Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Onderhandelingen aankoop van Frisia door Kon. V.S.W, in beslissend stadium HOE VIEREN WIJ... DE VIJFDE MEI? Agenda Nieuws over de aktie voor het Philadelphia tehuis ülplis ofUieJi Groene Kruisgebouw/annex Politiepost Ederveen bijna gereed Wat nu weer...? 39e JAARGANG DINSDAG 23 MAART 1965 Nr. 23 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal advertenties Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overfaerg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel Nog deze week worden nadere mededelingen verwacht Zoals bekend circuleren de laatste maanden hardnekkige geruchten over een eventuele aankoop van de N.V. Frisia Wolfabriek door de Koninklijke VSW. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen zijn de plannen deze week in een vergevorderd stadium gekomen. Door verschillende oorzaken kon de ondertekening van het koopcontract nog niet plaats vinden, maar men verwacht algemeen dat aan het einde van deze week meer concreets kan worden medegedeeld. SUMMIER Verzorging warme maaltijden Nieuws uit de omgeving 1 april „Grote Avond" leerlingenvereniging Eldorado Jongen in vijver gevallen ELST In Eist weer afzonderlijk feest voor de schooljeugd De schoolkinderen in Eist zullen op Koniginnedag op (ei gen) schoolplein de feestliede ren laten horen. Zoals men zich herinnert waren er vorig jaar moeilijkheden rondom de vie ring van deze nationale feest dag. RENSWOUDE Gebed en genezing Ledenvergadering Roode Kruis DE NIEUWE GENERATIE Positieve bijdrage Richtlijnen EDERVEEN Bevolking van Ederveen huldigt zaterdag scheidende politieman G. Mulder Officiële opening waarschijnlijk medio april MULDER Bedaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal TeL 0 8385-2022 (2 ltfnen) - Giro 563427 Bedaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bQ de agentschappen van „De Vallei" ln plaatsen van verschijning VALLEI Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 5, Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Daar deze transaktie tal van problemen inhoudt, die niet op het particuliere vlak liggen, konden zowel de directies van de Kon. V.S.W. als die van N.V. Clos en Leembruggen in dit stadium geen nadere mededelingen doen en wensten zich dan ook van alle commentaar te onthouden. Van de zijde van de werknemersvertegen woordigers vernamen wij dat men her haaldelijk heeft aangedrongen op meer openheid, daar de mensen, die bij de aan koop betrokken zijn onzeker en ongerust zijn geworden. Men wilde van die zijde niet voor een voldongen feit worden geplaatst, zoals de heer Ester, districtsbestuurder van de Chr. Bond van Textielarbeiders „Unitas" op merkte. Vrijdag j.l. heeft men in een ver gadering met de directie van Frisia met klem aangedrongen op het verstrekken van nadere feiten en gegevens. Er werd toen medegedeeld dat de eventuele trans aktie voor de betrokken werknemers geen consequenties zal hebben. Deze summiere mededeling werd ge volgd door de toezegging, dat, zodra de Al geruime tijd bestaat er in Vee nendaal een comité „Verzorging War me Maaltijden". Dit comité bestaat uit dames die dankzij de medewerking van het bejaardentehuis „De Engelenburg" driemaal per week tegen een geringe vergoeding warme maaltijden ver schaffen aan allen die om een of an dere reden hiervan verstoken zijn. De ervaring heeft inmiddels geleerd dat een dergelijk werk zeer nuttig is en dat er behoefte aan bestaat. Men sen die ook van deze hulp gebruik wil len maken kunnen zich in verbinding stellen met het secretariaat Bergweg 92, tel. 3918 te Veenendaal. Het is raadzaam er ook nog even op te wijzen dat elk gevoel van schaamte ten aanzien van het gebruik maken van deze dienst ongegrond is omdat het hier alleen gaat om dienstverlening te gen een vergoeding op maatschappe