Aardgasleger doorkruist Veenendaal Schoppende laarzen VEENENDAAL (£)nó uinbouwkoefzje SCHERPENZEEL Kan een stadsbusdienst in Veenendaal verwacht worden? Plan Salamander door G.S. gedeeltelijk goedgekeurd Uw bril een sieraad! IK Z1L 'T AL Klachten na aansluiting in Rhenen waren gering 12 door Kik Volkenburg DERDE BLAD „DE VALLEI'' VRIJDAG 19 MAART 1965 Nr. 22 Vorige week vrijdag vond in recordtijd de verhuizing plaats van de aardgascolonne, die nu een tweetal maanden in ons rayon aan de grote ombouw werkt. Om 11 uur 's morgens stond men nog op het Paardeveld in Rhenen en om 6 uur in de middag had het „circus" de tenten opgeslagen in het Veenendaalse Schrijverspark. Acht ploegen doorkruisen momenteel Veenendaal-zuid, waarbij de spoorlijn als grens wordt aangehouden. Maandag wordt begonnen in de Middenwijk en het centrum, waarna dan op 29 maart een begin wordt gemaakt met de ombouw van Veenendaal-noord. KLACHTEN? Het aantal klachten is volgens de ad ministrateur zeer gering. In Rhenen waren er 21 klachten op een totaal van ruim 1100 aansluitingen. De speciale nazorgploeg belast zich met het onderzoek en lost de problemen in een oogwenk op. Volgens de mensen van Gascon geeft de bevolking in deze streek de grootst mogelijke mede werking. De ruim 100 ombouwmonteurs worden prima ontvangen en kunnen in alle rust hun werkzaamheden verrichten. Wanneer de huisvi'ouw niet thuis is tij dens het bezoek van de monteurs wordt een RODE kaart in de bus gestopt, waarop geschreven staat: U was niet thuis, wilt u het gas niet aansteken. Gevaarlijk. Men kan dan bij thuiskomst bellen naar de centrale in het Schrijverspark onder tele foonnummer 4111 en de mannen staan ogenblikkelijk voor de deur. Men heeft in het Schrijverspark ook de beschikking over een mobilofoon, waardoor de cen trale in contact blijft met de ploegen „in het veld". Per sectie moeten ruim 800 toestellen omgebouwd worden. De mon teurs hebben het in Veenendaal wat zwaarder dan in de andere plaatsen, om dat men met het materiaal veelvuldig flat-op, flat-af moet. Dinsdag was de grote ombouwdag in Zuid. Tot 's avonds half tien bleef de na zorgploeg de wacht houden om eventuele problemen het hoofd te kunnen bieden. Naar Zeist? Men kon nog niet meedelen welke streek aan de beurt is wanneer Veenen daal zal zijn omgebouwd. Men vermoedt dat Zeist en omstreken bewerkt zullen worden. Dan komt de ploeg ook wat dich ter bij huis, want de meeste monteurs, administrateurs enz. komen uit Utrecht en omgeving, de zes Amerikanen dan niet meegerekend. Op vrijdag 2 april zal Gascon de tenten in Veenendaal weer opbreken. Het grote karwei de ombouw van bijna 3000 toe stellen is dan gefikst. Nog 14 dagen zal de vlam branden in de stokerij van de gas fabriek. Dan zal de ze oude produktie- methode tot het ver leden behoren en zal het pure (Slochte- renseaardgas door de buizen stromen. Pianist Willem Hielkema sprak en speelde voor de leerlingen van het Chr. Lyceum „Ik ben bly dat ik hier weer heb mogen spelen en dat jullie met zo'n grote aan dacht naar me hebt willen luisteren. Hier door geloof ik dat mijn opzet om jullie kennis te laten maken met my en myn werk geslaagd is." Dat zei de bekende Nederlandse pianist Willem Hielkema dinsdagmorgen onder andere tegen de leerlingen van het Chris telijk Lyceum te Veenendaal toen deze musicus een