Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken HOTELIERS BEREIDEN ZICH VOOR OP KOMEND ZOMERSEIZOEN 7n L\ JmAm KON. SCHEEPJESWOLFABRIEK OPENDE NIEUW ATELIER IN LANDELIJK BERGHAREN Agenda n Ruim 500 wandelaars bij openingstocht N.C.W.B. Regionale brandweerwedstrijden PTT in Veenendaal Wat nu weer 39e JAARGANG DINSDAG 6 APRIL 1965 Nr. 27 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbunrt Ederveen Renswoude Scherpenzeel Koerlieuvel in Rlienen kreeg nieuwe directie Koetshuis wordt herbouwd, hotel De Klomp zaterdag heropend GEDWONGEN ïJln 1 5 I II UV Et- Geslaagde oriëntatierit van MAC „Veenendaal" HEER E. J. ARIESEN OP 101-JARIGE LEEFTIJD OVERLEDEN "SF I ij\m pi'Mi j AMERONGEN Nieuws uit de omgeving ONGEVAL E.H.B.O. wisselbeker ging weer naar Opheusden Amersfoort werd winnaar Welkom MULDER Bedaktle en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 <2 lflnen)-Giro 563427 Bedaktle: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bQ de agentschappen van „De Vallei" ln plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 5,— Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Het hotelseizoen staat voor de deur en de eigenaars doen allerwege hun best om hun bedrijf er in de komende weken op z'n Paasbest te laten uitzien. Voor enkele hotelbedrijven in onze omgeving was het jaar 1964 een rampjaar, omdat het hotel geheel of gedeeltelijk afbrandde. Men is volop aan de restauratie bezig. Voor het Koetshuis zal de oplevering van het nieuw geplande hotel te laat komen om nog in het zo merseizoen te kunnen openen. Hotel De Klomp zal zaterdag a.s. haar poorten weer ontsluiten en voor hotel De Koerheuvel in Rhenen is deze week ingrijpend omdat op woensdag 7 april het bedrijf zal wor den overgedragen aan de heer van Stuyvenberg, die op zijn beurt het hotel in Eist aan een nieuwe lei ding overdroeg. De huidige direkteur van het machtige Hotel-Restaurant de Koerheuvel in Rhe nen, de heer Roelandschap, zag zich ge- het toenemende aantal particuliere pensions in de Grebbestad liepen de overnachtin gen wat terug, maar de Koerheuvel kreeg in de loop der jaren een meer exclusieve instelling, zodat het bedrijf floreerde door het aanrichten van diners en het verhuren t y <1 u dwongen door ziekte van zijn vader het hotel op te heffen en over te dragen aan de heer van Stuyvenberg. Zelf zal de heer Roelandschap nu hotel Austoria in Amers foort gaan exploiteren, waar zijn vader lange jaren de scepter zwaaide. De ver trekkende hotelier ziet met vreugde terug op de voorbijgegane drie jaar, want de Koerheuvel lag hem na aan 't hart. Door Hotel „De Koerheuvel" dat met ingang van morgen (woensdag) een nieuwe di- rektie krijgt in de persoon van de heer A. v. Stuyvenberg. van zaalruimte voor vergaderingen, ex cursies e.d. Men kreeg veel bezoek van studenten, die er hun lustrumfeesten hielden en on langs was het hotel de verblijfplaats van een aantal buitenlandse gasten, die er een congres hielden. Zeer vele vooraanstaande industriëlen, militaire autoriteiten e.a. be zochten de Koerheuvel. De planning voor de komende weken is al gereed. Boekin gen van verschillende reisgezelschappen konden worden gedaan. Het lijkt drukker te worden dan vorig jaar, vertelt de heer Roelandschap. In de weekends krijgt men veel bezoek van stedelingen, die voor een korte periode de huizenzee ontvluchten. De heer Roelandschap vindt het jammer dat hij door omstandigheden gedwongen het bedrijf moet verlaten, want hij zat nog vol met plannen. Een hotelier kan zich hier uitleven omdat de natuur en de stilte hem de gelegenheid bieden. Van de uit kijktoren zou een exclusief