Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Veenendaals Roode Kruis bezocht patiënten van hospitaalschip GROOTSE P.T.T. MANIFESTATIE IN VEENENDAAL Harmonie „Caecilia" en Tiroler Kapel (Rhenen) bliezen op Tielse kade RAADSVERGADERING AMERONGEN De Zwarte Schapen op Koninginnedag tegen Streekelftal op de Burgwal in Amerongen Wat nu weer...? Agenda Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Oveiberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswonde Scherpenzeel Nieuws uit de omgeving Vragen over leegstaande flat in Sell rij verspark Jt c: mm Postharmonie uit Utrecht geeft concert op de Markt Vijf burgemeesters uit streek zijn uitgenodigd MULDER verZEKERen is ZEKERheid OVERBERG SCHERPENZEEL 39e JAARGANG DINSDAG 16 MAART 1965 Nr. 21 Bedaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal TeL 0 8385-2022 (2 lQnen) - Giro 563427 Re dak tie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kannen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in plaateen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 5,— Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Maandagavond lag het Roode Kruishospitaalschip „J. Henry Dunant" met 72 patiënten aan boord in de Waalhaven te Tiel. Aan vankelijk zou het schip in Rhenen meren, maar door de lage waterstand van de Rijn was men gedwongen uit te wijken naar de Tielse haven. Het Roode Kruis afdeling Veenendaal adopteerde voor deze ene avond de patiënten, meisjes van het Jeugd Roode Kruis droegen cadeautjes aan en de Veenendaalse Harmonie „Caecilia" strooide samen met de Rhenense Tiroler Kapel haar muzikale klanken uit over het kadehoofd. TRIP De „J. Henry Dunant" begon gister morgen een vijfdaagse trip over de Nederlandse rivieren. Aan boord be vonden zich ruim 70 chronische patiën ten, afkomstig uit de gehele provincie Utrecht. Mevr. v. Gelderen-v. Vliet uit Rhenen en de heer G. Hovestad uit Eist waren de enige streekgenoten, die we op het hospitaalschip ontdekten. De boot vertrok uit Utrecht, meerde gisteravond in Tiel, vertrok vanmorgen naar Lobith en zal in de loop van de week in de havens van Dordrecht en Bruinisse aanleggen. Vrijdagavond is men dan weer in Utrecht teruz- Presentjes De afdeling Veenendaal van het Ro de Kruis verwelkomde de patiënten. Vier meisjes van het Jeugd Rode Kruis t.w. Trudi Gaasbeek, Magda v. d. Bosch, Celia van Beek en Elly Hiem- Niet schuldig De politie te Veenendaal hield zater dagnacht een jongeman uit Oosterbeek aan, die op de Nieuwe weg ter hoogte van het R.K. kerkhof stond te liften. Hij hield zich op bij een geparkeerde personenauto. Na onderzoek bleek dat de 19-jarige v. d. V. zich diverse ma len aan joy-riding en diefstal had schuldig gemaakt. Deze keer was hij niet schuldig, zodat hij op vrije voeten werd gesteld. DE VELUWE: Op de Veluwe, om pre cies te zijn in de buurt van Ugche- len en Oelen is varkenspest uitge broken onder de wilde varkens. Hier door is er groot gevaar ontstaan dat deze ziekte over zal slaan naar de boerderijen, te meer daar de be smette varkens zich niet binnen een omheind gebied bevinden. Men heeft tegenmaatregelen genomen in de vorm van het vangen van gezonde beesten en het inenten daarvan, maar de deskundigen betwijfelen of der gelijke maatregelen toereikend zijn. WAGENINGEN: Onder de titel „Hitier van begin tot end in beeld en prent" wordt vanaf 16 maart tot eind maart een tentoonstelling gehouden van po litieke spotprenten over de periode 1933-1945. Deze tentoonstelling wordt georganiseerd in het kader van het Zesde Lustrum van de studenten toneelvereniging Unitas Studiosorum Vadae en de viering van het vierde lustrum van de bevrijding van ons land. De tentoonstelling wordt ge houden boven de Nutsspaarbank aan de Stationsstraat. stra boden aan alle patiënten een ge schenk aan. De heren werden verwend met een echt Veenendaals produkt, een doos sigaren, dë dames ontvingen een presentje dat meer in de vrouwe lijke lijn lag. Ook de colonnecomman dant dokter Rijlaarsdam bezocht de patiënten evenals