schoolconcert verzorgde in het gymnastieklokaal van eerder genoem de school. Willem Heilkema gaf dit con cert in de serie schoolconcerten die vrij wel op alle middelbare scholen gegeven worden en waarbij vooraanstaande musici optreden. Zij spelen daarbij niet alleen voor de jongelui, maar ze geven daarbij ook uitleg aan de toehoorders over te spelen werken, zodat een leerzaam ge heel ontstaat. Willem Hielkema heeft het voordeel, dat hij iemand is, waarnaar de jongelui wel moeten luisteren. Op zeer enthousiaste wijze begraaft hij zijn toehoorders onder een ware stortvloed van woorden daar bij alle aandacht voor zich opeisend. De hoofdschotel van het concert was wel de Rhapsodie in Blue van de Ame rikaanse componist George Gershwin. Nadat de heer Hielkema het stuk uit el kaar gerafeld had door verschillende fragmenten voor te spelen gaf hij een grote bewondering wekkende vertolking van dit bij de leerlingen indruk makende stuk. De pianist speelde ook nog een werk van Bach en van Chopin zodat de jeug dige toehoorders met drie geheel verschil lende stijlen kennis konden maken. Inzameling van de oude gasfornuizen op het terrein achter de gasfabriek. De honderden fornuizen worden tot schroot verwerkt. Een employe van de gasfabriek treft reeds de eerste voor bereidingen. Jaarvergadering A.R. De Anti Revolutionaire Kiesvereniging heeft maandagavond haar jaarvergadering gehouden in het verenigingsgebouw aan de Molenweg onder voorzitterschap van de heer G. van Kampen. Het jaarverslag, uitgebracht door de secretaris, de heer L. Wisse, meldde een kleine vooruitgang in het ledental dat thans 63 telt. Met het bestuursvoorstel om de contri butie van f 6,op f 7,50 te brengen kon den de leden zich verenigen, evenals het voorstel tot het vormen van een verkie zingsfonds op vrijwillige basis. Na herhaalde malen stemmen werd in de plaats van de heer Van Kampen, die zich niet meer herkiesbaar stelde, de heer G. Jonker als voorzitter gekozen. Het bestuur werd met een lid uitge breid en wel de heer C. Schravendeel. Het bestuur bestaat thans uit de heren G. Jonker (voorzitter; L. Wisse (secreta ris); A. Stoffelse (penningmeester); en de heren G. J. Bakker, C. Schravendeel, E. Ramshorst en J. J. Valkenburg (leden). Na de pauze hield de heer J. G. Kohier Sr. uit Hardewijk een inleiding over de Politieke aspecten van het bevolkings vraagstuk in Nederland. SCHIETUITSLAGEN Uitslagen van de deze week door de le den van de schietvereniging Scherpen- zeel geschoten onderlinge wedstrijd: A. Valkenburg Tzn. 95, J. Koudijs 94, H. Pater en C. Valkenburg jr. 92, H. Be- rendse 91, M. Berendse 90, E. v. d. Werk 89, A. ter Burg, H. Methorst, A. C. van Dusschoten, J. ten Broek en P. van Enge lenburg 85, R. v. d. Burgt 83, J. van Eist en E. van Setten 80, A. van Eist 79, N. Klumpenaar 78, G. Volkuilen 71, H. van Droffelaar 65 en B. Geefshuizen 64. „NIET RENDABEL'' VOLGENS BUSONDERNEMERS Op de laatst gehouden vergadering van de KVP afd. Veenen daal werd de suggestie geopperd ter plaatse een stadsbusdienst in te stellen. In hoeverre zou dit idee verwezenlijkt kunnen wor den? Een tweetal autobusondernemers met kennis van zaken gaven hierop het volgende commentaar: KOST ZWAAR GELD De heer C. de Haas, directeur van een der busondernemingen zag er weinig heil in. Het kost zwaar geld, zo was zijn me ning. Hij