Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Bezwaren van Raadsleden tegen Hinderwet verordening in Veenendaal Controle op vestiging nieuwe bedrijven Agenda KT90 Leerzame Philadelphia-avond Weer groot Pinkster Muziekconcours achter het kasteel in Renswoude Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Ameiongen - Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel Aanbesteding dhr. Lyceum WIST U WEKKERS Bekendmaking AMERONGEN Vader van 5 kinderen omgekomen RHENEN Bouw van nieuw proefstation voor pluimvee ELST 39e JAARGANG VRIJDAG 2 APRIL 1965 Nr. 26 Bedaktto en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal TeL 0 8305-2022 (2 UJnen) - Giro 663427 Bedaktle: W. F. ter Hoeves Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven btf de agentschappen van „De Vallei" ln plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzcn op aanvraag Minimum per advertentie 5, Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Nadat de Raad van Veenendaal ruim een uur achter gesloten deuren had vergaderd werd de agenda van de openbare verga dering in vlot tempo afgewerkt. Slechts het voorstel van B. en W. om een zoneverordening vast te stellen voor het geval in be staande gebouwen andersoortige bedrijven zouden worden gevestigd, die voor de omgeving hinderlijk kunnen zijn, ontlokte eni ge kritiek. Een vrij vinnig debatje tussen Mevr. Buddingh (VVD) en de heer Verkuyl (P.v.d.A.) gaf aan de discussie een poli tiek aspect, waarbij de persoonlijke vrijheid van de ondernemer in 't geding werd gebracht en anderszins controle door de over heid als juist werd erkend. ZÓNEVERORDENING Nadat burgemeester Hazenberg had medegedeeld dat het college met vreugde had kennis genomen van de verloving van H.K.H. Prinses Margriet en een woord van dank was gebracht aan de schenker van de zilveren schaal waarop de stem briefjes in het vervolg zullen liggen, welk geschenk de burgemeester deze week van de Fa. J. C. van Hunnik had ont vangen, kwam bovengenoemd agendapunt aan de orde, waarbij de heer Diepeveen (AR) de discussie opende. Spreker kon aan het voorstel tot het vaststellen van een zöneverordening Hinderwet zijn stem niet geven. Het was de Raad zo snel aange boden dat er geen gelegenheid bestond het stuk grondig te bestuderen, hetgeen toch altijd gebruikelijk is. Hij stelde voor om het voorstel in de volgende vergade ring pas aan de orde te stellen. Mevrouw Buddingh (VVD) was van me ning dat deze verordening de particuliere ondernemers belemmert en de overheid grotere macht geeft. Als een bestaand be drijf de zaak wil verkopen aan een ander dan mag daar volgens deze bepaling niet zonder moer een andersoortig bedrijf inkomen. Avondje van Holland ia wandelclub Vrijdagavond houdt de wandelclub van llollandia-Tricot 'n gezellig avond je in het gebouw Eltheto. Deze avond staat in het teken van het negenjarig bestaan van de wandelclub. Daarnaast zal op deze avond de heer Spanjerberg, die de club jarenlang ge leid heeft, afscheid nemen omdat hij elders een betrekking heeft aangeno men. De nieuwe leider, de heer Krüger, zal zijn opwachting komen maken bij de meisjes van de wandelclub. De heer en mevrouw Spanjerberg zullen speciaal gehuldigd worden en verder staat er nog muziek van het Trio Riands op het programma en het optreden van de heer Jansen. Na af loop is er een bal. UITREIKING BEDRIJFSDIPLOMA'S Op woensdag 7 april a.s. vindt in hotel De Korenbeurs de uitreiking plaats van de diploma's aan hen, die