Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken 11 TI Nieuwe papierverwerkende industrie in Veenendaal Opening volgende maand Agenda JAARVERGADERING GROENE KRUIS HAD VROEGTIJDIG EINDE DE VALLEI MeesterMeyer per I juni met pensioen Bestuur trad af EDERVEEN OVERBERG Een niet alledaagse SCHERPENZEEL Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Vcengndaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel WIST U Programma's voor Koninginnedag en Bevrijdingsdag bekend gebeurtenis DAMES s 39c JAARGANG VRIJDAG 23 APRIL 1965 Nr. 32 Bedaküe en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal TeL 0 8385-2022 (2 UJnen) - Giro 563427 Bedaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kannen ook worden opgegeven bJJ de agentschappen van*,De Vallei" lu plaatsen van verschoning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprjjzcn op aanvraag Minimum per advertentie 5, Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent In de loop van de volgende maand zal Kimberley-Clark Holland N.V. een nieuwe fabriek in gebruik nemen op het Industrieterrein te Veenendaal. Het ligt in de bedoeling dat de onder neming naast de fabricage van tissues in de nieuwe fabriek, welke een vloeroppervlak heeft van 2700 m2, in de toekomst de produktie ter hand zal nemen van een hele reeks van nieuwe produkten. Daaronder bevinden zich papierprodukten voor ziekenhuizen, laboratoria en scho len. Een aantal ziekenhuizen in Nederland gebruikt reeds papierprodukten zoals het Rotter damse Dijkzigt, waar men het textiel geheel door papier heeft vervangen. Voor- en zij-aanzicht van het nieuwe bedrijf van Kimberley Clark dat in mei a.s. zal worden geopend. De fabrieks hal heeft een vloeroppervlak van 2700 m! en is gebouwd op het Indus trieterrein in Veenendaal. VESTIGING Deze vestiging van de Amerikaanse Kimberley-Clark Corporation is mede tot-^and gekomen als gevolg van een steeds stijgende vraag naar tissues in Nederland. Zo steeg hier de omzet van dit produkt over de laatste twee jaar met bijna 100% en men verwacht voor de komende jaren een nog sterkere stij ging. Van de West-Europese landen spant Groot-Brittannië wat de omzet betreft de kroon. De Kimberley-Clark Corporation werd opgericht in 1900 door pioniers als Kimberley, Clark, Babcock en Shuttock. Na jarenlange proefnemin gen ontwikkelden zij een nieuw soort papier, donsachtig zacht en toch sterk. Dit was de geboorte van de celstof, die steeds meer verbeterd en verfijnd werd en waaruit zich tenslotte het huidige produkt ontwikkelde. Tengevolge van de toenemende vraag naar dergelijke celstofprodukten zijn er vestigingen gekomen in Canada, Australië, Zuid-Afrika, Frankrijk, Duitsland en in het Midden- en Verre Oosten. In totaal beschikt Kimberley Clark over 50 fabrieken en heeft zij 21.000 werknemers. Hoe groot het aan tal werknemers in Veenendaal zal wor den kon nog niet worden medegedeeld. Leiding Tot directeur van de nieuwe vesti ging in Veenendaal is benoemd de heer F. A. Walterscheid, tot voor kort mar keting manager voor Noord-Europa voor het bedrijf van Kimberley Clark. Produktie manager wordt de heer J. Snijders, die sinds 1959 deel uitmaakt van de organisatie en tot voor zijn be noeming in Nederland werkzaam was Wandeltocht om Breekveldtbeker Op zaterdag 1 mei a.s. organiseert de wandelclub VDZ een wandeltocht die aan de Eierhal van start gaat. De afstanden bedragen 10, 15 en 25 km. Aan deze wan deltocht zijn voor alle deelnemers