Twee avonden vol onvervalst en ongedwongen turngenot bij „Sparta De grote aklie van Philadelphia Twee nieuwe liederen voor de Kinderzang op de Markt Damesteam van Chr. Huishoudschool eerste in Verkeerscompetitie AMERONGEN JUBILEA EDERVEEN RAADSVERGADERING AMERONGEN 29e Jaarvergadering E.H.B.O, - Amerongen SCIIERPENZEEL Ledenvergadering vereniging „Achterbergs Belang" De aansprakelijkheid van de auto-eigenaar Slotavond Veilig Verkeers- cursus, 15 geslaagden Bouw twee lokalen aan de openbare school Bogaerswoningen Voetpad langs Koenestraat Floralia bestuur herkozen Clandestiene rit met auto van werkgever Parkeren met contactsleutel in dashboard Verzekering Zoveel leden heeft de Veenendaalse gymnastiekvereniging „Sparta" dat het bestuur ze niet op één avond allemaal maar één staaltje van hun kunnen kan laten wegge ven. Laat staan dat men in één keer alle ouders en verdere belangstellenden van de leden in het Verenigingsgebouw aan de Eikelaan zou kunnen bergen. Men had daarom de traditionele winteruitvocring evenals vorige jaren weer over twee avonden uitge smeerd. Donderdag ging de première in het behoorlyk bezette Verenigingsgebouw. Van een première of gala-avond kan men eigenlijk niet spreken, omdat vrijdagavond voor het merendeel weer andere groepen voor het voetlicht kwamen. Deze tweedaagse gymnastiek-demonstra- tie moet dan ook niet worden gezien als een revue van keurturnerij. Sparta wilde zich gewoon zo breed mogelijk aan Vee- nendaal presenteren en zoveel mogelijk leden en lidjes aan bod laten komen. Ei genlijk is dat een merkwaardig verschijn sel in deze tijd van perfectie, waarin pre sentaties van de eerste orde met de regel maat van de klok op de beeldbuis ver schijnen. Juist in de eenvoud van deze gym-avon- den zit veel aantrekkelijks. Bijvoorbeeld in het openingswoord van voorzitter W. van Offeren, die van tevoren de clementie van het publiek inriep voor mogelijk ru moer, dat een volkje van enkele honder den sterk achter het podium zou kunnen veroorzaken. Het rumoer viel evenwel mee en van de leiding dient overigens te worden ge zegd, dat men de zaak in de hand had. Het programma kon zonder onderbrekin gen worden afgewerkt onder leiding van de dames A. G. Vaartjes-Jacobs, W. Sa- venije-Berrens en de heren J. Leppers en W. Vaartjes, die tevens de algehele leiding van het programma in handen had. Na de opmars met het bondslied van het KNGV kwamen voornamelijk kleuters en jongens en meisjes in aktie. Het is niet doenlijk om van alle programmapunten iets te zeggen. Rekening houdend met het verschil in leeftijden (er huppelden klein- jes van nog geen zes jaar mee) waren alle onderdelen het bekijken ten volle waard. Zo ook na de pauze, toen het in eerste instantie van de dames en heren moest komen. Ook van dit gedeelte zullen wij geen groepen of namen noemen op één uitzondering na dan. Wij menen die dan ook gerust te mogen maken voor een gymnast van.... 64 jaar. Ieder jaar weer rekent men op het laatste optreden van de heer Kees Emmelot, maar ook ieder jaar weer staat hij tussen mannen van net of nog geen 30 jaar zijn mannetje te staan. Toch schijnt de heer Emmelot dit jaar zijn afscheid „gedraaid" te hebben, na ruim 40 jaar aktief te hebben geturnd. Hij kon wel eens records gevestigd heb ben en het is dan ook vanzelfsprekend, dat het publiek de bewondering niet on der stoelen of banken stak en speciaal de heer Emmelot een hartelijke ovatie bracht. NIEUWE COMMANDANT BEDRIJFSBRANDWEER EN BEDRIJFSZELFBESCHERMING BIJ KON. V.S.W. Op donderdag 18 maart zal de heer Tj. v. d. Wal in een speciale bijeen komst in hotel De Korenbeurs afscheid nemen als commandant van de Be drijfsbrandweer en. de Bedrijfsbescher- ming der Kon. V.S.W. Zijn taak zal worden overgenomen door de heer A. G. Labee. De 64-jarige heer Emmelot, ontvangt na 46 jaar