PAUK D0V0-Quick Boys ftétzakje^ Veenendaal en DOVO tegen sterke teams 1,99 atpbfe Pastoor M. Goes viert op 11 mei 25 jarig jubileum Burgerlijke stand KERKDIENSTEN Voorlichtingsavond kankerbestrijding matig bezocht Gevonden en verloren MARKTBERICHTEN Ingekomen en vertrokken SPORTPROGRAMMA GVVV kan zich veilig stellen Officiële bekendmaking DINSDAGKOOPJES Plastic kledingzakken Mixerkom Kop en schotels Doktoren- en Apothekersdiensten RITMEESTER WANDELCLUB GELIQUIDEERD Aanbieding goederen voor grote bazar Philadelphia Nieuwe directeur N.V. v. d. Kolk Negentien buitengewone wijkgemeenten Rekening en verantwoording Paascollecte een succes Naar de synode Kerkdiensten Kerktelevisie Nederlandse prot. kerkdiensten in Parijs GROOT GEZIN Inval Weer avonddiensten Geref. predikant aan rooms-katholieke universiteit EDERVEEN Officiële opening Groene kruisgebouw op 28 april RENSWOUDE Raadsvergadering gemeente Renswoude Boeiende uiteenzetting van dr. Engel Een mit mekander meer dan een ton per jaar opstrijkend forum heeft een poos je gelejen 'es een keer een avond zitten deur te brengen onder de vraag „wie draagt de zwaarste lasten in het bedrijf"? Ze bin d'r mit z'n allen niet uitgekom- men. Tot op den dag van vandaag weten ze het waarschijnlijk nog niet. Al zijn ze allemaal kop veur kop wel geneigd om te denken, dat ze zelf het zwaarste veur de rekening nemen. Je zou ok moeilijk anders kunnen verwachten van een mins. Het valt veur een hoge baas nou eenmaal niet gemakkelijk om te zeggen, dat de laagste ondergeschikte d'r meer an tilt dan hijzelf, want dan zou hij even goed kunnen zeggen: Ik kan meer verdienen mit in m'n neus te peuteren dan jij mit al je geploeter. Een vertegenwoordiger van het knechtenvolk kan het zwaarste niet an de baas laten, omdat ie dan z'n jaarlijkse eis tot loonsverhoging op losse schroeven zet. Zou een buitenstaander het dan kun nen? Ik, bevoorbeeld. Ik heb de aktieve dienst achter de rug. M'n grote taak zit er op. Ik zou dus een heel onpartijdig oordeel motten kunnen geven. Geloof mar van niet. Wel geloof ik, dat het mit die zware lasten tegenwoordig wel mee valt. We praten er meer over, dan dat we er an tillen. 's Jonge, er wurdt wat afgeleuterd. En naar ik heb horen verluijen wurdt er allerwege an mee gedaan. En het komt nog zo ver, dat we zelf gaan geloven dat het allemaal noodzakelijk is. Dat we een dag motten verpraten, veurdat we georga niseerd een karwei van een uur an kun nen pakken. Er wurdt meer tegen de woningnood angekletst, dan dat er an getimmerd en gemetseld wurdt. As er in plaats van ieder woord 'es tien stenen weggemetseld waren dan waren we meugelijk al uit de ellende gewist. Wat zijn er niet een woorden aan ons raadhuis verslingerd veurdat de eerste paal in de grond gemept wurdt. Begrijp me goed, plannen maken en bespreken is nodig. Zonder fundament kun je niet bou wen en ok geen plan uitvoeren, mar het zijn toch wel een paar uren mij mekander. En nou zal dan ankommende maandag over een week de eerste paal in de Schrij- verswijk geprikt wurden. Daar komt zelfs de Commissaris van de Koningin an te pas. En vanzelf de nodige andere autori teiten om mit het nodige gewicht te kij ken, nee, te anschouwen hoe het begin van moeder Veenendaals glazen kassie in de blubber glijdt. Natuurlijk, het is een bescheijen feeste- lijkheidje weerd, mar ik veur mijn had het toch in alle stilte deur een geschoolde man mit een vechtpetjie op laten versie ren. Dat zal wel an mijn persoonlijke smaak liggen, mar ik vind dat veul ech ter. Ik zou 'et nou 'es leuk vinden as straks de man, die de Commissaris uitgelegen heeft hoe die eerste paal vakkundig in de bojem moet, wier uitgenodigd om het raadhuis te openen. Die last zou veur hem waarschijnlijk zwaarder zijn dan veur zo'n hoge auto riteit, mar dan kregen ze ok 'es een bietjie inzicht in mekanders werk. Wout Blauwkous ELST Gevonden: studieboek; NBM-abonne- ment; gebreide herenhandschoen; zwart herenrijwiel. Aan