VEMIEZ £J LANCOME N.V.VEENENDAALSE MELKFABRIEK IN HET ZILVER GEWELDIGE GROEI SINDS 1940 Henny Jansen ILS.O.-concert van maandag 22 februari m§m anféls dPOOf ch Na emeritaat tijd voor intensieve studie DERDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 26 FEBRUARI 1965 Nr. 16 VOORGESCHIEDENIS Behoefte Pasteurisering Melkpoeder Fusies Directeur H. Smit en procuratiehouder J. Kuipers jubileren mee Jubileum Filmavond Ned. Chr. Reisver. Bevinding NIET naar achtergrond verdrongen Gezinsverzorging in Renswoude Bedankt voor beroep Organist Kor Dijkstra verlaat Geref. kerk Veenendaal Benoeming ouderlingen 40 DAGEN VASTEN Eigen kerkplaatsen Nieuwe pastorie Forse giften Ds. J. Overduin, ger. predikant: Evangelieprediking blijft de opdracht STUDIE Jeugd Naastenliefde Bijdrage voor de landelijke kerk Eigen kerk Ouderling voor jeugdwerk Stromend water en luidende klokken Niet negatief Zo haalden de melkhandelaren hun produkt af bij de Vemiez, kort na de bevrijding in 1945. Men onderscheidt verschillende vervoersmiddelen uit die tijd zoals bakfiets, paard en wagen enz. Thans is dat vervoer geheel gemotoriseerd. ORGANISATIEVORM UNIEK IN EUROPA Op 19 april a.s. zal de Veenendaalse Melkinrichting en Zuivelfabriek de „Vemiez" aan de Zuivelstraat het 25-jarig bestaan van het bedrijf vieren. Juist voor het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog werden de gebouwen gekocht en begon Vemiez met de verwerking van de door een klein aantal veehouders aangevoerde melk. Sindsdien groei de het bedrijf in snel tempo en voorziet in een grote behoefte, de melkvoorziening in een steeds groter wordend Veenendaal en in de uitgestrekte omgeving. Met het bedrijf van Vemiez jubileren de di recteur, de heer H. Smit en de procuratiehouder de heer J. Kuipers mee. Beiden hebben de expansie van de Vemiez in haar volle omvang meebeleefd. De heer D. v. Kampen, voorzitter Ver. Gezamenlijke Melkhandelaren. Over de totstandkoming van de N.V. Vemiez, van welke vennootschap het aandelenbezit bij de gezamenlijke Vee nendaalse melkhandelaren berust, kon de Voorzitter van de Vereniging van plaatselijke melkhandelaren, de heer D. van Kampen, die tussen haakjes ook in landelijk en zelfs Europees verband be stuursfuncties in de zuivelwereld ver vult, ons grondig inlichten. Waarom ontstond er bij de gezamen lijke melkhandel behoefte aan een melk- produktiebedrijf Dat vond zijn oorzaak in het feit dat de melkboer van voor de oorlog de melk rechtstreeks bij de vee houder kocht en dan uitventte. Dat im pliceerde dat er 's zomers grote hoeveel heden melk overschoten en er 's winters tekorten waren. Waar moest de melkhandel in de zo mermaanden met de overcomplete melk naar toe? En waar moest men 's win ters de melk vandaan halen? Dat ge beurde dat men in de wintertijd de melk bij de fabriek inkocht en het produkt dan (om toch maar de klant te kunnen bedienen) met een paar centen verlies aan de man bracht. Deze toestanden wa ren irreëel. In 1934 reeds liep men in kringen van de melkhandel met plannen rond om de overproduktie zo economisch mogelijk te verwerken. Er bestond aan de Parallelweg een melk fa briekje, achtereenvolgens geleid door de firmanten Stellart, Hoogland en Anbergen. Dit was een particulier bedrijfje. In 1939 failleerde de laatste eigenaar de heer Anbergen. Begin 1940 werden de machines aan particulieren verkocht en op 19 april van dat jaar kocht de heer Broekmeyer de volkomen