geslaagd zijn voor de bedrijfsopleidin gen bij de Kon. VSW. ARNHEMSE FIRMA LAAGSTE INSCHRIJVER Woensdagmorgen vond de aan besteding van het Chr. Lyceum plaats door de architect Geels in opdracht van het bestuur. Tijdens de bijeenkomst in hotel ,De Koren beurs" bleek dat 22 aannemers hadden ingeschreven. De hoogste inschrijver was de Aan nemingsmaatschappij Kondor N.V. uit Amsterdam met een bedrag van f 2.788.000,Laagste inschrijver: Fa. Woudstra uit Arnhem met een bedrag van f 2.425.000,—. Voor het schilderwerk hadden zes firma's ingeschreven. Hoogste inschrij ver: Schildersbedrijf Moerke uit Arn hem met f 215.800,De laagste in schrijver voor dit werk: Fa. Mulder uit Arnhem voor f 200.177,De gun ning is aangehouden. dat Veenendaal deze week een „ko ning" binnen haar muren herbergde? dat het de pasgekozen koning der Zi geuners was? dat hij met zijn gevolg dinsdagmiddag arriveerde? Dat dit de beroemde Westhiner fa milie was? dat men een standplaats voor de wa gens zocht? dat het woonwagenkamp aan de Mid- delbuurtseweg vol was? dat men toen maar standplaats koos aan de Groeneveldselaan? dat deze mensen zich zeer rustig ge droegen? dat ze kalm winkelend door het cen trum liepen? dat velen jaloers zouden zijn op het rijdende „paleis" van de zigeuner koning? ijf- &étzouu&*le VA. voor betere uurwerken H00FD5TR 91 VEENENDAAL ll llll Mevrouw Buddingh vond dit een be knotting van de persoonlijke vrijheid en vond het niet juist dat B en VV bepaalde bevoegdheden naar zich toe trokken. Zij vroeg om een maand uit stel. De heer Bastmeyer (CHU): We kunnen de consequenties niet overzien. Stel voor aan het voorstel een tijdelijk karakter te geven tot b.v. 1 januari 1966. De voorzit ter haakte hier direct op in en gaf in overweging er een jaartje aan vast te knopen omdat dan een landelijke rege ling te verwachten is. De heer Verkuyl (PvdA): Mevrouw Bud dingh betoogde dat de overheid alles aan zich trekt, maar men mag verwachten dat een overheid leiding geeft. Stem in met het voorstel. De heer van Deelen (SGP): We zitten hier niet alleen voor de fabrikanten. Als zich overal maar bedrijven als b.v. spiri tusfabrieken konden vestigen zitten we met de brokken. Controle is nodig. De voorzitter merkte op dat er in de Raad al eens stemmen opgingen om een bepaalde rookontwikkeling tegen te gaan en het bevreemde hem dat nu enkelen een dergelijke hinder gerust wilden tole reren. Bovendien is er beroep mogelijk op het college van B en W en op de Raad. Mevrouw Buddingh: „Het beroep op de Raad is een wassen neus". Voorts werd door de PvdA mijn naam genoemd, maar ik wil repliceren door vast te stellen dat onze vrijheid is inge klemd, al erken ik dat in dit overbevolkte land regelingen nodig zijn. Overigens zou ik niet tegen het voorstel zijn als het be ter was voorbereid, aldus de VVD afge vaardigde. Tenslotte werd het geamendeerde voor stel, dat dus een tijdelijk karakter zal dragen tot 1 januari 1967, aangenomen met de aantekening dat mevrouw Buddingh (VVD) en de heren Diepeveen en van Manen (AR) geacht wilden worden tegen te stemmen. Het voorstel tot verhoging van de jaar wedden voor de wethouders deed de heer van Ojik (CHU) opmerken dat GS, die in 1963 een "brief zonden om rust in de salariëring te brengen, thans met een schrijven komen om de jaarwedden met 20°/» te verhogen, iets wat spreker niet rijmen kon. Overigens werd het voorstel z.h.s. aangenomen. (Zie verder pag. 4) ROOKGRANATEN IN ALABAMA Een groep van ongeveer 125 