ell Menens Raad behandelde uiiftien punten tellende agenda in Krap één uur Setter Set ROSELLA FLITSEN UIT mm BEHANG Deportatie L VREEMD GELD IS BIJ ONS BEKEND! ARAM ARAM nagverwarming'? VEENENDAAL EN OMSTREKEN Voor de rechtbank RHENEN De Drachme, de Yen, de Dinar, de Escudo, de Peseta... vreemd geld? Niet voor de N.M.B. Daar kennen ze de waarde van èlk geld. Als u dus te maken hebt of krijgt met vreemde valuta: de N.M.B. is uw adres. Ze helpen u deskundig en graag I NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! NYLONS 'n de nieuwste - kleuren KIEST U BIJ: Fa. L. HEY Het spookslot aan de Tiber door Kik Valkenburg 13 «wtiir HEIMWEE TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 2 APRIL 1965 Nr. 26 aaht&r) De raad van de gemeente Rhenen kwam dinsdagavond ten gemeentehuize in openbare vergade ring bijeen. De vijftien punten tellende agenda kon in krap een uur worden afgehandeld. De heer E. P. van Dijk was afwezig wegens ziekte en de heer Klaassen kon niet aanwezig zijn, daar hij buitenslands vertoefde. INGEKOMEN STUKKEN EN MEDEDELINGEN Aan de hand van voorstellen die de heer E. P. van Dijk tijdens de vorige ver gadering had gedaan over de uitvoering van de algemene bijstandswet, bleek uit een mededeling van het college dat de vaststelling van de richtlijnen behoort tot de competentie van het college. Het college heeft inmiddels op advies van de commissie besloten deze in de richt lijnen genoemde bedragen enigszins ie verhogen. De heer D. de Jong zei dat hij zich kon verenigen met het beleid van het colle ge en hij vroeg of sinds 1 januari van dit jaar het aantal steunaanvragen groter is geworden. De voorzitter zei de indruk te hebben dat het niet verontrustend is. Vergeleken met de omgeving liggen de normen in Rhenen behoorlijk. Voorzitter zei verder nog dat men be gon met een commissie van advies, te zij ner tijd zal men dan, indien dit nodig mocht blijken tot een commissie van bij stand kunnen overgaan. De heer Kosters zei dat zijn fractievoorzitter er niet was en dat hij dit punt graag behandeld had gezien in een volgende vergadering. Hij wilde nu een voorstel maken van een ver- Kantoormachine-show Met medewerking van enkele grote im porteurs van kantoormachines organiseert Kantoormachinehandel J. van de Pol Zn. op maandag 5 en dinsdag 6 april a.s. een grote kantoormachincshow in de bo venzalen van hotel „De Korenbeurs" aan de Markt. De mechanisatie op de kantoren neemt snel toe. Men is daartoe om verschillende redenen genoodzaakt. Personeelsschaarste is natuurlijk één van die oorzaken, terwijl men toch de administratie bij moet hou den. Neem maar eens het feit, dat de facturen niet tijdig klaargemaakt kunnen worden. Dit alles heeft er toe geleid, dat steeds meer machines op de kantoren hun intrede doen en ook deze machines worden steeds sneller en meer en meer gespecialiseerd. Gedurende twee dagen demonstreren in hotel „De Korenbeurs" een aantal des kundigen hun machines. Men kan hier dus de eventuele administratieve pro blemen bespreken en er een oplossing voor vinden. Want elk kantoor heeft weer zijn eigen problemen met factureren, mechanische boekhouding, adresseren en frankeren. In een rustige omgeving kan men maandag en dinsdag in hotel „De Korenbeurs" kijken, of er wellicht voor die problemen een oplossing is. Daar naast is er een keur van elektrische tel en rekenmachines alsmede elektrische schrijfmachines. Zeker de moeite waard om eens even een kijkje op deze show te nemen. hoging van de normen met 10*/«. Daar dit echter volgens de bijstandswet is ont trokken aan de raad zag de heer Kosters hier vanaf. De voorzitter had persoonlek het ge voel dat het spraakonderwüs op de scholen over het vierde kwartaal in 1964 zeer