Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken ontketent storm van enthousiasme Gemeentelijke afdelingen gaan verhuizen PRINSES MARGRIET VERLOOFD Gesprek nodig tussen Centrale Hervormde Kerkeraad en Sola Fide Scholingswerk christelijke vakbeweging Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel In Veenendaal zongen middelbare scholieren staande het Wilhelmus Ds. J. Overduin sprak voor televisie Voorjaarsshow van Modehuis Hienscli WIST U .WEKKERS VA. 39c JAARGANG VRIJDAG 12 MAART 1965 Nr. 20 Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal TeL 0 8385-2022 (2 UJnen) - Giro 563427 RedakÜe: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kannen ook worden opgegeven bQ de agentschappen van „De Vallei" In plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzcn op aanvraag Minimum per advertentie 5, Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent H00FDSTP 91 - VEENENDAAL ll»l EEN BLOEM IN DE ZON De verloving van H.K.H. Prinses Margriet met de Nederlandse student Pieter van Vollenhoven Jr. heeft overal in het land aanleiding gegeven tot een storm van enthousiasme. Direct na de mededeling, die H.M. de Koningin woensdagmiddag om kwart over één via radio en televisie aan het Nederlandse volk deed, gingen de vlaggen in top en kon men overal de blijdschap over deze verloving waarnemen. WILHELMUS Leerlingen van het chr. Lyceum in Veenendaal hoorden onder intense stil te de bekendmaking aan. Na de ge lukwens van de minister-president hie ven de jongelui spontaan het Wilhel mus aan. Andere scholen werden ge- Het gemeentebestuur van Rhenen zend direct na de bekendmaking een gelukstelegram naar het verloofde Paar. De Burgemeester Jhr. Mr. Bosch Rid der van Rosenthal verklaarde bijzonder verheugd te zijn over deze verloving Telegram en ook ziJn bevolking had prettig ge- reageerd. De vraag of het verloofde Paar elkaar in deze omgeving n.L op het Studentenlustrum in Wageningen had leren kennen kon de Burgemees ter niet bevestigen, maar de geruch ten daaromtrent waren ook tot hem doorgedrongen. HET JONGE PAAR OP HET CATSHUIS Donderdagochtend waren prinses Mar griet en haar verloofde met het Ko ninklijk paar te gast op het Catshuis in Den Haag. We zien het hoge gezel schap hier met mr. Marijnen gefoto grafeerd. sloten, want de „leerlingen hadden toch geen aandacht voor hun werk meer" zo werd gezegd. Op alle openbare ge bouwen werd de vaderlandse driekleur gehesen en ook een groot aantal par ticulieren gaf van hun vreugde blijk door de vlag uit te steken. Zelfs bij enkele afgelegen woningen in deze streek ontdekten we het rood-wit en blauw, wapperend in de maartzon. Toespraak Terwijl het verlovingsfeest op Soest- dijk in volle gang was en de NCRV in het kader van haar programma „Een tegen allen" met een wagen op weg was om het jonge Paar een cadeau uit Oirschot aan te bieden, vertrok een andere NCRV wagen naar Veenendaal om de geref. predikant Ds. J. Over duin op te halen, om na deze uitzen ding een toespraak te kunnen houden. De predikant was geheel onvoorbereid en had juist een kerkdienst geleid. Ds. Overduin legde in zijn toespraak voor de t.v. de nadruk op het feit dat bij deze verloving met een uiterlijke tra ditie is gebroken omdat de verloofde van de Prinses niet van adellijke of prinselijke bloede was, maar met de innerlijke traditie is in 't geheel niet gebroken. Ons Oranjehuis stelde zich in het verleden al op om ons Volk te dienen en ook thans nog zien de le den van Ons Koninklijk Huis hun dienende opdracht, getuige het feit dat Prinses Margriet zich aan de verple ging van zieken wilde wijden. Hierin wordt het Koninklijke openbaar, waar bij Ds. Overduin nog wees op Christus, die ook gekomen is om te dienen. De Veenendaalse predikant wenste het verloofde Paar van harte Gods zegen toe. De Centrale Kerkeraad van de Ned. Hervormde gemeente heeft een samenspre- king