strijders voor de burgerrechten heeft woensdag een demonstratieve mars willen houden in de stad Camden in Alabama. Direct bij het begin van de mars evenwel wer den de betogers bestookt met rookgra- naten. Op de foto zien we hoe een strijder voor de burgerrechten een vrouw, die het door de rookaanval op haar zenuwen heeft gekregen, bege leidt naar een rustiger plaats. PALMPAASOPTOCHT De jaarlijkse palmpaasoptocht is dit jaar gepland op 10 april. De kinderen uit Veenendaal zuid vertrekken met hun versierde Haantje Pik om 2.45 uur vanaf het Dr. Slot. de Bruineplein, af gehaald door muziekver. Caecilia, naar de Eierhal in de Achterkerkstraat. Sa men met de kinderen uit het andere deel van Veenendaal vertrekken zij dan om 3.30 uur voor de tocht door Veenendaals centrum. Via Kostverlo- ren, Zandstraat, Hoogstraat, Zwaai- plein, Hoogstraat, Hoofdstraat, Kerke- wijk weer naar de Eierhal waar de stoet ontbonden wordt en aan alle deelnemertjes een paasei wordt uit gereikt. Het bouwen van de brug over de Grift nabij 't Schrijverspark is nu in volle gang. J.l. dinsdag werden de eerste palen geslagen! Burgemeester van Veenendaal opent morgen filiaal van Kon. Scheepjeswolfabrieken in Bergharen Morgen, zaterdag 3 april om 4 uur zal Veenendaals burgemeester te Bergha ren bij Nijmegen een filiaal in gebruik stellen van de Koninklijke Scheepjes wolfabrieken. Tot het vestigen van dit filiaal, een afdeling spoelerij, heeft men voornamelijk besloten in verband met de aantrekking van personeel. Openingswandeltocht N.C.W.B. Zaterdagmiddag opent de NCWB het nieuwe wandelseizoen met een ope- ningstocht in Veenendaal. Gestart wordt in de SKF kantine aan de Groe neveldselaan. De 18 km wandelaars starten om half twee, de deelnemers op de 10 km om kwart voor twee. De tocht staat open voor alle burger-, militaire-, se- mi-militaire-, school-, jeugd- en pad- vindersgroepen. alsmede voor individu- elen. Een groep, corps of club moet uit minstens 12 personen bestaan (inclusief de leider). Personen jonger dan 16 jaar lopen op de 10 km, de ouderen op de 18 km. De Hoofdinspecteur van politie te Veenendaal maakt bekend, dat op- of omst,reeks 3 maart 1965, door eni ge buiten de gemeente woonachtige handelaren compost te koop is aan geboden. Hü verzoekt een ieder die deze com post te Veenendaal heeft gekocht, zich in verbinding te stellen met de politie te Veenendaal. Veenendaal, 1 april 1965. WEER BEHOORLIJKE BLIKSCHADE NA BOTSINGEN IN 'T VERKEER Ook deze week vond in Veenendaal weer een serie ongevallen plaats, waar bij de materiële schade aanzienlijk mag worden genoemd. Maandagmiddag wilde de vrachtau tobestuurder J. J. van B. vanaf de Kerkewijk de inrit bij de Frisiafabriek inrijden. Achter hem naderde een trek ker, bestuurd door T. A. uit Ederveen, die te weinig afstand had bewaard en tegen de achterzijde van de vracht auto botste. De materiële schade was vrij groot. Dinsdagmiddag werd het 3-jarig zoontje van de fam. v. d. K. op de Boslaan aangereden. Het knaapje moest met een gebroken been naar het Ju- lianaziekenhuis worden gebracht. Dinsdagmorgen reed de heer G. G. als bestuurder van een vrachtauto in een sloot nabij de Groeneveldselaan. G. moest uitwijken voor een tegenlig ger en raakte toen de macht over het stuur kwijt. De vrachtauto, eigendom van F. E., werd zwaar beschadigd. Dinsdagavond reed A. v. d. K. op de Kerkewijk zijn plaatsgenoot wiel rijder A. v. d. B. aan. Laatstgenoemde liep lichte verwondingen op, terwijl