Mevr. Dop - Moesbergen, Canadezen kwamen schietend Ederveen binnen r SetterSet even overgewipt uit Zuid-Afrika Heeft grote „hoenderplaats'' in Kroonstad 1964 rtagverwarmingj Vandaag precies 20 jaar geleden In oosten van dorp gaven Duitsers zich over nadat ze volledig ingesloten waren Jaarverslag van de Vereniging „Het Groene Kruis" te Veenendaal over het jaar AMERONGEN Amerongse VVV vergaderde Van apartheid is niets te merken zegt ze u Fa. L. HEY TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 23 APRIL 1965 Nr. 32 J Mevrouw Dop-Moesbergen is voor vijf weekjes overgekomen vanuit Zuid-Afrika om haar ouders op de Barneveldsestraat in Renswoude even te bezoeken. Dan reist ze weer naar haar man in Kroonstad, die daar een grote „hoenderplaats" heeft met een maximum van 10.000 kippen. Uitvoerig hebben we met deze emigrante van gedachten gewisseld waarbij de beruchte apartheidspolitiek van de zuid-afrikaanse regering ook een onderwerp was. Mevrouw Dop distancieert zich van algemeen heersende opvattingen daarover, is boos op de Nederlandse regering, die zich in de rij der volkeren naast de tegenstanders van Zuid-Afrika schaarde en vindt dat er op geen enkele wijze discriminatie wordt toegepast. Ze laat hierbij een foto zien waarop haar bedienden zijn afgebeeld en merkt erbij op dat ze „er toch uitstekend uitzien". SEXEN Mevr. Dop en haar man waren voor hun emigratie beiden kuikensexer en hadden aan de rand van de Veluwe een pluimveebedrijf. „Het sexen is een vermoeiend beroep, maar geeft wel een goede beloning. Wat heb je er aan als je als man en vrouw hard werkt, goed verdient, maar de helft gaat naar de belasting?" Dat is een van de redenen waarom we Nederland vaarwel zeiden en naar Zuid-Afrika trokken. Dat was in 1960. In die paar jaar hebben we een prachtig bedrijf in Kroonstad op gebouwd, vertelt mevr. Dop. De belastingen in Zuid-Afrika zijn heel billijk, men betaalt niet meer dan een zestig gulden per jaar. En dan cp basis van dezelfde levensstan daard als hier. De lonen zijn ook behoorlijk. Mevr. Dop weet van een timmerman dat hij 120 pond per maand, dat is f 1200, verdient. De prijzen zijn hier geweldig gestegen vindt ze. In Zuid-Afrika bleef alles gelijk, behalve de huren, die zijn er hoger dan hier. Ook doktershulp en ziekenhuisverpleging loopt in de pa pieren. Maar alles bij elkaar kun je ginds heel wat sparen, iets wat hier niet of praktisch niet mogelijk was. Dit over de levensomstandigheden. Rassenscheiding Al snel komt het gesprek op de ras senpolitiek van Zuid-Afrika. Mevr. Dop raakt in vuur als ze er over spreekt. Ze weten hier absoluut niets van de dingen af en toch matigen ze zich een mening aan. Wij hebben acht negers in dienst, maar 4e mensen klagen nooit. Hullie huisjes staan bij ons op het erf. (Mevr. Dop vervalt automatisch, in het vuur van haar betoog, in licht Zuid- Afrikaans). Als we naar de stad gaan laten we alles aan ze over. De ramen en deuren zijn open en al blijven we nou een week weg, er gebeurt niets. Premier Verwoerd wil hen een ei gen gebied toewijzen. Is dat nu zo vreemd? Hier in Europa heb je toch ook verschillende volken en die zijn samengebracht in verschil lende gebieden. Met een zo groot gebied als Zuid- Afrika moet het ook mogelijk zijn de verschillende rassen bij elkaar te bren gen. De Bantoes en Zoeloes worden in de gelegenheid gesteld goed onderwijs te krijgen, ze worden geholpen als ze boer willen worden, ze krijgen alle in lichtingen van de blanken. „Niks nie discriminatie nie." Rustig Weet u, de mensen daar zijn veel rustiger dan hier in Europa. Het leven is ook niet zo gejaagd als hier. Tele visie is er nog onbekend. Er zijn ook niet zoveel maagpatiënten. Als ik een week hier ben verlang ik alweer naar de kippenboerderij in Kroonstad en naar m'n man natuurlijk, voegt ze er lachend aan toe. We zitten zo'n 90 mijl van Johannes burg af. Daar is Amsterdam maar een dorp bij. In Kroonstad zelf, een stad zo groot als Amersfoort, wonen een kleine 400 Hollanders, waar we veel contact mee hebben. „Ik vind het een lekker land daar", zegt mevr. Dop, en ik geloof dat ik er mijn hele leven wel zal blijven. De natuur is prachtig, 't Regent bijna nooit, de zon staat