her inneringsmedailles verbonden^ terwijl ook groepsprijzen zullen worden uitgereikt. Het bestuur van VDZ heeft de onlangs overleden wandelpionier, de heer Breek- veldt willen eren door de beschikbaar ge stelde wisselbeker de Breekveldt wissel beker te noemen. dat Veenendaal een moderne sport school krijgt? dat vanmorgen de eerste heipaal in de grond ging? dat directeur v. d. Velde dit karwei zelf verrichtte? dat dit gebeurde aan het Eoompjes- goed? dat de vergunning vrij snel is afge komen? dat de sportschool nog dit najaar wordt geopend? als staf-funktionaris bij de interna tional division in Neenah, Wisconsin (V.S.). Administratief manager is de heer drs. K. E. Abbing en verkoopleider de heer N. J. Visser. Tezamen vormen zij de Nederlandse leiding van het ver koopkantoor, dat thans nog gevestigd is te Amsterdam, maar eveneens in Veenendaal gehuisvest zal worden. verschijnt volgende week: DINSDAG EN DONDERDAG Adverteerders en correspon denten worden vriendelijk verzocht hiermede rekening te willen houden en hun ko pij voor het donderdagnum mer uiterlijk op woensdag a.s. in te zenden. Uitg. en red. Nieuwsblad „De Vallei" POLITIENIEUWS In de nacht van dinsdag op woensdag werd opgemerkt dat op Rijksweg 12 een verkeersbord omver gereden was. Ook was de gehele berm doorwoeld. Het per soneel van het naburige benzinestation kon geen verklaring geven van de ver nielingen, maar na onderzoek bleek dat een Belgische auto met caravan tegen het bord was gereden. Donderdag deed de heer K. uit Wou denberg aangifte dat een 14-jarige jongen een steen door zijn autoruit had gegooid. De schade, ongeveer f 15,zal door de ouders moeten worden vergoed. Foto van de staffunctionarissen van het nieuwe Veenendaalse bedrijf. V.l. n.r.: de heer N. J. V'sser, verkooplei der; de heer F. A. iriiterscheid, direk- teur; de heer J. Snijders, produktie manager; en de heer drs. K. E. Abbing, administratief manager. STATIONSCHEF J. BEZEMER MET PENSIOEN Op donderdag 29 april a.s. zal de heer J. Bezemer, stationschef te Vee- nendaal-De Klomp zijn taak beëindi gen wegens zijn pensionering. In een bijeenkomst in het Ver. gebouw aan de Eikenlaan zal de heer Bezemer af scheid nemen van collega's en vrien den. De heer Bezemer, die een NS man in hart en nieren is, begon zijn taak bij de Spoorwegen in febr. 1921 als loop jongen op het station te Veghel. Een jaar later verliet hij voor enke le jaren de Ned. Spoorwegen om in de handel te gaan. Maar het bloed kroop toen al waar tiet niet gaan kon en in 1928 keerde de heer Bezemer terug. Hij werd aangesteld als stationsarbeider- rangeerder te Avenhorn, maar vertrok in 1934 naar Uden in Brabant waar hij als arbeider-telegrafist werkzaam was. Een jaar later kwam de heer Beze mer naar het station Veenendaal weer in dezelfde functie, maar werd later adjunct-commies. In 1949, toen het sta tion Veenendaal werd opgeheven ver huisde de heer Bezemer naar De Klomp, waar hij thans als stationschef werk zaam is, waarbij hij evenwel geduren de een viertal jaren n.l. van 1955-1959 als commies titulair te Deventer heeft gediend, een korte onderbreking dus. De scheidende stationschef, die 60 jaar is. heeft zelf pensioen aangevraagd omdat de verantwoordelijkheid hem wat te zwaar drukte. Overigens heeft hij nooit moeite gehad met de werk zaamheden, ook niet wanneer die in nachtelijke uren gebeurden of wanneer er dramatische momenten waren b.v. met treinongelukken, waarvan de heer Bezemer er