dure kerken financieel niet meer rond te krijgen en ten tweede: de aanpassing van de Godshuizen aan de nieuwe opvattingen omtrent de eredienst in de R.K. kerk. Ook in Protestantse kringen is het streven naar minder kostbare kerk bouw merkbaar, o.a. in Veenendaal. Het ziet er naar uit, dat de Herv. Sionskerk voorlopig het laatste ge bouw van het echte kerktype zal worden. Voor de toekomst denkt de Hervormde gemeente aan wijkcen tra, welke voor velerlei kerkelijke doeleinden kunnen worden gebruikt. Als plaatsen voor dergelijke centra zijn reeds genoemd de woonwijken „De Engelenburg" en ,,'t Hoox-ntje". Maandag 1 maart a.s. zullen de gemeenteleden van „Sola Fide" te Veenen daal aan enkele verkiezingen deelnemen, die nodig zijn omdat door het be sluit van de generale synode deze noodgemeente per 1 januari j.l. is omge zet in een Hervormde buitengewone wijkgemeente in wording. Hangende de beslissing van de centrale kerkeraad van de Her vormde gemeente te Veenendaal over het al dan niet toelaten van Sola Fide als buitengewone wijk gemeente (met vertegenwoordigers in de centrale kerkeraad} moeten verschillende zaken nu al worden geregeld. Overigens, mocht de cen trale kerkeraad &pt het laatste be sluiten, dan zullen de maatregelen die nu worden genomen ook daarna blijven gelden. Sola Fide kan sedert 1 januari j.l. worden beschouwd als een zelfstan dige Hervormde gemeente. De leden hebben zich kunnen uitspreken over het al dan niet aansluiten bij de wijkgemeente. Men beschikt dus nu over eigen kerkelijke registers. De personen die hierin zijn opgenomen staan niet langer ingeschx-even als lid van de oorspronkelijke Hervorm de gemeente. Thans is men toe aan de verkie zing van een eigen - volledige - kerkeraad, bestaande uit twee pre dikanten, vijf ouderlingen-kerk voogd, tien ouderlingen en zes dia kenen, verdeeld over twee wijken (noord en zuid). Voordat men ech ter tot verkiezing van de kerkeraad kan overgaan zal men eerst door stemming moeten bepalen op welke manier dit moet gebeuren. Een der gelijke stemming moet in alle Her vormde gemeenten om de zes jaar worden gehouden. Er zijn twee mogelijkheden: 1) de lidmaten kunnen zelf de kerke- raadsleden kiezen of 2} de lidmaten kunnen de kerkeraad daarvoor machtiging geven. In het eerstbe doelde geval heeft men dan nog de keus tussen twee mogelijkheden, n.l. de verkiezing kan alleen door de kerkeraad geschieden of door de lid maten op voordracht van de kerke raad. Als deze besluiten zijn gevallen zullen nadere mededelingen volgen over de eigenlijke verkiezing van de ambtsdragers. Rest nog te vermelden, dat het synodale besluit inzake de buiten gewone wijkgemeenten geldt tot 1 januari 1970. Na die datum zal men de toestand opnieuw bezien. Dan besef ik de zedentucht, getem perd door de leer van de gratia com munis, de gemene gratie, de algemene genade, de „seer voortreffelijke gaven van Godcs Geest" in mijn bespx-eking van de tentoonstelling in 't Laterentje meende ik dat deze woorden van Abr. Kuyper waren, zij zijn echter van Calvijn zelf de raven bovenal van kunsten en wetenschappen. Want door deze laatste is de wereld immers „vol sprankels van Goddelijke glorie". Als de diensten geëindigd zijn, komen de lange stoeten van kerkgangers, velen in het sobere zwart, vaak uit principe te voet. Een ogenblik later liggen de straten weer verlaten en zijn allen opge nomen in de intimiteit van het familie leven, waarvan de band zeer hecht is. Aan de wand in de huiskamers prijkt vaak het treffende woord uit Jozua: „Aangaande mij en mijn huis, wij zullen den Heere dienen". Ik ga voort door de stille straten. De etalages der v/inkels zijn met gordijnen