lijke overwegingen en niets te maken heeft met bedeling of armenzorg. Ouden van dagen en andere mensen die niet in staat zijn voor zichzelf te koken en financieel niet in staat zijn daar een oplossing voor te vinden kun nen zich dus wenden tot bovenge noemd adres, waar alle inlichtingen gegeven zullen worden. RADIOKERKDIENST OP TWEEDE PAASDAG De kerkdienst van de Chr. Geref. Kerk aan de Hoofdstraat ta houden op Tweede Paasdag zal via ue NCRV ra dio worden uitgezonden. Voorganger is de plaatselijke predikant ds. J. Keu- ning. BENNEKOM: Verleden week werd het gebouw voor Maatschappelijk werk en Gezinsverzorging geopend. Met de bouw hiervan werd in het voorjaar van 1964 begonnen. Het gebouw kreeg de naam „De Ark", wat de oud-Ben- nekommers herinnert aan de rij schamele diaconiehuisjes die vroeger op deze plaats stond. WAGENINGENDe buurtvereniging Tuindorp bestond 20 maart j.l. 20 jaar en herdacht dit heuglijke feit met een receptie en een feestavond. De vereniging telt 125 leden-gezin nen en 50 jeugdleden. Men organi seert jaarlijks een Sinterklaasavond en een uitstapje. ZEIST: Het feestprogramma ter gele genheid van Bevrijdingsdag begint met klokgelui tussen 7.20 en 7.30 uur en men hoeft zich verder de gehele dag niet te vervelen. Men belegt een herdenkingsdienst, organiseert volksdansen, een fakkeloptocht en een wedstrijd in biggen vangen voor dames. naast de zaak een definitief karakter heeft, de werknemers-organisaties direct zullen worden ingelicht. Van de zijde van Frisia werd verklaard dat na eventuele onder tekening het gemeentebestuur en de per- soneelsraden met de feiten op de hoogte zullen worden gesteld. Voor het overige wensten de directies zich van verder com mentaar te onthouden. Wel is duidelijk dat de eventuele aankoop van Frisia aan het eind van deze week zal plaatsvinden. Zo niet, dan zal de transaktie enige tijd worden uitgesteld, omdat een der directie leden uitstedig zal zijn. Wanneer men deze week tot overeen stemming komt betekent het voor de oude gevestigde plaatselijke industrie een be hoorlijke ingreep en komt men voor een geheel nieuwe situatie te staan, die mo gelijk nog grotere veranderingen tenge volge heeft. De Frisia wolfabriek op de Kerkewijk, die hoogstwaarschijnlijk neg deze week zal werden verkocht. De mensen die zich inzetten voor de aktie voor het Philadelphia tehuis hebben het plan opgevat u wat te helpen bij de a.s. schoonmaak. Het is namelijk moge lijk dat u boeken die voor u geen waarde meer hebben, maar tcch neg te goed zijn voor de vuilnisbak bij enkele mensen inlevert. Deze boeken zullen dan op de bazar die 1 mei a.s. gehouden wordt in een speciale stand verkocht worden. Als u belt naar de heer F. H. Schoen maker, Rembrandtlaan 15a, tel. 4060 of naar de heer A. Gerritsen, Populieren laan 7, tel. 2951 of naar mevr. Ter louw-Meent, Populierenlaan 9, tel. 4003, worden de boeken bij u afgehaald. Over de muziek wedstrijd die georgani seerd wordt delen de organisatoren nog mee dat muziekhandel Van Hees open zal zijn om naar de bandopname met de antwoorden op de vragen te luiste ren op de volgende data: zaterdagavond 1 mei van 7 tot 9 uur; maandagavond 3 mei van 7 tot 9 uur; dinsdagmorgen 4 mei van 10 tot 11 uur; donderdag avond 6 mei van 7 tot 9 uur en zater dagavond 8 mei van 7 tot 9 uur. Als u twee kwartjes betaalt, kunt u aan deze wedstrijd meedoen, waarvoor de formulieren op de scholen (uitge zonderd de lagere scholen) verkrijg baar zijn. Donderdag 1 april organiseert de leerlingenvereniging Eldorado van het Christelijk Lyceum Veenendaal in het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan de jaarlijkse grote schoolavond. De organisatoren hebben een geva rieerd programma samengesteld wat uiteraard geheel door de leerlingen zelf verzorgd wordt. Op het program ma staan onder