komen lopen: zwarte hond en een bruin witte fokhond. Verloren: boomtang, portemonnee met f 30,— portemonnee met ritssluiting; re genbroek; twee bankbiljetten van f 10, en een jongensjack. SCHERPENZEEL Eiermarkt Aanvoer 1.002.000. Prijzen f 14,25 tot f 15,—. Henneeieren f 11,— tot f 14,—. Allen per 100 stuks. Handel redelijk. Biggenmarkt Aanvoer 200 stuks. Prijzen f 65,tot f 76,per stuk. Aanvoer zeugen 2. Prij zen f 350,— tot f 390,— per stuk Handel matig. VEENENDAAL Eiermarkt Aanvoer 145.000 stuks. Prijzen f 14,25 tot f 15,Henneeieren van f 12,50 tot f 14, Allen per 100 stuks. Handel vlug. Biggenmarkt Geen aanvoer. RHENEN Vertrokken: J. Krop naar Amersfoort; W. Moes met gezin naar Wormerveer; C. Capelle naar Ede; P. J. Roelandschap met gezin naar Amersfoort; J. Th. L. Wilderbeek naar Duitsland; G. H. E. Frisch naar Groesbeek; F. B. J. Bremer met gezin naar Gendringen; P. G. van Dam met gezin naar Woudenberg; P. A. Baarspul met gezin naar Renkum; G. Rainger naar Renkum; J. Ritmeester met gezin naar Renkum; F. de Bruijn naar Arnhem; H. J. Zuidveld naar Groningen. AMERONGEN Ingekomen: A. Davelaar van Meppel; J. Scheper van Groningen; G. A. Schip pers van Bunnik. Vertrokken: E. Blaauwendraat naar Apeldoorn; G. Plantinga naar Wouden berg; S. Stolte naar Wymbritseradeel. De competitie loopt op een eind. Veenendaal en VRC besluiten het seizoen, anderen hebben nog een klein aantal wedstrijden voor de boeg. GVVV maakt een lange ,reis naar Den Helder en kan zich definitief veilig stellen. DOVO speelt op het Sportpark tegen het gerenommeerde Quick Boys. Die wedstrijd tegen Quick Boys is al eens uitgesteld, maar zal dan nu zater dag doorgang vinden. De Katwijkers brengen altijd een technisch knap elf tal in het veld en zullen zaterdag bo vendien nog moeten strijden om hun laatste kansje op een kampioenstitel. A.S. ZATERDAG Terrein Sportpark Panhuis Aanvang 4.15 uur. Het ziet er naar uit dat DOVO wel alle zeilen zal moeten bijzetten om zich Quick Boys van het lijf te hou den, zeker nu voorhoedespeler Van Manen voor enkele weken is uitge schakeld. DOVO mag wel energieker spelen dan afgelopen zaterdag al wa ren de omstandigheden toen wel bij zonder slecht. In elk geval zal deze klassieker DOVO-Quick Boys velen naar het Panhuis lokken. Veenendaal ontvangt zondag de kers verse kampioen Hercules. Voor beide ploegen staat niets meer op het spel, maar gezien de reputatie van de Utrechtse kampioensploeg en hun fra giele, technische voetbal kan een goede wedstrijd worden verwacht. De sym- patieke Herculesploeg zal het verblijf in de derde klasse willen afsluiten met een overwinning op Veenendaal, wat overigens nog niet zeker is, maar wel in de lijn der verwachtingen ligt. Voor GVVV zaterdag een belangrijke sportdag. De blauw-witten kunnen het spook van de degradatie ontlopen en zich definitief in veiligheid stellen. Zelfs een gelijkspel in de uitwedstrijd tegen hekkesluiter HCSC is al vol doende om ruim te kunnen ademhalen. Bij een eventueel onverhoopt verlies wordt de toestand weer wat somberder, maar we geloven dat GVVV het zover niet zal laten komen. We herhalen: een gelijk spel in de marinestad Den Hel der is genoeg om alle zorgen van de laatste maanden van zich af te schud den. VRC besluit het seizoen met een uit wedstrijd tegen Ned Lloyd in Amster dam. Gezien de wat teleurstellende re- rultaten van de afgelopen maanden durven we geen winst voor de Racing Club te voorspellen, temeer niet om dat de thuisclub alle zeilen moet bij zetten om degradatie te ontgaan. Het Amerongse DVSA zal nog een paar puntjes moeten verzamelen. De uitwedstrijd tegen EMS in Bunnik biedt de gelegenheid minstens een ge lijk spel uit het vuur te slepen. Ook Rhenus staat er niet erg roos kleurig voor. En gevreesd moet wor den dat men ook zondag puntloos naar de Grebbestad terugkeert. Leider Voor waarts in Utrecht bestrijden lijkt ons een opgave die de krachten van de ijverige Rhenusploeg te boven gaat. In de