zijn fiets en kleding werden bescha digd. Woensdagmiddag parkeerde mej. B. als bestuurster van een bakkerswagen op het Benedeneind. Door een misver stand reed een naderende automobilis te, mevr. v. d. B.t tegen het portier van de bakkersauto op. Beide wagens lie pen behoorlijke deuken op. Een bromfietser reed woensdagmid dag op de Prins Bernhardlaan tegen een passerende auto op. De pedalen van de brommer werden verbogen. De schade, die gering was, werd ter plaat se vergoed. Woensdagavond ontstond een aanrij ding op de Nieuweweg ter hoogte van garage H. De autobestuurder Van B. uit Lienden stopte voor de garage juist op het moment dat de heer S. uit Delft bij de benzinepomp wilde gaan tan ken. Na de botsing bleek dat beide per sonenauto's gekneusd waren. De Prot. Chr. Ver. „Philadelphia" heeft afgelopen donderdagavond een samen komst belegd voor de ouders en vrienden van het afwijkende kind. Het hoofd van de B.L.O.-school, de heer W. Bulsinkopende deze avond door allen welkom te heten, in het bijzonder de afgevaardigde van de afd. Ede en dr. Verkuyl, ge neesheer van het revalidatiecentrum „De Hoogstraat" te Leersum. Hij las enige verzen uit 1 Petrus 4, waarbij er wat dieper op werd inge gaan. Zo merkte de spreker o.a. op, dat men elkaar moest dienen naar de liefde en gastvrijheid moest verlenen zonder mopperen. Na enige woorden gezegd te hebben over het doel van deze avond, ging hij voor in gebed. Men werd nogmaals herinnerd aan de speciale kerkdienst voor gehandicap ten op zondag 11 april a.s. om 11.15 uur in gebouw Eltheto, waarbij de Chr. Geref. predikant ds. Langbroek hoopt voor te gaan. Tevens werd de op 1 mei a.s. te hou den bazar nog even aangetipt. Het bleek, dat geld en giften in natura in steeds breder wordende stroom van buiten Veenendaal komen binnenstro men. De heer Bulsink maakte de ou ders er nog op attent, dat er boeken zijn op dit terrein, die geleend kunnen worden uit de bibliotheek. Hierna concerteerde de muziekclub van de Stichting 's Heerenloo/Lozen- oord onder leiding van de heer Rade maker, hoofd van de BLO-school aldaar op hun blokfluiten en andere instru menten. Dit korps bestaat uit 16 man en het was een lust ze te horen en zien spelen. In verband met het na derende Paasfeest brachten zij als eer ste nummer ,,'t Is middernacht en in de Hof". Daarna werd het Stille Nacht voor le en 2e stem ten gehore ge bracht. Na deze gewijde muziek klonken er meer vrolijke tonen door de zaal. Ie mand van de leden trad nog als imi tator op. Uit een luid applaus bleek wel, dat het ten gehore gebrachte zeer in de smaak was gevallen. Men be hoeft niet veel fantasie te hebben om te begrijpen, dat hier een aardig stuk je werk aan voorafgegaan is. De als hoofdmoot aangekondigde dr. Verkuyl hield hierna zijn causerie over het gehandicapte kind, en wel in het bijzonder over het lichamelijke. Hij besprak hierbij de verschillen de oorzaken en verschijnselen. Ver volgens wat hier allemaal aan ge daan wordt om deze kinderen zo veel als mogelijk is hun zelfstan digheid te geven. Hij legde vooral de nadruk op de verantwoordelijk heid van de ouders. Dat het voor hen erop aankomt deze kinderen na hun 12e jaar, als het be wustzijn zich gaat vormen en zij zich hun lichamelijkheid gewaar worden, op te vangen, te leiden en te bege leiden. Het contact met anderen wordt dan vaak moeilijk. Gelukkig biedt b.v. de padvinderij vele mogelijkheden dit te ondervangen. Zo bestaat er dishar monie in vele huwelijken, doordat