goed had gewerkt. Wel bleek, dat degenen die in een zie kenfonds zijn verzekerd voor de vergoe ding van een logopediste de aanvullende verzekering nodig heeft. Het blijkt echter, dat ondanks de vrij lage kosten die hier aan verbonden zijn, sommige mensen deze aanvullende verzekering nog niet hebben. Bij de vaststelling van de bebouwde kom ingevolge de Boswet vroeg de heer Deen wat de praktische betekenis hiervan nu precies was, waarop de voorzitter me dedeelde, dat binnen de bebouwde kom zonder meldingsplicht aan Staatsbosbe heer mag worden gekapt en buiten de be bouwde kom niet. Over de grondruil met de Steenkolen Handelsvereniging N.V. maakte de heer Deen de opmerking van mening te zijn, dat het een commercieel belang was voor de S.H.V. Hij vond het daarom onjuist dat de gemeente de helft van de kosten betaalt. De voorzitter was van mening dat de heer Deen in principe gelijk had. Aan de heer E. W. van Doorn, onder wijzer aan de openbare Bantuinschool verleende de raad eervol ontslag in ver band met een benoeming elders. Jaarwedden wethouders Overeenkomstig het voorstel van de burgemeester besloot de raad de jaarwed de van de wethouders met ingang van 1 januari 1965 op te trekken tot het nieuwe normbedrag van f 6.000,—. Het huis aan de Schoolweg 4 te Eist werd aangekocht voor f 17.000,terwijl aan de koop voorts nog enkele voor waarden waren verbonden. De voorzitter wilde een woord van hulde richten tot de heer Drost en zijn zoon voor de buiten gewoon plezierige manier waarop de on derhandelingen met de gemeente zijn ge voerd. De heer Kosters vond de prijs wel wat aan de hoge kant, doch daar in het pand een bedrijf gevestigd was zei de voorzitter het niet onredelijk te vinden. Benoemingen Ter voorziening in een vakature in de commissie tot wering van schoolverzuim benoemde de raad de heer H. van der Spoel. Daar mej. C. T. Terweij te Eist had bedankt voor de benoeming als lid van de commissie bedoeld in art. 75 van de algemene bijstandswet benoemde de raad in haar plaats tot lid der commissie de heer E. P. van Dijk. Ter voorziening in de vacature die zal ontstaan door het aan de heer van Doorn verleende ontslag benoemde de raad met ingang van 1 mei tot onderwijzer aan de Bantuinschool de als nummer één op de voordracht staande neer H. van Esveld te Leeuwarden. Wijziging gemeentebegroting 1965 Het is gebruikelijk, dat bij bijzondere nationale gebeurtenissen de schooljeugd van gemeentewegen een blijvende herin nering wordt aangeboden. Het college was van mening, dat dit ook dient te geschie den ter gelegenheid van de a.s. 20e her denking van de bevrijding. Voor de oudere leerlingen is een geschikt boekje van Pierre Janssen verschenen, getiteld „Een paar minuten is het stil". Aan de kinderen van de zesde klas van de lagere scholen wordt jaarlijks het boekje „Volk in ver drukking en verzet" uitgereikt. Voor de kinderen uit de lagere klassen en voor die van de kleuterscholen hebben b en w gedacht om in overleg met de school hoofden een beker, speldje, boekje o.i.d. beschikbaar te stellen. Met de kosten is bij de vaststelling van de oorspronke lijke begroting voor 1965 nog geen rekening gehouden. In verband hiermede wordt voor 2725 schoolkinderen een bedrag ge raamd van f 3.200, Voor het in voorbereiding zijnde uit breidingsplan „Donderberg" dienen in het terrein situatiemetingen en hoogtemetin gen te worden verricht en in kaart vast gelegd. Het is b en w gelukt om voor deze werkzaamheden een groep studenten met het nodige toezichthoudende per soneel aan te trekken van de Land bouw Hogeschool te VVageningen, die het werk tijdens de zomervakantie kunnen uitvoeren. Tevens kunnen dan door deze groep opmetingen worden gedaan van terreinen gelegen in de