Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Koninklijke V.S.W. tot aankoop gebouwen en deel van terrein N.V. Frisia Wolspinnerij verwierf optie Agenda Omstreeks eind 1967 gehele ontruiming Bijeenkomst C.P.B., afd. Overberg ELST james- m RENSWOUDE Hoofd der Chr. school Renswoude jubileert Anderhalf en een jaar gevangenisstraf voor juwelendieven Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel Pers-communiqué Kon. V.S.W. KIJK OP KUNST" föetzoruwiale DAMES Pers-communiqué N.V. Clos Leembruggen WIST U 40 jaar voorzitter zondagsschool 39e JAARGANG VRIJDAG 26 MAART 1965 Nr. 24 Redaktto en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 UJnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeyen Advertenties en abonnementen kannen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprtfzen op aanvraag Minimum per advertentie 5, Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Verhoging hondenbelasting Een, in verband met toenemende activiteiten, steeds nijpender wor dend gebrek aan produktie- en opslagruimten, heeft de KONINK LIJKE VEENENDAALSCHE STOOMSPINNERIJ EN WEVERIJ N.V. ertoe gebracht, na daartoe dienende onderhandelingen met de N.V. SAJETFABRIEKEN P. CLOS LEEMBRUGGEN te LEI DEN, een optie op de aankoop van de gebouwen 12.000 m2) en een deel van de terreinen 24.000 m2) van de N.V. FRISIA WOL SPINNERIJ te Veenendaal te verwerven. Het besluit van de N.V. Sajetfabrieken P. Clos Leembruggen om de activiteiten van haar beide Veenendaalse dochteronderne mingen (t.w. de N.V. Frisia Wolspinnerij en de N.V. Hollandia Wol- en Kousenfabrieken v/h Gebr. van Leeuwen) op één fabrieks terrein samen te brengen, opende deze mogelijkheid. De overeenstemming voorziet in eerste instantie in een verhuur van vrijkomende ruimten van het Frisia complex aan de Konink lijke Veenendaalsche Stoomspinnerij Weverij N.V. Nog vóór medio dit jaar zullen als gevolg van de bereikte overeenstemming ruimten door laatstgenoemde Vennootschap betrokken worden. De Koninklijke Veenendaalsche Stoomspinnerij Weverij N.V. kan van haar recht tot aankoop gebruik maken, nadat de N.V. Frisia Wolspinnerij haar huidige kantoor- en fabrieksgebouwen geheel ontruimd zal hebben, hetgeen naar verwacht wordt omstreeks eind 1967 het geval zal zijn. Van de zijde van de directie van de Koninklijke Veenendaalsche Stoomspinnerij Weverij N.V. wordt nog medegedeeld, dat naast het overbrengen van een tweetal fabricage activiteiten van haar huidige complex naar het Frisia terrein, ook de overplaatsing van het kantoor en een deel van de magazijnen overwogen wordt. De ligging van de beide complexen maakt goede onderlinge, com municaties mogelijk. Het medio vorig jaar uitgegeven emissie-prospectus, ter introduc tie van een 53/4 converteerbare obligatie lening, maakt melding van een voor de rentabiliteit van de Vennootschap belangrijk in vesteringsprogramma. De onderhavige transactie beïnvloedt de rea lisatie van het investeringsprogramma in meerdere opzichten gunstig. De uitvoering van de in het kader van de samenwerking met DUNLOP RUBBER COMPANY LIMITED LONDON noodza kelijke bouw op het huidige terrein van de N.V. wordt normaal voortgezet, en ondervindt geen invloed van de nu genomen be slissing. KONINKLIJKE V.S.W. N.V. 1930 Makelaars- en Assurantiekantoor BROUWER Kanaalweg 2 - Veenendaal Telef. 