Modekleding Autorijschool „Rekord" redaktie- assistent 4-pers. bungalow-tent VEENENDAAL arrfifts droop Nieuwe pastorie in Renswoude waarschijnlijk in augustus gereed Feike Asma: Kerk is geen conservatorium voor muziek RHENEN Paas-appel '65 baby, peuter en kleuter hjobtjlette e.e.g. INRICHTING Oude pastorie Kerkbezoek Schenking Oecumene VOOR DE ECHTE KINDERMODE VOOR 'T VOORJAAR WACHT OP U Stoeisterke pakjes Charmante jurkjes Leuke overgooiers Schattige jasjes Jack's Wilt u prettig slagen, stel dan niet uit, maar kom eens passen De grootste mode-collectie voor baby- kleuter en peu ter vindt u bij BEL 3510 OCCASIONS „RENSWOUDE" Ik hen blij voor u en voor mij... een volautomatische kaptein mobylette! REIN VEENENDAAL Van Wijk 4 a 5 kamerwoning koopt bij onze adverteerders Eén collecte per dienst Ook de kerkeraad van de Chr. Geref. kerk Hoofdstraat te Veenen- daal heeft besloten om in het ver volg slechts één collecte per kerk dienst te houden. Hierdoor kan vol gens de betreffende kerkeraad meer blijk worden gegeven van de offer zin van de gemeente en bovendien bevordert het ene offer de rust tij dens de godsdienstoefeningen en be spaart het tijd. verlenen van hulp in de noodzake lijke kosten van het bestaan. En daarom, schrijft de kerkeraad, zullen wij ook alles in het werk stellen wat mogelijk is om in deze onze roeping te verstaan. Wij zullen er bij de leden der kerk op blijven aandringen zich in geval van ma teriële nood tot de diakenen van hun kerk te wenden om hulp. Deze hulpbehoevenden hebben recht op steun, krachtens een recht hen door God daarop gegeven. Kerkelijke barmhartigheid staat niet tegenover recht, maar is gefundeerd in het recht. De kerkeraad zal daarom zijn taak niet overdragen aan de burgerlijke gemeente en verder de gedragslijn van geheimhouding van de namen der ondersteunde broeders en zus ters blijven handhaven. Een witte raaf onder de standpunten, maar voorwaar geen goedkope! Het zij zo „Zou jij dominee willen worden?" vraagt een jongetje aan z'n vriend je. „Ik niet", antwoordde het vriend je, „Jij wel dan?" „Ik wel" zegt het jongetje, „dan kun je zelf amen zeggen." Haagsch Kerkblad Ledenvergadering vereniging „Sola Fide" Hoewel Sola Fide te Veenendaal thans officieel is geïnstitueerd als buitengewone wijkgemeente in wor ding van de Hervormde Kerk be staat ook nog altijd de Hervormde evangelisatievereniging Sola Fide. Deze vereniging heeft voor dinsdag 27 april zijn ledenvergadering uit geschreven. Op de agenda staan verschillende verslagen en bestuursverkiezing. Af tredend zijn de heren D. de Gooijer, J. H. van Schuppen en S. Tigche- laar. De heer De Gooijer is als voor zitter herkiesbaar. Voor de beide andere plaatsen zijn als nummers één kandidaat gesteld de heren W. Koenders en J. Buddingh, Kanaal- weg. Het bestuur acht het gewenst de nieuwe bestuursleden zoveel moge lijk te kiezen uit zittinghebbende kerkeraadsleden om zodoende tot een goede samenwerking tussen kerkeraad en bestuur te komen. In dien mogelijk zullen vijf ouderlin gen-kerkvoogd het dagelijks bestuur vormen. Ook de gebouwen zijn eigendom van de vereniging. Daarom zal de ledenvergadering goedkeuring moe ten verlenen om deze te verhuren aan de kerkvoogdij. Intree ds. J. Ytsma De nieuwe predikant van de Ge ref. kerk te Veenendaal zal op 11 juli a.s. afscheid