enkele heeft meegemaakt. Hij is bij hoog en laag een gezien en gewaardeerd vriend en collega, ook al om zijn menselijk optreden. De heer Bezemer zal op het station Veenendaal- De Klomp worden opgevolgd door de heer Lammers, thans chef te Heeze in N. Brabant. V Vervulde vele functies op kerkelijk en maatschappelijk terrein De heer J. M. Meyer, bij vele honderden Veenendalers beter bekend als „meester Meyer" zal op 1 juni a.s. zijn taak als onderwijzer aan de Hervormde Prinses Beatrixschool beëindigen. De heer Meyer hoopt op 28 mei de 65-jarige leeftijd te bereiken en gaat dan van een welverdiend pensioen genieten. Sinds 1927 was de heer Meyer aan de „Boerselandse school" verbonden en heeft met zijn be kende innemendheid de schooljeugd onderwezen in de eerste beginselen, niet alleen van de rekenkunde of geschiedenis, maar hen bovenal gewezen op de noodzakelijkheid kennis te vergaren omtrent de hogere dingen. De heer Meyer, die in 1948 de acte godsdienstonderwijzer behaalde gaat zondags meermalen in vakante Hervormde gemeenten in de kerkdienst voor. De heer J. M. Meyer werd op 28 mei 1900 te Lunteren geboren als oudste zoon van een bakker. Hij moest, on danks het feit dat hij een heldere geest bezat, al vroeg vader helpen, maar kreeg toch nog de gelegenheid in de avonduren de z.g. normaallessen te volgen, eerste te Ede later in Utrecht. In 1920 slaagde de jonge kwekeling voor het onderwijzersexamen, maar moest toen direct in militaire dienst. Op 1 april 1921 begon hij zijn onder wijzersloopbaan in zijn geboorteplaats Lunteren, waar hij bleef tot 1 sept. 1927. Een groot deel van deze periode was de heer Meyer aldaar werkzaam tegelijk met het huidige hoofd van de Prinses Beatrixschool, de heer S. de Man. In 1927 volgde de heer Meyer zijn broer op als onderwijzer van de Boerse landse school, omdat deze als zende ling naar het toenmalige Ned. Indië vertrok. Nauwelijks was de nieuwe on derwijzer in Veenendaal gearriveerd of men verzocht hem het voorzitterschap op zich te nemen van de Hervormde jongelingsvereniging Prediker 12 IA. Hij heeft gedurende 25 jaar dit werk mogen doen, waarbij hij rijke zegen ontving. In 1958 gaf de heer Meyer de voor zittershamer aan een jongere kracht over. maar hij spreekt nog over het onvergetelijke afscheid dat hem toen bereid werd. Rond de oorlogsjaren was de heer Meyer ouderling van de Ned. Herv. Kerk en werd vlak na de oorlog als lid Woensdagavond j.l. belegde Het Groene Kruis haar jaarlijkse ledenvergadering in gebouw Gezondheidszorg aan de Eikenlaan. Welgeteld 34 leden, inclusief het bestuur, waren aanwezig om kennis te nemen van het wel en wee van dit belangrijke orgaan in Veenendaals gemeenschap. Nadat de voorzitter, Dr. J. A. Kets, de vergadering had geopend werden in een vlot tempo de notulen en dc diverse verslagen door de be stuursleden gebracht. Het verslag van de penningmeester zag er wat somber uit, want een tekort van f 20.000,Is dan ook geen kleinigheid. De contributie verhoging van december j.l. zal hierin voor de toekomst gedeelte lijk voorzien, doch de begroting gaf even eens een tekort van ongeveer f 16.000, aan. Men stemde voor om de ingetreden contributieverhoging dit jaar te handha ven. Na de bestuursverkiezing nam deze ver gadering een voor deze vereniging zeer ongewoon verloop. De aftredende be stuursleden mevr. Hoogenboom, penning meester S. Kroesbergen en de 2e secreta ris W. J. Schoemaker stelden zich her kiesbaar. Deze dame en heren