gesloten. Meen niet, dat dit een oor spronkelijke Calvinistische opvatting zou zijn, zegt dominee P. W. J. van den Berg in zijn proefschrift „De viering van de zondag en de feestdagen in Neder land vóór de Hervorming" (1914). Wij vinden haar reeds bij de Franciscaan Hendrik van Herfs, een mysticus, die omstreeks 1450 leefde. In een van zijn 435 preken oordeelt hij dat in het alge meen alle uitstallen en verkoop op zon en feestdagen verboden is, behalve van hetgeen onmiddellijk noodzakelijk is, zo als spijzen en dranken, omdat het doel om te verdienen en winst te maken, OPTICIËN SPECIALIST Prins Bernhardlaan 4 (Zwaaiplein) Veenendaal - Telefoon 3784 LEVERANCIER VOOR ALLE ZIEKENFONDSEN een werk slafelijk maakt. De gewoonte de etalages te sluiten is dus heel oud. In het algemeen wordt de houding der Calvinisten tegenover leven en cultuur al te zeer beschouwd uit Calvijns per soonlijke gedachtenwei-eld afkomstig. Toch zijn vele opvattingen slechts ten dele ontstaan krachtens uitgroei van factoren, die van meet af, zij het ver borgen, in zijn principes voorhanden zijn geweest. Veeleer zijn zij onder invloed van motieven, buiten de Calvinistische denkwereld gelegen, ontstaan. In de Ne derlanden waren dat de cultuurtoestan den. Het Calvinisme moest noodzakelijk de strijd aanbinden tegen een sterk we relds volksleven. De Calvinist wijlen prof. Van Schelven, heeft deze stelling bewezen in zijn studie „Historisch onder zoek naar den levensstijl van het Calvi nisme". Ik zou er aan willen toevoegen dat vele Calvinistische denkbeelden van vóór Calvijn dateren, bijvoorbeeld: het ook door de Gereformeerde theologie ge volgde onderscheid tussen het morele (de plicht tot zondagsheiliging) en het ceremoniële element (de wijze waarop) in de leer over het derde gebod. Merk waardig, zegt ds. Van der Berg, dat wij deze indeling bijna letterlijk terugvinden in de artikelen, die de synode van Dordt in de nazittingen als „formula consen sus" aan de twistende broederen op legde. Al met al: Veenendaal heeft een zeer godsdienstige bevolking. Andere deugden Op de Emmikhuizerberg staande met het weidse vergezicht op Veenendaal, valt mij evenzeer iets anders op: de ar- beidsijver, de nijvere volksmentaliteit. Het moet interessant zijn na te gaan of er verband is tussen de Calvinistische denkbeelden en de zedelijke gezindheid der bevolking, en de bloei van het eco nomische leven. Maar daarvoor is hier geen plaats en gelegenheid. De Veenendaler is ook spaarzaam en velen hebben hierdoor een eigen huis weten te verwerven. En niet alleen spaarzaam, maar ook goedgeefs, mede lijdend met de noden van anderen. Het venijn in de staart In de staart van deze beschouwing huist het venijn. In één opzicht namelijk blijft de Veenendaler in gebreke: in zijn belangstelling in en verlangen naór het culturele: de kunsten en wetenschappen. Nu moet ik direkt bekennen dat er be langrijker dingen zijn dan de wetenschap en die verschijnselen, die wij cultuur noemen. Er is een hiërarchie van waar den. Godsdienst en goed christen zijn prevaleert boven het beoefenen van kunst en wetenschap, al is dit laatste nog zo verdienstelijk en strekt het tot ere Gods. Niet-gelovigen mogen kunst en wetenschapsbeoefening de belangrijk ste taak van de menselijke geest noemen en haar verheffen tot de hoogte van de godsdienstbeleving, de Veenendaler oor deelt dat bidden en de lof Gods zingen hoger staat. Dit neemt echter niet weg dat het beoefenen van cultuur in welke vorm ook, verre uitgaat boven het zoeken van goedkoop oppervlakkig vermaak, het ijveren om altijd meer te verdienen, het werken van de vroege ochtend tot de late avond. Want niemand