Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Bouwcommissie gereformeerde kerk heeft plannen voor bouw nieuwe kerk in Engelenburg Expositie oorlogsjaren Wordt oude kerk aan Vaartbrug afgebroken? Agenda Burgemeester Platteel ontstak vuur in kachel en heropende met deze ceremonie het herbouwde hotel „De Klomp" Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg O verberg De Haar Ede Kade Maanderbunrt Ederveen Renswoude Scherpenzeel Nieuws uit de omgeving Grote streek- activiteiten van CJBTB en CPM B. en W. antwoordden raadslid Ester over leegstaande flatwoning OVERBERG ACHTERBERG AMERONGEN RENSWOUDE MULDER 39e JAARGANG DINSDAG 13 APRIL 1965 Nr. 29 H^airHo en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal TeL 0 8385-2022 (2 HJnen) - Giro 563427 Kedaktle: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kannen ook worden opgegeven bö de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 5,— Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Naar wij vernemen is op de laatstgehouden ledenvergadering van de gereformeerde kerk door de bouwcommissie een plan ont vouwd dat beoogt de voorgenomen restauratie van het oude kerkgebouw aan de Kerkewijk niet uit te voeren, maar eertijds een nieuwe kerk te gaan bouwen in het complex De Engelenburg. De oude kerk zou dan worden afgebroken en naar verluidt zouden onderhandelingen met de gemeente zijn geopend over de ruil van de grond in de Engelenburg. PLAN Zoals bekend had de bouwcommissie reeds vergevorderde plannen het in terieur van de gereformeerde kerk grondig te vernieuwen, maar zoals bo ven omschreven zijn die plannen geheel gewijzigd. Het schijnt, althans zo ver nemen wij uit de kring van de ge reformeerde kerk, in de bedoeling te liggen het oude gebouw aan de Ker kewijk aan de gemeente Veenendaal te verkopen met de grond erbij, zodat de gemeente kan beschikken over een zeer gunstig gelegen stuk grond, waar door men dan de bestaande, niet zo rooskleurige verkeerssituatie ter plaat se, kan verbeteren. De gereformeerde kerk zou, volgens de verkregen inlich tingen, de beschikking krijgen over het terrein, waar vroeger al eens een nieuw zwembad was gepland gelegen honderd meter westelijk van de in aan bouw zijnde Brouwersburg. Op deze plaats zou dan de nieuwe gereformeerde kerk verrijzen. Pastorieën De oude pastorie aan de Kerkewijk zal dan voorshands worden gebruikt als vergaderruimte, terwijl de predi kant Ds. D. van Enk dan zal ver huizen naar het pand Stationssingel 14. Voor de beroepen, nieuwe predi kant Ds. J. Ytsma uit Rotterdam heeft de gereformeerde kerk het oog laten vallen op de reeds gebouwde dubbele woning aan het Boompjesgoed in de Engelenburg. De bovengeschetste plannen bevin den zich nog in een aanvangsstadium. Stadium de vertegenwoordigers van de gerefor meerde bouwcommissie met de betrok ken overheidsinstanties. De berichten over de beide nieuwe gereformeerde Er is nog niets concreets bekend, maar pastorieën kunnen evenwel als vast- wel wordt druk onderhandeld tussen staand worden beschouwd. Dit terrein nabij De Brouwersburg wordt genoemd als plaats, waar de nieuwe Geref. kerk zal verrijzen. Het oude kerkgebouw van de Gerej. Kerk dat waarschijnlijk uit het dorps beeld zal verdwijnen. EDE. In Ede zal op Tweede Paasdag weer een groot Paasvuur worden ontstoken, zoals al jaren traditie is. Allerlei brand baar materiaal wordt in de dagen voor Pasen aangedragen om het vuur zo hoog mogelijk te laten oplaaien. Ook op andere plaatsen in de gemeente Ede zullen de Paasvuren worden ontstoken. ZEIST. In Zeist werd vorige week een nieuwe aula, tevens gymnastiek- en toneelzaal bij het openbaar Lyceum Schoonoord in gebruik genomen. De nieuwe aula, biedt samen1 met het bal kon, plaats aan 450 personen. naast de Apotheek Tel. 3184 Hoofdstr. BI Veenendaal Het bestuur van het streekverband „De Vallei" (v.h. Ring