kon er wel inkomen dat een gro te groep plaatsgenoten de instelling van een stadsdienst zou toejuichen, maar als de ondernemer zich daar voor moet span nen en tevoren weet dat hij er grote ver liezen mee lijdt, is het logisch dat hij er niet aan begint. In het naburige Ede is de zaak opgelost doordat een busmaat schappij een grotere route ging rijden. De N.V. de Haas begon enkele jaren geleden z'n aanloop in de nieuwbouwwijk 't Fran se Gat en het is niet helemaal onmogelijk dat op langere termijn ook nog een an dere aanloopplaats wordt aangelegd, waarbij de heer de Haas doelde op het gereedkomen van het bouwcomplex De Engelenburgh. Als de gemeente deze zaak zou subsi diëren zou er over te praten zyn, maar het hangt van de grootte van het bedrag af. In de grote steden kos ten de gemeentelijke vervoersbedrij ven miljoenen. Geen enkele floreert, zodat de gemeenten niet zo staan te dringen om nieuwe stadsdiensten in te voeren. Volgens de heer de Haas zou het pu bliek dan eerst moeten tonen van de busdiensten gebruik te willen maken. Maar ieder heeft tegenwoordig een auto of bromfiets. Het taxivervoer door het dorp verminderde de laatste jaren door dat ieder wel een kennis, familielid of buurman heeft die over een auto be schikt. Blijft over de groep plaatsgenoten boven 50 jaar en hiervoor zou een stads busdienst dan ook een welkome zaak zijn. Dorpsdienst De heer R. Vonk, eigenaar van een an der autobusbedrijf verklaarde er even min voor te voelen. We hebben in de ja ren 1945 en 1946 een dorpsdienst onder houden, maar de inkomsten waren om te grienen. Er waren dagen bij van drie gulden. Nu is de toestand intussen wel sterk veranderd, maar toch twijfelt de heer Vonk of een stadsdienst in Veenen daal ook tegenwoordig zou kunnen flore ren. Hij zou er niet graag aan willen be ginnen want het risico is te groot. Al kon de heer Vonk zich wel indenken dat be jaarde plaatsgenoten met zo'n dienst ge holpen zouden zijn. 't Hoorntje In de omgeving van Panhuis, 't Hoorn tje en Gladiolenstraat wonen nogal wat bejaarden. Ze moeten 20 minuten lopen om de dichtstbijzijnde bushalte te bereiken. Dat maakt met de terug weg mee een klein uur. Een bus die b.v. op het Davidsplein zou Dinsdags na het Pinksterfeest worden ze overgeheveld naar het SD-kantoor in de Maliebaan. Hier is dezelfde officier, die ook op de fabriek het verhoor afnam. Om de beurt moeten de mannen bij hem komen voor een verhoor. Daar zat meneer dan. Voor hem op tafel aan de ene kant een revolver en aan de andere kant een gummiknuppel. Toch werd er niet gesla gen. Een volle dag werden de gevangenen daar in de kelder gebracht. Na enige tijd werd de groep overgebracht naar de Ganzestraat. Dit was de Duitse strafge vangenis. De heer Diepeveen kwam te recht in de laatste cel bij een jongen uit Delft. Zij werden door een luikje ge voerd. Elke avond klonk er vanuit één der cellen een kreet: „Laat ze maar bars tenNiemand kon er achter komen wie dat deed. Ook de Duitsers niet, die er kennelijk mee bedoeld werden. Op een keer kwam Diepeveen er achter. By het luchten zei plots ie mand tegen hem: „Hé, wat doe jy hier"? Het was Toon Smit, de melkboer. Hjj had thuis naar de radio geluisterd en kreeg drie maanden. „Ha, Diep, jij zit ook aan de verkeerde kant van de muur, man Daar waren ze het samen goed over eens. Na een kort gesprek