leegstaande gebouwen. De N.V. Broekmeyer was dus eigenaar geworden en nam de heer H. Smit als bedrijfsleider in dienst. Al vanaf 1937 was de regering bezig met plannen tot standarisering en pas teurisering van de melk. De plannen werden evenwel door de Duitse bezetter tot uitvoering gebracht. Op 3 november 1940 werd de verplichte landelijke pas teurisering en standarisering van kracht Op deze datum had een gesprek plaats tussen de heer Broekmeyer, di recteur, de plaatselijke melkhandel en de bezetters omdat de melkhandelaren verplicht waren hun produkt van de fabriek af te nemen. Als resultaat van dit gesprek gingen de gezamenlijke melkhandelaren medeparticiperen in het bedrijf met ingang van 1 januari 1941. De aandelen werden op fifty-fifty basis verdeeld en de melkhandel werd in de De Veenendaalse Melkhandelaren in het gelid bij de instelling van de wijk- sanering. De heer H. Smit, de jubilerende directeur. gelegenheid gesteld om met 1 of 2 gul den in de week aandelen te sparen. Op deze basis draaide de melkfabriek de gehele oorlog door met alle ellende van dien. In de hongerwinter '44-'45 was de toestand zodanig dat er slechts melk poeder in zakjes kon worden afgeleverd. De kleine hoeveelheden zuivere con- sumptiemelk ging naar de baby's van Veenendaal om hen van de hongernood te redden. Na de bevrijding, toen de veehouderij zich langzamerhand herstel de, werd de aanvoer van melk groter en breidde het aantal leveranciers zich op drastische wijze uit en ook het consu mentenaantal nam geweldig toe. Door deze ontwikkeling als speciaal consumptiemelkbedryf kon men zich toen ook verder gaan bewegen op het bacteriologische vlak en werd een bacterioloog aangetrokken. In 1946 werd de toenmalige directeur de heer Broekmeyer voor een belang rijke functie naar Medan op Sumatra geroepen. Zijn aandelenbezit ging toen geheel over naar de melkhandel, een situatie die tot op heden bestendigd bleef, met dien verstande dat de melk handel beperkt stemrecht bezit tot aan het maximale. Zolang de N.V. Vemiez bestaat hebben de aandelen hun nomi nale waarde behouden. Toen de heer Broekmeyer dus in 1946 naar het toen malige Ned. Indië vertrok, werd de heer Smit directeur. De organisatievorm van de N.V. Vemiez is waarschijnlijk een unicum in Europa, Het is een naamloze vennootschap op coöperatieve grondslag. In 1953 fuseerde het bedrijf met de firma C. van Doorn, Boveneind, Veenen daal, die een standarisatiebedrijfje exploiteerde en zich toelegde op de ver werking van consumptiemelk. In dat jaar werd ook de bacterioloog, de heer v. d. Schaft, benoemd, en is ook tot op heden nog aan het bedrijf verbonden. Hij belast zich ook met de vele excur sies, die verschillende verenigingen, naar de Vemiez maken. In 1957 volgde een nog grotere fusie. De Vemiez kocht de Hygiënische Melk fabriek te Driebergen en nam al het per soneel van die fabriek over. De groei en ontwikkeling van de N.V. Vemiez is de laatste jaren met grote sprongen gegaan. Er wordt thans melk afgeleverd in de navolgende plaatsen: Veenendaal, Rhenen, Amerongen, Wijk bij Duurstede, Ederveen, Barneveld, Voorthuizen, Driebergen, Kootwijker broek en Stroe. De totale produktie be draagt 11 miljoen kg per jaar. Het be drijf groeide van klein melkbedrijfje met 5 man personeel uit tot een middelgrote zuivelfabriek, die terdege meetelt in de landelijke zuivelwereld. De Vemiez heeft momenteel 52 werknemers in dienst. Van