kan zonder kunst volwaardig leven! Men mag de „sprankels der Goddelijke glorie" niet minachten en negeren. Ik denk hier aan de muziek. Veenendaal kent bloeiende zangverenigingen en op hoog peil staan de muziekkorpsen. Maar hoe is het be zoek aan de concerten van het U.S.O.? Maandag 22 febx*uari komt het weer hier. Ik vrees, dat het dan weer voor eén nauwelijks half gevulde zaal zal moeten spelen. En hoe is het bezoek aan gelegenhe den om de geest te verruimen, het in zicht te verdiepen, de smaak te zuive ren? Ik doel hier op het bezoek aan de lezingen, voordrachten en cursussen van de Volksuniversiteit. Er is een vaste kring van belangstellenden, hoogstens 40 a 50 personen. Laten wij eens ver onderstellen, dat bedoelde concerten en causerieën te hoog grijpen (hetgeen niet waar is) zodat voor de gewone mensen het peil niet te halen is, waar blijven dan de intellectuelen onder het leiding gevend personeel, directieleden, leraren, ondei'wijzers e.d. Zij allen kunnen al léén reeds een zaal vullen. Als ik de verslagen van de Nutsbij- eenkomsten in Amerongen lees, word ik jaloers. Volgende week woensdag komt het trio Pim Jacobs een avond aan jazz wijden. Schrik niet, lezer. Jazz is in het geheel niet identiek met banale herrie of vulgaire amusementsmuziek. Integen deel. Jazz is een versmelting van de volksmuziek der uit Afrika als slaven aangevoerde negers en de door kolonis ten en zendelingen geïmporteerde Wes terse muziek. Haar kenmerk is de ge raffineerde ritmische en melodische va riatiekunsten en het benutten van de ruimte tussen de tonen door improvisa tie. De negers gaven de jazz een eigen karakter door hun voorkeur voor de karakteristieke hoge en lage tonen en door veelvuldig „stoppen", zowel met de hand als met de sordino. Jazz is een volwaardige muziekvorm en -stijl. Meerdere componisten werden ér door geïnspireerd. Wie luisterde nooit naar de Rhapsody in Blue van Gershwin, die op het peil der symfonische muziek staat? En wie denkt niet tex-stond aan Strawinski Hoopvol initiatief Eén ding geeft de burger weer moed: het feit dat in Veenendaal een, zij het heel bescheiden, zaaltje is geopend, waar men geconfronteerd kan worden met uitingen van beeldende kunst. Moge het licht van 't Lantarentje niet tanen, maar helder blijven schijnen. Dan wordt het grote tekort van Veenendaal ver minderd. D. Philips In het verslag Beeldende Kunst leze men bij de bespreking van de kleine plastieken van Parn van Leeuwenstein niet „raak van impressie" maar raak van expresse, hetgeen heel iets anders is. De Veenendaalse Zwcmclub houdt he denavond haar jaarlijkse ledenvergadering in hotel „La Montagne". Deze avond staat tevens in het teken van het 30- jarig jubileum, want na de vergadering organiseert men een feestavond met de muzikale medewerking van de nieuwe „Hasselaarsband". Voor de vergadering staan diverse be langrijke punten op de agenda. Een zeer urgente contributieverhoging, hetgeen er toe zal moeten leiden, dat er in de win- tex-maanden meer kan worden gezwom men in overdekte baden. De financiële middelen reiken tot nu toe niet zover om daar voldoende gebruik van te kunnen maken. Tevens staat op de agenda de installering van enkele leden van verdien ste, hetgeen tot dusver nog niet in deze vereniging is gebeurd. Het 30-jarig be staan zal hiertoe aanleiding hebben ge geven. Ongetwijfeld zullen dan enkele oudgedienden uit de Veenendaalse zwem- wereld aantreden om te wox-den geïnstal leerd. Dit zal er tevens toe bijdragen dat de gehele avond een speciaal feestelijk karakter zal dragen. Nog enkele maanden en het is weer zover, dat de zwemmerij weer een aan vang neemt. Op deze vergadering