ïïlade Rein kok K^Dampo La Mode heeft weer voor U een enorme grote voorraad van de mooiste VOORJAARSHOEDJES MIRLON - MIRLANA DAT GAAT VLOT! RALSTON BEHANG van ENGELENBURGs MODEHUIS Terlenka plissé Koster van Hunnik van Cunerakerk als gids bij rondleidingen RHENEN AMERONGEN ADVERTEREN DOET VERKOPEN fantastisch strijkt soepele; „De Vallei" Uw blad Helft kerkeraadsleden uit de bank Begrotingstekort wegwerken Aparte kerkdiensten voor zwakzinnigen Kerkelijke cijfers Weer een industriepredikant benoemd Aantal theologische studenten stijgende Sionskerk met Pasen niet klaar Beheer kerkelijke goederen Geen hervormde bruiloften in stille week Oksaal-jubè Toren mocht wegens gevaar voor instorting niet beklommen worden. arpfcfe drct^e Ouderling benoemd Beroep Opendeurdienst RONDLEIDING Aandacht Graven Indruk HANDBAL Verlies en winst voor RHC Elektrische schrikdraden Inenting tegen polio, tetanus en diphterie speciaal voor de oudere dame een grote keuze. Laat nu vast uw oude hoed opknappen of vervormen. MIRLANA nylons MIRLANA sokken en ankiets MIRLANA sportkousen MIRLANA maillots MIRLANA is ijzersterk MIRLANA is krimpvrij PIET VAN DE BOVENKAMP met mode tot uw dienst de leukste mode en in terlenka Heel apart en toch voordelig Markt 7 - tel. 3120 - Veenendaal Een nieuwe kamer koopt bij onze adverteerders want Grootste voorraad E. A. van de BROEK mode zonder zorgen speciaalzaak inpefaeide mode ■MHM De voorj aars-collectie in onze jongens-afdelingen is geheel compleet SPECIAALZAKEN HEREN- EN JONGENSKLEDING In de Hervormde kerk van Rhe- nen zit de laatste tijd nog slechts de helft van de kerkeraad in het „voorgestoelte" tijdens de diensten. De helft van de leden doet telkens om beurten dienst. De andere helft zit - bij het gezin - verspreid in het kerkgebouw. Deze maatregel heeft men om twee redenen genomen. Ten eerste om de binnenschrijdende stoet van kerkeraadsleden niet zo groot te la ten zijn. De tweede reden is haast origineel te noemen. Als de kerkeraad in de voorbank zit, zegt men in Rhenen, weten de leden nauwelijks wie wel of niet in de kerk komen. Als een kerke- raadslid de situatie wel kan over zien kan hem dit op huisbezoek te pas komen. Dan weet men met een geregelde kerkganger te doen te hebben of met iemand, die slechts te hooi en te gras verschijnt, of noch te hooi, noch te gras, dus nooit komt. Op huisbezoek kan de kerkeraad de gemeenteleden hierop wijzen. i. De begroting van de Hervormde kerk te Ederveen vertoont een fors tekort, getuige een opwekking in het kerkblad gericht aan de gemeen teleden dat ter wegwerking van dit tekort een verhoging van de op brengst van de collecten in 1965 met 50% nodig is. De collecten hebben in 1964 bijna 13.000 gulden opgebracht. Wil men een schone lei houden dan zal de opbrengst in 1965 moeten zijn: 19.000 gulden. In Veenendaal worden binnenkort aparte kerkdiensten gehouden voor debielen en imbecielen. Het initia tief hiertoe is genomen door de afd. Veenendaal van de Prot. Chr. ver eniging van ouders en vrienden van het afwijkende kind „Philadelphia". De kerkdiensten zullen voorlopig nog maar één keer in de twee maan den worden gehouden in het ge bouw „Eltheto" aan de Fluiters straat. De aanvang van de diens ten wordt óf elf uur 's morgens óf drie uur 's middags. Aangenomen mag worden, dat verschillende pre dikanten in deze diensten zullen voorgaan. In de eerste dienst, die reeds in de eerste helft van april zal plaats vinden hoopt voor te gaan ds. C. Langbroek, predikant der Chr. Ge- ref. kerk (Beatrixstraat), Veenen daal. Het is de bedoeling dat deze godsdienstoefeningen uitsluitend toegankelijk zijn voor debielen en