nabijheid van de uitbrei dingsplannen voor Eist en Achterberg. Een en ander omvat een grondgebied van ongeveer 80 ha. De kosten zullen f 12.000 bedragen. De heer Deen was bevreesd dat dit meer in vakantie zou ontaarden dan in hulp, doch de voorzitter zei de absolute overtuiging te hebben dat dit goed zal gaan. De heer van der Spoel vroeg of er al was gedacht aan verbetering van de Ban tuinschool. De voorzitter antwoordde hierop, dat een omlijnde opdracht voor een drietal verbeteringsplannen naar ge meentewerken was gegaan en dat men hiermede vrij spoedig zal beginnen. De heer de Jong was bijzonder verheugd over enkele speelwerktuigen die bij de reeds aangebrachte zandbak tegenover Beukenhof zullen worden geplaatst. Hij zei verder dat hij reeds jaren had Veenendaal: Markt 5. Ede: Breelaan 1 gehamerd op meer speelgclegenheid en hij zou het plezierig vinden als hieraan niet alleen in Eist, maar ook in Rhenen nog eens wat zou worden gedaan. Hij vond het al voldoende als het enkele speelwerktuigen waren, dus in wezen niet zo kostbaar. De voorzitter zegde toe dit in overweging te zullen nemen. Ouwehand neemt initiatief tot cursus d ieren verzorger ster Daar er een groot tekort bestaat aan geschoolde dierenverzorgers(sters) en een vakopleiding tot dusverre ontbrak heeft men bü Ouwehands Dierenpark het lof waardige initiatief genomen, om als er genoeg animo is in het najaar te begin nen met een eigen cursus, die niet alleen op de praktijk is gericht, maar ook vol doende theoretische scholing geeft omtrent het wezen der dieren. Zo zullen onder anderen de vakken dierkunde en eerste hulp voor dieren wor den gedoceerd. Men heeft zich voor het theoretisch ge deelte kunnen verzekeren van de mede werking van de Renkumse dierenarts Gouda Quint en voor het praktische deel de chef dierenverzorger de heer Radema. Hoofdstraat 45, Telefoon 2108 Frans Halslaan 26 Telefoon 3044 HANDBAL R.H.C.-NIEUWS Zondag jongstleden was het voor de Rhenense Handbal Club een drukke dag, want alle teams moesten spelen op Candia. AI om half elf ging als eerste het dames elftal van start tegen Theole uit Tiel. Het was een vrijwel gelijkopgaande strijd, met Theole als de meer schotvaardige ploeg. De Rhenense dames hadden met schieten niet zoveel geluk. Theole nam na een tiental minuten een 1-0 voorsprong en wist deze zelfs te ver groten tot 2-0. Voor de rust wist RHC deze achterstand te verkleinen, zodat men een 2-1 stand werd gedraaid. Na de rust zagen we eenzelfde spel- beeld, de strijd bleef gelijk op gaan.'Het einde kwam met een 4-3 voorsprong voor Theole. Voor de Rhenense dames was dit een verdienstelijk resultaat gezien de wed strijd van de vorige week. Als tweede ploeg kwam het eerste he renteam binnen de lijnen met als tegen stander Achilles II uit Utrecht. Het werd zoals gewoonlijk weer een snelle en boei ende wedstrijd met RHC als het meest aanvallende team. Jammer genoeg kon dit overwicht niet in doelpunten worden uit gedrukt. De meeste Rhenense schoten gingen of net naast, of kwamen tegen de paal terecht. Wel wist RHC een kleine voorsprong te nemen, maar deze voorsprong drukte niet het overwicht uit dat de Rhenenaren hadden. Achilles wist nog voor de rust deze achterstand in te lopen en om te zetten in een 3-2 voorsprong, wat tevens de stand was toen werd gedraaid. Na de rust kwam RHC fel opzetten, kwam na een strafworp op 4-3, maar ver der konden de Rhenenaren niet komen, daar de scheidsrechter een tweetal zuivere doelpunten afkeurde. Hierna was het Achilles dat een penalty kreeg te nemen, maar de Rhenense doel man stopte dit schot voortreffelijk. Achil les kwam even later toch op 4-4. Dit werd tevens de eindstand, voor RHC was dit resultaat eigenlijk te weinig. Als laatste