Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Voorbereidingen voor Bevrijdings tentoonstelling in volle gang Agenda Rijksbureau voor Oorlogsdocumentatie zegde medewerking toe HEER D. BOERS 60 JAAR WERKZAAM IN BOUWBEDRIJF „Vliegveld" voor modelbouwers te Eist Ederveen schonk politieman Mulder fraaie afscheidscadeau's Wat nu weer 39e JAARGANG DINSDAG 30 MAART 1965 Nr. 25 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kadé Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel Bevolking Nieuws uit de omgeving De aardbeving in Chili Uniek jubileum in de bouwwereld REEKS DIEFSTALLEN IN HET WEEKEND W ethouderssalar issen met 20% omhoog EDERVEEN Varkenspest aan rand van Veluwe HONDERDEN DIEREN MOESTEN WORDEN AFGESLACHT RENSWOUDE Opgericht de „REPO" (Renswoudse Puzzelrit Organisatie) Schuldige automobilist reed door AMERONGEN NUTSAVOND MULDER Bedaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal TeL 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 BedakUe: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen knnnen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" In plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprljzen op aanvraag Minimum per advertentie 5, Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Zoals bekend wordt onder auspiciën van het gemeentebestuur van Veenendaal een tentoonstelling georganiseerd betrekking hebbend op de oorlogstijd, de evacuatie enz. Naar wij vernemen zal de tentoon stelling gehouden worden in een leegstaand pand op de Markt. Het comité dat de tentoonstelling voorbe reid kan op de steun rekenen van het Bureau voor Oorlogsdocumentatie o.l.v. door zijn TV-toespraken bekende Dr. L. de Jong. Dit instituut zal bereids een aantal documenten beschikbaar stellen voor de Vecnendaalse tentoonstelling, die waarschijnlijk zal worden gehouden in de periode van 29 april t/m 10 mei a.s. Het comité, bestaande uit de heren D. Blankespoor, oud gem. secr. en de heer Wiessink, chef afd. publiciteit van SKF, aangevuld met wethouder Koppenberg onder wiens ressort de tentoonstelling valt zal in de komende weken druk gaan vergaderen teneinde goed beslagen ten ijs te komen. Het bureau van Dr. de Jong zal hoofdzakelijk algemene oor logsdocumentatie zenden, dus niet spe ciaal betrekking hebbend op deze streek. De zending zal waarschijnlijk bestaan uit aanplakbiljetten uit de oorlogsjaren, zgn. „Bekanntmachungen", bevelen om zich aan te melden voor de arbeidsinzet en wat dies meer zij. Van de zijde der bevolking verwacht het comité spontane medewerking. Hoe- velen hebben niet een of ander herinne- ringsvoorwerp bewaard. Reeds thans kwamen enkele toezeggin gen binnen, zoals plakalbums vol foto's uit de oorlogsjaren, bonkaarten enz. Met VRIJDAG WORDT VROEGERE NHM GEBOUW AAN KERKEWIJK ONTRUIMD Tengevolge van de in oktober vorig jaar aangegane fusie tussen de Twentsche Bank N.V. en de Ned. Handel Mij. N.V., waarbij de nieuwe naam Algemene Bank Nederland ontstond zullen op vrijdag 2 april a.s. ook de plaatselijke banken onder één dak worden ondergebracht, namelijk op het adres Kerkewijk 3. Het personeel en het interieur van N.H.M. zal dus naar de vroegere Twentsche Bank verhuizen. AANRIJDING BIJ JULIANAZIEKENHUIS Vrijdagavond verleende de uit de oprit van het Julianaziekenhuis komende auto mobilist v. G. uit Harskamp geen voor rang aan de uit richting Rhenen komende R. Het kwam tot een botsing waarbij al leen materiële schade onstond. WAGENINGEN: De hoge waterstand