de bestuursleden de heren van Pijpen en van Benthem. De verrassingen werden zeer op prijs ge steld, getuige de dankbare gezichten aan boord. Muziek Hierna arriveerde de twee muziek corpsen op de Tielse kade. De Tiroler Kapel uit Rhenen speelde een aantal vrolijke marsen, waarna Caecilia een half uur lang op de koude kade con certeerde. De Veenendaalse Harmonie liet een aantal bekende marsen horen en als toegift een taptoe. De patiënten op het hospitaalschip waren door luid sprekers met de wal verbonden, zodat de muziek overal hoarbaar was. Vrolijk De scheensarts, dokter W. F. v. d. Helm vertelde dat het aan boord vro lijk toeging. Er heerst een fijne stem ming, ook onder het 34 man tellende verplegend personeel. Dokter v. d. Helm. gewestelijk Rode kruiscomman- dant selecteert de patiënten die de reis zullen meemaken. Dit seizoen wor- ,Vrolüke Tiroler melodietjes voor de patiënten aan boord van het Roode Kruishospitaalschip doo.r de leden van de Tiroler kapel uit Rhenen. den 31 wekelijkse tochten georgani seerd. Overal waar de „Henry Dunant" aan legt komen enthousiaste Roode Kruis mensen aan boord om het de patiënten wat gezellig te maken. Dat zal deze week ook het geval zijn in Lobith, Dcrdt en Bruinisse. Vanmorgen om 9 uur is de boot vertrokken in de richting Lobith. Om half tien 's avonds gaan de lichten uit, dan worden de opvarende:» in bed gestopt. De mannen op de Henry Dunant hadden gevraagd of niet de mo gelijkheid bestond dat ze woensdag avond de voetbalwedstrijd-N.-Ierland- Nederland op de televisie konden zien. Maar ik geef daar niet aan toe, zegt dokter v. d. Helm, het is hier dagelijks een levende televisieuitzending. Na afloop van het Veenendaalse be zoek dankte de scheepsarts de Roode Kruismensen en de muzikanten uit Veenendaal en Rhenen voor hun atten tie. Dokter v. d. Helm had het wel jam mer gevonden dat men niet in Rhenen kon meren, maar over twee jaar zal dat hoogstwaarschijnlijk geen probleem meer zijn (de arts doelde bijlkbaar op het gereedkomen van de Amerongse stuw), waardoor de hoogte van de wa terstand in de hand kon worden gehou den. Tegen negen uur vertrok het gezel schap met enkele bussen weer naar Veenendaal en werden de opvarenden van de Henry Dunant „bedklaar" ge maakt. De heer L. R. A. Ester, lid van de Veenendaalse gemeenteraad voor de A R. heeft het college van b. en w. de volgende vragen gesteld n.a.v. het feit dat een flatwoning in het Schrijvers park ongeveer een jaar leegstaat. De heer Ester schrijft aan het college: Gezien het grote belang, dat moet worden toegekend aan de volkshuis vesting en in acht genomen de vele problemen, die zich voordoen om wo ningzoekenden van woonruimte te voorzien is het een algemeen belang ervoor zorg te dragen dat de beschik bare woonruimte zo billijk en zo snel mogelijk wordt verdeeld. In verband hiermede neemt ondergetekende de vrijheid de volgende vragen aan uw college voor te leggen met het verzoek deze - indien mogelijk - te beantwoor den. a. Is het uw college bekend, dat het pand Schrijverspark 117II (Multa- tuliflat) reeds ongeveer een jaar leeg staat? b. Is uw college niet met ondergete kende van mening, dat dit - gezien de huidige woningnood - een bij zonder ongewenste situatie is? c. Indien vorenstaande vragen beves- d. L. R. A. Ester tigend moeten worden beantwoord is uw college dan bereid te bevorde ren dat op de kortst mogelijke ter mijn aan deze ongewenste situatie een einde wórdt gemaakt? Is uw college bereid, gezien het feit dat het hier gaat om een z.g. „fabri kantenwoning" kentakt op te nemen met de directies yap de belangheb bende bedrijven cm te bevorderen, dat een situatie als bedoeld in vraag a in het vervolg wordt voorkomen? Met gehuurde auto er vandoor Vrijdag werd door de politie te Brielle gearresteerd de Veenendaler H. die met een gehuurde auto aan de zwier was. Te- samen met enkele kameraden had H. de auto in Lunteren gehuurd. De politie in Brielle, die de zaak niet vertrouwde, nam H in hechtenis. Donderdagavond vond ten gemeentehuize