nemen van zijn huidige gemeente, Rotterdam-Kra lingen. Na zijn vakantie, die hij hier hoopt door te brengen, treedt hij op 29 augustus a.s. in zijn ambt te Veenendaal. De bevestiging van ds. Ytsma zal 's morgens plaatsvinden in de Petra- kerk door ds. J. Overduin. Intrede doet ds. Ytsma in twee diensten: om half vijf in de oude Geref. kerk en om zeven uur in de Petrakerk. Het gezin van ds. Ytsma zal de pastorie aan het Boompjesgoed nr. 39 betrekken. Ds. D. van Enk ver huist binnen korte tijd naar Sta tionssingel 14. Openluchtsamenzang met Pasen De interkerkelijke commissie en het Leger des Heils, beiden te Vee nendaal, hebben voor eerste Paas dag op het programma staan: een openluchtsamenkomst om 8 uur 's morgens bij de vijver in het Schrij verspark met veel zang en sluiting door ds. G. C. Vijzelaar en een sa menkomst in het woonwagenkamp om 12 uur. Radiokerkdienst vanuit Veenendaal De morgendienst op de tweede Paasdag in de Chr. Geref. Pniël- kerk in de Hoofdstraat te Veenen daal zal door de N.C.R.V.-radio worden uitgezonden. Voorganger is ds. J. Keuning. De dienst begint om tien uur. Kerk laat de gemeente er niet voor opdraaien Wij meenden allerwege bij de ker kelijke overheden stille vreugde te hebben bespeurd na de inwerking treding van de algemene bijstands wet. Immers, de kerkelijke kassen werden hiermee voor een deel ont last en er is geld vrijgekomen voor andere diaconale zaken. Een ander geluid heeft evenwel de kerkeraad van de Geref. kerk (vrijgemaakt) te Rijnsburg laten ho ren. Deze kerkeraad heeft naar aan leiding van een schrijven van b. en w. geantwoord, dat, hoewel volgens de algemene bijstandswet de over heid nu verplicht is tot het ver lenen van financiële bijstand in de noodzakelijke kosten van het be staan, de kerkeraad op grond van Gods Woord toch van oordeel is, dat de kerk ten opzichte van haar leden de eerste taak heeft bij het Schoonheidscommissie gaf richtlijnen voor exterieur De Kerkvoogdij van de Hervormde Kerk van Renswoude hoopt dat de aanne mers in augustus a.s. de nieuwe pastorie aan de Kerkstraat kunnen opleveren. De nieuwe predikantswoning zal geheel overeenstemmen met het bouwtype van de koepelkerk zulks naar het voorschrift van de schoonheidscommissie. Naast de nieuwe pastorie zal een ruime parkeergelegenheid worden geschapen, omdat het voor de kerkbezoekers momenteel zeer moeilijk is hun vervoermiddel te stallen. De pastorie, die totaal bijna 100.000 gulden gaat kosten, is bijzonder ruim ingericht. Een nieuwigheidje is dat de studeerkamer van de predikant is aan gebouwd en zich feitelijk niet onder het dak van de eigenlijke pastorie be vindt. Men had aanvankelijk een an der model gekozen, maar dat werd la ter weer verworpen. Behalve een aangebouwde garage zal ook een terrasje worden ingericht. Op de bovenverdieping komen vier slaapkamers en een badkamer. De nieuwe predikantswoning komt tot stand onder architectuur van de heer A. H. Nes uit Barneveld en wordt gebouwd door de plaatselijke aanne mers J. Vermeer en gebr. Valkenburg. De grond was in bezit van de diaconie, gebleven en dat is de basis waarop de bouwplannen werden gesmeed. De president-kerkvoogd is nog bijzonder dankbaar voor hetgeen deze adellijke familie niet alleen in materiële zin, maar ook anderszins voor de her vormde kerk heeft gedaan. Uiteinde