Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Schoolbestuur V.G.L.0. in beroep tegen beslissing gemeentebestuur P.T.T. manifestatie officieel geopend Uitspraak op 28 april Burg. Hazenberg kreeg en stuurde telegram i Eén zwaar en vier lichtgewonden op Rijksweg 12 Meer dan 200 wagens doen mee aan Optocht „Veenendaal '65" Oudercommissie o.l. Rijnschool Eist maakt bezwaren tegen bouw brandweergarage op speelterrein Agenda Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel WIST u .T. EDERVEEN Dolle koe zette Ederveen op stelten PETITIE VAN NEDERLANDSE VROUWEN 39e JAARGANG VRIJDAG 19 MAART 1965 Nr. 22 Red ak tie en administratie: Parallelweg 10 - Vcenendaal TeL 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaküe: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bj| de agentschappen van „Dc Vallei" in plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 5, Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Gedeputeerde Staten van Utrecht zullen op woensdag 28 april in openbare vergadering een beroepschrift behandelen van het bestuur van de VGLO school te Veenendaal tegen een beslis sing van het gemeentebestuur inzake de aanschaffing van leer- en hulpmiddelen ten behoeve van genoemde school. GEEN SCHRIJFMACHINES Reeds vorig jaar beschikte het ge meentebestuur van Veenendaal afwij zend over een aanvraag van het be stuur van het VGLO inzake de aan schaf van een aantal schrijfmachines en boekhoudwerkjes. Andere benodigd heden werden wel gesubsidieerd zoals een brandblusapparaat en een koel kast. De heer Van Beusekom, hoofd der school, verklaarde met medeweten van het bestuur een serie artikelen te heb ben aangevraagd. De aanvraag werd besproken met de Inspecteur van het L.O., de heer H. A. M. Lindeman, die er geheel achter stond. Het gemeentebestuur ging aanvan kelijk akkoord en gaf in principe haar goedkeuring. Later werd van de zijde van het gemeente bestuur medegedeeld dat men bezwaren had tegen een bepaald boekwerk je en tegen de aanschaf van een aantal schrijfmachines. Als motief werd daarbij aangevoerd dat de school geen bevoegde kracht heeft, die boekhouden of handelsken nis zou kunnen geven. Na de afwij zing vroeg het bestuur advies bij de Dinsdagavond vloog een personenauto met vijf inzittenden door de middenberm op Rijksweg 12. De bestuurder van déze auto werd gesneden door een andere auto mobilist, die echter doorreed. De heer V. uit Renkum kon zijn stuur niet houden en raakte van de weg af. Een juist passerende witte Porsche van de Rijkspolitie zette de achtervolging in en kon de doorgereden bestuurder, die gesne den had vlak bij Ede aanhouden. Van de vijf inzittenden van de uit Wageningen afkomstige personenauto werd de 24-jari- ge van O. ernstig gewond. Hij bekwam een hersenschudding en een heupfractuur en werd naar het Julianaziekenhuis te Veenendaal overgebracht, evenals de be stuurder V., die een shock had opgelopen. De overige drie werden met min of meer lichte kwetsuren naar het Streekzieken huis te Bennekom vervoerd. De mannen, allen slopers, kwamen van hun werk in Amersfoort en waren op weg naar hun woonplaats Wageningen. GROTE ONBEKENDE WEER PRESENT In het komende weekend zal de Grote Onbekende weer present zijn in de Vee- nendaalse winkels, van aangesloten win keliers bij de vereniging „Handel en Nijverheid". Aan een aantal kopers zal in deze zaken een luxe doos zeep worden aangeboden. dat een militair uit deze streek in deze dagen de wacht moet betrek ken op het Haagse Binnenhof? dat hij deze week met volle uitrus ting aan op de televisie verscheen, terwijl een politicus werd geinter- vieuwd? dat hij vorige week midden in de nacht moest opbellen naar zijn col lega voor het Catshuis, de ambts woning van de min. president? dat hij toen mevr. Marijnen aan de lijn kreeg? dat deze