anderen het optreden van het schoolkoor o.l.v. de heer van de Putte, ballet, gymnastiek, een show van volksliedjes, een speelfilm, die door de filmclub van de school vervaardigd is. Na de pauze wordt het j toneelstuk „De Nieuwe" van Kasper I W. Afman opgevoerd. Zaterdagmorgen om tien uur viel de zesjarige Hansje Schinkel van de Val leistraat in de vijver voor de Heyer- mansflat in het Schrijverspark. De jongen was daar aan het spelen met andere kinderen, die direct na het on geluk de omwonenden waarschuwden. De hoofdagent van politie, de heer Schoppers heeft door toepassing van de mond-op-mondbeademing gepro beerd de bewusteloosheid op te heffen, waarin hij na enige tijd slaagde. Toch achtte dokter v. d. Hoek overbrenging van de jongen naar het Julianazieken- huis noodzakelijk. Zijn toestand werd gisteren niet ernstig genoemd. FOUTE BROMFIETSERS Door de politie werd aangehouden zekere B. uit Veenendaal die in ken nelijke staat op zijn bromfiets zat. Pro- ces-verbaal werd opgemaakt. Door de rijkspolitie werd aangehou den de bromfietser V. uit Veenendaal die zijn voertuig tot grotere snelheid dan toegestaan is, had opgevoerd. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd aan de bromfietser v. B. uit Eder veen een rijverbod opgelegd omdat hij acht glazen bier had gedronken. BEROEPEN Door de kerkeraad van de Geref. Gem. Syn. is een beroep uitgebracht op ds. W .Hage te Klaaswaal. INBRAAK BIJ BOUWFIRMA In de nacht van vrijdag op zaterdag werd ingebroken in het kantoor van de aannemersfirma B. aan de Zand straat. Er was wel veel vernield, maai er werd niets vermist. De recherche stelt een onderzoek in. KINDEREN PLEEGDEN DIEFSTAL Door de politie werden een aantal kinderen in de leeftijd van 13, 11, 10 en 8 jaar aangehouden die verdacht worden van diefstal in de kleedkamer van de voetbalver. Panter en tevens van ontvreemding van een aantal eie ren. WIELRIJDSTER GEWOND NA BOTSING Zaterdagmorgen wilde de 18-jarige mej. v. H. met haar rijwiel de Klaas Katerstraat oprijden, komende van het Slot. de Bruïneplein. Zij botste daarbij tegen de naderende auto van mej. E. en viel op het wegdek. Mej. van H. werd met verschillende kwetsuren naar het Julianaziekenhuis overgebracht. DS. A. ROMIJN BEDANKTE De beroepen predikant bij de Ned. Herv. gemeente van Eist, ds. A. Ro- mijn te Noordeloos heeft voor dit be roep bedankt. KERKDIENSTEN GER. GEMEENTE Op de kerkdiensten, die woensdag 24 maart om 2.30 en 7.15 ter gelegen heid van de biddag voor het gewas door de Ger. Gem. te Eist worden ge houden gaat voor de heer Pannekoek uit Gouda. Apotheek Tel. 3184 Hoofdstr. 811 Veenendaal Schrikt u niet, u leest geen krant uit 1944. Deze bekenden „attributen" zijn in Amerongen verzameld en zullen worden tentoongesteld in het kader van de Bevrijdingsherdenking De granaten zijn afkomstig uit het oorlogsmuseum te Overloon. Een inderhaast opgericht actiecomi té heeft ter elfder ure nog een op tocht geïmproviseerd, die behoorlijk slaagde. Voor dit jaar zijn er wederom geen plannen om de jeugd van de open bare en de christelijke school geza menlijk vaderlandse liederen te laten zingen. Er zijn wel pogingen in het werk gesteld om tot een oplossing te komen door het sluiten van een com promis, maar deze pogingen liepen op niets uit. De tijd schijnt nog niet rijp te zijn om de bestaande moeilijkhe den tussen beide schoolbesturen uit de weg te ruimen. Op woensdagavond 24 maart 1965 zal de Nederlandse Christen Vrouwenbond, afde ling Renswoude, een vergadering houden in gebouw Rehoboth. De spreker voor deze avond is Dr. J. A. van den Hoeven, arts te Huis ter Heide, en zijn onderwerp zal zijn: Ge bed en genezing. Woensdagavond 17 maart j.l. hield de afdeling Renswoude van het Ned. Roode Kruis haar jaarlijkse ledenvergadering in de zaal van de Coöp. Landbouwvereniging. Hoewel de afdeling ca. 200 leden telt, was er behalve het voltallige bestuur niemand aanwezig. Erg veel animo bestaat er dus niet voor dergelijke vergaderingen, maar toch zou den de leden wel wat meer belangstelling voor het Roode-Kruiswerk kunnen tonen. Het bestuur heeft zich bepaald tot het afhandelen van de agendapunten. 