Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Winkeliers ver. wil Veenendaal illumineren Verkeerstoename in Veenendaal onrustbarend Agenda Verlichtingscommissie benoemd Geen voorjaarsacties meer Inslii i fact iv i tei ten rond Palmpasen Talrijke ongelukken op Kerkevvijk en Hoofdstraat Verkeerscoinmissie beraadt zicli 0111 oplossing te vinden NOG DIT JAAR WIJZIGINGEN BIJ HET GROTE KRUISPUNT in Kleuterschool „De Wielewaal" begin mei geopend ELST AMERONGEN EDERVEEN RENSWOUDE Uilgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel WIST U ~k~ ^Qetzcruuhale WEKKERS 39e JAARGANG VRIJDAG 9 APRIL 1965 Nr. 28 Red ak tie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 ltfncn) - Giro 503427 Redaktie: W. P. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprqzcn op aanvraag Minimum per advertentie 5, Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Op de dinsdagavond gehouden vergadering van de Winkeliersver. „Handel en Nijverheid'' viel het besluit af te stappen van de gebruikelijke voorjaarsacties. Wel heeft men gemeend een speciale verlichtingscommissie te benoemen om in het najaar de ver schillende winkelstraten permanent te illumineren. Het besluit de voorjaarsacties te schrappen betekent niet dat andere evene menten zoals de St. Nicolaasactic e.d. niet gehandhaafd blijven. In de verlichtingscommissie werden gekozen de heren J. Tak, J. van Schuppen, R. van Eden, A. Hiensch en C. Hardeveld. Dit vijftal heren zal een en ander nader bestuderen in als de plannen gereed zijn die in de volgende ledenvergadering op tafel brengen. VVV OF VWV? Een der leden vroeg of de opheffing van de plaatselijke VVV geen nadeel betekent voor de middenstand. Het bleek dat voor het instandhouden van een VVV in een industrieplaats heel wat komt kijken omdat men de toerist weinig te bieden heeft. Wel was het be stuur ervan overtuigd dat men de be zoeker van buiten dient te informeren over vertrektijden van bussen, openstel lingen van kantoren, banken en wat dies meer zij. De Stichting „Dc Instuif" heeft een om vangrijk Paasprogramma opgesteld, waar bij kosten noch moeiten zyn gespaard een en ander zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Zo wordt de mogclykhcid geopend voor ALLE kinderen van Veenendaal om in het gebouw van De Instuif aan de Industrielaan hun „palmpaas" klaar te maken. Ook is er een speciaal programma voor de paasvakantie gepland. Wat het opma ken van de palmpaas voor de optocht van zaterdagmiddag betreft, de jeugd kan 's morgens van 10-12 uur in het jeugdge- bouvv terecht, waar alle attributen aan wezig zijn, zoals stokken, slingers, pa pier enz. De haantjes, eieren enz. zullen de kinderen zelf moeten meebrengen. Dan is er heden (vrijdag)middag een bijzondere filmmiddag waar vertoond zal worden: Sjors en Sjimmie in het Piraten- land. Voor de allerjongsten van 6 t'm 10 jaar begint de film om 4 uur, voor de ouderen van 11 t/m 13 jaar om kwart over zes. Zaterdagavond wordt voor de ouderen een film vertoond over Paul Vlaanderen, de meesterdetective. Vakantiewerk Ook voor de Paasvakantie is er een attractief programma opgesteld. Zo zal op woensdag 21 april een filmprogramma worden vertoond over de avonturen van Dik Trom. De filmvertoning is gesplitst, 's Morgens draait de film in ,,'t Trefpunt" en 's middags in „Eltheto". Op donderdag 22 april is er een kindercircus, ook in ,,'t Trefpunt" en „Eltheto". In de dagen voor Pasen zal het jeugd- gebouw gesloten zijn. De Instuif vraagt vervolgens medewer king van personen, die willen helpen bij de voorbereidingen voor de dansavonden op 30 april en 5 mei a.s. Hierover, en over de optredenden zullen nog nadere mede delingen volgen. dat er deze week een nieuw soort winkel in Veenendaal bijkwam? dat dit een rijdende winkel is? dat deze in het Julianaziekenhuis