wist Diepeveen wie elke avond deze verwensing ten beste gaf. De heer Smit deed het zelf! Elke dag werd de heer Diepeveen naar de Maliebaan gebracht om weer ver hoord te worden door de SD. De bekende officier begon uit een heel ander vaatje te tappen. Dreigend wees hij op de re volver en de gummiknuppel. Soms werd de heer Diepeveen de hoek ingeslagen, of tegen de muur gekwakt. Op een keer zei de SD-er: „Je vrouw heeft alles bekend! Zeg jij het nu ook maar. Het helpt toch niet om te ontkennen Op het politiebureau kwam een telefoontje: breng de gevangenen zo spoedig mogelijk naar Utrecht. Wat een teleurstelling! Nu kon er nog van alles gebeuren. De gevangenen werden geadviseerd alle spullen die ze bij zich hadden en ver dacht waren, in de kachel te gooien. Zo gezegd zo gedaan. Toen kwam er een bus van de Haas, welke voor de overbrenging gecharterd was. Het groepje kreeg een lange stok in de broek, wat ontvluchten onmogelijk maakte. Ze geneerden er zich voor, maar er hielp niets aan. En zo werden ze de bus in gewerkt. De bus rijdt naar De Klomp. Daar mocht afscheid genomen worden van vrouw, kin deren en bekenden. Het werd een dramatisch afscheid. De gevangenen hebben allen zorg om degenen die ze achterlaten. Zo ook Diepeveen. Eensklaps voelt hij een hand op zijn schouder. Buurman Nannenberg staat voor hem. Met een van tranen verstikte stem zegt deze: irHeb geen zorgen over je vrouw en je zoontje. Daar zal ik voor zorgen Meer zei de buurman niet, maar het was genoeg. „Nooit zal ik deze woorden vergeten", verklaarde de heer Diepeveen ons, terwijl hij er bij zei, dat buurman Nannenberg zijn woord gehouden heeft. Na dit bemoedigende intermezzo zit Diepeveen nog steeds in zorg, over de revolver in de magazijnkamer, die blijkbaar nog niet gevonden is. Als dat ding er nu maar niet was. Als dat ontdekt wordt kost het hem zijn leven, dat is zeker! „Meneer Diepeveen, van harte het beste toegewenst", klinkt zacht een meisjes stem. Diepeveen kijkt op. Het is een meisje van de fabriek. Hij voelt dit als een bestiering. Hij vraagt het meisje of zij het doosje waarin de revolver ligt, uit de magazijnkamer wil halen en in een sloot werpen. Het meisje belooft het te zullen doen. Later blijkt dat zij het inderdaad gedaan heeft. Het is voor Diepe veen een hele geruststelling. Op vrijdag voor Pinksteren arriveert het groepje op het politiebureau op het Paardeveld in Utrecht. Het zijn hier gewone Hollandse agenten en in de cellen zitten strafgevangenen. Diepeveen komt terecht bij een zware boef. Dit staat hem maar slecht aan. Maar de volgende dag komt een agent hem eruit halen. „Hier hoor jij niet", zegt hij. tegen hem. Dan komt hij weer bij zijn makkers terecht. Ze worden ondergebracht in een school. In de klaslokalen zijn daar schotten aangebracht met varkensgaas ervoor. In deze kooien worden ze twee aan twee ondergebracht. De behandeling is hier niet slecht. stoppen zou voor deze groep bewoners van Veenendaal-west wel een uitkomst zijn. Zo zijn er nog wel enkele hoeken van Veenendaal aan te wijzen, die „arm" zijn aan vervoersgelegenheid, zoals de Vallei straat, Pr. Bernhardlaan, Dijkstraat en Buurtlaan-oost. Maar zoals boven reeds is gemeld, de haken en ogen zijn legio en het staat te bezien of het idee op de KVP- vergadering geuit ooit werkelijkheid zal worden. Toch gaf Diepeveen