MUTATIE IN DE LEIDING VAN N.V. RENARD NERTSFARM TE ELST COMBI DAGRECLAME DRUKWERK Magere speklappen a 19 500 gramI Prima gehakt a 59 met gratis kruiden 500 gramI Baconlapjes -I 58 500 gramla' Braadworst a 59 500 gramI Haché vlees a -\q 300 gramI Hamlappen - a 59 500 gram Runderlappen 53 500 gramXb Schenkel met klein beentje -178 500 gram1 Magere braadlappen 7 13 500 gram Runderrollade a 53 500 gramm Ossestaart a g 500 gramB Boerenmetworst Atlct 100 gram Parijse Boterhamworst 7 Qct. 100 gram Corned beef AQct 100 gramTT Kalfsleverworst Qct 100 gram Grote komkommers OQct per stuk Jonge spinazie 7 Qct Malse kassla a Qct 2 grote kroppen Lombarts calville JKct fijne handappel kilo Marokkaanse sinaasappelen QQct iets fijns 7 voor4r Zuurkool Rode kool per '/2 kilo Savoyekool I VRAAG EN AANBOD PANTERS-dames verloren op nippertje van VIOS (2-3) WILLY DE GEIT-BOS MARINUS VAN WIJK MARINUS VAN WIJK MARINUS VAN WIJK GROOT en KLEIN Drukkerij ,,De Gelderse Vallei" A. H. LELY Dr. C. H. J. VAN ENTER Te koop Gevraagd Aangeboden Te huur Diversen U kunt het toch niet afschreeuwen Bedrijfsleider Rietveld begint eigen farm in Ierland Heer Sytsema neemt leiding over TOPCAPACITEIT Imposant Voedering Voortzetting VOLLEYBAL Technisch goede partij SNEL VAN START Doorzetters Beslissend Reserves Subsidie aan afzonderlijke bedrijven SUPERSLAGERIJ BIEDT U SPECIALE WOENSDAG DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG DE HELE WEEK DE HELE WEEK V2 kilo Panklare groente, driemaal gewassen en hygiënisch verpakt 111.700 landbouwtrekkers in de Nederlandse land- en tuinbouw FAMILIEBERICHTEN Na een lang en geduldig gedragen lijden, over leed onze lieve schoonzuster en tante echtgenote van de heer W. B. de Geit Veenendaal, Ede, Den Haag, Amsterdam, Veenendaal, Amsterdam, Apeldoorn, Utrecht, G. de Geit C. E. Methorst-de Geit M. A. Methorst Mejuffrouw E. de Geit S. de Ruyter-de Geit A. H. de Ruyter M. Wilmink-de Geit J. H. Wilmink A. Piso-de Geit L. de Ruyter-de Geit J. de Ruyter B. de Geit T. de Geit-Hamberg J. W. Boogaard-de Geit P. Boogaard Neven en nichten. Kampen. 2 maart 1965 De begrafenis heeft zaterdag 6 maart te Vee nendaal plaats gehad. Tot onze diepe droefheid heeft de Heere plot seling van onze zijde weggenomen, in de Hope des Eeuwige levens, mijn geliefde man, onze lieve zorgzame vader en grootvader, zoon, broer en zwager op de leeftijd van 55 jaar. J. van Wijk-Hovestad M. J. Roest-van Wijk M. Roest J. van Wijk G. van Wijk-Geytenbeek J. van Wijk en kleinkinderen Veenendaal, 5 maart 1965 Bilderdijkstraat 18 De teraardebestelling zal plaats vinden D.V. woensdag 10 maart 1965 om 3 uur op de Alge mene begraafplaats te Veenendaal. Rouwbezoek: dinsdagavond na 7.30 uur. Heden behaagde het de Heere plotseling van onze zijde weg te nemen, in de Hope des Eeuwige levens onze lieve zoon, broer, zwager en Oom op de leeftijd van 55 jaar. Veenendaal, A. M. van Wijk-Wagensveld Vreeswijk, E. van Wijk H. M. van Wijk-van de Berg Veenendaal, A. van Wijk A. van Wijk-van Ewijk Arnhem, T. van Wijk L. van Wijk-Hollander Den Haag, S. Gerritsen-van Wijk G. J. Gerritsen Veenendaal, S. Nellestijn-van Wijk W. Nellestijn Veenendaal, A. van Wijk T. van Wijk-van Schoonhoven Veenendaal, H. de Rijke-van Wijk P. de Rijke Veenendaal, J. Keulen-van Wijk S. Keulen Neven en nichten Veenendaal, 5 maart 1965 De teraardebestelling