gymnastiek- beoefening, uit handen van de oud-leider van Sparta, de heer E. v. Asselt, een oorkonde. Het aktiecomité van „Laat ons niet alleen staan" is actief bezig met het organiseren van de grote actieweek voor het geestelijk gehandicapte kind, die haar hoogtepunt vindt in de week van 1 tot 8 mei a.s. Het nieuws dat ons zojuist hierover bereikte is dat op de dag, dat de bazar in Eltheto gehouden zal worden, tevens een fotostand zal worden ingericht door de Veenendaal se fotoclub „Camera Obscura", waar bij ieder, die dat wenst zijn foto kan laten maken. Verder zal er voor de jeugd een muziek wedstrijd worden ge organiseerd. Muziekhandel Van Hees heeft hierbij medewerking toegezegd. Nadere berichten hierover volgen nog. VUILNISBELT IN BRAND GESTOKEN Doordat kwajongens bezig waren ge weest op de vuilnisbelt aan de Kooi weg moest de Veenendaalse brand weer zaterdagmiddag en zelfs zondag morgen nog in actie komen om het vuur te blussen. Het water moest over een afstand van een halve kilometer worden aangevoerd. Tot 's avonds tien uur bleef men blussen. De hele zondag door was er nog een sterke rookont wikkeling waar te nemen. BROMMER TEGEN AUTO Zaterdag verleende de bromfietser Van B. uit Ederveen geen voorrang aan de automobiliste mevr. H. Dit ge beurde op de hoek Dr. Colijnstraat - M.r Schokkingstraat. Materiële schade was het gevolg. Proces-verbaal is op gemaakt. RECTIFICATIE In ons blad van vrijdag j.l. hebben wij de openingsdatum van het nieuwe bedrijfsgebouw van Fa. Van Hunnik foutief vermeld. De zaak zal NIET op 30, maar op woensdag 31 maart offi cieel worden geppend. De 64-jarige heer Emmelot, Leesonweg 1, Ederveen draait nog dapper zijn partijtje mee bij Sparta. Alleen heeft hij besloten niet meer voor het voet licht te treden bij eventuele uitvoeringen. Dat houdt niet in dat de zeer vitale Emmelot zijn gymnastiekschoenen aan de (Ederveense) wilgen zal han gen. Ik wil er mee doorgaan zolang ik kan, want ik ben nog lang geen 80, zo luidde zijn commentaar. De heer Emmelot werd vrijdagavond hartelijk toegesproken door de heer van Asselt, zijn vroegere leraar. Mevrouw Emmelot werd een fraai bouquet bloemen geoffreerd. De scheidende turner heeft zijn hart verpand aan de gymnastiek. Hij ont ving vrijdag het KNGV-diploma van Verdienste „voor belangrijke werkzaam heden verricht als lid van het KNGV t.b.v. de lichamelijke opvoeding". Al bijna 46 jaar maakt de heer Emmelot zijn reuzezwaaien en brugoefenin- gen. Bij de laatste oefening heeft hij een variatie uitgevoerd door rugge lings over de brug te glijden, het idee heeft de heer Emmelot uit het Turn- blad overgenomen. Op 16-jarige leeftijd meldde hij zich aan bij de gymna stiekvereniging D.O.O. in Utrecht, was daar tien jaar een aktief lid en kreeg het zilveren verenigingsspeldje. Daarna was hij nog een jaar lid van Sparta in Ede, maar de laatste 35 jaar sloeg hij praktisch geen enkele oefenavond over bij het Veenendaalse Sparta. Geen enkele oefening was te zwaar, ook niet toen de jaartjes gingen tellen. Met trots spreekt de heer Emmelot over de behaalde le prijs door zijn vereniging tijdens de Bondsfeesten die een paar jaar geleden in Arnhem werden gehouden. Hij was 15 jaar achtereen lid van de keurploeg van de Stichtse Turnkring. Iedere vrijdagavond is de 64-jarige present op de oefenavond Hij zou zelf liever tweemaal in de week trainen, maar daar is helaas geen gelegenheid voor. In Ederveen traint de heer Emme lot de jeugd van de v.v. Advendo. Zijn grootste wens is dat in deze plaats een geschikt lokaal zou komen, want de jeugd van dit dorp komt ontzettend veel tekort wat betreft de lichamelijke opvoeding, zo is de mening van de heer Emmelot. Misschien als het nieuwe Dorpshuis er zal zijn? Hoe het zij, de krasse sportman weet van geen ophouden, heeft een eigen rekstok achter het huis gemaakt en als het