nachtelijke telefonade door haar niet werd gewaardeerd? dat mevrouw van haar misnoegen kennis gaf? dat het toch een gewone menselijke vergissing was? Schoolraad in Den Haag. De vertegen woordiger van die raad. mr. Hangel broek, gaf te kennen dat men tegen de gemeentelijke beslissing kon pro testeren, in dit geval bij het college van G.S. Aldus geschiedde. Het be stuur zond tevens een rapport over deze kwestie naar het Ministerie van O. K. en W. Principe De heer v. Beusekom vindt het een principekwestie. Het gaat erom: Mag het V.G.L.O. ook boekhoudkundig re kenen en Engels doceren? Hij erkent dat er geen bevoegde kracht aan de school verbonden is, maar vindt dat deze eenvoudige lessen wel door de huidige leraren gegeven kunnen wor den. Zelf heeft het schoolhoofd enkele cursussen gevolgd, maar behaalde de acte niet omdat hij er voortijdig mee stopte. Overigens kan de heer v. Beu sekom zich er niet mee verenigen dat de ULO scholen wel boekhoudkundig lesmateriaal krijgen, terwijl daar theo retisch onderwijs wordt gegeven en het in de bedoeling ligt om bij het VGLO praktisch onderwijs te geven. Het col lege van G.S. zal dus uitspraak moe ten doen over het wel of niet toeken nen van de benodigdheden. Cachet De wethouder van Onderwijs, de heer R. Koppenberg, verklaarde dat het be stuur aan het zoeken is gegaan om aan het VGLO onderwijs een zeker ca chet te geven. Omdat de moeilijkheden zeer groot zijn. Met deze kleine 100 leerlingen heeft de school geen levens vatbaarheid. De nog aanwezige jon gens zullen waarschijnlijk mettertijd ook nog afvallen omdat ze naar het Nijverheidsonderwijs zullen overstap pen. Dan blijven er nog een aantal meisjes over. De heer Koppenberg vond het jammer dat het zo moet lo pen en sprak de hoop uit dat de school er nog bovenop zou komen. In dit sta dium kan men echter niet anders dan zeer pessimistisch zijn, volgens de wet houder. AANBESTEDING LYCEUM UITGESTELD De aanbesteding van het chr. Ly ceum, die hedenmorgen zou plaats hebben is uitgesteld tot woensdag 31 maart v.m. 10 uur. bedrijfsbrandweercommando over Tijdens een ongedwongen bijeenkomst in Ilotel „De Korenbeurs" heeft de heer Tj v. d. Wal de leiding van de bedrijfsbrandweer en het commando van de bedrijfszelfbescherming op de Kon. VSW overgedragen aan de heer A. G. Labee. Hiermede is een einde ge komen aan het verdienstelijke werk dat de heer v. d. Wal met enthousiasme en energie heeft verricht, zoals de di recteur de heer Bottenheim verklaar de. De Directeur gewaagde voorts van al de brandjes en branden die de heer v. d. Wal onder de knie heeft gekre gen uiteraard met medewerking en hulp van zijn brandweerploeg. De heer Bottenheim overhandigde de scheidende commandant een pas send geschenk. Hierna droeg de heer v. d. Wal op symbolische wijze zijn brandweeruniform aan zijn opvolger over, waarna de opvolger van de heer v. d. Wal het woord kreeg. De heer Labee beloofde alles te zullen doen om zijn voorganger .te evenaren, maar ge loofde dat het niet licht zal vallen om de door de scheidende commandant gemaakte paadjes schoon te houden. Ook de heer van Manen bood namens de O.R. een cadeau aan. De heer v. Veen commandant van de Veenen- daalse vrijwillige brandweer getuigde van een prettige samenwerking met de heer v. d. Wal, een samenwerking die vereist is, want een fabrieksbrandweer is immers een verlengstuk van de overheidsbrandweer, zo merkte de heer v. Veen op. De heer v. d. Wal atten deerde tenslotte zelf nog op de grote brand bij VSW, die destijds door on voldoende materiaal tot een catastrofe leidde. Na de speeches bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen en werd tenslotte afscheid genomen van de heer v. d. Wal, die gezien zijn leeftijd er thans recht op heeft het rustiger aan te doen. Onder de aanwezigen bevon den zich