Hollandia Tricot beleeft periode van grote expansie Purol Huidverzorging make up HENNY JANSEN n Produktie in laatste tien jaar verdubbeld Natuurzuivere EXPANSIE Kleurentelevisie en kabinetscrisis Dodende straal en merkwaardige geneeskunde TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 26 MAART 1965 Nr. 24 STICHTING VAN NIEUWE ATELIERS Wie de betrekkelijk smalle voorzijde van het Hollandia Tricotbedrijf aan de Kerkewijk beziet heeft niet het flauwste vermoeden dat zich diep naar achteren een groot tricotagebedrijf - een der 4 grootsten in Europa - bevindt, dat zich uitstrekt tot aan de 500 meter ooste lijker gelegen nieuw aangelegde straat 't Boompjesgoed. Midden in Veenendaals centrum heerst een grote bedrijvigheid waar enkele honderden rappe meisjeshanden de diverse stoffen verwerken tot het zeer modieuse en door iedere vrouw en meisje begeerde Hol landia ondergoed. 1ISgSi E˧& r Produktie Artikelmerk Verkoop Smaak Hollandia Droomtricot klinkt elke vrouw als muziek in de oren Mode Controle Mechanisatie Toekomst Inrichting en dient heel de huid WONDERLIJK LICHT H V. A. B. KIRPESTEIN CITY-MOTORS-EDE CHEVR0IET frisse King Pepermunt, het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking. Voorzyde van het Hollandia Tricotbedrijf aan de Kerkewijk. Het Hollandia Tricot bedrijf is nog jong. Werd in 1937 midden in de crisisjaren gesticht door de heren J. J. H. en W. van Leeuwen. De directie wordt thans nog gevoerd door de heren J. J. en W. van Leeuwen, want een der oprichters en mededirecteur de heer H. v. Leeuwen overleed in december 1963. De beginjaren waren moeilijk en zwaar. De tijdsom standigheden waren daaraan debet. In 1941 kon men intern de te volgen lijn uitstippelen, een lijn die in latere jaren werd gevolgd en uitgediept. In de oor logsjaren hield men zich bezig met re- paratiewerk en had de handen vol. Van twee stuks gedragen ondergoed werd 1 stel nieuw gemaakt. Pas in 1948 kon volop gestart worden met de produktie van het thans zo be kende Hollandia ondergoed, dat in ge heel Nederland een naam heeft op te houden. De personeelssterkte steeg met sprongen, de uitbreiding aan gebouwen en machines werd gevolgd door het stichten van nieuwe ateliers in de plaatsen Alphen a. d. Rijn, Soest, Loppersum en Hechtel (België). Het atelier in het Groningse Lopper sum werd recentelijk sterk uitgebreid en er verrees een permanent gebouw, waar 100 meisjes hun werkzaamhe den verrichten. Men verwacht dit aantal tot het dubbele te kunnen op voeren. Het complex aldaar geeft gelegen heid tot uitbreiding. Wat het Veenendaals bedrijf betreft: Ook hier bleef men niet achter en in september vorig jaar kon een groot atelier aan de oostzijde worden geopend, waarin 220 meisjes uit de gehele streek hun dagelijks werk vinden. Per- soneelsbus en busjes brengen en halen de meisjes uit de Betuwe, uit Rhenen, Eist, Renswoude, Woudenberg, Ederveen enz. De heer A. v. d. Ree, adj. directeur, vond de personeelsbezetting nog een moei lijk punt. Het meisjesareaal is erg be perkt. Gezien de ontwikkelingen binnen het bedrijf zou Hollandia nog steeds meis jes kunnen plaatsen. De werkzaamheden liggen specifiek in de vrouwelijke lijn, hetgeen de cijfers wel uitwijzen. Van de 1000 personeelsleden, die het bedrijf heeft, behoren 60 tot 70% tot het vrouwelijke geslacht. Uiteraard was het gebrek aan arbeids krachten ter plaatse de oorzaak van de vestiging van Hollandia ateliers elders in het land. De directie verheelt niet dat het personeelsbestand in Veenendaal en omgeving geen reden geeft om te juichen. Door de Overheid wordt de vestiging van nieuwe industrieën