even kan is hij met de parate oefening bezig. Het is waarschijnlijk een uniek feit in de Nederlandse sportwereld (behoudens misschien in de wandelsport) dat een ruim 60-jarige nog aktief aan uitvoe ringen of wedstrijden deelneemt. De heer Emmelot heeft dus afscheid geno men van het publiek omdat hij voornemens is niet meer op te treden tijdens een uitvoering, maar we zijn er niet geheel zeker van dat dit ook werkelijk zal gebeuren. De heer Emmelot kan het toch niet laten en is niet content wanneer hij moet toekijken Maandagmiddag vond een bijeenkomst plaats tussen de heer Gjjsbert van Zan ten, die de Kinderzang op de Markt tijdens Koninginnedag zal leiden en het onderwy zend personeel van de scholen. De laatste jaren heeft men gestreefd naar een vernieuwing van het programma en ook ditmaal zyn wee.r twee nieuwe liedjes op het repertoire gezet. Dit op voorstel van de heer van Zanten, die de programmering voorstelt. Op de bijeenkomst waren ook vertegenwoor digers van de ver. „Oranjedag" aanwezig. Het onderwijzend personeel gaf ook gisteren weer spontaan medewerking en het gehele programma werd reeds ge repeteerd. Naast de nieuwe liedjes worden ook de welbekende Valerius liederen ge zongen. Begin april zal het gehele zangprogramma op de scholen worden doorgenomen. Van de 2 nieuwe liedjes waarvan het ene het Koninginnefeest en het andere de Bevrijdingsherdenking als motief heeft luidt de tekst van het Bevrijdingslied als volgt: BEVRIJDINGSLIED 1 Herdenk uw strijd, o Nederland, Voor vrijheid en voor recht. Gedenk uw helden, Nederland geslagen, niet geknecht. Gedenk uw doden, Nederland, in dankbaarheid en rouw, Zij bleven aan hun Vaderland tot in de dood getrouw. GESLAAGD Voor het praktijkdjploma van resp. Ned. Associatie en/of Vereniging van Leraren slaagden: Voor Duitse han delscorrespondentie de dames: Hettie Boers, Veenendaal en Margriet v. Bar- neveld, Amerongen. Voor Engelse han delscorrespondentie de heer H. Looyen te Eist. Voor Engelse spreekvaardig heid de heren H. Malgo en A. Roelof- sen te Veenendaal. Voor Nederlandse handelscorrespondentie de dames: Bia Anbeek, Dini Scheper te Veenendaal en Dieske Verwey te Kesteren en de heer A. Doornenbal te Maarsbergen. De geslaagden werden opgeleid door het Handelsinstituut Van Rijswijk te Veenendaal. 2 Gedenk hun offer, Nederland, dat om vervulling vroeg; Herdenk de dag, o Nederland, toen 't uur der vrijheid sloeg. Gedenk uw taak, o Nederland, door helden opgelegd; Aanvaard de strijd met Godes hulp voor vrijheid en voor recht. De heer Emmelot doet brugoefening nog steeds gemak I zyn met Vrijdagavond werden in de Brand weerkazerne aan de Industrielaan de laatste Veilig Verkeerslessen gegeven en tevens de examens afgenomen en de diploma's uitgereikt. Dit jaar was het aantal deelnemers aan de cursus weer geringer dan vorig jaar. Slechts 17 personen legden de examens af tegen 24 vorig jaar. Wat daarvan de oorzaak is kan moeilijk concreet worden gezegd. Het geringe aantal deelnemers aan een verkeers- cursus zou eigenlijk verheugend zijn, als dat zou betekenen dat de niet- komers de dingen al onder de knie hadden. De praktijk bewijst dagelijks anders, gezien het grote aantal ver keersovertredingen. Hoe het zij, van de 17 deelnemers werden er 2 afge wezen, zodat de voorzitter, hoofdin specteur W. C. H. Dekker aan 15 per sonen het diploma kon uitreiken. Dit ging gepaard met een toepasselijke speech. FILMAVOND VOOR IMKERS DRUK BEZOCHT De afd. Veenendaal van de Chr. Plattelandsjongeren komt vrijdag 12 maart in bijzondere ledenvergadering bijeen in hotel De Korenbeurs. De agenda vermeldt o.a. een inleiding door de heren Boudewijn en Leenders, bei den uit Utrecht, over het ontstaan, het gebruik, de gevaren en nieuwe toepas singen van electriciteit. Nadat het on- Zate,rdag kwam het team van de Chr. Huishoudschool uit