oboallfsi pogtde J Setter Set Buffalo Bill R0SELLA Huidverzorging make up HENNY JANSEN De Fijne Engelse Melange ROTANHUIS Secretaresse voor de directeur Assistente voor de Verkoopleider Enige meisjes voor de administratie JOOST EN HET BABY-OLIFANTJE KIMBERLY-CLARK HOLLAND N.V. DE GE SCHIEDENIS VAN NAZIEKENHUIS - IMPRESSIES UIT HET JULIANAZIEKENHUIS - IMPRESSIES UI VERHAAL VOOR DE KLEUTERS NYLONS in de nieuwste kleuren KIEST U BIJ: Fa. L. HEY Paus ontvangt wollen goederen voor onderontwikkelde gebieden en AMERONGEN Aanrijding Douwe Egberts Caravanbedrijf H. SLIJKHUIS „LEERSUM" VERHUUR Tel. 03434-1790 Kon. Julianalaan 54 - LEERSUM VERKOOP Henk de Ruiter Ook voor luxe- en huish. MANDWERK REPARATIES KUNSTGEBITTEN Dochteronderneming van een van de grootste paporfabrieken ter wereld en fabrikant van o.m. Kleenex* Tissues, vraagt per 1 mei 1965 voor haar nieuwe kantoor op het industrieterrein in Veenendaal: Wij zoeken een allround secretaresse, met een zeer goede kennis van de Engelse taal in woord, geschrift en steno. Minimum leeftijd 21 jaar. Tenminste Mulo-opleiding. Vlot steno typen Nederlands. Minimum leeftijd 21 jaar. Administratieve ervaring is zeer gewenst. Leeftijd ongeveer 18 tot 20 jaar. Verschijnt als bijlage van het streekblad „DE VALLET' onder redactie van Tante Jos. ONZE JARIGEN 20 mrt. Herman Ariessen 20 Truus v. d. Meent (Lunteren) 20 Freddy Nyland 20 Jan v. d. Weerdhof 20 Ria v. Ravenhorst (Renswoude) 21 Diana Will 21 Ada Hazeleger (Ederveen) 22 Gertie v. d. Scheur 23 Gerdie v. d. Haar 23 Lidia v. Biesbergen 23 Simon van Rees 24 Martha Hutten 24 Marinus v. Dolderen (Achterberg) 24 Adje Drost 25 Ineke van Dijk (Amerongen) 25 Willy v. Steeg 26 Maud Visser 26 Wimmie v. Viegen Van harte gefeliciteerd en een prettige verjaardag allemaal. ZILVERPAPIER EN CAPSULES Beste jongens en meisjes, Van de week kreeg ik een heleboel zilverpapier en capsules en wel van Corrie van Santen, Lia Wolven, Bart van der Pol en Jan van de Pol en Ans- je en Freddy van de Broek. Fijn, dat jullie zoveel brachten. Het gaat echt goed de laatste tijd. Volgende week zie ik toch wel weer zoveel van jullie? Groetjes van Tante Jos. Correspondentie te richten aan L Tante Jos, per adres Parallelweg 10 - Veenendaal. Figuur a. EEN SPELLETJE MET NOTEN Met een stukje karton en een paar hazelnoten kun je in een oogwenk een leuk spel maken. Zoals je in de tekening ziet, moet het stuk karton in de lengte worden dubbelgevouwen en moeten er dan aan de voorkant vier halve cirkeltjes in worden geknipt, die worden genummerd van één tot en met vier. De halve cir keltjes moeten groot genoeg zijn om een hazelnoot te kunnen doorlaten. Nu krijgt iedere speler vijf noten en moeten de spelers om de beurt pro beren hun noten door de gaatjes in het' karton te rollen. En dat is dan niet zo gemakkelijk als je misschien wel denkt. De speler, die de meeste punten bij elkaar krijgt, heeft het spelletje gewonnen. Figuur c. HANDIGE KARTONNEN BORDJES Gewone kartonnen bordjes kun je aardig versieren met vloeipapier. Daar- 5 Later op die dag zagen Bill en zijn neef een kudde wilde paarden op enige afstand lopen grazen. De „aan voerder" was een kleine hengst, die luid hinnikte toen de ruiters de kudde naderden. „Ik durf er wat onder te verwedden, dat de paarden van het fort hier ergens in de buurt zijn," zei Bill. Tamme paarden, die zijn weggelo pen, zoeken meestal een kudde wilde paarden op." Zij kwamen overeen te proberen de wilde hengst met een lasso te vangen. Neef Horace zou de eerste poging on dernemen. Hij reed op de kudde toe en zwaaide met zijn lasso, maar juist toen die over het hoofd van de hengst zou glijden, bewoog het dier zich opzij en ontvluchtte. 