niet toe. In deze tijd kwam ook zijn vrouw steeds bij de zelfde SD-er en werd ook verhoord. Te gen haar zei hij dan: „Je man heeft ein delijk bekend. We weten nu alles. Beken u ook maar". Maar ook zij trapte er niet in. Toch liep het een keer fout. Weer werd Diepeveen binnengebracht. Als een furie kwam de officier op hem af en duwde zijn vuist onder zijn neus. „Nou is het afgelopen, mannetje. U gaat naar Duitsland en uw vrouw naar Vught"! Pats! Pats! Pats! De ene vuistslag na de andere trof de ondervraagde. „Nou, kiezen of delen! Bekennen, of ik voer mijn dreigementen uit. Op slag! Spreek op Even dacht Diepeveen na. Hij wist van de verschrikkingen in Vught. Nee, dat kon hij zijn vrouw niet aandoen. Toen bekende hij Terstond werd toen de SD-officier in schikkelijker. Hij zei dat hij al dertig dienstjaren had en in Veenendaal al ge merkt had, dat de radio van Diepeveen was. (Ik vermeld dit, om objectief te blij ven. R. V.). Nu wordt de heer Diepeveen weer naar de Ganzestraat gebracht. De Duitsers, die hier het bevel voeren, zijn geneutrali seerde Rijksduitsers. De behandeling is er prima. Nooit heeft Diepeveen gezien dat er iemand geslagen werd. Na drie weken werd Diepeveen gang loper. Toen behoefde hij niet meer de gehele dag in de cel te zitten, maar mocht schrobben, dweilen, enz. Vloerwerter werd dat daar genoemd. Op een vrijdag kwam er bericht dat ze naar de Neder landse strafgevangenis in Utrecht moesten. Een Duitser kwam op Diepeveen toe en zei: „Hoe lang ben je hier nu geweest?" „Vier weken!" „Dat klopt. Ben je hier wel eens ge slagen „Nee, nooit!" „Dat doen wij ook nooit. Wij hebben wel een grote mond, maar we slaan niet. We houden daar niet van. Maar nu ga je naar het Wolvenplein. Daar zijn je land genoten de baas. Het zijn Hollandse SS- ers. Ik voorspel dat ze op je dslaan. En niet zo zuinig ook. Ze doen de naam Wolvenplein wel eer aan daar Het is eind juni 1944. Zaterdagsmor gens om tien uur komen ze op het Wolvenplein aan. Scheldend worden ze naar binnen gedreven, en moeten met de neus tegen de muur gaan staan, op een lange gang, kaarsrecht. Na tien minuten konden ze al bijna niet meer staan. Achter hen op de gang liepen SS-ers, in hun hand een ijzeren staaf. Als één der gevangenen van moeheid wat opzij zakte of met zijn hand in de rug steunde, kreeg hij er een ferme tik met de staaf op. Vreselijk was het. Na een uur voelden ze zich gebroken. Ze konden niet meer. Een oudere man viel als een blok achterover. De anderen wilden toesnellen om hem te helpen, maar ze werden met de ijzeren staven naar hun plaats geslagen, terwijl de man overeind geschopt werd. Deze marteling duurde tot 's middag twee uur. Vier uur achtereen zonder beweging tegen de muur. Onvoorstelbare pijniging. De Deze eenzame wandelaar op het Pan huis heeft een tocht van 2 km. voor de boeg om de dichtsbjj zijnde bushal te te bereiken. Wie iets moois en heel bijzonders in de kamer wil hebben zou ik willen aanraden enige knollen aan te schaf fen van de Gloriosa superba. Zij bloeit ongemeen fraai met bloemen die ge lijken op orchideeën. Werkelijk iets fraais! Men noemt haar wel eens „klimmende lelie". In prijscouranten van meerdere solide kwekers worden de knollen van Gloriosa Superba wel aangeboden, ook uw bloemist zal ze u kunnen leveren. Bestel deze zo spoe dig mogelijk! De knollen, drie