maken reeds vele jaren deel uit van dit bestuur en hebben hun sporen verdiend. Staande de vergadering werden door de aanwe zigen drie tegenkandidaten naar voren gebracht, te weten de heren W. van de Bovenkamp, L. W. Louwers en T. de Haas. Na de verkiezing bleken laatstge noemde heren te zijn gekozen, hetgeen de voorzitter noodzaakte met het zittende bestuur in beraad te gaan. Na de vergade ring te hebben heropend deelde hij de aanwezigen mee, dat het huidige bestuur niet akkoord kon gaan met deze gang van zaken en dat het bestuur dit zag als een motie van wantrouwen. Hij vond het te kras om drie volwaardig ingewerkte Overal in hel land en dus ook in ons verschijningsgebied hebben de oranjeverenigingen zich voorbereid een programma op te stellen voor de viering van Koninginnedag en Bevrijdingsdag. Het is opvallend dat in de kleinere plaatsen men geen gelegen heid zag beide dagen met een feestprogramma te verschijnen. In Eist en Ederveen wordt op 30 april een ochtendprogramma voor de schooljeugd georganiseerd, maar daar blijft het ook bij. In deze plaatsen zijn er op 5 mei geen feestelijkheden. In andere plaatsen b.v. Renswoude en Scherpenzeel is het juist andersom en worden slechts op Bevrijdingsdag feesten georganiseerd- In Achterberg ligt het accent eveneens op Bevrijdingsdag. In Vee nendaal, Rhenen en Amerongen hebben de oranjeverenigingen zich ingespannen om beide dagen een attractief programma aan te bieden. In Veenendaal bestaat zeer veel belangstelling voor de optocht „Veenendaal 1965" op 5 mei. In Rhenen zal de 20ste herdenking van de bevrijding evenmin ongemerkt voorbijgaan en in Amerongen en Scherpenzeel heeft men een attractief feestprogramma opgesteld. Voor een uitvoerig overzicht van de feestelijkheden en de juiste tijden verwijzen wij onze lezers1 naar het 3e blad van dit nummer. bestuursleden te moeten vervangen voor drie volslagen leken op dit gebied. Hij gaf te kennen dat dit de mening was van het gehele bestuur, waardoor dit college zich genoodzaakt zag unaniem af te tre den. Uiteraard werden nog diverse vragen afgevuurd aangaande deze kwestie, doch het bestuur bleef bij de genomen beslis sing. Ook gedurende de rondvraag die daarop volgde, kon geen klaarheid in deze min of meer onverkwikkelijke aan gelegenheid worden verschaft. Voorzitter Dr. J. A. Kets sloot de ver gadering met o.a. de mededeling, dat bin nenkort bericht aan de leden zal worden gezonden en er tevens een nieuwe verga dering zal worden vastgesteld. Oppositie Naar wij nader vernemen zijn de moei lijkheden gerezen omdat men van ver schillende zijden al enige tijd heeft aan gedrongen vertegenwoordigers van de werknemersvakorganisaties in het Groene Kruis bestuur te benoemen. Vorig jaar werd de heer J. Schot, van het CNV in het bestuur gekozen. Thans blijkt dat een aantal leden wederom aan de vakorgani saties gelieerde personen in het bestuur wilden hebben en uiteindelijk werden deze kandidaten dan ook gekozen. Het bestuur kon zich met deze gang van za ken niet verenigen en trad en bloc af, omdat men er een motie van wantrouwen in zag. De leden die de oppositie voerden verklaarden evenwel dat gezien de eer der op de vergadering geuite instemming met het bestuursbeleid dit niet kan wor den beschouwd als een motie van wan trouwen. Men wil het bestuur van het Groene Kruis meer in overeenstemming brengen met de structuur en samenstelling van de Veenendaalse bevolking, omdat praktisch iedere Veenendaler lid