lente komt BEHANG CHRONISCH ZIEKEN DEZE ZOMER NAAR BLIJE WERELT IN 0TTERL0 LEEFKLIMAAT WORDT MOEILIJK SCHERPENZEEL Vroeg voorjaar bij Veenendaal AMERONGEN HOE KLEIN WORDT NEDERLAND (II en slot) Volgende week collecte in Veenendaal Drogisterij Henny Jansen DERDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 9 APRIL 1965 Nr. 28 Heel de dag speelt er licht om de bo men, wier schaduwen op de gang der uren meeschuiven. Hoe jammer dat het pleintje als parkeerplaats gebruikt wordt. Het vraagt om iets anders: gezelligheid en drukte van winkeltjes en café's. Het is stil bij de auto's, de „knorrende bees ten" om met Bordewijk te spreken. Alleen bij de voormalige synagoge is wat be drijvigheid van een grossiersbedrijf. In lang vervlogen tijden heerste er le vendigheid en rumoer aan Het Verlaat, bij De Dwars Brugge, de Cromme Hoeck, de Swaluwen Sterte, het Kleine Schutken en verderop bij het Sandtfoortse schut of Merrie Mesen Schutte. Schepen met turf, met eek (eikeschors voor het looien van leer), met talhout (bundels takken van 100 stuks) en met boomstammen werden er geschut. Zo was het bijvoorbeeld om streeks 1590, toen de kerkmeesters van elke geladen en geschutte boot een croon, een muntstuk destijds, ontvingen. Hun reke ningen uit die jaren bevatten lijsten van schepen met uitgevoerde goederen. buigt, nemen wij het paadje langs het water aan het einde van de Boecopse ve nen. Er ligt daar een schilderachtige buurtschap van boerderijtjes, schuren, stallen en hooibergen. Reeds omstreeks 1600 lagen daar vele huizen nabij het Sandtfoortse schut, waar nu de Rauwe- veldse brug is, die een aardig gezicht biedt op de huisjes langs het water. Het is er zo stil, dat het intieme huiselijke leven van Carry van Bruggen's „Het huis je aan de sloot" er had kunnen geschie den. Aan de andere zijde van de brug lokken Het Fortuin en ver weg De Kampjes en de glanzende velden van De Goede Troost. WU keren echter langs de Grebbeweg terug. door D. Philips, met foto's van de schrijver. Uitslagen van de deze week door de leden van de schietvereniging Scherpen- zeel geschoten onderlinge wedstrijd: C. Valkburg 94, M. Berendse 92, J. ten Broek en A. C. van Dusschoten 89, E. v. d. Werk en P. van Engelenburg 88, A. ter Burg 87, H. Berendse 86, J. Koudijs 85, J. Koot en J. van Eist 84, N. Klumpenaar 83, G. J. Voskuilen 81, H. Pater en H. van Droffelaar 79, J. Davelaar 78, R. v. d. Brugt 76, B. Geefthuizen 71 en J. van Ekris 70. Dinsdag 13 april aanstaande wordt de eindwedstrijd op de binnenbaan gescho ten en op 20 april wordt deelgenomen aan een wedstrijd te Hoevelaken tussen Hoe velaken, Achterveld en Scherpenzeel. INBREKEN IN V.S. BEROEP VOOR JONGE MENSEN In de Verenigde Staten hadden in 1962 niet minder dan 2.048.270 ernstige ver grijpen plaats, te weten elk uur een moord, elke zes minuten een roof overval, elke vier minuten een zware mishandeling, elke anderhalve minuut een autodiefstal, elke minuut een diefstal van meer dan 50 waaronder ook zakken rollerij begrepen en elke 35 seconden een inbraak. Men moet daarbij bedenken dat er 190 miljoen Amerikanen zijn. Inbraak is dus het meest populaire mis drijf. In totaal vonden 892.800 inbraken plaats in dat jaar, waarvan 40.568 in New York. Nochtans is inbreken geen bijzondei lucratieve bezigheid, getuige het feit, dat de gemiddelde „opbrengst" maar 192 was. In New York City was het gemiddel de evenwel belangrijk hoger, en wel 585, en in Manhattan zelfs 658. Alles bij el kaar slaagden de inbrekers er toch in voor een waarde van 171 miljoen achter over te drukken. Daarvan was 38*/» cash 30®/# in persoonlijke bezittingen, 25®/» in koopwaar en juwelen. Het beroep van inbreker is een manne lijk beroep, en men moet er blijkbaar jong voor zijn om tot een behoorlijke prestatie te komen. Van 6.916 personén die gearresteerd werden op verdenking zich onledig te hebben gehouden met deze be zigheid waren maar 196 vrouwen. Niet minder dan 70®/« van de verdachten was beneden de 25 jaar, en 33®/» beneden de 16 jaar. Een belangrijk hulpmiddel van de politie