aangemoedigd, met als gevolg een wegzuigen van arbeids krachten bij de bestaande ondernemingen. Ook de nog steeds nijpende woningnood werkt remmend bij het aantrekken van nieuwe krachten. Bij Hollandia Tricot is men niet bijzonder geporteerd voor het idee om gehuwde vrouwen in het ar beidsproces in te schakelen. Het werk- systeem van het bedrijf leent zich er ook niet goed voor. De meisjes werken in een eenheid, het is gespecialiseerd werk, waarbij de ene werkneemster de andere aanvult. Het werk voor halve dagen zou de gang van zaken kunnen verstoren en geeft ergens verlies. Het bedrijf kent een bloeiende wandel club, die zich niet alleen in Veenendaal, maar overal in het land presenteerde en vele prijzen in de wacht sleepte. Er be staat een zangclub en een klein aantal «liet officiële verenigingen, zoals een judo- en visclubje. De produktie steeg de laatste jaren met sprongen. Door een sterk doorgevoerde mechanisatie kon het bedrijf aan de grote vraag naar het bekende ondergoed blij ven voldoen. De grondstoffen worden door diverse spinnerijen geleverd, waarna men in de stoffenfabriek het produkt fabri ceert en veredelt. Van de 500 fabrikanten in Europa zijn er misschien vijf w.o. dus Hollandia, die het kant en elastiek zelf produceren. Iedere vrouw is door de intensief ge voerde reclame wel op de hoogte van de verschillende merken Hollandia onder goed. „Lentebloesem", „Kersenbloesem" wyze een rage uitbreekt. Het publiek vraagt om een bepaald produkt en ook Hollandia is dan present om de klant te kunnen bedienen. Ook de kleur- vastlegging wisselt steeds, waarmee de ontwerpafdeling zich intensief be zighoudt. De verkoop van de Hollandia Tricot- produkten vindt plaats op 17 a 1800 ver kooppunten in het land. In iedere ge meente boven de 4000 inwoners is Hol landia vertegenwoordigd. Het is alge meen bekend dat Hollandia haar afne mers geselecteerd heeft. Men wenst het kwaliteitsprodukt ook in kwaliteitszaken aan te bieden, een beleid dat nog steeds vruchtbaar is gebleken. wordt niet alleen de produktie sterk op gevoerd, maar wordt ook een beter eind- produkt verkregen. Een nieuwigheid is het optisch oog dat onregelmatigheden in de stof waarneemt en doorgeeft. De vijf fa brieken van Hollandia zijn apart gespe cialiseerd. Ieder bedrijf heeft een eigen inslag, zoals ook de Philipsvestigingen die hebben. De directie houdt de loop der ontwikkelingen sterk in het oog en zal niet schromen de produktiemethode nog verder te perfectioneren. Een maxi mum van 250 meisjes is wel het pla fond, waarmee iedere vestiging van Hol landia tricot kan werken. Overschrijding van dit aantal zou een zekere onover zichtelijkheid in de hand werken. Wij constateerden het reeds, de Neder landse vrouw kreeg meer smaakgevoel. nisch verpakte artikelen met een spe ciale transportband naar het naastge legen magazijn vervoerd, dat het achterste deel van het complex vormt. In de charmeusebreierij staan de modern ste machines opgesteld. In de rondbreie- rij staan bijna 100 machines, dicht op el kaar. In deze afdeling wordt in ploegen dienst gewerkt. Meer naar voren zijn de afdelingen weverij en drogerij. De laatste afdeling is toegerust met enkele grote droogovens, die het halfpro- dukt ook in gladde banen houdt. De voorste afdeling is de knipperij, waar het meeste werk ook gemechaniseerd is. Wat is er trouwens bij Hollandia niet ge mechaniseerd. Van de gemechaniseerde administratie raakten we onder de indruk. Een administratie, door de machine ver richt is zo niet een unicum dan toch wel De heer Diteweg toonde ons de zeer ex clusieve Hollandia collectie, waar direct een aantal