gehad met de voorzitter van de provinciale kerkvergadering van Utrecht, ds. M. Groenenberg en de kerkvisitatoren ds. N. den Oudsten en ds. A. de Zeeuw over de kwestie Sola Fide i.v.m. de vraag of er een buitengewone wijkgemeente zal worden gesticht. In het Herv. kerkblad schrijft de praeses van de Hervormde kerkeraad, ds. A. Vroegindeweij, dat het gesprek in vele opzichten verhelderend heeft gewerkt. Er werden verschillende pro blemen en vragen behandeld, maar men bleef steken in de vraag of er hier sprake is van een modaliteitsver- schil, een accentsverschil zo men wil, of een wezenlijk verschil in prediking en catechese. Daarbij werd herinnerd aan de uit spraak van de Dordtse Synode van 1618-1619 waar deze vraag ook aan de orde is gekomen en die tenslotte con cludeerde dat er van een kerkelijke band met de Remonstranten destijds geen sprake kon zijn. Daar had men te maken met een wezenlijk verschil. Ds. Vroegindeweij stelt de vraag: Bestaat er nu ook een dergelijk wezen lijk verschil tussen Sola Fide en de ge wone Hervormde gemeente van Vee nendaal? Of is er alleen sprake van een verschil in vorm en accent? Dit zijn vragen die men ernstig moet ne men en waarover gesproken moet wor den, aldus ds. Vroegindeweij. Daarom is op het programma gezet een samen- spreking van de Centrale kerkeraad met de kerkeraad van de buitengewone wijkgemeente in wording. Deze kerke raad moet echter nog gekozen worden. Daarom zal de bespreking pas plaats hebben zodra Sola Fide zijn kerkeraad heeft. Modehuis Hiensch houdt op donder dag 18 maart een modeshow van mo dellen gemaakt van de populaire „Men- ko" stoffen. De kollektie, die de naam kreeg „Collection Cecile '65" werd ont worpen door de bekende Nederlandse couturier Dick Holthaus. Zowel in de zaak, die onlangs een hernieuwde uit breiding onderging in de afdeling da- mes-confectie, als in de etalages zullen mannequins doorlopend de gehele dag showen. De dames, die al eens een be zoek brachten aan de zaak weten dat de naam Hiensch borg staat voor 'n ex clusieve en modieuze kollektie, wat op deze show nog beklemtoond wordt door een mode-ontwerper van Parijse klas- „Het is voor elk jong meisje een leuke zaak verloofd te zijn en ik wens Prinses Margriet en haar ver loofde dan ook veel voorspoed toe", aldus de eerste burger van de Grebbestad. Golf De voörzitter van de centrale her vormde kerkeraad te Veenendaal, Ds. A. Vroegindewey, schreef in het kerk blad dat de verloving van prinses Margriet met de Nederlandse jonge man Pieter van Vollenhoven een golf van enthousiasme door het Nederland se volk heeft doen gaan. In de vreugde van het Koninklijk Gezin wilde de her vormde gemeente gaarne delen. Zo heeft ook deze omgeving de aan kondiging van de verloving met en thousiasme begroet. Gebleken is dat Prinses Margriet een grote plaats in neemt in de harten van ons volk en onze redaktie wil zich gaarne aanslui ten bij die duizenden gelukwensen, die hel jonge Paar in deze dagen hebben bereikt. COLLECTE O.C.B. De onlangs gehouden collecte voor het ontspanningswerk voor de bejaar den in Veenendaal heeft het mooie be drag opgebracht van bijna f 5300, Het bestuur van de Stichting O.C.B. is er dankbaar voor, dat de Veenen- dalers het belangrijke werk, dat in het belang van de jaarden wordt ge daan op de juiste waarde weten te schatten. Wij stellen het dan ook op prijs de fabrikanten, grossiers, winkeliers en alle ingezetenen van Veenendaal har telijk dank te zeggen voor de wijze waarop zij het werk ten behoeve van de Veenendaalse bejaarden ook finan cieel hebben willen steunen. Ook de collectanten brengen wij hartelijk dank voor hun belangrijke medewerking. Het feit, dat zo velen bereid zijn het werk van onze stichting ook in finan cieel opzicht te steunen, zal voor het bestuur zeker een aansporing zijn om ook in de toekomst dienend bezig te zijn in het