zal plaats vinden D.V. woensdag 10 maart 1965 om 3 uur op de alge mene begraafplaats te Veenendaal. Heden bereikte ons het ontstellende bericht van het overlijden van de heer Hij was een kindervriend en heeft zich als zo danig zeer verdienstelijk gemaakt voor onze vereniging. Wij zullen hem node missen. MARINUS RUST IN VREDE Namens de speeltuinvereniging „de Savornin Lohman" Het Bestuur. Veenendaal, maart 1965 Geassocieerd: internist Populierenlaan 20 - tel. 08385-2503 en internist Kerkewijk 191 - tel. 08385-2923 Spreekuren ongewijzigd: volgens afspraak Juliana Ziekenhuis, Veenen daal, tel. 08385-2945 Groene Kruisgebouw: woensdag 16.30-17.30 uur. 1,50 per advertentie t.m. 10 woorden elk woord meer 10 cent. Glaskisten te koop. Handels ver. Zimmerman en Zn., Sandbrinkstraat 1, Veenen daal. Te koop VW 1957, roldak, ra dio, ruitensproeier. Vallei- weg 91, Rhenen. Te koop 3 bakfietsen. Irene- straat 33, Eist (U.). Te koop „Fotomatic" copi- cerapparaat, in goede staat, als nieuw. Te bevr. bij Pa rallelweg 50 te Veenendaal. Te koop zeer mooi orgel, 5-spels, 21 registers, eiken kast. Alles in keurige staat, t.e.a.b. A. Boot, Radboutweg 9, Rhenen. Te koop Am. orgel, goed on derhouden. Schrijverspark 96 I, Veenendaal. Gevraagd een meisje vooi dag of dag en nacht, of een mnl. of vrl. hulp. „De Her tog van Gelre" in Scherpen- zeel. Jongeman zoekt bijverdien sten voor zaterdag, onver schillig wat. Br. onder nr. 3786 a.h. bur. v. d. blad. Prima slachthanen te koop. Achterkerkstraat 70, Veenen daal. Aangeboden extra maten overhemden (t/m maat 48) werkhemden, weekenders (t/m maat 10). A. van Nel lestijn, Jan van Goyen- straat 2, tel. 3925, Veenen daal. Dinsdags en zaterdags op de markt. Huur Philips televisie voor f 25,95 per maand, zondei vooruitbetaling, maar met recht van koop. Morgen al bii U thuis? Bel dan (08300) 50087 (ook 's avonds). „Promur" witte waterverf, geeft niet af; in plastic em mers van 4 kg f 3,80; 2 kg f 2,—; 1 kg f 1,15. Handige witluiwagentjes f 1,40. Fa. Zimmerman en Zn., Sand brinkstraat, Veenendaal. Mals mager paardenvlees f 1,49; krabbetjes f 0,59; scha penvlees f 1,19; f 1,50 en f 1,80. Alles per 500 gram. Sla gerij van Rhee, Valleistraal 23,. tel. 3373, Veenendaal. Voor hout, board, triplex, Hornitex, plastic golfplaten, schoorsteenplaten, enz. enz naar Joh. Bos en Zn., Middel laan 89. Tel. 3196, Veenen daal- Llchtdrukken en fotocopië- ren. Artifoto, Hoofdstraat 84, Veenendaal. Wanneer u de goede hoe danigheden van uw artike len onder de aandacht van het kopend publiek wilt brengen. Daarvoor staat „De Vallei" te uwer beschikking. Dit nieuwsblad wordt, doordat het plaatselijk en regionaal nieuws brengt, niet ge lezen, maar „gespeld" van A tot Z. In die sfeer genieten ook uw adver tenties een bijzondere be langstelling. De resultaten bewijzen dat Adverteert dus in De Vallei Het blad met verreweg de grootste oplaag. De heer A. M. M. Rietveld, die afscheid nam van de N.V. Renard nertsenfarm. Be heer A. A. M. Rietveld die gedurende 8 jaar de scepter voerde over de Nertsfarm op de Vissersweg te Eist zal dit werk neerleggen en begint een eigen farm in het) Ierse plaatsje Glandore. De heer Rietveld, die de nerstfarm opvoerde tot de maximale bedrjjfscapaciteit zal driemaal per jaar de Noordzee oversteken om z\jn (waardevolle) adviezen aan de nieuwe