Frans res taurant worden gemaakt, maar het is er nog niet van gekomen. Men heeft uitzicht op zeven provincies, mits het helder weer is. De Koerheuvel is 50 meter hoog en be vindt zich 93 meter boven NAP. Met ge rustheid geeft de direkteur dit hotel over aan de heer Stuyvenberg, die zich met zijn grond ge ervaring (exploiteerde ho tels in Winschoten, Geleen en Eist (U.), geheel wil toeleggen op de Koerheuvel, .iet hotel dat het beeld van de omgeving 'i( paalt en op verre afstand reeds te zien is. (zie verder pag. 2) De MAC „Veenendaal" organiseerde za terdagmiddag de derde en laatste wed strijd in het kader van een gehouden com petitie. De geplande oriëntatierit was on geveer 60 km lang en liep naar Rhenen en de Betuwe. Er verschenen slechts 30 deelnemende auto's, motoren en brommers aan de start bij La Montagne. De reden van deze ge ringe deelname was dat er overal in de omgeving ritten waren georganiseerd o.a. in Doorn. Toch was het dankzij het fraaie lenteweer, een aardige rit, waaraan de deelnemers veel plezier beleefden. Bij de ze dorde en laatste competitierit waren do uitslagen als volgt: Auto's A: 1 C. Garrits uit Lunteren met 54 strafpunten; Auto's B: 1. Broere uit Veenendaal met 174 strafpunten; Brommers A: H. v. d. Bank uit Soest met 163 strafpunten en Brommers B: J. Broere uit Wageningen met 132 strafpun ten. Nu de competitie dus ten einde is, kwa men de volgende kampioenen uit de bus: Auto's A: J. Bebing uit Woudenberg met 13C punten. Auto's B: C. Looyen uit Wageningen met 147 punten. Brommers A: H. v. d. Bank, Soest met 150 punten. Brommers B: R. van Drie, Leersum met 145 punten. BEKEND OUD-VEENENDALER, WAS O.M. GEMEENTERAADSLID In de leeftijd van 101 jaar en drie maanden is vrijdag in zijn woning te Houten Utroverleden de heer E. J. Ariesen, vroeger een bekend en geacht Veenendaler. De teraardebestelling zal dan ook a.s. woensdag in Veenendaal plaats hebben nadat tevoren een rouw dienst in geb. „Eltheto" is gehouden. De heer Ariesen was een bekende fi guur in het voormalige- Gelders Vee nendaal (hij woonde jarenlang aan het Boveneind). Hii_ bewoog zich zowel op kerkelijk als maatschappelijk terrein, j Meer dan 25 jaar was de heer Ariesen ouderling van de Ned. Herv. Kerk en j ook was hij gedurende 15 jaar regent van het oude Hervormde rusthuis. De heer E. J. Ariesen. Gedurende een zittingsperiode van vier jaar was de heer Ariesen lid van de Edese gemeenteraad voor de A.R. partij. Hoewel de heer Ariesen van beroep veehouder was heeft hij op menige kansel gestaan als „oefenaar", i Zelfs tot aan zijn 90ste jaar heeft de j heer Ariesen gepreekt. Ook het leiden van begrafenissen behoorde tot de vele j taken die de heer Ariesen destijds in i Veenendaal vervulde. iT-VT'-z?™ PfSNiÉË -><• <>-§; WÊmmm «i 1 r~T~ Wm. aai» FILMAVOND A.NAV.B. De ANWB geeft op woensdag 7 april a.s. een filmavond in de zaal van Bui- tenlust te Amerongen. Op deze avond zullen enige interessante films worden vertoond die betrekking hebben op toerisme en verkeer. Aan de hand van kleurendia's zullen de werkzaamheden van de ANWB worden toegelicht. Te vens wordt in de zaal een expositie ge houden van de bondsuitgaven. De avond wordt geopend door de burge meester van Amerongen. Zo zal het nieuwe Koetshuis er uit zien. Op het oude ondergedeelte worden 1 twee verdiepingen gebouwd. De oude stijl is overigens geheel bewaard gebleven. ZEIST: Vorige week heeft een ridder in Zeist enige opschudding gebracht. Vele voorbijgangers keken enigszins verbaasd toen een echte edelman gehuld in har nas en met zwaard over het zebrapad liep. Weliswaar is een dergelijke kle ding