6 Maar Bill zat zijn neef op de hielen en nu was het 6 50-64 zijn beurt. Zijn lasso vloog door de lucht en om de hals van de wilde hengst. f.ill liet Prins halt houden, de lasso trok aan en de hengst viel op de knieën. Nu had Horace zijn lasso weer klaar en wierp hij die om de benen van de hengst, waardoor de aanvoerder van de kudde wilde paarden een gevangene was geworden. De volgende och tend dreven Bill en zijn neef de paarden naar Fort Lea venworth. De wilde hengst hadden zij veilig vastgebon- tussen zich in en verder voerden zij met zich mee de ontvluchte paarden en nog dertig wilde soortgenoten. „Telt U hen maar heel goed, meneer", zei Horace tegen de commandant „want zij zuil enU tien dollar per stuk kosten." (Wordt vervolgd) De medische slal Voor de patiënten is het hoog bezoek, als de geneesheer-directeur, met zijn medische staf, de zaal opkomt. Meestal gebeurt dit, in het Julianaziekenhuis, driemaal in de week. 's Maandags, woensdags en vrijdags. Waartussen door dan diverse doktoren, specialisten en artsen hun rondgang maken, of al leen maar een onderzoek bij een be paalde patiënt, komen instellen. Als dus de geneesheer-directeur komt, met zijn medewerkers, zijn daar de patiënten reeds vroeg mee ver vuld. Deze visite kan dan ook veel betekenend zijn. Het geeft meestal stof tot voorbeschouwingen. Zo ook nu. Op deze willekeurige dag, midden in de week, op de chirurgische afdeling. „Al weer woensdag, kameraad „Tja, wat gaat de tijd snel, zeg „Bijzonder! Vandaag komt dus de grote baas weer op zaal „Inderdaad, 't Zal me benieuwen, wat hij van de wond zegt. Ik hoop dat de hechtingen eruit mogen „Dan schiet je tenminste lief op. Je hebt kans dat de dokter gelijk zegt. wanneer je naar huis mag". „Dat zou niet gek zijn. Ik kan het hier best houden, maar ik zeg toch altijd maar: „Oost West - Thuis is het óók niet alles!" „Ha, jij hebt ook altijd iets aparts!" Beiden zwijgen even. „Maarreik ga toch maar weer graag naar huis, vrind", begint de voorlaatste spreker weer. „Nou, ja, ik denk er net zo over", antwoordt zijn buurman. „Zeg, zie je hoe druk de zusters weer zijn...."? Inderdaad zijn de zusters druk bezig. De zaal moet altijd schoon zijn, maar zeker als de grote chef zijn rondgang maakt. Alles wat overtollig is, moet subiet opgeruimd. De kastjes netjes ingericht. Geen urinaal op zaal en het eerste uur geen stoelgang! Wel tien keer wordt er gevraagd of de dokter al op de gang loopt en in de buurt is. Eindelijk zegt de zaal- zuster: „De dokter is al hiernaast Dan komt er die ondefinieerbare spanning op zaal, waar elke patiënt over meepraten kan. Wat gaat er ge beuren? Wat zal de dokter zeggen? Naar huis? Of een nieuwe therapie? Andere medicijnen misschien? Of ja, ga zo maar door. En dan ineens is het zover. De hoofd zuster hangt het bekende bordje aan de deur, dat er niet gestoord mag wor den. De geneesheer-directeur, tevens chirurg, geflankeerd en geassisteerd door twee artsen en de hoofdzuster, komt binnen. En niet te vergeten de zuster met de „ripkelkar". Wie nu meent dat de dokter, met groot machts vertoon de zaal betreedt, is er glad naast. Er is voor ieder een groet en meestal een paar humoristische opmer kingen, wat de spanning breekt. Het optreden van de directeur is echter al tijd beslist. Niet weifelend. Dit en dat moet gebeuren! In het belang van de patiënt! De hoofdzuster is een inmisbare schakel in het team, en doet daadwer kelijk mee! Haar ervaring met de pa tiënten, is daarin vanzelfsprekend van grote waarde. De twee assisterende artsen, volgen alles nauwkeurig en helpen waar dat nodig is. Op tussen-liggende-dagen, treden ze ook wel zelfstandig op. Soms gebeurt het, dat zij de rondgang over de zalen verzorgen, samen met de hoofdzuster. Verder verrichten zij ook tal van andere waardevolle werkzaam heden, waarvan