Diverse arbeidsplaatsen ROntgenKamer en chirurgie R. VONK N.V. i.o. SCHOONMAAK! NIEUWE STOFZUIGER T. HASSELAAR Metselaars opperlieden Garage De Haas N.V. WERKSTERS flinke magazijnbediende meisje gasvenAAarmju^ Uw vertrouwensman Hollandia Tricotagefabriek N.V, DIJKSTRA - GEBAK TAART-PUNTEN A. H. van WAGENSVELD Rechten en plichten van tehuisbewoners en van tehuisbeheerders AANGEBODEN: zeer goede occasions Twee woorden - één begrip NU TIJD VOOR EEN Is uw stofzuiger ver brand? Dan hebben wij voor u inruilankers, waardoor u uw stofzui ger binnen 24 uur terug kunt hebben!! UW LEVERANCIER bejaarden helpster meisje „Azareël" Net winkel meisje fa. C. Jamin DE VALLEI UW BLAD le monteur 2e monteur hulpmonteur koningstafel Fa. G. Slotboom Kerkewijk 57, Veenendaal In onze STOFFENFABRIEK, welke onder meer bestaat uit de af delingen rondbreierij, charmeusebreierij, kant- en borduurafdelin gen, controle en finishafdeling, zijn nog open voor mannen die bij voorkeur tussen 22-35 jaar oud zijn. Het gaat hier om belangrijke en interessante functies in een modern geoutilleerde fabriek, voor arbeiders, die gewend of bereid zijn om verantwoording te dragen voor de aan hun toevertrouwde machines en die oog hebben voor kwaliteitsproductie. Een speciale ervaring in de tricotage wordt wel op prijs gesteld doch is voor deze gevallen niet vereist, daar een ieder in staat wordt ge steld het vak onder goede leiding te leren. Naast een zelfstandige en prettige werkkring bieden wij een hoog loon, aangevuld met eventuele ploegentoeslagen, vakantietoeslagen, winstdeling en moderne sociale voorzieningen. Wij nodigen een ieder, die belangstelling heeft voor dit werk te schrijven of zich persoonlijk voor inlichtingen te vervoegen aan ons adres. NAZIEKENHUIS - IMPRESSIES UIT HET JULIANAZIEKENHUIS - IMPRESSIES UI BEJAARDENOORDEN REGLEMENT VAN ORDE Commisie van overleg Personeel (daar zit 36 Jaar gas^ervarlngachter) Hygiëne en gezondheid Veiligheid Onderzoek naar elektronisch afluisteren van naasten Metaal handhaaft zich Trompet CITROëN IDeal 19, 1963. CITROëN 2 CV bestelwagen 1962 PANHARD PL17 1962 FIAT 1800 met radio en schuifdak, 1962 RENAULT DAUPHINE 1963 FORD ZEPHYR 1961, met radio en schuifdak. Verkoop met garantie - inruil - financieren mogelijk. AUTOMOBIELBEDRIJF Parallelweg 3-4-5, Veenendaal Agent: Citroën - Panhard 'N TRACTATIE VAN DE BOVENSTE PLANK Dijkstra heeft ze in alle soorten, zoals: slagroom - mocca - hazelnoot - vruchten enz. enz. Weekreklame Hazelnoot Frou Frou 250 gram f 1,50 Rumcake per stuk f 2,10 Slagroomtruffels 200 gram f 1,20 Enthousiast roept iedereen ha gebak van DIJKSTRA Sav. Lohmanstraat 48 Tel. 08385-3216, Veenendaal RADIO - T.V. - WIKKELWERKPLAATS - IN STALL ATIE WERKEN GEVRAAGD: of ter opleiding als zodanig in Rust- en verpleeghuis Boslaan 13, ZEIST tel. 13678. Als u een huis koopt of verkoopt; als u een hypotheek afsluit of een auto wilt laten financieren; als u de veiligste verzekering met de beste dekking voor de laagste premie zoekthet is alles een kwestie van vertrouwen in de man die uw zaken behartigt. Laat van Wagens- veld u bewijzen dat vertrouwen in elk opzicht waard te zijn. In Vee nendaal en wijde omtrekt weet men al sinds 1935, wat je aan van Wagen sveld hebt. Makelaars- en Assurantiekantoor Kerkewijk 71, Veenendaal, telefoon (08385) 3838 gevraagd Hoofdstraat 82 Veenendaal en gevraagd voor bouwwerk