Persberichten over aankopen in „Dragonder" waren juist Stadspark wordt gedeeltelijk aanbesteed EHBO inschakelen bij Verkeersongevallen? Schoolkinderen krijgen op 5 mei herdenkingscouvert en boek van Pierre Jansen 100 jarige J.V. op Geref. grondslag in Veenendaal OVER DE CONSUMENTENBOND EN DE BURGEMEESTER VAN RHENEN aan W de Ruiter Parkeerterreinen in 't Hoorntje Flinke belangstelling voor Herv. Jeugdappel Man op zebrapad aangereden en ernstig gewond Gemeente neemt Ranhuizerbrtig van provincie over Vrijdag Vrouwen W e re 1 d gebedsdag Kokerschietbaan voor politie aan de berg Nieuwe vuilnisauto kost 70 mille Reconstructie Vijgendam weer in de Raad KREDIET VOOR AANLEG WESTELIJKE RANDWEG Geen toekenning sell ade vergoed ing Davidstraat en Rozenstraat worden verbeterd E.H.B.O. Veenendaal bestaat 15 jaar VERKIEZING NIEUWE BESTUURSLEDEN Leden zouden bij toerbeurt in actie kunnen komen Geslaagd, concert in Petrakerk Op één na de oudste in het land NIET ALLEEN JONGEREN Hoogtepunt Sprekers Thans Reünie RHENEN Jeugddienst Rhenen Jaarvergadering Roode Kruis afdeling Reeds driemaal ontving de Raad van Veenendaal een verzoek van de Ruiter Dzn. Handelsmaatschap pij om toepassing van de Schade vergoedingsverordening. Al deze malen sprak de Raad uit de verzoeken die betrekking hadden op de jaren 1959, 1960 en 1961 niet ontvankelijk te verklaren. Thans heeft Mr. W. J. G. Vermeulen te Utrecht namens de Han delsmaatschappij een schadeclaim inge diend over het jaar 1962. In de vorige vergadering werd geen beslissing geno men omdat het advies van de rechtskun dige van de gemeente nog niet binnen was. Dit rechtskundig advies kwam op 10 februari binnen en er kan nu worden beslist. Ook thans stellen B en W de Raad voor het verzoek van de firma de Ruiter niet ontvankelijk te verklaren waarvoor men een groot aantal argumenten aan voert. Langs de flats aan de Dahliastraat in het complex 't Hoorntje zullen een drie tal parkeerterreinen worden aangelegd. De kosten, verbonden aan de aanleg van deze parkeerterreinen bedragen f 24.000,—. Aangezien de parkeerterreinen worden aangelegd op grond, die eigendom is van Patr. Bouwvereniging zal t.z.t. een over eenkomst met de bouwmaatschappij wor den gesloten tot aankoop van deze grond tegen een prijs van f 1,in totaal tegen welke aankoop van de zijde van Patr. Bouwvereniging geen bezwaar bestaat. LEZING MET DIA'S OVER KONGO VOOR NED. VER. VAN HUISVROUWEN Op dinsdag 16 maart houdt de afd. Veenendaal van de Ned. Ver. van Huisvrouwen haar eerste jaarlijkse al gemene ledenvergadering. Het voorlo pige programma tot aan de vakantie zal worden besproken, terwijl na de pauze de heer H. Hofhuis, die enige jaren in Kongo gewoond en gewerkt heeft, over dat land zal vertellen en zijn lezing met dia's sal toelichten. De jaarvergadering wordt gehouden in hotel De Korenbeurs. Als nieuwe kandidaten voor een be stuursfunctie worden voor de vergadering van 16 maart in de Ritmeesterkantine ge noemd: mevrouw J. Blom, mej. J. Kanis en de heren J. v. Barneveld, J. H. Kru- ger, D. v. Leeuwen en W. v. Veenendaal. Voor het zaterdagavond in de Oude Kerk aan de Markt gehouden jeugdappèl van de Hervormde Jeugdraad bestond een redelijke belangstelling. De beide mede werkende zangkoren t.w. de Chr. Gem. Zangver. „De Verenigde Zangers" uit Renkum-Heelsum en het plaatselijke Herv. Evang. zangkoor „Con Amore" zongen met overgave enkele bekende en minder bekende liederen. Treffend was het ge zamenlijk optreden van de koren met het Largo van Handel en het Domine Salvam Fac naar een bewerking van de dirigent de heer C. Budding. Meer dan honderd zangers en zangeressen lieten hun wel luidende stemmen horen. De heer C. Budding, die beide koren dirigeerde, voegde hun zang ineen tot een vloeiend geheel. Het jeugdappèl werd geopend