Geheimzinnig rivierenland JONGENS Emigranten langs de veerweg naar Amerongen DE GAANDE (Lysenko) en DE KOMENDE (Liber) MAN E l CHEVROLET TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 9 APRIL 1965 Nr. 28 Op de grens van winter en voorjaar hangen boven de uiterwaar den de luchten zwaar en grauw. Golvend tegen de wind in stuwt de rivier haar donkere vloed naar de zee, waar zij zich oplost in deze eindeloze watervlakte. Soms zwiept een razende storm de rivier hoog op, maar de stroom is sterker dan de ergste or kaan. En tóch keert steeds weer water uit de zee naar de rivier terug: uit het zwerk en van de bergen. Aan de hemel komen wolken uit zee opzetten, de lieve schaapjeskudden aan de stille hemelboog, de als reuzenschepen voorbij zeilende cumuliswol- ken, ja ook de machtige reservoirs, die het hemelwater bij bak ken tegelijk over de aarde uitgieten en soms een windhoos die als in een speelse bui met haar reusachtige olifantsnuit hooi schelven opzuigt en ver in het rond wegblaast. Bij de oever loert de watergeest en wee de waaghals die té ver gaat ACHTER HET IJZEREN GORDIJN Weg met de formulieren! De klant koning? Pako Rhenen Strijd tegen ketters V. A. B. KIRPESTEIN CITY-MOTORS-EDE INGEZONDEN Voorlichtingsavond van het Koningin Wilhelmina Fonds voor de kankerbestrijding NOGMAALS OPROEP door Adriaan P. de Kleuver, met tekening van de schrijver. Soms is de rivier verstard en in boeien geslagen. Dan snijdt de veerbaas van In- gen een vaargeul uit in de hobbelige ijs vloer. Je ziet dan het kille water onder het ijs wegschieten. Maar aan iedere winter is altijd nog een einde gekomen en als dan de luchten verhelderen en de zon al warmer en warmer gaat aanvoe len, dan nog behoudt de rivier iets drei gends. Oude mensen vertelden dat zij vroeger bang waren als ze de rivier na derden. Daar zat altijd wel ergens de watergeest, de osschaart, op je te loeren, ziet u, zeiden zij, en kwam je te dicht bij de waterkant, dan kon het gebeuren dat hij je greep en meesleurde, het diepe, donkere water in. Een oude vrouw uit Maurik vertelde dat dat zo gaat met men sen die zich willen verdrinken. Als de watergeest zo iemand in de gaten krijgt, dan lokt hij die met zich mee en op een stil plekje gebeurt het dan't Zijn maar simpele verklaringen voor de vele tragedies en voortvloeisels, ja de late na bloei, van een tijd die nog maar zo kort achter ons ligt, de tijd van gruwelijke verhalen over toverheksen en weerwol ven. Een van de merkwaardigste verhalen die ik ooit gehoord heb beluisterde ik op één van mijn wandelingen in de bossen tussen Amerongen en Eist. Een paar wandelaars uit Eist boden spontaan aan mij de plek van de grafheu vels in het bos te wijzen. Al spoedig wa ren wij in een machtig interessant gesprek gewikkeld. Bij Rhenen was men juist begonnen met het onderzoek van het beroemde Frankische kerkhof op de Donderberg. Eén van de wandelaars ver telde dat hij altijd wel geweten had dat er „dooien" begraven waren. De paarden van meelhandelaar Schut uit Rhenen gin gen daar altijd helemaal in de trambaan lopen en moesten met de zweep worden aangedreven. Volgens mijn zegsman voel den die paarden beter de nabijheid van de dood dan mensen ooit kunnen. Wij la ten zo'n verhaal maar voor wat het is. Het tekent wel de mens in z'n natuur staat. En als volkskundig gegeven is het waardevol. Evenals het nu volgende over de watergeest. Er woonde in Eist een man die ont zettend dronk. Die vloekte en tierde dan als een bezetene. Op een