kwam het tweede herenteam in het veld tegen DSO. RHC-II keek al spoedig tegen een achterstand op. DSO was iets sterker, maar had ook het geluk aan zijn kant omdat de Rhenense doel- verdediger niet in zijn beste vorm was. De ruststand was 9-4 in het voordeel van DSO. Na het draaien was het eenzelfde spelbeeld waarbij de Rhenense achterstand opliep tot 17-9. Dit werd ook de eind stand. Het was jammer voor de Rhenense ploeg die in het veld niet eens zoveel minder was dan DSO. 62 Met een snelle slag heeft Aram vallend zijn te genstander het zwaard uit de handen geslagen. Meteen is hij alweer op de been. Merlin, ziende, dat zijn man nen het onderspit delven, snelt in de richting van het trapgat, gevolgd door zijn knecht. „Halt!" dondert Aram en zijn wapen schiet zo drei gend naar voren, dat Peer angstig terugdeinst Maar de tovenaar stormt de trap af en snelt zijn werk kamer binnen. Met nerveus trillende handen ontsluit hij een lade en rukt deze open. Hij tilt er een klein metalen kistje uit. „Je mag dan een gewiekste knaap zijn, Aram, maar Merlin en zijn goudschat zul je niet vangen," mompelt hij grimmig. Dan daalt hij haastig een brede trap af, die van de ruïne naar de omringende bossen loopt. Maar onder aan de trap drukken drie duistere figuren zich bij zijn nadering haastig tegen de kasteelmuur (Wordt vervolgd) 7 4*45 Onderweg werden ze vreselijk afge snauwd maar in de gevangennis te Kleef heerste een geheel andere sfeer. Het was een normale civiele gevangenis. De behandeling was er goed. Diepeveen kwam in een cel voor zeven personen. Ze lagen allen naast elkaar op drie stukken matras, zonder dekens. Ze kregen er gevangeniskleren aan, maar kousen of schoenen waren er niet. Wel kwamen ze met klompen aansjouwen. Erg precies keken ze niet. Diepeveen kreeg tenminste twee linkse klompen. Protest hielp niet, er waren geen andere. Op zondagmorgen mocht hij naar buiten. Heerlijk om in de zon te lopen. Maar van luieren kwam niet veel. Ze moesten gaan werken op een betonfabriek. Omdat op hen nog niet gerekend was, kregen ze 's middags geen eten. Terwijl het werk erg vermoeiend was. Ook Hollandse bur gers werkten er, die kwamen met de fiets over de grens. Het waren sympathie ke lui. Diepeveen kreeg af en toe stiekum brood, tabak of een appel van hen. Van de fabriek kregen ze vaak een sigaret. Dat was een tractatie. Na enige tijd kreeg Diepeveen een onge luk. Een lorrie kwam met grote kracht tegen zijn knie, welke dik opliep. Toch bleef hij doorwerken. Maar een paar da gen later ging het niet meer. Hij zakte in elkaar. „Waarom ben je niet thuis gebleven" vroeg hem de wachtmeester. Diepeveen zei dat hij in februari zijn straf zou uitgezeten hebben en voor die tijd liever niet ziek werd. Enfin, hij moest nu naar de ziekenbarak. Daar ging hij het bed in. Er lag nog één gevangene bij hem. Eenmaal in de week kwam er een dok ter. De volgende dag was hij er. „Kunt u wat aan het been doen, dok ter, het ziet er zo verschrikkelijk uit"! De dokter bekeek het inmiddels lelijk ontstoken been. Hij schudde zijn hoofd en zei met barse stem dat het been eraf moest. Diepeveen schrok zich een ongeluk. „Hij komt er niet aan", dacht hij bij zichzelf. Gelukkig ging de dokter weer weg en kwam de eerste dagen niet meer op de kamer. Diepeveen ontwierp zelf een the rapie. Van zijn collega kreeg hij kokend water en zelf depte hij hier doeken in en legde die gloeiend heet op zijn been. Het deed verschrikkelijk pijn maar na enkele dagen ging de ontsteking door, wat een aanzienlijke verlichting betekende. Maar het bleef tobben. In deze tijd werd Kleef geëvacueerd. Ook de gevangenis. Ze moes ten op transport en ook Diepeveen kwam daar niet onderuit. Hij kon haast niet lopen maar moest