fraaie artikelen in het oog sprongen. De Zonneroos babydoll fijntjes en fra giel moet ieder jong meisje tot kopen lokken. De gehele nyloncollectie imponeert e.a. zijn begrippen geworden in deze branche. De heer A. Diteweg, verkoop leider kon ons uiteraard het beste mede delen hoe deze algemeen ingevoerde werknamen ontstonden. Voor de oorlog kon je onder de naam Hollandia alles vangen, maar in de na-oorlogse periode werd het nodig de verschillende artikelen te onderscheiden. Men moest een assor timent maken. Vroeger ging dat met num mers, maar dat is voor de consument niet zo charmant, vertelde de heer Diteweg. Men kwam op het idee de arti kelen bloemennamen te geven, waarvan men er thans 180 heeft verzameld die in Nederland bekend zijn. De Hollandia Tricotprodukten zijn sterk aan mode onderhevig. De collectie moet steeds worden aangevuld en herzien. De mannen zijn in dit opzicht traditioneler dan de leden van het zwakke geslacht. Het herenondergoed verandert wel, maar dat gaat veel geleidelijker. Men beschikt over een eigen ontwerpafdeling waar een op free lance basis werkende Duitse dame de mode maakt. Zij genoot een oplei ding als modeontwerpster op een hogere lingerieschool. De Hollandia Tricotproduk ten worden tentoongesteld op exposities in o.a. Parijs, Keulen, Frankfort en binnenkort zelfs in Amerika. Op diverse modeshows is het bedrijf vertegenwoor digd. Het marktonderzoek wordt met eigen mensen gedaan. Het is research in de praktijk. Voor het seizoen begint heeft Hollandia haar collectie al samen gesteld. Soms komen er incidentele wijzigingen tot stand omdat er op een of andere Hollandia's export is zeer bescheiden te noemen. Er is momenteel contact opgenomen met een afnemer in Cana da en een proefballontje opgelaten in Zweden. Maar zolang we in eigen land nog bij lange na niet aan de vraag kunnen vol doen, zien we er weinig heil in de ex portmarkten in te schakelen zo deelde de verkoopleiding mee, er aan toevoegend: „We zijn erg op het thuisfront gesteld". De kwaliteitsbewuste vrouw en de laatste jaren ging die bewustheid sterk vooruit keurt critisch en daarom wenst Hollandia haar vrouwelijke clientele op alle punten te voldoen. De heer Diteweg verklaarde in d.t opzicht: „Als men een merknaam voert, moet men er geheel achter staan". De controle op het produkt is dan ook bijzonder scherp. Er vindt een intensieve controle plaats tijdens de vervaardiging. In de ateliers zijn verschillende contro- leuses, er wordt gelet op de verpakking, kortom er kan niets passeren dat niet onder vier of vijf controles is doorgegaan. Na het knippen van de stof worden de panden doorgelicht en zelfs de kleinste ongerechtigheid wordt ontdekt. Het sy steem werkt feilloos. In totaal zijn wel zo'n 50 mensen bij de controle betrokken. Het aantal klachten is dan ook te ver waarlozen. Het bedrijf beeft zich sterk gemechani seerd. Door aankoop van de nieuwste machines, o.a. afkomstig uit Duitsland, Kijkje in een der produktie-afdelingen van het bedrijf. Werknemers in de ververij in volle actie. trouwens door vorm- en kleurschakerin gen. In de katoensector valt op dat zelfs de meest eenvoudige jongens- en herenonderkleding toch juist dat tikje zeer beperkt in gebruik bij de Neder landse industrie. Dat Hollandia Tricot een bedrijf is dat het oog op de toekomst heeft gericht be hoeft geen nader betoog. Wanneer Vee nendaal inderdaad de impuls zal ontvan gen waarvan onlangs sprake was, zal ook dit bedrijf met de ontwikkeling meegaan. Men is overigens wel bevreesd dat men de huid al verkoopt voor de beer gescho ten is, want de huidige bestaande indus trie kan nog