er in een ziekenhuis dagelijks talloze te dóen zijn. De zuster met het wagentje, waarop de instrumenten en het verband hun plaats hebben, verricht zwijgend haar taak. Het aangeven van het juiste in strument onder het toeziend oog van de hoofdzuster, vergt dan ook de no dige concentratie. De meeste patiën ten hebben echter maar een zuinig oog je op deze blinkende wagen. Al die tangen en scharen en klemmenBrr! Groetend verlaat even later het team weer de ziekenkamer, waarna er zo hier en daar een zucht van verlichting geslaakt wordt. Je weet immers maar nooit Verder op de dag, of soms op een geheel andere dag, komen de specia listen met de hoofdzuster de zaal op. Deze visites zijn echter maar voor een bepaald aantal personen. Zo komt b.v. de internist waarvan men zegt, dat hij zo graag slanke patiënten kweekt alleen bij zieken, die aan inwendige organische afwijkingen lijden. Ook door deze medicus wordt na nauwkeu rig onderzoek, een diagnose vastge steld. Een praatje met de patiënt is er ook licht bij. Verder is er dan nog de zenuw specialist, de neus-, keel en oorarts, etc. etc. Er is altijd wel verkeer op de gangen van het ziekenhuis. Overal wachten patiënten Bij elke dokter, die de zaal opkomt, kunnen eventuele wensen of klachten geuit worden. Hiervan zal zeker nota genomen worden. Meestentijds echter, fungeert de hoofdzuster hierbij als tussenschakel. Behalve op die ene keer, toen een ondernemend, lopend patiënt, zich in een keurig witte jas hulde en zich verder wat grimeerde en zo de zaal op kwam. Och, wat tippelden zelfs zijn naaste buren er nog in. Het was maar: Ja dokter, en: nee, dokter, enzovoorts. Tenslotte brulde de „dokter" het uit. Hij kon niet meer! Hij had dan ook heel wat uitge dokterd.... Julianaziekenhuis te Veenendaal toe teken je eerst de omtrek van het bordje op het papier en vervolgens knip je in een keer door een aantal lagen vloeipapier die rondjes uit. Vouw dan ieder rondje driemaal dubbel, waardoor je acht lagen papier krijgt, en knip dan met een scherpe schaar zo veel papier weg als je leuk vindt. Hoe meer je knipt, hoe mooier het patroon zal worden. Om alles nog mooier te maken kun je in het midden van het kleedje een hartje of een rondje plak ken van gekleurd papier, dat je er met een heel klein beetje lijm op vast maakt. Vervolgens bevestig je het kleedje, eveneens met hier en daar een beetje lijm aan de hoeken en in het midden, op het bordje en dat doe je ook met de andere bordjes. In het stadje Pinkelton was een dieren tuin. Het was een grote dierentuin met alle soorten beesten erin die je maar be denken kunt. Er waren grote en kleine dieren, brullende, grommende en sna terende en het was dan ook geen wondei dat veel mensen een bezoek brachten aan de tuin. Als het een beetje mooi weer was, wemelde het van vaders en moeders en kinderen, die de dieren be keken, op de banken zaten of wat ook heel fijn was, een ritje maakten op één van de ezeltjes. In Pinkelton woonde ook een jongetje, dat Joost heette. Hij woonde vlak bij de dierentuin en bijna altijd kon je hem wel in het park vinden. Joost was goede vrienden met de oppassers en ook de dieren kenden hem al goed. Als Joost langs kwam, kwamen de apen, de beren, de dromedaris en de kameel al naar het hek toegelopen omdat ze wisten dat Joost altijd wel iets lekkers bij zich had. Maar Joost bleef toch nooit zo lang bij die die ren kijken. Nee, Joost sloeg altijd gauw rechtsaf, dan weer links en nog eens een keertje rechts en dandan kwam hij bij z'n grote vrienden de olifanten. Zodra de olifanten Joost aan zagen komen klonk er een oorverdovend ge trompetter en liepen de grote dieren naar de omheining. „Goedemiddag" zei Joost altijd, „daar ben ik dan weer. En raad eens wat ik nu voor