afgevaardigden van verschil lende fabrieksbrandweren leden van het corps vrijwillige brandweer en ve le andere genodigden. In hotel „De Korenbeurs" werd afscheid genomen van de heer Tj. v. d. Wal als brandweercomman dant van het bedrijf der Kon. VSW. Velen voerden op de gezellige bijeen komst het woord. Op de foto: v.l.n.r. de heer A. G. Labee (nieuwe com mandant), de heer Bot tenheim dir. van Kon. VSW, en de scheidende commandant de heer Tj. v. d. Wal. Bij de organisatoren van de optocht „Veenendaal '65", die in de morgenuren van 5 mei wordt gehouden komen nog regelmatig aanmeldingen binnen. Er zijn al zoveel inschrijvingen dat er reeds tekening in de samenstelling begint te komen. Men wil de verschillende groepen per bedrijfschap indelen. Tot op heden kwamen aanmeldingen binnen van 9 fabrikanten; 8 grossiers; 7 garages en autorijscholen; 13 bouwbedrijven en wegenbouwers; 4 expediteurs; 20 de tailhandelaren; 14 div. In totaal zul len ongeveer 200 wagens aan de stoet deelnemen, w.o. ook wagens van de ge meente, zoals de brandweer, gem. wer ken. Zij, die hun aanmeldingskaart nog niet inzonden krijgen daartoe nog ge legenheid tot 31 maart a.s. Kaarten inzenden bij het secretariaat van Oran jedag, Middellaan 26. Er wordt door Oranjedag druk ver gaderd over de te volgen route. Het is duidelijk dat het normale verkeer zal worden omgelegd. Ruim twee uur zal de stoet nodig hebben om heel Veenendaal te hebben doorkruist. In totaal wordt 11 km afgelegd. De op stelling heeft plaats nabij de Groene- veldselaan - Industrielaan - Boompjes- uit wij kmogelijkh eden heeft. De gehele te volgen route is: Mid dellaan - Bergweg Van Limburg Sti- rumstraat - Klaas Katerstraat - Slot. de Bruïneplein - Slot. de Bruïnestraat - Adr. van Ostadelaan - Rembrandt- laan - Kerkewijk - Raadhuisstraat - Brouwersstraat - Schrijverspark - Gil les v. Schoonebekestr. - Valleistraat - Verlaat - Prins Bernhardlaan - Buurt- laan-West - Holle weg - Vendelseweg - Gortstraat - Zandstraat - Hoofd straat - Markt - Kerkewijk - Indus trielaan. Hier wordt de stoet ontbon den. JAARVERGADERING HERV. JULIANASCIIOOL De leden van de Hervormde Schoolver- goed, omdat men vandaar uit goede eniging komen op donderdag 25 maart SS-.-' m Op de zeer druk bezochte modeshow in de dames zaak van N.V. Hein van Schuppen verkreeg dit fraaie deux-pièces een extra applaus. De aan wezige dames bewonder den overigens alle ge showde modellen. bijeen voor het houden van de jaarverga dering. Op de agenda staat o.a. bestuurs verkiezing. Aftredend namens de Kerke- raad is de heer M. Hevel, namens de ver eniging de heer J. v. Scherrenburg. Bei den zijn herkiesbaar. Zoals gebruikelijk stelde de kerkeraad een dubbeltal voor de verkiezing van het namens haar te be noemen bestuurslid. Dat dubbeltal luidt M. Hevel en G. v. Grootheest. Woensdagmorgen brak achter de sla gerij van de heer de K. aan de Hoofdweg een wildgeworden koe los. Het dier rende de weilanden in, vernielde een paar hek ken op het erf van de heer H. aan de Nieuweweg, stak dwars de Nieuweweg over en vernielde een put bij het huis van de heer S. Hier wist men het dier te knie banden, maar de koe was zo wild dat hij rakelings langs een juist passerende brui loftstoet vloog. Uiteindelijk werd het koe beest door de slachter V. afgemaakt en met een traktor naar de slagerij gesleept. De PTT-Harmonie uit Utrecht gaf woensdag avond een aubade voor hotel De Korenbeurs ter gelegenheid van de officiële opening van de PTT- manifestatie. Op het bordes: v.l.n.r. de heer Pols, centrale directie PTT; burgemeester mr. dr. J. Hazenberg en mr. Holland, eveneens van de centrale directie. Woensdagavond werd de grote PTT-manifestatie, die t/m 26 maart in gebouw Eltheto wordt gehouden officieel geopend. De 65 man tellende Postharmonie uit Utrecht marcheerde om half acht door het cen trum, waarbij een aantal muzikanten fakkels droeg. Na de rondgang gaf het korps een aubade voor hotel „De Korenbeurs" waar de genodigden bijeen waren. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. de burgemeester Mr. Dr. Hazenberg en zijn echtgenote, de drie wethouders de Ruiter, van Kuyk en Kop penberg, de dir. van gemeentewerken de heer van Stuyenberg en de loco-secretaris de heer W. van Offeren. Van de zijde van PTT merkten we o.a. op: Mr. H. Snel, directeur van het postdistrict Utrecht, Ir. W. F. von Lindheim, adj. dir. van het telefoondistrict Arnhem, de heer J. H. Schuilenga, hoofd Personeels zaken en de heer Slagter, dir. van het Veenendaalse postkantoor. Tal van schoolhoofden, personeelschefs van de bedrijven en andere functionarissen gaven acte dc presence. ONBEKEND MAAKT ONBEMIND De heer Schuilenga heette de geno digden hartelijk welkom en verklaarde Veenendaal even tot PTT gebied. De PTT is wel bij iedereen bekend, maar wat zich binnen de muren van het bedrijf voltrekt is bij velen onbe kend. Van hetgeen achter de schermen gebeurt wil de PTT de bevolking en dan speciaal de scholieren van Veenendaal informeren. De heer Schuilenga deelde mee dat PTT per dag 6-10 miljoen stukken be handelt, dat er een wereldomspannen de telefoon- en telegraaf afdeling is en voorts radiozenders, ontvangers, de girodienst en wat dies meer zij. Bijna 63.000 mensen bedienen 12 miljoen klanten. PTT is een staatsbedrijf dus het is uw bezit, u hebt recht te weten wat er zich afspeelt. Onbekend maakt on bemind en daarom wil PTT door meer bekendheid aan haar streven te geven, die onbekendheid opheffen. Hierna gaf de heer Schuilenga een opsomming van hetgeen in gebouw Eltheto te zien is. Charmant Burgemeester Hazenberg vond dat PTT zich op charmante wijze presen teerde, doelend op het gebak dat met de initialen PTT was gesierd. PTT wil tot de Veenendalers zeggen: Leer ons kennen of leer ons beter kennen (ook al moeten wij nog enige tijd op onze telefoonaansluitingen wachten) zo merkte de burgemeester onder hilari teit op. Er groeide een sfeer van ver trouwen tussen PTT en de bevolking, zo zelfs dat men haar de naam van een familielid gaf: Tante Pos. Deze dame presenteert zich als miljonaire met 2,2 miljoen post- stukkenVit miljard telefoonge sprekken, 11 miljoen Rijkspost spaarbankstortingen, 250 miljoen giro-transacties. Hieruit blijkt dat het bedrijf ge ïncorporeerd is in onze maatschappij. Burgemeester Hazenberg wees erop dat PTT in niets achterblijft bij wat in de particuliere sector gebeurt, want ook met de prijsstijgingen heeft PTT ons niet in de steek gelaten, zo merkte de burgemeester ironisch op. Tenslotte wenste hij de organisatoren veel suc ces met deze manifestatie en hoopte dat de bezoekers zouden toestromen. De heer Schuilenga bood burg. Ha zenberg een kiesschijf in presse-papier aan. Hierna vertrok het gezelschap, terwijl de Postharmonie concerteerde in de muziektent op de Markt, naar het tentoonstellingsgebouw waar bur gemeester Hazenberg zelfs tot over tie nen verbleef. Een unieke bijzonderheid was dat plotseling op de telex het volgende telegram verscheen: Aan de burge meester en andere genodigden. PTT tentoonstelling. Veenendaal. Heet u bij PTT tentoonstelling van harte welkom. Hoop dat expositie indruk zal geven van veelheid PTT activiteiten en al dus bijdragen tot versteviging contact onderwijs-bedrijfsleven waaraan ook dezerzijds grote betekenis wordt ge hecht. w.g. Bast. Directeur Generaal PTT. De burgemeester zond direct een ant- woordtelegram waarin hij verklaarde nu reeds overtuigd te zijn van het suc ces van de expositie. De oudercommissie van de openbare lagere Rijnschool te Eist heeft een schrij ven gericht aan burgemeester en wethouders van de gemeente Rhenen waarin