van de Rijn heeft er in Wageningen voor gezorgd dat de stadsgracht van het vele vuil afgeraakt is, althans grotendeels. Het hoge water heeft er namelijk voor gezorgd dat de grote massa vuil aan het drijven gegaan is en daardoor was het voor de gemeentearbeiders een klein kunstje om de gracht weer wat op te knappen. EDE: In het Roekelse bos tussen Ede en Otterlo wordt binnenkort een picknick plaats aangelegd. De totale kosten zul len f 30.000,bedragen. Naast een speelweide voor kinderen komt er een parkeerplaats en banken en tafels zodat het er heerlijk toeven zal worden, mede doordat het terrein op flinke afstand van de grote weg ligt. DRIEBERGEN: Driebergen gaat bin nenkort uitbreiden. Voor 5 miljoen gul den gaat men 179 woningwetwoningen bouwen in het nieuwe uitbreidingsplan „De Wildbaan". In totaal zullen in de loop der tijd hier 264 woningen ver reizen. Enorme rotsblokken versperren gedeel telijk een van de hoofdverkeerswegen in het getroffen deel van Chili. de heren R. Valkenburg en Imbosch is contact opgenomen in deze te adviseren, hetgeen werd toegezegd. Maar al deze voorbereidingen zullen niet slagen wan neer de bevolking niet spontaan mede werkt. Het gebouw aan de Markt, waar al eens eerder een grote fototentoonstel ling werd georganiseerd, is voor dit doel uitermate geschikt. De tentoonstelling is niet alleen be doeld om het vierde lustrum van onze bevrijding te herdenken, maar ook en te meer om de jeugd meer inzicht te geven in alles, wat zich tijdens deze donkere jaren ook in deze gemeente afspeelde. Alleen al hierom zullen de ouderen, die deze periode welbewust meemaakten zich niet afzijdig willen houden en hun aan deel in de voorbereidingen willen leveren. De afgestane voorwerpen worden kos teloos afgehaald, zorgvuldig geregistreerd op de gemeentesecretarie, Hoofdstraat 92, waar men ook opgave kan doen van de uit te lenen voorwerpen en dan later in ongeschonden staat bij de eigenaar terug bezorgd. Ook schriftelijke mededelingen of telefonische (onder nummer 2441, toe stel 07) zijn welkom. Het comité zou graag voor vrijdag 2 april a.s. de toezeggingen willen noteren. De heer D. Boers, wonende Julianastraat 32 en firmant van de N.V. Aannemers mij. v/h fa. J. Boers en Zn, zal op donderdag 1 april a.s. de dag her denken dat hij zestig jaar geleden, op 11-jarige leeftijd, zijn activiteiten in de bouwerij begon. Met voortvarendheid heeft de heer Boers de ontwikkeling van zijn bedrijf gestimuleerd en nog dagelijks kan men hem op het kantoor van het bouwbe drijf bezig zien met de belangen van de zaak te behartigen. W, De heer D. Boers Door de politie worden een reeks diefstallen gemeld, die in het afgelo pen weekend zijn gepleegd. Zondag avond deed E. uit Lunteren aangifte dat zijn bromfiets, die hij voor een café aan de Prins Bernhardlaan had neergezet, verdwenen was. De zwijntjesjagers waren ook actief, want de rijwielen van de heer H. en van mevr. Van K. werden ontvreemd en zijn nog spoorloos. De heer M., wonende aan de Vallei straat deed aangifte dat uit een hem behorend kippenhok op de Polderweg een aantal kippen en een haan waren gestolen. Tenslotte werd in Scherpenzeel aan gehouden de Veenendaler v. d. H. we gens poging tot inbraak in die plaats. Hij is in Veenendaal ingesloten. Naast omvangrijke werken voor de Veenendaalse bedrijven en de talloze woningen werd door de fa. Boers een aantal grote projecten uitgevoerd o.a. de bouw van het Julianaziekenhuis, de Chr. Huishoudschool, de nieuwe