08385-2918, na 6 uur 3325 Alle verzekeringen Financieringen Hypotheken Koop en verkoop van onroerend goed Taxaties De directies van de Koninklijke Veenendaalse Stoomspinnerij en Weverij N.V. en van de N.V. Sajetfabrieken P. Clos Leem bruggen te Leiden hebben overeenstemming bereikt omtrent een optie tot aankoop van de N.V. Frisia Wolspinnerij door eerst genoemd bedrijf. In een door beide directies afzonderlijk ver strekt perscommuniqué werden de nadere bijzonderheden don derdagmiddag medegedeeld. De tekst van deze communique's luidt als volgt: De thans geldende verordening honden belasting in de gemeente Veenendaal da teert van 1948 en deze tarieven zijn dan ook sterk verouderd, zo schrijven B en W aan de Raad. Voorgesteld wordt het tarief voor waakhonden te verhogen van f 7,50 tot f 12,en voor de overige honden van f 10,— tot f 15,—. De totale meeropbrengst door deze ver hoging verkregen wordt geraamd op f 4400,—. GEPARKEERDE AUTO GERAMD Woensdagmiddag had de heer V. zijn personenauto op de Jan Steenlaan gepar keerd. Een op deze weg rijdende vracht auto, bestuurd door v. d. B. uit Wagenin- gen reed te dicht langs de geparkeerde wagen waardoor deze auto aan de linker zijde zwaar beschadigd werd. Representatie Tijdens de donderdagmiddag gehou den persconferentie ten kantore van de Kon. VSW werden nog de volgende feiten bekend: De directie van de KVSW stelt zich voor de representatieve afdelingen naar de Kerkewijk over te hevelen. Zo zal ook het directiekantoor op de huidige terrei nen van Frisia verrijzen, evenals andere administratieve afdelingen, behoudens die direct met de produktie te maken hebben. In verband hiermee vervalt het oor spronkelijke plan in de Zandstraat een nieuw kantoorgebouw te bouwen. De aannemer werd hiervan in kennis gesteld. Op de vrijgekomen ruimte aan de Zandstraat zal na de afbraak van de oude woningen waarschijnlijk par keerruimte worden geschapen. Ook andere uitbreidingsplannen van VSW zullen voorlopig worden „bevroren", zoals de bouw van de nieuwe afdeling te Kesteren. In de Frisiagebouwen zullen enkele fabricageafdelingen, zoals de coa ting en confectie afdeling', worden onder gebracht. VSW streeft ernaar om met de nieuwe aankoop een goede communicatie tot stand te brengen, uiteraard niet via de hoofdwegen Hoofdstraat en Kerkewijk, maar wel via de uitmonding van de Fri- siaterreinen nabij het expeditiebedi-ijf van de fa. Veldhuizen in de Achtei'kerkstraat. De directie van N.V. Ciios Leembrug gen verklaarde dat de werknemers op geen enkel punt schade van de transaktie zullen ondervinden. Er zullen geen personeelsproblemen op treden. De N.V. Clos Leembruggen zal zijn 550 werknemers in de gebouwen van Hollandia onderbrengen. In enkele inci dentele gevallen zullen er wel eens func ties wegvallen, maar dit alles zal zo soepel mogelijk worden opgelost. De werknemers zijn eveneens donderdag uitvoerig inge licht, evenals de besturen van de vakor ganisaties. Tenslotte verklaarden beide dii-ecties dat de onderhandelingen voor afgaande aan de uiteindelijke transaktie op bijzonder prettige wijze zijn gevoerd. Zoals hekend zullen de Veenendaalse schoolkinderen op Bevrijdingsdag een hoekje cadeau krijgen, geschreven door de bekende kunstcriticus Pierre Janssen. In de raad werd voorgesteld de inhoud eerst ter kennis van de schoolhoofden te brengen, voordat de kinderen het hoekje in handen krijgen. Onze tekenaar zag het zo Pierre Janssen: „Eerste les voor gevorderden' Afgelopen woensdagavond heeft de afd. Overberg van de C.P.B. weer één van haar vele activiteiten gehouden, nóg in de School met de Bijbel. De avond werd, zoals gebruikelijk, geopend door de presidente, mevr. Henken-Dorgelo, waarbij alle aanwezigen hartelijk welkom werden geheten, in het bijzonder mej. A. L. J. Leeuwenburg uit Scherpenzeel. In haar kwaliteit van huishoudcon- sulente van de streekverbetering „Hei ligenbergerbeek" was zij zo welwillend geweest af te zakken naar