Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken SLAGERS, VLEESVERKOPERS EN WINKELIERS MOETEN ZICH MELDEN VEENENDAAL EN AMERSFOORT NIEUWE KERNEN IN NIEUW VALLEI- EN EEMPLAN Agenda Nieuws uit de omgeving Belangrijke agendapunten in de Raad RHENEN Inlicht iiigeiikantoor V.V.V. vernieuwd aplieJc St. Cuneraschool bestaat twaalf en een half jaar ACHTERBERG RENSWOUDE Wat nu weer...? SCHERPENZEEL Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel REPRESSIEVE CONTROLE OP VLEESPRODUKTEN WORDT VERSCHERPT Men moet het volksvoedsel nr. 1 niet langs de deur kopen aldus directeur vleeskeuringsdienst Aldus Gedeputeerde de heer A. Bakker Buurtlaan-west en Gelderse Blom „Zijn dit overjarige blommetjes Mania?" RHENEN MULDER 39e JAARGANG DINSDAG 2 MAART 1965 Nr. 17 Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal TeL 0 8385-2022 (2 UJnen) - Giro 563427 Redaküe: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprljzen op aanvraag Minimum per advertentie 5, Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Vanwege de vleeskeuringsdienst in het rayon Veenendaal, Rhenen, Amerongen, Leersum, Resteren, Opheusden, Lienden, en Ingen zijn aan vele slagersbedrijven, winkeliers, houders van patatkramen en exploitanten van diepvrieskluizen formulieren verstrekt, waarop de betrokkenen alle gegevens omtrent hun bedrijf moeten invullen. De controle zal in de komende maanden worden verscherpt. Dit met het oog op de recentelijke gebeurtenissen in de lande, waarbij malafide slachters ondeugdelijk vlees in de consumptie hebben gebracht. De wettelijk ingestelde vleeskeuringsdiensten, die ook opsporingsbevoegdheid bezitten, zullen niets nalaten, de schuldigen op te sporen in het belang van de volksgezondheid. De consument kan hierbij een handje helpen, door absoluut geen vlees te kopen dat niet van de bij de wet vereiste goedkeuringsmerken is voorzien. KRACHT In het vorig jaar september geopende gebouw van de Vleeskeuringsdienst te Veenendaal wordt hard gewerkt. Men be seft dat men de verantwoording draagt over de gezondheid van de 60.000 mensen ir. het rayon. De keurmeesters zijn dag In dag uit op pad om te waken over de kwaliteit van ons vlees. Hierbij heeft men de wet in de hand, aldus de heer C. Fa- vejee, directeur van de Dienst. Onder toezicht van de Hoofdinspectie in Den De heer C. Favejee dir. vleeskeuringsdienst Haag en de Regionale inspectie te Bilt- hoven werkt de afdeling in Veenendaal op volle toeren. Diepvrieskluizen Het blijkt dat men in deze streek een aantal diepvrieskluizen telt, die door par ticulieren worden geëxploiteerd. De eige naren van deze kluizen zijn verplicht zich aan te melden bij de vleeskeuringsdienst. Regionale inspecteurs bezoeken de klui zen tijdens bouw en inrichting. Slechts onder bepaalde voorwaarden wordt ver gunning voor het stichten van een diep- vrieskluis verstrekt. Het vlees in de winkels en supermark ten wordt ook grondig gekeurd. Dit vlees is meestal afkomstig uit een andere keu ringskring, maar wordt hier ter plaatse nog eens extra gekeurd of er tijdens het transport geen bezoedeling of bederf heeft voorgedaan. Uiteraard strekt het onderzoek zich ook tot de slagersbedrijven uit en zelfs tot de bejaardencentra, restaurants, enz. Paratyphus Voedselvergiftigingen kwamen in het verleden veelvuldig voor. In 1959 zelfs een massale vergiftiging. Het is altijd moeilijk de schuldigen op te sporen want men moet met het exacte bewijs komen. Wanneer echter een klacht ^gegrond blijkt te zijn wordt de regionale inspectie ingeschakeld en een diepgaand onderzoek ingesteld. Het materiaal wordt direct ge blokkeerd. Gelukkig is iets dergelijks in deze streek nog niet voorgekomen, aldus o'e heer Favejee. Het blijkt dat men bij aankoop bij de bonafide slagers weinig last heeft. Maar de huisvrouw, aangetrokken door