Rhenen en omgeving. Aanmelden Cuneraweg 118, Achterberg- Rhenen GEVRAAGD Kerkewijk 87-93 Veenendaal Tel. 2845 RESTAURANT Grebbeweg 19 RHENEN vraagt zowel voor hele dagen als alleen voor de weekends. Telefoon 08376-2630. GROSSIER IN CHOCOLADE EN SUIKERWERKEN vraagt: en voor kantoorwerkzaamheden. Aanmelden: Hoofdstraat 78, Veenendaal Telefoon 08385-2932. De oudste medische behandelingen, zijn ongetwijfeld van chirurchische aard geweest: het verwijderen van dorens, steensplinters en dergelijke. Verder ook kwetsuren, opgelopen in de oor log. Er is een Babylonisch wetboek be kend, uit het jaar 1750 voor Chr., waarin reeds honoraria vermeld staan, voor chirurgische ingrepen. Ook staan er straffen in, voor artsen die fouten maken. O.a. de barbaarse straf van het afkappen van een hand. Voor de chirurgische ontwikkeling, zijn echter alle eeuwen door, drie ver schrikkelijke remmen te noemen: de pijn de infectie het bloedverlies. Pas na de invoering van de narcose voor het eerste, het aseptisch ope reren voor het tweede, en diverse methodes om het bloed te stelpen, (vaatchirurgie) en door ander bloed te vervangen (transfusie) voor het derde punt, konden de chirurgen zich wagen aan het blootleggen van de drie grote lichaamsholten: de schedel, de borst en de buik. Nu nam de operatieve techniek een hoge vlucht. De stoutmoedigheid van de chirurgen was al even verbluffend als hun handigheid. Hun successen spoorden hen aan tot steeds grotere prestaties. Bij iedere vooruitgang op medisch gebied, werd nagegaan of men deze ook bij de chirurgie kon benutten. Zo ja, dan werd er direkt profijt uit getrokken. Toen dan ook de onderzoeker W. C. Röntgen zijn stralenleer introduceer de, doorzag de chrurgie al spoedig de veelomvattende betekenis daarvan, voor haar vak. Nu konden door electromagnetische stralen van een zeer kleine golflengte, inwendige organen en beenderen be licht worden. Door de werking van de X-stralen werden zij zichtbaar en kon den tevens gefotografeerd worden. Welk een wereld van toepassings mogelijkheden ging er toen open. On- reikbaar ver! Wat zou de chirurgie zijn zonder röntgenfoto's! Voor het herkennen van ziekten en frakturen, voor het controleren van behaalde resultaten, zijn ze in de meeste gevallen onmis baar! Slechts met behulp van deze techniek, is het mogelijk zekerheid te krijgen over frakturen, maag- en long kanker, nier en galstenen, etc. Een modern ziekenhuis zonder rönt- genafdeling, is dan ook ondenkbaar. En zo heeft ook het Julianazieken- huis zijn röntgenkamer. Ze is daar ge plaatst op de eerste verdieping. Dus tussen beneden en boven. En terecht. Deze afdeling is a.h.w. het centrum van het huis. Bijna elke patiënt, op welke etage hij ook verpleegd wordt, heeft er praktisch mee te maken. Het is in doorsnee de schakel tussen onder zoek en diagnose. Tussen therapie en resultaat. Er is daar dan ook genoeg te doen. En ieder die er mee te maken gehad heeft, weet hoe correct en sympathiek men daar geholpen wordt. Als er iemand binnengebracht wordt, met bijvoorbeeld een beenfraktuur, is het praktisch onmogelijk te röntge nen, zonder wat extra pijn te veroor zaken. Maar dat wordt door de zusters daar en ook niet minder door de rönt genoloog, tot een minimum beperkt. Ook al is men druk bezet, wordt toch de tijd genomen, om één en ander zo voorzichtig mogelijk te doen plaatsvin den. Dat geeft