zal rondrijden? dat het idee geopperd is door de Unie van vrouwelijke vrijwilligers? dat men hiertoe door de fabrikan ten in staat gesteld is? dat de voorraden al zijn ingeslagen? dat de rijdende winkel dinsdag a.s. aan de directrice wordt overgedra gen? Hierom heeft men de gedachte ge opperd of het in de toekomst niet mo gelijk zou zijn op bescheiden schaal iets te gaan doen voor de toerist. Iets concreets kwam in dit stadium (nog) niet uit de bus, maar het idee leeft bij het bestuur. Bij de bestuursverkiezing werden de heren J. Tak en J. v. d. Bosch her kozen. In de plaats van de secretaris, de heer H. Huibers werd gekozen de heer B. v. d. Pol. De huidige secre taris had reeds eerder de wens te ken- De heer B. v. d. Pol nen gegeven ermee te willen stoppen. De heer v. d. Pol, was in de vijftiger jaren een tijdlang administrateur van de winkeliersvereniging en maakte zich verdienstelijk door het organiseren van de Vewibeto II. III en gedeeltelijk ook de vierde. Daarnaast heeft de heer v. d. Pol in 1958 meerdere malen als reisleider ge fungeerd. bij reizen die door de win keliersvereniging waren georganiseerd. Hij heeft in dat jaar bijna 2000 mensen de Expo in Brussel laten zien. Het bu reau van de VWV was geruime tijd in zijn woning, op Hoofdstraat 98 geves tigd. Vier jaar geleden moest de heer v. d. Pol wegens drukke werkzaam heden zijn functie als administrateur neerleggen. Winkels open en dicht Wat de winkelsluiting voor de ko mende feestdagen betreft werd het volgende besloten: Op Goede vrijdag zullen 's avonds de zaken gesloten zijn en wordt er dus geen koopavond ge houden. Op zaterdag 17 april, de dag voor Pasen, wordt het kopend publiek verrast met een luxe doos waarin zes eieren, bedoeld als Paassurprise. Op Koninginnedag, 30 april, zijn de win kels gesloten. De koopavond is thans vastgesteld op donderdag 29 april. Dan zal waarschijnlijk een accordeonver eniging uit Maurik in het centrum con certeren. Ook op deze avond kan het kopend publiek op een leuke verras sing rekenen. Tenslotte zullen de win kels op 5 mei ook gesloten zijn BESPREKINGEN TUSSEN DIRECTIES VAN GEND EN LOOS EN N.S. OVER BOUWPLANNEN OP STATIONSEYIPLACEMENT Naar wij van bevoegde zijde vernemen zijn er besprekingen be gonnen tussen de directies van de Ned. Spoorwegen en de N.V. van Gend en Loos omtrent de afbraak van het oude stationsgebouw te Veenendaal en de daarop volgende bouw van een nieuw kantoor voor de N.V. van Gend en Loos. Voor het nieuwe project zijn reeds teke ningen gemaakt, maar naar men ons verklaarde kan het nog wel eind 1965, begin 1966 worden voor de plannen een definitief karakter zullen krijgen. NA BEDREIGING IN DE CEL De Veenendaler R. werd door de po litie aangehouden wegens bedreiging. Het bleek dat R. nog een maand ge vangenisstraf tegoed had, zodat hij maar direct naar Arnhem werd ver voerd om de oude straf uit te zitten. Na de vorig jaar gehouden verkeerstelling kwam het gemeentebestuur van Veenendaal tot de conclusie dat de grote verkeersader de Kerkewijk en daarop aansluitend de Hoofdstraat in 1966 geblokkeerd zullen zijn mits niet de nodige maatregelen zouden worden genomen. Het heeft er alle schijn van dat deze verkeersblokkade zich in een sneller tempo voltrekt. Het aantal verkeersongevallen op genoemde wegen stijgt met de week en het lijkt wel of het maximum thans al is bereikt. De opstoppingen zijn aan de orde van de dag, vooral bij het grote kruispunt aan het einde van de Hoofdstraat. De verkeerscommissie uit de gemeenteraad is zich van de ernst van de situatie bewust en heeft de zaak in studie waarbij op korte termijn enkele maatregelen zullen worden genomen. AFBUIGING De commissie stelt zich voor bij het kruispunt Hoofdstraat-Hoogstraat-Zand straat het rechtsafslaande verkeer langs directe weg af