FOTO FOCUS-SHOW I mi KRIMPVRIJE EN STRIJKVRIJE TAFELLAKENS OCCASIONS FA. H0GEND00RN Prachtige sortering taarten en gebak met paasdecor UERSTEEG'S HULPVERKOPERS DRUKWERK LAAT NAAR JE KIJKEN SJAALS HANDSCHOENEN TASSEN PARAPLU'S 14 Een onvergetelijk Kerstfeest I LAmODE m/nHi WÉÉ LLANA Fred. v. d. Paltshof RHENEN In „Eigen Tel. 08376-2996 IXHtlltll fy s met een uitgebreide sortering foto- en filmcamera's en foto- en film benodigdheden. Vooral ook op 't gebied van systeemcamera's (ver wisselbare optieken) is het nieuwste te zien. Gebouw" Rhenen, 's avonds geopend van 7.30 tot 11 uur op maandag en dinsdag 12 en 13 april. r NIEUWTJE IN HUISHOUDTEXTIEL 1 Renault R8 Major 1964 1 Renault R8 1964 1 Renault Dauphine 1962 2 Renault R4 de luxe 1963 1 Citroen 2 CV 1961 AUTOMOBIELBEDRIJF Voor de a.s. Feestdagen SCHOENHANDEL GEVRAAGD D. DIEPEVEEN CO. GROOT en KLEIN Drukkerij „De Gelderse Vallei" JUNIOR en SENIOR (hitdek die fUsseJmjdstijt Fa. C. Hensen en Zn. met mode tot uw dienst de leukste mode in terlenka, astralon en lambswool Heel apart en toch voordelig Markt 7 - tel. 3120 - Veenendaal Ja natuurlijk: Als je zo'n gezellig, eigen gemaakt ja ponnetje aan hebt, waarvoor, je bij JAC. VAN SCHUP- PEN de stof hebt uitgezocht, dan mogen de mensen je ge rust bewonderen. Op GORTSTRAAT 39 vindt u een grote en overzichtelijke keuze in moderne voorjaar en zomerstoffen, de een nog al mooier dan de an dere en Voor elke beurs te betalen. U weet het: Jac. van Schuppen maakt het iedere klant naar de zin! MRNUFflCTUREN W BEDDENaLEDIKRNTEN VEENENDAAL GORTSTR.39 TELEF. 2321 Dameshebt u met de Pasen ook graag een mooie hoed? Het was december 1944. Vanuit de werkplaats hoorde men een ontzagwekkend, aanzwellend motorgedx-eun. Terzelfder tijd loeiden de sirenes. Luchtalarm! Snel werden de gevangenen naar hun cellen gebracht, drie-hoog. De Duitse bazen rennen de trappen weer af en zoeken een veilig heenkomen in de grote schuil kelder onder de gevangenis. Toen begon het lieve leventje. Diepeveen vertelt ervan: „We waren nog maar even in de cel of een verschrikkelijk geloei brak los. We rilden allen van angst. Onvoorstelbaar dreunden de explosies. Konden we de cel maar uit, maar het slot was omgedraaid. We waren overgeleverd aan, ja, waaraanPlotseling golfde de vloer onder ons. We werden wel een meter omhoog geworpen, van de luchtdruk. Toen wisten we het, de gevangenis was geraakt. De volgende lading was voor onze afdeling. In onze angst kropen we met z'n drieën achter een kussen. Alsof daar bescherming te vinden was. We hoorden de bommen vallen en exploderen. Het zweet brak ons uit. Onophoude lijk baden we. We doken ineen om de genadeslag te ontvangen. Ik dacht aan mijn vrouw en zoontje. Toen hield het lawaai op. De aanval was afgelopen. We konden het niet begrijpen, dat we nog leefden. Maar het was zo. Overigens een leven met de dood in de schoenen. Maar in ieder geval, we waren er nog De volgende dag bleek dat tachtig procent van Bochum van de aarde wegge vaagd was. De gevangenis op de Willemsplatz, waar Diepeveen aanvankelijk ondergebracht zou worden, lag geheel plat. Geen gevangene en geen bewaker had er het leven afgebracht. Toen rees er toch een danktoon voor dit voorzie nig bestel. En zo naderde Kerstfeest 1944. Een week daarvoor kwam Henk Habets weer naar Diepeveen en vroeg of hij er prijs op stelde van hem een brief te ontvan gen, met een eigen gemaakte Kerstmeditatie. „Heel graag zelfsantwoordde Diepeveen. De volgende dag kieeg Diepeveen hem. „Je moet hem niet