een la gere prijs, koopt soms het vlees langs de deur en dat is toch wel uit de boze. Er is geen enkele controle mogelijk. Wanneer men dan met de brokken zit heeft men het aan zichzelf te danken. De 60 slage rijen in bovengenoemd rayon staan onder een intensieve controle van de keurings dienst. De hulsvrouw in deze streek kan dus gerust zijn. Onwetendheid De heer Favejee verklaarde dat hij tot zijn spijt moest constateren dat er een verschrikkelijke onwetendheid heerst bij de kopende huisvrouw. Men let niet op het keuringsstempel, sommigen vinden dit zelfs onhygiënisch en vragen om vlees zonder stempel. Men vraagt zich (ten on rechte) af of er vergif in dat blauwe stem pel zit. RENKUM: De gemeente Renkum krijgt een nieuw gemeentehuis, wat geen weel derig paleis genoemd kan worden al lijkt het gebouw bij eerste aanblik groot. Het raadhuis zal aan 110 personen on derdak verschaffen. De totale opper vlakte bedraagt 7500 vierkante meter. De totale kosten zullen ongeveer 4'/j miljoen bedragen. De gemeente Ren kum telt 32.000 zielen. ZEIST: In Zeist heeft een pittige ge- spreksavond plaatsgehad tussen huis vrouwen en middenstanders. Verschil lende problemen kwamen aan de orde o.a. de melk- en broodsanering. EDE: Vorige week werd de nieuwe Her vormde Bethelkerk onder grote be langstelling in gebruik genomen. De kerk staat op de hoek Diedenweg-Jan Tooroplaan. In de Bethelkerk zullen Hervormde en Gereformeerde kerk diensten worden gehouden. Het zou toch zeer onlogisch zijn dat w(j als mensen van de keuringsdienst aan de ene kant zouden waken voor de ge zondheid en aan de andere kant vergif cp het vlees zouden stempelen, zo merkte dc directeur op. Men weet veel te weinig van dit werk en hei zou aan te bevelen zijn dat de huis vrouwen eens beter geïnformeerd raakten. De heer Favejee zou eventueel bereid zijn op een vereniging van huisvrouwen een en ander door middel van een lezing uit de doeken te doen. Er wordt in de Tweede Kamer op aangedrongen de clandestiene slachters te achtervolgen, maar wij willen hierbij ook een beroep doen op de be- Het nieuwe gebouw van de Vleeskeurings dienst aan de Nijverheidslaan, dat vorig jaar september in gebruik werd genomen. volking ons daarbij te helpen, aldus de heer Favejee. De vleeskeuringsdienst verzorgt een groot aantal noodslachtingen per maand. Sinds het nieuwe gebouw er staat werd een dubbel aantal slachtingen verricht dan in een vergelijkende periode van het voorgaande jaar. En in deze weken spant het aantal wel de kroon en bedroeg in febiuai: zelfs 58. Slachtkippen Een geheel ander kapittel is de gewel dig gestegen consumptie van slachtkippen en piepkuikens. Hierop is nog maar wei nig controle mogelijk. Ten dele ressor teren de kippenslachterijen onder de keu ringsdienst, maar het is technisch bijrta onuitvoerbaar iedere slachtkip te keuren. Goedgekeurde kippen dragen evenwel een merkteken en de heer Favejee zou het publiek willen aanraden hiernaar te kij ken De Overheid heeft m d'.ze materie te weinig bevoegdheid en dat is wel een kwalijke zaak, vindt de directeur. In de provincie Utrecht kwamen de laat ste tijd herhaaldelijk gevallen van kadaverslachtingen voor. Na opsporing dreigen zware straffen \oor de overtreders. De politie werkt nauw samen met de keuringsdiensten, ook cle politie van Veenendaal. De heer Favejee en zijn keurmeesters zijn paraat en zullen overtreders in het oog houden en hun óe gerechte straf niet laten ont lopen. Hiervan kunnen de huisvrouwen overtuigd zijn. Alleen.een beetje meer deskundigheid bij het kiezen van vlees- of vleeswaren zou geen overbodige luxe zijn. Zoals bekend heeft de Raad van State zich onlangs drie dagen bezig gehouden met de ruim 160 bezwaren, die tegen het Streekplan Utrechtse Heuvelrug waren binnengekomen. Namens G.S. van Utrecht werd het standpunt