ROSELLA Natuurzuivere Dorpshuis in Amerongen vraagt om goede behandeling NYLONS in de nieuwste HIER IS ONS BANKGEHEIM! ARAM ARAM kleuren KIEST U BIJ: Fa. L. HEY RHENEN Wolven als sirenes Onrustige Zenuwen? „Sprekende Panda" U mag het ook weten: de N.M.B. is de bank waar ieder een zich thuis voelt. Een simpel „geheim". Maar de cliëntenkring van de N.M.B. groeit er gestadig door. Bedrijven, klein en groot, beleggers, spaarders... zij weten hun belangen in vertrouwde handen! NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! SCHEIfPENZEEL Jaarvergadering Oranjedag Ifindje verkouden frisse King Pepermunt, het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking. Het spookslot aan de Tiber De gevangene in „HET KASTEEL DER ENGELEN" Nu het Dorpshuis officieel in gebruik is genomen, blijkt, dat niet alle bezoe kers zich gedragen zoals het behoort. Dit gebouw is zeer kostbaar. Veel van het geld is door de bevolking zelf bijeengebracht. Het is ieders plicht om te zorgen dat de Amerongse gemeenschap nog lang van het gebouw gebruik zal kunnen maken. Zaterdag j.l. moest enkele malen geconstateerd worden, dat bezoekers die in de foyer een sigaret hadden opgestoken, met deze brandende sigaret de zaal binnenkwamen en daar rustig verder rookten. De peuk werd op de vloer uitgedrukt. Het bestuur heeft op verschillende plaatsen bordjes opgehangen waaruit blijkt dat het roken in de zaal verbo den is. Dit verbod is een dringende noodzaak. De houten vloer, op zich zelf reeds een kostbare installatie, eist een zeer zorgvuldige behandelipg, aan gezien deze anders niet meer gebruikt Hoofdstraat 45, Telefoon 2168 Frans Halslaan 26 Telefoon 3044 kan worden voor gymnastiek. Naald hakken zijn daarom taboe. Het roken is mede daarom verboden. Niemand zal het in zijn hoofd halen thuis op het vloerkleed zijn sigaret uit te ma ken. Doe dit dan ook niet in het Dorps huis. Een probleem schijnt de garderobe te vormen. Er zijn in de foyer kap stokken aangebracht. De kleding wordt hieraan gehangen en voorzien van een nummer. Zaterdagavond werd het een chaos omdat veel mensen hun beurt niet af wilde wachten en zelf maar in de kapstokken aan het grasduinen ging. Wanneer de bezoekers zich bij de tafels opstellen en rustig hun beurt afwachten heeft iedereen binnen de kortst mogelijke tijd zijn jas. Het bestuur van de Stichting heeft tot haar vreugde op de openingsdag verschillende cadeaux in ontvangst mogen nemen. In totaal werd een be drag aan giften overhandigd van f 1410,waaronder een bedrag van f 1000,van de firma S. te Rotterdam, die de toneelconstructie aanbracht. Verder werden geschonken een vlag- gestok, vlag met wimpel, EHBO ver- bandkoffer, elektrische klok en een gong. Architect Ploeg had op de ope ningsdag met een aantal fraaie bloem stukken het gebouw opgesierd. Het be stuur is voor deze giften zeer erkente lijk. Wanneer tot in de wijde omtrek van de Grebbeberg de fabriekssirenes loeien om de werkers te waarschuwen dat het twaalfuurtje is aangebroken, komen ook de wolven in Ouwehands Dierenpark in actie. Zij. „zetten" het dan op een door dringend gehuil, dat kwa geluid prac- tisch niet te onderscheiden is van het ge loei van de sii'enes. Kennelijk beant woorden de wolven instinctief de sirenes, zoals zij op de steppen en in de wouden reageren op het verre gehuil van op gro te afstand levende soortgenoten. Zodra de wolven in actie zijn gekomen, gaan er ook „stemmen" op in andere delen van het dierenpark. Op hun beurt antwoorden lynxen, hyena's, jakhalzen en vossen de wolven. Het door de fabriekssirenes in gezette gehuil vindt op deze wijze soms een half uur lang een door genoemde roofdieren geproduceerde doordringende echo.. Maar ook de mens op het dieren park raakt wel eens de kluts kwijt. Hij kan het wolvengehuil soms niet meer on derscheiden van echt sirenegeloei. En zo is het al eens gebeurd, dat de wolven eer der waren dan de fabriekssirenes en dat een niets vermoedende oppasser zijn broodzak en koffiefles te voorschijn haal de omdat een „sirene" twaalf uur had „geblazen" Ml|nhardt/s Zenuwtabletten Het klinkt wat vreemd wanneer we zou den schrijven dat men op Ouwehands Dierenpark verrijkt zou zijn met een sprekende panda. Een panda op zich is al zo'n zeldzaam dier, laat staan dat het beest ook nog zou kunnen praten. Het gaat hier echter om een nabootsing van een panda, die zijn gevaarlijke muil wijd open houdt en zoiets roept van „hier uw papier!" Deponeert men inderdaad een stuk papier in de muil dan zegt het na- maakbeest bovendien nog: „dank U wel" Deze namaak-panda zal worden geplaatst in het kader van de grote strijd tegen de vervuiling van het dierenpark. Dat is namelijk één van de grootste problemen voor de directie: hoe houden we het park rein. Men hoopt dat dit namaakbeest, waaraan de attractie is verbonden dat het Veenendaal: Markt 5. Ede: Breelaan 1 voor een stuk afval nog „dank U wel" zegt, er toe zal bijdragen dat vooral de jeugd allerlei wikkels van chocola, ijs en pinda's door deze sprekende panda muil zal laten verdwijnen. Gecombineerd met afgevaardigden van de buurtverenigingen en hoofden der scholen, hield de Oranjevereniging woensdagavond in hotel De Hertog van Gelre, onder voorziterschap van de heer P. J. van Vollcnhove, haar jaar vergadering. Voor deze vergadering bestond grote belangstelling want de hoofdschotel was het bespreken van de plannen voor Koninginnedag en 5 mei. Nadat de voorzitter zijn vreugde had uitgesproken over de goede opkomst werd door de secretaris, de heer Ko nijn, het jaarverslag uitgebracht. De penningmeester, de heer H. Verkerk, gaf een verslag over de financiële po sitie van de kas en kon een batig saldo melden. Tot nieuwe leden van de kas- commissie werden benoemd de heren B. Hooyer en I. Stuivenberg. Bij de bestuursverkiezing werd in verband met de vacature ontstaan door het bedanken van de heer Mes in ver band met zijn werkzaamheden elders, voorzien door benoeming van de heer J. Boelhouwer. De aftredende, doch herkiesbaar gestelde heren E. v. d. Dikkenberg, D. Cozijnsen en P. J. van Vollenhove, werden herkozen. Vervolgens werden de plannen be sproken voor de 4e en 5e mei, waarvoor het bestuur van de Oranjevereniging reeds een voorlopig programma had opgesteld. Het ligt in de bedoeling om op 4 mei 's avonds om 8 uur een doden herdenking te houden en na afloop hiervan een samenkomst in de Ned. Herv. kerk, waarin beide dominees (Cazander en v. d. Veen) zullen voor gaan. De zangvereniging zal hieraan haar medewerking verleenen. m üannetalsbij r&jL Vader en Moeder De 5e mei begint met de reveille. Kindervoorstelling in Boszicht voor de grotere kinderen en voor de kleuters in Filalethus een poppenkast en goo chelaar. Een puzzelrit voor bestuurders van auto's en motoren en 's middags een optocht met versierde wagens, enz. 's Avonds wordt er tegen betaling een cabaret gegeven in de gemeentelijke eierhal. De buurtverenigingen zullen ieder afzonderlijk hun wijk versieren waarvoor prijzen voor verlichting en versiering beschikbaar zijn gesteld. Een Israëlisch meisje, dat met va kantie in de Verenigde Staten was, is zonder dat ze het wist erfgena me geworden van 65.000 dollar. Ie mand vroeg haar, toen ze een wan- NIEUWE BOEING 737, CONCURRENT VAN DE FOKKER F-28 De Amerikaanse Boeing fabrieken zijn met de produktie van de Boeing 737 begonnen. Het is een klein straaltoe- tuig biedt plaats aan 82 passagiers. De stel met twee dubbelstr oommotor en aan de vleugels. De kruissnelheid be draagt 880-960 km per uur; actieradius met volle belasting 1100 km. Het vlieg- Lufthansa heeft aan de Boeing 737 voorkeur gegeven boven de Fokker F-28. In totaal heeft de Duitse maat schappij 21 Boeings 737 besteld. deling maakte, even een plechtig heid bij te willen wonen die 20 me ter van de plek waar ze stond plaats zou hebben. Dit bleek een uitvaartdienst te zijn en de over ledene die vrijgezel was geweest had bepaald dat zijn vermogen ver deeld zou worden tussen de perso nen die zijn begrafenis zouden bij wonen. De moeder van een Franse rugby- speler heeft een aanklacht ingediend tegen nummer 18 van een