praktisch niets groeide Vemiez tot een goed gemechaniseerd bedrijf, resultaat van jarenlange goede samenwerking tus sen veehouder, melkhandel en fabriek. De heer J. Kuipers, procuratiehouder, die eveneens zijn 25-jarig jubileum viert. Voor de plaats Veenendaal is dit bedrijf een begrip geworden. Ook al zou de vooropgestelde uitbreiding van Veenen daal volgens de plannen verlopen, dan nog is Vemiez in staat de grotere con sumentenkring van melk en melkpro- dukten te voorzien. Het machinepark is al geheel op deze toekomstige ontwikke ling ingesteld en aangepast. Vanuit een zeer uitgestrekt gebied betrekt de Vemiez de melk bij in totaal 400 leve ranciers, voor het vervoer waarvan de Vemiez melkwagens dagelijks op de weg zijn. Het 25-jarig jubileum van de Vemiez zal op 19 april op een speciale receptie worden herdacht. Men stelt zich voor niet alleen het personeel, maar ook de melkhandel en overige relaties in de ju bileumherdenking te betrekken. De directeur, de heer H. Smit, her denkt tegelijkertijd zjjn 25-Jarig jubi leum. De heer Smit, die thans 49 jaar is, werd geboren in de gemeente Opster- land (Friesland) en volgde na de lagere school een U.L.O.-opleiding en Handels avondschoolcursus. Reeds vanaf zijn 14de jaar verkeert hij in kringen van de zuivelwereld en deed een grote dosis praktische ervaring op bij een groot aantal Friese zuivel- boerderijen. In 1940 kwam de heer Smit dus naar Veenendaal en heeft zich be ijverd het bedrijf van Vemiez te doen uitgroeien tot wat het nu geworden is. De heer J. Kuipers, procuratiehouder bij de Vemiez kwam op 1 juli 1940 in dienst van de N.V. Hij werd in 1921 te Losser (Ov.) geboren. Was reeds eerder woonachtig in Vee nendaal, waar zijn vader eigenaar was van de „Veense Oliehandel". Toen dat bedrijf vanwege de oorlogsomstandighe den niet kon worden voortgezet, verliet de heer Kuipers de zaak van zijn vader en werd benoemd tot administrateur bij de toen nog jonge N.V. Vemiez. In de loop der jaren verkreeg de heer Kuipers een vertrouwenspositie en klom op tot procuratiehouder. Het jubileum van de heer Kuipers valt dus pas op 1 juli a.s. Resumerend kan worden ge steld dat de Vemiez de Veenen daalse bevolking in goede en slechte tijden van melk heeft voor zien, dat het bedrijf na 25 jaar in snel tempo is gegroeid en dat zo wel het bestuur van de Melkhan del als de Directie de toekomst mrt vol vertrouwen tegemoet zien. De huidige bedrijfs gebouwen van N.V. Vemiez gezien vanaf de Zuivelstraat. Het volledig orkest onder Paul Hupperts bracht ditmaal in een behoorlijk be zette zaal een interessant en goed programma. Het was vooral toe te juichen, dat wij thans in de gelegenheid werden gesteld een fraai en boeiend werk van een Nederlands componist van nu te mogen beluisteren. Meestal krijgen wij hier de overbekende werken, de „parade nummers", die herhaaldelijk elders en veel vuldig over de radio worden uitgevoerd, te horen; natuurlijk hebben die stuk ken een eerbiedwaardige klank en fungeren zij om een nog wat concert-schuwe bevolking te trekken, het is anderzijds evenwel niet prettig als „achterland" alleen maar goed genoeg geacht te worden voor het bekende spul! Het ruim honderd jaar oude eerste pianoconcert van Franz Liszt was voor velen het hoogtepunt van de avond. Dit - ondanks vele mooie invalleen en een rijke instrumentatie - toch vrij „lege", wat holle stuk werd met veel verve en zeer mannelijk gespeeld door de