bij het opsporen van de daders is het feit, dat de man, die zijn beroep maakt van het beroven van zijn beter gesitueer de medeburgers door inbraak, daarbij meestal een vaste gedragslijn volgt, zodat de manier, waarop de inbraak wordt ge pleegd, in de regel het aantal verdachten limiteert tot een bepaalde groep „zware jongens". GEEN INTERNATIONALE De figuranten in de film Dr. Jivago naar de beroemde roman van de Rus sische schrijver en Nobelprijswinnaar Boris Pasternak zullen bij het bestor men van het paleis van de Tsaar niet de Internationale zingen. Dat heeft de Spaanse politie beslist (de film wordt opgenomen te Madrid). De Internatio nale, zegt de chef van de Madrileense politie, is voor ons een te verdachte klank, zelfs in een filmstudio. tempo met nieuwe gevaren bedreigen. Al leen het verkeer vraagt jaarlijks twee duizend slachtoffers. Een nog veel ernsti ger bedreiging vormt de stroomversnel ling, waarin onze samenleving is geraakt. „In korte tijd is het aanschijn van de aarde en is ons leven méér veranderd dan vroeger in generaties het geval was", zo schetste minister Bogaers het probleem. Het vraagt een geestelijke en lichamelijke aanpassing, welke door velen niet kan worden opgebracht. Dit totale complex van problemen vraagt een regelmatige begeleiding door de overheid. De overheid (of het nu het rijk is, de provincie of de gemeente) moet immers voor gemeenschappelijke voor zieningen zorgen. Dergelijke begeleidende maatregelen zijn vanzelfsprekend, gezien de ingewikkelde problematiek, niet ge makkelijk. Het is al een winstpunt, dat de demissionaire regering in ieder geval de noodzaak ervan heeft ingezien. Een vol gende, nieuwe regering zal daar onge twijfeld op moeten voortgaan, gezien de eisen, welke de grote politieke partijen wat dit betreft hebben laten horen. Ge makkelijk zal het in ieder geval niet zijn, of, zoals minister Bogaers het uitdrukte: „Elke Nederlander zal offers moeten bren gen en inschikkelijk moeten zijn". Brugje over de Grift Benedeneind Voor het Kleine Schutje lag daar toen op de Stichtse zijde een landhuis, Den Hulck genaamd, en op de Gelderse z(jde het huis van Jacob Feitsz, om geven door hoog geboomte. Wij keren echter tot onze tijd terug en vervolgen onze tocht. Aan het eind van de Valleistraat vouwen de ruimten zich open. Rechts van ons rijzen de hoge flats boven enige hooibergen op. In het zachte morgenlicht lijken zij ver starde baksteenbouwvallen in Babylonië. Stoeten van bomen vergezellen de toe rist langs de Grebbeweg, de Groeneveld- se- en Wageningselaan, aan de andere zijde langs de Polderweg en de Vijgen dam. De fijne silhouetjes van takken en twijgen staan raak en scherp tegen de lichte hemel geëtst. Een vleug van de lente zweeft door hun kruinen, die door de zwellende en kleurende knoppen' dichter worden. Links zien wij door een haag van weke elzestammen de vlasgele velden vol pijpe- strootjes van De Hel. Als de dag daalt en de zon de westelijke hemel purper en goud kleurt, is het daar wondermooi. Ik moet dan denken aan een fraaie was- krijttekening van Floris Verster, die ik eens in het Stedelijk Museum De Laken hal te Leiden zag, Avond geheten, het wonder van de avond verbeeldend. Wij naderen Veenendaal weer. Een eenzame berk laat zijn katjes wuiven op de lentewind. Door zijn takken zien wij aan de einden de hoge woondozen, die flats heten. Natuur en cultuur Huisjes langs de Grift SCHIETUITSLAGEN deren worden bijzonder verzocht om het blauwe en rose inentingboekje mede te brengen. De kosten, aan deze herinenting ver bonden bedragen f I,per prik. Wanneer men niet in staat is om deze kosten te betalen kan er een regeling worden getroffen. Verdere inlichtingen kunnen worden verkregen ten gemeente huize. OPBRENGST COLLECTE De collecte voor Simavi welke in de afgelopen dagen werd gehouden, heeft te Amerongen het mooie bedrag van f 497,88 opgebracht, ruim f 100,— meer als vorig jaar. De collectanten hartelijk dank voor hun moeite en inspanning. VVV Amerongen-vooruit Nu de aanvragen voor het a.s. zomer seizoen weer