openmaken voor het Kerstfeest. Op de eerste Kerstdag als je opstaat, moet je hem lezen", adviseerde Henk. Diepeveen beloofde het en ver stopte de brief onder zijn kleren. Ziezo, dit was het eerste Kerstgeschenk en het deed hem naar de Kerst verlangen. Maar er kwam nóg een Kerstgeschenk. In de cel naast hem zat een Duitser zijn straf uit. Op een keer kreeg deze bezoek van zijn vrouw. Zij smokkelde een halve sigaar de gevangenis in en gaf die aan haar man, als Kerstge schenk. De Duitser verdeelde het stuk sigaar in porties van plm. één centimeter en verdeelde die pruimpjes onder zijn naaste medegevangenen. Diepeveen kreeg ook zo'n mopje. Hij was er echt blij mee. Hij verstopte het onder zijn strozak tot de eerste Kerstdag. Weer een punt dus, om naar de Kerst uit te zien. Alle goede dingen bestaan uit drie en zo kwam er nog iets. Op de binnenplaats van de gevangenis, bij de schoenenloods lag een stapel witte kool. Bestemd voor de bewakers. Het stoute plan rees, om een kool te stelen en te verdelen onder de schoenmakers. Het was een gevaarlijke onderneming. Maar ze waagden het toch. Een paar arbeiders hielden de wacht meester even aan de praat en toen liep iemand naar de kool en jatte er één weg. Gauw in een zak ermee en daar een stapel zolen en hakken overheen. Ziezo, dat was gelukt! In triomf werd de zak naar de afdeling gebracht. Toen de baas weg was, werd de kool verdeeld. Ieder kreeg een blad of een steel. Wat een rijkdom! Diepeveen had ook een lekker steeltje met nog een stukje blad eraan. Voorzichtig verstopte hij. het eveneens onder de stro zak. Wat zou het een mooi Kerstfeest worden ■H- Twee vrije dagen, wat een weelde! Al vroeg was Diepeveen wakker. Eerbiedig opende hij de enveloppe waar de brief van Henk in zat. Met een stompje potlood had Henk vier kantjes vol geschreven. En hoe keurig! Zo mooi had Diepeveen nog nooit kunnen schrijven. Toen begon hij te lezen. Gretig. Hongerig naar de eeuwenoude heilsboodschap. O, wat kon die Henk mooi schrijven. Er boven stond: Kerstmis 1944. Beste vriend en lotgenoot. En dan volgde een uitgebreid en stichte lijk schrijven. Een klein gedeelte van de ze brief, die Diepeveen altijd nog be waard heeft en nog in prima cónditie ver keert volgt nu: „Een Zaligmaker is ons heden geboren. Door Adams zondeval had het mensdom zich vrijwillig van God verwijderd en daarom gaan we nu nog gebukt onder de last van onze schuld. Daarom moeten wij boete doen, maar wij zijn zelf niet in staat door al onze boe te deze schuld goed te maken. God heeft echter medelijden met het mensdom en heeft Zijn volk bij monde van de profeet Jesaja, de Messias, de Zaligmaker, be loofd. Deze, Die ons van de schuld komt, bevrijden, is ons heden geboren. Door Hem na te volgen, Zijn geboden te onder houden, in Hem te geloven, zullen we zalig en verlost worden. Glorie aan God in de Hoge. Luisteren wij naar Christus woorden, dan legt Hij in onze ziel ook de vrede en de genade die we nodig hebben om alle situaties, ellende, leed en droef heid te overwinnen. Als dit Kerstfeest voor ons een volkomen verandering en bekering van ons leven teweegbrengt, dan is voor ons de Zaligmaker index-daad ge boren Henk Habets besluit zjjn brief ten slotte met: „Ziehier, beste vriend, enkele gedachten over het Kerstfeest. Zo mogen je helpen deze dagen in de goede stemming door te brengen. Nog maals: Een zalig Kerstfeest! Je vriend, Henk Habets. Bochum, december 1944 Wel drie, vier keer las Diepeveen deze brief. Wat werd hij erdoor gesticht. Bui ten lag