jeugdige pianiste Mariëtte van Wijk; het orkest was onder Hupperts prach tig en zo werd dit geheel zeer accep tabel gemaakt. De techniek en vooral de kracht en het élan waarmede Mariëtte van Wijk dit buitengewoon moeilijke en virtu oze pianoconcert speelde, was bewon derenswaardig. Ondanks enkele feilen en haar korte déraillement, was haar spel magistraal en heeft zij ons bij zonder geboeid, ja, het leek er op, of zij daarna meer los kwam en iets van haar gespannenheid overwonnen had. Zij lijkt alle kwaliteiten te bezit- teen tot een der groten onzer concert podia uit te groeien. Dit grote romantische concert werd voorafgegaan door de 3e symfonie (1951) van Guillaume Landré, dat voor mij het interessantste en boeiendste werk van deze avond was en ook het meest geïnspireerd ten gehore werd gebracht. Alhoewel het mijn eerste kennismaking met dit werk was, bleek de structuur van het geheel goed hoor baar, als gevolg van de consequente en duidelijke instrumentatie van de verschillende vormen van het thema. Het hele werk is n.l. uit en om één grondgedachte - het grondthema - op gebouwd, dat meteen in de aanvang door de celli geëxposeerd wordt en het hele werk door telkens op de een of andere wijze manifest wordt. Dit z.g. „cyclische principe" is met grote vir tuositeit door César Franck rond 1855 in zijn Symfonie en Vioolsonate ge hanteerd en gelanceerd en in de mo derne muziek van na 1920 heeft het veel school gemaakt. De 4 delen van Landré's symfonie gaan geheel ononderbroken in elkaar over, wat de spanning en eenheid van de gedachte verhoogt. Landré heeft vele prachtige vondsten, zowel in de strijkers, als in de blazers en het slag werk. Het karakter van het werk is verheven en wat melancholisch, „ele- gisch", daarnaast ook fel, bewogen en y j opstandig om uiteindelijk tot een aan- vaardende berusting te komen. Het hele werk blijft melodieus, door alle harmonische en ritmische behandeling heen. Het zou een goede gedachte zijn ons nog eens spoedig met ditzelfde werk te confronteren, het is n.l. onmogelijk bij een eerste confrontatie - en nog wel zonder, partituur alles te horen en te volgen, men moet wennen aan taal en timbre van de componist. Lan dré dunkt mij een herhaalde kennis name waard en waardig. Na de pauze werd Joseph Haydn's Symfonie nr. 94 („met de Paukslag"), de eerste der Londense Symfonieën uit 1791 gespeeld. Dit fraaie werk leek iets te zwaar over het voetlicht te komen: een wat kleinere bezetting voor onze toch zeker niet grote zaal, ware beter geweest (8-6-6-4-2 voor het strijk kwintet zou ruimschoots voldoende zijn geweest). Gelukkig nam Hupperts de tempi niet te snel (een normaal euvel van onze jachtige XXe eeuw) en zijn directie suggereerde een spirituelere speeltrant dan het orkest realiseerde. Vermoedelijk dreunde de Lisztse bom- bastiek nog na? Balans opmakend mag men zeggen een goede avond, waarvoor wij orkest, soliste en vooral Hupperts bijzondere dank verschuldigd zijn. D. G. Ruarus p. -TT voor huidverzorging en make-up 1 par frons Vraag by ons voor Uw huid, de juiste crème, tonic of milk. Drogisterij Zandstraat 7 Veenendaal „KIES UW VAKANTIE 1965 VANAF IIET WITTE DOEK" Op donderdag 11 maart zal de film dienst van de Ned. Chr. Reisvereni- giiig voor leden en belangstellenden een geheel nieuw kleurenfilmprogram ma vertonen onder de titel: „Kies uw vakantie 1965 vanaf het witte doek". De filmavond wordt gehouden in ge bouw 't