binnenstromen wordt op de leden van VVV een dringend beroep ge daan aan de correspondente zo spoedig mogelijk opgaaf te zenden van de tijd vakken welke zjj nog vrij hebben. Bij geen bericht wordt aangenomen dat men volledig bezet is. In verband met de a.s. Paasdrukte wordt vroegtijdige opgaaf verzocht, voor al van het nachtlogies. De leden worden opgewekt vooral de ledenvergadering te bezoeken, welke wordt gehouden op 13 april a.s. Het is van groot belang dat ieder lid met de belangen van de vereniging meeleeft. De vergadering wordt gehouden in het Dorpshuis. SCHIETRESULTATEN WILLEM TELL Bij onderlinge schietwedstrijden wer- Wijnbergen, J. de Haas 94; W. v. Vee den de volgende punten gehaald: J. Pak- vis en A. de Haas 95; H. de Groot, G. nendaal, J. de Greef 91; A. H. Engelaar, A. v. d. Sichtenhorst 90; J. Niessen, H. v. Veenendaal, H. Mol, J. de Kroon 89; L. Schuchardt 83, W. Berkhof 82 en R. C. C. Brinkman 79. NIEUWE KANTOORHOUDER P.T.T. Al$ aanvulling op eerdere berichten kan nog worden gemeld dat de nieuwe kantoorhouder van het PTT-kantoor te Amerongen, de heer W. Groters, tot nu toe werkzaam was als hoofd-employe ten PTT-kantore te Zeist. Met ingang van 1 april j.l. heeft hij zijn functie te Ame rongen aanvaard. De heer Groters is ge huwd en heeft 2 kinderen. INBRAAK In de nacht van vrijdag op zaterdag j.l. werd een inbraak gepleegd in de di rectiekeet van Rijkswaterstaat bij het Stuwcomplex aan de Lekdijk. Tot de buit behoorden een waterpastoestel, een schrijfmachine, een verrekijker en enkele dozen sigaren. De politie heeft als ver moedelijke dader aangehouden de heer B uit Wijk bij Duurstede. De ontvreemde goederen werden echter niet teruggevon den. De politie stelt hiernaar een onder zoek in. PASFOTO'S Doordat de enige fotograaf in Ame rongen, de heer Felix Nobel wegens zijn leeftijd zijn zaak heeft gesloten, waren de inwoners gedurende enkele maanden voor de noodzakelijke pasfoto's voor rij bewijzen, paspoorten e.d. aangewezen op fotograven in andere plaatsen. Dat was lastig en tijdrovend. Het is daarom ver heugend dat thans weer een mogelijkheid deze onmisbare kiekjes in Amerongen te laten maken. De heer E. van Geyten- beek, drogist in de Overstraat heeft n.l. besloten ook pasfoto's te gaan maken. De bevolkingsproblemen van Nederland zouden nog wel te overwinnen zyn als het er alleen om ging een bepaald aantal mensen op een beperkt aantal vier kante kilometers samen te laten wonen. Er komt dan nog een fikse reeks pro blemen by, zoals de omschakeling van een landbouwgemeeilschap op een sterk geïndustrialiseerde samenleving en de toenemende verstedelijking. Maar ook daarvoor zyn nog wel oplossingen te vinden. Neen, de zo.rgen worden nog on eindig vergroot door de grote gevaren, welke ons leefklimaat bedreigen. Het is een heel mooi woord, maar tegelyk bedriegeiyk. Er gaat nameiyk een wereld van begrippen achter schuil, die zeer uit elkaaj- lopen, maar één ding gemeen hebben: zy hebben alle betrekking op de voor het leven van de mens essentiële zaken. Vreemd genoeg worden deze voor de mens onmisbare levensvoorwaarden meer bedreigd, naarmate onze welvaart toe neemt. Tot deze conclusie kwam onlangs de demissionaire minister van volkshuis vesting, drs. Bogaers. De meest elemen taire goederen worden steeds schaarser: lucht, water, rust en stilte, lichamelijk en geestelijk evenwicht, contact met de natuur. De eerste levensvoorwaarde is, dat de mens kan ademen. Maar in sommige dichtbewoonde en sterk geïndustrialiseer de gebieden begint zuivere lucht al een schaars artikel te worden, vertelde de bewindsman. Ons vlakke land verkeert nog in een vrij gunstige positie, maar toch zijn er ook hier al plaatsen waar de lucht vertroebeld is. De luchtverontreiniging is voor 1/3 toe te schrijven aan industriële afvalprodukten, voor 1/3 aan de kolen en olie, welke wij voor onze verwarming verstoken, en voor 1/3 aan het verkeer (uitlaatgassen). Terwijl door onze welvaart het aantal auto's almaar toeneemt, zet ook de vervuiling van onze lucht zich almaar verder door. Vrijwel