in de districtswed- stryden van de verkeerscompetitie. De Veenendaalse dames kwamen als eerste uit de bus met een totaal aantal punten van 124, terwyl het maximum te beha len punten 150 was. Een knappe prestatie. Tegelijk met dit team van de Huishoudschool nam ook de groep van de openbare ULO- school te Rhenen aan de wedstrijden in Zeist deel. Op 27 maart a.s. zal het Veenendaalse team, bestaande uit de dames Jansen, Van Kooten, Van Har- develd, Diepeveen en Hazenberg, in de landelijke finale in Hilversum uitko men. Hieraan nemen zo'n 16 of 17 teams deel. Gezien de vorm waarin de meisjes verkeren is het niet uitgesloten dat men ook in de radiostad hoge ogen gaat gooien. Zij nog vermeld dat het team van de Huishoudschool tevoren winnaar was geworden van de plaat selijke School verkeerscompetitie voor het Voortgezet Onderwijs. VANDAAG SCHRIFTELIJKE VEILIG VERKEERSEXAMENS Vandaag, dinsdag 9 maart zullen op alle Veenendaalse scholen verkeers- examens worden afgenomen, althans het schriftelijke gedeelte. Ruim 550 kinderen zullen het examen afleggen. Men hoopt, indien de weersomstandig heden gunstig zijn, nog voor Pasen het praktische deel af te kunnen leggen. Op 6 april doet het voortgezet onder wijs schriftelijk examen. derwerp besproken is volgt nog de be noeming van e'en verlotingscommissie en wordt de optocht van 5 mei a.s. aan een nadere beschouwing onderworpen. RECTIFICATIE In het berichtje over de lezing van ds. Biele in het gebouw van de Neder landse Protestantenbond over het boek „De jeugdige mens en de machteloos heid der volwassenen" in onze editie van j.l. vrijdag vermeldden wij dat deze lezing zou plaats hebben op dinsdag 19 maart. Dit moet zijn vrijdag 19 maart. Op Kasteel Amerongen werden vo rige week twee jublilea gevierd. De heer Ir. J. Tenge was 40 jaar in dienst als rentmeester van de landgoederen Amerongen en Zuylestein. De heer Tenge trad in dienst op 1 maart 1925, als opvolger van de heer Geerlings. De jubilaris ontving uit handen van mevr. douairière Von Ilseman-Gravin van Aldenburg Bentinck een zilveren schaal. De korte plechtigheid werd bij gewoond door burg. jhr. O. R. van den Bosch, wethouder G. J. van Barne- veld en secretaris F. C. Magendans. De heer Tenge is reeds jaren lang werkzaam, naast zijn hoofdfunctie, als beëdigd rijks-taxateur. In deze kwali teit heeft hij al heel wat onroerende zaken geschat. Tevens is hij lid van de gemeenteraad, sedert de laatste ver kiezing als vertegenwoordiger van de VVD. Ook mej. P. van Boeyen was dezer dagen 40 jaar in dienst van de fam. Van Aldenburg Bentinck. Veertig jaar geleden trad zij als 23 jarig meisje in dienst als meisje voor de naaikamer. Later werd zij overgeplaatst naar de linnenkamer. Door de verschillende wijzigingen in de omstandigheden van de kasteelbevolking en het kasteel was mej. Van Boeyen de laatste jaren be last met het onderhoud van de mu seumzalen. Als dank voor het vele werk dat zij in haar 40 jarige loopbaan verrichte en als herinnering aan deze dag, bood mevrouw Von Ilseman ook aan deze jubilaresse een zilveren schaal met in scriptie aan. LEZING VOOR C.P.J. Maandagavond werden voor-de leden van de bijenvereniging Ederveen en Omstreken een drietal films gedraaid in de zaal van café-lunchroom De Zon nehof aan de Hoofdweg. De heer A. Laban, die verbonden is aan het Con sulentschap voor de .Bijenteelt te Wa- geningen. gaf een korte uiteenzetting, waarop een aantal vragen loskwam, die door deze deskundige afdoende werden beantwoord. Nadat eerst een film over het leven van de bijen was vertoond, volgden nog filmpjes over het hospitaalschip De Hoop en een cul tureel filmpje. De belangstelling van de zijde der leden was zeer redelijk te noemen. Ongeveer 75 personen waren aanwezig. JONGEN GEWOND NA AANRIJDING Zondag stak het 4-jarig zoontje van de fam. H. plotseling