Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Terreinen van Sportpark „Panhuis" moeten gereconstrueerd worden Agenda BEELDENDE KUNST TE RHENEN ELST AMERONGEN RENSWOUDE Flinke belangstelling voor orgelavond in Chr. Ger. Kerk Nieuws uit de omgeving Trea Dobbs stal de show in stampvolle SKF kantine De tentoonstelling van de P.T.T. Wat nu weer...? DE KLOMP Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede - Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel Toegangswegen werden te laat aangelegd zegt Ned. Heide Mij. Komt er nieuwe Sportraad in Veenendaal? MULDER 39e JAARGANG DINSDAG 9 MAART 1965 Nr. 19 Bedaktle en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal TeL 0 8385-2022 (2 lQnen) - Giro 563427 BedakUe: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kannen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" In plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzcn op aanvraag Minimum per advertentie 5,— Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent VEENENDAAL Woensdag 10 maart: Jeugdexa- mens Ver. Judokwai in NVV gebouw Tuinstraat. Woensdag 10 maart: Vertoning kleurenfilm „Holland Wonder" door Volle Evang. Gem. in O.C.B. gebouw. Donderdag 11 maart: Filmavond van Ned. Chr. Reisver. in geb. 't Trefpunt. RHENEN Donderdag 11 maart: Jaarverga dering Rode Kruis in hotel De Koning van Denemarken. ELST Woensdag 10 maart: Film voor Cult. Hist. Vqr. en lezing over bijen door heer Laban in hotel Stuyvenberg, aanvang 8 uur. AMERONGEN Vrijdag 12 en zaterdag 13 maart: Winteruitvoering van Sportver. Amerongen in het Dorpshuis. SCHERPENZEEL Donderdag 11 maart: Raadsver gadering, n.m. 3 uur. De zes velden van het Sportpark Panhuis vertonen een jaar na aanleg al tal van mankementen, speciaal de grasmat betreffende. Een speciale commissie bestaande uit de heren Bremclkamp van de Grondtechnische Dienst van de KNVB, Ir. v. d. Horst van de Ned. Sport Federatie en de heer Koers van de provinciale sportterreinen heeft in samenwerking met de heer Veldhorst van de Ned. Heide Mij. de terreinen aan een onderzoek onderworpen en kwam tot de slotsom dat de grasmat van de zes velden grondig moest worden gereconstrueerd. Dit zal waarschijnlijk in het komende voorjaar reeds gebeuren. Veld voor veld zal op nieuw worden bijgezaaid. PROBLEEM De heer Veldhorst van de Ned. Hei de Mij, onder wiens supervisie de aan leg van de velden tot stand kwam, ver telde dat dit een speciaal probleem is, waarmee hij in zijn loopbaan nog nooit werd geconfronteerd. Door het opont houd ontstaan bij de aanleg van de toegangswegen kon een explosie van z.g. struisgrassen ontstaan. Deze Sportstichting is een orgaan in het leven geroepen door het ge meentebestuur, die speciaal belast is met het beheren van de gemeen- telijke terreinen. De eventueel nieuw te stichten Sportraad zou een overkoepelend orgaan boven de verenigingen zyn. Formele bindingen tussen Sportstich ting en Sportraad zouden er dan ook niet zijn, hetgeen niet wegneemt dat men van de zijde der Sportstichting geen bezwaar zou hebben met zo'n overkoepelende Sportraad in contact te komen. De Sportraad, die de NSF op het oog heeft, kan zich los van ge meentelijke bemoeienis, wijden aan de speciale problemen die er in verschil lende takken van sport kunnen voor doen. Op zichzelf een instantie, die waarschijnlijk goed werk voor de Veenendaalse jeugd en de sportge- meenschap zou kunnen verrichten. De terreinen van het Sportpark Pan huis, enkele maanden voor de officiële opening vorig jaar. Men onderscheidt duidelijk de slechte toestand van de toegangswegen voorgrond Een grasmat bestaat uiteraard uit een mengsel van uiteenlopende gras sen. Het ene soort is beter bestand tegen maaien, het andere tegen het belopen. Doordat er vorig jaar zomer wel gemaaid werd, maar de velden niet bespeeld, kreeg men met een woe kering van de verkeerde soort te doen en ontstonden verschillende kale plek ken. Samenloop Deze minder prettige samenloop van omstandigheden heeft tot gevolg dat men ever enkele weken zal beginnen met de