andere ploeg omdat hij het oor van haar zoon heeft opgegeten tijdens een wedstrijd. Als hij het oor tenminste nog teruggegeven had, zo vertelde ze tegen de rechter, had een chi rurg het er weer aan kunnen zet ten. Men is nu bezig uit te zoeken wie tijdens die wedstrijd nr. 18 droeg, maar men schijnt daar niet achter te kunnen kom^n. AANTAL TELEFOON AANSLUITINGEN NAM IN 1964 MET BIJNA 100.000 TOE Het aantal aansluitingen op het Ne derlandse telefoonnet is in 1964 met een record-aantal van 99638 toegeno men. Dit is bijna 8000 meer, dan bij de indiening van de PTT-begroting voor 1964 werd voorzien. Een en an der is mede te danken aan de ruimere mogelijkheden, die door het in 1963 aan PTT verstrekte suppletoire krediet zijn geschapen. Om deze toeneming te be reiken moest PTT in het afgelopen jaar 183166 nieuwe aansluitingen (60937 verhuizingen en 122229 overige aan sluitingen) tot stand brengen. In 1963 bedroeg de totale produktie 154838 aan sluitingen. Het totale aantal aansluitingen in Nederland bedroeg op 1 januari j.l. 1.406.477. Ook het telefoonverkeer nam in 1964 weer belangrijk toe. Zo be droeg de stijging van het aantal lokale gesprekken 4u/o (totaal 1, 2miljard), van het aantal interlokale gesprekken 9,7% (totaal 662 miljoen) en van het aantal uitgaande internationale gesprekken 17% (totaal 10,1 miljoen). Tezamen komt dit er op neër dat er in Neder land per werkdag ongeveer 6 miljoen telefoongesprekken worden gevoerd. 52 In korte woorden vertelt Aram de ontstelde Hertog de gebeurtenissen van de laatste uren. „Er is nog een kleine kans, dat het water de val van de rotsen heeft gebroken en dat Gratz zich aan een van de rotsblokken heeft kunnen vastklem men," besluit hij zijn verhaal, „we moeten zo snel mogelijk de rivier afzoeken." Korte tijd later rijden Aram en de Hertog, gevolgd door enkele ruiters, langs de bergstroom. Stapvoets gaan zij langs de rotsige oever, hun blikken glijden speu rend over het schuimende kolkende water, maar nergens is een spoor van de ongelukkige rentmees ter te bekennen. „Het is, vrees ik, nutteloos nog verder te zoeken," zegt Orsino somber, als ze de waterval reeds dicht genaderd zijn, „een ieder, die in dit watergeweld terecht komt, is een verloren manMaar dan houdt Aram opeens zijn paard in en wijst. „Daar ligt iemand!!" En inder daad, roerloos uitgestrekt op een platte rots, enke le meters van de oever, tot aan zijn middel nog in het schuimende water van de stroom, ligt Georg Gratz, de rentmeester (Wordt vervolgd) Verschijnt als bijlage van het streekblad „DE VALLEI" onder redactie van Tante Jos. Correspondentie te richten aan Tante Jos, per adres Parallelweg 10 - Veenendaal. ONZE JARIGEN 27 febr. Eddie Onderstal 27 Willy ter Maaten 27 Patty van Riemsdijk 28 Harm Smit (Rhenen) 28 Joke Roodbeen 29 Magda Schaap 1 mrt. Gijs Drost 1 Irma v. d. Bosch 1 Henk Gaasbeek (Ederveen) 2 Corrie Gerritse (Rhenen) 2 Dirk Boelens 2 Eva v. d. Kaa 2 Fennie Aberson 2 J. Oelderik 2 Ria Drost 2 Margriet van Engelenburg 3 Niesje Klem 3 Teunie v. d. Meyden (Achterberg) 3 Teuny v. d. Dikkenberg 4 Rijkje Rijkse (Rhenen) 4 Beppie Gaasbeek 4 Gerard Lodder 5 Margreet Kampert Alle jarigen van harte gefeliciteerd. ZILVERPAPIER EN CAPSULES Beste jongens en meisjes, Van de week kreeg ik weer aardig wat zilverpapier en capsules van jullie. De laatste tijd sparen jullie fijn veel. Ik hoop dat jullie nog een tijdje zo door gaan, dan kunnen we de blinden daar heel erg blij mee maken. Hartelijk bedan^l voor het zilverpa pier en de capsules Harry Stomphorst, Ronnie en Gerard Drost, Berna Dite- wig, Ria Sieck en Alex en Marcel van Campen. Harry Stomphorst jij wilt nog wel even schrijven of komen vertellen wan neer je jarig bent, dan kan ik je ook B 47-64. op de even? kalender zetten. Doe je het En Marcel van Campen was jammer genoeg even te laat om op de kalen der van vorige week nog te kunnen staan. Maar Marcel ik heb je naam nu ook bij 23 februari gezet en dan sta je er volgend jaar wel bij. In ieder geval nog hartelijk gefeliciteerd. Alle jongens en meisjes