bedrijfsleiding over te geven. De heer J. Sytsema, afkomstig uit het Horecabedrijf, onderdirecteur van een bedrijf in Rotterdam en laatstelijk hotelhouder in Zutphen zal zich met de leiding belasten. De scheidende bedrijfsleider zou over de expansie van de afgelopen jaren uren kunnen vertellen, want het leiden van een nertsfarm is een boeiende zaak. Beschei den als hij is stipt hij de zaken slechts summier aan. Toen de heer Rietveld in 1956 zijn taak opnam, werden op de farm een 4000 nertsen gefokt. Dit aantal steeg tot een gemiddelde van 20.000 thans. Hiermede is de jaarlijkse topproduktie wel bereikt, want aan uitbreidingen kan moeilijk wor den gedacht omdat men dan te maken krijgt met de Overheid en de medewer king tot het vestigen of uitbreiden van een nertsfokkerij is niet een van de zaken, die door de Overheid wordt gestimuleerd. Om meer of minder duistere redenen schijnen Overheid en bevolking wat kop schuw te zijn om een dergelijk bedrijf bin nen haar poorten te hebben. In Wouden berg werd een nieuwe vestiging van een nertsfarm onlangs nog afgewezen. Wat daarvan de oorzaken zijn kon de heer Rietveld wel vermoeden, maar de bezwa ren die men soms opwerpt wuift hij weg. Een nertsfarm zou in verre omtrek een minder welriekende lucht verspreiden, de nertsen zouden kunnen ontvluchten met alle gevolgen van dien en meer van dergelijke bewaren. Dit is allemaal onzin, want het tweede komt niet of nauwelijks voor en wat het eerste betreft, ruikt u iets? Wij moesten beamen dat onze reuk organen niets opmerkten. De kleine ondernemer is voorts niet aantrekkelijk voor een gemeente. Men heeft liever grote industrieën binnen de muren. Dit en nog enkele andere redenen noopten de heer Rietveld zijn blik te gaan verruimen en zelfstandig een farm in Ierland te beginnen. Voor iemand, die zijn vak volkomen beheerst liggen de kansen daar beter dan in Holland. Je bent hier aan handen en voeten gebonden aan allerlei voorschriften, je komt met uit breidingsplannen in aanraking, met de hinderwet en noem maar op. In Ierland is het leven vrijer en daarom ga ik het daar eens proberen, zegt de heer Rietveld. „The coming man", de heer J. Sytsema, gefotografeerd voor de nieuwere on derkomens van het bedrijf. Maar ze zullen mij nog wel eens zien in Eist, omdat ik afgesproken heb driemaal per jaar een kijkje te komen nemen. Eer stens omdat ik de farm in Eist niet zo gauw zal vergeten en tweendens is mij gevraagd de nieuwe mensen nog wat van advies te dienen. Ik heb hier met een team van 18 man gewerkt en altijd tot genoegen. Het is hier een vaste kern, verloop onder de mensen komt praktisch niet voor want er zijn er bij die er nog langer waren dan ik. Ik moet zeggen dat ik geweldig ple zierig gewerkt heb, maar tja, wat wil je. Mijn kansen in Ierland zijn nu eenmaal beter en dus waag ik de sprong, aldus de heer Rietveld. Na deze ontboezemingen van de schei dende bedrijfsleider maakten wij een rondgang door het imposante bedrijf. Op het ogenblik is de farm niet zo druk be volkt, omdat het merendeel van de nert sen eind vorig jaar is gepelsd. Men legt zich in deze weken van maart toe op de fokkerij. De paringstijd is aangebroken en die periode duurt drie weken. Na 50 dagen werpen de vrouwtjes hun jongen, gemiddeld 4 5 per worp. De behuizingen voor de jonge invasie die in mei verwacht wordt zijn aan de