lopen. Niettemin bleef de wachtmeester bij hem in de buurt en hielp hem zoveel hij kon. Deze Duitser was dan ook beslist geen beroerde vent. Ze kregen hun eigen kleren weer aan en Diepeveen zei tegen een paar makkers: „Jongens, we moeten proberen te ont vluchten. Dit is onze enige kans". Ze stonden op het perron en de trein kwam er aan. Ze werden er allen inge dreven. Toen ging de wachtmeester even weg. Nu was het moment aangebroken. „Doe de deur openfluisterde Die peveen tegen de man die naast hem stond en ook van zins was er tussenuit te knij pen. Zacht drukte hij het portier open. On middellijk werd er geschoten. Kogels flo ten langs de wagon. De gevangenen schrokken en gaven verdere pogingen op. Het zou toch niet lukken. En zo vertrok de trein, dieper Duitsland in. Richting Essen. Onderweg informeerde de wacht meester nog enkele malen of Diepeveen het wel vol kon houden. Deze mompelde dat hij het wel klaren zou. Maar een pretje was het niet, met zo'n ziek been. Via Essen kwamen ze tenslotte in Bo- chum terecht. Daar moesten ze naar de Willemsplatz. Hier was een grote ge vangenis van de SS. Maar er was daar geen plaats voor hen. Tjokvol. Toen wer den ze naar een andere gevangenis ge bracht. en een pracht collectie v.a f 0.78 per rol. Drogisterij Henny Jansen Zandstraat 7 Veenendaal Advocaat van Velzen kwam bü Diepeveen op bezoek ln de gevangenis, 't Ging over het verschijnen voor de rechtbank. Het bezoek werd meermalen herhaald. Wie weet het mocht nog eens helpen. Vrfj plotseling kwam het bevelschrift dat hy moest voorkomen, 't Ging niet door. Maar een week later was er weer een nieuwe dagvaarding en op 16 augustus 1944 was het dan eindelijk zover. Geboeid moest hy over de straat. Hfj vond het maar een naar idee. In het ge rechtsgebouw ontmoette hy al spoedig zijn advocaat. In een kleine zaal moetij hjj op de vloer gaan zitten cn kreeg eten. Mensen, wat smaakte dat. Hjj at maar door. Tenslotte werd hij naar de rechtszaal geleid. Daar waren veel familieleden en buren en natuurlijk ook zijn vrouw. Hij schaamde zich voor zijn haveloos en vermagerd voorkomen. Hij werd tot negen maanden veroordeeld. Drie voor de radio en zes voor de boksbeugel en de illegale krantjes. Diepeveen schrok ervan. Negen maanden is een lange tijd. Hij raakte ervan overstuur. Maar de advocaat had iets in petto. Hij memoreerde dat Diepeveen als breier in het bedrijf van de gebrs. van Leeuwen onmisbaar was. De fabriek werktq voor de Wehrmacht dus was zijn vrijlating urgent. De rechter vroeg of er een bewijs voor was. De advocaat toonde een brief van de directeur van de wol- fabriek. „Staat er een stempel op van de Wehrmachtvroeg de rechter. „Nog niet, edelachtbare", antwoordde de advocaat, „maar dat zal spoedig zijn beslag krijgen". „Jammer voor de veroordeelde", sprak de rechter, „anders had hij gelijk naar huis kunnen gaan"! Na afloop zei de advocaat tegen Diepeveen dat hij zijn best zou doen om het zaakje dinsdag voor elkaar te hebben. Dit was verheugend nieuws voor Diepe veen en hij rekende er al op, volgende week thuis te zijn. Maar dag in dag uit geen bericht en toen het vrijdag werd, kwam de mede deling dat ze morgen op transport moesten naar Duitsland. Wat schrok hij! Het ging nog door ook. Op zaterdagmorgen werden ze aan de ketting gelegd en onder bedreiging van een revolver in de trein gezet. En zo ging het de grens over, naar Kleef. Het eerste wat ze daar te horen kre gen was: „Er waait hier een andere wind dan in Kleef, begryp dat goed"! Het was daar een gesnauw en een gegrauw, minstens zo erg als op het Wolvenplein in Utrecht. Ze werden in lange rijen opgesteld voor de gevangenis. Diepveen stond op de tweede rij. Enkele rijen achter hem stond een Hollander die bij