door Ds. D. v. d. Berg, die een kort openingswoord sprak. De meditatie werd verzorgd door Ds. A. J. Timmer, herv. predikant uit Elspeet, die een indringende toespraak hield over het onderwerp: Ben je wel echt gelukkig? Het orgel van de Oude Kerk werd be speeld door Gert van Surksum, organist van de Hervormde Schaffelaarkerk te Barneveld. Zaterdagavond om kwart voor zeven wilde het echtpaar Zwagers uit Veenen daal het zebrapad aan de Markt overste ken. Zij hadden V/s meter op dit pad ge zet toen ze werden aangereden door de automobilist C. van S., die uit noorde lijke richting naderde. De heer Zwagers (66) werd gegrepen, zijn echtgenote liep enkele passen terug en kwam met de schrik vrij. De bejaarde man werd met een hersenschudding, een paar gebroken ribben en andere kwetsuren naar het Ju- lianaziekenhuis overgebracht. 8. Het begreppelen, egaliseren van na- zakkingen en draineren van het ter rein; 9. Het bezanden van de daartoe in aan merking komende terreinen; 10. Het na-egaliseren, bemesten en in zaaien; 11. Het aanbrengen van beplanting ten zuiden van de weg door het complex; De Panhuizerbrug verkeert in een zeer slechte en voor de gebruikers ge vaarlijke toestand, aldus b. en w. van Veenendaal in een schrijven aan de raad. Aangezien deze brug eigendom van de provincie is hebben b. en w. bij her haling de zeer gevaarlijke toestand ter kennis van het provinciaal bestuur ge bracht. Ook verklaarden b. en w. zich bereid het beheer en eigendom van deze brug over te nemen. Gedeputeerde Staten zijn bereid de brug voor de symbolische prijs van f 1,aan de gemeente over te dragen. Tevens zal de gemeente het juridisch beheer en het onderhoud van het Rijk overnemen. Dit gebeurt om niet. Het feitelijk beheer en onderhoud overne men van de provincie Utrecht zal een afkoopsom van f 14.450,vergen van de provincie. Naast deze grote, meer op de gehele gemeente gerichte activiteiten heeft Oranjedag zich voorgenomen aan de leerlingen van de scholen een her denkingscouvert uit te reiken. Daar naast zullen de kinderen een boek werk ontvangen dat wordt uitgegeven door N. Samson N.V. uit Alphen a.d. Rijn, geschreven is door de bekende kunstcriticus Pierre Jansen en tot titel heeft: „Een paar minuten is het stil". Aan de hand van diverse oorlogsmo numenten o.a. het beeld van Zadkine te Rotterdam en het oorlogsmonument op de Dam te Amsterdam beschouwt Pierre Jansen op indringende wijze wat de achtergronden zijn van deze monu menten. Het boekje, dat als bijzonder instruc tief kan worden aangemerkt, wordt door het college van b. en w. geacht Op vrijdag 5 maart a.s. zal in de Geref. Kerk aan de Vaartbrug van 8 tot 9 uur ook door de Veenendaalse vrouwen gebe den worden voor de noden van de wereld binnen het raam van de Vrouwen We reldgebedsdag. Het onderwerp is: Wat verlangt God van de mens? Ook de Vee- dendaalse vrouwen weten zich die avond verbonden met de christenvrouwen over de gehele aarde, die in gebed zijn met elkaar en voor de noden van de gehele wereld. Liturgieën zijn aan de ingang van de kerk verkrijgbaar. CHR RESIDENTIE MANNENKOOR NAAR VEENENDAAL Op zaterdag 10 april a.s. zal het Chr. Residentie Mannenkoor een speciale Paasdienst verzorgen in de Oude Kerk op de Markt. Dit onder auspiciën van de Herv. Jeugdraad. BROMFIETSER BRAK BEEN Zaterdagavond had op de Kerkewijk een aanrijding plaats. Een bromfietser, ze kere van W. uit Veenendaal botste tegen A. A. van B. op en kwam te vallen. Van W. moest met een gebroken been naar het Julianazickenhuis worden gebracht. ZELFBEDIENINGS-SERVICE STATION AAN LAAN DER TECHNIEK De heer Mr. N. Büskens uit Maas- bree (L.) heeft eèn verzoek ingediend om aankoop van een stuk grond in de Industriewijk I t.b.v. de bouw van een zelfbedienings-service station aan de Laan der Techniek. Het terrein is 1160 ca groot. De koopsom bedraagt f 40.600.