Sionskerk en de opdracht tot de bouw van het nieuwe raadhuis van Veenen daal illustreert wel duidelijk de be langrijke plaats, die de fa. Boers in Veenendaal en wijde omgeving in neemt. De jubilaris, de heer D. Boers, die met tact en toewijding een groot aan deel had aan de bloei van de bouw onderneming, zal stellig op donderdag a.s. vele blijken van waardering ont vangen, temeer daar hij steeds op pret tige wijze het contact met vele instan ties en relaties wist te onderhouden en uit te breiden. Omdat dc wethouders der gemeente Veenendaal prefereerden zich over de voorgestelde salarisverhogingen, die hen zelf betreffen, niet uit te spreken deelt Burgemeester Mr. Dr. J. Hazenberg aan de Raad mee dat G.S. van de prov. Utrecht een nieuwe staat hebben ontwor pen over de salarissen van de wethouders. Hieruit blijkt dat het minimum voor gemeenten van 24.001 tot 30.000 inwoners f 7550,— en het maximum f 12.000,— be draagt. Tot en met 1964 waren deze cij fers resp. f 6550,en f 10.450, De Burgemeester acht deze normen aanvaardbaar. Ten aanzien van het be drag der jaarwedde voor de Veenendaalse wethouders stelt de Burgemeester de Raad voor aan G.S. te verzoeken de jaarwedden vast te stellen op f 10.200, Ten opzichte van het sedert 1 januari 1963 vastgestelde bedrag van f 8.500,— be tekent dit een verhoging van 20%. Ter vergelijking deelt de burgemeester mee dat de ambtenarensalarissen in 1964 met 12,77en in 1963 met 9.33% zijn ge stegen. BROMMER WAS NIET MEER DAN EEN WRAK Vrijdag werd door de politie in be slag genomen de bromfiets van Ter. H. Het vehikel bestond eigenlijk nog maar uit een frame waar een motor aan zat. De rest ontbrak. VERLENGING ONTRUIMINGSTER MIJN ONBEWOONBAAR VERKLAARDE WONINGEN In de raadsvergadering van 1 oktober vorig jaar werd besloten de ontruimings termijn van de onbewoonbaar verklaarde woningen Molenstraat 61, 63, 65, 73 en 75, Middellaan 14c en Valleistraat 14 te ver lengen tot uiterlijk 4 mei 1965. Het is thans nog niet mogelijk gebleken deze onbewoonbaar verklaarde woningen te ontruimen, uitgezonderd de woningen Mo lenstraat 73 en 75. Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben bezwaar tegen ver dere verlenging, maar desondanks zien B en W geen andere mogelijkheid dan de ontruimingstermijn met 1 jaar te ver lengen en wel tot mei 1966. GEMEENTE GAAT GELDLENING AAN VAN 1 MILJOEN Voor de financiering van investe ringen is weer een geldlening van 1 miljoen benodigd aldus B. en W. aan de Raad. Met het college van G.S. en de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten is overeenstemming bereikt over de opneming van een lening voor bovengenoemd bedrag met ingang van 15 mei a.s. De looptijd is 25 jaar, de rente 5i/s°/o en vervroegde aflossing is de eerste 10 jaar niet toegestaan. Adjudant Zylstra van de Rijkspolitie te Rhenen verliet de dienst bij welke gelegenheid Burg. Jhr. Mr. L. H. N. F. M. Bosch Ridder van Rosenthal hem dankte voo.r zijn verdienstelijk werk. Op het ogenblik is er reden tot ongerustheid bij de varkenshou ders aan de rand van de Veluwe. Zoals bekend brak enkele weken geleden onder de wilde varkens die in de Veluwse bossen huizen de besmettelijke pestziekte uit. Maar ook de tamme varkens schij nen thans, zij het nog niet in de vorm van een epidemie, door de ziekte te zijn aangetast. In Ederveen moesten vorige week meer dan 100 varkens van een boerderij op De Schras wor den gehaald en afgeslacht, omdat ze door de pest waren besmet. Naar men ons