van dit col lege verdedigd door de heer A. Bakker, oud-burgemeester van Veenendaal, die Mr. H. W. de Vink vervangt voor de posten woningbouw en ruimtelijke ordening. De heer Bakker verklaarde tydens de behandeling dat voor de gemeen ten Veenendaal en Wük bjj Duurstede structuurplannen in voorbereiding zjjn, waarbij beide gemeenten een impuls zou worden toegediend. NIEUW STREEKPLAN De heer Bakker verklaarde desgevraagd dat hij het oog op het nieuw geprojec teerde streekplan Vallei- en Eemgebied, w.o. de gemeenten Amersfoort, Eemnes, Soest, Woudenberg, Veenendaal vallen. In al deze plaatsen zal een sociologisch onderzoek worden ingesteld waaruit de behoeften zullen blijken. Uiteraard is het nu al duidelijk dat Veenendaal een indus triekern zal worden en de stad Amers foort eveneens. „Als de Overheid de in- Banden De heer Bakker (66) die nog steeds woonachtig is in de gemeente Veenendaal reist praktisch dagelijks naar Utrecht om de provinciale bestuurszaken te regelen. Maar heeft toch nog genoeg banden aan Veenendaal om een open oog te houden voor de speciale problemen van deze plaats. De heer Bakker was een derde van een eeuw burgemeester en is dus zeer wel op de hoogte van het bestuursbeleid. Hij beweegt zich op velerlei gebied, maar komt graag onder de mensen omdat je altijd wel van de mensen leert zo is zijn mening. De heer A. Bakker, lid van G. S. dustrievestiging wil bevorderen, zal men ook met meer woningen over de brug moeten komen", aldus de heer Bakker Maar G.S. zijn bij de verdeling van het contingent aan bepaalde normen gebon den. De heer Bakker had meermalen con tact met de Minister van Volkshuisvesting over deze materie. Industriekern In andere provincies heeft men speciale industriekernen gevormd en voor deze ge meenten een extra contingent woningen beschikbaar gesteld. Dit betreft echter de noordelijke, oostelijke en zuidelijke pro vincies en met het oog op een industrie spreiding en om de Randstad te ont lasten kregen deze gemeenten extra toe wijzingen. Veenendaal zit op de wip en wordt niet bij het oosten of bij het westen gerekend. Dit is een wat moeilijke kwes tie, al betekent het niet dat er niet over gepraat wordt, aldus gedeputeerde de heer Bakker. Het nieuwe Streekplan Vallei- en Eem gebied komt zeer binnenkort in bespre king. Dan volgt de enquêtering van de verschillende gemeenten en tenslotte zal er iets concreets uit de bus moeten ko men. De heer Bakker verwacht in een iets verwijderde toekomst een bijzondere impuls voor de plaats Veenendaal binnen het kader van het nieuwe plan. Naar wij vernemen zal de Raad van Veenendaal de aanbestedingen van het geprojecteerde Stadspark alsmede van een deel van de westelijke Randweg be handelen. Voor verdere gegevens zie pagina 2. Jeugd appèl Op het Jeugdappèl van 14 maart a.s. hoopt in de Petrakerk te spreken Ds. H. Volten van Rhenen. Het onderwerp luidt: K 8385-2527. Me dewerking verleent de bekende Hilver- sumse sopraan Nettie Bos. Kerkconcert in Veenendaal landelijke primeur Op zaterdag 6 maart a.s. zal in de Chr. Geref. Kerk aan de Hoofdstraat een kerk concert worden gegeven dat uniek :'s in de wereld van de orgelmuziek. Het gaat hier om een uitvoering, die twee grote organisten zullen geven t.w. Feike Asma en Lambert Erne. Beiden zijn eikaars tegenpool en zullen ieder in hun eigen genre spelen, maar ook eikaars werk waarbij, ze elkaar van opdrachten voorzien. De orgelcommissie zette hier een stap op het experimentele (muziek) pad en vond de heren Asma en Erne direct bereid hieraan medewerking te verlenen. Het programma vermeldt allereerst een uitvoering door Lambert Erne, die vanuit zijn eigen stijlopvatting het „Praeludium und Fuga in g. - moll" van J. S. Bach zal spelen en een toelichting geeft. Daar na volgt een vertolking van dit stuk. Feike Asma doet