—. Het personeel van de gemeentepoli tie maakt voor het houden van schiet oefeningen gebruik van een koker schietbaan van het Ministerie van De fensie gelegen op het grondgebied van de gemeente Rhenen t.o. het Bergbad en eigendom van de N.V. Kon. Vee nendaalse Sajet en Vijf schacht fabriek v.h. Wed. D. S. van Schuppen Zn. De Minister van Defensie heeft in middels besloten tot opheffing van de ze kokerschietbaan. B. en w. achten evenwel het voortbestaan van de schietbaan van bijzonder groot belang voor de politie omdat het de enige mo gelijkheid tot schieten is in de naaste omgeving en de schietbaan te Hars kamp te ver verwijderd en bovendien door de militairen in gebruik is. B. en w. hebben daarom pogingen in het werk gesteld de schietbaan te be houden en is hierin geslaagd. De Staat is bereid gebleken de rechten op de schietbaan aan de gemeente om niet over te dragen terwijl de directie van bovengenoemd bedrijf de ondergrond wil verhuren voor de tijd van 5 jaar tegen een huurprijs van f 25,per jaar. Geen schietzorgen voor de po litie dus. een zinvol geschenk te zijn voor de leerlingen van de hoogste klassen van het gewoon lager onderwijs en voor de laagste klassen van het voortgezet on derwijs alsmede voor de leerlingen van het nijverheidsonderwijs. LEDEN VAN „SOLA FIDE" ZULLEN KERKERAAD KIEZEN Tijdens een drukbezochte vergadering van de leden van „Sola Fide" op maan dagavond j.l. heeft een stemming plaatsge vonden om voor de eerste zes jaar te be palen door wie de kerkeraad zal worden gekozen. De uitslag van de stemming was aldus dat de lidmaten de kerkeraad zullen kiezen volgens de methode A. van de kerkorde. De burgemeester is lid van de Consu mentenbond bijna vanaf de oprichting. Hij zag het grote nut van deze vereniging en daarom kon hij het moeilijk eens zijn met de wijze van doen in de eerste jaren. De artikelen in de Consumentengids waren te agressief naar zijn zin. Toen hij zeven jaar geleden op een ledenvergadering in Amersfoort zijn ideeën hieromtrent naar voren bracht, vroeg men hem bestuurslid te worden van het district Amersfoort. Niet lang daarna werd hij als hoofdbe stuurslid kandidaat gesteld en gekozen. Dat de burgemeester nu voorzitter is, wijst erop dat hij hart heeft voor deze vereniging. Het kost hem twee of drie avonden in de week waarop hij naar Den Haag moet en bestuursleden worden niet betaald. Als Mr. Bosch van Rosenthal over de Consumentenbond vertelt, wil hij zoveel mogelijk de noodzakelijkheid van het be staan en werken van deze organisatie met duizend en één argument aantonen. Zelf zegt hij dat zyn functie van voor zitter ongeveer dezelfde is als die van burgemeester. Hy moet zorgen dat verschillende partijen tot samenwer king komen en veel knopen doorhak ken als men niet tot een besluit komt. Daarbij komt dan het zorgen voor een goede sigaar en een kop koffie op tUd. Dat de verandering in de Consumenten bond, die nu veel wetenschappelijker te werk gaat dan in het begin, en die heeft geleid tot de uitgave van een volwaar dig leesbaar maandblad, voor een groot deel te danken is aan Mr. Bosch van Rosenthal, zal hij stellig niet beamen, hij is bescheiden. Toen hij in het bestuur kwam telde de vereniging 7000 leden. Nu zijn het er 70.000. De Consumentengids wordt door gemiddeld vier mensen per exemplaar gelezen. Wanneer men daarbij optelt de publikaties in verschillende dag- en week bladen en voor de radio (VARA) krijgt men een beetje idee van de reikwijdte, dus de invloed die de Consumentenbond uitoefent. De Nederlandse huivrouw kan niet meer zonder voorlichting, anders raakt ze in een moeras van gebruiks- en consumptie artikelen waarvan ze alleen weet wat de winkelier ervan weet, (en dat is dikwijls weinig). Wat onderzoek betreft