kring z.w. Veluwe van de C.J.B.T.B. en C.P.M.) heeft een wed- strijdcommissie benoemd die op haar beurt besloot om op 12 mei a.s. een wed strijddag te houden op het Advendo-ter- rein te Ederveen, by slecht weer even tueel in het Marktgebouw. Er zullen verschillende wedstrijden wor den gehouden, zoals rund- varkens en pluimveebeoordeling, trekkerbehendig- heidswedstrijden, touwtrekken, voetbal, kruiwagenrace enz. Tevens zal er een wedstrijd in het mel ken worden georganiseerd. Om 6 uur 's- avonds zullen alle deelnemers genieten van een bord erwtensoep, waarna in de avonduren een culturele avond wordt ge houden in gebouw Rehoboth in Renswou de. Hier zal het toneelgezelschap „Klim op" uit Rheden een toneelstuk opvoeren. De sportcommissie bestaat uit 23 leden, terwijl de heer v. d. Brake, provinciaal secretaris benoemd werd tot technisch ad viseur van de commissie. Men vergadert weer op 20 april a.s. in cafetaria „Zonne hof" aan de Klomp. De verschillende af delingen Veenendaal, Ede, Lunteren, Ben- nekom, Barneveld zullen ieder een onder deel van het programma op zich nemen. Zo zal Veenendaal zich belasten met het klaarmaken van de gezamenlijke maaltijd. Naar aanleiding van onlangs gestelde vragen door het gemeenteraadslid de heer L. R. A. Ester (AR) betreffende het feit dat de flatwoning Schrij verspark 117 II reeds ongeveer een jaar leegstaat, antwoordden b. en w. dat de vraag bevestigend moet worden beantwoord. Ook het college acht dit met het raadslid een ongewenste situatie. Men tracht altijd al het geruime tijd leegstaan van woningen te voorkomen. De onderhavige flatwoning is er een van een c&mplex, waarvoor werk gevers een depotstorting hebben gedaan, waartegenover zij het recht ver krijgen gedurende 10 jaar de huurders aan te wijzen. Aan de woning in het Schrijverspark was door de werkgever een be paalde bestemming gegeven namelijk voor een aan te trekken func tionaris. Achteraf bleek dit niet op korte termijn realiseerbaar. Maar, naar b. en w. thans vernamen is een kracht benoemd, zodat verwacht kan worden dat op korte termijn de woonruimte-vergunning kan worden afgegeven. Met de directies van verschillende bedrijven heeft het gemeentebestuur regelmatig contact, waarbij tevoren door het college verschillende voor waarden worden gesteld t.a.v. toekomstige huurders. B. en w. achten hot niet verantwoord meer bepalingen te stellen, opdat de bedrijven niet werden afgeschrikt om op deze wijze mede te helpen aan een op lossing voor het huisvestingsprobleem van hun personeel. Wel zal de thans opgedane ervaring het college ervan weerhouden toe te staan dat een woning gedurende geruime tijd ter beschikking blijft voor een nog aan te trekken personeelslid. Hotel „De Klomp" werd zaterdagmid dag onder zeer grote belangstelling weer heropend. Paaszangsamenkomst in Schrijverspark Op Eerste Paasdag om 8 uur zal weer een openlucht Paaszangdienst gehouden worden. De samenkomst is georganiseerd door de Geref. Evangelisatiecommissie, het Open Deurwerk en het Leger des> Heils. Was het in voorgaande jaren ge bruikelijk deze dienst te houden op het Slot. de Bruïneplein, thans heeft men als plaats van samenkomst het Schrijverspark gekozen, in de nabijheid van de Revius- flat. VERGADERING C.P.B. Op woensdagavond a.s. wordt een ver gadering gehouden door de afd. O ver berg van de C.P.B. in de School met de Bijbel. De heer J. C. van Oeveren zal een inleiding houden over de nieuwe staat Israël en een en ander met dia's toelich- ten. Auto moest uitwijken voor kind, wagen totaal vernield Zaterdagmiddag gebeurde op de Cu- neraweg ter hoogte van De Dikkenberg een auto-ongeluk doordat een kind plotseling de weg overstak. De jeugdige bestuurder van een juist passerende auto, de 18-jarige In 't Veld uit Herewaarden, week scherp uit, maar kwam in de berm terecht, waar de au to kantelde en driemaal