de Hoofdweg over en werd gegrepen door een juist passerende auto, bestuurd door de heer H. uit Ederveen. Het knaapje werd aan zijn bovenbeen gewond en werd naar het Julianaziekenhuis te Ede overgebracht. De raad van Amerongen komt op donderdag 11 maart a.s. in vergadering bij een. Op de agenda staan o.a. de volgende punten. Onbevvoonbaarveyklaring van een woning (Burg. Jhr. H. van den Boschstraat 97). Aankoop van grond van de heren P. en C. de Haas resp. 8928 m2 en 3060 m2. Vergroting nieuwe algemene begraaf plaats en vaststelling van verordenin gen die hiermede verband houden. In juli 1960 kocht de gemeente grond aan vcor de uitbreiding van. de begraaf plaats aan de Holleweg. Deze begraaf plaats, in gebruik genomen in 1937, begint langzamerhand vol te raken. Een ontwerp voor de aanleg van de uitbreiding werd opgemaakt door de heer P. Blaauboer, tuinarchitect te Wageningen. Na verschillende begraaf plaatsen bezocht te hebben zijn b. en w. tot de conclusie gekomen dat het model Doorn de voorkeur verdient. Een verantwoorde aanleg valt daar op, alsmede de daar heersende rust. Het nieuwe gedeelte krijgt wel een geheel ander aanzien als het bestaan de. Het oude gedeelte is geheel in hoef- ijzervorm aangelegd, het nieuwe ge deelte krijgt een strakke rechte lijn, ruim voorzien van gazons en beplan ting. De uitbreiding strekt zich uit in de richting van de Kieviet. De gehele oppervlakte, ruim 5000 m2 is thans nog beplant met eikenhakhout. De totale kosten van de aanleg zullen bedragen ruim f 120.000, Als direct gevolg hiervan, alsmede wegens de bouw van een aula, welke binnenkort in gebruik kan worden ge nomen, is het noodzakelijk de tarieven van de begraafverordening drastisch te verhogen. Mede door deze verhoging zien b. en w. het als een noodzaak ook weer huurgraven beschikbaar te stel len. Blijkens de nieuwe regeling zullen er verkrijgbaar zijn: grafkelders, le klas graven, 2e klas graven, huurgra ven en algemene graven. In totaal 870 graven. De prijs van een grafkelder zal worden f 600,—; voor le klas gra ven f 500,voor graven 2e klas f 300,en voor huurgraven (10 jaar) f 150.De begrafenisrechten zullen resp. f 100,—; f 75,—; f 50,— en f 25,— worden. Ock de rechten voor het plaat sen van grafstenen e.d. zullen dras tisch verhoogd worden. Het gebruik van de aula is gratis. Wordt de aula gebruikt als opbaarruimte dan willen b. en w. hiervoor f 50,vragen. De raad zal zich omtrent een en ander moeten uitspreken. Het aantal leerlingen van de open bare school blijft steeds groeien. Op 16 januari waren er 162. Reeds in au gustus 1963 meest een gedeelte van de nieuwe gang als lokaal in gebruik worden genomen. Van de minister van Onderwijs werd nu een urgentiever klaring ontvangen voor de uitbreiding met 2 lokalen. Door de architect Ploeg werd een plan gemaakt. De lokalen Vrijdag 5 maart vergaderde de afd. Amerongen der Kon. Nederl. Ver. E.H.B.O. voor de 29e maal met haar leden in een jaarlijkse vergadering. De voorzitter L. D. Boelhouder sprak een woord van hartelijk welkom, in 't bijzonder tot de gasten en de secr. dhr. R. Tolij die na een langdurige ernstige ziekte weer aan wezig kon zyn. Dank werd gebracht aan twee leden die in de ziekte-periode van de sec.r. zoveel hadden gedaan in 't belang der afdeling voor het secreta riaat en op de oefenavonden om de band samen te houden. De notulen die hier na volgden werden goedgekeurd en getekend. In het jaarverslag van de secretaris werd gememoreerd dat het bestuur 8 keer bijeen was geweest in 1964. Er wa ren nieuwe uniform aanduidingsbord jes gekocht en aangebracht voor de ver- bandposten en de leden van de afdeling. Een mond-op-mondbeademingsset was aangeschaft om hiermede deze nieuwe K.A. te beoefenen. De uitgezette ver- bandtrommels en de tassen der leden waren gecontroleerd en aangevuld zo als het behoorde. De „Vallei"-wissel- beker was dit jaar definitief in het be zit van de afderfing gekomen. Verschil lende malen was er door de leden assis tentie verleend bij ongevallen waarvan 2 zeer ernstige. Ook dit jaar werd geholpen en ge assisteerd bij de bloedplasmaavonden te Doorn, georganiseerd door de afd. Doorn van het Nederlandse Roode Kruis. Ook bet jaarverslag van de pen ningmeester P. A. v. d. Geer klonk optimistisch en gaf een batig saldo weer hoewel het voor een EHBO-afdeling toch te laag was om goed te kunnen werken. De penningmeester van het pas opgerichte contactblad van de afdeling t.w. „De Postiljon" het ook een goed geluid horen, waaruit bleek dat het blaadje goed ingeslagen was. In de be stuursverkiezing werden de drie af tredende bestuursleden wederom her kozen t.w. de heren R. Tolij, secretaris; P. A. v. d. Geer, penningmeester en D. v. Veenendaal. 2e secretaris. De huidige Statuten en Huishoudelijke reglement dateerde nog van 1936 waardoor zij niet meer paste bij de tegenwoordige verenigingsnormen. De heer E. Brevé werd dank gebracht voor het vele werk dat hij hiervoor gedaan had en waar door zij thans ter tafel konden komen ter goedkeuring. Hierna werd artikel voor artikel voorgelezen en in debat gebracht. Na dat een stuk door alle leden voor goed- komen achter de bestaande school. Totale kosten worden geraamd op f 88.000,B. en w. willen alles in het werk stellen om te bereiken dat met het nieuwe schooljaar een en ander gereed is. Door architect Ploeg is een plan ont worpen voor de bouw van een 6-tal z.g. Bogaerswoningen op het terrein hoek Burg. v. d. Boschstraat-Molenstraat. Binnenkort zal rijksgoedkeuring wor den verleend. Het plan bestaat uit drie blokjes van 2 woningen, met een ver dieping, geschikt voor alleen wenen den en echtparen. Alle 6 woningen hebben reeds een eigenaar gevonden. B. en w. stellen nu voor de grond aan de 6 deelnemers te. verkopen voor f 5000,per bouwperceel. Deze hoek zal door dit plan een behoorlijke af ronding krijgen. Een oude woning wordt afgebroken en er is plaats voor een openbaar plantsoen. Na het ongeluk dat wijlen de heer Rotgans overkwam is door de omwo nenden van Koenestraat en Bergweg gevraagd een voetpad aan te leggen. Aangezien de verbetering van de Berg weg in bespreking is met de Prov. Wa terstaat wordt het raadzaam geacht het resultaat hiervan eerst af te wachten. De kosten van een voetpad langs de Koenestraat van Pr. Beatrixlaan tot J. van Zutphenweg worden geraamd op f 10.000,Aangezien het verkeer over deze straat steeds toeneemt stellen b. en w. vcor tot aanleg te besluiten. Onder leiding van voorzitter J. Koudijs hield de Floraliavereniging donderdag avond in hotel Boszicht haar jaarvergade ring. Uit het door de secretaris, de heer M. Appelhof uitgebracht jaarverslag bleek, dat het bezoek op de laatst gehouden ten toonstelling niet ongunstig was geweest. De penningmeesteresse, mevrouw Vee nendaal, kon ondanks de altijd vele uit gaven aan een tentoonstelling verbonden, nog een klein batig saldo melden. Tot leden van de kascommissie werden benoemd de heren Zwaan en Verkerk. De periodiek aftredende bestuursleden J. Koudijs en Th. v. d. Hoef werden her kozen. In de plaats van mevrouw v. d. Pol-Droogers, die naar elders is vertrok ken, werd benoemd mevrouw A. van Ru- ler-Lanting. Het bestuur werd uitgebreid met benoeming van de heren J. Lager- weij en M. van Dam. Voor het bestellen van plantjes voor op kweking voor de in het aanstaande najaar te houden tentoonstelling kunnen de le den terecht bij de heer Jac. Pluijgers. Met het bestuursvoorstel om de contri butie van f 1,50 tot f 2,— te verhogen kon den de aanwezige leden zich verenigen. keuring was getekend zullen deze stukken aan de Kon. Nederlandse Ver eniging EHBO ter goedkeuring worden toegezonden. Nog even werd gesproken in de rondvraag