gaat de Consu mentenbond zeer consciëntieus te werk. Wanneer een artikel onderzocht moet worden laat men verschillende huisvrou wen in het hele land zo'n artikel kopen. Indien het mogelijk is wordt etiket of merk verwijderd en het artikel gecodeerd. Men maakt een schema van wat men pre cies van het produkt weten wil. In een laboratorium voor warenonderzoek be proeft men het artikel en er wordt een lijst opgesteld. Vóór publikatie in de Consumentengids wordt de uitslag van het onderzoek voorgelegd aan de fabrikanten van het artikel. Wanneer by een onderzoek een pro dukt ongunstig uit de bus komt en de fabrikant heeft redelijke argumenten over de toevallige slechte kwaliteit, dan wordt een tweede onderzoek ver richt, weer met een artikel dat ergens in Nederland gekocht is. Het onderzoek wordt beschreven in een voor iedereen leesbaar artikel. Dit wordt voorgelegd aan een redactiecommissie, die PRINSES BEATRIX OP ST. EUSTATIUS St. Eustatius: Tijdens haar bezoek aan het historische Fort Oranje kreeg Prin ses Beatrix een steelband-trommel aan geboden. De Prinses hing het instru ment om en gaf er onder groot enthou siasme een roffel op. bepaalt of men het publiceert of niet. Voorzitter van de redactiecommissie is burgemeester Bosch Ridder van Rosen thal. De Consumentbond verricht niet alleen warenonderzoek. Regelmatig verschijnen er in de Consumentengids artikelen over het verbod op vertikale prijsbinding. In bijna elk nummer van het maandblad con stateert men enkele gevallen waarbij de consument op een geniale manier misleid wordt. Vele fabrikanten zijn in gaan zien dat goede voorlichting en goede artikelen mede door publikaties van de Nederlandse Consumentenbond, hun concurrentieposi tie verbetert. Er zjjn huisvrouwen die aan de hand van de Consumentengids hun inkopen doen, en zo hun tien gulden contribu tie per jaar vele malen terug verdie nen. Mr. Bosch van Rosenthal noemde een voorbeeld waarbij de Consumentenbond duidelijk haar bestaansrecht heeft bewe zen. Men onderzocht de elektriciteitstarie ven in verschillende districten. Na publi katie in de Consumentengids kreeg de re dactie een brief van een man uit Limburg die zei, dat zijn afrekening niet klopte met de berekening die hij maakte met behulp van het artikel in de Consumentengids. Men ging het onderzoeken en toen bleek dat deze man al vijf jaar teveel betaalde door een fout in een computer. Hij kreeg driehonderd gulden terug. Burgemeester Bosch Ridder van Rosen thal geeft veel tijd aan de Consumenten bond, dus veel tijd en energie besteedt hij in het belang van de consument. Zijn in vloed op de economie van de huisvrouw wordt door weinigen opgemerkt, maar is onmiskenbaar. B en W antwoordden het P.v.d.A. raadslid, de heer B. van Remmerden naar aan leiding van de door hem gestelde vragen over grondaankopen door particulieren in het complex „Dragonder" als volgt: 1. De in de plaatselijke pers verschenen berichten omtrent grondaankopen door particulieren in bovenvermeld complex zijn juist. Door een tweetal personen, t.w de heren van der Top te Harderwijk en B. de Kroon te Rhenen zijn enkele per celen grond, welke zijn gelegen ten noor den van de Vijgendam aangekocht. Door een derde zijn onderhandelingen gevoerd omtrent eigendomsverwerving van enkele percelen grond gelegen tussen de Vijgen- B en W stellen de Raad voor over te gaan tot de aanschaffing van een nieuwe vuilnisauto van het type Leach Pack- master. De kosten bedragen f 70.000, Voordelen van de nieuwe vuilnisauto: Een grotere laadruimte zodat het heen en weer rijden tussen de bebouwde kom en de vuilnisbelt aan de Emminkhuizer- berg tot een minimum wordt beperkt en b. door de grootte van de laadopening kunnen meer dan twee man constant la den, hetgeen voornamelijk bij de flatbouw van belang is. Voor