keer was het weer zo. Hij was zo zat als een aap en by het kerkhof plofte hy neer. Aan de spijlen van het hek kon hy zich nog niet optrekken! Toen zei hij een versje op en op slag was hy nuchter en liep kaarsrecht over de veerweg naar de Ryn. De watergeest had hem al lang in de gaten gehouden HET VEER TUSSEN WIEL EN AMERONGEN NAAR EEN HISTORISCH SCHILDERIJ Deze foto naar een schilderij uit het bezit van Professor Bonebakker geeft op onovertrefbare wyzé weer hoe in vroege,r dagen de toestand by het Wielse veqr geweest is. 't Was er toen wat romantischer, maar men herkent toch direct het dorpsbeeld van Ame rongen. en sloeg nu zyn slag. De arme man sprong gewillig van een krib de ri vier in. Inwoners van Eist wilden een roeiboot losmaken, maar konden het niet. Voor hun ogen zagen zy de rampzalige in het donkere water ver dwenen Dit opmerkelijke verhaal werd mij voor de volle waarheid verteld. Door wie? Laat ik de naam van de verteller maar noemen. Het was Derk van Oort van de Opslag. Hij heeft mij er een grote dienst mee bewezen, want de Centrale Commis sie voor de bestudering van het Neder lands Volkseigen is zeer gebaat met volks verhalen als deze. Want werkelijk, anders dan volksverhalen mogen wij dit soort mededelingen niet noemen. Maar worden ze niet medegedeeld, dan zouden wij een stuk belangwekkend volksleven nooit le ren kennen. Of die mededeelzame bewo ner van de Opslag wist hoe dat versje luidde? 'k Weet het niet precies. In ieder geval beweerde hij het voor geen geld te willen opzeggen De uitstekend onderhouden veerweg van de Utrechtsestraatweg naar de rivier heel wat toegangswegen naar de overzetveren verkeren altyd nog in verre van aanvaardbare staat heeft zelfs voor ons nog een paar ge heimen. Bij de straatweg ligt het langgerekte perceel de Scheur. En nu is dat het goed geweest dat de geslachtsnaam Van de Scheur in het leven geroepen heeft. Dat heb ik in het Doop- en Trouwboek van de kerk te Amerongen nauwkeurig be studeerd. Al lang was opgevallen dat heel veel families namen van boerderyen dragen. Dit geval kwam dan ook precies overeen met wat ik al lang vermoedde. Eerst zijn .het één en al patriarchale naamgevingen met de roepnaam van de vader als opvolgings aanduiding, in de geest van Jan Evers Evert Jans Cornelis Evers Wouter Cornelisse en dan in eens vindt men b.v. Willem Wou ters „gekomen van de Scheur" en prompt heet diens zoon Dirk van de Scheur. Dit is maar een voorbeeld, en dient nu zulk een suksessie uit de doeken te doen. En dan ziet men halverwege de Veer weg in het uiterwaard een vallei. Wie zou nu vermoeden dat dit de vroegere Rijnbedding is geweest. Van Opheusden tot bij Wijk bij Duurstede heeft de rivier zich in de middeleeuwen volledig verlegd. Tegenover Rhenen is dat wel een paar maal voorgevallen. De oude rivierbed ding de Lede was op het einde van de 18e eeuw nog grens tussen Gelderland en Utrecht. Hier, voor het dorp Eist, lag dezelfde grens aan de Stichtse zyde. Op het laatst hebben beide provincies dat waren toen nog eigen „staatjes" een ruilt je aangegaan. Dat was toch een bijzonder vreemde toestand. En nu is de tegenwoordige rijnloop de pro vinciegrens. Vroeger lag die in het mid den van deze oude hang, zoals deze bij Amerongen altijd nog heet: De Hang. Gekomen bij ons prachtige Ingense veer treft ons al weer de geweldige „schoonheid" daarvan. Een goed onder houden pont die snel vaart 't lijkt wel of ze die zo nu en dan oppoetsen en aan de overzijde ligt dan als één massaal