belang van onze bejaarden. Namens het Bestuur van de Stichting O.C.B. L. R. A. Ester, secretaris. BURGERLIJKE STAND EN HUISVESTING IN LINQUENDA Met ingang van dinsdag 16 maart a.s. zullen de afdelingen van de burgerlijke stand, mili taire zaken en het kantoor van de huisvestingsambtenaar ge vestigd zijn in het gebouw Lin- quenda op Kerkewijk 16. De betreffende sercretarie-afdelin- gen zijn iedere werkdag voor het pu bliek geopend van 9-12.30 uur behalve zaterdags. De bevolking is te bereiken onder telefoonnummer 3190 en de huisvesting onder 3138. Op maandag morgen 15 maart kan men zich voor de afdelingen burg. stand en mil. za ken nog wenden tot het adres Hoofd straat 92 en voor huisvesting aan de Tuinstraat. Men wordt verzocht maandagmiddag niet te telefoneren om de verhuizing zo vlot mogelijk te doen verlopen. HEER J. C. VAN SCHAIK (LEIDEN) NIEUW HOOFD VAN PATRIMONIUMSCHOOL Tct hoofd van de he,rvormde Patri- moniumschool is in de plaats van wy- len de heer A. C. Schilperoort benoemd de heer J. C. van Schaik, thans hoofd van de Chr. Nat. Zuiderparkschool te Leiden. Het nieuwe schcolhccfd zal zijn func tie cp 1 aug. a.s. aanvaarden. De heer Van Schaik is 45 jaar, is gehuwd en heeft drie kinderen. Hij is geboren in Hilversum en was na zijn ULO- en Kweekschoolopleiding werkzaam als onderwijzer te Loosdrecht en IJssel- muiden. Van 1956-1960 was de heer Van Schaik schoolhoofd van de Chr. schoei te Veen (N. Br.) en vanaf 1960 tot heden is hij verbonden aan ge noemde school te Leiden. De heer Van Schaik deelde ons mede dat hij te Leiden hoofd is van een Chr. Nat. school omdat de specifiek Herv. scholen in de Sleutelstad uitgaan van de midden-orthodoxe richtingen. De Zuiderparkschocl heeft de Geref. be ginselen gehandhaafd en is aangeslo ten bij het Geref. Schoolverband in de Herv. kerk, waarvan de heer Van Schaik voorzitter is. Ook is hij voorzitter van de afdeling van de Geref, Bond in die stad, die volgens de heer Van Schaik veel steun ondervindt van het kerkelijk Modera- men bij het beleggen van avonddiens ten. Ds. L. Kievit is de enige Geref. Bondspredikant in Leiden. DIEFSTAL VAN ONDERDELEN IN BOUWKEET Woensdag werd ingebroken in een werkkeet op een terrein in De Enge lenburg waar de fa. K. uit Eist werk zaamheden verricht. De hele ruimte was overhoop gehaald en een aantal onderdelen wordt vermist. Van de da- der(s) ontbreekt nog elk spoor. De door het C.N.V. georganiseerde scholingscursus „Sociale Vorming" die in het afgelopen winterseizoen gedurende een vyftiental avonden werd gehouden is een groot succes geworden. Aan ongeveer dertig deelnemers aan deze cu.rsus kon afgelopen dinsdagavond een diploma worden uitgereikt door de oud-C.N.V. voorzitter C. J. van Mastrigt. Hy bracht de dank over van het C.N.V.-bestuur voor het doorzettingsvermogen van de cursisten om zich de toch waarlijk niet eenvoudige lesstof eigen te maken. Het gaat erom de kaderleden van de Christelijke Vakbeweging nog beter dan tot nu toe in staat te stellen hun verantwoordelijk werk ten dienste van de naaste en van de beweging te ver richten. Als christen is het vaak moei lijk in deze gecompliceerde maatschap pij de juiste houding te vinden, deze cursus is een poging behulpzaam te zijn bij de beantwoording van de vele vragen en_ vraagstukken die zich voor doen, aldus de heer Van Mastrigt. Namens de cursisten werd het woord gevoerd door de plaatselijke voorzitter van „Unitas" de heer Blankespoor. Hij bracht de dank over van de deelne mers voor de voortreffelijke opgezet te cursus en voor het goed verzorgde lesmateriaal. Naar de mening van de heer Blankespoor heeft deze cursus ze ker bijgedragen in een beter inzicht in vele problemen en hij sprak als zijn mening uit, dat de deelnemers in hun dagelijkse werk zeker veel met het tij dens de cursus geleerde zullen kunnen doen. Als blijk van waardering voor de wijze waarop