Trefpunt. Duizenden schoon heden werden op het celluloid vast gelegd. De NCRV neemt de a.s. va kantiegangers mee naar mooie delen van Duitsland (het Zwarte Woud) naar Oostenrijk, Frankrijk, Yoego Slavië en zelfs Zuid-Afrika. Kaarten zijn ver krijgbaar bij de boekhandels Dave- laar, Hoofdstraat en Kleefsman, Zand straat en Patrimoniumlaan. Aan een bericht over het uittre den van de Chr. Gereformeerden te Zwijndrecht uit het landelijke kerk verband in deze rubriek van de vo rige week verbonden wij een waar neming uit de Chr. Geref kring in onze eigen omgeving. Als motief voor de uittreding in Zwijndrecht werd o.m. aangevoerd, dat de bevindelijke prediking steeds meer wordt verdrongen door een voorwerpelijke. Een ander geluid meenden wij te hebben opgevangen van ds. C. Langbroek, die sprak over „Eer herstel van de bevinding". Wij schreven: „Met een gerust hart me nen wij aan dit bericht (over Zwijn drecht) te mogen toevoegen dat de bevinding in alle Chr. Geref. ker ken in Nederland naar de achter grond is verdrongen." Wij bedoelden echter te schrij ven: „dat dé bevinding in alle Chr. Geref. kerken van Nederland NIET naar de achtergrond is verdrongen." Onze verontschuldiging voor deze misstelling. In Renswoude bestaat sinds en kele jaren een stichting voor ge zinsverzorging, uitgaande van de Hervormde- en Gereformeerde dia conie ter plaatse. Aktiviteiten naar buiten ontplooide de stichting tot* nu toe niet. Daar gaat verandering in komen. Mej. R. van de Bor gaat in opleiding voor gezinsverzorgster, maar reeds nu gaat zij praktisch werken. Gezinnen, waar haar hulp nodig is, kunnen zich melden. Ds. J. Keuning, Chr. Geref. pre dikant (Hoofdstraat) te Veenendaal heeft bedankt voor het beroep van de Chr. Geref kerk van Den Haag- West. De heer Kor Dijkstra, organist van de - oude - Gereformeerde kerk te Veenendaal is benoemd tot orga nist van de Gereformeerde Ooster- kerk te Arnhem. De heer Dijkstra woonde reeds in Arnhem. Voor de Geref. kerk te Veenendaal is nog geen andere organist benoemd. Tot ouderlingen van de Hervorm de kerk zijn benoemd de heren J. Dubbelman voor Amerongen en Jac. van Dijk voor Overberg. Op aswoensdag (3 maart a.s.) be gint voor de Rooms-katholieken de veertigdaagse vastentijd. Niet-inge- wijden zijn misschien belangstellend naar hetgeen deze periode o.m. in houdt. Wij lezen dit in „De Schakel" van de parochie van Sint Willibrord en Salvator te Veenendaal, n.l. op as- woensdag en alle vrijdagen van de vasten vleesloze dagen voor allen, die ouder dan zeven jaar en niet ziek zijn en slechts één volle maal tijd voor diegenen, die 21 jaar en nog geen zestig jaar (en gezond) zijn. In verschillende plaatsen hebben de mensen in de kerk nog hun ei gen zitplaatsen. Let wel: dit zijn geen gehuurde zitplaatsen, maar men heeft er een eeuwigdurend recht op. Men heeft als het ware een klein stukje van de kerk in eigendom. De Hervormde kerkvoogdij van Scherpenzeel zit, zo deelt het colle ge mee, nog altijd met een groot aantal van die erfenissen uit de oude tijd. Zo af en toe worden de zitplaatsen geschonken aan de kerk voogdij, waar deze zeer blij mee is. De kerkvoogdij acht het van be lang, dat zij eigenaar wordt van de gehele kerk. Notabelen en kerkvoogden te Renswoude gaan de komende we ken gelden inzamelen voor de bouw van een nieuwe Hervormde pasto rie. Twee giften van honderd gul den zijn al binnen. De Geref. kerk te Rhenen en de Chr. Geref. kerk