of 5 in een pot, moeten zeer voedzame bloemistengrond hebben en worden 2 cm diep geplant. Dit wil zeggen: de bo venkant van de bal moet 2 cm bene den het grondoppervlak zitten. Is zij aan de groei dan vraagt zij veel water en vergeet niet haar te bemesten. Daarbij vraagt zij een zonnige plaats in uw kamer. Wanneer de scheuten ongeveer 10 cm lang zijn dan een stokje er bij en de scheuten losjes aanbinden. Later moet men een lange re stok(ken) nemen. Behandel de scheuten met zachtheid, want wanneer een scheut mocht afbreken dan brengt deze geen bloemen voort. Gedurende de gehele zomer moet deze fraaie bloeister zich in de zon kunnen koes teren en vanzelfsprekend dient zij dan flink gegoten te worden, vaak 2x per dag. Nooit met koud leidingwater gie ten, denkt u daar wel om? De knollen zijn nogal prijzig, maar zijn het geld dubbel en dwars waard. Wie de Glo riosa in bloei heeft gehad, kan en wil haar nooit weer missen. Het is een wel zeer bijzonder mooie klimplant met fantastisch gevormde bloemen. Na de bloei laat men de plant langzamer hand afsterven en zet het hele geval in een kast of dergelijke. In het voorjaar haalt men de knol len uit de pot en geeft hen weer verse bloemistengrond die zeer voedzaam is en het opkweken tot bloeiende plant begint opnieuw. Eenmaal gekend is voor altijd begeerd. Steeds weer op- nieuw zal men tenvolle genieten van de bloemenpracht die werkelijk iets bijzonders is. Ze zijn in meerdere kleuren te verkrijgen. De Ismene festalis is eveneens een fraaie plant die wonderlijk fraaie bloemvormen geeft. Deze bloeit zuiver wit. Zij verlangt dezelfde wijze van behandeling als de hierboven genoem de Gloriosa Superba. De Ismene is ook zeer geschikt voor uw tuin, de bollen moeten dan echter 8 cm onder de op pervlakte van de grond gezet worden. In pot moet zij met ruim 1 cm grond bedekt zijn. Een plant met fraai getekende bla deren, die in het moderne interieur mooi uit komt, is de Maranta. Deze heb ik wel eens horen noemen als „tienge- bodenplant". De tien bruine vlekken die zich op elk volgroeid blad zo fraai aftekenen zal hieraan niet vreemd zijn. Haar botanische naam volgens de no menclatuur is: Maranta Leuconeura Kerckhoveana. Uw bloemist kan u ze ker aan zo'n plant helpen. Haal de Ma ranta in uw huiskamer en het zal u ongetwijfeld grote voldoening schen ken. Felle zon is zeer funest voor haar, wel moet ze in het licht staan. Deze plant, die van een vochtige at mosfeer houdt, moet 2 x per dag met lauw water besproeid worden. Steeds met lauw water gieten. Zij houdt van goed doorlatende grond, dus een luch tige en tevens voedzame grond. De witte bloempjes die zij voort brengt zijn onbeduidend. Haar grote aantrekkelijkheid is het ongemeen fraai getekende blad. De Passiflora (Passiebloem) haar rusttijd is nu voorbij en moet ver pot worden in goede voedzame bloe mistengrond vermengd met wat leem en scherp zand. Geef haar een lichte standplaats. De oude ranken inkorten tot op 7 a 8 ogen. Zet het mes er ge rust in! Uit deze ogen komen weer nieuwe scheuten te voorschijn waaraan straks weer die wonderlijke bloemen komen. Zorgt dat de plant geen gebrek krijgt aan bemesting en water. Wilt onthouden: wanneer de Passiflora on voldoende bemest wordt dan wacht men tevergeefs op haar bloei: Men verkrijgt dan meterslange ranken, echter bloemen zijn er niet