Overberg teneinde deze avond te verzorgen. Na afhandeling van de huishoudelijke zaken stond de vergadering dan ook geheel in het karakter van de huis houdelijke voorlichting in de breedste zin van het woord. Zij wist werkelijk op boeiende wijze de dames voor te lichten op het gebied van gezonde voe ding, tijdbesparing, woninginrichting, enz. Tevens werd een kleurenfilm ver toond van het koninklijk bezoek aan Perzië. Al met al was het spoedig later dan men dacht, waarmee de waarheid van het gezegde „gezelligheid kent geen tijd" weer eens bewezen werd. Na dc gebruikelijke sluiting en dank voor het gebodene, ging een ieder zijns weegs. Aanrijding op Rijksstraatweg Donderdagmorgen in alle vroegte om 5.30 uur had op Rijksstraatweg nabij het Postkantoor een aanrijding plaats. Een vrachtauto, bestuurd door v. d. G. uit Langbroek, naderde uit de richting Amerongen en raakte aan het slingeren, waardoor hij in de wal aan de rechter kant van de weg terecht kwam, 2 eikebo men omver reed en door de schok achter stevoren op de weg kwam te staan. Juist naderde een NBM-bus, die, doordat de lichten van de vrachtauto waren uitge vallen en ook de verlichting van de Rijks straatweg daar onvoldoende is, de situatie niet kon overzien, op het laatste moment nog remde, maar toch niet kon vooi'komen dat hij tegen de vrachtauto botste. De vrachtauto werd zwaar beschadigd, maar persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Tegen v. d. G. uit Langbroek werd pi-oces-vei-baal opgemaakt. De heer Gröndlehner De heer Gründlehner begon zijn loop baan als onderwijzer in 1923 te Zwijn- drecht, vervolgens werkte hij te Dor drecht, Delft en Ridderkex-k. In de laat ste plaats was hij van 1924 tot 1932 on derwijzer. Na op 1 oktober 1932 tot hoofd te Noorden te zijn benoemd en daar acht jaar te hebben onderwezen trad hij op 1 april 1940 als Hoofd in dienst te Rens woude. Het was op dat moment niet eenvoudig in een ordentelijk schoolgebouw les te geven. De oude Christelijke Lagere School zat vol militairen, evenals de Openbare. Dientengevolge moest er school gehouden worden in de Hervormde Kerk. Niet lang daarna kon de school haar werkzaamheden beginnen in de Openbare School, die als zodanig was opgeheven; de oude school, waar voordien Christelijk onderwijs gegeven werd, was afgekeurd. Eind 1948 werd de eerste steen gelegd voor een nieuwe zij het semi-perma- nente school aan de Oude Holleweg. Deze school werd in 1949 in gebruik ge nomen. Toen de heer Gründlehner in 1940 be gon, bevatte de school plm. 150 leerlingen en vier man personeel. In 1949 volgde een vijfde leerkracht en sinds 1954 zijn zes pei'soneelsleden aan de school verbonden. Om verschillende redenen zal aan dit dubbele jubileum thans geen aandacht worden geschonken. VEENENDAAL Vrijdag 26 en zaterdag 27 maart: Grote bazar postduivenver. De Snelpost in de Eierhal. Ge opend vrijdag van 7-11, zater dag van 2-11.30 uur. Zaterdag 27 maart: Avond van het gewijde lied; Ver. geb. a/d Eikenlaan. Medewerkenden: Molukse Kerkkoor en Chr. Mu- ziekclub Weerklank. Zondag 28 maart: Open Deur- dienst, 5.30 uur. Voorganger ds. Bos. Medewerking door Sola Fide Kerkkoor. Dinsdag 30 maart: E.H.B.O. wed strijden in SKF kantine. Dinsdag 30 maart: Bijeenkomst van Kon. Ned. Mij. voor Tuin bouw en Plantkunde, 7.30 uur in hotel Vonk. Spreker de heer H. C. Heivoort. RHENEN Maandag 29 maart: Afscheidsre ceptie korpschef en groepscom mandant de Rijkspolitie de adj. J. W. Zijlstra, 6 uur n.m. in restaurant Koningstafel. ELST Zaterdag 27 maart: Feestavond v.v. Musketiers in Eikelkamp, 8 uur n.m. EDERVEEN Zaterdag 27 maart: Bevolking neemt afscheid van