geheel het mooie en deftige veer huis met de bijgebouwen. Prachtig zijn de zware bomen, die aan de noordzijde de glorie van dit landschap pelijk juweel zojuist accentueren. Overal zijn die veerhuizen stoere gevaarten en er zijn heel karakteristieke bij. Straks, bij het Wielse veer naar Amerongen, komen wij bij het oudste van de hele streek. En als men bij Ingen overgezet is, moet men de moeite eens nemen om het oude tarief bord te gaan lezen. Een historisch stuk! Wat was jaren geleden alles toch goed koopMaar bedenk dat toen een gul den veel en veel meer waard was. Mijn vrouw dacht laatst dat het overzetten met de auto wel een rijksdaalder kostte en zette grote ogen op toen dat maar twee kwartjes inclusief de passagiers was. Als de mensen nu zo reageren dan geloof ik toch ook dat de veerbazen gelijk hebben nu zij de tarieven omhoog willen voeren. De minister moet zelf maar een poosje veerbaas worden. 's Kijken wat ie dan zelf gaat doen Op de dyk gekomen kijken wy uit over een wondermooi landschap. Wat ligt Eist daar toch schitterend. Kyk, daar heb je verscholen in licht bossa- gc de bungalow van dokter v. Omme ren; en daar het zo aardig aange paste huis van Bart Drost. Die wil ons vast het verlies van het Hoge Huis vergoelen, zo denk ik altijd. En daar is hij dan wondergoed in ge slaagd. En daar is de Opslag, en het mooie molentje. En het aardige dorps kerkje, waar die van Eist zo voor moes ten vechten eer het er kwam. En zo ongemerkt staan wij bij de plek waar in het uiterwaard eens de sterke burcht Geldersweert lag. De hoge terp en de nu verlandde gracht zijn de enige herinne ringenNeen, er is meer nog. Maar dan moet u naar de kerk van Ingen, die prachtige Commanderijkerk, waar zo'n verheven en lichte sfeer hangt. Goed, u gaat maar eens op een zondagmorgen bij dominee Abelsma kerken. En vraag dan eens naar het zilveren avondmaal servies. Dat is een schenking van een beroemde be woner van Geldersweert. En bekijk dan ook de twee geweldige koperen kronen die in de schipbeuk hangen. Doe dat eens met Kerstmis als ze daarin de kaarsen laten branden. Ook al schenkingen van een be roemde bewoner van dat voormalige kasteel. Zó is dan het Amerongse veer geweest ca. 1955. Maar één ding ontbreekt er nu: de enorme populier die by een hevige storm geveld werd. Dicht by het Amerongse veer staan aan de dyk de restanten van twee stenen posten, vervallen en doelloos nu, maar vroeger waren ze ieder be kroond met een schildhoudende leeuw. Die werden daarop geplaatst door de een of andere vroegere bewoner, naar men beweert door de legendarische Jon ker Adam van Delen, als herinnering aan zijn ontmoeting op een onbewoond eiland met een leeuw. Het kan net zo goed een ander geweest zijn, want zulke attribu ten tref je bij ieder kasteel. Wie ze in al hun majesteit wil zien, die leeuwen van Wiel, die moet naar Echteld gaan, waar ze nu naast het café Het Wapen van Balveren hun tijd staan te verdoen. Hun grimmige leeuwensnuiten hebben het angstaanjagen verleerd nu er op de Wij- kenburg geen adelijke families meer te beschermen zijn. Maar treden wij op onze schreden terug. Op de plek aan de Rijnbandijk bij de stenen palen ziet u aan de lange, lange dreef naar het dorp Eek een boerderij. Die vervangt het rond 1840 gesloopte kas teel Wiel. Dat daar een adelijk huis ge staan heeft ziet men zo. De huidige boer derij staat op een terp en daaromheen ligt nog de bijna dichtgegroeide gracht. Dit huis vormde eertijds het centrale punt van de