van welingelichte zijde meedeelde komt varkenspest altijd wel voor, alleen is er soms een top in de ziekte aan te wijzen. En naar aange nomen kan worden is die top in deze weken aanwezig. Bij de heer Van Gin- kel in Ederveen werd de varkensschuur ontruimd en ontsmet. Er schijnen nog een aantal andere gevallen te zijn, maar van een epidemie kan tot op he den niet worden gesproken. Het uitschrijven van puzzelritten is thans in een officiële vorm gegoten. Vrijdagavond is de Renswoudse Puz zelrit Organisatie opgericht, welke is uitgegaan van de Herv. Jeugdvereni ging Immanuël en de Geref. Jeugdver eniging Eben-Haëzer. Van beide verenigingen hebben drie leden zitting genomen in bovengenoem de Organisatie. Het doel is: meer ont spanning in Renswoude. Het is niet mogelijk lid te worden van deze organi satie, doch het staat ieder vrij aan de puzzelritten deel te nemen. Voorlopig programma: 30 april (Ko ninginnedag) start 9 uur: fietsen, brom fietsen en auto's; 2 juni bromfietsen en auto's; 13 juli: fietsen en bromfietsen; 12 aug.: fietsen; 25 aug. Nadere mededelingen volgen in dit blad op latere data. De jongens in Eist die als hobby het bouwen van modelvliegtuigen hebben, zijn deze week voor een gedeelte uit de nood geholpen. Enkele weken geleden kon den wij berichten dat zij niet de beschikking hadden over een goed terrein om de vliegtuigjes te laten vliegen. Voor dit werk is een mooi egaal ter rein nodig omdat anders bij de landing het vliegtuigje door de bulten en kui len over de kop kan slaan en bescha digingen dan aan de orde van de dag zijn. De jongens hebben nu de beschik- LEDEN CULT. NATUUR HISTORISCHE VERENIGING BEZOEKEN LABORATORIUM Het bestuur van de Cult.-Nat.-Hist. Vereniging „Z.-O.-Utrecht" deelt mede dat men voornemens is op zaterdag 3 april a.s. een bezoek te brengen aan het Laboratorium voor Entomologie te Wageningen, zulks op uitnodiging van de heren Lubout en Beetsma. In het laboratorium worden ten be hoeve van land- en tuinbouw alle mo gelijke insecten gekweekt en bestu deerd, zowel nuttige als schadelijke, van wantsen tot coloradokevers en sprinkhanen tot bijen. Liefhebbers voor dit bezoek worden verzocht 's middags om 2 uur aanwezig te zijn bij genoemd laboratorium, Binnenhaven 7 te Wa geningen. In de nacht van zaterdag op zondag spoedde de Elsterse politie zich weer richting Cuneraweg. De uit richting Eist komende automo bilist van S. uit Veenendaal naderde het kruispunt Cuneraweg, Kerkewijk-Veenen- daalsestraatweg en bemerkte dat een met grote snelheid naderende personenauto, komende uit richting Rhenen geen voor rang verleende. De heer van S. remde zo krachtig dat de wagen begon te slinge ren en aan de linkerkant van de weg in een heg tegen een lantaarnpaal terecht kwam. Er ontstond alleen materiële scha de. De uit richting Rhenen komende automobilist reed door, naar zijn iden titeit wordt een onderzoek ingesteld. king gekregen over een flink stuk land van de fam. De Ridder nabij De Op slag. Door gezamenlijke arbeid hebben de jongens het terrein glad gepolijst, terwijl er ook een mooie grasmat op zal worden aangebracht. Dit vliegveld is al een hele verbe tering en misschien gaat ook nog een andere hartewens, een goed lokaal om als werkplaats dienst te doen, snel in vervulling, zodat Eist dan een eigen club kan hebben voor modelbouwers. Ook van buiten Eist is al belangstel ling getoond voor het nieuwe vlieg veld. Zo zal waarschijnlijk in de toe komst een uitwisseling plaats kunnen