hetzelfde geldt voor ons water. De behoefte aan zuiver water neemt toe door stijging van het waterverbruik per persoon en door toenemende vraag van de industrie. Maar zuiver water zelf wordt een heel schaars artikel. In Rotterdam kan men daarover meepraten. Ons land vangt door zijn ligging het afvalwater op van vrijwel alle grote fabrieken van West-Europa, daar komt dan nog het af valwater van onze eigen industrie bij. De drinkwatervoorziening, vooral voor de Randstad, zal in de toekomst grote moei lijkheden geven. De regering heeft al be cijferd, dat voorlopige maatregelen om het water te zuiveren op zo'n één miljard gulden komen. Ook ons privéleven zal steeds meer in het gedrang komen. De mens moet niet alleen, maar ook zichzelf kunnen zijn. Ergens moet hij een plekje kunnen vin den, wéar hij vrij is, vooral vrij voor de storende blikken van anderen, zei minis ter Bogaers. Maar waar moeten wij dat in de toekomst zoeken als wij in plaats van met 360 met 600 landgenoten op één vierkante kilometer zijn samengeperst? Waar zal de stilte blijven? Het straat rumoer, hinder van vliegtuigen, transis torradio's, zij zorgen voor een voortduren de geluidsstorm, welke steeds meer tot een obcessie wordt. Hoe zal het met onze gezondheid gaan? Terwijl de medische wetenschap voortdurend overwinningen boekt, blijven wij onszelf in hetzelfde Wij laten ons echter niet verlokken zywegen in te slaan, maar biyven langs het water, de oude Grift. Hoewel er geen scheepvaart meer is, bezit het water altijd een zekere leven digheid, een tinteling van licht en kleur in de beweeglijkheid van de waterspiegel. Ik moet, gaande langs de Grift, vaak denken aan een spotzieke strofe van de Vlaamse dichter Richard Minne, een der dichters van 't Fonteintje, waarin hij de draak steekt met de veelbezongen Leie, een strofe, die ik dan zo vrij ben te va riëren als volgt: De Grifte en lijkt ons maar een landelijk rivierken, een wandelende streep, en wat traag water toe, met aan lederen draai een waaiend popu- llerken, een half-verdronken ponte, een schilder en een koe. Vervang de pont door een roeiboot of een fuik, de schilder door een visser of een jongen, die kikkerlarven zoekt en ge ziet de Grift vóór U. Het enige brugje, dat gespaard bleef, spiegelt zich in het glinsterende water. Dat brugje is geen kwakel (meer), geen trapjesbrugje. Talloze kwakels kromden enige tientallen jaren geleden nog hun ruggen als boze katten over de Grift, zo dat de punters of drieplanken met turf of hooi geladen doorvaart hadden. Omstreeks 1600 lagen links al huisjes en boerderijen waar de Pallandse, Huemense en Valckenaerse venen aan het water reikten. Waar de Meentdijk naar links 4 Paadje langs de Grift. „Het huisje aan de sloot" Lente aan de Grebbeweg. 't Is stil aan Het Verlaat. Er staat maar een enke- kele auto geparkeerd. De ochtendzon kleurt de schilferstammen van de jonge platanen en wekt op het pleinachtige straatje een sfeer van lentever wachting, nog versterkt door de carillonklanken van de nabije horlogerie. Een uitgekozen plekje lijkt mij Het Verlaat voor gezellig vertier in ca feetjes met terrasjes onder kleurige zonnescher men. Dat nooit iemand het plan opperde daar een café te stichten, is verwonderlijk. Het Verlaat doet mij wel eens denken aan een verlaten beschaduwd vergeten pleintje in Parijs. Wie gevoelig is voor stemming en sfeer, voor dat, wat de Fransen noe men ,,rien que les heures" zal het beamen. Waar de uren trager zijn De commissie voor de verzorging van de chronisch zieken en invaliden, die al tweemaal een fyne vakantie voor deze mensens heeft georganiseerd, maakte deze week haar plannen bekend voor de a.s. vakantie. Voor dit jaar is een vakantieweek voor de chronisch zieken en invaliden gepland in de week van 10 tot 17 juni a.s. De twee voorgaande jaren waren de patiënten te gast in de camping De Thymse Berg in Rhenen, maar er was daar wel eens te weinig ruimte reden waa.rom men thans heeft uitgezien naar een andere vakantieplaats. Kruis. Tijdens de vakantieweek zullen enkele Veenendaalse