hoofdagent G. Mulder tijdens bijeenkomst in 't Marktgebouw, n.m. 3 uur. Feestavond van Musketiers Op zaterdag 27 maart houdt de voet balver. Musketiers haar jaarlijkse feestavond in de zaal van de jeugd herberg De Eikelkamp. Het bekende gezelschap De Heikneuters uit Aalten zal het programma verzorgen. Er wordt bovendien een grote verloting gehou^ den. Alle leden, resp. verloofden en echtgenoten, alsmede de ouders van de Musketiers jeugdleden hebben vrije toegang. voor betere uurwerken 3UNC.HANS PRISMA u' PONTIAC OMEöA EERSTE KIEVITSEI Binnen het raam van haar streven naar rationalisatie en efficiën- cy verbetering, hebben directie en commissarissen van de N.V. Sajetfabrieken P. Clos Leembruggen te Leiden besloten, haar beide Veenendaalse dochterondernemingen (t.w. de N.V. Frisia Wolspinnerij en de N.V. Hollandia Wol- en Kousenfabrieken v/h Gebr. van Leeuwen) op één fabrieksterrein samen te brengen. Daarbij zal het bedrijf, dat momenteel door de N.V. Frisia Wol spinnerij wordt uitgeoefend, voorgezet worden in nieuw te bou wen fabriekshallen op de terreinen van de N.V. Hollandia Wol- en Kousenfabrieken. Met de directie van de Koninklijke Veenendaalsche Stoomspinne rij en Weverij N.V. is overeengekomen, dat de vrijkomende ruim ten op het FRISIA-complex aan deze vennootschap zullen worden verhuurd. Nadat de N.V. Frisia Wolspinnerij haar huidige kan toor- en fabrieks-gebouwen geheel ontruimd zal hebben, kan de directie van de V.S.W. gebruik maken van een haar verleende op tie om de gebouwen en een gedeelte van de grond toebehorend aan de N.V. Frisia Wolspinnerij, te kopen. De directie van de N.V. Sajetfabrieken P. Clos Leembx'uggen is van oordeel dat voorzover deze geografische integratie de be hoefte aan personeel zal verminderen deze verminderde per soneelsbehoefte opgevangen zal kunnen worden door het normale personeelsverloop. N.V. Sajetfabrieken P. Clos Leembruggen AANGEBODEN AAN BURGEMEESTER HOSANG Woensdagmiddag om twee uur werd het eerste kievitsei dat in de gemeente Rens woude gevonden werd op het gemeente huis aan burgemeester Hosang aangebo den. De gelukkige vinder was de timmer man Jan v. d. Bovenkamp, wonende aan de Utrechtse weg. De heer v. d. Bovenkamp heeft van het kievitseieren zoeken een sport gemaakt. Zatei'dag en zondag toog hij al welgemoed de weilanden in, maar het duurde toch tot maandagavond zes uur voor hij in een weiland bij 't Zeider geluk had. De heer v. d. Bovenkamp gaf op het gemeentehuis direct kennis van zijn vondst. Nadat hij maandagavond de eerste vinder was ge- worden hebben enkele Renswoudse jon gens ook een paar eieren gevonden. De heer v. d. Bovenkamp is een echte lief hebber. Hij zorgt een vergunning te heb ben om in weilanden te zoeken. Deze ver gunning is nodig, want zonder dat bewijs ga je op de bon, zo vertelde de heer v. d. Bovenkamp. Vorig jaar vond hij niet min der dan 60 kievitseieren, wat hem het lieve sommetje van 90 gulden opbracht. Burgemeester Hosang van Rens woude neemt uit handen van de heer v. d. Boven kamp het eerste kievitsei in ont vangst. Op 1 april 1965 zal de heer A. C. M. Gründlehner 25 jaar hoofd der Christelijke Lagere School te Renswoude zijn. Tegelijkertijd bestaat de school in haar huidige vorm eveneens 25 jaar. Enkele dagen voor de heer Gründlehner in 1940 als hoofd der school te Renswoude in dienst trad was de reeds vele jaren bestaande school in een vereniging over gegaan. Deze vereniging waartoe de school dus thans 25 jaar behoort, is „de Vereni ging tot Stichting en Instandhouding van een School met de Bijbel". De voorzitter der Schoolvereniging was op dat tijdstip Ds. H. S. J. Kalf. Tegen