de hartelijke groeten en tot volgende week. Tante Jos Figuur b. EEN ARMBAND VOOR TIENERS Als je nog wat van die leuke kiezel steentjes hebt, die je wel eens hier of daar hebt gevonden, kun je daarvan een leuke armband maken voor een tiener. Behalve de kiezelsteentjes (7 in totaal) heb je een stukje leer nodig van 4 a 5 mm breedte en ongeveer 60 cm lang. Die lengte hangt echter af van de vorm en de grootte van de kie zelstenen, zodat je dat voor jezelf zult moeten uitmaken en misschien wel een langer riempje moet kiezen. Verder heb je lijm nodig en een paar meter koperdraad. Begin het riempje dubbel te leggen. Op ongeveer IV2 cm afstand van de vouw wind je er wat koperdraad om heen, waardoor je een kleine lus krijgt. Gebruik een tangetje of een oude schaar om het koperdraad te knippen. Lijm nu de twee leren riempjes om de eerste kiezelsteen, windt koperdraad om de riempjes aan de andere kant van de kiezelsteen, zoals je dat al eer der hebt gedaan, lijm dan de volgende kiezelsteen tussen de riempjes, enz. Als de laatste kiezelsteen op zijn plaats is gebracht, moet er zoveel van het riempje over zijn, dat je er nog een lus van kunt maken voor de sluiting. Als dat niet zo is, moet je de riem wat langer maken. Maak dan tenslotte een wigje van een stukje opgerold leer, steek dat door de eerste lus, die je hebt gemaakt, en lijm het daaraan vast. Nu kun je de armband sluiten door dit lusje met de wig door de tweede lus te halen en vervolgens de wig dwars te leggen. Als je geen belang stelt in kiezel steentjes, die een aardiger effect ma ken als je hen eerst met lak of vernis bestrijkt, kun je de armband ook ma ken van lange houten of plastic kra len, die je op dezelfde manier in de riempjes vastlijmt. Je moet er daarbij wel voor zorgen, dat de gaatjes in de kralen in het leer verborgen zijn. Figuur c. ALS JE AMATEURFOTOGRAAF BENT zou je een foto-album voor een klein kind kunnen maken. De kleintjes zijn namelijk dol op boeken met plaatjes van hun eigen speelgoed. Zij vinden het prachtig als zij in een boek hun beertje zien of hun pop of hun harkje en schepje en emmertje, de auto van hun pappie of wat er nog maar meer door hun oogjes wordt waargenomen. Je moet er daarbij aan denken, dat je maar één ding tegelijk fotografeert en dat bijvoorbeeld acht plaatjes in zo'n boek voldoende zijn voor de kleine kleuter. Lijm de foto's op stukjes karton, maak in dat karton aan een kant gaat jes en bevestig de bladen dan aan el kaar met een stevig katoenen koordje of een aardig lint. 31 Gedurende Cellini's gevangenschap had Frans de eerste van Frankrijk herhaaldelijk geprobeerd van de Paus gedaan te krijgen, dat hij de goudsmid aan hem uitleverde. Op een goede dag kwam een van Cellini's goede vrienden, de kardinaal van Ferrara in Rome, waar hij terstond zijn opwachting maakte bij de Paus. Tijdens het diner, toen zij allen overvloedig hadden gegeten en gedronken, maakte de kardinaal gebruik van de plezie rige stemming, waarin de Paus verkeerde, en zei: „Ko ning Frans verzoekt U dringend Cellini zijn vrijheid te hei'geven." De Paus antwoordde met een hartelijk lachend: „Welnu, dat kan, maar dan moet U hem nu direct meenemen." Toen stond de Paus op en begaf zich naar zijn slaapkamer. 32 De kardinaal was zich ervan bewust, dat hij snel moest handelen, opdat hij Cellini's tegenstanders voor zou zijn als die van het geval hoorden. Terstond na zons opgang haalde daarom een aantal hoge edelen uit het gevolg van de kardinaal Cellini uit de gevangenis en bracht hem naar de kardinaal, die hem allerhartelijkst ontving. Cellini bleef in het paleis van de kardinaal tot dat hij volledig hersteld was en intussen kwamen velen van zijn vrienden hem een bezoek brengen. Iedereen was verbaasd, dat hij zoveel kwellingen had overleefd. Daar Cellini zo'n uitmuntende goudsmid was, kreeg hij al spoedig opdrachten voor nieuwe werkstukken. Hij ging weer op reis en beleefde nieuwe, opwindende avonturen, waarover men tot op de huidige dag met grote belang stelling leest. SLOT

De Vallei | 1965 | | pagina 4