is van de vereniging. Men wil van de zijde van het CNV, NVV en KNV een stem in het kapittel hebben. De reactie van het bestuur om dan maar direct af te treden vond men zeer merk waardig. Het afgetreden bestuur zal zich nader over de te volgen gedragslijn beraden. Voor het jaarverslag in extenso zie pag. 1 van het 2e blad in dit nummer. Ds. J. Overduin sprak vöor de N.C.V.B. afd. Veenendaal Dinsdagavond j.l. vergaderde de Ned. Christen Vrouwenbond in het OCB-ge- bouw. Als spreker was voor deze avond Ds. J. Overduin uitgenodigd. Zijn onder werk was: „Geloof en Karakter". Ds. Overduin speelde het klaar om de dames van het begin tot het eind te boeien en hen heel wat stof ter over denking mee naar huis te geven. Spr. wees op de invloed die het karakter van een mens heeft op zijn geestelijk leven, maar omgekeerd ook het geeste lijk leven invloed op het karakter. Spr. noemde het een groot gevaar, wanneer men, wat heel dikwijls gebeurt, het geestelijk leven van een ander als norm aanneemt. Op eenvoudige wijze, met heel con crete voorbeelden, maakte de spr. al len duidelijk wat het woord „karakter" eigenlijk inhoudt en betekent. Het wil eigenlijk zeggen: „wat eigen is, wat typeert". Daarna behandelde ds. Overduin ach tereenvolgens: de karakterstof (ver stand, wil en gevoel), de structuur (temperament) en de variaties. Wat soms door alleen woorden niet voor ieder helder was, werd weer door con crete voorbeelden verduidelijkt. Het volgende punt van het referaat was: „het geweten", dat de zedelijke grond slag van het karakter is. Met klem werden de aanwezigen ge wezen op hun verantwoordelijkheid. Spr. zei o.m.: „We weten allemaal wel, dat de wedergeboorte het werk van God is; daar kunnen we niets aan af of toe doen. Maar wij hebben onze ver antwoordelijkheid, die bestaat uit: ge loof en bekering." Hier ging de spr. nog even verder op in. Tot slot werd behandeld: „De gees telijke volwassenheid". Wanneer is een mens geestelijk volwassen? N.l. wanneer hij 1. zichzelf accepteert, 2. de naaste accepteert, 3. de om standigheden accepteert en boven alles 4. God accepteert. Na de pauze kwam er geen enkele vraag; alleen een opmerking uit de zaal: „Het was overweldigend mooi". Tenslotte werd er, aansluitend op het behandelde, gezongen: „Leer mij naar Uw wil te handelen" en ging ds. Over duin voor in dankgebed. VESTIGING DIERENARTS In de nieuwgebouwde woning aan de Hoofdweg nabij de kerk zal zich bin nenkort vestigen de Bennekomse die renarts Tj. Nutma. van het classicaal bestuur afgevaardigd naar de generale Synode. In 1948 vol tooide hij zijn studie voor de acte gods dienstonderwijzer in de Hervormde kerk te Leersum waar hij werd ge ëxamineerd door zijn collega bestuurs leden van de classis Wijk. Tot op heden vervult de heer Meyer nog steeds preekbeurten o.a. in de Betuwe en op de Veluwe. De scheidende onderwijzer bewoog zich ook op het maatschappelijk erf en was een aantal jaren voorzitter van de A.R. kiesvereniging „Nederland en Oranje". Stationschef Bezemer, nu nog tot 's nachts toe paraat bij z?n sein en wissel-installatie, straks genietend van een welverdiend pensioen. Afgelopen dinsdagavond plm. 6 uur z(jn er maar liefst 4 geitjes geboren, dat wil zeggen écn wit bokje en drie bruin-bont gekleurde geitjes, die allen dezelfde moe der hebben. De gelukkige en trotse eigenaar, de heer J. v. d. Zandschulp aan de Groeperweg 1, vertelde ons nog, dat dit „evenement" verleden jaar ook had plaatsgevonden. Helaas