een dikke dam sneeuw. Hij denkt aan thuis. Zou er in Veenendaal ook zo veel sneeuw liggen En dan opeensgebonk van deuren, gestamp van laarzen, geschreeuw en ge snauw. De deur van zijn kamertje wordt opengeworpen. Vliegensvlug stopt Diepe veen de brief onder zijn hemd. „Herauswordt er gebruld. „Cel- inspection Diepeveen krimpt in elkaar van schrik. In zijn nachthemd wordt hij tegen de muur getrapt, omdat hij nog in bed lag. Nóg een trap! Nu wordt zijn krib overhoop gehaald en daar vinden de schreeuwlelijken het koolblad en het stukje tabak. Brullend komen ze op Diepeveen af. Ze maken hem uit voor dief en nemen de „gestolen goederen" in beslag. Ze vra gen hem waar hij de lekkernijen vandaan gehaald heeft. Maar Diepeveen geeft geen asem. Als hij de Duitser in de cel naast hem, er aanluist, is de man er al te gloei end bij. Liever bijt hij zijn tong af. De inspecteurs vex-trekken weer, nadat ze Diepeveen bedreigd hebben met vier we ken bunkerstraf. Zo, dat is dus wel om in de goede Kerst stemming te komen Later wordt Diepeveen er weer over verhoord en weer wordt hij gedreigd met de bunker. Een nameloze angst overvalt hem. Bunkerstraf staat gelijk aan dood straf. De bunker is een hol in een twee meter dikke muur. Er zit een dikke deur voor. Het is er volkomen duister. Er is geen tafel in, geen stoel en geen bed. In het donker moet men de hele dag moe derziel alleen, rechtop staan, 's Nachts wordt een plank schuin tegen de muur gezet waar men op kan gaan liggen, zon der kleren. Zowel de dag als de nacht zijn een verschrikking. De tyd komt niet om en verwarming is er niet. Het menu bestaat uit: 's morgens een dun sneetje rogge brood en 's avonds dito. Meer niet. Als men na vier weken nog leeft, is men een geraamte. Toch heeft de heer Diepeveen van dit dreigement nooit meer iets gehoord. Won derlijk genoeg. Begin februari krijgt Diepeveen weer last van zijn knie en gaat weer de zie kenbarak in. Dezelfde Belgische dokter behandelt hem. Weken gaan voorbij. De zesentwintigste februari zit zijn straftijd erop. Zouden ze hem werkelijk vrij laten? De spanning stijgt, naarmate de zesen twintigste nadert. Een Nederlandse fabriek heeft een tafellaken uitgebracht dat niet krimpt, zich gemakkelijk laat was sen, niet gestreken behoeft te wor den en, zelfs na herhaald gebruik, mooi glad blijft liggen. Tafellakens strijken is niet eenvou dig. Zelfs als het perfekt gestreken is, is het onvermijdelijk dat het er na enkele dagen enigszins gekreukt uitziet. En laten we dan maar zwij gen over moeilijk uit te wassen vlekken of over de teleurstelling van het krimpen. Een gewoon ont- bijtlaken van 130 x 160 cm krimpt bij de eerste wasbeurt nu eenmaal tot ongeveer 122 x 148 cm. Het zal niet de eerste keer zijn, dat een huis vrouw moest ontdekken dat haar nieuwe tafellaken de tafel niet meer helemaal bedekte. Het is een euvel dat gemakkelijk vergeten wordt bij het kopen. Omdat de meeste Nederlandse huisvrouwen veel waarde hechten aan een goed gedekte tafel, is het voor de fabrikanten eigenlijk een erezaak geworden om de „tafella kenproblemen" voor altijd uit de wereld te helpen. Ze hebben hun chemische en technische staven aan het werk gezet met de opdracht niet eerder te rusten voordat alle moei lijkheden in één keer zouden zijn opgelost. Opmerking van een fabri kant: „In een tijd dat er foto's van de achterkant van de maan kunnen worden gemaakt, is het toch te dol om huisvrouwen te laten otteren met tafellakens die kreuken, krimpen en hardnekkig vlekken behouden". De