de docenten hun werk hebben gedaan bood hij hen een boe- kenbon aan. Voor de docenten werd het woord gevoerd door de heet. Ester, districts bestuurder van „Unitas". Hij stelde zeer ingenomen te zijn door de wijze waarop door de deelnemers aan het slagen van deze cursus is medegewerkt. Nadrukkelijk stelde hij vast, dat het belang van de Christelijke vakbewe ging en het belang van de leden wordt gediend door voor hun taak berekende kaderleden. Ook _een regelmatige be zinning op de taak en doelstelling van de Christelijke vakbeweging achtte hij van uitermate groot belang. Het we zen van de Christelijke vakbeweging wordt mede bepaald door de wijze waarop de kaderleden hun verant woordelijkheid weten te dragen, aldus de heer Ester. Naast de heer Ester werkten als do centen aan deze cursus mede, Mr. Rie- tema, directeur van het Gew. Arbeids bureau te Arnhem en de heer Bootsma, economische medewerker van de Chr. Metaal Bedrijfsbond. Bromfietser kreeg ernstig beenletsel na aanrijding Woensdagmiddag om half zes reed J. B., geboren in Londen, maar thans domicilie houdende in het woonwagen kamp te Wageningen op de hoek Mul derslaan - Prinsesselaan tegen de Vee nendaalse bromfietser J. W. v. Burken op. De Veenendaler kwam op het weg dek ten val en bleef vrij ernstig ge wond liggen. Nadat een arts de eerste hulp had verleend werd de heer Van B. met een gecompliceerde beenbreuk en overig letsel naar het Julianazie- kenhuis overgebracht. Het jaar 1913 zette somber in. Nederland was door de Duitsers, Nederlands Indië door de Japanners bezet. De Duitse oorlogsmachine scheen onstuitbaar. Weliswaar vochten de Russen krampachtig om de ruïnes van Stalingrad, maar deze stad was toen nog niet geworden tot de eerste mijlpaal op de weg naar de ondergang van het Derde Rijk. De onbeperkte duikbotenoorlog vergde grote offers, niet in de laatste plaats van de Nederlandse koopvaardij. Hier, in ons land, waren de Jodendeportaties in volle gang. Duisterder dan ooit was de maand januari. Toen kwam het bericht van de geboorte van Prinses Margriet en bracht een glimlach op sombere gezichten. Een glimlach, meer niet. Want zou deze dochter van het Huis van Oranje wel ooit de vaderlandse bodem betreden? Zij was een kind van de ballingschap. Het prinselijk gezin ver toefde in Ottawa. Prinses Margriet zou, in Canada geboren, daardoor automatisch Canadees staatsburgeres worden. dat de politie gisteravond enkele tientallen Veenendalers op de bon zette? dat bij controle bleek dat het ach terlicht van de fiets niet brandde? dat de overtreders gelijk konden af rekenen? dat de bewoners van de Prins Bern- hardlaan niet bij de juiste tijd zijn? dat een blik op de toren van de Ju- lianakerk hen in de war zal bren gen? dat de klok nu al enkele weken stilstaat? dat hij permanent tien minuten voor vier aanwijst? ~k~— fóetzcruUiiciïe hf.50 voor betere uurwerken Een klas van de Patri- moniumschool, dinsdag morgen, gebogen over de opgaven van het schriftelijk verkeer s- examen. In totaal na men 550 Veenendaalsee schoolkinderen aan het examen deel. H.K.H. Prinses Margriet en haar verloofde Pieter van Vollenhoven stralend van geluk na de bekendmaking van hun verloving. Foto Max Koot. Men moest zijn toevlucht nemen tot bui tengewone maatregelen. De vleugel van het ziekenhuis in Ottawa, waar Prinses Juliana haar derde kind ter wereld zou brengen, werd tijdelijk tot Nederlands grondgebied verklaard en zo werd Prin ses Margaretha Francisca toch als Neder landse geboren. Enkele maanden later werd zij gedoopt in de St. Andrews Church te Ottawa en het was de Neder landse koopvaardij, die daarbij peet stond. Margriet zou zij worden genoemd, zo besliste Prinses Juliana, en de margriet, de witte bloem met het gouden hart, sym boliseerde voor haar het offer, door zo- velen aan het front, in het verzet en voorzeker ook op zee door marine en