was er toen één van de geitjes doodgegaan. Deze keer is alles vlot ver lopen en de moeder kon ze alle vier te drinken geven. De heer v. d. Zandschulp is dan ook dankbaar, dat om het zo eens uit te drukken, moeder en de kinderen het goed maken. VOORJAAR 1965 Een dartelende pasgeboren vierling b(j hun geitenmoeder met de evenzo vro lijke kinderen van de fam. Zandschulp. BURGERLIJKE STAND Geboren: Alette d. v. D. Verweij en A. Geefshuizen; Mattinus z. v. J. H. E. Sterk en M. van Voorthuizen; Alexan dra L. d. v. A. Blok en J. E. de Blieck. Gehuwd: W. F. van Aalten en J. P. Boismoreau. De heer J. M. Meyer. De heer Meyer heeft in zijn veelbe wogen leven de reformatorische lijn willen volgen en ziet in de bekende hervormer Joh. Calvijn de grote leer meester van de grondslagen waarop het reformatorisch geloof rust. Overi gens distancieert de heer Meyer zich niet van de vernieuwingen, die zich ook op onderwijsgebied aftekenen. Hij gaf honderden jonge Veenenda lers les en tot zijn vreugde ontmoet hij hier en daar wel eens oud-leerlin gen, die zich die lessen nog blijken te herinneren. Na zijn pensionering hoopt de heer Meyer nog gelegenheid te vinden zijn studie te verdiepen, een bezigheid die de scheidende onderwijzer lief is, maar waarvoor hem de tijd wel eens ont brak. Hij is en blijft nog steeds pen ningmeester van de classicale zendings commissie en kreeg dezer dagen de functie van quastor van de classis Doorn toegewezen, waaraan nogal wat administratieve werkzaamheden ver bonden zijn. Hij is van oordeel dat hij zijn taak na 38 jaar aan een jongere moet overgeven. Bescheiden als de heer Meyer is wil hij niets horen over loftuitingen aan zijn adres, maar is van mening dat hij door Gods genade zo lang al deze gin gen heeft mogen doen. Toch kunnen wij ons niet aan de indruk onttrekken dat het afscheid van „meester Meyer" velen ertoe zal brengen hem de hand te drukken. Op welke wijze dit af scheid zal plaatshebben is op dit mo ment nog niet bekend. PAARDENKEURING Op de woensdagmiddag bij café Marktzicht gehouden stamboekkeuring voor paarden werden vier paarden voor de commissie gebracht, te weten: één door H. van Wessel, Utrechtseweg; één door A. Hooijer, Breeschoten; één door J. van Ginkel, Oud Willaer en één door J. v. d. Fliert, Ebbenhorst. De jury, bestaande uit de heren Slijk huizen, Dirksen, v. d. Koppel, Nieuwen- hoven en Van Dijk waren van oordeel dat alle voorgebrachte paarden goed waren voor opname in het stamboek. RAAD BIJEEN De raad der gemeente Scherpen zeel houdt op donderdag 29 april aan staande om 19.30 uur een openbare vergadering ten gemeentehuize. VEENENDAAL Maandag 26 april: Ledenvergade ring DOVO in hotel „De Koren beurs". Aanvang 8 uur. Dinsdag 27 april: Jaarvergadering Roode Kruis in geb. aan de Tuin straat. Dinsdag 27 april: Alg. ledenvergade ring VVZ in OCB-gebouw aan de Sandbrinkstraat. RENSWOUDE Maandag 26 april: Gemeentehuis: Raadsvergadering. EDERVEEN Woensdag 28 april n.m. 4 uur: Of ficiële opening nieuw Groene Kruisgebouw annex politiepost door Burg. Platteel van Ede. ELST Zaterdag 24 april: Sportlustwan- deltocht van „Rijnkanters". Start om 2 uur bij café Sportlust. 3UNC.H8NS PRISMA PONTIAC OMEöA voor betere uurwerken ■ïM.ld.UUUÜ'mïHÜ.IT i N D S 1930] Makelaars- en Assurantiekantoor] BROUWER Kanaalweg 2 - Veenendaal Telef. 08385-2918 Alle verzekeringen Financieringen Hypotheken Koop en verkoop van onroerend goed Taxaties

De Vallei | 1965 | | pagina 1