honderden werknemers plaat sen. Maar door het ontstellende woning gebrek kunnen geen nieuwe werknemers worden aangetrokken. Geen huizen, geen gezinnen, geen meisjes. Over deze pro blemen wordt herhaaldelijk gesproken in de vergadering van de fabrikantenver eniging. Maar mocht de ontwikkeling er in derdaad zo uitzien dat Veenendaal HET grote industriecentrum van de streek zou worden dan zal Hollandia Tricot niet schromen de geëigende maatregelen tot uitbreiding te nemen. De orderpositie is zeer goed te noemen, een verdergaande expansie is te verwach ten. Door de uitbreiding naar achteren kreeg men de beschikking over een stuk terrein, waar nog verdere mogelijkheden inzitten. De ingang op de Kerkewijk be hoeft gelukkig niet meer door iedere binnenkomende te worden genomen. De meeste wagens komen vanaf de Engelen burg binnen. Het is niet uitgesloten dat Hollandia Tricot haar hoofdingang De ingenieuze borduurmachine die brede stroken in snel tempo aflevert. In de publicaties over de Nederlandse kabinetscrisis, die aan het televisie en radio-beleid te danken is, trof ons, dat een van de voornaamste problemen van de naaste toekomst, namelijk de komende kleurentelevisie niet in het debat werd betrokken, althans voorzover uit de publicaties valt op te maken. Want de grote kwestie hierbij is, dat niet alleen de toestellen vrij duur zullen zijn, maar dat de apparatuur van de uitzending zo kostbaar wordt, dat kleurentelevisie, die bijv. over vier omroepen is verdeeld, onder ondragelijke lasten zal bezwijken. Voor de kleurentelevisie is van wege de kosten een soort nationale omroep no dig en eventueel een reclamepot, die deze uitzendingen helpt financieren. Men hoort tot dusver het toekomstige beleid alleen bespreken met het oog op de huidige toestand, maar de toekomstige toestand is veel belangrijker dan de hui dige situatie. exclusiviteit bezit dat de Hollandia pro- dukten kenmerkt. Het nieuwe atelier van Hollandia Tricot, met uitzicht op „De Engelenburg", dat vorig jaar september werd geopend. Ruim 200 meisjes zijn hier werkzaam. Bij de welwillend toegestane rondleiding door het bedrijf viel ons op dat de inrich ting van de verschillende afdelingen heel logisch is. Alles sluit op elkaar aan. In het zeer moderne atelier voorzien van airconditioning werken ruim 200 meis jes, terwijl zachte radiomuziek opklinkt. Het atelier dat vorig jaar gereed kwam heeft een oppervlakte van 40 x 90 meter. Een groep meisjes werkt aan een bepaald artikel en ieder heeft haar eigen taak. Elke groep kent een leidster, die de ge rede produkten controleert. Vanuit het atelier worden de mecha- Ongetwijfeld staat invoering van kleu rentelevisie voor de deur. De voorberei dingen zijn in volle gang. Men moet het eerst eens worden over het in te voeren systeem. Afgezien van de Japanners, die men hierbuiten houdt, strijden drie sy stemen om de voorrang, n.l. het Ameri kaanse, het Franse en het Westduitse. Op 24 maart begon te Wenen een Internatio naal Radio Adviescomité dat zich voor de keus geplaatst ziet. Want de bedoeling is een en hetzelfde systeem in te voeren van Landsend in Engeland tot Wladiwostock aan het andere eind van Siberië. Het Amerikaanse sy steem heeft voor dat het al elf jaar in gebruik is en reeds een groot terrein bestrijkt, n.l. behalve de USA ook Canada en Japan (dat het Amerikaanse apparaat gebruikt). Voorts zijn de drie systemen vrijwel gelijk, n.l. voor 90°/ode strijd gaat alleen om de 10°/# betrekkelijk kleine verschillen. De beide Europese systemen betogen, dat hun vindingen betere kleuren geven dan het Amerikaanse systeem. Maar in de samenkomst te