imbecielen, al dan niet vergezeld van ouders en vrienden. Sola Fide kerkkoor o.l.v. Gijsbert van Zanten. Van tijd tot tijd komen er ker kelijke cijfers los. Deze keer zijn het statische gegeven! van de Gerefor meerde kerken, Vrijgemaakt, zoals deze verschenen in „De Reforma tie". De Gereformeerde kerken (Vrij gemaakt) hadden op 1 januari 1965 in totaal 105.457 leden, tegen 104.114 op 1 januari 1964. Het aantal be lijdende leden was op 1 januari j.l. 55.076 (55.348), het aantal kerken 305 (307), dienstdoende predikanten: 247 (251), vacatures: 74 (68). De tus sen haakjes geplaatste, cijfers zijn die van 1 januari 1964. En om even dicht bij huis te blij ven: in de provincie Utrecht waren op 1 januari j.l. 24 kerken met in totaal 11.023 zielen en 23 predikan ten. De Geref. kerken in Overijssel hebben besloten een provinciale in dustriepredikant te benoemen. De predikant zal door de Geref. kerk van Hengelo worden beroepen. Men heeft de keus laten vallen op ds. W. v. d. Meulen, thans predikant te Slikkerveer. Aan de h^nd van een staatje in „Kerknieuws" kan men gewaar worden, dat het aantal theologi sche studenten van Hervormde ori gine stijgende is. Voor de jaren 1964-1965 stonden ingeschreven 381 mannelijke en 67 vrouwelijke studenten, van wie er 100 voor het eerst werden inge schreven aan universiteiten te Lei den, Utrecht, Groningen en Amster dam. In 1963-1964 was het aantal inge schreven studenten: 373 mannen en 54 vrouwen (96 voor het eerst inge schreven). Utrecht bergt de meeste theologische studenten, n.l. 235. De nieuwe Herv. Sionskerk te Veenendaal is met Pasen nog niet klaar. De ingebruikneming is uit gesteld tot Pinksteren. De nood- Sionskerk is voor 30.000 gulden ver kocht aan de Gereformeerde ge meente te Hoogvliet. De inventaris blijft eigendom van de Herv. ge meente te Veenendaal. De leden van de Herv. gemeente te Veenendaal zullen binnenkort in een vergadering moeten beslissen over een nieuw reglement op het beheer van de kerkelijke goederen. Verschillende oorzaken vragen om aanpassing aan het oude reglement aan de nieuwe toestand. In enkele artikelen in het „Veens kerkblad" zal men van het ontwerp voor het nieuwe reglement op de hoogte worden gebracht. De kerkeraad van de Hervormde gemeente in Enschede heeft de ge meente medegedeeld dat, naar oud gebruik in deze gemeente, geen der predikanten in de Stille Week (11- 17 april) huwelijken kerkelijk zal inzegenen. Vlak voor Goede Vrijdag en Pasen, ons concentrerend op het lijden van Christus en naar Zijn opstanding toelevend, is het, aldus de kerkeraad, onjuist dan bruiloft te houden. „Centraal Weekblad" overleden aan besmettelijke ziekten zo als pest, cholera en zelfs lepra. Be smettelijke zieken moesten toentertijd buiten het kerkgebouw blijven. Door een speciaal venster kon men dan toch de kerkdienst van naby volgen. De kloostergang waardoor de kloos terlingen naar de kerk gingen lag hol, donker en verlaten, in de rechter hoek van de kerk. De groep mocht even een kijkje nemen, maar ging de nauwe gang niet in. Aan de andere zijde bevindt zich de doopkapel, over blijfsels uit de tijd toen de kerk nog een R.K. kerk was. Zoals de deskun dige gids dan ook vertelde was de kerk in 1492 gebouwd. Een der knapen vroeg heel intell 'gent hoelang men erover gedaan had. Het antwoord luidde: 40 jaar. Nadat de heer van Hunnik nog gewezen had op de voltreffers, die de kerk in de laatste oorlog, moest op vangen, maar waarvan slechts de lid tekens zijn overgebleven stond het gezelschap stil bij de bisschopszetel aan de zuidkant. De koster van de oude Cunerakerk in Rhenen, de heer J. v. Hunnik, heeft niet alleen tot