koren en korpsen een bezoek brengen ter afwisseling. Hiertoe wordt al onderhandeld met het Ritmeester Mannenkoor en de Chr. Muziekclub Weerklank. Het kan niet anders of ook deze va kantieweek moet weer slagen, waar door in het leven van hen, die aan huis gebonden zijn, een korte periode van verpozing wordt gebracht. Wan neer men denkt dat een familielid voor uitzending in aanmerking komt kan men dit nog steeds doorgeven aan de secretaris, de heer J. van Hardeveld Rzn., Bergweg 38, tel. 2232, dan zal het zeker bekeken worden. NUTSBIBLIOTHEEK Aangezien het Dorpshuis op Goede Vrijdag gesloten moet zijn, kan de uit lening van boeken op vrijdag 16 april geen doorgang vinden. In plaats daarvan zal de bibliotheek voor uitlening geopend zijn op donderdag 15 april a.s. op de gewone tijden, dus van 16-17.30 uur en van 19-20.30 uur. Vergadering Nederlands Bijbelgenootschap De afdeling Amerongen van het Ne derlands Bijbelgenootschap hield onlangs haar gebruikelijke jaarvergadering onder voorzitterschap van de weleerwaarde heer Ds. L. Zwaan. Uit het jaarverslag van de secretaris penningmeester bleek, dat de Amerongse afdeling zich nog steeds in een gezonde groei mag verheugen. Het aantal leden en begunstigers bedraagt momenteel 314 tegen 290 een jaar geleden. Mede aan het feit, dat er ter gelegen heid van het 150-jarig bestaan in diverse kerken koliekten zijn gehouden zijn de inkomsten bestegen met f 322, De bibliothecaresse van het genootschap, mej. S. J. Scholte zou echter graag wat meer Bijbels verkopen om op deze manier de inkomsten van het genootschap te verhogen. Ook doet het comité een beroep op enkele dames of heren collectanten vanaf 16 jaar, die men nog nodig heeft voor de te houden collecte van volgen de week. Men kan zich hiervoor op geven bij de commissieleden: A. Mid delhoven, Groen van Prinstererstraat 11, J. Slotboom, Sav. Lohmanstraat 10 en J. van Hardeveld, Bergweg 38. Verhuur garages In de gehouden raadsvergadering van 23 oktober 1964 besloot de gemeenteraad om f 15.000,beschikbaar te stellen voor het bouwen van een zestal garages aan de Oranjelaan. Veel auto's staan langs de straten ge parkeerd en op deze manier zal er, hoe wel in zeer geringe mate aan deze over last tegemoet gekomen kunnen worden door een aantal van deze wagens in ga rages onder te kunnen brengen. De huur van de garages bedragt f 19,50 per maand per garage. Momenteel is het zo, dat er reeds enkele aanvragen zijn binnengekomen. Inwoners van deze gemeente, die be langstelling hebben voor een dergelijke garage kunnen hun verzoek schriftelijk indienen bij het college van burgemeester en wethouders. Over enige weken zal dan door dit college worden bezien in hoe verre aan de verzoeken kan worden vol daan. Zeer binnenkort zal de bouw van de betreffende garages gaan beginnen. INENTING In afwijking van de vorige be richten betreffende de herinenting voor Polio, tetanus en difterie wordt mede gedeeld, dat deze herinenting niet zal worden gehouden op de vrijdagen 9 en 16 april a.s. doch op dinsdag 13 april a.s. en wel in het Groene Kruisgebouw aan de Kon. Wilhelminaweg. Voor de bewoners van Overberg zal de herinenting worden gehouden op donder dag, 15 april in de dokterskamer van het Kamp Overberg. De ouders van de te herinenten kin- Bovendien is het in Otterlo wat rus tiger, want het is toch zo dat de men sen in alle stilte en rust van hun va kantie dienen te genieten. Teneinde dit alles te kunnen verwezenlijken doet het comité een dringend beroep op de Veenendaalse bevolking de actie te steunen. In de week van 12-19 april zal een bijdrage worden gevraagd en ge zien Veenendaal bekend staat om haar offervaardigheid en het dit maal om zieke en invalide plaats genoten gaat, kan aan de goede opbrengst niet worden getwijfeld. Vermeld kan nog worden dat in De Blije Werelt een aantal invalidenwa gentjes aanwezig zullen zijn, die het comité welwillend mocht lenen van het „Henry Dunanthuis" van het Roode en een pracht collectie v.a f 0.78 per rol. Zandstraat 7 - Veenendaal

De Vallei | 1965 | | pagina 5