zaterdagcompetitie is Merino's nog altijd kanshebber op de tweede promotieplaats. Zaterdag gaan de DS mannen naar Hilversum om Oranje Leeuwen te ontmoeten. Merino's moet, wil men althans nog blijven meedoen, met winst terugkomen. Het moet mo gelijk zijn want in de eerste competi tiehelft werd de ene overwinning na de andere geboekt. Bij verlies kan men de aspiraties een jaartje opbergen. Van groot belang voor de Elsterse ploeg is de wedstrijd Musketiers NSVS. Hier zien we de thuisclub een kleine overwinning behalen, waardoor men de race met Hulshorst kan voort zetten. Kulan zal met het zwakke Langbroek wel korte metten maken, al is de wed strijd niet belangrijk meer. Sportclub Rhenen zal zich op Kan dia de kaas niet van het brood laten eten door het Utrechtse PVD en een kleine zege behalen. VEENENDAAL Gemeentewerken Veenendaal WIJZIGING VUILNISAFHAALDIENST In verband met de aanstaande feest dagen wordt geen huis- en grofvuil af gehaald op: 30 april a.s. (Koninginnedag) en 5 mei a.s. (Bevrijdingsdag). De overige diensten in die weken blij ven ongewijzigd. Valleivogels ontvangt in Scherpenzeel het Veenendaalse SVP, een wedstrijd die wel eens op een gelijk spel kon uitdraaien. Tenslotte gaat de zaterdagclub van Scherpenzeel naar Utrecht en komt met volle winst terug na de strijd tegen VVOO. geef de motten geen kans en berg uw winterkleding veilig weg. Grote maat geschikt voor alle kledingstukken. De prijs kan geen bezwaar zijn want u koopt er 3 stuks voor voor veel huisvrouwen is bakken een hobby. Een mixerkom is hierbij een onmisbare hulp. 'n Grote maat met doorzichtig deksel geheel vaj? slag- vast plastic koopt u 1 A r dinsdag voor slechts 'n prima model pastel- kleurig, van de beste kwaliteit aardewerk, fabr. Maastricht. Wij kochten deze rest partij en u kunt er van profiteren, per stuk 79 ct. 3 stuks voor Alleen dinsdag 27 april Hoofdstr. 7 - Tel. 3103 - Veenendaal VEENENDAAL: Dr. J. H. Kets, Hoofd straat 26, tel. 3056. Apotheek Zuiders- ma, Hoofdstraat 53, tel. 3714. Zusters Groene Kruis: Zr. Anbeek, Parallel weg 27, tel. 2655. RHENEN: Dr. Rienstra, Herenstraat 63, tel. 2577. Apotheek Deijs alleen voor spoedgevallen. ELST, AMERONGEN, LEERSUM: Praktijken dr. Bakker, v. d. Burg, Kars, Ossendorp, Van Ommeren: Dr. Bakker te Leersum, tel. 03434-1495. EDERVEEN, DE KLOMP, RENSWOU- DE: Dr. Rademaker te Ederveen, tel. 08387-201. SCHERPENZEEL: Dr. Bakker uit Wou denberg, tel. 03498-1330. De Ritmeester Wandelclub, die vo rig jaar juni haar tweede lustrum vierde, is thans helaas opgeheven. De wandelvereniging stond al die jaren onder leiding van wijlen de heer R. Breekveld en leidde al enige tijd een zorgzaam bestaan. Maar het enthousiasme van de heer Breekveld maakte dat de vereniging op de been bleef. Na zijn overlijden in december vorig jaar ging het met de vereniging bergafwaarts. Het bleek dat slechts een minimaal aantal leden interesse toonde. Op papier waren er 20 leden, maar het merendeel was niet bij Ritmeester werkzaam. Tijdens een gehouden vergadering werd besloten dat het aantal Ritmees terleden minstens 20 moest zijn. Men besloot om propaganda te gaan maken en men zou dan over een maand weer bij elkaar komen. Deze bijeenkomst is thans ook weer gehouden, maar men kwam op geen stukken na aan het vereiste aantal. De vereniging kunst matig op de been houden heeft geen zin, zodat men besloot de wandelver eniging officieel te liquideren. Alweer een vereniging dus die het loodje heeft moeten leggen, waarschijn lijk als gevolg van het intensief tele visie kijken. Het afgetreden bestuur meent een en ander te moeten toe schrijven aan de vele verenigingen - ook bedrijfsverenigingen - die er na de oorlog werden opgericht. De goederen voor de op 1 mei a.s te houden grote bazar van Philadelphia blij ven maar steeds binnenstromen. De or ganisatoren zijn bijzonder tevreden. Zoals de zaken nu staan zal de bazar zeker slagen want de ftieest uiteenlopende be gerenswaardige artikelen zullen