eerste fabrikant - Stork-Meije- rink NV (Seahorse) te Hengelo - is nu met de oplossing op de proppen gekomen en binnen korte tijd zullen meerderen volgen. Deze katoe nen tafellakens krimpen niet, laten zich gemakkelijk wassen en kunnen hardnekkige vlekken niet meer vast houden. Ze mogen desnoods worden ge kookt, behoeven niet te worden gestre ken, maar zijn ook bestand tegen een gloeiende strijkbout. Deze tafellakens liggen mooi glad, ook na herhaald ge bruik, ook na vele (gemakkelijke) was beurten. De prijs voor deze krimpvrije, strijk vrije en vlekken werende tafellakens ligt één tot anderhalve gulden hoger dan voor een gewoon katoenen tafella ken, maar daarmee koopt de huisvrouw zich dan ook vrij van veel rompslomp en irritatie. Het nieuwe tafellaken verschijnt in vele dessins. Sommige er van zijn ook geschikt om de tafel juist voor en na de maaltijd te sieren. Er is, bijvoorbeeld, een schotse ruit in rood en groen met helder witte bloemfiguren. Tafellaken met zes vingerdoekjes van het merk „Seahorse". Het is van zwaj-e katoen en door een speciale finish krimpvrjj gemaakt. Daardoor behoeft het ook niet te worden gestreken. De kleuren zyn helrood en donkergroen. Maten van dit kreuk- en krimpvrije, zelf strijkende en vlekkenwerende laken zijn 130 x 160 cm. De prijs is f 18,50 Tafellaken van „Nicolientje". Er horen vier vingerdoekjes bij. Maat van het laken: 130 x 160 cm. Het dessin heet „Noblesse", verkrijgbaar in rose, bleu en geel. Voor een prijs van f 14,90 wordt er nog een cadeauverpakking om ge daan ook. Eindelijk breekt die dag aan. 's Mor gens om zeven uur wordt hij al van bed gehaald. Het gaat de goede kant uit, denkt Diepeveen. Hij wordt naar het po litiebureau gebracht en dan ziet hij on- dex-weg, dat praktisch geheel Bochum plat ligt. Ongekend. Op het politiebureau werd van hem een foto gemaakt en moeten ze een vin gerafdruk hebben. Diepeveen stikt bijna van de spanning. Mag hij nu naar huis, of niet? En dan opeens zegt een agent tot hem: „Sie sind frei! Sie darfen nach Hause!" Diepeveen kan wel juichen. Eindelijk vrij! Maartoen werd hem nog een piete peuterige vraag gesteld. Volgende week: Expressie en Impressie. Official Renault dealer voor Veenendaal en omgeving Nieuweweg 212 - Tel. 08385-2454 echt iets aparts. Opgemaakte chocolade eieren. Paasmandjes met kip, netjes met eitjes. Alles eigen werk. Voor de Paasdagen brengen wij iets bij zonders in PAASBROOD gevuld met ro zijnen en amandelpers, geglaceerd met fon dant en bestrooid met kristalsuiker, echt voor uw feestdis. Diverse soorten PUDDING - IJSTAARTEN ENZ. WEEKRECLAME Hazelnoot Frou Frou 250 gram f 1,50 Rumcake, per stuk f 2,10 Slagroomtruffels 200 gram f 1,20 Enthousiast roept iedereen ha gebak van DIJKSTRA Bij beschikking der Arrondissements-Recht- bank te Arnhem d.d. 1 april 1965 is het faillis sement van H. Bolderman, Achterkerkstraat 51 te Veenendaal, opgeheven. De curator, Mr. W. den Houting, Hoofdstraat 22, Veenendaal. Op elegante leest geschoeid., schoenen van Hoofdstraat 54-56. Tel. 2167, Veenendaal voor de afdeling HERENCONFECTIE Julianastraat 28, Tel. 2837, Veenendaal VOOR OP MODERNE SPITSE LEEST Model 32270 maat 32-35 f 16.90 36-3?.. 18.90 40 - 43.. 20.90 Talmastraat 3 Veenendaal - Tel. 3783 1 Uw wnfspec iaalx a ak Dan slaagt u het voordeligste b\j „LA MODE". Zeer groot is onze sortering. Komt u eens kyken? Ook voor is dit uw uitgesproken adres HET SPECIALE DAMESMODEHUIS Hoofdstraat 108 Tel. 3324 naast drog. Tak Veenendaal

De Vallei | 1965 | | pagina 8