vertrouwen. Er staan diverse röntgenapparaten op de schemerdonkere kamer. Grote ge vaartes, tot wat kleinere toestellen. Ze hebben elk hun eigen betekenis. Uiteraard is er ook aardig wat kennis en routine nodig, om elk toestel op de juiste wijze te bedienen. Maar daar is de opleiding goed voor. Ook als men reeds uit het zieken huis ontslagen is, blijft de röntgenka mer het trefpunt van veel patiënten. Heel veel controles lopen immers via het „fotobureau". Als dan de foto gemaakt is, kan men weer naar beneden, om in de één of andere polikliniek, de uitslag te horen. Soms is de zojuist genomen foto nog eerder beneden( ontwikkeld en wel( dan de patiënt. Zo snel gaat dat in zijn werk. Het gebeurt ook, dat één van de zus ters, met de ontwikkelde foto bij zich, de patiënt naar beneden geleidt. En zo is de röntgenafdeling een belangrijk onderdeel van het zieken huis en verricht, vooral met name voor de chirurgie, bijzonder waarde volle diensten. Hoewel ook de andere sectoren er hun groot profijt van trek ken. Niettemin stapt men uiteraard met andere gewaarwordingen bij de foto graaf binnen, voor een pasfoto, dan dat men dit „atelier" betreedt Maar de service kan bij de foto graaf niet groter zijn! Julianaziekenhuis te Veenendaal In de Wet op de Bejaardenoorden, welke 1 september 1964 in werking is getreden, wordt vooral aandacht geschonken aan de rechten van de tehuisbewoners en de plich ten van degenen, die een tehuis beheren. De Wet op de Bejaardenoorden is een zo genaamde raamwet, zy geeft algemene aanwyzigingen en laat de verdere uitwerking aan de provinciale besturen over. Wij hebben nu voor ons liggen de Verordening op de Bejaardenoorden in de provincie Gelderland en willen daar enkele punten uit overnemen, om u een indruk te geven van wat een dergelijke verordening behelst. De houder van het bejaardenoord is verplicht voor zijn inrichting een regle ment van orde vast te stellen. Dit regle ment bevat in ieder geval bepalingen met betrekking tot: 1. de dagelijkse distributie van post; 2. de bewegingsvrijheid van de verzorgden; 3. het ontvangen van bezoek; 4. logés en logeermogelijkheid; 5. het gebruik van de maaltijden; 6. het gebruik van de telefoon; 7. het geven van fooien en cadeautjes. In een bejaardenoord, waarin meer dan 20 bejaarden kunnen worden opgenomen, dient een uit en door de verzorgden te röntgenologisch onderzoek van de borstorganen heeft plaatsgehad. De verzorgde heeft vrjje artsenkeuze. De houder van het bejaardenoord ziet er op toe, dat de verzorgde de beschik king krijgt over de voorgeschreven medi cijnen en dat deze zo nodig aan hem worden toegediend. Verplegingsartikelen moeten in voldoende mate aanwezig zijn. Ernstig zieken moeten afzonderlijk kunnen worden verpleegd. De geestelijke en lichamelijke aktiviteit van de verzorgden dient zoveel mogelijk te worden bevorderd. De voeding moet voldoen aan de richt lijnen c.q. adviezen van het Voorlichtings bureau voor de Voeding. Aan dieetvoor- schriften moet nauwkeurig de hand wor- woongedeelte is verboden. Zowel op de gangen en trappenhuizen als op even tuele ziekenkamers dient nachtverlich- ting te zijn. Elk bejaardenoord dient van noodverlichting te zijn voorzien. Glaspa nelen in binnen- en toegangspuien moeten van een goed zichtbare aanduiding voor zien zijn. In elk bejaardenoord, waarin meer dan 10 verzorgden kunnen worden opgenomen, dient