hem wou komen staan. Toen de bazen even niet keken, rende deze man naar Diepeveen toe. Een van de Herren zag het. Toen was de boot aan. Wat werd die vent geslagen. Een machtig welkom Ze werden nu allen naar de cellen ge bracht en Diepeveen moest de volgende dag voor de keuring, omdat de wacht meester had doorgegeven dat Diepeveen een zieke knie had. De gevangenisdokter was zelf ook een gevangene. Een aardige kerel en goed bij de tijd. Hij stelde voor om de knie chirurgisch te behandelen. Diepeveen stemde er mee in en werd op de operatietafel gelegd. zitten, omdat hij merkte dat Diepeveen hier pas korte tijd was. „Wie bent u, meneer"? vroeg hij ver trouwelijk. „Ik heet Diepeveen en u"? „Zeg maar gerust jij. Ik heet Henk Habets. Bidt u ook meneer?" „Ja, ik ben protestant!" „O, ik ben rooms-katholiek. Wilt u voor mij bidden, dan doe ik het voor u. Dat hebben we hier hard nodig!" Diepeveen voelde zich ontroerd. De jongen vertelde dat hij eens een ver keerd woord had gezegd tegen een Duitse baas. Vanaf die tijd moest hij de hele dag alleen werken. Het was een se rieuze, vrome gelovige, waar Diepeveen met dankbaarheid aan terug denkt. De jongen was hem bijzonder tot steun ge weest in die vreselijke tijd. Buiten, voor de gevangenis, lag een grote hoop knollen. Elke middag kregen de gevangenen een paar stukjes knol in de liter heet water. De knollen werden ontdaan van het blad, wat weer op een andere hoop geworpen werd, en gingen U0UNG Swi-tev it* ««MM» tew» M te «te Vtef .«te,-*» 5» «S SS».» »te.».tete f* **8 steteh» Maarer waren geen verdovende middelen. Toen werd het mes er zo maar ingezet. Mensen, wat deed het zeer! Maar het been knapte er wel van op. Diepeveen werd gevangenisschoenmaker met nog een stel andere lotgenoten. Ze moesten bijzonder hard werken en kregen maar een ellendig schijntje voed sel. Treurig was het. 's Morgens één sneetje roggebrood, 's Middags een liter warm water waar soms wat in dreef, 's Avonds weer één sneetje roggebrood. Ze rammelden de hele dag van de hon ger. Op een avond kwam er een Hollander naar Diepeveen toe. Hij had een hand vol werk bij zich. Er waren in de zaal een stuk of vijfentwintig mannen. De jonge kerel kwam naast Diepeveen De originele dagvaarding voor de recht bank op 16 augustus 1944. dan in kleine brokjes de zogenaamde soep in. Na enige tijd waren de knollen op. Toen ging op dezelfde wijze het blad de „soep" in. Veel mensen stierven er van de hon ger. Diepeveen werd broodmager. Hard werken en zulk een schrale kost Dat moest wel mis gaan. In deze tijd werd Bochum door de En gelsen gebombardeerd. Ontzettend was het. Ook de gevangenen ondergingen de ze verschrikking Volgende flits: Een onvergetelijk Kerst feest. Nu het voorjaar is gekomen en het leven overal weer gaat werken, nu het groen weer aan de aard ontspruiten zal, nu de heesters zich weer tooien, en de kers in bloei zal staan, komt in 't hart een diep verlangen, weer naar d'eigen streek te gaan. ln gedachten zie ik voor mij, heel dat landschap aan de Rijn, bossen, heuvels, 't stromend water; alles ligt daar in een fijn waas van vroege voorjaarsnevel. Rondom zichtbaar hecht en sterk, rijst de hoge, ranke toren, boven d'oude, grijze kerk. D'eeuwen oude waterbomen, in het zonnig stille dal, waar beschut door spar en larix, weer het koren rijpen zal, op de Donderberg daarboven, slanke berken, teer en fijn, geurende accacia bomen, 't ruime uitzicht langs de Rijn. ln de tuin; de jonge berkjes en de frisse rozenheg, die bedekt met roze bloemen, straks zal bloeien aan de weg, crocusjes en kamperfoelie, struiken zwaar van bloesempracht. En - te midden van dit alles, 't lege, stille huis, dat wacht. Evacuatietijd '44/'45 A. H.

De Vallei | 1965 | | pagina 3