te laten vloeien, zoals ook reeds bij de Rembrandtlaan gebeurt. Hier door is het nodig dat de aan beide zijden aanwezige trottoirs worden versmald. Ook denkt men stopstrepen te trekken waar- Hoog bezoek aan de Keukenhof Prinses Benedikte van Denemarken en Prinses Margriet hebben donderdag ochtend een bezoek gebracht aan De Keukenhof. Natuurlijk waren er aan de ingang bloemen, die op charmante wijze aan de hoge bezoeksters werden aangeboden. voor het afbuigende verkeer naar links zich moet opstellen. De vluchtheuvel in het midden wenst men niet te verwijderen om de voet gangers niet (nog meer) in het ge drang te laten komen. Deze voorzieningen zouden op korte termijn genomen moeten worden. De ma ximum capaciteit van het gevaarlijke kruispunt is bereikt bij een aanbod van 15 a 16.000 motorvoertuigen per etmaal. Het is gebleken dat men daar dicht aan genaderd is. Bij vervanging van de hui dige stoplichten door een elektronische geleider zouden de maxima tot 18 a 19.000 kunnen worden opgevoerd, maar een dergelijke installatie zou een investe ring van enkele tienduizenden guldens vergen en niet afdoende zijn, want aan de genoemde aantallen is men ook spoe dig toe. Wat moet er dan wel gebeuren? Randwegen De commissie verwacht veel van de aanleg van de randwegen, waarvan de westelijke voor driekwart gereed is. Hierdoor zal het knelpunt Kerkewijk- Hoofdstraat sterk worden ontlast. Blijft echter nog de onvoldoende parkeergele genheid in Veenendaals winkelcentrum. Vooral op de vrijdagavonden en zaterda gen staan de wagens bumper aan bumper, De hoofdinspecteur van Politic, de heer W. C. II. Dekker, vond het par keerprobleem niet zo zorgwekkend. Er z(jn in de onmiddellijke nabijheid van de Hoofdstraat enkele parkeer plaatsen o.a. achter in de Sandbrink- straat, maar men ziet er geen wagen op staan, aidus de korpschef. Hij was niet geporteerd voor het invoe ren van parkeerschijven of de zgn. blauwe zones. Hierdoor zou men veel mensen duperen en bovendien is de personeels sterkte van de politie niet toereikend om een effectieve controle op parkeermeters uit te oefenen. „Je hebt dan constant twee man in de Hoofdstraat nodig en dat is ten enenmale onmogelijk", volgens de in specteur. Vanuit de verkeerscommissie hoorden we echter andere stemmen, die het invoeren van parkeerschijven bijzon der urgent en gewenst vonden. Er wordt onnodig te lang geparkeerd en de goeden moeten met de kwaden lijden, zo luidde het argument. Al zou de regeling maar gelden voor de vrijdagavonden en de za terdag, dan was er al heel wat gewonnen, zo werd verklaard. Uitbreidingsplan aanpassen De verkeerssituatie in Veenendaal acht de commissie van uitzonderlijk belang, omdat er tal van gebreken zijn aan te wijzen. Men was van oordeel dat een uit breidingsplan zich moet aanpassen aan de verkeerssituatie en niet andersom, zoals meermalen in stedebouwkundige plannen het geval was. Men wil eerst eens een uitgebreid en grondig bestudeerd ver keersplan voor de gemeente Veenendaal opstellen. Hoe het ook zij, de werkelijkheid is dat de stroom voertuigen maar aan zwelt. Naar schatting passeren naast elf duizend auto's ook nog zo'n twintigdui zend fietsen en bromfietsen dagelijks de drukke Hoofdstraat, die dan na het pas- 2> De drukte rond het gro te kruispunt Hoofd straat-Hoogstraat-Zand straat in beeld. De file wachtenden strekt zich uit tot midden in de Hoofdstraat. In de na bije toekomst zal het rechtsafslaande verkeer gewoon doorstromen, zodat al te lange files niet meer zullen voor komen. De verkeers agent bij het stoplicht blijft staan, want een electrische geleider vergt een te grote investerin gen. seren van de Markt worden „opgevangen" in de nog steeds bestaande flessenhals bij het begin van de Kerkewijk. De rand wegen, hoe bevorderlijk ook voor een