oostkant van het be drijf al in gereedheid gebracht. Al deze jonge nertsen worden met een grote zorg vuldigheid behandeld en grootgebracht. Dan volgt tegen het eind van het jaar de selectie en worden de nertsen, die tot de zwakkeren behoren of een bepaalde leeftijd hebben (4 jaar) van hun waarde volle pels ontdaan, waarna het proces van de gereedmaking van de pelsen voor de verkoop begint. De ruim 5000 nertsen, die momenteel de farm bevolken zijn ondergebracht in af zonderlijke kooitjes en gescheiden naar kleur. De witte, zwarte of bruine nertsen zijn in verschillende verblijven gehuis vest. Het is duidelijk dat de voedering van deze duizenden pelsdieren (wier afkomst in Alaska ligt) heel wat werk inhoudt. Temeer omdat het voer voor de nertsen op het bedrijf zelf wordt klaargemaakt. Het bestaat uit een mengsel van vis en vlees dat wordt ingevroren in de koel ruimten om dan onder de dieren te wor den gedistribueerd. In het hoogseizoen komt het voor dat men niet minder dan 4 ton voedsel per dag nodig heeft. Het voer wordt op de kooitjes gelegd, zodat de nertsen er gemakkelijk bij kunnen. Het schoonmaken van de hokken vergt eveneens een zee van tijd en het moet ge zegd worden, het ziet er fris en verzorgd uit op de Renard Nertsfarm, die de grootste van ons land is. In het buiten land, o.a. Noorwegen en Zweden vindt men wel grotere farms met een capaciteit van 60.000 dieren. De pelsen worden naar alle delen van de wereld verzonden, omdat in eigen land de exclusieve en luxe nerts- ideding geen algemene dracht is. De heer Sytsema zal het werk van zijn voorganger voortzetten. Hij heeft geen speciale opleiding in dit vak genoten, maar kan bogen op een zeer grondige ervaring in allerlei organisaties, heeft een grote liefde voor dieren, is verheugd dat hij met een levende have kan omgaan en hoopt evenals de heer Rietveld op pret tige wijze met het team van nertsenver zorgers om te gaan. Aan de rand van het bos, aan het eind van de Vissersweg in Eist is een bedrijf/ gevestigd, dat in haar branche het grootste van Nederland is, waar het personeel rustig haar gang gaat, welker produkten op de wereldmarkt verschijnen en waarover (helaas) veel on wetendheid bestaat bij de bevolking. Zaterdagmiddag j.l. bestreden de Panters dames de Amersfoortse ploeg VIOS in de zaal van het Chr. Lyceum. Het werd een verrassend goede partij volleybal, waarin de Veenendaalsen vooral technisch en qua spelopbouw beter waren dan VIOS. Nadat beide ploegen twee sets hadden gewonnen en de score in de vijfde set 12-12 aanwees, bereikte de spanning een hoogtepunt. V/eer was het de on ervarenheid van de zeer jonge Panters ploeg die aanleiding gaf tot wat panieke rig spel voor het net, hetgeen de setwinst (12-15) en de wedstrijd aan VIOS liet. Voor de Panters dames moet het een voldoening zijn te weten, dat niet voor andere overgangsploegen onder gedaan behoeft te worden als straks de ervaring een woordje mee gaat spreken. De jonge Panters formatie trok in de eerste set snel van leer en maakte het de VIOS dames danig lastig. De nog lang niet voldoende uit de kluiten gewassen Veenendaalsen waren in technisch opzicht de VIOS ploeg de baas. De listig in de verdediging van VIOS geplaatste ballen deden die ploeg keer op keer misgrijpen en Panters liep uit tot maar liefst 13-2. VIOS kwam. terug tot 15-7, doch luid