reconstructiewerkzaamheden aan de grasmat. De heer Veldhorst kon niet zeggen wie de bijkomende kosten zal moeten betalen. Hij verklaarde wel dat de gemeente een bepaalde post voor jaarlijks onderhoud heeft bestemd. Jeugd Appèl in Petrakerk 1922-1962 Assurantiekantoor Elg. R. R. MULDER Makelaar In Assurantiën Kerkewijk 167 - Veenendaal verZEKERen is ZEKERheid VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN (1e en 2e) FINANCIERINGEN auto's, motoren, enz. Telefoon 08386-3000 In het Jeugd-Appèl van zondag a.s. hoopt voor te gaan ds. H. Volten van Rhenen. Deze zal spreken over het on derwerp: „K 8385-2527". Solistische me dewerking wordt verleend door de Hil- versumse sopraan Nettie Bos. Zij zingt o.a. Benedictus en Agnus Dei. Organist is Bob van Stempvoort, die een cano- nisch voorspel en koraal geeft van Psalm 84 van Jan Zwart. Men leze ook de advertentie in dit blad. Cult. Nat. Hist. Ver. „Zuid Oost Utrecht" en de bijen Nu de Cultuur Natuur Historische ver eniging „Zuid-oost Utrecht" weer de be schikking heeft gekregen over de zaal van hotel Stuivenberg, staat het bestuur van deze aktieve vereniging niets meer in de weg om haar aktiviteiten weer ten volle te ontplooien. Woensdagavond a.s. komen de leden van de vereniging en hun eventuele introdu- cees in de zaal van eerder genoemd hotel bijeen om nader kennis te maken met een insektensoort, namelijk de bij. Dankzij de bemiddeling van de Rhenenaar de heer Lubout is het gelukt om een bekende me dewerker van het Consulentschap voor de Bijenteelt te Wageningen, de heer Laban bereid te vinden om deze lezing te ver zorgen. De heer Laban zal zijn lezing houden over bijen in het algemeen en hun bij uitstek nuttige funktie in de natuur in het bijzonder. Daarbij zal hij ook wijzen op de noodzakelijkheid voor tuin- en landbouw om bijen te houden. Ter illustratie zal de heer Laban ook enkele films vertonen, waaronder de kleurenfilm „Uw tuin, Uw hobby". De lezing zal om 8 uur beginnen. WIJZIGING HOTELDIRECTIE Met ingang van 1 maart is de direc tie van hotel het Rode Hert te Ame rongen overgegaan in handen van de heer E. Talen. De heer Talen is in het Rode Hert geen onbekende, want het vorig zomerseizoen heeft hij de zaak gedreven namens de toenmalige di recteur, de heer Wigmore. Vrijdagmid dag vond de heropening van het be drijf plaats. Schilderijen en aquarellen van Nora Stroink Beeldhouwwerk en sieraden van S. Klinkenberg Van de Egyptische mummieportretten en de Helleense portretten af is het altijd het streven van de ware kunstenaars geweest bij het afbeelden van de mens niet op de eerste plaats een natuurgetrouwe weergave van het uiterlijk te geven, maar vooral levenswaar zijn innerlijk wezen te verbeelden. De middeleeuwse meesters schilderden doorgaans de gelovige mens. Na hen zijn het vooral Rem brandt en in onze eeuw de expressionisten, die het karakter van de mens weer gaven hetzij ten goede of ten kwade. Nora Stroink, die negenendertig doe ken liet ophangen op de tentoonstel ling, die zaterdag j.l. onder grote be langstelling werd geopend, drukt hun voetsporen. In gelukkige momenten geeft zij het innerlijk der sujetten weer. De kleur speelt bij haar, ver liefde op kleuren en licht, een grote rol. Zij poogt haar kleuren een geeste lijke waarde te geven, hetgeen de aca demie haar niet kon leren, waarom zij deze vaarwel zegde. Dan weer plaatst zij hen in een feestelijk arrangement van blauw, violet, geel, groen en aard kleuren. Mooie stalen van haar portretkunst zijn de beeltenissen van zigeunerinne tjes Mirian (24) en Eliza (8), de spiritu ele kop van prof. Van de Ploeg met het fraai geschilderde habijt (25), de douanier Antoine (16), de Corsicaan Pepi (5), de Corsicaanse ezeldrijver (11), de Algerijnse 28), Moeder A (27), de Vietnamese (10). Minder gelukt zijn de driekwart of hele figuren als mevr. Jansen Oosterwijk (37) en de apothe ker Te Borch (22). De beeltenis van F. Bouman (21) is een rake schets. Landschappen Nora Stroink reist vaak naar het zuiden, naar het licht, zoals ook de im pressionisten deden. Haar