zeer nodige ontlasting van de drukke verkeersaders in het centrum, zullen toch niet geheel afdoende zijn. Het zich op de Kerkewijk bevindende verkeer dat naar de industrieterreinen moet, gaat niet over de westelijke randweg. Men blijft nog pro blemen houden, die niet in een handom draai kunnen worden opgelost. Dat de tyd dringt is wel duidelijk. Met vorige week mee gebeurde er op de Kerkewyk en Hoofdstraat een tiental ongelukken, waarbij dient ver meld dat de betrokkenen zelf de mees te schuld trof, maar het scheppen van een betere verkeerssituatie, met name op en rondom het grote kruis punt, is een zaak van de eerste orde. Niet alleen de verkeerscommissie, maar ook het gemeentebestuur en de korps chef van politie zijn hiervan overtuigd. Een schetsplan voor de voorgenomen wij zigingen nabij het kruispunt is in de maak. Nog in de loop van dit jaar hoopt men de voorzieningen te hebben getrof fen, zeer ten gerieve van de weggebrui kers, die zich soms in allerlei bochten moeten kronkelen en zich op spitsuren in files op de kern van het kruispunt moe ten opstellen om linksaf te slaan. De nieuwe tweeklassige hervormde kleuterschool aan de Emmalaan in Vee- nendaal-noord zal begin mei worden ge opend. Men heeft aan deze kleuterschool de naam „De Wielewaal" gegeven. Het gebouw kwam tot stand onder architec tuur van de heer E. J. v. d. Hoef uit Veenendaal. Men hoopt te starten met een 80-tal leerlingen, waarvoor twee leidsters nodig zijn. Mej. Klein uit Soest is de hoofd leidster en is alvast begonnen met een groepje kinderen in gebouw „Bethel". Eind juni hoopt mej. Alberti als tweede kleuterleidster met haar werk te begin nen. Hoewel het bestuur bijzonder verheugd is, dat men deze fraaie, nieuwe kleuter school in gebruik kan stellen, zit men toch nog met het probleem dat eigenlijk nog een derde lokaal nodig is. Men zal een desbetreffend verzoek bij de betrok ken instanties indienen. De hervormde predikant Ds. P. de Jong, waaronder de school ressorteert verklaar de dat hij en zijn commissie er niet voor voelen de school met veel tam-tam te openen. Men wil onopgemerkt met de kinderen beginnen. Vemiez recipieert bij 25 jarig jubileum Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van de N.V. Veenendaalse Melk inrichting en Zuivelfabriek Vemiez zal op woensdag 21 april a.s. een receptie worden gehouden in hotel La Montag ue. Het personeel, de melkhandelaren en de leveranciers zullen het jubileum in een speciaal voor hen belegde feest avond herdenken. Over het ontstaan en de bloei van de Vemiez berichtten wij reeds eerder in een uitgebreide re portage. 2^ De nieuwe kleuterschool „De Wielewaal" aan de Emmalaan, die begin mei zal worden geopend. Het fraaie schoolgebouw heeft twee klassen, maar is voor uitbrei ding vatbaar. GEMEENTEPERSONEEL GAAT EIEREN ZOEKEN Zaterdagmorgen zullen de perso neelsleden van de gemeente niet kun nen uitslapen. Om acht uur zijn ze present bij de camping De Batterijen om een aantal eieren die daar ver stopt zijn op te sporen. Ook de kinde ren van de gemeentemannen zullen meezoeken. De vondst kon in deze eierrijke streek wel eens heel groot zijn. SKF-PERSONEEL NAAR HOOGOVENS Het personeel van SKF zal op zater dag 24 april een excursie maken naar de Hoogovens te Velsen-IJmuiden. Na de excursie zal een bezoek worden ge bracht aan een uitkijktoren in Zand- voort. Voor het strand zal het (nog) wel te kil zijn. ELSTENAAR KEEK TE DIEP IN 'T GLAS Ter zake van openbare dronkenschap werd door de politie in de nacht van woensdag op donderdag aangehouden de Elstenaar V. Hij werd ter ontnuch tering ingesloten terwijl proces-verbaal werd opgemaakt. PALMPAASOPTOCHT Zaterdag a.s. zal weer de traditionele Palmpaasoptocht gehouden worden. De kinderen die aan de optocht willen deel nemen, worden verzocht hun Haantje