aan gemoedigd speelden de Panters rustig door en wonnen de eerste set met 15-7, 1-0. Ook de tweede set was van goede kwaliteit. De jonge zusjes Ditty en Timie Hiensch, Margriet van Otterlo en Josje Jansen blijken uit het goede volleybalhout te zijn gesneden, want ondanks de grotere druk die VIOS ging uitoefenen op de Panters verde diging hielden zij het hoofd voorals nog koel en droegen er tce bij dat de stand lang in evenwicht bleef. Zelfs namen de Panters een mocie 8-2 voor- J sprong, maar vooral door hard ser veren kon VIOS weer bijkomen. Bij de stand 10-10 rammelde het wat in de Panters veste waar VIOS gebruik van maakte door stevig door te drukken en de set te winnen met 10-15, 1-1. De derde set zou ook een prooi voor VIGS gaan worden. Maar voor het zover was, was wel het een en ander gebeurd. Aanvoerster Ada Smit van de Panters moedigde haar teamgenoten aan tct vooral safe en doordacht aan- .alsspcl, terwijl Thca Thiers het hare er tce bijdroeg, dat aanvallend de no dige punten werden binnengehaald. VIC'S kwam iets meer tot stevige aan vallen en zette de Panters verdediging veer gretc problemen. Met 9-15 ging deze set n~ ir VIC.S en Panters stond achter .net 1-2. Maar in c'.c vierde set kwanten de i anters fel terug. De wetenschap het ditmaal te kunnen deed hen vleugels Ir. ij gen en de verbaasde VIOS ploeg meest toezien dat zij op dat moment de mindere was van het tct degrada tie gedoemde Panters. Gced serveren en bekeken aanvalsactics deed de vier de set near Panters gaan met 15-10 en dc stand was weer gelijk. 2-2. In de vijfde en beslissende set gaven beide ploegen elkaar bijzonder weinig toe. Zij hielden gelijke tred tot 12-12 nadat lange ralleys en spectaculaire verdedigingsacties door beide ploegen de spanning ten top deed voeren. Na een time-cut van de Panters kregen de jonge Fanters het op dit beslissend moment toch neg weer te kwaad met de zenuwen en door drie simpele fou ten kreeg VIOS de wedstrijd min of meer cadeau. Panters verloer deze set dus met 12-15 en de wedstrijd met 2-3. Het staat wel vast dat de komende thuiswedstrijden nog lang niet door de bezoeksters zijn gewonnen en dat het publiek volledig aan de trekken zal komen. Het tweede dames team trok naar IJsselstein en speelde een goede wed strijd tegen VIVES 3. Wederom kon den twee winstpunten worden toege voegd aan het toch al hoge saldo. Deze meisjes moeten blijven winnen want bij een misstap van USS 2 doet een kampioenskans zich voor. Panters 3 won thuis zoals het wilde van de zeer matige ploeg SDO 2 uit Culemborg. De Veenendaalsen stonden .geen set af en wonnen ruim met 3-0. In zijn openbare vergadering van 6 januari jl. heeft het bestuur van het Landbouwschap ruime aandacht be steed aan de vraag of het gewenst is in het kader van het landbouwbeleid subsidies te verstrekken aan afzonder lijke bedrijven. Het bestuur is toen nog niet tot een definitieve uitspraak ge komen. Het dagelijks bestuur en het secretariaat zouden aan de hand van de besprekingen in het bestuur een standpunt formuleren en dit dan in de vergadering van februari aan het be stuur ter beoordeling voorleggen. Blijkens mededeling in de openbare vergadering van het bestuur van 3 fe bruari j.l. kon dit standpunt nog niet worden geformuleerd. De eerste reden daarvan was, dat minister Biesheuvel ondertussen te Brussel een