lijk waren het de voorvaderen van deze familie die de kerk Protestants hebben gemaakt. Doordat de heren van Renswoude zuinig met de finan ciën omsprongen kon er wat worden overgespaard. Pas in 1923 werd onder leiding van wijlen Ds. Jongebreur uit Veenendaal de gemeente losgemaakt van de familie Taets van Amerongen en nadien heeft Renswoude haar dank baarheid betoond door in de kerk een gedenkplaat met toepasselijke tekst aan te brengen. De oude pastorie aan de Dorpsstraat, die 65 jaar oud is, werd verkocht aan een constructiewerker, die hierin zijn bedrijf zal gaan uitoefenen. De woning bracht nog f 55.000,— op. Dit gevoegd bij. het overgehouden bedrag van 30 mille uit bovengenoemde schenking, maakt samen meer dan driekwart van het benodigde voor de nieuwe pas torie uit, zodat de gemeente van Rens woude niet al te zeer in de zorgen zal komen. Het kerkbezoek kon volgens de pre sident-kerkvoogd wel beter zijn. De gemeente verdubbelde de laatste 30 jaar in ledental, maar de kerk is nog lang niet te klein. De oorzaken zijn, althans volgens de heer Wolfswinkel, velerlei. Zo is de drang van bovenaf, van het kasteel, verdwenen. Vroeger waren veel kerkleden huurboer van de baron en er werd dan wel op ge let dat men een trouwe kerkbezoeker was. Daarenboven kunnen veel boe ren, door gebrek aan personeel, de beide diensten niet bezoeken, omdat het vee ook op zondag gevoederd en gemolken moet worden. Derde reden is de vestiging van vele zgn. import gezinnen, die of buitenkerkelijk zijn of een andere modaliteit aanhangen (Renswoude is een Geref. Bondsge- meente). Zo kan het gebeuren dat een zeker aantal leden van de Hervormde Kerk zondags naar Amerongen of Veenendaal trekt, waar men dan een kerkdienst bezoekt, afgestemd op eigen modaliteit (de confessionele). Al met al kon de heer Wolfswinkel helaas geen optimistische geluiden la ten horen wat het zondagse kerkbe zoek betreft. Ook in de collecten is dat merkbaar. Bovendien houdt men in Renswoude nog vast aan de tradi tionele pasmunt, die in de collectezak wordt gedeponeerd, terwijl het een tijd van guldens, tientjes en hoger ge- i w i Voor e r e Ook de overbekende Haagse kerkorganist Feike Asma heeft zijn visie los gelaten op de nieuwe Gereformeerde gezangenbundel. Hij heeft er geen goed woord voor in „Het Orgelblad", waarvan hijzelf hoofdredacteur is. Voorop stelt Asma, dat hij hoewel lidmaat van de Hervormde- en organist in de Lutherse kerk, van huis uit Gereformeerd is en nog altijd „Gerefor meerd" denkt. maar ging voor de symbolische prijs van f 1,in handen van de kerkvoog dij over. Alle vertrekken zullen van centrale verwarming worden voorzien. De bundel noemt hij een mengel moes van psalm-, gezang- en lied melodieën. Hoe te oordelen, aldus de schrijver, over deze bundel, die eigenlijk niet veel anders is dan een samenraapsel van wat de Hervorm den in 1938 en de Luthersen in 1955 voor hun eredienst verzameld heb ben. Zijn bezwaren gelden beslist niet de liederen als Ere zij God of Stille nacht. In kerkmuzikaal opzicht mo gen deze liederen volgens liturgi sche commissies „gevaarlijk" zijn, nog veel gevaarlijker acht hij het om de kerkelijke gemeenschap te willen beroven van geestelijke lied teksten en melodieën, waarmee zij van jongsaf is opgevoed en ver trouwd geraakt. Zolang nog altijd miljoenen