bij. Weet u nu wat de oorzaak is geweest* dat uw Passiflora het vertikte om te bloeien? In de kamer worden de ranken langs een hoepel van ijzerdraad of tegen een rekje geleid. Dat gaat prima, doch bindt de ranken niet zo vaak opnieuw op. Dat is funest, want zij houdt er van met rust gelaten te worden. Ook de Hibiscus heeft haar rusttijd achter de rug. Wij willen haar gedu rende de zomermaanden natuurlijk weer in schitterende bloei zien en dus gaat men nu als volgt te werk: De tak ken worden een flink eind (minstens een derde gedeelte) ingekort en men geeft weer meer water. Begint zij nieuw leven te vertonen dan geregeld bijmesten. Om tot goede ontwikkeling te komen en tot rijke bloei is het een gebiedende eis dat de Hibiscus zeer voedzame potgrond heeft en daarnaast nog bijmesting met kamerplantenmest. Tweemaal per dag met lauw water besproeien, want een vochtige omge ving is haar ideaal en daarbij een warme standplaats. Tegen al te sterke zonbestraling moet zij beschermd wor den. Is de grond te arm of de standplaats te koud of niet licht genoeg, verwacht dan geen fraaie bloemen en rijke bloei. Geeft men de Hibiscus steeds waar zij om vraagt en wat haar toe komt, dan groeit zij uit tot een flink struikje en wordt men beloond met een bloemenweelde. De bloemen lachen ons tegen, 'k durf niet te treden In mijn kamer vol van geuren, stralen en kleuren, zonder een liedje van lof. Diverse soorten cactussen en vet- planten hebben nu de rusttijd erop zit ten. Zij vragen dus weer meer water en mogen weer bemest worden. De Lidcactus (Epiphyllum) heeft een klein wortelgestel en behoeft dus niet zo vaak te worden verpot. Is het echter wel nodig haar te verpotten, geef dan als potgrond bladgrond vermengd met scherp zand (metselzand) en meng er wat fijngewreven kalkpuin door heen. In de tijd van april tot september is zij gewoon aan rijkelijk water, wel licht, doch geen zon. Zij heeft oor spronkelijk haar vaderland in Bra zilië, waar haar voorouders groeiden in de takken en stammen van het bergwoud. Zij verloochent, zo min als welke plant ook, haar afkomst niet en wij moeten dus de levenswijze na bootsen. Dus men weet hoe men heeft te han delen. Geef florakinderen wat hen toekomt! Mogen ook alle bloemen Der aarde vergaan, De vrucht des levens Die rijpt er aan. Kweek dankbaar, ook de kleinste knop. En neem met liefde uw last weer op. E. J. Grijsen Rhenen Het college van Ged. Staten van Utrecht heeft het gemeentelijke uitbreidingsplan „De Salamander" in haar vergadering van 27 januari j.l. gedeeltelijk goedgekeurd. Het plan Salamander behelst de aanleg van een aantal wegen in de omgeving Kerke wijk, Bergweg, Beukenlaan en is voornamelijk bedoeld voor de toekomstige bouw van een aantal bungalows. Naast een 40-tal bungalows zullen ook 12 eengezinswonin gen met garage worden gebouwd. Op de Kerkewijk zullen twee nieuwe zijwegen in westelijke richting worden aangelegd. De eerste weg komt langs het pand Kerkewijk 206, de volgende 300 me ter zuidelijker. Beide wegen doorsnijden de Beukenlaan, die een breedte van drie meter zal krijgen met aan weerszijden groenstroken van tien meter breed. Pa rallel aan de Kerkewijk aan de westkant van het uitbreidingsplan komt een brede ventweg. Dwars door het bungalowpark zullen een aantal wegen worden aangelegd compleet met groenstroken aan de