Wenen is een naar de Engelenburg zal verleggen, maar dit is nog toekomstmuziek. Het staat vast dat dit bedrijf, geworteld in Veenen daal, haar vleugels uitsloeg, meeging met de hedendaagse ontwikkelingen en ook in de toekomst de dingen op de voet zal volgen. Het bedrijf brengt een zeer ge specialiseerd kwaliteitsartikel op de markt. Drie eigen wagens voeren de let ters Hollandia Droomtricot en zo wordt Nederland geconfronteerd met dit Veenen- daalse bedrijf, waar het prettig werken moet zijn, omdat de directie een open oog heeft voor de omstandigheden van haar personeel, de bedrijfsruimten modern aandoen en men zeker weet dat, door de ervaring van de naoorlogse opbloei een goede toekomst gegarandeerd is. Laat U deskundig voorlichten bij LANCÓME en INCA depositair DROGISTERIJ Zandstraat 7 Veenendaal nen. Zeer grote invloed heeft de Russi sche wens om in 1967 in Rusland tot in voering over te kunnen gaan, daar dan de bolsjewistische revolutie 50 jaar oud is. Trouwens, ook Engeland wil binnen twee jaar tot invoering overgaan en begunstigt het Amerikaanse systeem. Duitsland wil eveneens een spoedige kleurentelevisie en voelt vanzelf het meest voor het Duitse systeem. De Fransen zonden de minister van informatie Alain Peyrefitte naar Moskou, vergezeld van een schare technici, om het Franse sy steem te demonstreren. Wanneer de Fran sen en Russen het in dit opzicht eens worden, oefent dit een grote druk op de rest van Europa. De Amerikanen, die stemmigheid vereist en ook dan nog blijft iedere natie tenslotte vrij. Het is te ho pen echter dat te Wenen tot een bepaald systeem voor heel Europa zal worden besloten, daar dit dan grote kans maakt ook in Afrika en het verdere Azië te win- hiervan natuurlijk op de hoogte zijn, heb ben hunnerzijds nu een groep technici gezonden naar Engeland, Finland, Zwe den, Frankrijk, Duitsland en Rusland, om de Amerikaanse methode te bepleiten. Er is dus, zoals uit dit alles blijkt, vrij veel politiek in de kleurentelevisie-aangele genheid gemengd. De te maken keuze zal veel beslissen. De Benelux schijnt wat achteraan te zullen komen, want de desbetreffende technici veronderstellen, dat de invoering in deze landen nog wel een 4-tal jaren op zich zal laten wachten. Natuurlijk is Philips enz. ook bij de vervaardiging be trokken, maar dit betreft dan niet het te volgen systeem, doch meer bepaalde on derdelen, met name de beeldbuis. Het grote probleem zal in de kleine landen het kostenprobleem zijn. Te vermoeden valt, dat als de Neder landse kabinetscrisis inzake het radio- en televisiebeleid een oplossing heeft gevon den, men hieraan zal kunnen beginnen en dan weer voor geheel nieuwe proble men zal komen te staan. Het is nu een maal een kwestie van techniek en finan ciën en aangezien het gaat om zeer grote bedragen en anderzijds een vermoedelijk algemene vraag naar toestellen, ligt hier in opgesloten, dat tenslotte de technici het zullen winnen van de politiek. Ook dat trouwens is een politiek. De geleerden strijken zich nog altijd verward door het haar. Onderling spreken zy over de vondst van de eeuw, naar buiten over een vinding, die in belangrykheid te vergeiyken is met de ontdekking van het atoom. De mogeiykheden van de ontdekking zUn zo talryk, dat men er nog lang geen Iyst van durft opstellen. Toch is het onder werp heel dageiyks: licht. Nu ja, alledaags. Het ontstaan van licht is eigeniyk een heel ingewikkelde zaak, ook al lijkt het zo eenvoudig om een schakelaartje om te knippen en de kamer in een kunstmatig zonnetje te zetten. Het ingewikkelde ge-i boorteproces van het licht is er dan ook de oorzaak van, dat