de tweede maal zal de Raad moe ten beslissen of de voorgenomen recon structie van de Vijgendam zal worden uit gevoerd. Zoals bekend schortte de Raad onlangs het besluit daartoe een maand op. Sindsdien schreven de bewoners van de Vijgendam een brief aan B en W en de Raad, die in onze editie van vrijdag geheel werd opgenomen. B en W stellen voor de brief voor ken nisgeving aan te nemen, maar het college is tevens van oordeel dat de toestand niet langer gehandhaafd kan blijven en tot re constructie dient te worden overgegaan. Op het investeringsplan 1965 is opge nomen de aanleg van twee gedeelten van de Westelijke Randweg rond Veenendaal t.w. het gedeelte tussen Panhuis en Mun- nikenweg en het deel tussen Rembrandt- park en Bergweg. De Dienst Gemeente werken is thans zover gevorderd dat tot aanbesteding kan worden overgegaan. Het werk omvat voor wat betreft het gedeelte tussen Panhuis en Munnikenweg de aanleg van een x-ijweg tot een breedte van 9 meter, de reconstructie van de be staande Gladiolenstraat te brengen op een breedte van 5 meter, de aanleg van een groenstrook tussen de bedieningsweg en de Randweg, de verharding van beide we gen zal worden uitgevoerd in grintzand asfalt. Voor wat betreft het gedeelte Rem- brandtpark-Bergweg, de aanleg van een rijweg tot een breedte van 9 meter, de reconstructie van de Westersingel, deze weg zal worden gebracht op een breedte van 5 meter met aan de westzijde over de gehele lengte aan parkeerstrook van 2 meter. De vernieuwde Westersingel krijgt in hoofdzaak de functie van bedienings weg t.b.v. de complexen Franse Gat en De Geer. Als gevolg van de aanleg van de Weste lijke Randweg zullen de woningen Dijk- straat 35, 41, 43 en 45 moeten worden af gebroken. Voor de bewoners van pand nummer 35 is reeds een oplossing gevon den. Voor de bewoners van de overige panden zal op korte termijn vervangende woonruimte worden gezocht. dam en de Valleistraat. B en W konden niet met zekerheid zeggen of de onder handelingen, die deze derde persoon de heer Hakfoort uit Nunspeet voert, voor diens rekening of voor rekening van een bouw- of financieringsmaatschappij geschieden. Voor zover de inlichtingen van B en W gaan zijn nog geen of nage noeg geen definitieve transakties afge sloten. 2. Van de aankopen door de heren van der Top en De Kroon vernamen B en W pas na het totstandkomen van de trans akties. Van het feit dat de heer Hakfoort onderhandelt zijn B en W op de hoogte gesteld. 3. Het is niet gebruikelijk en het heeft geen zin de gemeenteraad in te lichten over grondtransakties tussen particulieren. Mocht bij de gemeente een verzoek inko men om bepaalde gronden welke zijn ge legen in een goedgekeurd uitbreidingsplan in exploitatie te brengen dan zal de ge meenteraad daarover met inachtneming van de „Exploitatieverordening bouw terreinen" een beslissing moeten nemen. 4. Dat door bedoelde grondtransakties de „volkswoningbouw" in gevaar zou wor den gebracht wordt door B en W niet onderschreven. 5. Het college overweegt niet om tegen de grondspeculaties maatregelen te ne men, althans zoals in de vraag bedoeld. Zoals bekend is in het oostelijk deel van de Engelenburg een stadspark geprojec teerd. Aangezien het bouwrijp maken van het complex in een vergevorderd stadium is en regelmatig in de nabijheid van het geplande park bungalowterreinen worden verkocht verdient het volgens B en W aanbeveling ook de aanleg van het Stadspark ter hand te nemen. De Dienst Gemeentewerken is al zover gevorderd met de voorbereidende werk zaamheden dat tot aanbesteding van de eerste fase kan worden overgegaan. Deze werken houden in: 1. Het graven van de waterpartijen; 2. Het graven van cunets voor de grote parkeerplaats aan de Groeneveldse- laan; 3. Het maken van twee toegangsdammen dienende als toegang