bij het oversteken van de weg soms wel gewenst, maar vreemd is het. Achteraf bleek dat men hier met een weddenschap te maken had. Het harnas diende namelijk als blikvanger in een etalage en een personeelslid van die zaak had een weddenschap afgesloten, waarbij hij vertelde dat hij best in mid deleeuws kostuum over straat durfde. EDE: Het ligt in de bedoeling om op 5 mei in de ochtenuren een groot défilé te organiseren. Ongeveer 150 plaatselijke verenigingen zijn aangezocht om aan dit défilé mee te werken. Op deze manier tracht men de eenheid die omstreeks de bevrijding onze bevolking kenmerkte weer in beeld te brengen. Zaterdagmiddag vertrokken met prachtig wandelweer ruim 500 tippelaars vanaf de SKF-kantine in de eerste tocht van het NCWB-wandelseizoen. Er was een zeer mooie route uitgestippeld, die voerde langs de Middelbuurtseweg, Cuneraweg en dan via de Dikkenberg naar de Grindweg. De 10 km wandelaartjes rustten uit by hek zandgat op de Wielingsheuvel, de 18 km tippelaars namen de „Berg" en trokken naar de Autoweg. Ze daalden de berg af om via het Ju- lianaziekenhuis en Middellaan weer bij het punt van de uitgang van de SKF-fa- brieken terug te keren. Er werd volop gezongen tijdens de tocht, trouwens de omstandigheden waren alleszins gunstig om er een prettige wan deltocht van te maken. De verschillende uitslagen waren als volgt: 10 km: 1. Beuktrekkers, Lienden, 444 punten; 2. DEOS, Veenendaal met 409 pun ten; 3. Beatrixschool, Veenendaal met 406 punten; 4. CNS II, Veenendaal, 395 punten. 18 km: 1. Beuktrekkers, Lienden, 706 punten; 2. Gems, Ermelo met 639 punten. Na afloop van de tocht reikte de pen ningmeester van de NCWB, de heer Ro- senkranz uit Hilversum de prijzen aan de resp. winnaars uit .waarbij hij het ent housiasme prees, maar tevens de nadruk legde op enkele foutjes, die de deelne mers tijdens het parcours hadden ge maakt, vooral bij het oversteken van de Cuneraweg. Hiermede was de eerste tocht van de NCWB weer achter de rug en gaan de wandelaars een druk zomerseizoen te gemoet. PRIJSPAASKOE De heer T. Tijsseling, slager te Ame rongen. verwierf op de Paasvee ten toonstelling te Eist (Gld.) een ereprijs voor een door hem ingezonden koe. Tijdens werkzaamheden aan het Stuwcomplex te Amerongen overkwam de heer K. te Leersum een ernstig on geval. Men was bezig met het leggen van platen op het bouwbordes. Op een gegeven moment schoot een trekhaak los. K. verloor daardoor het evenwicht en viel van een hoogte van 9 meter op de betonnen stuwvloer. Met ernstige verwondingen werd hij naar het zie kenhuis overgebracht. naast de Apotheek Tel. 3184 Hoofdstr. 81 Veenendaal Dinsdagavond venden in de SKF- kantine de jaarlijkse EHBO rayon wedstrijden plaats. Vorig jaar werd de afdeling van Opheusden winnaar en zowaar wisten de Betuwnaren dit suc ces te prolongeren, waardoor ze de wisselbeker weer mee naar huis kon den nemen. De prijs werd ook ditmaal weer uit gereikt door de directeur van SKF, de heer J. C. Jonker. De opdracht was verre van gemakkelijk. Op een over steekplaats waren twee voetgangers aangereden door een bromfietser. Bin nen het kwartier moest de eerste hulp verlening op het zebrapad zijn vol tooid. De ploegen deden bijzonder hun best. Het uiteindelijke eindresultaat was: 1 Opheusden 156 punten; 2 Ameron gen 155; 3 Kesteren 151; 4 Rhenen 138; 5 Eist 131 punten. Ook werden er nog leidersprijzen uitgereikt. Hier was de uitslag: 1 Rhenen 49; 2 Kesteren 48; 3 Amerongen 47; 4 Opheusden 46; 5 Eist met 42 punten. Zaterdagmorgen en ook 's middags werden achter de brandweerkazerne aan de In dustrielaan de regionale PTT-brandweerwedstrijden 