worden verkocht. Zij, die nog goederen voor de bazar willen inleveren kunnen dit op dinsdag 27 april a.s. doen bij de volgende adressen: Mevr. H. van Schuppen, Kerke- wijk 67 en mevrouw J. H. Evers, Patri moniumlaan 42. Alls soorten goederen zijn welkom en zullen in grote dank worden aanvaard. Tijdens de deze week gehouden verga dering van aandeelhouders van van der Kolk N.V. Veenendaal is de heer W. Koch tot algemeen directeur van de vennoot schap benoemd. Door de N.V. Nederlandse Ford Automobielfabriek is de heer Koch aangesteld als official Ford Dealer voor het rayon Veenendaal en Omstreken. Er blijken thans 19 hervormde bui tengewone wijkgemeenten (al dan niet in wording) in heel Nederland te zijn. Zoals bekend zal zijn, zijn deze ge meenten voortgekomen uit de zoge naamde noodgemeenten, die op hun beurt weer geboren zijn uit de geref. bonds, midden-orthodoxe- of vrijzin nige evangelisaties. Van de 19 buitengewone wijkgemeen ten zijn er 8 in Zuid-Holland, 5 in Gel derland, 4 in Utrecht, 1 in Groningen en ook 1 in Noord-Holland. Tien wijkgemeenten zijn nog in wording, n.l. in de gemeenten Barne- veld, Ede, Huizen, Lunteren, Nijkerk, Papendrecht, Putten, Waddinxveen, IJsselstein en Veenendaal. Dit zijn allemaal zgn. midden-orthodoxe wijk gemeenten. In Krimpen aan den IJssel en Soest is het juist andersom. Daar zijn geref. bondswijkgemeenten. Vrij zinnige buitengewone wijkgemeenten zijn in Amersfoort, Alblasserdam, Delft 's-Gravenhage en Ridderkerk. In Naaldwijk en Winschoten zijn buiten gewone wijkgemeenten gevormd van midden-orthodoxe modaliteit; de „gro te' gemeente is vrijzinnig. „Kerknieuws" weet verder nog te melden, dat „Sola Fide" te Veenendaal met twee predikanten verreweg de grootste buitengewone wijkgemeente (in wording) in Nederland is. De rekening van de Rhenense her vormde kerk vertoonde over 1964 een nadelig saldo van bijna 1500 gulden. Er kwam in dat jaar ruim 77.000 gul den binnen; er werd ruim 78.500 gul den uitgegeven. In Rhenen besloot men dit jaar de Paasinzameling voor velerlei werk van de landelijke hervormde synode op een andere leest te schoeien. Men zamelde huis-aan-huis in, in plaats van middels een kerkcollecte. Het resultaat is verbluffend. Er is, terwijl enkele wijken nog onderweg zijn, al ruim 2100 gulden binnen tegen ruim 600 gulden totaal in 1964. De particuliere synode van de gere formeerde kerken van Utrecht heeft o.a. gekozen tot afgevaardigden naar de generale synode van Middelburg/ Lunteren: Ds. D. van Enk te Veenen daal en ouderling R. van Ginkel te Scherpenzeel. De heer A. van Hunnik te Achter berg is herbenoemd tot notabel dei- hervormde gemeente aldaar. De kinderdiensten in de beide gere formeerde kerken te Veenendaal voor zien in zo'n grote behoefte, dat men heeft besloten ze voortaan ééns per veertien dagen in plaats van één keer per maand te houden. De gereformeerde kerk te Hollum op Ameland kan 's zomers het grote aantal toeristen/kerkgangers niet kwijt. Mogelijkheden tot uitbreiding van het kerkgebouyï heeft men niet en daarom besloot de Jfcctkeraad over te gaan tot aanschaffing van een televi siecamera en een geluidsinstallatie. In het bijgebouw achter de kerk zul len twee grootbeeldtelevisietoestellen worden geplaatst, terwijl de camera in de kerk een vaste plaats krijgt. Via dit gesloten circuit zullen ook de zomergasten die in de kerk geen plaatsje meer konden bemachtigen de dienst kunnen meemaken. Rond Pink steren moet de zaak klaar zijn, zodat men reeds op eerste Pinksterdag de eerste Nederlandse kerktelevisiedienst te Hollum kan beleven. „Kerknieuws" In Parijs wordt iedere zondagmorgen een Nederlandse protestantse kerk dienst gehouden, n.l. in het kerkge bouw 102 Boulevard Arago, Parijs 14. Métro Denfert-Rochereau. De dienst begint om half elf. Predikant is Ds. H. J. Winter, 24 Rue Berlioz, Sceaux (Seine), Tel. ROB 36 21, bij wie men alle gewenste inlich tingen kan krijgen. Met het oog op de komende vakan- Op 11 