5 mei 1965 zal een nationale feestdag zyn. Dan is het twintig jaren geleden, dat de Bevryding van ons land een feit werd. En daar is besloten, dat dit om de vijf jaren nationaal zal worden gevierd, zal dit lustrum inderdaad tot een feest moeten worden. Gemeenschappelijk feestvieren is voor ons Nederlanders geen gemakke lijke opgave. Vooral niet in dit geval. Want de organisaties, welke zich hiermede bezighouden, hebben vijf dagen tevoren al een Koninginnedag viering moeten organiseren. Er is dan ook alles voor te zeggen om het Engelse voorbeeld te volgen en voor Koninginneverjaardag een vaste, gunstig liggende datum aan te houden, waarbij dan wordt gedacht aan 31 augustus, de verjaardag van wijlen Koningin Wilhelmina, in ruim een halve eeuw tot een traditie geworden. Vaak is het psychologisch bijzonder moeilijk een feest te maken niet alleen voor, maar ook van de gehele bevolking. De „totale" inspanning en deelneming, zoals wij die de laatste tijd gedemon streerd zien in televisieprogramma's zoals „Een tegen allen", waarbij geheel de ge hele gemeente, van burgemeester tot zui geling wordt ingeschakeld, is allereerste voorwaarde voor zulk een feest. Maar he laas kan men dat niet overal opbrengen. Een gehele generatie, de jonge mensen ot 25 jaar, heeft aan de bezetting nauwe lijks of helemaal geen herinneringen. Zij noeten het hebben van de overlevering. Onder de ouderen zijn er maar al te veel, die het maar liever vergeten. Waarom al die narigheid weer op te halen? Waarom (en dit heeft vaak een commercieel tintje) buitenlandse toeristen, klanten, voor het hoofd te stoten? Waarom oude wonden open rijten? ■-V v - Men beseft niet, dat het om deze'nega- tieve zaken helemaal niet gaat. Het gaat er om in het herdenken van de bevrij ding het besef te verlevendigen, welk een groot goed de vrijheid is. In een pe riode, waarin negativisme, nivellering, materialisme zich duidelijk demonstreren, s dit nog te meer belangrijk. Het gaat niet om het verleden, maar om heden en toekomst. Alleen in dit licht bezien heeft een 'eestelijke herdenking van de bevrijding blijvende waarde en zou het verwateren daarvan een verlies zijn. De gemeenschappelijke viering van de Bevrijdingsdag, voorafgegaan door de ge meenschappelijke dodenherdenking, zal alleen een blijvend karakter behouden in dien de positieve waardering van vrijheid, democratie en gemeenschapszin daarin de boventoon voert. Dit zal ook in het programma voor deze feestelijkheden tot uiting dienen te komen. Gemakkelijk is dit niet, want ons volk gevoelt zich het best in de toeschouwers- rol. De aktieve deelneming door autori teiten en leidende figuren in de gemeen schap kan hier stimulerend werken. Goed voorbeeld doet goed volgen. Dat geldt zelfs by het uitsteken van de vlaggen. Wanneer van één huis in de rij 's morgens vroeg al de vlag wappert, willen de anderen vaak niet achterblijven. En hoe bescheiden ook, het algemeen uitsteken van de vlaggen is een demon stratie van gemeenschappelijk beleven van dit feest. Ook samenzang met medewerking van koren en muziekkorpsen, en dan bij voor keur daar, waar men de menigte reeds in grote getale bijeen heeft, helpt ons de dag weer in herinnering brengen, waar op wij voor het eerst het Wilhelmus weer konden zingen in een vrij land. Het Nationaal Comité Viering Bevrij dingsdag 5 mei 1965 te Amsterdam-C (He rengracht 519, telefoon (020) 236222) heeft een boekje uitgegeven „Ideeën voor de 5e mei", waarin zeer vele mogelijkheden worden