palet toont heel sterke kleuren, dikwijls van die in de natuur afwijkend, kleuren herin- Ritmeester schonk invalidewagen Op de dag dat hij met zijn vrouw 50 jaar in de echt verbonden was, werd de heer van de Weerd ten hoogste verblijd, toen de directeur van de Ritmeesterfa- briek te Veenendaal hem een invalidewa gen kwam brengen. De heer v. d. Weerd, die 34 jaar bij Rit meester heeft gewerkt is al reeds jaren met pensioen. De laatste tijd kan hij we gens reumatiek helemaal niet meer uit de voeten. De schenking van deze inva lidewagen wordt dan ook wel zeer ge- u aardeerd nerend aan Cezanne, Van Gogh, Gau guin, Utrillo, de Fauvisten en de poin- tillisten. Maar zij drinkt, zoals men dat noemt, uit haar eigen glas. Haar landschappen bewijzen het. Een goed voorbeeld van haar opvatting is de fantasmagorische Paysage (36) en Maannacht (4). Haar liefde voor het vaak door haar bezochte Corsica vertolkt zij overtui gend in haar Grandeur de la Corse (16), een doek met een mooie ruimte werking. In no. 37 Straatje toont zij zich een weelderig luministe, een doek je dat bijna pointillistisch aandoet. In werken als no. 32 Vroege morgen lij ken mij haar aandoeningen niet ge louterd tot poëzie. Het repoussoir van de bomen, de verdeling in plannen overtuigen niet. Een portefeuille met aquarellen - haar kracht ligt echter in het schil deren in olieverf - is aan de tentoon stelling, die ook enige kinderportret ten en twee bloemstukken omvat, toe gevoegd. De beeldhouwer Het beeldhouwwerk van S. Klinken berg ademt een geheel andere geest dan de schilderijen van Nora Stroink. Is zij een blijmoedige voor wie het werken een „joie de peindre", een vreugde om te schilderen is, zoals het voor de onvergetelijke Jan Sluyters was, Klinkenberg is een meer be schouwende geest, die zich op de wer kelijkheid bezint. Hij toont voornamelijk dierplastie- ken. die reminiscenties wekken aan Mendes da Costa en Altorf, in het be gin van deze eeuw baanbrekers voor een nieuwe Nederlandse beeldhouw kunst. Evenals zij tracht hij tot het wezen der dieren in houdingen en be wegingen door te dringen in een geest van grote verstilling. Hij vereenvou digt hun vormen, verstrakt hun lijnen in een krachtige stylering, bijvoor beeld in de teakhouten Beer (49) en de houten figuur van de legendarische Phoenix (54), waarbij de stylering de coratief wordt. De bronzen Kat (42) bezit iets mysterieus. Expressief zijn de Raaf (50) en de Mandril (44). Onder de kleine plastieken viel mij het tede re Meesje (52) op. Eén bronzen kop volstaat niet om iets te zeggen van de portrettist Klinkenberg. In een vitrine vindt men enige fraaie sieraden. De tentoonstelling, die da gelijks van 11- 12.30 en van 14-17 uur geopend is, behalve op woensdag en zondag, en bovendien ook op dinsdag avond van 19-21 uur bezocht kan wor den. duurt t.e.m. 27 maart. D. Philips Uit de film „Over de liefde" van Jean Aurel: „Jaloerse mannen kiezen al tijd ontrouwe echtgenoten om een voldaan gevoel te kunnen hebben". In elk geval is de Heide Mij bereid tot een gesprek en zal niet rusten voor het Sportpark een goede grasmat heeft. Hoe de bespeling van de velden in de zomermaanden zal moeten gebeuren is een probleem apart, waarover de zegs man van de Heide Mij geen inlichtin gen kon geven. Wel zullen de veldcfi waarschijnlijk voor het komende sei zoen weer in goede conditie zijn. Sportraad Geheel afzijdig van deze terreinmi sère staat het bezoek van een afvaar diging van de Ned. Sportfederatie aan Veenendaal. Men had in de pers gele zen dat de Sportraad in Veenendaal was opgeheven en kwam nu nadere informaties trekken. De NSF lanceerde tegelijk maar het plan om een nieuwe Sportraad in het leven te roepen. Maar dan van een bredere opzet dan de voormalige Sportraad. Men wil iedere plaatselijke sportvereniging een verte genwoordiging in de te stichten Sport raad geven. Het is duidelijk dat, indien de plan nen van de NSF zouden doorgaan, de vorig jaar geinstalleerde Sportstich ting normaal met haar werk blijft doorgaan. Voor de muziekavond, die zaterdagavond