de ouders hun afwijkend kind innerlijk niet kunnen aanvaarden wegens ge brek aan voldoende geestelijke gerijpt heid. Dr. Verkuyl, die midden in de prak tijk staat, gaf vele voorbeelden hiervan in het dagelijks leven. Aan het einde van zijn onderwerp besprak hij nog even de moeilijkheden met de spasti sche kinderen. Na even gepauzeeerd te hébben onder het genot van een kop koffie, toonde dr. Verkuyl nog dia's over de verschillende mogelijkheden en methodes, toegepast in het revali datiecentrum. Ds. C. Langbroek sloot deze avond met het verzoek deze anders dan an dere zijnde kinderen thuis in het ge bed te gedenken, vooral met het oog op de aangekondigde speciale kerk dienst en een opwekking om te komen, niet als geremden, maar als blijde kin deren, waarna hij eindigde op de ge bruikelijke manier. Toen een tweetal landbouwers maandagmiddag in de uiterwaar den aan het werk waren vonden zij daar het levenloze lichaam van de 35-jarige elektromonteur J. G. B. uit Amerougen. De heer B. ging zondag tegen de avond de uiterwaarden in om kievits eieren te zoeken. Hij was in het bezit van een buks, hoewel hij geen vergun ning had voor het hebben van een vuurwapen. Verondersteld wordt, dat bij het overklimmen van een prikkeldraadaf scheiding de buks is afgegaan. Door het schot, dat hem rechtstreeks in de hartstreek trof moet hij op slag dood zijn geweest. Het wapen werd in een greppel vlak bij het stoffelijk over schot gevonden. Het slachtoffer is vader van 5 jon ge kinderen. De politie zet het onder zoek voort. De officier van justitie te Utrecht stelde ter plaatse een onder zoek in. KAND. v. d. BANK BEROEPEN Kand. Joh. v. d. Bank, voorheen te Veenendaal, en momenteel wonende te Wilnis stelde zich per 31 maart j.l. be roepbaar en heeft naar aanleiding daar van beroepen ontvangen van de Herv. Gemeenten te Randwijk, St. Annaland, Molenaarsgraaf en Wilnis. GESLAAGD Onze plaatsgenoot de heer Joh. Th. v. d. Veen slaagde dinsdag voor het kandidaatsexamen voor sociologie en politieke wetenschappen aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. MODESHOW VAN FA. C DIEPEVEEN Op woensdag 7 april a.s. wordt bij de fa. C. Diepeveen een amateurmode show gehouden (ingang Fluitersstraat). Hierbij zullen de leden van de Chr. Plattelandsvrouwenbond aanwezig zijn, aldus een bekendmaking van het be stuur van de C.P.B. In de pauze wordt door de fa. Diepeveen een consumptie aangeboden. SUCCES VOOR RHENENSE SLAGER Op de gehouden paasveetentoonstel- ling in Eist (Overbetuwe) behaalde sla ger G. van Veenendaal en zn. een ere prijs en beker voor het beste rund in de rubriek 6 en 7 (rund niet afgewis seld). ACHTERBERG Aan de Middelbuurtseweg is men begonnen met de voorbe reidingen voor de bouw van een nieuw proefcentrum voor pluimvee. Het nieuwe proef bedrijf komt tot stand onder auspiciën van de Wageningse proefstations voor de Land bouw. Ook deelname van jeugdbands Het bestuur van de muziekvereniging „Ons Genoegen" te Renswoude heeft het plan om rond de Pinksterdagen weer een groot muziekconcours te organiseren in het kasteelbos. Er zijn twee data voor het concours vastgesteld namelijk zaterdag 5 juni en maandag 7 juni (Tweede Pinkster dag). In tegenstelling tot vroegere con coursen wil men thans een zo groot mogelijke muzikale verscheidenheid in het programma aanbrengen en daar om kunnen niet alleen harmonie-corp sen, maar ook drumbands, accordeon clubs en teenagerbands inschrijven. Er bestaat thans reeds grote