heerlijkheid Wiel. Samen met de heerlijkheid Eek ontstond uit de ver eniging van beide heerschappen de ge meente Eek en Wiel. Deze omvatte Ingen, Eek, Wiel en Maurik. Later is men aan het stuivertje wisselen gegaan en werd ik er van van kunst niet het minste be grip te hebben gehad, 't Is een hopeloos geval geworden, dat spot met alle wetten van de heraldiek. Maar de in de boven hoeken geschilderde engeltjes, die de foltering van overschilderen bespaard werden, verraden de ware schoonheid van het oorsponkelijke schilderij. Hier zou een grondige restauratie mogelijk nog redding kunnen brengen. Het eerste werk heeft eigenlijk meer historische waarde dan de overschildering! Bij het landschappelijk zo bijzonder mooi gelegen Amerongse veer kan men haast niet weg komen. Vooral onze flo- risten toeven graag bij de overslagplaats aan de Amerongse zijde. Daar zuigt een silo losgestort graan uit de buik van de gemeerde Rijnaken. Als het er maar een beetje waait worden wolken stof over het land verspreid. En er gebeurt meer. Tus sen de grove graankorrels zit een massa fijn zaad van onkruiden. Nu zijn on kruiden in de verre streken waar dat graan vandaan komt ook maar onkrui den. Komt dat zaad evenwel, 't zij door de wind of als het van de met graan ge laden auto's dendert, langs de veerweg naar Amerongen terecht, dan zal in een gunstige zomer daar een flora tot ont wikkeling komen die even vreemdsoortig als zeldzaam is. wy vonden er al eens planten uit Rusland, Hongarye, Canada, de Ver enigde Staten en ook wel uit Egypte, Zuid-Frankryk of Italië. Men noemt zulke planten adventieven; ook wel WAPENSTUK VOOR SCHOUW IN DE GERICHTSKAMER VAN HET WIELSE VEERHUIS Wapens waren geliefde voorwerpen om er macht en voornaamheid mede tot uitdrukking te brengen. Het honorifieke recht stond toe dat Wilt van Broekhuizen het oude wapenstuk voor de schouw liet vervangen door het zyne. Men behoeft niet eens een kunstkenner te zyn om te zien dat hier een knoeier aan het werk geweest is. Men moet de engelenfiguur tjes in de bovenhoeken maar eens bekyken. Die werden gelukkig gespaard en verraden wel op overtuigende wyze dat er iets bijzonder moois onder al die prullaria verborgen zit. Wie zal de kat nu eens de bel aanbinden en haalt die smeerboel eraf? deze gemeente geliquideerd. Het werden Maurik, Eek, Wiel, Rijswijk en Raven- swaay als gemeente Maurik en Ingen werd bij Lienden gevoegd. Zo kwam voorgoed een einde aan deze belangry- ke gemeente. De Ambachtsheerlykheden Eek en Wiel gingen door vererving over op het graaflyke geslacht Van Aldenburg- Bentinck en behoren thans tot de bezittingen van de ridderhofstad Ame rongen. Van het heerschap Wiel is toch nog iets overgebleven. Bij het veer, vastge- bouwd en onder één dak gebracht met het veerhuis, staat nog hecht en sterk de veertiende eeuwse Stenen Kamer van het gerecht van Wiel, met de ondergrondse kerker en in de schoutenkamer een merk waardig wapenstuk voor de schouw. Och, och nog aan toe, wat is daar ontzettend mee geknoeid. En nog wel op last van jonker Wilt van Broeckhuysen in 1680, die het blijkbaar niet verkroppen kon dat het wapen van het graafschap Culem- borg daar hing. Hij vond het zo nodig er zijn eigen wapen over te laten schil deren. Maar de kwastridder die de op dracht kreeg blijkt toch wel een heel groot knoeier te zijn geweest. En de ver waande heer Van Broeckhuysen verdenk Pothoofdplanten, naar net zo'n vind plaats by Deventer. Een enkele keer burgeren die planten in, worden zelfs lastig onkruid en in dit verband noem ik dat ellendige knopkruid uit Canada. In Veenendaal noemen ze dat wel Prattenburgs vuil. 