Pik in te leveren in het zaaltje van Lie- vendael tussen half één en één uur. Daar worden de kunstwerken door een jury bestaande uit 3 personen gekeurd en aan de mooiste inzendingen prijzen toege kend. In totaal zijn een veertigtal prijzen beschikbaar. Om drie uur begint dan de optocht, zoals gebruikelijk met mede werking van de muziekvereniging Ons Genoegen, ditmaal geescorteerd door de wandelsportvereniging De Vrije Wande laars. De route is als volgt: Hof, Over- straat. Molenstraat, Pr. Christinalaan, Kon. Julianalaan, Pr. Irenelaan, Koene straat, Imminkstraat, Burg. van den Boschstraat, Nederstraat, Hof. De palmpaasoptocht wordt georgani seerd in samenwerking met VVV, Vrije Wandelaars en Ons Genoegen, door de plaatselijke Winkeliersvereniging. Behalve de gebruikelijke jaarverslagen wordt er ook bestuursverkiezing ge houden. Aftredend zijn de heren De Vries en Van Scherrenburg. Beide he ren zijn niet herkiesbaar. Het bestuur stelt als tegenkandidaten de heren B. van Kooten en G. Pater. Op de agenda komt ook voor een voorstel tot ver koop van een stuk grond aan de ge meente. GROENE KRUIS VERGADERT Op dinsdag 13 april houdt de afd. Ederveen van het Groene Kruis een ledenvergadering in café Marktzicht. Voetbalver. Renswoude niet tevreden met uitslag protest De voetbalver. Renswoude staat in het eerste jaar dat men aan de zater dagcompetitie deelneemt boven aan de ranglijst met 29 punten uit 16 wedstrij den. Men kan de kampioensvlag even wel nog niet hijsen want Woudenberg en Kulan liggen nog op de loer. Het nog te spelen programma voor Wou denberg is evenwel veel zwaarder dan voor Renswoude zodat het bestuur met vertrouwen de slotfase tegemoet ziet. ONVERKWIKKELIJK Een onverkwikkelijke noot in het af gelopen seizoen vindt het bestuur het protest dat DVSA uit Amerongen in diende na afloop van de wedstrijd DVSA - Renswoude. Bij de behandeling van dit protest bij de protestcommissie liet de Amerongse vereniging verstek gaan en bij de behandeling voor de be roepscommissie was de scheidsrechter niet aanwezig. Ondanks deze afwezigheid van de te genpartij werd Renswoude een kost baar punt afhandig gemaakt, wat, naar het ooi-deel van het bestuur niet op rechtvaardige wijze geschiedde. Men geeft echter de moed niet op en wacht met spanning op de komende weken. S I N D S 1930 Makelaars- en Assurantiekantoor BROUWER Kanaalweg 2 - Veenendaal Telef. 08385-2918, na 6 uur 3325 Alle verzekeringen Financieringen Hypotheken Koop en verkoop van onroerend goed Taxaties VEENENDAAL Zaterdag -10 april: Eierzoekwed- strijd gemeente personeel bij De Batterijen, 8 uur v.m. Zaterdag 10 april: Palmpaasop tocht voor kinderen. Vertrek vanaf de Eierhal om 3.30 uur. Zaterdag 10 april: Paassamen- komst Herv. jeugdraad m.m.v. Residentie Mannenkoor in Ou de Kerk (Markt), 8 uur. Zaterdag 10 april: Jeugdralley o.l.v. heer Verwoert in OCB gebouw, 7.30 ajur. Zaterdag 10 april: Eerste vlucht van postduivenver. De Lucht reiziger. Inkorven van 10-11 uur v.m. Zaterdag 10 april: Film over Paul Vlaanderen onder auspiciën van De Instuif in jeugdgebouw Industrielaan. Zondag 11 april: Samenzang- avond in Petrakerk, m.m.v. 1 Geref. Kerkkoor. Liturg: Ds. D. v. Enk, 8 uur. AMERONGEN Vrijdag 9 april: Filmvertoning voor jeugd van CMB 4 uur; voor ouderen 8 uur film „Time- lock" in het Dorpshuis. Zaterdag 10 april: Palmpaasop tocht voor kinderen, 3 uur, vanaf De Hof. Keuring haantje pik in Lievendaal om 12.30 uur. EDERVEEN Dinsdag 13 april: Ledenvergade ring Groene Kruis in Markt zicht, 8 uur. DE KLOMP Zaterdag 10 april: Feestelijke heropening hotel De Klomp door burg. P. J. Platteel van Ede, 2.30 uur. RENSWOUDE Woensdag 14 april: Vergadering BVL in De Hof. Spreker de heer Koekoek. VA. voor betere uurwerken H00FDSTR 91 VEENENDAAL

De Vallei | 1965 | | pagina 1