over het a.s jubileum in 1966 doch eerst zal het bestuur zich hierover beraden. Besloten werd op uit nodiging van de afdeling Langbroek een wedstrijdploeg uit te zenden voor de aldaar te houden Districtswedstrijd op 3 april a.s. Na de rondvraag dankte de voorzitter de leden voor hun pret tige en vlotte medewerking in de kwes tie herziening Statuten en Huishoude lijk Reglement en allen die zoveel in dit afgelopen jaar hadden gedaan in het belang der afdeling EHBO. Hierna bleef men nog enige tijd in een gezellige kout bijeen. Maandagavond j.l. hield de vereniging „Achterbergs Belang" een ledenvergade ring in het Buurtschapshuis. De voorzitter de hee,r A. M. v. d. Waal, sprak de aanwezigen toe en heette in het bijzonder welkom de heer Kerkstra als raads lid. Hierna kreeg de secretaris gelegenheid tot het lezen van de notulen die on gewijzigd werden goedgekeurd. Hierna gaf de spreker een korte be schouwing, waardbij hij vaststelde, dat er door steeds te blijven hameren op het aambeeld er toch wel wat goeds De Wegenverkeerswet stelt de eigenaar van een motorrijtuig niet alleen aansprakelijk voor de schade, welke door dat motor rijtuig is aangebracht, als hij zelf achter het stuur heeft gezeten, maar ook als hij een ander heeft laten ryden. Dit geldt eveneens voor de eigenaar van een bromfiets, welke immers een motorrij tuig is in de zin van de Wegenverkeerswet. Wanneer kan van de eigenaar van een auto gezegd worden, dat hij daarmede een ander heeft laten ryden? Volgens de huidige jurisprudentie kan van „laten rydera" niet alleen worden gesproken, als de eigenaar cr uitdrukkelijk of stilzwijgend mede instemt, dat een ander zyn auto bestuurt, maar ook indien hij door zorgeloosheid de an der de gelegenheid geeft daarmede te ryden. Ter verdere oriën tatie zullen wy enkele uitspraken weergeven. Een chauffeur haalde op een zondag de bestelauto van zijn werkgever uit de gara ge en ging daarmede rijden, ofschoon het hem uitdrukkelijk verboden was de auto voor privé-doeleinden te gebruiken. Tij dens deze clandestiene rit kreeg de chauf feur een aanrijding, waardoor schade was veroorzaakt. Via een verzekeringsmaat schappij werd de werkgever aangespro ken voor de schade, omdat hij als eige naar van de auto daarmede zijn chauf feur had laten rijden. Naar het oordeel van de kantonrechter te Utrecht, die deze zaak moest berechten, ging het hier om de vraag, of de auto- eigenaar in die mate zorgeloos was ge weest, dat hem daarvan een verwijt kon worden gemaakt. De auto-eigenaar voerde aan, dat de bestelauto door de chauffeur steeds bui ten de diensturen in de garage moest worden gestald. Zonder voorkennis of medeweten van de auto-eigenaar had de chauffeur op de bewuste zondag de auto opgehaald om zijn vrouw in het zieken huis op te zoeken. Voor zover de auto eigenaar bekend, wat dit de eerste keer, dat de chauffeur clandestien tot privé- gebruik van de auto was overgegaan. Te voren had zijn gedrag nimmer aanleiding gegeven tot de veronderstelling, dat hij tegen de hem verstrekte instructies zou zondigen. Maar de kantonrechter rekende het de auto-eigenaar als een tekortkoming aan, dat hij geen maatregelen had getroffen, waardoor voorkomen werd, dat de chauf feur zich op een voor hem ongeoorloofd tijdstip van de auto meester had kunnen maken. Deze tekortkoming is stellig niet van hoogst ernstige aard. Maar aan de eigendom van een motorrijtuig zijn nu eenmaal zeer ver strekkende consequen ties verbonden, die door de eigenaar moe ten worden gedragen. Met deze motivering werd de auto-eigenaar veroordeeld de schade te vergoeden. Iemand had zijn auto 's avonds in een stille straat in Den Helder geparkeerd met ongesloten portieren en met de con tactsleutel in het dashboard. Dit was voor vier matrozen aanleiding met de auto te gaan rijden. Het resultaat was een botsing