jullie meegebracht heb?" Joost haalde een grote zak tevoorschijn en deelde uit. Er waren voor elke olifant pinda's en zuurtjes en daar zijn ze dol op. Joost had ook nog biskwies meegebracht. Maar die waren niet voor de grote oli fanten. Die waren voor Bobo, het kleine olifantje dat met z'n vader en moeder in het olifantenverblijf woonde. De eerste keer dat het baby-olifantje naar buiten mocht hadden Joost en hij al vriendschap met elkaar gesloten en elke keer als Joost naar de dierentuin ging nam hij biskwies mee voor Bobo, omdat hij wist dat Bobo er zo veel van Hoofdstraat 45, Telefoon 2165 Frans Halslaan 26 Telefoon 3044 Wollen goederen ter waarde van f 200.000,bestemd voor onderontwik kelde gebieden, zijn aan de Paus aan geboden, toen hij onlangs 500 Italiaan se detaillisten in het Vaticaan ontving. Deze reis naar Rome was een onder deel van een zesdaags programma, dat het Internationaal Wol Secretariaat had georganiseerd om de detailhandel in te lichten over het Wolmerkprogramma in Italië, waar dit internationale merk in het najaar zal worden ingevoerd. In zijn toespraak tot de groep drukte de Paus waardering uit voor de pro pagandistische activiteiten voor wol; hij noemde wol „een vezel, die een ze gen voor de mensheid is". De goederen, die beschikbaar waren gesteld door 84 Italiaanse wolfabrikan ten, omvatten o.m. dekens, garens, stof fen, jassen en gebreide goederen. De Paus heeft instructies gegeven ze te zenden naar landen van zijn keuze. In Italië hebben reeds 150 firma's het recht verworven het Wolmerk, herkenningsmerk voor zuiver scheer wol, te gebruiken; in Nederland zijn dat er thans honderd. rji Laat U deskundig voorlichten bij LANCÖME en INCA depositair DROGISTERIJ Zandstraat 7 Veenendaal hield. Joost en Bobo voerden hele ge sprekken met elkaar en al konden ze el kaar wel niet verstaan, ze begrepen el kaar toch wel. Joost vertelde Bobo over school, over z'n huiswerk en de spelle tjes die hij deed met z'n vrienden. Bobo was echt reuze schrander. Zo vloog de middag om en Joost bleef totdat de op passers kwamen om het park op te rui men en zeiden: „Vooruit joh, nu is het toch echt tijd om naar huis te gaan, je moeder wacht vast al lang". „Hè", dacht Joost, „is het al weer zo laat, kon ik Bobo toch maar eens mee naar huis ne men, om met hem te spelen en misschien mocht ik dan wel eens een ritje op z'n rug maken". Maar ja, hij begreep toch wel dat dat niet kon en riep dus maar: „Tot morgen, Bobo" en holde weg. Onder het eten vertelde hij honderduit over z'n vriend Bobo, zodat z'n moeder haar handen voor de oren hield en zei: „Joost, nu ben je de hele tijd al bij de olifanten geweest en nu praat je nog maar door over die beesten. Ga nu nog maar even spelen en dan naar bed" Joost deed wat z'n moeder hem zei en nadat hij een poosje met z'n auto's gespeeld had ging hij naar bed. Maar midden in de nacht, wat wat dat? Joost lag niet meer in z'n bed maar liep in de dierentuin. Alle hekken waren open en Joost kon zo naar binnen. Hij liep naar het hok van de olifanten en riep: „Bobo, ben je wakker? Ik ben het, Joost. Ik kom je halen om met me te gaan spelen". Sjok, sjok, sjok, daar kwam Bobo al aan. Samen liepen ze het park uit naar huis. Joost kon wel dansen van plezier. Sjonge, sjonge wat een pret zouden ze samen hebben! Joost pakte z'n trein en de rails, bouwde alles aan elkaar en liet de trein hard in de rondte rijden onder de tunnels door, langs de stations en de spoorwegovergangen. Bobo keek z'n ogen uit, hij wist niet dat er zoiets moois bestond. Mocht hij hel ook niet eens proberen?Bobo pakte de sleutel om de trein op te draaien en daar gebeurde het. Bobo's poot was veel te groot voor de kleine trein. Krak, hoorde je en Bobo hield niets dan wat ijzer, wieltjes