't Zou daar voor het eerst in de tuin zyn komen groeien. Maar 't is eer ontsnapt van die veerweg bij Amerongen of van de haven van Wageningen. 't Is met die vreemde planten soms moeilijk om achter de naam te komen. In het Rijksherbarium te Lei den heeft men er met gebogen hoofd op zitten studeren soms. Dat is in heel moei lijke gevallen het hoofdkantoor, waar men alle literatuur voorhanden heeft. En zo komt het dan dat in de nieuwe drukken van de Flora Neerlandica de veerweg van Amerongen vele malen vermeld staat als vindplaats van voor ons land zeer zeld zame planten. Dit is óók een van de ge heimen van ons prachtige rivierenland. En komt u in de zomer eens bij het Ame rongse veer dan kan het zijn dat het weiland rechts van de veerstoep vol zacht-lila bloemen staat. Dat is er dan één van, die knautia. Een blijvertje dus. En wat een mooie! Onder het Kosigin-bewind in de Sovjet Unie is de ster van Trofim Lysenko gedaald tot beneden de horizon, terwyl de ster van Evzei Liberman snel ryst. En uit alles blykt de triomf van de nuchtere praktijk op het o.rthodox communistische dogma, dat, onder Lenin nog flexibel, onder Stalin is verhard en ver- korst en zowel charlatans als de bureaucraten hun kansen gaf ten koste van de gewone man. De stelling van Karl Marx, dat de omstandigheden de mens vormen, werd op het gebied van de erfelijkheidsleer reeds aangehangen door de Franse geleerde La marck. Toen de Oostenrijkse pater Mendel met zijn erfelijkheidstheorie voor de dag kwam, kon Lamarck wel inpakken. Behalve in de Sovjet Unie. Daar ontdekte Lysenko, dat Lamarck en Marx elkaar dekten, en toen hij bovendien nog een rasechte Rus, Mit- sjoerin uit de vergetelheid naar voren kon halen als de man, die reeds in het verleden met Lamarcks theorie geliefhebberd had, was de zaak in kannen en kruiken. Tegenover de theo rie van Mendel (niet alleen „kapitalist" maar ook nog priester!) kon het com munisme zijn eigen erfelijkheidstheo rie. stellen. Russische geleerden, die hun weten schappelijk onderzoek niet op marxis tische dwaalpaden gestuurd wensen te zien, konden hun mond houden of de mond werd hun gesnoerd in het con centratiekamp. Lysenko was in dat op zicht een echte stalinist. Na de val van Stalin leek het er even op, dat hij van het toneel zou verdwijnen, maar Chroestsjov had agrarische successen nodig, géén verstand van wetenschap, en hield het op Lysenko. Nu is deze onwetenschappelijke dog maticus, die jarenlang als dictator heeft geregeerd op het biologische erf, aan de kant gezet. En de man, die zijn ver zet tegen deze theorieën in een con centratiekamp met de dood moest be kopen (Wawilow), wordt posthuum geëerd. Is dit op zichzelf al een opmerkelijk feit, belangrijker wordt het in het ka der van een omwenteling, die zich ook op het terrein van de economie aan het voltrekken is. Kosigin, de nieuwe leider, is zelf econoom van niet ge ringe reputatie; hij is geen man die zich op dit terrein oksels laat onder- naaien. De Sovjet-economie kent geen con currentie (alle ondernemingen zijn staatseigendom), maar wel planning op ongehoorde en bureaucratische schaal. Leiders van bedrijven en winkels kun nen geen stap doen zonder over de ambtenaren te struikelen, de formulie renlawine is onoverzienbaar. En was het nu nog maar zo, dat men met één bureau te maken had; maar van vijf, zes kanten komen de