van Amerongen een vergadering plaats van de gemeenteraad. Alvorens over te gaan tot de behandeling van de stukken, op de agenda geplaatst stelde de voorzitter, Burgemeester van den Bosch de raadsleden voor uiting te geven aan de v.reugde betreffende de verloving van Prinses Margriet met de heer Pieter van Vollenhoven. Een tweetal telegrammen werden verzonden t.w. één naar H. M. de Koningin en één naar Prinses Mar griet. Met betrekking tot de wethouderssalarissen werd door gedeputeerde sta ten een nieuwe schaal ontworpen. Daar gezien het aantal inwoners deze gemeen te thans valt in de klasse V wordt aan G.S. voorgesteld om de wethouderssala rissen vast te stellen op het maximum t.w. f 3000, Ten behoeve van de viering van de a.s. bevrijdingsdag stellen burgemees ter en wethouders voor f 0,50 per in woner ter beschikking te stellen ten einde een feestdag voor allen te or ganiseren. ONBEWOONBAAR VERKLARING Gezien een advies van de hoofd ingenieur directeur van de volkshuis vesting en de bouwnijverheid is de woning Burg. Jhr. H. v. d. Boschstraat 97 in een dermate slechte toestand ko men te verkeren, dat er geen verbete ringen meer zijn aan te brengen. In verband hiermede spreekt de raad de onbewoonbaarverklaring van genoem de woning uit. GRONDAANKOOP In aansluiting op vorige grondaan kopen stelden burgemeester en wet houders voor grond aan te kopen, lig gende aan de Boslaan en eigendom van de heren P. en C. de Haas. Van de heer P. de Haas werd aangekocht on geveer 9000 m* grond voor een prijs van f 58.229,Van de heer C. de Haas werd aangekocht 3060 m! voor een to taalprijs van f 12.511, De heer Tenge (VVD) vraagt zich af, wat in dit besluit de betekenis is van de zin, dat C. de Haas in de gelegen heid zal worden gesteld met inachtne ming van de bestaande wettelijke be- Abc Lenstra waarschijnlijk gastspeler De voetbalver. DVSA heeft in samenwerking met ons blad het plan een zeer aantrekkelijke voetbalwedstrijd te organiseren op 30 april (Koninginnedag) op het terrein De Burgwal in Amerongen. Het bekende amateurelftal „De Zwarte Schapen" uit Amsterdam, dat opstoomt naar het betaalde voetbal en nu al zes jaar achtereen kampioen werd heeft toegezegd met haar spelers naar Ameron gen te komen. Ook hebben de organisatoren contact gezocht met Abe Lenstra, die eveneens een zij het nog niet bevestigde toezegging deed. Het ligt in de bedoeling een sterk streekelftal te formeren, dat het tegen De Zwarte Schapen zal opnemen. De wedstrijd zul muzikaal worden omlijst door een muziekver. uit de streek. Het belooft een bijzonder attractief sportevenement te worden waarover in volgende edities nog nader zal worden bericht. wezen naar de Rijkspolitie te Eist. Wachtmeester Hazeleger zat ook met de vraag: Ressorteert het nu onder mij of niet? Na enig speurwerk kwam hij er achter dat het toch Veenendaals gebied was, zodat het bestuur van Pan ter zich weer in Veenendaal vervoegde voor de aangifte. Maandagavond om zeven uur heeft de politie van Veenendaal een onder zoek ingesteld. Van de dader(s) ont breekt nog elk spoor. Het is niet uit gesloten dat de vernielzuchtigen een hele nacht in het houten gebouw heb ben doorgebracht, waarop enkele teke nen zouden wijzen. De Veenendaalse Harmonie .Caecilia" in de Waalhav 5Ü <*^<8 vol ornaat marcherend cp de kade van en te Tiel. Van 17 tot 26 maart wordt in gebouw „Eltheto" a.d. Fluitersstraat een imposante PTT-tentoonstelling gehouden, die in de eerste plaats bedoeld is de Veenendaalse scholieren en uit omliggende plaatsen inzicht te geven in de werkwijze van PTT en haar verschillende afdelingen in 't bijzonder. De expositie is op drie avonden n.l. 18, 23 en 25 maart ook voor het publiek geopend. Woensdagavond wordt de tentoon stelling geopend met een officieel tintje. Tijdens een bijeenkomst in hotel „De Korenbeurs" zal burge meester Mr. Dr. J. Hazenberg een openingstoespraak houden. Voor deze bijeenkomst zijn ook de burge meesters van Ede, Wageningen, Rhenen, Amerongen en Renswoude uitgenodigd. Na de officiële opening zal de PTT-Harmonie uit Utrecht concerteren in de muziektent op de Markt, terwijl men tevoren een mars door Veenendaals centrum op het programma heeft staan. 