in de Chr. Geref. Kerk aan de Hoofd straat werd gehouden, bestend een zeer goede belangstelling. De meeste aan wezigen zullen niet teleurgesteld zijn. Zowel Lambert Erné als Feike Asma hebben zich consequent aan hun opvattingen gehouden. De organist L. Erné voer de als eerste het woord om het werk van J. S. Bach toe te lichten. Hij bracht naar voren dat men zo veel mogelijk de bedoeling van de componist moet doorgronden en weer geven. Hiervoor is nodig dat men elk muziekstuk apart beoordeeld. Voor de registratie stonden volgens Lambert Erné goede aanwijzingen ter beschik king en kan men aan de hand daar van over de orgels, die J. S. Bach tcendertijd bespeelde de klankkleur weergeven. Hierna bracht de organist zijn werk ten gehore. Feike Asma, die hierna zijn toelich ting gaf, vroeg zich af: Wat weten wij eigenlijk van Johan Sebastiaan Bach. Als hij registeraanduidingen geeft noemt hij een 8' of 4' enz., maar nooit komen we de naam van het register tegen. Als men elk muziekstuk apart bekijkt en het stuk speelt komt men tct dezelfde conclusie als Mendelsohn over de componist trok: „Bach is geen beek, maar een zee." Nadat beide organisten enkele wer ken hadden gespeeld was het de beurt aan L. Erné een Choral III van C. Frank toe te lichten. Hierin bracht h" naar voren dat het wel erg moeilijk BENNEKOM: De Verenigingen voor Vreemdelingenverkeer in onze omge ving beleven zoals de krantenberich ten laten zien ups en downs. De WV te Bennekom is niet al te op timistisch gestemd, althans wat de fianaciële zijde van de vereniging betreft. Wel werden er vorig jaar verschillende goed geslaagde festivi teiten gehouden, maar vooral dankzij de hoge vermakelijkheidsbelastingen is men er niet in geslaagd er finan cieel „uit te springen" zodat er ook hier zorgen zijn. WAGENINGEN: Ingaande 1 september 1965 zal aan de Rijks H.B.S. te Wa geningen een afdeling voor algemeen vormend onderwijs (HAVO) verbon den worden. Deze opleiding zal over eenkomstig de mammoetwet in de loop der jaren de H.B.S. moeten gaan vervangen en is bestemd voor leer lingen die na afloop van deze studie direkt een plaats in de maatschap pij willen innemen. Trea Dcbbs buigt zich over naar enkele SKF personeelsleden, die zichtbaar genieten van haar optreden. Het personeel van SKF heeft zaterdagavond in een stampvolle kantine genoten van een amusementsprogramma van de bovenste plank. Uiteraard ontlokte het optreden van de overbekende teenerster Trea Dobbs een ovatie, maar het ap plaus dat The Blue Diamonds, ditmaal versterkt met een drummer en een gi tarist in ontvangst moesten nemen, was niet minder ovationeel. De voorzitter van de personeelsver eniging, de heer Th. Slijderink, moest het spit afbijten en heette de artiesten van naam in een korte toespraak wel kom. Voor de pauze trad Trea Dobbs, geweldig toegejuicht door het jeugdige j publiek en ook wel door de ouderen, 1 driemaal op. Haar tweede nummer was 1 het bekende selectieliedje voor het Songfestival „Ploem, ploem jenka". Trea zong het op de welbekende ma nier, maar zonder de bijbehorende danspasjes. Veel succes oogstten ook The Blue Diamonds, nog lang niet uitgeblust, zo als wel beweerd wordt. De bij nummers, die meestal (in de schaduw van de top- sterren) minder in de smaak vallen, werden ditmaal hoog gewaardeerd. Vooral het optreden van de clown Han- 1 dy Fooi en een zeer goede goochelaar waren hoogtepunten. Het Bonelli Kwartet verzorgde de muzikale lei ding, rustig, onopvallend, maar voor treffelijk. Na de pauze trad Trea weer drie maal op, kwamen The Blue Diamonds weer voor het voetlicht en traden ook de andere artiesten op. In de pauze heeft Trea Dobbs ontelbare handteke ningen gezet in boekjes, die haar door bewonderaars(sters) werden voorge houden. Na afloop van deze fantastische avond, waarop de organisatoren met recht trots kunnen zijn, gezien de en thousiaste aanwezigen, volgde nog een gezellig bal waar de hele SKF familie tot aan het nachtelijk uur aan mee deed. was om in deze kerk en met dit orgel Franck te spelen. Franck met zijn