tegen een huis in Heiloo, waaraan een schade werd aangericht van f 3.440, De huiseigenaar werd door zijn assura deur schadeloos gesteld en deze vorderde op zijn beurt de door hem betaalde f 3440 terug van de auto-eigenaar. De rechtbank te Alkmaar wees er op, dat diefstal van auto's of joy-riding een iedere dag terugkerend verschijnsel is. Personen, die zich aan auto-diefstal of joy-riding schuldig maken, plegen niet met dezelfde voorzichtigheid aan het ver keer deel le nemen als de normale weg gebruiker. Dit is algemeen bekend en iedere automobilist behoort hiermede re kening te houden. De rechtbank was van oordeel, dat de auto-eigenaar de matro zen met zijn auto had laten rijden in de zin van de Wegenverkeerswet en wees de vordering van de assuradeur toe. Bij grenzeloze slordigheid en zorgeloos heid is de verzekeringsmaatschappij, die de auto-eigenaar tegen de aanspraken van derden (wettelijke aansprakelijkheid) ver zekerd heeft, volgens de polis veelal niet verplicht de schade te vergoeden. Vroeger moest in zo'n geval de getrof fene zelf of zijn assuradeur de autoeige naar voor de schade aanspreken. Tegen woordig legt de „Wet aansprakelijkheids verzekering motorrijtuigen" aan de verze keringsmaatschappij de verplichting op de schade aan de getroffene te vergoeden, ongeacht de nonchalance van de auto eigenaar. Maar als deze vergaande schadever goedingsplicht meer omvat dan waartoe de polis verplicht, heeft de verzekerings maatschappij het recht datgene, wat zij volgens de polis „onverschuldigd" heeft moeten betalen, op de auto-eigenaar te verhalen. Van dit verhaalsrecht maken assura deuren in de praktijk algemeen gebruik. Mr. C. A. Baron Bentinck bereik tis. Er is in de Raad der gemeen te een gesprek op gang gekomen om trent woningbouw in Achterberg. Er is door het college van B en W een nota omtrent Achterberg aan de Raad aan geboden. deze nota bracht wel enige kentering, doch bracht niet datgene, wat er van verwacht was. Ook de straatverlichting is op vele plaatsen verbeterd, doch ook op dit punt zijn er nog verschillende verbeteringen noodzakelijk. De aanduidingsborden zijn geplaatst evenals de 50 km borden binnen de bebouwde kom. Verder is er een zeer geslaagde moedercursus met 43 deelneemsters geweest en een kleu tercursus. In overleg met het groene kruis is er een regeling getroffen voor het vervoer van jonge moeders naar het consultatiebureau te Rhenen. Doch hoofdzaak voor „Achterbergs belang" blijft toch de woningbouw. En dan speciaal naast particuliere bouw ook gemeentewoningen die voor de doorsnee Achterberger te betalen zijn. Want dit is vcor Achterberg een be- iangrijke zaak in verband met de leef baarheid van de buurtschap. Hierbij wordt gedacht aan school, kerken, ver enigingen en middenstand. Er zijn bin nen het uitbreidingsplan mogelijkheden zonder schade te doen aan de agrari sche bevolking. Wij kunnen, aldus spre ker, als vereniging vragen en adviezen geven aan het college en de Raad, doch wij moeten bij al deze zaken de mede werking hebben van de Raad. want zij besturen de gemeente. Spreker deed een beroep op de Raad alle medewer king in deze te willen verlenen. Wij kunnen, aldus spreker, onderling be spreken wat wenselijk is, doch daarbij zullen we rekening moeten houden met hetgeen mogelijk is om te bereiken. Hierdoor wordt ook het vertrouwen versterkt. Hierna volgde bestuursver kiezing. Aftredend waren de heren A. Koster Jzn. die wegens vertrek naar elders niet meer beschikbaar was en A. Koster Sr. Deze laatste werd met algemene stemmen herkozen in de va- kature van eerstgenoemde «gekozen de heer R. v. Gesink. In zijn slotwoord deed spreker een beroep op alle Ach terbergers de verenigingen te steunen en gezamelijk te trachten door goede samenwerking de belangen van de buurtschap te bevorderen.

De Vallei | 1965 | | pagina 2