vinden met modelbouwers uit Ede. Als afsluiting van het seizoen 1964-1965 wordt er in de serieavonden van het Nut een extra avond gegeven. Op 8 april a.s. zal er n.l. in het Dorpshuis een opera concert worden gegeven, onder auspi ciën van het Nutsdepartement. Dit is een unieke gelegenheid om ken nis te maken met enkele zangeressen en zangers waarvan men in de naaste toe komst ongetwijfeld meer zal horen. Be kende klanken uit de grote opera's zullen het Dorpshuis die avond vullen. Volgens ingewijden is de accoustiek van de zaal De medewerkenden aan deze avond zijn: Lenie Alant, lyrische sopraan; Irene Huyer, lyrische sopraan; Hetty Kingma, jugentliche dramatische sopraan; Amy Oolders, mezzo-sopraan; Jan van Doorn, lyrische tenor; Joop Truyens, bariton. Al gehele muzikale leiding Thom Bollen. Uitgevoerd worden gedeelten uit de opera's Die Zauberflöte Don Giovanni e.a. van Mozart; Aida en Rigoletto van Verdi; La Boheme van Puccini, Porgi en Bess van Gershwin, Carmen van Bizet en Faust van Gounod. Voor de muziekliefhebbers, inzonder heid de opera liefhebbers een aantrekke lijke avond. Een van de velen die de hoofdagent van politie de heer G. Mulder tijdens zyn afscheidsre ceptie in het Marktgebouw te Ederveen de hand drukten was het C.H.U. raadslid de heer G. Hardeman. Zaterdagmiddag werd in het Marktgebouw te Ederveen een bijeenkomst belegd waarbij de bevolking afscheid kon nemen van de hoofdagent van politie, de heer G. Mulder, die binnen afzienbare tijd naar Bennekom verhuist. Er was een speciaal huldigingscomité gevormd, bestaande uit de heren A. v. Voorthuizen, J. Stomphorst, J. Dibbet, D. Boon en J. Westeneng, dat zich beijverde om bij de bevolking gelden in te zamelen voor een afscheidscadeau dat de zeer populaire politieman zaterdag werd overhandigd. Het bleek dat de bevolking van Ederveen een bedrag van f 840, had bijeengebracht. Met aftrek van de kosten bleef er precies f 800,— over. Hiervoor kocht het comité een paar fraaie cadeau's bestemd voor de nieuwe woning van de familie Mulder, namelijk, twee oud-Hollandse zitkamerstoelen en een bowler. Namens het comité sprak de heer J. Westeneng enkele waarderende woorden aan het adres van de heer Mulder. Hij memoreerde in zijn toespraak de welwil lende medewerking van de bevolking, die zeer spontaan en enthousiast had gerea geerd op het idee om de heer Mulder een afscheidsgeschenk aan te bieden. De heer Westeneng wilde zich niet al te zeer in loftuitingen uitdrukken maar kwam tot de slotsom dat „goede wijn geen krans be hoeft". De heer Mulder stond midden tus sen de bevolking. Men nam elkaar zoals men was. Iedereen had respect voor de heer Mulder, maar niemand was bang voor u want u handelde niet naar de let ter maar naar de geest van de Wet, zo voegde de heer Westeneng de scheidende politieman toe. Nadat nog waarderende woorden waren gesproken aan het adres van mevrouw Mulder, die haar man in alles bijstond, ging men over tot de aan bieding van de fraaie geschenken. De heer Mulder, zei geheel verbaasd te zijn dat Ederveen zo voor de dag kwam. Dit afscheid is meer dan buitengewoon voor mij en mijn vrouw. Ik heb slechts gepoogd te dienen, zoals iedere ambtenaar de ge meenschap moet dienen, zo sprak de heer Mulder tot de bijeengekomen plaatsge noten. Het was overigens wel eens be helpen want onze woning leende zich niet voor b.v. het creëren van een goede kantoorruimte. Gelukkig komt mijn op volger in de nieuwe politiepost, maar deze woning komt voor ons