te Veenendaal werden beide verblijd met een gift ineens van 1000 gulden. De Her- Zoals bekend heeft ds. J. Overduin per 1 okt. vorig jaar zijn arbeid in het pastoraat binnen de plaatselijke Gereformeerde kerk neergelegd. Gelukkig mocht de gemeente deze week vernemen dat de vakature door de komst van ds. J. Ytsma eertijds zal worden vervuld. De nieuwe predikant zal in de zuidwijk zijn arbeidsveld vinden. Ds. Overduin, die recentelijk een an dere woning betrok, blijft nog wel preekbeurten vervullen en wijdt zich voorts aan een intensieve studie met daarnaast radiodiensten en dagslui tingen op de t.v. verzorgen, zij het incidenteel en op vrije basis. Wij troffen de predikant in zijn studeerkamer - iets ruimer dan in zijn vroegere woning - gevuld met meest theologische werken van be kende en minder bekende auteurs. Ds. Overduin is doordrongen van de noodzakelijkheid zich te verdiepen in de meest uiteenlopende zaken, als er tenminste tijd en gelegenheid voor bestaat. De predikant heeft gedurende zijn ambtsperiode zeer veel gestudeerd, maar heeft thans meer gelegen heid zich te oriënteren op zeer ver schillend terrein. Ds. Overduin is geporteerd voor een diepgaande studie van de christelijke dogma tiek, de psychologie en de actuali teit, want Gods Woord was en blijft actueel. Het dringt door tot in de kern van het leven. Ds. Overduin is er evenwel van overtuigd dat dit slechts hulpwe tenschappen zijn. De studie is een steiger rondom een huis, zeer nood zakelijk, maar van secundaire waar de. Het huis zelf is primair, zoals Gods Woord en het Evangelie pri mair zijn. Over het jeugdvraagstuk zei ds. Overduin dat, ondanks enkele be denkingen die hij tegenover som mige uitingen van de jongeren en hun levenspatroon heeft, toch ook zeer veel positieve waarden kon ontdekken. Het is een vooruitgang dat de jeugd ingesteld is op een praktisch Christendom. Dat ze soms met een kritische inslag bezield zijn is even min erg, omdat dit een houding die verband houdt met hun leeftijd. Er is zeker een religieus besef bij de jongeren aanwezig. Kerkelijke instanties en jeugdleiders moeten de jeugd positief voorgaan en hen de juiste weg wijzen, volgens ds. Overduin. De predikant beklemtoonde dat de kerk het volle Evangelie moet brengen. Niet louter vertikaal ge^ richt of zoals in de huidige tijd wel gebeurt eenzijdig horizontaal op de mens afgestemd. Niet alleen de ver houding tot God is een belangrijke zaak, maar ook die tot de naaste. „Heb God lief boven alles en uw naaste als uzelf", zo luidt de hoofd som van Gods Wet. Het laatste wordt volgens ds. Overduin heel veel gemist. Uit de levenspraktijk van de Christen moet zijn geloof blijken. De Kerk moet het zout der aarde zijn en een licht der wereld. Wanneer de Evangelieprediking resulteert in een onhumane of zelfs onchristelijke levenshouding op allerlei gebied, zullen de buitenkerkelijken zich blijven afvragen of het Evangelie niet ongeloofwaardig en onwaar achtig is. Ds. Overduin, sprekende over het praktisch Christendom, wil er niet van uitgaan dat de Christen deze vormde kerk te Scherpenzeel mocht 100 gulden ineens incasseren, die te Achterberg tweemaal dat bedrag. Januari is voor de Hervormde kerk de maand van de bijdragen. Naast de bijdragen voor de plaat selijke kerkgenootschappen wordt van ieder lid van de Hervormde kerk een bijdrage verlangd voor de generale kas van de synode. Deze bijdrage is vastgesteld op een