bezwaar wordt gemaakt tegen de bouw van een garage voor de vrijwillige brandweer op het speelterrein van de Rijnschool. Het indienen van dit bezwaar is mogelijk, omdat het bouwplan in strijd is met het uitbreidingsplan. Wij vrouwen van Nederland hebben geloof en vertrouwen in ons land. Wij geloven dat de aloude deugden van moed en opofferingsgezindheid misschien sluimeren, maar evenals in de oorlog onder bezielende leiding tot leven kunnen worden geroepen. In toenemende mate zijn wij echter verontrust over de ondermijning van gezag en de systematische afbraak van zedelijke normen, waaraan ons volk bloot staat. In hel bewustzijn dat zonder vaste zedelijke normen geen maatschappij kan voortbestaan, doen wij een beroep op H.M. de Koningin, Z.K.H. Prins Bernhard, H.K.H. Prinses Beatrix en op de leden van de regering en de Staten Generaal, ons nu meer dan ooit te willen voorgaan in het streven naar: gezonde gezinnen, die voortkomen uit kuisheid vóór het huwelijk en trouw in het huwelijk, als gevolg van sexuele opvoeding gebaseerd op verantwoordelijkheid en niet op toegeeflijkheid, - een onderwijs, dat karaktervorming op één lijn stelt met het bijbrengen van kennis, een beleid betreffende radio, televisie, pers, literatuur, toneel en film. dat het moreel normbesef van groot en klein opbouwt en dat inspireert tot de hoogste prestatie, een samenleving waarin dienen vóór verdienen komt, zodat er werk en woningen zijn voor iedereen ter wereld en waarin het volle pond be taald en gegeven wordt. Dan zal ons land mannén en vrouwen voortbrengen die de werkelijke pro blemen van onze tijd aanpakken en oplossen en het zal Oost en West de weg wijzen naar een wereld, waar de mensen in vrijheid en eenheid leven onder het gezag van God. De commissie baseert haar bezwaar op een drietal punten, waarbij zij op komt voor het welzijn van de leerlin gen en voor de goede gang van zaken bij het geven van onderwijs. In de eerste plaats acht de commis sie gevaar aanwezig voor de leerlingen bij een brandmelding. Er zal dan veel gerij op de speelplaats zijn, van auto's, fietsen enz., waardoor ongelukken kun nen ontstaan, in het bijzonder wan neer het bijvoorbeeld precies pauze is. De commissie is bovendien van mening dat de drukte die altijd met een der gelijke alarmering gepaard gaat niet bevordelijk is voor de rust in de school wat op zich niet bevorderlijk is voor het onderwijs. In de tweede plaats wijst de com- misie erop dat voor de bouw van de garage de laatste bomen die nog op de speelplaats staan gerooid moeten worden, wat vooral in de zomer on aangenaam voor de spelende kinderen kan zijn. In de derde en laatste plaats wordt erop gewezen dat met de bouw van de garage een gedeelte van de speel plaats. als speelterrein verloren gaat. De commissie hoopt dat b. en w. zich nog eens zullen beraden voor tot de bouw zal worden overgegaan. VEENENDAAL Geb. Eltheto: PTT manifestatie. Toegankelijk voor het publiek dinsdagavond 23 en vrijdag 26 maart. AMERONGEN Zondag 21 maart: 10 uur Jeugd- kapel in het Dorpshuis. Maandag 22 maart: Ledenverga dering Woningbouwver. „Ame rongen" in raadszaal gem. huis, 8 uur. Dinsdag 23 maart: Optreden van Feike Boschma Marionetten theater voor leden van het Nut. RENSWOUDE Maandag 22 maart: Ledenverga dering Groene Kruis in Wijk- gebouw Van Reedeweg, 8 uur. Dinsdag 23 maart: Verkoopavond M.V. „Dorcas", geb. Rehoboth. BENNEKOM Jaarvergadering CPM en CJBTB Ring Z.-W.-Veluwe in Ver. gebouw te Bennekom, aanvang 7.30 uur. WANDKLOKKEN voor betere uurwerken HOOFDSTR 91 VEENENDAAL 19301 Makelaars- en Assurantiekantoor! BROUWER Kanaalweg 2 - Veenendaal Telef. 08385-2918, na 6 uur 3325 Alle verzekeringen Financieringen Hypotheken Koop en verkoop van onroerend goed Taxaties Dc heer Tj. v. d. Wal droeg

De Vallei | 1965 | | pagina 1