kant. Bungalows De te bouwen bungalows zijn van het duurdere genre. Ondanks dat zijn er al een behoorlijk aantal gegadigden. De bun galows zullen vrijstaand moeten worden gebouwd, terwijl de breedte van het ter rein minimum 25 meter breed moet zijn. De afstand tussen twee bungalows moet minstens 4 meter bedragen. Particuliere bouwondernemingen kun nen de bungalows bouwen, maar zullen zich dan toch eerst tot de gemeente moe ten wenden, die de gehele zaak bouwrijp moet maken. Overigens twijfelt men niet of men zal met eventuele bouwfirma's tot een vergelijk komen. Op de vraag wanneer zal worden be gonnen met het bouwrijp maken van de grond kon men ons in het huidige sta dium nog niets definitiefs meedelen. tijd kwam maar niet om. Om twee uur werd Diepeveen naar een kantoor ge bracht, om ingeschreven te worden. Daar na werd hij naar de cel gebracht. Hij viel op de vloer en kon niet meer. Er was nog iemand in de cel. Het was een bankdirecteur. Spoedig bleek dat hij Rooms-katholiek was. Vol medeleven ont fermde de man zich over de zojuist bin- nengekomene. Deze man had een vaste dagindeling uitgevonden, die het verblijf in de cel een tikkeltje dragelijk maakte. Hij zei tegen Diepeveen dat hij dat ook moest doen. 's Morgens bij het opstaan eerst het stille gebed. Dan heen en weer lopen en harop bidden. Dit 's middags en 's avonds weer herhalen. Het gevangenplaatje dat Diepeveen al die tyd om zyn nek droeg. „Ik heb veel steun aan deze man ge had", zei de heer Diepeveen later. De behandeling op het Wolvenplein was bar baars. Er werd veel geslagen, 's Morgens moest de „ton" naar buiten gebracht wor den. Achter de deur stond dan de wacht meester. Aan de kant waar hij stond, mocht je de closetemmer niet dragen. Doelbewust ging de wachtmeester vaak zo staan, dat je hem niet zien kon. Had je dan per ongeluk de emmer aan de ver keerde kant, dan kreeg je een schop met de laars die je heugde. Op de binnen plaats moest er in een cirkel gelopen wor den. Iemand die uit de maat liep werd er door z'n eigen landgenoten weer in getrapt. Ellendig werk. Maar Diepeveen had het spoedig door en zorgde er wel voor dat ze hem na enige dagen niet meer raakten. Op zekere dag moest hij weer de gang op. Twee uren lang tegen de muur. Wat zou er toch zijn, dacht hij. Spoedig wist hij het. Hij werd in een hok gebracht waar een tafel stond van anderhalve meter hoog en twee meter breed. Op de tafel waren enkele bordjes (aangebracht waarop stond: Verboden iets aan te raken. Verboden iets aan te nemen. Verboden te zoenen. Toen kwam zijn vrouw binnen.... Wat schrok zij, toen zij haar man zo zag, met baard en al. Ze mocht vijf mi nuten blijven en maakte nog mee, dat ze haar man aan zijn haren achterover trok ken, omdat hij even zijn hoofd op tafel wilde leggen, toen het hem te machtig werd Ook deze avond, -evenals de andere avonden, knielde de heer Diepeveen sa men met de bankdirecteur neer op zijn strozak in de cel. Biddend om uitkomst. Toen kwam er weer bezoek. En nog belangrijk ook Volgende week: Voor de rechtbank. De portatie! Maquêtte van het Plan Sala mander waarop (rechts) duide lijk de twee zijwegen vanaf de Kerkewijk in westelijke rich ting te zien zijn. OPTICIEN SPECIALIST Prins Bernhardlaan 4 (Zwaaiplein) Veenendaal - Telefoon 3784 LEVERANCIER VOOR ALLE ZIEKENFONDSEN

De Vallei | 1965 | | pagina 5