tot de parkeer plaats; 4. Het verwerven van de vrijkomende grond en de depötgrond; 5. Het leveren en aanbrengen van oever verdedigingen langs de waterpartijen; 6. Het leveren en verwerken van zand in wegen, paden en de grote parkeer plaats; 7. Het aanbrengen van twee stuwen in de aansluitingen van de waterpartij en het omleidingskanaal; In de staat van investeringen bij de begroting 1965 stond o.a. de verbete ring van de Stationswijk, de Groen van Prinstererstraat, de Davidstraat en de Rozenstraat aangegeven. B. en w. zijn nu voornemens in eerste instantie de verbetering van Davidstraat en Ro zenstraat te doen uitvoeren als ver lengstuk van de werken, die thans in het complex 't Hoorntje worden uitge voerd. Er kan dan gebruik worden ge maakt van de gelegenheid dat de aan nemer zijn materialen e.d. reeds vlak bij het werk voorhanden heeft. Uit het orgaan van de EHBO afd. Veenendaal blijkt dat de af deling dit jaar 15 jaar bestaat want blijkens de statuten werd de EHBO op 6 januari 1950 opgericht. De voorzitter de heer D. J. Oosterbeek nam bij het 10-jarig bestaan deze functie op zich en zal na vijf jaar de voorzitters hamer te hebben gehanteerd aftreden. In zijn plaats zal mevrouw A. C. v. d. Hoek-Bakker presidente worden van de plaatselijke EHBO. Drie overige 'Bèstuurs- leden hebben eveneens de wens te kennen gegeven hun functies aan anderen over te dragen. Dit zijn mej. v. d. Hoef en de heren G. v. d. Kraats en D. v. Viegen. Zoals bekend baart de situatie bij de gewondenhulp tijdens verkeersongevallen ook in Veenendaal zorgen. In de raad zijn vragen dienaangaande gesteld, maar een oplossing kwam er tot op heden niet uit de bus. Vanwege het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid zijn een tweetal commissies ingesteld, die landelijk zullen nagaan of de EHBO kan worden ingeschakeld bij een betere en snellere hulp bij verkeersongevallen. De secretaris van de afd. Veenen daal heeft aan deze commissie reeds een lijst met voorlopige gegevens ver strekt. Intussen heeft het gemeentebe stuur een en ander besproken met de hoofdinspecteur van politie, de heer Dekker en de bedrijfsarts dr. Harting. Aangezien dit een plaatselijke aan gelegenheid is stelt het bestuur zich voor een of meerdere leden bij toer beurt voor bepaalde dagen ter beschik king te hebben om bij het transport van gewonden te assisteren bij de da gelijkse verkeersongevallen. Wie is be reid om die dag (of halve dag) thuis te blijven om met de ambulance wa gen mee te gaan? Het zal duidelijk zijn dat alleen le den die in het centrum van het dorp wonen in aanmerking komen, omdat de ambulancewagen moeilijk iemand ergens van buitenaf kan ophalen. Op 19 maart zal dit onderwerp door dokter Harting met burgemeester Ha zenberg en de korpschef van politie, de heer Dekkpr, worden besproken en daarom verzoekt het bestuur van de VANUIT PARKEERSTROOK DE WEG OP Zaterdagmiddag wilde de autobestuurder W. de H. uit Muiderberg vanuit de par keerhaven in de Hoofdstraat de rijweg opgaan. Op dat moment naderde de mo torrijder van B. uit Veenendaal, die een botsing niet kon vermijden. Beide voertui gen liepen schade op. EHBO diegenen, die zich beschikbaar willen stellen, zich thans reeds op te geven, in ieder geval voor 19 maart bij de secretaris, de heer A. van Ginkel, Stationssingel 56, Veenendaal. Ondanks de „Öne-Man-Show" van Toon Hermans waren nog velen in de Petrakerk bijeengekomen om getuige te zijn van een Kerkconcert dat zater dag 27 februari j.l. werd gegeven. Aan dit concert werkten mede: de Chr. Gem. Zangvereniging „Con Amore" uit Renswoude en het Geref. Kerkkoor „Soli Deo Gloria" uit Veenendaal. Beide koren werden enthousiast ge dirigeerd door Henny Pomp. Er wer den diverse prachtige werken ten ge hore gebracht. Zeer goed was ook het „Domine, salvam