hetzelfde met „Choral III' van Cesar Franck. Bovendien laat Feike Asma dan nog ho ren het „Gavotte" van G. Martini en „Moto ostinato" van Peter Eben. Voor de organist Lambert Erne staan nog op het programma „Allein Gott in der Höhe sei Ehr" van J. S. Bach. Een zeer bijzondere orgelavond, waar voor ongetwijfeld grote belangstelling zal bestaan. Aardgasovereenkomst ondertekend Maandagochtend vond in hotel „Pays Bas" te Utrecht de ondertekening plaats van een overeenkomst tussen de gezamenlijke gasbedrijven in de provincies Zuid-Holland, Utrecht, Bra bant, Zeeland en Limburg en Gascon N.V. De ombouw van 900.000 huishou delijke aansluitingen aan de N.V. Gas con werd hiermede gegarandeerd. Gascon N.V. is in september 1964 begonnen met de ombouw van Gouda. Inmiddels is de ombouw van huis houdelijke gastoestellen in diverse plaatsen zoals Baarn, BCst, Oirschot en verzorgingsgebied Veenendaal ter hand genomen respectievelijk voltooid. Tot 1 maart j.l. werden reeds 60.000 gastoestellen omgebouwd. De Gascon N.V. beschikt op het ogenblik over ruim 400 man perso neel. Verwacht wordt dat een volledige bezetting van 700 man in oktober a.s. bereikt zal zijn. In het ombouwschema voor dit jaar zijn o.a. de volgende ge meenten opgenomen: Eindhoven, Baarn, Soest, Veenendaal, Zeist en Om streken, Oss, Leiden, Woerden, Utrecht, Venlo, Dordrecht, Roermond en Til burg. Zaterdag j.l. werd het gemoderniseerde VW-kantoor op het Frederik van de Paltzhof geopend. Het kantoor is wat ruimte betreft twee keer zo groot geworden doordat men de ruimte die voorheen bestemd was voor wachtende busreizigers nu aan het be staande kantoortje heeft toegevoegd. De inrichting is in vergelijking met het vorige kantoor een grote vooruitgang. Men hoeft niet meer met tegenzin een be nauwd kantoortje binnen te stappen. De informatrice staat nu achter een balie en voor mensen die op hun beurt moeten wachten is een bank aangebracht. Met dit volwaardige inlichtingenkantoor is het toeristenverkeer zeer gediend. On der degenen, die op deze middag een be zoek aan het informatiekantoor brachten was onder andere Rhenens burgemeester. r naast de Apotheek Tel. 3184, Hoofdstr. 511 Veenendaal msMfflSm Herdenking bij de „Dokwerker" Donderdagmiddag vond bij het monu ment van de „Dokwerker" op het Am sterdamse Jonas Daniël Meijerplein de jaarlijkse herdenking van de februari staking in 1941 plaats. Namens het ge meentebestuur van de hoofdstad plaat ste loco-burgemeester mr. F. H. C. van Wijck een krans aan de voet van het gedenkteken. Zondag 28 februari werd in de katholieke kerk het feit herdacht, dat twaalf en een half jaar geleden de lagere school St. Cunera in gebruik genomen werd. Ter gelegen heid hiervan werd een hoogmis opgedragen, waarbij gezongen werd door kinderen van de school. Na de hoogmis was er in de hal van de kerk een receptie, waarbij o.a. de burgemeester Bosch Ridder van Rosenthal, de inspecteur van het lager onderwijs, alsmede kerkelijke autoriteiten van harte welkom geheten werden. De heer van de Berg, onderwijzer aan de katholieke lagere school las een felicitatiebrief voor van de bisschoppelijke inspecteur. Kinderen van de lagere school zongen een feestcantate, begeleid door mevrouw Stevens en onder leiding van mevrouw v. Dijk. Hierna was het de burgemeester die namens het gemeentebestuur de heer Kemperman en het schoolbestuur geluk wenste met het jubileum. Onder de sprekers waren de inspecteur van het lager onderwijs, de heer Linde man, en de heer van Moorsel van het kerkbestuur die in het bijzonder aandacht schonk aan het vele werk dat de heer Stevens heeft verricht om in Rhenen een katholieke school te krijgen. Kinderen boden mevrouw Kemperman bloemen aan en „meester Kemperman'' kreeg als jubileumgeschenk een verre kijker. In zijn dankwoord kregen de kinderen