mei 1940, een dag na de Duitse inval in Nederland, werd pastoor M. Goes, thans te Veenendaal, tot priester gewyd in de huiskapel van de toenmalige bis schop van Utrecht Mgr. J. de Jong. Pastoor Goes viert dus binnen enkele weken zijn zilveren priesterjubileum, welk feit in de Rooms Katholieke gemeenschap te Veenendaal niet ongemerkt zal voorbijgaan. Op dinsdag 11 mei zal voor de schooljeugd en de (uitgebreide) familie van de pastoor een plechtige H. Mis worden opgedragen in de Salvatorkerk. Zondag 16 mei is er 's morgens een herdenkingsmis en 's middags zullen de parochieleden tijdens een receptie in de kleuterschool gelegenheid krygen pastoor Goes te feliciteren. Pastoor Goes is geboortig uit het Utrechtse plaatsje Kamerik bij Woer den, waar zijn vader veehouder was. Het gezin telde 5 zoons en drie doch ters. Een der broers van pastoor Goes bekleedt eveneens het priesterambt, hij is pastoor te Amersfoort. Na de lagere school volgde een studie op het klein seminarie te Culemborg, dat later werd overgeplaatst naar Apeldoorn. Tevo ren, in 1934, had de aspirant-priester dit seminarie al verlaten en liep col lege op het groot-seminarie te Drie bergen. De voorbereiding tot het priesterschap duurde 12 jaar. Het lag aanvankelijk in de bedoe ling dat de plechtige priesterwijding van de zestien studerenden aan het seminarie pas in juli 1940 zou plaats hebben, maar na de Duitse inval op 10 mei werd het seminarie door het Roode Kruis in beslag genomen. De bisschop besloot daarom de inwijding te vervroegen zodat op Pinksterzater dag in de kleine huiskapel een kleine plechtigheid plaatsvond, waarbij pas toor Goes en de 15 medestuderenden uit de hoogste klas tot priester werden gewijd. Drie weken later werd in zijn geboortedorp Kamerik een plechtige dienst gehouden nog ter ere van deze priesterwijding. Kapelaan Goes diende eerst ruim anderhalf jaar de parochie te Cabauw bij Lopik, maar vertrok in 1942 naar Ulft in de Gelderse Achter hoek. Hier maakte pastoor Goes de oor logstijd mee. Na de oorlog bleek dat hij door de ontberingen ziek was ge worden en werd van 1946-1948 ver pleegd in het sanatorium „De Klok- kenberg" te Tilburg. In 1948 was pas toor Goes in zoverre hersteld dat hij zijn herderlijk werk kon opnemen in de parochie te Heino in Overijssel. Hier duurde het verblijf maar 1 jaar want toen volgde de roeping van Lens bij Nijmegen, waar pastoor Goes van 1949 tot 1952 arbeidde. In 1952 ging hij over naar een stads- parochie van Utrecht, die in 1955 met Arnhem werd verwisseld. In januari 1960 kwam pastoor Goes naar Veenen daal. Het blijkt dus dat pastoor Goes in de afgelopen kwarteeuw verschillende standplaatsen kende. In de R.K. Kerk is dat anders geregeld dan in de Pro testantse. De bisschop stuurt een brief, waarin de nieuwe benoeming is afge kondigd. Het is al eens gebeurd dat pastoor Goes dinsdags bericht kreeg dat hij vrijdags in de nieuwe parochie tiemaanden hebben wij gemeend dit te moeten berichten. Met ingang van aanstaande zondag wordt de middagdienst in de gerefor meerde kerk van Amerongen weer ver vangen door de avonddienst. Deze be gint om half zeven. De Gereformeerde kerk te Nijmegen tracht te komen tot benoeming van een studentenpredikant aan de rooms- katholieke universiteit in deze stad. Voorlopig denkt men nog niet aan een volledige dagtaak voor de te be noemen predikant, maar de mogelijk heid wordt wel gezien dat dit werk spoedig niet meer met andere taken te combineren zal zijn. De Nijmeegse ker- keraad heeft zich tot verschillende ker kelijke instanties gewend om steun bij deze ai'beid, die men graag in septem ber aangevat wil zien. De taak van deze studentenpredikant zou deels ge tuigend moeten zijn, deels het pasto raat over niet rooms-katholieke stu denten moeten omvatten. „C.W." moest zijn. Tegenwoordig is er wat speling gelaten en krijgt een kapelaan een week voor zijn vertrek, de pastoor iets langer. Naast zijn herderlijk werk in de pa rochie Veenendaal