ro mantische orgels, rijkelijk bezet met tongwerken en geplaatst in kathedra len had zijn muziek hierbij aange past. Zoals hij hier Franck moest spe len was het maar een benadering. Feike Asma, die hierna het werk van Franck toelichtte wees ook op de orgels en de kerken van de componist, maar Franck zei eens: „Mijn orgel is mijn orkest" en als zodanig wilde Fei ke Asma dit werk laten horen. Met het gezamenlijk zingen van Psalm 66 werd deze leerzame orgelavond besloten. In aansluiting op ons bericht eni ge tijd geleden over een grote tentoon stelling van de PTT in gebouw Elthe- to te Veenendaal is ons van de zijde van de PTT meegedeeld dat de ten toonstelling op woensdag 17 maart of ficieel geopend zal worden door de burgemeester van Veenendaal Mr. Dr. J. Hazenberg. Verder zal de tentoon stelling geopend zijn van 18 tot en met 26 maart. De persdienst van de PTT is voornemens vrijdagmiddag a.s. een persconferentie te houden waarbij al le gegevens over openstelling voor het publiek e.d. aan de pers verstrekt zullen worden. C.H.U. afd. Veenendaal houdt algemene ledenvergadering De afd. Veenendaal van de christe- lyk historische unie houdt op vrydag 12 maart a.s. haar jaarlijkse algemene ledenvergadering in hotel „De Koren beurs". Voer de pauze zal het Tweede Ka merlid, de heer W. Scholten een in leiding houden over het onderwerp: „Actuele fiscale politiek". Er bestaat gelegenheid tot het stellen van vra gen. De vergadering is voor de pauze openbaar, daarna gaat de afdeling ver der met de huishoudelijke zaken zoals de jaarverslagen van secr. en pen- ningm., de vaststelling van het regle ment voor de C.H. kiesvereniging en de benoeming van afgevaardigden naar de vergadering van de Statenkring, Kamerkring en de algemene landelijke vergadering der Chr. Hist. Unie. De heer v. d. Weerd in zijn vervoermid del, waarin hij nog veel ritjes hoopt te maken. Nieuwste vinding voor spionnen: een olijfvormige microfoon met erin ge prikt een antenne in de vorm van een tandestoker. De spion doet dit instrumentje in het glas whisky dat hij voor zich heeft staan en kan zo een gesprek opnemen. Het werd ge demonstreerd tijdens een zitting van een subcommissie van de Amerikaan se senaat. Nieuwste modesnufje in Frankrijk: lichtgevend schoeisel. De opzet is dat men beter gezien wordt door automobilisten bij het oversteken. Tel. 3184 Hoofdstr. 51 Veenendaal AANRIJDING Vrijdagmorgen vond op het kruis punt Kon. Wilhelminaweg-Koenest,raat een aanryding plaats tussen een twee tal personenauto's. De wagen, bestuurd door J. S. uit Driebergen-Rijsenburg kwam vanaf de Koenestraat gereden en wilde linksaf slaan in de richting Eist. Op hetzelfde moment naderde J. v. M. uit Ameron gen vanuit de Imminkstraat het kruis punt en wilde recht oversteken. Beide auto's stopten en gingen ge lijktijdig weer rijden met het gevolg, dat beide wagens midden op het kruis punt elkaar raakten. De materiële schade was aan beide wagens vrij groot. Persoonlijke ongelukken deden zich gelukkig niet voor. De verzekering dekt de schade. NUTSBIBLIOTHEEK Door het intensieve gebruik van de bibliotheek-muziekzaal van het Dorps huis kan de Nutsbibliotheek op maan dagavond slechts over de zaal be- schikken tot 20.15 uur. Derhalve is de bibliotheek voor be- zoekers op maandagavond geopend van 19 uur - 20 uur. Brand in ketelhuis van autospuitinrichting Zondagavond om half tien werden de brandweren van Ede en Ederveen ge alarmeerd voor een brand in een ketel huis achter de autospuitinrichting van de heer van S. aan de Veenendaalseweg. Door snel ingrijpen kon de brandweer uitbreiding van de brand voorkomen. De grote werkplaats werd voor het vuur ge- I spaard. In het ketelhuis zelf ontstond ge ringe schade. Om half elf konden de brandweren inrukken omdat men het vuur meester was. De oorzaak is waarschijnlijk oververhitting in het ketelhuis. naast Apotheek Op deze foto staat links de Chr. School in Renswoude, waar de jeugd voor honderden guldens schade aanrichtte. (Voor uitvoerig verslag zie pag. 2).

De Vallei | 1965 | | pagina 1