men sen op aarde met Kerstmis het Stil le nacht willen zingen en duizenden in Nederland op Jezus' geboorte feest het Ere zij God willen aan heffen lijkt het slechts billijk en verstandig dat liturgische groepen zich bij deze gewoonte maar neer leggen in plaats van er een muzi kale oorlog om te voeren. Waarom, zegt Asma ergens an ders, al dat onzinnig en nodeloos gepruts aan vertrouwde melodieën? We weten wel, dat onze tijd met zijn moderne begrippen steeds meer teruggrijpt - ook wat de kerkelijke melodieën betreft - op het oorspron kelijke. Maar de melodieën van de gezangen zijn door de eeuwen heen met hun tijd meegegroeid en ge- De president-kerkvoogd, de heer A. P. Wolfswinkel, verklaarde dat de ge meente vroeger een schenking kreeg van de familie Taets van Amerongen. Hiervan was nog 30.000 gulden over- worden zoals ze thans bekend en geliefd zijn. Muziekcommissies en musicologen willen dit proces niet erkennen en begrijpen schijnbaar nog steeds niet, dat de kerk nu ^eenmaal geen con servatorium voor muziek kan zijn. Nog altijd zijn ze er niet van door drongen, dat gemeentezang met kunst niets gemeen heeft. Massale kerkzang pretendeert geen geschool de koorzang maar wel stoerheid. Maar juist aan die stoerheid man keert het in onze kerken van van daag. Al dat gevijl van de laatste jaren aan onze kerkliederen is dan toch maar ten koste gegaan van de ge meentezang zelf, ontdaan als hij reeds is van zijn ruige kracht en vleugellam geworden door bemoei enissen van in de historie vorsende ijverige en ij dele commissies. worden is. Ook de uitgaven van de kerk bewegen zich in opwaartse lijn en het gaat nog hard ook volgens de heer Wolfswinkel. Ondanks berichten van even voor Kerstmis alsof de verhoudingen tussen de Hervormde en de Gereformeerde Kerk haperden, kon de president-kerk voogd meedelen dat er sprake is van een zekere toenadering. Men is zelfs voornemens op Tweede Paasdag een gemeenschappelijke kerk dienst te houden in de Hervormde Kerk, waarin zowel de Herv. predikant Ds. L. v. d. Peut als de Geref. pre dikant Ds. Slingenberg zullen voor gaan. Op deze weg zou de heer Wolfs winkel willen voortgaan. Hij is ver heugd dat de uitnodiging voor deze gezamenlijke dienst is uitgegaan van zijn eigen kerkeraad, de Hervormde. Renswoude verandert, de jeugd ver andert en wil de kerk midden in het leven blijven staan dan zal men de ontwikkelingen op de voet moeten volgen. Zo niet, dan ziet de toekomst er niet alleen in Renswoude, maar overal in ons van oudsher toch chris telijk Nederland donker uit, zo besluit de heer Wolfswinkel ons korte gesprek. Eerste Paasdag, dus op zondag 18 april a.s. wordt er voor de derde keer in het bestaan van de jeugdkerk Rhenen een Paasappel gehouden. Evenals vorig jaar wordt dit gedaan in samenwerking met de zondagsschool. Het appel begint 's ochtends om 8 uur en wordt gehouden in de Cunerakerk. Dit is feitelijk wel een vroeg tijdstip maar de vorige appèls hebben bewezen dat door dit vroege uur een heel aparte sfeer in de kerk hangt. Iedere keer kwam men met een enigszins onbehaaglijk gevoel de kerk binnen, om na afloop voldaan weer naar huis te gaan, omdat men door die sfeer heel intens het Paasfeest beleefd had. Aan de dienst van dit jaar werken de „Telefore Stars" uit Voorthuizen mee. Het zijn zes meisjes, die zichzelf