heeft pastoor Goes bemoeienis met de verpleegden van de psychiatrische inrichting Groot- Batelaar te Luntei-en, waar hij een avond per week op bezoek is. Voorts beweegt de pastoor zich in een uitge strekte parochie, die ook delen van Renswoude, Schex-penzeel en Wouden berg omvat. In Woudenberg werd een eigen noodkerk gesticht, zodat deze pa rochie wat zelfstandiger werd. In Scherpenzeel werd tot voor kort dienst gehouden in een hotel, maar de pas toor ontving thans toestemming van het moderamen van de Gereformeerde Kerk in een bijgebouw van die kerk diensten te mogen houden. Hierbij geldt wel de bepaling dat men om half tien klaar moet zijn met de R.K. dienst, want een kwartier later be gint de gereformeerde kerkdienst. Pas toor Goes vindt dit een tendens van een steeds meer groeiende oecumene, die ook in Veenendaal merkbaar is. Jeugdgx-oepen van protestanten richt ten zich tot de pastoor om b.v. een Kerststal te lenen en deze week ont ving hij weer een verzoek om a.s. zon dagmorgen in gebouw 't Trefpunt te komen om een en ander te bespreken, waarschijnlijk weer over het jeugd- wex-k. Met andere geestelijken heeft pastoor Goes niet veel contact, maar hij is van oordeel dat ook in Veenen daal de oecumene zal doorbreken, om dat het gewoon een gevolg is van een veranderde opvatting zowel in R.K. als in Protestantse klingen. Dit besef leeft sterk bij de jeugd en als op na tionaal en internationaal terx-ein zich zekere toenaderingen aftekenen zal ook Veenendaal niet kunnen achterblijven, vindt de jubilei'ende pastoor. Hij is uitex-aard zeer verheugd dat vorig jaar de nieuwe pastorie in ge bruik kon worden genomen, zodat hij thans dichter bij de meeste parochia nen kwam te wonen. Ongetwijfeld zul len velen van de gelegenheid gebruik maken de pastoor, die zich zoals hij verklaart in Veenendaal goed thuis voelt, met zijn zilveren priesterjubi leum te feliciteren. VEENENDAAL Geboren: Koen Christiaan z.v. L. F. Twilt en T. Klomp; Geurtje d.v. G. Val kenburg en E. H. Achterberg; Ingrid Cor nelia Huberdina d.v. C. ter Haar en H. C. J. Rardt; Geertruida d.v. N. van de Bovenkamp en J. van Amerongen; Johan na Aletta d.v. J. L. van Eden en W. Bak ker; Cornelis Jan z.v. H. de Kleuver en J. Overweel; Wilco Johan z.v. T. G. Schoeman en S. W. Garritsen (geb. te Ede Gld.); Eric Gerardus z.v. T. Lende rink en W. M. Verweij (geb. te Rhenen); Ellen d.v. A. van Bruinessen en A. Hil- gers (geb. te Rhenen). Ondertrouwd: G. Henzen en J. H. van der Klift; L. C. van Ingen en E. Heiwegen; G. M. Weigraven en A. H. van de Kraats; A. Harteman en G. van den Berg; W. van den Heuvel en J. T. van den Berg. Gehuwd: M. Klumpenaar en G. Kleijer; A. G. van Beek en A. T. Hendriksen. Overleden: Dirk van Lunteren, oud 72 jaar, weduwn. van G. van Kooten; Teunis van Dijk, oud 83 jaar, weduwn. van H. Sterk. RHENEN Geboren: Eric Gerardus z.v. T. Lende rink en W. M. Verweij; Theodorus Jo hannes z.v. E. R. Geerink en F. M. G. Pe ters; Nelie d.v. A. Vijge en A. S. Nolte; Lindg d.v. A. Vijge en A. S. Nolte. Ondertrouwd: A. Kelderman en J. J. van Dam. Gehuwd: C. van Garderen en G. van de Haar. Overleden: Gerard Veldhuizen, 14 da gen; Jacob Hermanus Johannes van Har- develd, 17 jaar; Geertruida van Apeldoorn, 75 jaar, geh. gew. met H. Baars; Jan Beijer, 68 jaar, echtgen. van L. Minder hout; Bastiaan Jacobus Schalkoort, 77 jaar, echtgen. van J. H. Bogaerds. Elders geboren: te Ede: Aalbertina Hen- drika Cox-nelia d.v. G. van Donselaar en H. C. van der Cx-aats. Elders overleden: te Wageningen: Cla- sina van Manen, 89 jaar, geh. gew. met G. J. van Doorn. EDERVEEN Geboren: Maas C. z.v. D. van Voort huizen en J. van Ruler. Ondertrouwd: G. Bouw en J. Stomp- horst. AMERONGEN Geboren: Johannes Andries z.v. H. J. Wijnand en G. F. Schelfhorst. Gehuwd: D. Schreuders en D. A. Over- eem. Overleden: Lubertus Drost, 51 jaar. De officiële opening van het nieuwe Groene Kruis-gebouw annex politiepost op de hoek Hoofdweg-T. C. Hootsenstraat te Ederveen zal plaatshebben op woens dag 28 april a.s. 