taak het kerkgebouw ordelijk te houden en de verwarming te stoken. Deze koster heeft een veel ruimer arbeidsterrein. Vooral in de zomermaanden, wanneer de toeri sten in de Grebbestad neerstrijken, maakt de heer Van Hunnik een drukke tijd door. Hij fungeert dan als gids bij de rondleidingen en excursies. De heer Van Hunnik heeft vorig jaar zijn schoonvader, de heer Lokhorst, opgevolgd en weet dus zijn weetje over de oude middeleeuwse kerk, want in de familiekring werden menigmaal oude anecdotes opgehaald en bovendien bezit de koster een uitgebreide documen tatie over de geschiedenis van de Cunerakerk. Tot ouderling der Hervormde kerk van Ederveen is benoemd de heer A. L. van Dijk. De Hervormde ds. K. Abelsma te Ingen is beroepen te Wateringen. Uitgaande van het Veenendaalse comité voor het Open Deur werk wordt a.s. zondag een gelijknamige dienst gheouden in „Sola Fide" aan de Eikenlaan. Voorganger is ds. A. A. Bos, Hervormd predikant te Vee nendaal. Medewerking verleent het Wij troffen het zeer bijzonder dat juist gistermorgen een groep leerlingen van de BLO-school „Zon en Vreugd" uit Rotterdam onder leiding van het hoofd der school, de heer van Deyk, zou worden rondgeleid. De groep van 45 kinderen logeert tijdens een zgn. werkweek in het vakantiecentrura „De Ginkel" te Leersum. Tevoren hadden de kin deren een zuivelfabriek in Veenen daal bezogM- Zelfs Ds. A. Westra, Ned. Herv. pre dikant te Rhenen was even uit zijn (drukke) dagtaak gewipt om de ex cursie te volgen. Tevoren werd aan de kinderen mee gedeeld dat het beklimmen van de toren gevaar zou kunnen opleveren omdat enkele maanden geleden los gesteente naar beneden viel. De rond leiding bleef dus nu beperkt tot het kerkgebouw zelf, dat overigens zo veel interessants te bieden heeft, dat deze kolommen in 't geheel niet toe reikend zijn om alle aspecten te be lichten. De leerlingen van deze school voor langzaam lerende kinderen luisterden geboeid en vol aandacht naar de in formaties die de koster-gids van Hun nik tijdens de rondleiding verstrekte. Het uitgesneden houtwerk in het Koor van de kerk zuiver handwerk werd bewonderd evenals de preekstoel die dateerde uit het rampjaar 1672. Zeer aardig was de vraag van de heer van Hunnik aan de Rotter- dammertjes of ze ook wisten wan neer dat rampjaar nu eindelijk was. Geschiedenisles onder de ge welven van de middeleeuwse kerk dus. Een der jongens, de 13-jarige Henk Nauwels wist precies het antwoord. Er moet hierbij worden opgemerkt dat op de BLO-school geen geschiede nisles wordt gegeven. Bijzondere aan dacht had de jeugd voor de gebrand schilderde ramen met de wapens van de gemeente Rhenen en het kerkelijk wapen. Zoals de heer van Hunnik uitlegde staat onder het gemeentelijk wapen dat men niet zonder de kerk kan en onder het kerkelijk wapen dat men niet buiten de gemeente kan. Het voor de preekstoel gelegde handgeknoopte kleed had f 1500,ge kost en was door de dames van de Hervormde Gemeente vervaardigd. Voor in de kerk en ook aan de zuid zijde bevinden zich een aantal graven uit de jaren 1645-1660. De heer van Hunnik vertelde erbij dat veel mensen Het langst werd vertoefd bij de zang galerij een zgn. oksaal of jube, dat voor het koor is aangebracht. Dit is een kunstwerk van Russisch marmer waar een aantal Oud-testamentische afbeel dingen zijn ingewerkt. Geduldig legde de heer van Hunnik uit van welke figuren sprake was, maarwaarbij hij de kinderen ook zelf liet raden. De afbeeldingen van Simson en De- lila, Jozef en de vrouw van Potifar, alsmede het offer van Abraham wer den vlot ontdekt. Hierna werd de con sistoriekamer bezocht, waar het einde van de excursie