op gitaar en ukelele begeleiden, enigszins onbekende, maar daarom niet minder mooie holland- se geestelijke (in dit geval Paas-) liederen zingen. Ook de heer Hees uit Veenendaal zal weer present zijn met zijn trompet. De dienst zal worden geleid door de heer J. Q. Bouwman, jeugdwerkleider fcn catecheet. Men hoopt dat jong en oud in grote getale aan dit Paas-appèl zal deelnemen en dat de grote Cunerakerk te klein zal zijn. Panne Na met zijn.auto tegen een telefoon paal te zijn gereden heeft in het Fran se stadje Coulommiers een man van 30 jaar geprobeerd zelfmoord te plegen door zich een kogel door het hoofd te schieten. Hij overleed niet maar zal levenslang verlamd blijven. De gara gehouder, die de schade aan de auto had opgenomen, had hem nog afge raden zo iets dwaas te doen. Het heeft niet geholpen. L. HEIJ HOOFDSTRAAT FRANS HALSLAAN BEZINT EER GE BEGINT EN U LEST MET PLEZIER BIJ G. LEPPERS Valleistraat 69 Veenendaal Tevens verhuur van OPELS REKORD - VAUXHALL VICTOR NSU PRINZ 1000 - NSU PRINZ 4 V.W. SAMBA BUSJES Uitsluitend nieuw materiaal 1 Peugeot, type 404, met schuifdak en radio, le eigenaar. 1 Opel Rekord, type 1700, 1959/1960, 4-deurs, 2-kleurig. 2 Opeis Rekord, type 1500, 1959, 2-kleurig. 1 Opel Rekord, type 1500, 1958, met roldak, 2-kleurig. 1 VW Karmann Ghia, 1957, met schuifdak, schijnwerpers en diverse accesoires. 1 VW de Luxe, 1961/1962, met 30 pk-motor, nieuw gespoten. 1 VW de Luxe, 1958, met roldak, nieuw gespoten 1 VW de Luxe, 1958, nieuw gespoten. 1 VW Samba-bus 1960. 1 VW Samba-bus 1961. Beide bussen zijn voorzien van 30 pk ruilmo- tor en zijn prima geschikt voor aannemers of wegenbouwers. Ingeruild: 1 VW de Luxe, 1956, zeer mooi en mechanisch 100%. 1 VW 1954 nieuw gespoten. Alle wagens vanaf 1960 worden onder garantie verkocht, financiering moge lijk. SERVICE STATION Dorpsstraat 112, Renswoude Tel. 08387-254. dat een Mobylette nauwelijks of geen onder houd vraagt. Zo'n model E.E.G.? Daar hebt u geen omkijken naar. U hebt wel de lusten, maar niet de lasten van niet-trappen-comfort! Dat demonstreer ik u graag! Want ik sta er helemaal achter! 369,- Gortstraat 1 Tel. 2456 Veenendaal Betaling in overleg. NIEUWSBLAD VRAAGT met ambitie voor de journalistiek. Brieven onder letter L. bureau van dit blad. Deze vlotte pump maakte Anita speciaal voor U. Met slanke onverslijtbare 7 cm hak. Bij ons verkrijg baar in wit en zwart. f 19.90 Om zo mee weg te lopen Is dit charmante Anita schoentje. Uitgevoerd in doorgevlochten nylon dessin. Bij ons verkrijg baar met moderne onverslijtbare 5 of 7 cm hak. In de kleuren zwart, f 19.90 HEEFT^ SCHOEN VOOR^SEIZOEN BOXTEL - EINDHOVEN OSS -^VEENENDAAL Hoofdstraat 110 CURSUS: TAXATEUR/ MAKELAAR Vanaf heden staat inschrij ving open voor de mon delinge cursus: Taxateur/ Makelaar in onr. goederen; één cursus-avond per week (maandag's) te Velp (G.). Beperkte deelname moge lijk: in '64 slaagden ca 85% van onze examen kandida ten. Opgaaf en inl.: Op leidingsschool O.T.E.M. Dir.: F. Zijlstra en M. Zijl- stra-Garsen, Beekhuizen- seweg 28, Velp (G.) Te koop aangeboden een pracht als nieuw, 14 dagen gebruikt. GARAGE Pr. Brnhardlaan 22, Veenendaal, tel. 08385-3029 TE KOOP GEVRAAGD in Veenendaal of om liggende gemeenten. Brieven met prijsopgaaf onder nr. 3856 a. h. bur. van dit blad.

De Vallei | 1965 | | pagina 6