aanwijzingen, die soms elkaar overlappen en nog vaker elkaar tegenspreken. Alles was ge richt op kwantum ten koste van de kwaliteit. De mensen kochten wel, er zat niets anders op. Maar nochtans ble ven er grote massa's goederen onver koopbaar, temeer, naarmate de klant meer welvaart ging genieten en hoge re eisen stelde. Men maakte om de productie te vergroten de producten liefst in één model. Waar een gewichts quotum was gesteld, fabriceerde men zo zwaar mogelijke materialen. Met een kachel, die 50 kilo woog, was je tweemaal zo gauw aan je kwantum als met een van 25 kilo! Zeker miljoenen mensen in de Sovjes Unie verdienen hun brood op zo'n planbureau. Het is professor Liberman geweest, die reeds van Chroestsjov de kans kreeg, zijn ideeën in de Prawda te spuien. Liberman heeft zich beijverd aan te tonen, dat dit geen afwijking GEVRAAGD BIJ Geboden wordt altijd interes sant en gevarieerd werk met de modernste machines en in een omgeving waar de per soonlijke prestatie nog hoog gewaardeerd wordt. Prachtige gelegenheid voor hen die graag van alles willen weten. Hoog loon, winstaandeel, ver goeding reiskosten, vrije werk kleding. Aanm. schriftelijk of dagelijks aan de fabriek Utrechtsestraatweg 149, tel. 08376-2024. van het communistische evangelie was, maar juist een versterking van het communisme, zich daarbij beroepend op Lenin, die een uitermate practisch man was en wiens theorieën meer ruim te voor experimenten laten dan die van de obsoleet geworden Marx. Hij kwam op het idee, dat het goed zou zijn als de fabrikant zich richtte naar de behoeften van de detaillist (dus in laatste instantie de klant). In het kapitalistische Westen is de klant reeds lang ko ning, maar in Rusland wordt dat nu een communistisch idee. Men heeft de proef al genomen en die is in alle opzichten zó geslaagd, dat men het thans in enige honderden kleding- en schoeiselfabrieken gaat toe passen en dat men ook uit andere sec toren (ook de landbouw!) belangstel ling toont. De satellietlanden zijn trou wens al voorgegaan, ook daar begint de kapitalistische stelling van „vraag en aanbod" terrein te winnen. Vanzelfsprekend komt er fel verzet van de orthodoxe planners al is het alleen maar omdat hun machtspositie (en hun boterham) in gevaar komt. Wil men vasthouden aan de Staat als Al- vader, dan kan men niet buiten de planning! En natuurlijk heeft ook Pe king vreugdevol vastgesteld, dat Rus land zich steeds verder verwijdert van het ware communistische evangelie, welks meest orthodoxe aanhangers thans de Chinezen zijn, zich daarmede bewijzend „de Chinezen van het Marxisme". Zal de nieuwe economie veld winnen? Of zal zy straks weer ten ondergaan, zoals het eerste experi ment, de Nieuwe Economische Po litiek, die ook „nep" bleek? Ener zijds vreest men, dat de politieke consequenties, welke hiervan het noodzakelijk gevolg zullen zijn, zul len leiden tot kappen met deze ge vaarlijke theorieën. De optimisten geloven, dat de Rus sen nuchter genoeg zullen zijn om in te zien, waarvan zij tenslotte het meest profijt hebben en dat door deze ontwikkeling ook nauwere contacten zullen ontstaan tussen de Sovjet-Unie en het Westen, zoals die er trouwens met de satellietlanden al zijn. Krupp VEENENDAAL bouwt een fabriek in Polen! In ieder geval gaat de ontwikkeling in Rusland een kant uit, waarvan men tien jaar geleden nog niet had ge droomd. Jaarlijks overlijden in Nederland 20.000 mensen aan kanker. Met behulp van het Koningin Wilhelmina Fonds was het mogelijk