fac Reginam Nos- tram!" van A. Giesen. Henny Pomp had de koren volkomen in zijn macht. Van onoplettendheid aan de zijde der koorleden was geen sprake. Het was ook adembenemend stil in de kerk. Als soliste trad op de sopraan Koos- je Zomer. Van haar kan gezegd worden dat zij over een prima stem beschikt. Zeer goed bracht zij het „Agnus Dei" van Mozart. Van het prachtige solo nummer van Bob van Stempvoort: „Je zus vreugde van mijn leven" werd in tens genoten. Al met al mag er terug gezien worden op een geslaagde avond. Zoals bekend zal de viering van de 20-jarige herdenking van onze bevrijding feestelijk geschieden. De ver. „Oranjedag" is druk bezig een en ander voor te bereiden zoals een grote optocht, waarover reeds eerder werd geschreven. Op 26 november van dit jaar viert de geref. jongelingsvereniging met de Bij belse tekstnaam 1 Thessalonicenzen 5 21 haar eeuwfeest. Oude geschriften en notulen bewijzen dat, al werd de notulering rond de eeuwwisseling pas compleet en regelmatig. In Boskoop bewee.rt men dat de JV aldaar in juni a.s. haar 100 jarig bestaan viert. Een Veenendaalse afvaardiging gaat naar Boskoop om de alleroudste te feliciteren. Zelf heeft de J.V. een speciale jubileumcommissie in het leven geroepen die op 25, 26 en 27 november 1965 de herdenking van het 100 jarig bestaan zal organiseren. De juiste data van oprichting, ver kiezing bestuur enz. moeten gezocht worden in oude vergeelde archieven, die door de heer Coïni Jr. worden be heerd. De oude notulenboeken zijn van 1900 tot. 1931 precies bijgehouden en uit die oude statuten blijkt dat men in 1915 het 50-jarig bestaan vierde door een bekende spreker uit te nodigen. De J.V. kende uiteraard haar hoogte en dieptepunten. Aanvankelijk bloeide de vereniging geweldig doordat ook ouderen konden toetreden. Zelfs man nen van middelbare leeftijd waren op de J.V. De jongelingsvereniging trad in de vorige eeuw ook meer naar bui ten op. Bij de benoeming van een bur gemeester zaten vertegenwoordigers van de J.V. in de ontvangstcommissie. Ook werd er heftig geboomd over theologische onderwerpen en over de dogmatiek. Al deze tendensen zijn vrij wel verdwenen. De leden van de J.V. verdiepen zich uiteraard nog wel in de theologie en houden inleidingen over een Bijbels onderwerp, maar het echte „bomen" is er toch niet meer bij. In het midden van de twintiger ja ren bereikte de J.V. haar hoogtepunt. Er meldden zich zoveel leden aan dat men de vereniging in tweeën moest splitsen om alles overzichtelijk te hou den. Daarvoor echter, in de eerste We reldoorlog, moest men wegens leden gebrek een korte periode stoppen. In 1925 had men echter al weer 80 leden en beleefde de J.V. een zeer le vendige periode. De heren Hey, Van Stempvoort, Van Leeuwen, Van Schup pen. Hiensch e.a. waren in die jaren de mannen die de activiteiten stimu leerden en zich bijzonder beijverden in verenigingsverband. Ook de heer C. de Gooyer, die langp tijd secretaris was, heeft zich verdiens telijk gemaakt. Zijn notulering was zeer correct. Een der secretarissen, de latere Hervormde predikant ds. Bouw man, maakte van de notulen praktisch een roman en het is nog een genot in de gegevens van deze humoristische scriba te duiken. Zo vergaderde men op een zondag morgen in de consistoriekamer van de Geref. kerk op een koude winterse dag. Er stond een oude kachel, die op eens begon te roken. De aanwezige jongelingen moesten in allerijl vluch ten om niet bedwelmd te worden door de opstijgende kolendamp. Deze en an dere anecdotes verfrissen de notulen van de toenmalige secretaris, de heer Bouwman. Behalve in de consistorie van de Geref. kerk aan de Vaartbrug wer den de vergaderingen van de J.V. ook gehouden in „Ons Hpis", een vereni gingsgebouw aan de Fluitersstraat en in een gedeelte van de ULO