belang- GOUDEN BRUIDSPAAR IN ELST Volgende week wcf.nsdag 7 april zullen de gedachten van de heer en mevrouw Hensen wonende Franseweg 27 te Eist nog wel een keertje vijftig jaar terug gaan. Op die dag is het na melijk vijftig jaar geleden dat de heer P. A. Hensen en toen nog mej. J. A. Kranenburg besloten om voor de amb tenaar van de burgerlijke stand .elkaar voor eeuwig trouw te beloven. Het echtpaar is in de loop der jaren voor vele Elstenaren een bekende ver schijning geworden, want zo'n dertig jaar geleden begon de heer Hensen, natuurlijk geassisteerd door zijn echt genote, op de hoek van de Franseweg en de Woudweg een winkeltje in krui denierswaren, waarna de zaak al spoe dig omgebouwd werd tot café, zodat de bruidegom en de bruid voor menig Elstenaar het glas gevuld zullen heb ben. De heer Hensen is ook nog be stuurslid geweest van de voetbalclub Zwaluwen, een club die overigens al lang niet meer bestaat. Mevrouw Hensen schonk haar man 6 kinderen en momenteel zijn er 15 kleinkinderen, zodat de stamboom van het geslacht Hensen geen gebrek aan zijtakken heeft. De bruidegom nu 75 en de bruid 74 zijn geboren en getogen in Eist en zullen daarom op 7 april me nige gelukwens in ontvangst moeten nemen. Overigens is de heer Hensen de laatste tijd niet meer achter de tap kast te vinden want de zaak wordt nu gedreven door een van zijn zonen en zelf geniet hij van een rustige oude dag. Een felicitatie voor deze lange hu welijks trouw lijkt ons zeker op zijn plaats voor dit echtpaar, dat nog een goede gezondheid geniet. stelling voor dit muziekevenement. De inschrijvingstermijn sluit op 15 mei. In de jury hebben zitting de heren J. A. Reinbout, kapelmeester van de Hu zaren van Boreel, H. Altink, compo nist en J. Wisman, oud-kapelmeester van de Huzaren van Boreel. Voor ver dere gegevens zie men de advertentie in dit blad. VEENENDAAL Vrijdag 2 april: n.m. 8 uur, NVV- gebouw. Jaarvergadering afd. Veenendaal van Alg. Ned. Be- drijfsbond in tabakverwerkende industrie. Vrijdag 2 april: n.m. 8 uur, gebouw Eltheto. Feestavond Wandelclub Hollandia Tricot. Zaterdag 3 april. Jeugdweekend Herv. Jeugdraad. Ontvangst gas ten om 5 uur bij OCB-gebouw, n.m. 8 uur vertoning kleuren film. Zaterdag 3 april: 1.30 uur. Start Openingswandeltocht NCWB bij SKF-kantine. Zaterdag 3 april: 2.30 uur. Hotel La Montagne. Start oriënterings- rit MAC „Veenendaal". Zaterdag 3 april: 2.30 uur Voetbal wedstrijd DOVO-ned. Politie-Elf- tal op Kulanterrein ter ere 10-ja- rig bestaan Kulan. Zaterdag 3 april: Hotel De Koren beurs. N.m. 6-7.30 uur: Receptie bestuur Kulan ter gelegenheid viering 2e lustrum. Zaterdag 3 april: 7.30 uur gebouw Eltheto. Propagandafeestavond C.P.J. m.m.v. „The Joley Jokers". Maandag 5 april. Ver. geb. Eiken laan. Sola Fide. Verkiezing nieu we kerkeraad. Dinsdag 6 april: Hotel „De Koren beurs", Jaarvergadering Veenen- daalse Winkeliersver. RHENEN Vrijdag 2 april: 7 tot 10 uur en zaterdag van 3 tot 10 uur. Win keliersshow in gebouw Irene. ELST Zaterdag 3 april: 2 uur, bezoek van leden Cult. Hist. Ver. aan labora toria in Wageningen. EDERVEEN Zaterdag 3 april: n.m. 7 uur, Markt- gebouw a. d. Schras. Jaarlijkse uitvoering Muziekver. Irene. To neelstuk „Een rare familie". 1930 Makelaars- en Assurantiekantoor! BROUWER Kanaalweg 2 - Veenendaal Telef. 08385-2918, na 6 uur 3325 Alle verzekeringen Financieringen Hypotheken Koop en verkoop van onroerend goed Taxaties Het gouden bruidspaar uit Eist.

De Vallei | 1965 | | pagina 1