1922-1962 Assurantiekantoor Elg. R. R. MULDER Makelaar In Assurantiën Kerkewijk 167 Veenendaal VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN (1e en 2e) FINANCIERINGEN auto's, motoren, enz. Telefoon 08385-3000 TWEELEDIG De tentoonstelling van de PTT is een tweeledige. De „vaste" expositie in Eltheto is onderverdeeld in drie afdelingen: een Poststand, een telefoon- en een radio- en teJevisiestand. Dan is er een reizende ex positie, uie de scholen van Veenendaal zal bedienen. Het ligt in de bedoeling alle hoogste klassen van de lagere scholen, de LTS, ULO, Lyceum en zelfs Hogere Technische Scholen uifeUtrecht en Arnhem benevens leerlingen van het voortgezet onderwijs uJt Wageningen, Rhenen, Ede, Ameron gen uit te nodigen de expositie te bezoe ken. Het doel van de tentoonstelling is aan de scholieren voorlichting te geven over het PTT-bedrijf. Dynamisch De tentoonstelling draagt geen statisch maar een dynamisch karakter. De drie hoofdgroepen Post, Telefoon en Telegraaf w.o. radio en televisie ressorteren, zullen CJV JAARFEEST Het jaarfeest van de CJV zal a.s. woensdagavond 17 maart gehouden worden in de zaal van Kamp Over- berg. In de pauze wordt getrakteerd op koffie met koek. Vernielingen in kleedkamer voetbalver. Panter HOORT TERREIN BIJ RHENEN OF VEENENDAAL? In een der afgelopen nachten hebben onbekenden een grote ravage aangericht in de kleedkamer van de voetbalver. Panter op het sportterrein aan de Berg. Aan de zijkant van het houten ge bouw werden de ruiten uit hun spon ningen gehaald en in de kleedruimte zelf werden bierflessen stukgegooid, een EHBO verbandtrommel dwars door het lokaal leeggegooid, deuren en slo ten vernield, een spiegel vertrapt. Het bestuur van de sportvereniging stelde zich maandag in verbinding met de Veenendaalse politie, maar daar kreeg men te horen dat het terrein op Rhenens gebied lag. Men werd ver- ERNSTIG GEWOND, NIET OPGELET Zonder zich ervan te overtuigen of de weg vrij was stak de 20-jarige C. van Reenen, komende van het erf der boerderij, Oosteinde 1, met zijn brom fiets de Utrechtseweg over. Juist op dat moment naderde uit de richting Scherpenzeel een auto bestuurd door de heer W. uit Amsterdam. Een aanrij ding was niet te voorkomen. De brom- stuurder moest met een gecompliceer- fiets werd totaal vernield en de be de beenbreuk in het ziekenhuis worden opgenomen. Een week tevoren was het slachtoffer juist getrouwd. naast de Apotheek Tel. 3184 Hoofdstr. 51 Veenendaal getoond worden in volle aktie. De scholie ren zullen zelf met de apparaten kunnen kennismaken en deze onder geleide mo gen bedienen. In 20 minuten tijds zal een groep van maximum 60 leerlingen gesplitst in kleine re groepjes van 18 worden rondgeleid. N'a ie rondleiding wordt dan nog een bedrijfsfilm vertoond, zodat het hele be zoek ongeveer l'/ï uur zal duren. Per dag zullen vier scholen de voorlichting kun nen volgen. Het publiek kan, zoals reeds vermeld cp 18, 23 en 26 maart een te- zoek aan de expositie brengen. Op maandag 22 maart is er een speciale rondleiding voor de docenten van de scho len er op vrijdag 19 en woensdag 24 mrt. mogen eigen PTT-employe's, eventueel vergezeld van echtgenoten of introduce's de expositie bezoeken, waarbij er een extra feestelijk tintje aan wordt gegeven. De tentoonstelling is toegankelijk voor kinderen boven 14 jaar. Demonstraties De voorlichting heeft iets weg van een demonstratie. Verschillende nieuwe PTT- apparaten zullen in werking worden ge steld, o.a. een machine, die postzegels op licht, herkent en stempelt een zgn. fae- eingmachine. (zie verder pag. 2) Zo zal de P.T.T.