school op de Kerkewijk. In 1948 waren er zelfs drie jongelingsverenigingen. Vroeger werden gezamenlijke jaarvergaderin gen gehouden met de meisjesvereni ging. Maar sinds er ook een gemengde Geref. jeugdvereniging is werd ermee gestopt. De jongelingsvereniging nodigde in de loop van de tijd verschillende spre kers uit van meer of minder kwaliteit. De bekende prof. Bavinck heeft eens een lezing gehouden, al viel het niet mee om het honorarium bij elkaar te krijgen. Dat was in die tijd al gauw een paar tientjes en daar moest de J.V. maandenlang voor sparen. Van la tere datum is de lezing die ds. Hoeken dijk van „Stromen van Kracht" voor de J.V. heeft gehouden i.v.m. de op komst van de Pinksterbeweging. De jongelingsvereniging heeft thans een ledental dat om de 25 schommelt. De vergaderingen worden zondagsmor gens na de kerkdienst gehouden. Een der leden behandelt dan een Bijbels of actueel onderwerp, waarna een dis cussie volgt. De heren T. de Koning en C. Versteeg wisselen elkaar als voorzitter af. Het zijn zeer geanimeer de vergaderingen, want de J.V. wil de actualiteit niet uit het oog verliezen en verdiept zich in alle mogelijke eigentijdse onderwerpen. De jubileumcommissie is voornemens de adressen van oud-leden op te spo ren om hen uit te nodigen een reünie bij te wonen, die op vrijdag 26 en za terdag 27 november in 't Trefpunt zal worden gehouden. Men verwacht en kele honderden reünisten uit alle de len van het land, want de leden van de J.V. zijn naar vele kanten uitge zwermd. Men hoopt dan tevens een bekende spreker uit te nodigen die de jubileumrede zal houden. Men heeft gelukkig nog een half jaartje de tijd, hoewel de jubileum commissie, waarin o.m. de heren Ver steeg en Coïni zitting hebben, zich nu al voorbereidt op de viering van dit unieke eeuwfeest van de jongelings vereniging, waarin in de loop der ja ren veel veranderde, behalve de naam, die veranderde niet. Het was in 1865 en in 1965 de jongelingsvereniging: „1 Thessalonicenzen 5 21". In de Cunerakerk te Rhenen wordt zon dag 1 maart a.s. om 5 uur een jeugddienst gehouden. Voorganger in deze dienst is Ds. N. Kooreman, plaatselijk predikant. Ds. Kooreman koos als tekst voor zijn preek: Marcus 8:34, met als onderwerp: de navolging van Christus. Op donderdag 11 maart a.s. houdt de plaatselijke afdeling van het Nederlandse Roode Kruis haar algemene ledenvergade ring in Hotel „De Koning van Denemar ken". Op de agenda staan onder anderen de volgende punten: Uitreiking Landsteiner- penningen; Verkiezing bestuursleden (Het afdelingsbestuur stelt voor als bestuurslid te benoemen de heer B. Drost, Rijks straatweg 178, Eist). Ook worden vertoond de films „Op volle kracht" en „Ontmoe tingen". WAT IS ER GESPAARD? Aan het postkantoor te Rhenen en het daaronder vallende ressort is gedurende de maand februari 1965 ingelegd f 115.061,19 terwijl werd terugbetaald f 61.490,51. Voor Achterberg zijn deze bedragen respectie velijk f 5.220,01 en f 253,82. „Je moet niet de fleur van het leven wegnemen. A dure verpakking om. Het gaat er om dat je het ook bewust wordt van wat hij koopt, is het belangrijkst van Mr. Bosch Ridder van Rosenthal, burgemeester bruarinummer van de Consumentengids staat een du onafhankelijke organisatie, die de consument terzij kwaliteit en prijzen; b. het kostenbesef te bevorder het algemeen. Er bestaan generlei financiële relati ls ik een cadeau voor iemand koop mag er best een weet, dat je bewust koopt". Dat de consument zich e doel van de Nederlandse Consumentenbond, waar van Rhenen, al twee jaar voorzitter is. In het fe- idelijke omschrijving van de Consumentenbond: „Een de staat door: a. inlichtingen te verschaffen over en; c. op te komen voor de consumentenbelangen in es met landbouw, industrie of handel.

De Vallei | 1965 | | pagina 2