en schroefjes in z'n poot. Hij schrok zo erg dat hij achteruit stapte en bovenop de garage met auto's stond. De garage zakte in elkaar onder Bobo's zware gewicht en Joost durfde bijna niet te kijken. Z'n trein en z'n auto's allemaal stuk! Hij kon wel huilen. Het was een com plete ravage, maar ja, voor je vrienden moet je wat over hebben, dus besloot hij om Bobo maar mee naar buiten te nemen. Hij pakte z'n fiets en riep: „Bobo, ga je mee naar het bos, dan kunnen we ver stoppertje spelen en boompje klimmen" Bobo vond het een pracht idee en hij sprong achterop Joost's fiets. Maai* och, ook de fiets was veel te klein en te zwak voor de zware Bobo. Het achterwiel klapte dubbel en Bobo en Joost vielen op de grond. Bons, was schrok Joost verschrikkelijk! Hij deed z'n ogen open en keek om zich heen. Hè, dat was vreemd. Hij. lag hele maal niet op de grond met Bobo, maar in z'n eigen bed. Het was maar een droom geweest en Joost vond het toch maar een prettig idee dat Bobo in de dierentuin was en rustig sliep bij de andere olifanten in het nacht verblijf. VULPEN OM VLEKKEN TE VERWIJDEREN Men kan het zo gek niet bedenken of er is wel een of andere» spuitbus, die bepaalde vloeistoffen bevat voor allerlei karweitjes zoals het ontdooien van be vroren autoruiten, het reinigen van stof fen en kleding, voor luchtverversing, om te oliën, ter bestrijding van onkruid etc. Helaas hebben deze bussen meestal flin ke afmetingen. Ze kunnen niet altijd even gemakkelijk in de zak worden meegedra gen. Men heeft nu echter in de Verenigde Staten een spuitbus ontwikkeld in de vorm van een vulpen, die vlekken in kle ding verwijdert. Het busje is ongeveer 7,5 cm lang en heeft zoals bij pennen ge bruikelijk, een klip om hem in de jas zak te bevestigen. Een druk op de knop aan het uiteinde van de pen, laat de vloei stof in de vorm van een nevel naar bui ten. Binnen de kortste tijd worden zo de meeste vlekken verwijderd. Vorige week vond in de bocht van de Rijksstraatweg, ter hoogte van de Veenseweg een aanrijding plaats tussen een tweetal personenauto's. De één, bestuurd door mevrouw uit Veenendaal wilde linksaf slaan het Zandvoort in. Ondanks het tijdig voor sorteren en het uitsteken van de rich tingaanwijzer heeft een achterop ko mende wagen, bestuurd door een ver tegenwoordiger uit Oosterbeek, welke op weg was naar zijn stand op de Jaar beurs deze afslaanmanoevre blijkbaar te laat in de gaten gehad. Ondanks he vig remmen van deze wagen om op de ze manier een aanrijding te voorkomen gelukte niet meer. De eerste personenauto werd nog juist aan de achterzijde geraakt en liep be hoorlijke schade op. Persoonlijke ongelukken deden zich gelukkig niet voor. de thee met de geurige afschenk f KnS Douwe Egberts Pickwick Thee! U proeft het zo: dat is een thee met een eigen karakter. De smaak is zo bijzonder fijn en verkwikkend, de geur zo zeldzaam krachtig. Een verrassing apart is wel de afschenkdiep van kleur, zeer rijk en royaal. Niet voor niets heeft deze fijne Engelse melange zich bij zo vele gezinnen als een echte tractatie ingeburgerd. DEZE SPECIALE THEEKOPPEN rart zeer kostbaar „Botte China'gemaakt door Royal York in Engeland zijn verkrijgbaar per twee stuks, samen voor 1600 D E. punten. Ceylon Melange (Geel etiket) 104 ct. Engelse Melange (Groen etiket) 86 et. T94 Vr COMPLETE WONINGINRICHTING Hoogstraat 20 - Tel. 2830 - Veenendaal NIEUWEWEG 79 Tel. 2938 - Veenendaal Sneller, beter en goedkoper VAN BARNEVELD Gortstraat 12 - Veenendjud WIJ bieden In dit nieuwe, snel groeiende bedrijf een prettige, afwisselende en goed betaalde werkkring. Telefoneer voor een afspraak 020-239438 (mej. de Graaf) of schrijf naar Prinseneiland 119, Am sterdam, t.a.v. de Heer K.E. Abbing.

De Vallei | 1965 | | pagina 4