over de kop sloeg. De bestuurder liep vrij ernstig hoofdletsel op en een paar gebroken ribben. Hij was echter nog in staat om te voet het Julianaziekenhuis te berei ken. Zaterdagavond nog kon de heer In 't V. per ziekenauto naar zijn woon plaats worden vervoerd. De auto werd totaal vernield. In de meidagen van 1960 toen we het feit herdachten dat Nederland 15 jaren vry was, hield de heer M. J. van Prattenburg te Amerongen een kleine tentoonstelling van voorwerpen e.d. op de oorlog- en bezettingstijd betrekking hebbend. De heer van Prattenburg is een verwoed verzamelaar van alles wat met die tjjd te maken heeft. Hjj werd bij deze tentoonstelling geassis teerd door de heer Ko Eyffius. Toen in het najaar van 1964 bekend werd dat aan de bevrijdingsdag 1965 bijzondere aandacht besteed zou worden, besloten beide heren pogingen in het werk te stellen een meer uitgebreide expositie te organiseren. Men begon met contact op te nemen met de burgemeester. Deze was al direct enthousiast over dit plan. Hg zegde alle medewerking toe. Het gemeentebestuur stelde de raadzaal voor de expositie beschikbaar. Eind januari j.l. werd vervolgens contact opgenomen met het oorlogsmuseum in Overloon. Ook daar was de medewerking uitstekend. Reeds begin februari werden een 169 dingen uit het Oorlogsmuseum naar Amerongen gebracht. Inmiddels werd er voor deze tentoon stelling een comité gevormd. De heren Prattenburg en Eyffius verkregen de me dewerking van de heer G. L. Kroeze die als technicus zijn hulp zal verlenen, ter wijn eveneens toetrad de heer W. H. M. Sabel. De heer Sabel heeft een uitgebreide collectie documentatie uit de jaren van 1935 tot 1945. Hieronder bevinden zich een groot aantal geluidsfragmenten met de stemmen van o.a. von Hindenburg, Kon. Wilhelmina, Hitier enz. De heer Sabel hield enkele jaren geleden voor het Nut een lezing over dit onderwerp. Het ligt in de bedoeling de leerlingen der lagere scholen in klasse-verband rond te leiden. Met behulp van de geluidsban den zal een terugblik mogelijk zijn over het hele verloop van de gebeurtenissen. De tentoonstelling wordt gehouden van 31 april tot 6 mei. Het comité doet een ernstig beroep op de burgery om zoveel mogelyk voorwerpen, papieren enz. beschikbaar te stellen. Alles wat op deze tyd betrekking heeft kan in teressant zyn. De dingen die men afstaat worden se rieus geregistreerd en na afloop van de tentoonstelling aan de eigenaar terug ge geven. Ondertussen werden reeds zeer interessante voorwerpen ontvangen. Zo zullen er o.a. te zien zijn de foto's van de bevrijdingsdag en het bevrijdingsfeest, voorts vele voorwerpen, documentatie enz. Er is een geheime radio, verborgen in een boek, een granaathuls waarmede de Duitsers vanuit Calais de Engelse kust bestookten, met een middellijn van maar liefst 35 cm. De comitéleden getroosten zich geweldig veel moeite en tijd om de tentoonstelling tot een succes te maken. Er wordt naar gestreefd een zo volledig mogelijk over- Collecte bcjaardentocht 1965 AMERONGEN-OVERBERG Door het comité „Autotocht bejaarden Amerongen" wordt alweer geruime tyd gewerkt aan de tocht voor de bejaarden, die elk jaar weer opnieuw door de ge hele bevolking aan de bejaarden wordt aangeboden. Door het gemeentebestuur is aan het comité vergunning verleend om een huis- aan huiscollecte te houden van 12 april a.s. tot en met 24 april, dit t.b.v. de boven genoemde tocht. In deze 14 dagen wordt er dus weer een beroep gedaan op de onmisbare medewer king en steun van de bevolking en het comité hoopt van harte dat men evenals voorgaande jaren weer ruim in de beurs zal tasten opdat de bejaarden ook in 1965 dankzij de medewerking van de bewoners van Amerongen en Overberg weer een onvergetelijke dag kan worden aange boden. zicht te geven. Alles wat tot dit doel kan bijdragen is welkom. Voor de jongeren die deze tijd niet