zullen daax-over ongetwijfeld plannen op tafel komen. Utrechtsestraatweg 109, Rhenen Gezicht op de Rjjn. Leeg te aanvaarden. Met schuur en loods, op pervlakte grond 490 m2. Inlichtingen: Makelaarskantoor Herenstraat 41, Rhenen Tel. 08376-2310 Gevraagd voor spoedige indiensttreding juffrouw in de huishouding 40-50 jaar, N.H., in de Betuwe bij alleenwonende heer met 2 schoolgaande meisjes van 8 en 12 jaar. Genegen lichte verpleging te verrichten. Meerdere hulp aanwezig. Br. onder nr. 3752 a. het bureau van dit blad. Notaris D. H. C. Neervoort te Ede is voornemens op woensdag 3 maart 1965 v.m. 10 uur ten huize en t.v.v. dhr. J. C. van Roekei a/d Rijn- steeg nr. 1 te Bennekom, pu bliek te verkopen a contant: 1 gladtands zwart merrie- paard, 3 hoogdrachtige vaar zen, 3 pinken, drachtige zeug, platte wagen, driewielige mestkar, 1 ijzeren en 1 hou ten ploeg, eggen, kettingeg, hooischudder, harkmachine, kippenhok, varkens-, biggen- en kippenvoex-bakken, golf platen, dakpannen, wasma chine met motor, bietensnij der, partij hooi en kuilvoer, drinkbakj es en hangketting- gen, melkbussen, ijz. tonnen en hetgeen verder te koop wordt aangeboden. Bezichtiging 's morgens vóór de verkoop. in Wol - Lambswool - Draion Astralon - Terlenka Markt 7, Veenendaal, telefoon 3120 LUNTEREN BARNEVELD PUTTEN GELDLENINGEN TEGEN 5% Voor een vlotte en discrete behan deling van uw aanvragen en op drachten nummer 08388-456 bellen f en wij zijn tot uw dienst. 4 Goed en vooral gezond slapen moet geléérd worden. Al kunt U slapen op een oude, door gezakte matras. Voor uw gezondheid is dat op den duur een regelrechte ramp (wel eens gehoord van hernia??). O zo! Beloof Uzelf dus plechtig nu meteen eens werk te maken van een modern, jgezond bed, waar een bekende fa- brieksnaam garant voor staat. JAC. VAN SCHUPPEN heeft een eno.rme keuze in alle prijsklassen. Als vakman zal hij U graag een veilig advies geven. U weet waar de SPECIAALZAAK is. Jflcv BRAND IN SPREEKKAMER In de spreekkamer van de huisarts C. van de Hoek aan de J. G. Sandbrinkstraat ont stond woensdagmiddag een begin van brand, toen mevrouw Van de Hoek met haar rea geerbuisje iets te dicht bij het vlammetje kwam. De brandweer rukte uit maar be hoefde geen dienst te doen. omdat men er inmiddels al zelf in geslaagd was het vuur te doven. Er ontstond lichte brand- en waterschade. AUTO TOTAAL VERNIELD Op Rijksweg 12 ter hoogte van Maars- bergen vloog de uit Mühlheim afkomstige auto van mevr. A.-W. (25) woensdagavond over de kop, vermoedelijk door een klap band. De bestuurster, die alleen in de per sonenauto zat, liep een sleutelbeenfractuur en verwondingen aan de rug op. Zij werd per Veenendaalse ziekenauto naar het Stads- en Academisch ziekenhuis te Utrecht overgebracht. De auto werd totaal vernield. Op de grens van de gemeenten Vee nendaal en Ede op de Maanderbuui't- weg slipte zondagavond om half tien een personenauto van de heer Van D. uit Ede. De auto kwam in een diepe greppel terecht en bekwam behoorlijke averij. Een passerende motorrijder B. uit Ede wilde de helpende hand toesteken en zette zijn motor in de grasstrook langs de weg. Dit bleek geen veilige plaats, want even later slipte op het zelfde punt een personenauto, bestuurd door G. uit Utrecht. De auto botste te gen de motor aan, die enkele malen kantelde en aan de voorkant zwaar werd beschadigd. Ook de wagen van G. liep schade op. Tevoren had op de Maanderbuurt- weg, die deze avond dus wel bijzonder glad is geweest, ook al een slippartij plaats. Toen was het de autobestuur der G. uit Ede die tegen een boom bot ste. De auto werd aan de voorkant ge heel ingedeukt.

De Vallei | 1965 | | pagina 5