tenminste één verpleegster met di ploma A en/of B aanwezig te zijn. De plaatsvervanging van de leiding dient te worden geregeld. De wet op de Bejaardenoorden heeft in vele tehuizen tot ingrijpende verande ringen geleid. Tehuizen, waarvan de be heerders geen kans zagen aan de eisen te voldoen, zijn gesloten. WAARSCHUWINGSDIENST VOOR DE FRUITTEELT IN HET RIVIERKLEIGEBIED De Rykstuinbouwconsulenten te Arnhem, Geldermalsen, 's-Hertogenbosch en U- trecht delen de fruittelers mede, dat de waarschuwingsdienst voor de fruitteelt de volgende werkwyze heeft: In de loop van het seizoen zullen vier folders verschijnen namelijk: 1. de periode voor de bloei; <4 kiezen commissie van overleg te worden ingesteld. Het reglement van orde geeft nadere bepalingen omtrent taak en werk wijze van deze commissie. De houder van het bejaardenoord is verplicht deze commissie van overleg te horen inzake wijziging of aanvulling van het reglement van orde, alsmede in alle aangelegen heden, waarin zulks voor een goede geest in de inrichting nodig of gewenst is. Een reglement van orde wordt ter hand gesteld aan allen, die in het bejaardenoord wor den opgenomen. De houder van het bejaardenoord is verantwoordelijk voor de lichamelijke hy giëne van de verzorgden. Hij draagt er zorg voor, dat zij de beschikking hebben over schoon linnengoed, dat regelmatig en naar behoefte wordt verwisseld. Voor orde en reinheid in het bejaardenoord dient te worden zorg gedragen. Van de mogelijkheden voor toetreding van vol doende daglicht en voor ventilatie moet gebruik kunnen worden gemaakt. Aan het bejaardenoord dient een me disch adviseur verbonden te zijn. Opne ming heeft alleen plaats nadat deze heeft verklaard, dat tegen opneming geen be zwaar bestaat. De bejaarde dient voor dit onder zoek aan de medisch adviseur een verklaring van recente datum over te leggen, waarin staat, dat bjj hem een den gehouden. De hygiënische behandeling van de voeding moet gewaarborgd zijn. De verzorgden moeten te allen tijde hun hun kamers kunnen betreden en verlaten. Voor de houder dient de mogelijkheid aanwezig te zijn de kamers van de ver zorgden te betreden. Toiletten, badkamers, gan'-m en ver trekken moeten, waar nod. 3, voorzien zijn van leuningen of andere steunpunten. De vloerbedekking der kamers, gangen en trappen moet stroef, vlak en goed te reinigen zijn. De trapgaten moeten voor zien zijn van voldoende beveiliging. Aansluiting van het bejaardenoord op het telefoonnet is vereist. De brandveiligheid dient gewaarborgd te zijn. Eén personeelslid, alsmede een waarnemer, moeten aangewezen zijn om in geval van brand de leiding op zich te nemen. Zij moeten kennis dragen van de maat regelen, welke in geval van brand nood zakelijk zijn. Het personeel moet op de hoogte zijn van plaats en gebruik van de aanwezige blusmiddelen. Roken in bed door de verzorgden als mede het gebruik van verplaatsbare open verwarmingstoestellen en van brandge vaarlijke stoffen en apparaten in hun 2. de periode rond de bloei; 3. de periode na de bloei; 4. het verdere seizoen. Deze berichten attenderen u op de in dat tijdsbestek te verwachten belangrijke ziekten en de mogelijkheden voor de be strijding. Tegen de critieke momenten volgt de gebruikelijke waarschuwingskaart, waar op dus minder dan voorheen een uitge breide beschrijving en advies wordt ge geven. De telefonische waarschuwingsdienst voor