lag. Wij hadden het idee dat deze rond leiding op de groep scho lieren een bijzondere indruk maakte. De voor lichting van de heer van Hunnik droeg daar veel toe bij. Aan het slot voegde de koster ons nog toe, dat er zeer veel scholieren komen, ook andere groepen, maar zelfs als een eenzame toerist aan het kostershuis aanklopt moet de heer van Hunnik zijn rond gang maken. Het is hem nooit teveel, want al vertellende gaat hij er zelf in op. Naast deze veelomvattende taak moet de heer van Hunnik ook nog zorgen dat het verenigingsgebouw „Irene" in goede staat wordt gehou den. In het winterseizoen is er prak tisch iedere avond wel wat te doen en dan staat de koster de volgende morgen voor de taak om orde te schep pen. Daarenboven beheert hij de (klei ne bar), waar de nodige verfrissingen te koop zijn. Deze ruimte zal zeer binnenkort aanzienlijk worden uitge breid. Wy stipten slechts even het werk van koster van Hunnik aan. Men moet hem zelf aan het werk zien om te beseffen hoe omvangryk zgn taak is, hoe genuanceerd ook omdat excursieleidingen nu een maal niet tot de gebruikelgke ta ken van een koster behoren. Hij is in het werk gegroeid omdat hij de heer Lokhorst, zijn schoonvader, al /eel bijstond. Zijn kennis omtrent de Cunerakerk is formidabel te noemen. Toch is ook de heer van Hunnik niet onfeilbaar, want onlangs bij een bezoek /an een aantal professoren uit Leiden werd zijn uiteenzetting op een zeer ondergeschikt punt weerlegd. De prof. kwam de volgende dag met een dikke map historische werken en over tuigde onze gids van het bewijs dat het bepaalde onderdeel iets anders ge- intrepeteerd moest worden. Waarbij de heer van Hunnik zich sportief neerlegde. De koster van de Cunerakerk kan veel meer vertellen dan in bovenstaan de regels is weergegeven. Zij, die gron diger inlichtingen wensen zouden eens een excursie moeten meemaken. De groep jongeren tijdens excursie in de Cunerakerk te Rhenen o.l.v. koster v. Hunnik De dames van de Rhenense Handbal Club hebben het in hun eerste veld- handbalwedstrijd, welke zij jongst leden zondag op Gnjidia tegevx het Utrechtse DSO moesten spelen, niet kunnen bolwerken. De jonge RHC-ploeg miste de rou tine en het doorzettingsvermogen, om tegen de oudere Utrechtse dames ook maar een schijn van kans te maken. Bovendien was het gure weer er debet aan, dat de Grebbestadbewoonsters nog niet konden omschakelen van zaal handbal naar veldhandbal, waardoor zij dus ook taktisch de minderen waren van de bezoeksters. De grote neder laag van RHC, 16-1, is hiermede vol ledig verklaard. Inmiddels deden de heren het in Utrecht tegen UD IV beter. In een ge- lij kopgaande strijd, waarin de beide ploegen beurtelings het net wisifin te vinden, kon RHC een 4-4 ruststand be reiken. Na de thee, toen de Grebbestadbewo- ners de wind mee hadden, kregen zij een klein overwicht, dat tegen het ein de van de wedstrijd in een kleine voorsprong kon worden omgezet. RHC won hierdoor verdiend met 11-8, waar door de kans op een tweede plaats op de ranglijst behouden bleef. De aandacht van belanghebbenden wordt gewezen op de bepalingen van het veiligheidsbesluit elektrische schrikdraden. Hieronder wordt ver staan een onder elektrische spanning staande draad, welke ten doel heeft om paarden, vee, pluimvee, wild of &ridere dieren van de plaats, waar de draad is gespannen, verwijderd te houden door de elektrische schok, en de daarmee gepaard gaande schrik, welke van een aanraking van de draad het gevolg zijn. Volgens artikel 16 van het besluit moet het hoofd of de bestuurder van een onderneming, waarin gebruik wordt gemaakt van een schrikdraad, in het bezit zijn