hebben meegemaakt kan deze tentoonstelling van groot bolang zijn. De ouderen zullen door het zien van vele dingen opnieuw worden verplaatst naar deze afschuwelijke jaren. Het initiatief van het comité verdient de warme belangstelling en medewerking van de gehele burgerij. EERSTE PRIJS VOOR KAPPER Op de dezer dagen te Utrecht gehouden scholenwedstrijd voor herenkappers heeft de heer van Doleweerd Jr. de eerste prijs behaald in de afdeling voor patroons. Chr. Hist, jaarvergadering De jaarvergadering van de Chr. Hist. Kiesvereniging vorige week dinsdag, is 'n succes geworden. De opkomst was be vredigend. Een schaduwzijde was de af wezigheid van de voorzitter, de heer K. G. Tiel, door een auto-ongeval van een paar weken geleden, van de pen- ningmeesteresse, mej. C. A. Ploeg en enkele anderen, door ziekte en een sterfgeval. De secretaris, de heer J. Brinkman, leidde de vergadering, nadat hij die met een kort welkomstwoord had ge opend. Hij bracht zijn jaarverslag uit over 1964 en ook dat van de penning- meesteresse, beiden werden goedge keurd. De aftredende bestuursleden, mej. C. A. Ploeg en de heer J. C. van Oeveren werden met algemene stem men herkozen. Door het aansteken van een platte buiskachel in het herbouwde hotel „De Klomp", heropende burgemeester Dr. P. J. Platteel zaterdagmiddag het in december vorig jaar gedeeltelijk door brand verwoeste hotelbedryf. Zeer toepasselijk sprak de burge meester bij het verrichten van de ceremoniële handeling de woorden: „Want het vuur moet blijven branden in een goed restaurant". De burgemeester memoreerde in zijn toespraak het feit dat hij hier, op de grens van zijn gemeente, werd opgewacht tijdens zijn inhuldiging in december 1962. Hij bevond zich dus op bekende grond, want op deze plek begon hij zijn taak als bur gemeester van Ede. Ook wees de burge meester erop dat hij in de brandnacht op 3 december getuige was van de blussings- werkzaamheden en dat hij daarbij de eigenaar, de heer Hupkes Jr., aantrof, zwartgeblakerd gezicht en struikelend over brandslangen. Dankzij krachtig in grijpen ook van de brandweren was de brand snel bedwongen, aldus de burge meester. Het eerste waar de heer Hupkes over sprak was over de heropening van zijn zaak. Hij had pech, maar verloor geen moment zijn zelfvertrouwen. Over dit hotel „De Klomp" een zeer oud bedrijf is de laatste maanden zeer veel gesproken en geèchreven en hierom wilde de bur gemeester maar geen blik in de historie werpen, die door al die geschriften ge noegzaam bekend raakte. Burgemeester Platteel was van oordeel dat hotel „De Klomp" uitmunt door een eigen sfeer en dat de gastvrijheid altijd primair werd geacht. Dit hotel heeft niet alleen een commerciële opzet maar er wordt ge poogd de gasten zoveel mogelijk comfort en culinaire vreugde te schenken en daarom ben ik verheugd deze zaak te mo gen heropenen, zo besloot burgemeester Platteel zijn toespraak, waarna hij over ging tot het aansteken van de antieke kachel, met welke ceremonie het her bouwde hotel opnieuw in bedrijf werd gesteld. Banden Hierna sprak de heer Ant. de Ruiter, wethouder der gemeente Veenendaal en voorzitter van de winkeliersvereniging. De heer de Ruiter gaf te kennen dat hij zich niet op eigen grondgebied bevond, maar wilde wel verklaren dat er veel banden zijn die De Klomp met Veenen daal verbinden. De fam. Hupkes ging op school in Veenendaal, is gelieerd aan Vecnendaalse families en meermalen was de heer de Ruiter met de leden van de schietvereniging „De Kade", waarvan hij thans nog Ere-voorzitter is, gezellig bij een geweest in hotel „De Klomp". Spre ker hoopte dat het bedrijf verder mocht floreren wat gezien de opleiding van de jonge hoteleigenaar ook kan worden ver wacht. De heer Kelderman, die de restauratie had verzorgd, gewaagde van de bloeiende historie van hotel „De Klomp" en ge- geloofdc dat de 10e april 