om in Nederland 14 centra voor kankerbestrijding te vesti gen. Deze centra zijn gevestigd te: Am sterdam (2 centraDeventer, Eindho ven, 's-Gravenhage, Groningen, Leeu warden, Leiden, Maastricht, Middel burgNijmegen, Rotterdam, Tilburg en Utrecht. Dank zij het steeds intensiever we tenschappelijk onderzoek, waaraan ook in ons land door de beste geleerden wordt deelgenomen, kan er een voor uitgang in de behandelingsmethoden van kankerpatiënten worden gekonsta- teerd. Om de inwoners van Veenendaal in staat te stellen iets meer over de ge nezingsmogelijkheden van kanker te Het comité, dat is belast met de voorbereiding van de tentoonstelling ter herdenking van het vierde lustrum van de bevrijding, doet nogmaals een dringend beroep op iedereen, die voorwerpen in zijn bezit heeft be trekking hebbende op de oorlog 1940-1945, daarvan voor 14 april a.s. me dedeling te willen doen, hetzij ter gemeente-secretarie, afd. bestuurs zaken, Hoofdstraat 92 te Veenendaal, hetzij telefonisch onder nummer 2441 (08385). Met name bestaat behoefte aan alle soorten surrogaten, die in de oor logsjaren werden gebruikt, zoals Consi-sigaretten, Pitto-koffie, Hop- sigaren, Panco-bakpoeder, Santé-tabletten, sigaretten-vloei, kleizeep en dergelijke artikelen. Ook voor huishoudelijke gebruiksvoorwerpen, illegale blaadjes, foto's of nog liever negatieven van foto's betrekking hebbende op dit tijdvak, de mobilisatie, de inundatie en de evacuatie, bestaat grote belangstelling. Wil een ieder die het comité aan één of meerdere van deze artikelen zou kunnen helpen, daarvan mededeling doen aan bovenstaand adres. Het organiserend comité zal u voor uw medewerking zeer erkentelijk zijn. vernemen en vooral om de vaak nog onnodige angst die er ten aanzien van deze ziekte bestaat weg te nemen, geeft de plaatselijke afdeling van het Ko ningin Wilhelmina Fonds op woensdag 21 april a.s. een voorlichtingsavond in zaal Eltheto, Fluitersstraat 2, aanvang 20.00 uur. Op deze avond zal ruimschoots de gelegenheid worden gegeven om vra gen te stellen. Tevens zal op deze avond worden verteld hoe de ingeza melde gelden van het Koningin Wil helmina Fonds worden besteed. De avond, die geheel gratis wordt aangeboden, is toegankelijk voor per sonen van 16 jaar en ouder. Het pro gramma van de avond is als volgt: 1 Opening; 2 Medische causerie over kanker door dokter C. P. Engel; 3 Ver toning van een film over de kanker bestrijding; 4 De heer H. van Wijck, promotor, spreekt namens het Koningin Wilhelmina Fonds; 5 Pauze; 6 Gelegen heid tot vragen stellen aan de arts; 7 Vertoning van een mooie kleurenfilm over Engeland; 8 Sluiting. In het belang van de volksgezond heid in Nederland is het noodzakelijk, dat ook wij Veenendalers iets meer over de kankerbestrijding weten en de avond van 21 april a.s. bezoeken. CAFÉHOUDER PREDIKT TIJDELIJK ABSTINATIE Een originele manier om de campagne tegen het gebruik van alcohol achter het stuur te bevorderen wordt in Engeland gevolgd door een echte Engelse pub in een klein plaatsje waar nogal wat fo rensen wonen. Als de heer des huizes 's morgens naar het station rijdt in zijn auto om de trein te pakken naar de city, kan hij die gemakkelijk kwijt bij het cafeetje, dat over een ruime parkeer plaats beschikt. Hij betaalt dan f 1,50 en krijgt een parkeerkaartje. Wanneer hij na gedane arbeid naar zijn woonplaats terugkeert kan hy door inlevering van zijn parkeerticket, gratis in het cafeetje een stevige borrel krijgen

De Vallei | 1965 | | pagina 3