rijks daalder. De inning van de bijdragen ge beurt plaatselijk verschillend. De ene gemeente (Rhenen) int apart van de bijdrage voor de eigen ge meente, bij de andere (Veenendaal) is de bijdrage voor de generale kas in de vrijwillige bijdrage begrepen. De opbrengst bedroeg in 1963 1.214.000 gulden. Van elke 100 gul den gaan er 36 naar - kort gezegd - de evangelisatie in eigen land, 32 voor kerkbouwsubsidie, 18 voor op leidingen, 8 voor verbetering van pensioenen, 3 voor landelijk werk en 3 gulden naar noodlijdende ker ken in het buitenland. De Evangelisch-Luthersen te Amerongen, Doorn, Driebergen en Zeist kerken in laatstgenoemde ge meente. Na 33 jaar inwoning krijgt men binnenkort een eigen kerkge bouw, de Luther-kapel, die plaats zal bieden aan 100 personen en ruim twee ton heeft gekost. De Hervormde ouderling W. de Jong te Renswoude is belast met de begeleiding van het jeugdwerk in die gemeente. Hij zal vergaderingen van jeugdverenigingen bezoeken en als deze verenigingen vragen voor de kerkeraad hebben moeten die lopen via deze jeugdouderling. Ambtenaren van het gemeentelijk waterleidingbedrijf te Caracas in Venezuela dreigden onlangs de wa terleiding naar de kerk van St. Joannes de Doper af te snijden, omdat de pastoor in de schuld stond bij de gemeente. De pastoor liet zich niet intimideren. Als men het zou wagen het water van de kerk af te sluiten zou hij de kerkklokken drie dagen lang zonder ophouden laten beieren. De kerk hield water „Kerknieuws" naastenliefde in eigen kracht kan volbrengen want „Wie staat, ziet toe dat hij niet valle", maar de op dracht van het Evangelie is in dit opzicht concreet. Ds. Overduin is van oordeel dat negativisme, ook op kerkelijk en geestelijk terrein, moet worden ver meden. Er moet b.v. een positieve heiliging van Gods dag plaats heb ben. Niet gebundeld in allerlei ge en verboden, want als men dan daarbij in het donker blijft zitten ontheiligt men Gods dag ook. We moeten niet redeneren over de Waarheid, maar in de Waarheid leven, aldus ds. Overduin. De pre dikant beklemtoonde nogmaals de noodzaak van het doorbreken van het Evangelie in al zijn kracht, waarbij men niet alleen gefasci neerd moet zijn van de dogmatiek (die volgens ds. Overduin in het Evangelie verweven is), maar in handel en wandel blijk moet geven de kern van de Nieuw Testamen- tische opdracht: „Hebt uw naaste lief als uzelf" te hebben verstaan. Ds. Overduin, die woensdagmid dag een radiodienst leidde voor de Stichting Alledagkerk in Amster dam, zou wensen dat de publici- teitsorganen zich veel meer van de sensatieverhalen zouden afwenden en de ethische en geestelijke waar den in het leven meer op de voor grond zouden plaatsen. De predikant, die zoals bekend, zelf de verschrikkingen van het Nazidom aan de lijve ondervond, krijgt juist in deze periode, waarin de 20-jarige herdenking van onze bevrijding plaats vindt, vanuit het gehele land verzoeken een spreek beurt te komen vervullen. Uiteraard moet ds. Overduin een aantal van deze verzoeken naast zich neer leggen. Juist zijn gezondheidstoe stand noopte hem tot het aanvra gen van vervroegd emeritaat. Maar ds. Overduin blijft bezield van de opdracht die hij ontving: „Predik het Evangelie." Zij, die in de gelegenheid zijn ds. Overduin per radio of t.v. te beluisteren kun nen zich overtuigen van de bezie ling die de predikant in het door hem gekozen thema weet te leggen.

De Vallei | 1965 | | pagina 5