die de feestcantate gezongen hadden een groot compliment van de heer Kemper man, die zei, dat hij tijdens hun zang zijn ogen even dicht gedaan had en dacht dat hij in de hemel was. Hoewel hij er aanvankelijk weinig voor voelde om als feestvarken het lijdend voorwerp van het jubileumfeest te zijn was hij. toch blij met de hulde die hem gebracht werd. „Hoge bomen en onderwijzers vangen veel wind". Daarmee wil ik niet zeggen JAARVERGADERING MEISJESVER. DORCAS De Hervormde Meisjesvereniging „Dor cas" houdt op woensdagavond 3 maart a.s. haar jaarvergadering in het Buurtschaps huis. DS. BREUGEM ONTVING BEROEP Ds. P. M. Breugem, hervormd predikant te Achterberg ontving een beroep van de hervormde gemeente te Zuilichem- Nieuwaal. RENSWOUDSE BRAND WEER TROK NAAR BRAND DIE ER NIET WAS... MEN GING ZELFS IN EDERVEEN KIJKEN De Renswoudse brandweer werd zon dagavond om acht uur gealarmeerd voor een brand die zou woeden bij café res taurant 't Hofje. De 15 man sterke ploeg trok naar de Arnhdmseweg gevolgd door een groot aantal nieuwsgierigen. Het bleek dat er in 't geheel geen brand was bij de heer Bos. Omstanders vertelden dat in Ederveen de sirene ook zou zijn gegaan, waarop de Renswoudse brandweerlieden Ederveenwaarts reden gevolgd door tien tallen auto's. Ook in Ederveen wist men niets van een brand, zodat de mannen van de brandweer hun halflege kop koffie weer konden gaan uitdrinken. De politie onderzoekt thans wie de loze melding heeft gedaan. dat onderwijzers hoge bomen zijn, maar ze vangen wel veel kritiek. Daarom heb ben we waardering nodig. „We kunnen aan de kinderen merken hoe de ouders tegenover de school staan". De kinderen zongen tot besluit nog een deel van de feestcantate, waarna men in de gelegenheid was de heer Kemperman, zijn vrouw en het schoolbestuur te felici teren. Gisterenavond was er een feestavond in het Eigen Gebouw. CHARME. De vrouwelijke Israëlische soldaten willen een cursus in char me gaan volgen. Zij dienden een ver zoek in bij de militaire bevelhebber, die dit verzoek inmiddels heeft in gewilligd. NIET NAT. Een inwoner van Ham burg heeft een demonstratie gege ven over het gebruik van water schoenen. De man wandelde rustig een krant lezend over een riviertje zonder nat te worden. PIL. Deskundigen van de Amerikaan se Marine hebben een pil uitgevon den die iemand „bovenmenselijke krachten" zou geven. Vooral een soldaat die in een kritieke situatie is kan hiervan profiteren aldus een wetenschapsman uit Amerika. INBRAKEN Tot nogtoe onbekende daders hebben in de nacht van dinsdag op woensdag door het verbreken van een muur gepoogd om een in de fabriek van C. en S. Valken burg aan de Stationsweg staande brand kast aan de achterzijde te openen. Uit het door de politie ingestelde onderzoek bleek wel dat hier amateurs aan het werk waren geweest. Diezelfde nacht werd eveneens ingebroken bij een expeditiebe drijf en bij de roomboterfabriek, beiden in Woudenberg. VEENENDAAL Woensdag 3 maart: Vergadering VW in hotel De Korenbeurs. Donderdag 4 maart: Gemeente raadsvergadering in Brand weerkazerne Industrielaan. Donderdag 4 en vrijdag 5 maart, Ver. geb. a.d. Eikenlaan: Win- teruitvoering gymnastiekver. Sparta. Vrijdag 5 maart, 8-9 uur in Ger. kerk Vaartbrug: Vrouwen wereldgebedsdag. ELST Dinsdag 2 maart: Jaarlijkse uit voering muziekver. Crescendo in De Eikelkamp. Vrijdag 5 maart: Finale kaart- wedstrijden ontspanningscomi té Oranje-Wit in café Van Leth. AMERONGEN Woensdag 3 maart: Filmavond comité Autotocht Bejaarden in hotel Buitenlust, aanvang 8 uur. 1922-1962 Assurantiekantoor Elo. R. R. MULDER Makelaar In Assurantiën Kerkewijk 167 - Veenendaal verZEKERen is ZEKERheid VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN (1e en 2e) FINANCIERINGEN auto's, motoren, en*. Telefoon 08385-3000

De Vallei | 1965 | | pagina 1