van een door een bevoegd deskundige opgemaakt en geldig be wijs overeenkomstig het door de minis ter van saciale zaken en volksgezond heid vastgesteld model. Uit dit bewijs moet blijken, dat een schrikdraadin stallatie aan al de in dat besluit ver melde eisen voldoet. Een dergelijk be wijs vervalt op 1 april van het jaar, volgende op dat waarbij het is afge geven. Elk jaar zal dus opnieuw een bewijs moeten worden afgegeven. Een duplicaat van het bewijs moet uiterlijk de derde dag, nadat het is opgemaakt, worden gezonden aan het districtshoofd van de arbeidsinspectie. Overtreding van de bepalingen van het besluit zijn strafbaar. Nadere in lichtingen omtrent toepassing van het besluit zullen desgewenst gevraagd ter gemeente-secretarie worden verstrekt. De herhalingsinentingen tegen difte rie, tetanus en polio, waarmee vorig jaar een begin werd gemaakt zullen in dit jaar worden voortgezet. Deze keer komen voor inenting aan de beurt de kleuters, die zijn geboren in 1960 en 1961 alsmede de schoolkin deren. geboren in de jaren 1952 tot en met 1958. Van deze laatste groep heeft een groot deel reeds vorig jaar de in jectie gekergen. Deze groep kinderen ontvangen voor dit jaar geen oproep. Ook worden niet opgeroepen de kin deren, die niet het aantal inentingen hebben gehad, dat vereist is voordat de herhalingsinjectie kan worden toe gediend. In totaal zullen bijna 600 kinderen worden opgeroepen. De inentingen zul len plaatsvinden in het Groene Kruis- gebouw aan de Kon. Wilhelminaweg te» Amerongen op de volgende vrijdagen, 2, 9 en 16 april a.s. van 's middag half twee tot vijf uur. De injecties zullen worden gegeven door de plaatselijke artsen. Voor de kinderen, woonachtig te Overberg worden de inentingen ge houden in de dokterskamer van het kamp Overberg. De injectie is kosteloos voor de kin deren, geboren in 1960 en 1961. Voor de kinderen, geboren in 1952 tot en met 1958 wordt een bijdrage van f 1,— gevraagd. Als het betalen van deze bij drage om financiële redenen niet mo gelijk is kan men toch wel het kind laten inenten. Verzocht wordt nauwkeurig de op- roepingskaarten, welke één dezer da gen bij de mens enin de brievenbus wordt gedaan, na te zien op de datum en uur alsmede plaats van verschij ning. Verdere inlichtingen over deze inen tingen worden verstrekt op de afde ling bevolking ten gemeentehuize. Tel. 1744. SJAALS - HANDSCHOENEN - PARAPLU'S TASSEN ENZ. G. J. BOUMAN-VISEE Hoofdstraat 108 naast Drog. Tak - Veenendaal Onze kousenautomaat is dag en nacht geopend. Patrimoniumlaan 23 - Tel. 2637. KRIJGT U DOOR EEN GEZELLIG BEHANGETJE Wij hebben in voorraad Woon- en slaapkamer- behang, mooi en beslist niet duur. Vraag gratis behang- boekje en maak rustig uw keus. De randen worden elektr. af gerand. Speciaal adres VERF EN BEHANG Gelderland 3, hoek Hoogstr. Telefoon 2656 O Afranden O Af stomer e Plaktafel Ook op brugzegels VERF EN BEHANG- SPECIALIST Hoofdstraat 52 Veenendaal Telefoon 2017 Laat u het tonen bij Speldje bij aankoop dit vlotte model vestje in alle modekleuren bij ons slechts Pr. BERNl-IARDLAAN 103, VEENENDAAL VERLOVINGSPINGEN Omdat de zomer droge en natte dagen neett... deze longens- regenkledmg. die prima beschermt. (De jeugd blijft heus met voor een buitje thuis.) a/zwarte jongensregenjas in stoere marine-stijl, katoenen gabardine op foam b/jacket, polyester foam, winddicht en waterafstotend (voor dagen die tegenvallen) c/sportief jacket, geheel dubbele poplin met sierstiksele, en met goed-afsluitende Helanca manchet a/12 t/m -j07< 16 jaar 39.75 b/8 jaar 24.50 c/14 jaar 29.90 lid van de groep VEENENDAAL WAGENINGEN RENKUM

De Vallei | 1965 | | pagina 6