's middag om 4 uur. Hoogstwaarschijnlijk zal burgemeester Dr. P. J. Platteel de officiële openingsplech tigheid verrichten. Het nieuwe Groene Kruisgebouw zal 's avonds van 7 tot 9 uur voor het publiek te bezichtigen zijn. Op vrijdagavond 26 april 1965 zal de Raad der gemeente Renswoude om 8 uur in vergadering bijeenkomen. De agenda vermeldt de volgende punten: 1. Opening; 2. Notulen; 3. Ingekomen stukken; 4. Verhuur woningen Dorpsstraat 4, aan de heren E. Eskes en Barneveldse- straat 38 (het voormalige Tolhuis) aan de heer J. Pater; 5. Toekenning uitkering ineens ad. 3,5°/« aan het gemeentepersoneel over 1964; 6. Vaststelling „Salaris- en loonveror- dening 1965"; 7. Verhoging subsidie aan de Rijwielpad vereniging „U.M.O.". Verzocht is door de vereniging de reeds toegekende subsidie ad. f 263,50 met 10% te ver hogen; 8. Wijziging subsidieregeling t.b.v. het Groene Kruis en intrekking subsidie t.b.v. PUV Moeder en Kind. Voorge steld wordt een subsidie groot f 6484 te verlenen; 9. Vestiging van een zakelijk recht ten behoeve van PUEM langs de Oude Holleweg nabij de begraafplaats; 10. Verkoop woningwetwoning Taets van Amerongenweg 28. Besloten zal wor den genoemde woning aan de heer H. J. van der Meijden te verkopen voor f 14.598, 11. Wijziging jaarwedden wethouders; 12. Treffen van een gemeenschappelijke regeling Bestuursschool Utrecht; 13. Naamgeving straat. Het weggedeelte aangelegd nabij het gebouw van de Geref. Kerk, voorhands bestemd als parkeerruimte, zal met berken worden beplant. Dientengevolge zal deze weg de naam „Berkenlaan" krijgen; 14. Rondvraag; 15. Sluiting. VEENENDAAL Oudekerk: 9.30 uur ds. A. Terfouw; 5 uur dr. C. Graafland (H.D.). Julianakerk: 9.30 uur dhr. J. M. Meijer; 5 uur ds. T. Langerak (H.D.) Vredeskerk: 9 uur dr. C. Graafland; 5 uur ds. A. Vroegindeweij (H.D.). Sionskerk: 9.30 uur ds. T. Langerak; 4.30 uur ds. J. Koele van Nijkerk. Bejaardencentrum: 9.30 uur ds. P. de Jong. Veeneind: 3 uur dhr. J. van Beusekom; woensdag 28 april 7.30 uur ds. Mid delkoop van Zwolle. Dijkstraat: 2.45 uur ds. A. Vroeginde weij. Geref. Kerk, Vaartbrug: 9.30 uur ds. Hiensch van Nieuwkoop; 5 uur ds. Overduin. Geref. Petrakerk: 9.30 uur ds. Over duin; 5 uur ds. Hiensch van Nieuw koop. Chr. Geref. Bethelkerk: 9.30 en 5 uur ds. Bikker van Utrecht. Chr. Geref. Pniëlkerk: 9.30 en 5 uur ds. Keuning. Geref. Gem. in Ned., Fluitersstraat: 9.30 en 5 uur ds. Mallan. Geref. Gem. Syn.: 9.30 en 5 uur lees- dienst; donderdag 29 april 7.30 uur ds. Verhoef van Barneveld. Geref Kerk, geb. O.C.B.: 9.30 en 5 uur ds. Wielenga. Ned. Herv. Kerk, Sola Fide: 10 uur ds. Vijzelaar (bev. ambtsdragers); 5.30 uur ds. Bos. R.K. Willibordkerk: 9 en 11 uur H. Mis; 5 uur Lof. R.K. Salvatorkerk: 8 en 10 uur H. Mis; 7 uur Lof. Leger des Heils: 10 uur Bijzondere wij- dingsdienst; 4.30 uur kindersamen komst; 7.30 uur Jeugddienst. Volle Evang. Gem.: woensdag 28 april 8 uur in O.C.B. gebouw ds. K. 't Wil- lert van Rotterdam. RHENEN Ned. Herv. Kerk: 10 uur ds. Kooreman; 5 uur ds. Westra. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Vol ten. Ned. Herv. (Geref.) Evang.: 10 uur ds. J. v. Sliedrecht van Baarn; 5 uur ds. J. v. Rootselaar van Barneveld. Geref. Gem. Syn.: 10 en 5.30 uur lees- dienst; donderdag 29 april 7.30 uur ds. Schipaanboord van Amersfoort. Ned. Prot. Bond: 7 uur ds. B. Duf our van Wageningen. Oud Geref. Gem.: 10 en 5.30 uur lees- dienst; maandag 26 april 7 uur ds. v. Prooijen. Geref. Gem., Plantsoen: 10 en 5 uur leesdienst. R.K. Ged. Kerk: 8 uur Vroegmis; 10.15 uur Hoogmis; 4 uur Lof. ELST Ned. Herv. Kerk: 9.30 uur kand. J. J. van Lienden; 6 uur ds. L. v. d. Peut van Renswoude. Geref. Gem.: 9.30 en 6.30 uur lees dienst. Oud Geref. Gem.: 10 en 6 uur lees dienst. ACHTERBERG Ned. Herv. Kerk: 10 en 6.30 uur dhr. H. Schuring van Garderen. Oud. Geref. Gem.: 9.30 en 6.30 uur leesdienst; dinsdag 27 april 7 uur ds. v. Prooijen van Grafhorst. AMERONGEN Ned. Herv. Kerk: 10 en 7 uur ds. Kaastra. Lievendael: 10 uur Jeugdkapel. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. Zwaan. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur ds. J. H. Hanneman. R.K. Kerk: 8.15 en 10.15 uur H. Mis. OVERBERG Ned. Herv. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. v. Viegen. Oud Geref. Gem.: 10 en 7 uur lees dienst; vrijdag 30 april 7 uur ds. Kamp. EDERVEEN Ned. Herv. Kerk: 9.30 en 6.30 uur cand. H. A. v. d. Pol van Ede. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 7 uur lees dienst. Geref. Gem.: 9.30 en 6.45 uur lees dienst. RENSWOUDE Ned. Herv. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. L. v. d. Peut. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. W. Wijma. SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk: 9.30 uur ds. P. Zijl stra; 6.30 uur ds. L. van Nieuwpoort van Uddel. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. Dee van Ede. Vrije Evang. Gem.: 3 uur ds. v. d. Bij; maandag 26 april 8 uur Evang. Nij- kamp. De opkomst by de woensdagavond gehouden voorlichtingsavond in het kader van de kankerbestrijding was niet groot. Desondanks was het een geslaagde bijeenkomst, omdat de aanwezigen hun kennis omtrent deze gevreesde ziekte konden verrijken dankzij een indringende uiteenzetting van de arts C. P. Engel. Spreker weer erop dat kanker veel leed veroorzaakt maar er wordt al verscheidene jaren gezocht de juiste middelen te vinden en men boekte alreeds voorlopige successen. Het is te verwach ten dat de ziekte op den duur geheel zal zyn teruggedrongen, zoals thans al met t.b.c., pokken, typhus enz. het geval is. Momenteel kan in 50% van de gevallen genezing* worden bereikt. Uit de statistieken blijkt dat het gene zingspercentage bij keelkanker zelfs nog hoger ligt namelijk 60%. Men is dus op de goede weg, aldus dokter Engel, maar hij wilde er wel aan toevoegen, dat het een eerste eis is dat de diagnose zo snel moge lijk kan worden gesteld, dan is de kans op genezing het grootst. Uitvoerig ging spre ker in op het ontstaan van de ziekte en besprak bouw en functies van het mense lijk lichaam. Kanker ontstaat door cel woekeringen, waarbij direct moet worden opgemerkt dat men onderscheid moet ma ken tussen goed- en kwaadaai'dige gezwel len. Dokter Engel gaf drie methoden in de therapie aan: 1. De operatieve methode, waarbij men zelfs aangetaste organen geheel kan wegnemen of waarbij de ziekte kan worden geisoleerd, althans wanneer de kiemen niet uitgezaaid zijn; 2. De bestrijding van de ziekte met che mische middelen waarbij de celgroei wordt tegengegaan; 3. De bestralingsmethode. Door de ra- diumstralen wordt de aangetaste cel ge dood, maar men moet daarbij oppassen dat omliggende, gezonde cellen niet meebestraald worden. Het is duidelijk dat al deze genees wijzen bijzonder kostbaar zijn. In De Leeuwenhoek te Amsterdam staat een apparatuur, die maar even f 800.000,—' kost. Duizenden geleerden over de gehele wereld zijn met een intensieve research bezig, volgens Dr. Engel. Men is al zover dat men verschillende stoffen die de ziekte kunnen stimuleren heeft herkend. Het aantal gevallen breidt zich overigens uit, aldus spreker, want in 1950 stierven in ons land 1180 mannen aan longkanker. Dit aantal was in 1963 verdx-iedubbeld en bedroeg toen 3390. Ieder, die op zijn of haar wijze de kankerbestrijding kan pro pageren moet dit eigenlijk doen. Het is nodig om met z'n allen de schouders er onder te zetten waardoor naar we hopen, over enige tijd de gevreesde ziekte be dwongen zal zijn, zo besloot Dr. Engel zijn met aandacht gevolgde uiteenzetting. Hierna konden de aanwezigen op aan schouwelijke wijze kennis nemen van de ziekte en haar gevolgen, want door de heer van Wijk van de Centrale Landelijke Organisatie werd een treffende film ge toond, die vele facetten van de ziekte aantoonde. Een leerzame avond, xnaar wel jammer van het geringe bezoek.

De Vallei | 1965 | | pagina 2