koopvaardij, voor de vrijheid van hun land gebracht. Een flauwe zonnestraal was door de wolken gebroken en bleek een voorbode van de zon der vrijheid, die twee jaren later weer zou gaan schijnen. Prinses Margriet en haar zusters, Beatrix en Ire ne, kwamen terug in Nederland. Prinses Juliana nam de taak van haar moeder over en het leek of ztf van die moeder de afkeer had geërfd van wat Wilhelmina noemde de „gouden kooi", waarin zy haar leven lang opgesloten had gezeten. Haar kinderen genoten zoveel mogelijk van de vrijheid. Met andere kinderen gingen zij naar school in „De Werkplaats" van Kees Boekc, met andere jongelui bezochten zij later de universiteit. Zij leefden temidden van het volk. Dat gold zeer zeker voor Prinses Mar griet, die tussen de zusters een beschei den plaats innam. Aller ogen waren ge richt op Beatrix, de kroonprinses. Daar naast eiste Prinses Irene de aandacht op, een aandacht, die ongezonde aspecten kreeg toen zij door haar huwelijk met een Spaanse troonpretendent zover bleek te zijn verwijderd geraakt van de denk beelden van het volk, dat haar zijn ge negenheid had geschonken en haar on danks dat alles niet vergeten heeft. Prinses Margriet ging rustig haar gang. Zij manoeuvreerde haar auto door het drukke verkeer van de universiteitstad, zij volgde de colleges, zij vierde feest met de studenten en bleek een al even ent housiaste beoefenaarster van de winter sport als haar familieleden. En zo kon ook de thans 22-jarige prin ses, vry'wcl ongehinderd door publieke belangstelling, de vriendschap met haar mede-student, Pieter van Vollen hoven, laten rijpen tot een Inniger verstandhouding. Het is een unieke gebeurtenis in ons vorstenhuis, dat een Prinses zich verlooft met een Nederlander en dan nog Neder lander zonder titel of adelijke staat. Veel is er gespeculeerd. Prinsen van regerende of gewezen vorstenhuizen liet men de revue passeren. Daardoor wellicht ook schonk men geen aandacht aan de vriend schappelijke verhouding tussen de twee, die als „gewone" mensen met elkaar om gingen. Prinses Margriet staat nu opeens in het volle licht van de publieke belangstel ling. De sterke voorliefde voor het vor stenhuis, die dreigde iets van haar glans N D S 1 9 30l Makelaars- en Assurantiekantoor! BROUWER Kanaal weg 2 Veenendaal Telef. 08389-2918 na 6 uur 3329 Alle verzekeringen Financieringen Hypotheken Koop en verkoop van onroerend goed Taxatie» te verliezen tengevolge van recente, smar telijke gebeurtenissen, bloeit weer op. Het feit, dat Prinses Margriet zo zelfstandig haar onconventionele keuze deed, dat haar ouders daarmee van harte instem men, heeft ons doen beseffen, dat Konin gin en Prins zowel als hun kinderen men sen zijn van de nieuwe tijd en hun demo cratische beginselen beleven tot in de sfeer van hun particuliere leven. Straks, als Prinses Margriet is afge studeerd, gaat zij nog enige tijd „in de verpleging", een morele ruggesteun voor de zeer vele vrouwen en meisjes, die dit beroep, dat tegelijk een roeping is, heb ben gekozen. Lang heeft de MARGRIET in het ver borgene gebloeid. Nu staat zy in de volle zon. De zon der genegenheid van het Neder landse volk! VEENENDAAL Vrijdag 12 maart: Jaarvergade ring CHU in hotel De Koren beurs. Spreker: het Tweede Kamerlid, de heer W. Scholten. Vrijdag 12 maart: Ledenvergade ring Chr. Plattelandsjongeren in hotel De Korenbeurs. Zaterdag 13 maart: Prof. Moens uit Wageningen spreekt voor Bijbelkring in Chr. Geref. Kerk Hoofdstraat. Zondag 14 maart: Jeugdappel in Petrakerk, 8 uur. Inleider: ds. H. Volten uit Rhenen. Onder werp: K 8385-2527. Dinsdag 16 maart: Lezing door de heer H. Hofhuis over Kongo voor Ver. van Huisvrouwen in hotel De Korenbeurs. Dinsdag 16 maart: Jaarvergade ring EHBO in Ritmeesterkan tine. AMERONGEN Vrijdag 12 en zaterdag 13 maart: Winteruitvoering Sportvereni ging in Dorpshuis.

De Vallei | 1965 | | pagina 1