1965 in de an nalen zal worden bijgeschreven als de zoveelste belangrijke datum in de ge schiedenis van hotel „De Klomp". Hij dankte ook de onderaannemers, de firma's Hoeflaken, Diepeveen, Hiensch en van Harn, voor het goede werk dat ver richt werd. Namens de bouwonderneming bood de heer Kelderman een schilderstuk aan, waarop de historie van het hotel was afgebeeld. De 80-jarige heer Hupkes, nestor van de familie bood aan de jonge eigenaar een bloemstuk aan, vergezeld van enkele har telijke woorden. Hierna richtte de heer Hupkes jr. zich tot de genodigden. Hij dankte allereerst zijn ouders, die hem in deze moeilijke maanden met raad en daad bijstonden, waarbij hij hen een bloemstuk offreerde. Het hotel „De Klomp" is uit zyn as verrezen, aldus de heer Hupkes, maar het einddoel is nog niet bereikt. Er zyn al weer plannen voor verdere uitbreiding van de zalencapaciteit en de hotelaccomodatie, zo kondigde de eigenaar aan. Hij dankte de overheid, de aannemers en allen die meegewerkt hebben het hotel nog voor Pasen te kunnen heropenen. Hij hoopte dat de relaties met Veenendaal bestendigd zouden blijven, maar voelde zich ook nauw verbonden met Ede. Hij bood daarom burgemeester Platteel een zilveren sigarenaansteker aan, waarop de burgemeester snedig antwoordde: „Hiermee kunnen we alweer vuur ma ken". De genodigden maakten tenslotte een rondgang door het hotel, waarbij op viel dat speciaal de nieuwe keuken cp moderne wijze werd ingericht, compleet met een nieuwe oven, kooktoestellen en andere keukenmaterialen. Reeds zondag bleken vele toeristen opgemerkt te heb ben dat hotel „De Klomp' de poorten had geopend, want het was er een gezellige drukte. GEMEENTELIJKE DIENSTEN GESLOTEN Op vrijdag 30 april zullen de Ge meentelijke Diensten van Renswoude allen gesloten zijn. De stukken betreffende de algemene vergadering der CHU, te houden in Zwolle op 23 en 24 april, werden toe vertrouwd aan de afgevaardigden, die' gemachtigd werden naar bevinding van zaken te handelen. Na een gezellige pauze was het woord aan de leden van het forum, dat vijf vragen te behandelen kreeg. Deze vra gen betroffen gemeentebelangen en kregen daardoor de volle aandacht van het forum en van de andere aanwe zigen, die met veel belangstelling de afwikkeling van de problemen volgden. De restauratie van de Utrechtse straatweg, het aanzien van de wacht huisjes met het aangrenzend terrein, de Gemeenteraadsverkiezing in 1966, de ontsiering hier en daar van ons mooie dorp, het contact tussen de kiezers en de door deze gekozen raadsleden, het waren allen onderwerpen, die de volle aandacht hadden en dus de tongen in beweging brachten. Gevolg: een late sluiting der ge slaagde vergadering en een uitzwermen naar huis van een gezelschap, dat in de volgende dagen familie en vrienden wat heeft te vertellen. SPREEKUUR GEMEENTEARCHITECT Het spreekuur van de Gem. archi tect zal i.p.v. Goedevrijd.ag 16 en Ko ninginnedag 30 april worden gehouden op donderdag 15 en 29 april van 2 to 3 uur 's middags. VEENENDAAL Woensdag 14 april: OCB-gebouw 2.30 uur: Bejaardenmiddag. Le zing met dia's over blinden. Donderdag 15 april: Paaswijdings- avond voor bejaarden in gebouw Eltheto. Aanvang half acht. OVERBERG Woensdag 14 april: Vergadering CPB in School met de Bijbel, aan vang half acht. RENSWOUDE Woensdag 14 april: Vergadering BVL in „De Hof". Spreker de heer Koekoek, 2e Kamerlid. Woensdag 14 april: Vergadering NCVB. Lezing door de heer H. G. v. d. Giesen en vertoning kleu renfilm over Suriname. EDERVEEN Dinsdag 13 april: Vergadering Groe ne Kruis, in café Marktzicht. 1922.1962 Assurantiekantoor Elg. R. R. MULDER Makelaar In Assurantiën Kerkewijk 167 - Veenendaal verZEKERen is ZEKERheid VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN (1e en 2e) FINANCIERINGEN auto's, motoren, enz. Telefoon 08385-3000

De Vallei | 1965 | | pagina 1