de sensationele ont dekking pas in onze technisch vergevorderde dagen kon worden gedaan. Het is de vondst van de Laser. In de zomer van 1960 begon een Ameri kaans geleerde, Dr. Theodore H. Maiman, aan een reeks experimenten met het licht. Zijn ontdekkingen zijn nog altijd het on derwerp van de meest veelbelovende gis singen van collega's-geleerden. Dr. Theo dore Maiman slaagde er namelijk in het licht te bundelen. Prompt bleek de con centratie van het zo op het oog alleron schuldigste licht tot grootse dingen in staat. Wie zou ooit kunnen denken, dat licht in staat is de hardste diamant te splitsen, ja, zelfs kan worden veranderd in de „Dodende straal", waarover fan tasievolle schrijvers al zulke afgrijselijke dingen hebben gezegd? Om het te verklaren is een brokje atoomtheorie niet te vermyden. Een atoom bestaat uit een kern, met daar omheen een aantal electronen. Deze laatste, uiterst minieme deeltjes draaien om de kern in een voorgeschreven baan. Door van buiten af energie toe te voeren (elektriciteit) kunnen wij die elec tronen van baan laten verspringen. Ove rigens voor een heel kort tijdje. De elec tronen springen, zodra zij hun foutieve baan ontdekken, weer haastig terug. Bij dit terugspringen komt energie in de vorm van licht vrij. Nu is het vervelende in de natuur, dat met dit licht zeer kwistig wordt omge sprongen. De electronen springen terug wanneer zij daar zelf zin in hebben, met het gevolg, dat lichtdeeltjes letterlijk alle mogelijke kanten worden heengeschopt. De verdienste van Maiman is nu, dat hij dit proces heeft weten te bedwingen en de lichtdeeltjes een bepaalde kant wist heen te sturen. Hij. deed dit met behulp van de Laser, een instrument met als kern een staafje van kunstmatig geproduceerd robijn. Hij ontdekte verder, dat zo'n geconcentreerde lichtstraal zonder al teveel moeite zo'n twintig miljoen maal sterker kan zijn dan de gewone lichtstraal van de zon. Geen wonder, dat de militaire deskun digen zich hardnekkig op deze ontdekking hebben geworpen. Zij zien er een moge lijkheid in om bijvoorbeeld vijandelijke raketten onschadelijk mee te maken. Maar de Laser heeft veel meer ver diensten dan alleen maar een fraai, maar gevaariyk stuk speelgoed voor militairen. De geconcentreerde licht straal kan by voorbeeld dienen by operaties. Door de ongewone hitte, welke op zeer kleine plekken kan wor den gericht, zyn operaties zonder bloe dingen mogeiyk. In Amerika zyn hier mee al verrassende resultaten bereikt. De lichtstraal kan ook worden gebruikt als transportmiddel voor telefoon- en te lexverbindingen. Men heeft al berekend dat één Laserstraal in staat is honderd miljoen telefoonverbindingen te verzor gen. Eén zo'n geconcentreerde lichtstraal moet wel een bijzonder sterke schijnwer per opleveren. Dat klopt. In 1962 richtten de Amerikanen een Laserstraal op de maan, 400.000 kilometers van ons verwijderd. Zij slaagden er in een punt VEENENDAAL met een middellijn van dertig kilometer op het maanoppervlak te verlichten. Een ongekende prestatie, welke ondenkbaar zou zijn met een ouderwetse schijnwer per, hoe sterk deze ook kon worden ge maakt. Gewoon licht immers, waaiert uit en op zo'n afstand zou er al niets meer van te bemerken zijn. Het lijkt wat zinloos om zo even de maan in het zonnetje te zetten, maar er zit wel degelijk een praktische bedoeling achter. Door de Laser te vervolmaken zou men er later gebruik van kunnen maken om contact op te nemen met ruimteschepen en ruimtestations. De straal behoeft dan maar op zo'n station te wor den gericht om gesprekken over en weer mogelijk te maken.

De Vallei | 1965 | | pagina 3