te laat. De heer Mulder wees erop dat een eenmans poli tiepost een voordeel voor de bevolking betekent, want deze man kan niet overal tegelijk zijn. Hij dankte de Ederveners voor het feit, dat ze ondanks het feit dat de politiepost onderbezet was de rust en orde altijd zo goed bewaarden. Ederveen was de goede wijn en die verdient een goede krans in de vorm van het nieuwe Dorpshuis, waarvoor de plan nen werden gesmeed. De heer Mulder hoopte dat realisering spoedig zal volgen. Ook sprak hij de wens uit dat op de plaats waar thans de oude politiepost staat een dorpsplein zal worden gesticht. Hierna werd gelegenheid gegeven afscheid te ne- men van de familie Mulder waarvan en kele tientallen Ederveners gebruik maak ten. Zoals bekend zal de heer Mulder worden opgevolgd door de heer Vonk uit Lunteren. HEMUR ENGE DEELDE PUNTEN MET WOUDENBERG Zaterdagmiddag speelde het korfbal team van Hemur-Enge thuis tegen Avanti uit Woudenberg, de vereniging die momenteel de leidersplaats in neemt. Voor de pauze werd niet ge doelpunt. Na ongeveer twintig minu ten spelen in de tweede helft trof Woudenberg doel. De Amerongers lieten evenwel de moed niet zakken en gingen vol en thousiasme door. Tien minuten voor het einde wist Johan Vooren met een fraai doelpunt de score op gelijke voet te brengen, zodat de wedstrijd in een 1-1 gelijk spel eindigde. Hemur-Enge neemt thans de derde plaats in. Zaterdag a.s. is er een uit wedstrijd gepland tegen de reserves van Doorn. Zeker 2360 personen hebben in Berlijn ge bruik gemaakt van de pasjesregeling in de maand februari om voor dringende omstandigheden familie in het oostelijk stadsdeel op te zoeken. In Engeland, in Liverpool om precies te zijn wordt eind deze maand een con gres gehouden van professoren uit ver schillende landen van Europa en de V.S. Zij zullen zich tijdens dit congres bezig houden met de vraag wat men op uni versiteiten over het gebruik van compu ters e.d. moet doceren. Voor Nederland neemt Prof. Dijkstra uit Amsterdam aan dit congres deel. 25.000 Russen die van Duitse afkomst zijn hebben volgens het Duitse ministerie van buitenlandse zaken in Bonn aan de Russische regering toestemming ge vraagd om zich bij hun familieleden in de Duitse Bondsrepubliek te voegen. naast VEENENDAAL Woensdag 31 maart: Aanbeste ding Chr. Lyceum in hotel De Korenbeurs, v.m. 10 uur. Woensdag 31 maart: Opening nieuw bedrijfspand fa. J. C. v. Hunnik, Nijverheidslaan 95, door burg. mr. dr. J. Hazen berg. Donderdag 1 april: Gemeente raadsvergadering hotel De Ko renbeurs, 7.30 uur. Donderdag 1 april: Philadelphia- avond in OCB gebouw. Op treden muziekclub uit 's-Hee- renloo-Lozenoord, Ermelo en lezing door dr. Verkuyl uit Leersum. Donderdag 1 april: Jaarlijkse schoolavond Chr. Lyceum in Ver. geb. a/d Eikenlaan. Op voering toneelstuk „De Nieu we". Vrijdag 2 april: Feestavond wan delclub Hollandia Tricot in geb. Eltheto, 8 uur. RHENEN Dinsdag 30 maart: Raadsvergade ring in gemeentehuis. Woensdag 31 maart: Leerlingen Chr. ULO-school doen mee aan middagprogramma „Jeugdland" van de NCRV. AMERONGEN Woensdag 31 maart: Propaganda- avond Raiffeisenbank Ameron- gen-Leersum in Damlust. Spre ker de heer Louwerse. Tevens vertoning film. 1922-1962 Assurantiekantoor Eig. R. R. MULDER Makelaar In Assurantiën Kerkewijk 167 - Veenendaal verZEKERen is ZEKERheid VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN (1e en 2e) FINANCIERINGEN auto's, motoren, enz. Telefoon 08385-3000

De Vallei | 1965 | | pagina 1