aangegeven voor optochten, wa genspelen, bevrijdingsmaaltijden, met o.a. de befaamde meat-and-vegetable-stew, volksdansen, kinderspelen, feestverlich ting, herdenkinstentoonstellingen, straat versieringen, volkszang, met adressen van instellingen, die hierbij van dienst kunnen zijn. Vaak zit men teveel vast aan een histo risch gegroeide cliché-feestviering, en kunnen nieuwe ideeën méér belangstel ling wekken. Vyf mei 1945 gingen in geheel Neder land de vlaggen uit, stroomden alle Nederlanders de straat op, gesierd met het plotseling overal verkrijgbare oranje. Toen hebben we spontaan, zonder enige organisatie, feest gevierd. Iets van die spontaniteit, iets van dit gemeenschapsbesef, zullen wij twintig ja ren na de Bevrijding moeten hervinden in onze feestviering. Het nieuwe Groene Kruisgebouw! annex Politiepost te Ederveen is bijna klaar. Zaterdagmiddag om drie uur zal in het Marktgebouw te Ederveen een bij eenkomst worden belegd, waarin de bevolking van dit dorp afscheid zal ne men van de Hoofdagent van Politie, de heer G. Mulder. Nu de nieuwe politiepost bijna ge reed is zal de heer Vonk uit Lunteren hier zijn intrek nemen als opvolger van de heer Mulder, die vorig jaar zijn 25 jarig dienstjubileum vierde en thans het dorp Ederveen zal verlaten om be gin volgende maand zijn werkzaamhe- Hoofdagent G. Mulder den bij de Edese verkeerspolitie te be ginnen. Er is een speciaal huldigings comité gevormd, bestaande uit de he ren A. v. Voorthuizen, J. Stomphorst, J. Dibbet, D. Boon en J. Westeneng. Dit comité heeft zich zeer beijverd om gelden te verzamelen onder de be volking teneinde de heer Mulder een afscheidscadeau te kunnen aanbieden. Gezien de grote populariteit die de heer Mulder in Ederveen geniet en het feit dat hij geheel met de bevolking is vergroeid kan worden verwacht dat zeer velen zaterdagmiddag naar het Marktgebouw zullen gaan om de schei dende politieman de hand te drukken. Het nieuw gebouwde Groene Kruis gebouw/annex Politiepost dat op de hoek T. C. Hootsenst.raat - Hoofdweg is verrezen is bijna gereed. De aanne mer Fa. Kelderman hoopt het complex binnen enkele weken te kunnen ople veren. Hiermede is een lange lijdensweg af- VEENENDAAL Dinsdag 23 maart: Voorlichtings avond PTT voor publiek in geb. Eltheto, 19.30-22.00 uur. Donderdag 25 maart: Voorlich tingsavond PTT in Eltheto, l"9.30-22.00 uur. Vrijdag 26 en zaterdag 27 maart: Grote bazar postduivenver. De Snelpost in de Eierhal. Ge opend vrijdag van 7-11 uur, za terdag van 2 tot 11.30 uur. AMERONGEN Dinsdag 23 maart: Optreden van Feike Boschma marionetten theater voor leden van het Nut. RHENEN Donderdag 25 maart: Grote Paasveetentoonstelling aan de Veerweg. RENSWOUDE Dinsdag 23 maart: Verkoopavond M.V. Dorcas in Rehoboth. EDERVEEN Donderdag 25 maart: Ledenver gadering schoolver. Herv. Ju- lianaschool in de school. gesloten, want de eerste plannen tot de bouw dateren van 1957. Pas in 1963 kwamen de vereiste goedkeuringen los en kon met de bouw worden begon nen. Het project zou aanvankelijk ruim f 150.000,kosten, maar later kwam daar nog eens een slordige 25 mille bij. (Zie verder pag. 2) De vorst van Saoedi Arabië heeft moderne ideeën. Hij bestelde n.l. zestig fietsen voor zijn haremdames, die de gebruikelijke Cadillacs moe ten gaan vervangen. Hij drong op navolging van deze aankoop aan uit zuinigheidsoverwegingen en terwille van de slanke lijn. Voor het eerst sedert augustus 1963 vertoonde de balans van de Britse buitenlandse handel een overschot. Men weet dit aan de daling van het invoerpercentage. 1922-1962 Assurantiekantoor Elg. R. R. MULDER Makelaar ln Assurantiën Kerkewijk 167 - Veenendaal verZEKERen is ZEKERheid VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN (1e en 2e) FINANCIERINGEN auto's, motoren, enz. Telefoon 08385-3000

De Vallei | 1965 | | pagina 1