het rivierkleigebied (03455) 1789) zal op de gebruikelijke wijze functioneren d.w.z. dat het advies dagelijks aan de om standigheden wordt aangepast. De nieuwe berichten worden steeds 's avonds om 10 uur opgenomen. Tussentijdse wijziging vindt alleen plaats voor een waarschu wing inzake het optreden van een schurft- infectie. Met de opname van deze mede delingen wordt dus niet gewacht tot 's avonds 10 uur. De berichten via de telefonische waar schuwingsdienst gelden voor het gehele rivierkleigebied. Deze telefonische dienst is vanaf maan dag 22 maart, des avonds 10 uur, weer in bedrijf gesteld. Een senaatscommissie in de Verenigde Staten onderzoekt op dit ogenblik een van de merkwaardigste uitwassen van de fenomenale ontwikkeling der techniek: de bedreiging van het recht. De elektro nische spionage heeft een zodanige om vang dat zij een reëel gevaar vormt voor de privacy van vooraanstaande burgers niet alleen, maar ook voor hun zakenge heimen. Een Amerikaans schetsje op de Nederlandse TV heeft onlangs een beeld gegeven van de mogelijkheden van deze vorm van spionage. Aan een zakenman wordt een bril geleverd, waarin een mi crofoon verborgen zit, en het „ontvang toestel" is in een potlood geborgen. Zeer vertrouwelijke gesprekken in de directie kamer worden zodoende aan derden be kend. Er zijn zoveel manieren van afluis teren als er situaties zijn om afgeluisterd te worden. De zendertjes zijn vaak zo groot als een suikerklontje, en soms daarin verborgen. In de olijf van uw Mar tini kan er een worden aangebracht. In dasspelden, knopen, lipsticks zijn appa raatjes gebouwd, die het mogelijk maken zelfs gefluister glashelder in een nabij gelegen kamer op te vangen. Sommige ontvangers zijn zo gevoelig dat zij op een beperkte afstand een conversatie kunnen volgen zonder dat een zendertje aanwe zig is op degene die wordt afgeluisterd. Is hij wel voorzien van zulk een „bug" dan is de afstand vrijwel onbeperkt. Tot dusver kunnen deze apparaatjes in de Verenigde Staten vrij worden aange schaft. Alleen het doorgeven van aldus verkregen inlichtingen is strafbaar, maar dat is meestal zeer moeilijk te bewijzen. Aan deze situatie wil men thans een ein de maken: vandaar het onderzoek van de senaatscommissie. Het loopt niet zo'n vaart met de ver vanging van metaal door kunststoffen als men wellicht zou denken als men kennis neemt van de dagelijkse bewij zen van de haast ongelooflijke groei in de toepassing van plastics en andere syn- tetische produkten. In het algemeen weet metaal zich op bepaalde terreinen zeer goed te hand haven. Voor de verpakking van con serven blijft, om economische en andere redenen, vertind blik in vele gevallen te prefereren. Een aanwijzing daarvoor is bijvoorbeeld te vinden in de cijfers van de Duitse conservenindustrie. Van de to tale produktie van verpakkingsmateriaal voor conserven in 1963 ten bedrage van 840 miljoen DM kwam ruim 293 miljoen voor rekening van de „blikjes". Kroonprins Charles van Engeland (16) is voor het eerst in het openbaar als musicus opgetreden. In het schoolorkest bespeelt hij de trompet. Dat orkest gaf een concert in Montrose. Op het pro gramma stonden werken van Smetana, Handel, Bach en Benjamin Britten. In de zaal was een vertegenwoordiger van de Engelse t.v. aanwezig. Na afloop bood hij de prins een contract aan. De prins heeft geweigerd.

De Vallei | 1965 | | pagina 8