verklaring heeft afgelegd over dit onderwerp. De tekst van deze verklaring stond nog niet ter beschikking van het dagelijks bestuur toen dit de agenda van de bestuursvergadering moest samenstel len. De tweede reden was, dat het da gelijks bestuur nog wilde beschikken over meer gegevens omtrent datgene wat in het buitenland in dit opzicht geschiedt. Daarom is de behandeling van dit punt verschoven naar een vol gende vergadering van het bestuur. NA IIET 35STE JAAR GEVAAR VOOR HET HART Een onderzoek, dat onlangs werd ver richt door de Wereldgezondheidsorganisa tie in 22 landen, heeft uitgewezen dat bij na de helft (48*/«) van alle doodsoorzaken te wijten is aan hart- en vaatziekten. De Verenigde Staten en Schotland staan per- centagegewijs bovenaan de ranglijst met 55 procent. Zweden en Australië bezetten de tweede plaats met 54 procent, Enge land heeft een percentage van 52 procent Nederland en Zwitserland blijven even onder het gemiddelde met 47 procent West-Duitsland ligt echter nog lager met 43 procent. In vele landen is vooral ader verkalking de grote boosdoener. De vol gende tabel geeft een overzicht van de verschillende leeftijdsgroepen en procen tuele sterfgevallen door hart- en vaat ziekten. jaar procenten 0—34 9*/. 35—44 22'/» 45—54 32 55—64 43*/. 65—74 53°/. 75 en ouder 59°/» Vrouwen tussen de leeftijd van 35 tot 54 jaar hebben veel minder last van deze ziekten dan mannen. Uit het onderzoek blijkt dat in vele landen een groot aantal mannen reeds na hun 35ste jaar een ge vaar voor deze ziekten lopen. Tussen de 35 en 44 jaar overleden 25 tot zelfs 33 procent van de inwoners van bepaalde landen. Het bekende Coktail-trio dat het hoog tepunt vormde tijdens de muziekuit voering van Crescendo te Eist, j.l. vrij dag. PRIJSWIJZIGINGEN VOORBEHOUDEN Deze reklame is geldig van 10-3 t/m 17-3 Volgens mededelingen van het Cen traal Bureau voor de Statistiek be schikte in mei 1964 de Nederlandse landbouw over 111.700 landbouwtrek kers tegen 104.100 in mei 1963 (+7,3%). De totale capaciteit van het trek- kerpark steeg van 2.580.000 tot 2.858.000 pk 10.8%). Een verdeling van de trekkers naar eigendom laat zien dat het aantal trekkers in bezit van land- en tuin bouwbedrijven het sterkst toeneemt nl. van 90.229 tot 97.340 7,9%), terwijl de uitbreiding bij de loonbedrijven 617 stuks 6%) bedraagt. Het aantal melkmachine-installaties bedroeg in mei 1964: 70.519 d.w.z. een uitbreiding t.o.v. 1963 met 6.558 in stallaties 10,3%). DE JEUGD OP DE FIETS Voor iedere jongen en ieder meisje in Nederland is dc fiets een onontbeerlijk vervoermiddel voor dagelijks gebruik, zoals ook uit de cijfers van de omzet in jeugd- en kinderfietsen blykt. Naast het gebruik van de fiets voor vervoer naar school en voor boodschappen doen wordt aanzienlijk gestimuleerd als onderdeel van op het ogenblik het jeugd-fietstoerisme een nuttige vrijetijdsbesteding. Verschil lende jeugdorganisaties hebben voor het komende seizoen toertochten voor de jeugd in hun programma's opgenomen. Land- en tuinbouwtrekkers 1963 Aantal trekkers in eigendom van: land en tuinbouwbedrijven 90.229 combinaties 2.762 coöperaties 737 loonbedrijven 10.362 1964 97.340 2.637 745 10.979 Totaal aantal trekkers 104.090 111.701 Totaal aantal pk's 2.579.090 2.857.990 Melkmachines Aantal installaties 63.961 70.519

De Vallei | 1965 | | pagina 6