-ex- positie in gebouw El theto er ongeveer uit gaan zien. palingen zijn bedrijfsgebouwen aan de Overstraat uit te breiden. Als betrokkene immers wenst uit te breiden kan hij een normale bouw- aanvraag indienen. Als de bestaan de voorschriften de uitbreiding toelaten is er niets aan de hand. Z.i. kon deze zinsnede gevoeglijk achterwege gelaten worden. Later zou betrokkene zich op deze zinsnede kunnen beroepen. Om de raadsleden op de hoogte te stellen is deze zinsnede in het besluit geplaatst hoewel deze juridisch geen enkele be tekenis heeft. Raadslid Blankestijn heeft zich ter plaatse op de hoogte gesteld. Hij vraagt zich tevens af, of deze zinsnede niet in strijd is met de plannen om landbouw bedrijven uit de kom te gaan weren. De heer G. J. van Barneveld (AR) ver telde echter, dat het de bedoeling is om hier in de toekomst een kleine op slagruimte te creëren. Veestalling wordt hier niet meer gebouwd. De heer Blankestijn wenst graag in een besloten vergadering nog één en ander over dit voorstel te vertellen hetgeen na afloop van de openbare vergadering geschiedde. Ondanks en kele bezwaren werd het voorstel zon der meer door alle leden aangenomen. VERGROTING BEGRAAFPLAATS EN VASTSTELLING VERORDENING In 1961 besloot de raad over te gaan tot het bouwen van een aula op de nieuwe begraafplaats alhier. Thans is de bouw zover klaar, dat er reeds ge bruik van de aula is gemaakt. Hoewel een aantal jaren niet voor zien wordt zo langzamerhand de be graafplaats te klein en zal dientenge volge uitgebreid moeten worden. Deze uitbreiding zal veel geld gaan kosten i.v.m. de grondaankoop, de aanleg van paden, plaatsen van banken en afras tering enz. Intensief werd nagegaan hoeveel begravingen er gemiddeld in deze gemeente plaatsvonden en hoe de prijzen van één en ander lagen in de omliggende gemeenten. Voorgesteld werd aan de raad om voor een grafkelder thans te gaan hef fen f 600,was f 100,voor een graf eerste klasse f 500,was f 40, en voor een graf tweede klasse f 300, was f 25,Op de uitbreiding zal te vens weer gelegenheid worden gescha pen om graven te huren. Voor de duur van 10 jaren bedragen de kosten van een huurgraf f 150,Bij verlenging van de huur is telkens de helft van het bedrag verschuldigd. Voor het ruimen van een graf zal een recht worden geheven groot f 100. Voor onderhoud en schoonhouden van een graf is verschuldigd f 50,voor een gedenkteken of monument f 10, voor een liggende zerk. Als het schoon houden van graven wordt onderhouden door de gemeente is een bedrag ver schuldigd, gelijk aan het dertigvoud van het jaarlijks te betalen onder houdsrecht. Het recht tot het begraven van een lijk bedraagt voor een persoon boven de 12 jaar in een grafkelder f 100, in een le klas graf f 75,in een 2e klas graf f 50,in een huurgraf f 25 en in een algemeengraf f 15,Voor (zie verder pag. 2) -8- Beatles en Rolling Stones hebben er een grote concurrent bijgekregen: Een plaat met fragmenten uit rede voeringen van Churchill staat sinds enige tijd als derde op de verkoop lijst van grammofoonplaten in En geland. „Het is duidelijk dat hij een der begaafste pianisten is die wij ooit op college hebben gehad". Dat staat in het blad van het instituut van Eton in Engeland over de 13-jarige zoon Jeremy Menuhin, zoon van violist Yehudi Menuhin. Zou ook hier gelden „Zo vader, zo zoon?" Definitie van een ambassadeur: Een ambassadeur is een vertegen woordiger die niet mag verkopen, wat hij vertegenwoordigt". VEENENDAAL Dinsdag 16 maart: Lezing door de heer Hofhuis over Kongo, voor Ver. van Huisvrouwen, in hotel De Korenbeurs. Dinsdag 16 maart: Jaarvergade ring E.H.B.O. in Ritmeester kantine. Woensdag 17 maart: Voorjaars modeshow van N.V. Hein van Schuppen in de dameszaak, Hoofdstraat 89. Aanvang mid dagshow 3 uur, avondshow 8 uur. Woensdag 17 maart: Officiële opening PTT manifestatie door burg. Hazenberg in hotel De Korenbeurs. 7.30 uur. Optre den van PTT Harmonie op de Markt. Woensdag 17 maart: Zangavond te geven door het Bartimeus- koor o.l.v. Mees van Huis in Chr. Geref. Kerk Hoofdstraat, 8.15 uur. Donderdag 18 maart: Modeshow bij Modehuis Hiensch, Hoofd straat 27, van 10.30-17.30 uur. RHENEN Woensdag 17 maart: Uitvoering Johannes Passion in Cunera- kerk, 7.30 uur

De Vallei | 1965 | | pagina 1