2e klasse georganiseerd, waarbij de Veenendaalse brandweer o.l.v. de heer v. d. Veen gastheer was. Er werd door de verschillende ploegen met groot elan gestreden. Het terrein was bijzonder geschikt voor de verschillende oefeningen en ook het weer werkte mee om deze wedstrijden prachtig te doen slagen. Aan de wedstrij den namen 12 PTT brandweerploegen mee. Ze waren afkomstig uit Amersfoort, Utrecht, Zwolle, Zutphen, Nijmegen, Go- rinchem, Doetinchem, Apeldoorn en Koot wijk. Frontaanzicht van nieuw gebouw Scheepjeswol in het Gelderse Berg- haren. Op de voorgrond: enkele leden van de ondernemingsraad van Scheep jeswol. Achtergrond: Een niet meer in gebruik zijnde korenmolen. De wedstrijden werden geleid door de provinciale wedstrijdleider Utrecht, de heer Lemaire uit Breukelen. Tegen vier uur vond de prijsuitreiking plaats in de instructiezaal van de brandweerkazerne. De adjunct-directeur van het Telefoon district Arnhem, Ir. von Lindheim reikte persoonlijk de prijzen aan de resp. com mandanten uit. De TFC-ploeg uit Amers foort ging met de eerste prijs naar de Keistad. Tweede werd de ploeg van Radio STN uit Kootwijk en de derde prijs werd behaald door de STN-P-ploeg uit Nijmegen. Het waren leerzame en succes volle oefeningen, waarbij de opdrachten zeer stipt werden uitgevoerd. Zaterdagmiddag was het feest in het landeiyke Bergharen in het Land van Maas en Waal. Het nieuwe atelier van de Kon. Scheep jeswolf abrieken werd op feestelijke wijze geopend. De Scheepjes wolharmonie was voor deze gelegenheid naar het Gelderse dorpje gereisd en maakte een paar maal een eremars door het centrum. Het nieuwe filiaal van Scheepjes wol, waarin voorlopig een spoelerü wordt gevestigd, biedt een zeer moderne aanblik. Aanvankelijk zullen een twintigtal meisjes uit Bergharen en omgeving hier werk vinden. Dit aantal kan echter, gezien de aanwezige ruim te, nog aanzienlijk worden uitgebreid. De burgemeester van Bergharen, de heer A. van Elk, hield een openings rede, voorafgegaan door een toespraak van Mr. C. C. P. de Vries, directeur van Scheepjeswol. Nadat de heer De Vries de genodig den had welkom geheten w.o. de bur gemeester van Bergharen, de twee wet houders en de bijna voltallige gemeen teraad, alsmede de pastoor van het dorp en de rector, gewaagde de direc teur van een bijzondere ervaring dat dit bedrijf met zijn rijke historie thans een filiaal ging stichten. De Kon. Scheep j es wolf abriek bestaat thans 166 jaar en werd gesticht door de Wed. D. S. van Schuppen Zoon. Het begin van het bedrijf lag dus in de 18e eeuw, maar ter kennisname van de Bergharense aanwezigen liet de heer De Vries er maar een overzicht van Veenendaals historie op volgen, waarbij hij de nadruk legde op de be ginperiode, toen men turf begon te ste ken. Later bleek dat niet zo economisch meer te zijn en ging een deel van de bevolking voort met het spinnen van garens en het kammen van wol. Uit deze concentratie kwam de huidige fa briek voort, aldus de heer De Vries. Hij kon er nog bij vermelden dat het juist dit jaar 100 jaar is geleden dat de eerste stoommachine in het bedrijf in werking werd gesteld. De directeur deelde mede dat de factor arbeid oorzaak was van de ves tiging in Bergharen. Vroeger was men vrij zich te vestigen. Tegenwoordig is men aan allerlei spelregels en vergun ningen gebonden. De overheid heeft (soms) een beslissende stem. Het be drijfsleven is afhankelijk van die over heid om bouwvergunningen te verkrij gen en pas op lange termijn kan dit gerealiseerd worden. De heer De Vries sprak zijn waar dering uit over de spontane medewer king van het gemeentebestuur