Loutje van de Zeedijk (24) en Zwarte Kees (22) by de burgerlijke standen van Amsterdam en Leidschendam bekend als Louis van O. en Kees v. d. Z. heeft de Arnhemse rechtbank gevangenisstraffen van anderhalf en één jaar geëist. De officier van justitie wilde daarmee hun aandeel in de diefstal van de juwelen by de fa. Bos in Veenendaal van 24 november j.l. gestraft zien. De overval was met vier man voor bereid in een cafeetje in Amsterdam. De overval gebeurde geheel volgens plan. dat politie en Roode Kruis woens dag attent waren nabij Rijksweg 12 waar de grote stoet Duitse voetbal supporters langs kwam? dat woensdagnacht een zeer groot aantal auto's passeerde? dat de stroom geleidelijk in ooste lijke richting verdween? dat het aantal grieppatiënten in Veenendaal aanzienlijk schijnt te zijn? dat in een bepaalde wijk de meeste bewoners te bed lagen? dat de ziekte thans aan het afnemen is? ECHTPAAR DE BAS VIERT GOUDEN BRUILOFT Het echtpaar C. de Bas - J. de Bas -van Harberden, wonende aan de Davidstraat 7 in Veenendaal hoopt op 9 april a.s. haar 50-jarig huwelijksfeest te vieren. Beide echtelieden, waarvan de man 75 en de vrouw 71 jaar is, genieten nog een zeer goede gezondheid. De heer en mevrouw de Bas zijn geboortig uit Vree land en Mijdrecht, maar wonen al bijna 40 jaar in Veenendaal. Het echtpaar heeft zes kinderen, waar van er maar een in Veenendaal woont. Er zijn 17 kleinkinderen. De heer de Bas is altijd als schilder werkzaam geweest. Hij had verschillende bazen, maar bij de fa. Hey die destijds een schildersbedrijf in de Hoofdstraat had, werkte hij. het langst. Voor velen in Veenendaal is de heer de Bas ook geen onbekende. De laatste tien jaar geniet hij met zijn vrouw van zijn pensioen. Het zal het gouden bruidspaar op hun feestdag waarschijn lijk niet aan belangstelling ontbreken. In een byzondere vergadering werd dinsdagavond herdacht dat dc voorzitter van de zondagsschool „Timotheus", de heer J. Scholten, zijn 40-jarig jubileum mocht vieren. De ere-voorzitter, de heer G. Davelaar, feliciteerde hem namens de gehele zon dagsschool, welke de omgeving Schrij- verspark-Nieuweweg-De Klomp omvat en sprak de wens uit dat hij nog vele jaren het zaad in de kinderharten mocht strooi en. Als blijk van waardering werd de jubilerende voorzitter namens de zondags school een zakbijbel aangeboden. De heer Scholten dankte bewogen voor de goede woorden want het was voor hem een volkomen verrassing. Van O. bleef in de auto om onmiddellijk te kunnen wegrijden. Van der Z. sloeg met een mokerhamer de etalageruit in en Bleke Willem en ene R. (dit duo zal elders worden berecht) grabbelden hierna Beelhouwwerken gaan Keukenhof verlevendigen Als binnenkort de Keukenhof geopend wordt, zal men behalve een pracht van bloemen en planten ook een aantal beeldhouwwerken van de Amsterdam se beeldhouwer Ben Guntenaar kunnen bewonderen. Donderdag werden de beelden geplaatst, waarbij de schepper (in regenjas) natuurlijk niet ontbrak. in de overvolle etalage van de fa. Bos. De buit bestond uit 96 horloges met een waarde van bij elkaar tienduizend gulden. Voor de Officier van Justitie stond het vast dat het aandeel van van O., al was hij in de auto blijven zitten toen zijn ka meraden hun zakken volpropten, even groot was als van de anderen. Wanneer hij niet de leider van het stel is, dan staat hij toch op hetzelfde niveau als de overi gen, zei de Officier. Omdat van O. ook nog een dag tevoren betrokken was ge weest bij een vrijwel identieke overval in Zeist de buit bestond daar uit een diaprojector viel de eis tegen hem zwaar der uit dan die tegen van der Z.

De Vallei | 1965 | | pagina 1