van Bergharen, dat zich geheel achter de plannen had gesteld en „overal een op lossing voor wist". Het is niet meer nodig dat gemeentenaren naar Nijme gen, Wijchen of andere plaatsen gaan werken. Men is bij Scheepjes wol wel kom, aldus de heer De Vries. Burgemeester Van Elk besprak de voorgeschiedenis, die enkele jaren heeft geduurd. De gemeenten zijn niet altijd autonoom, men is van alles afhanke lijk. maar uiteindelijk kreeg men het toch voor elkaar dat het nieuwe ge bouw kon worden gesticht. Dit ge bouw is esthetisch volkomen verant woord en een aanwinst voor Berg haren. De burgemeester was zich ervan be wust dat een aantal inwoners er wat sceptisch tegenover staan omdat het in feite de eerste industrievestiging in Bergharen is, maar vond het toch be ter dat het dorp industrie kreeg en er werkgelegenheid werd gecreëerd, dan dat men verre reizen moest maken om de kost te verdienen. Met de wens dat mijn gemeenteleden hier een prettige werkkring mogen hebben verklaar ik dit gebouw voor geopend, aldus bur gemeester Van Elk. Namens de ondernemingsraad sprak de heer J. van Eden, die de directie gelukwenste met dit fraaie gebouw en hij bood namens de O.R. een fraai bloemstuk aan. Mr. De Vries aanvaard de de geste in dank en vond het fijn dat ook het nieuwe personeel van het atelier een bloemstuk had aangeboden, evenals het gemeentebestuur van Bergharen. Ook in de symboliek hebben we el kaar gevonden aldus de directeur want: Scheepjeswol Veenendaal is door Bezichtiging van het nieuwe Scheep jeswolatelier. V.l.n.r.: één der wethou ders van Bergharen, De heer W. J. Schoemaker, dir. adviseur Scheepjes wol, pastoor v. d. Werf, drs. W. Werker, adj. dir. Scheepjeswol en burgemees ter A. van Elk van Bergharen. een schip met Scheepjeswol Bergha ren verbonden. Hierna werden de genodigden rond geleid langs de allermodernste spoel- machines, waarbij de technisch direc teur de heer Frederikse op deskundige wijze uitleg gaf. In de avonduren maakte de Harmo nie nogmaals een rondgang door het dorp, hierbij bijgestaan door de plaat selijke muziekvereniging. VEENENDAAL Dinsdag 6 april 8 uur: Jaarver gadering Veenendaalse Winke liersver. in hotel De Koren beurs, 8 uur. Woensdag 7 april: Uitreiking be- drijfsdiploma's Kon. VSW in hotel De Korenbeurs. AMERONGEN Vrijdag 9 april: Filmvertoning voor jeugd van CMB, 4 uur; voor ouderen 8 uur film „Time- lock" in het Dorpshuis. Woensdag 7 april: Filmavond van ANWB in zaal Buitenlust. Ope ning door burg. v. d. Bosch. De levensduur van de mens zal binnen twintig jaar zo veel verlengd worden dat men met zijn tachtigste vitaal ge noeg blijft om normaal door te werken. Dat hebben Franse geleerden verklaard. Daarom zal men de mensen geleidelijk later moeten gaan pensioneren dan op hun 65ste jaar, omdat het aantal ge pensioneerden anders te groot wordt en een te zware premie eisen van degenen die werken. Leuk vooruitzicht? Het theater Radio City te New York viert binnenkort een jubileum: dan zal sinds de opening in 1932 de 200 miljoenste toeschouwer worden geregistreerd. Het theater is enig in de wereld, het bevat 6200 zitplaatsen en geeft vier voorstel lingen per dag. Het theater is nog meer bekend om zijn uitstekende danseressen. Ze lijken op automaten, zegt men, zo perfect voeren zij hun nummer op. Al jaren precies hetzelfde nummer overi gens. 1922-1962 Assurantiekantoor B0. R. R. MULDER Makelaar In Assurantiën Kerkewijk 167 - Veenendaal verZEKERen is ZEKERheid VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN (1e ei FINANCIERINGEN auto's, motoren, enz. Telefoon 08385-3000 2e)

De Vallei | 1965 | | pagina 1