altijd hoog aan de hemel. Het is een droog klimaat. Als we uitgaan is er volop gelegen heid van de natuur te genieten. Je gaat naar de kust of naar het grote Paul Kruger Park, dat een paar hon derd kilometer Jang is en waarin hon derden campings staan. Er zijn ook kleinere wildparken, maar de mensen gaan allemaal naar dat grote Kruger- park. Winkelen Je kunt hier volop winkelen in Kroonstad. Er zijn zaken zo groot als de Bijenkorf. Op het ogenblik is alles vrij goedkoop. Tenminste ip de levens middelensector. De wolprijs is hetzelfde als in Holland. Het eten is er wel iets anders dan hier. al kun je alle Neder landse gerechten wel klaarmaken, de ingrediënten zijn overal verkrijgbaar. Er wordt veel meer vlees gegeten dan hier. omdat het stukken goedkoper is, vertelt mevr. Dop. Maar 's morgens heb ik liever een licht ontbijt. Daar is het gewoonte om gebakken spek, worst en eieren op de boterham te leg gen. Afstanden De afstanden zijn er natuurlijk gro ter dan hier. Daarom hebben enkele dokters een vliegtuig ter beschikking en iedere huisdokter moet kunnen ope reren. De meest afgelegen boerderij Maar, onder leiding van de blanken, komt er verandering in. Iedere drie maanden worden hun huisjes gecon troleerd en als er wat aan mankeert wordt het gereinigd van ongedierte enz. De negers hebben een totaal an dere instelling dan wij. Neem nou onze bedienden. We hebben mannen voor het voeren van de kippen, voor het schoonhouden van de hokken en voor het eieren rapen. Ieder krijgt een eigen taak toege wezen. Zou je een van hen 's mor- voor de was en een voor het huis. Ook hier kun je niet gaan ruilen, 't Zou heel verkeerd uitpakken. Maar als je dat nu eenmaal weet, kun je je eraan houden, zegt mevr. Dop. Op onze „plaats" is het heel rustig. Er is zelfs een Veenendaalse in Zuid- Afrika, die alleen een boerderij wil stichten met hulp van de negers. Als het dan zo onrustig was, zou zij er niet aan beginnen. En de verdiensten van het donkere personeel? Nou dat valt best mee. Een krullenjongen heeft al f 50,in de week. En ze hebben wei nig behoeften, omdat ze voornamelijk „mielie pap" eten. De knapsten onder hen kunnen studeren. Er zijn beslist goede koppen onder, die het later tot arts of ingenieur brengen. Veel donkere meisjes worden ver pleegster. En alles krijgen ze gra tis, gratis school, gratis dokter. Ze zijn wel erg argwanend, want als ze iets gratis krijgen denken ze dat het niet goed is. Het is nu eenmaal zo, dat de Bantoes, Zoeloes en an dere stammen van ons blanken verschillen. Ze hebben weinig verantwoordelijk heid. Je moet ze alles uitleggen en dan nog opletten, want door de grote non chalance waarmee het werk gebeurt kan er heel wat schade worden aan gericht. Mevr. Dop wil nog eens met nadruk wijzen op de totaal verkeerde voor lichting die haars inziens in Nederland wordt gegeven omtrent de toestanden in Zuid-Afrika. Als je er zelf inzit ga je wel anders denken. De meeste blan ken daar zijn Nederlanders en gelooft Mevrouw Dop-Moes- ^y|§ bergen met haar Afrikaanse hulp Liza cp de trappen van het bordes van de woning. beschikt wel over telefoon en als het nodig is komt de dokter direct. Er ziin veel schapenboeren, die onnoemelijk rijk zijn. Ze rijden als een cowboy achter de schapen aan, vertelt mevr. Dop, want een schaapherder zoals hier nog wel eens gezien wordt ben ik nog nooit tegengekomen. In oude boeken over de Boerenoorlog lees je van die „koppies" waarachter de Boeren zich verscholen, wat zijn dat nu precies voor dingen? 't Zijn net uit gewerkte kraters van een vuurspuwen de berg. tenminste die vorm hebben ze en ze duiken overal in het veld op. Mevr. Dop vertelt met glanzende ogen over land en klimaat van Zuid- Afrika. Ze voelt zich volkomen thuis in Transvaal. Ze zal blij zijn als de 29e april is aangebroken om weer in 't vliegtuig te stappen. Leuk, dat ik va der en moeder weer eens heb gezien. De briefwisseling verloopt vlot. Binnen vier dagen heb je een brief uit Holland en we schrijven twee maal in de week. Maar als het er om gaat ergens je toekomst op te bouwen dan moet ik uit de grond van m'n hart zeggen dat ik Zuid- Afrika verkies boven Europa. En laat de mensen nu eens ophou den ons in een bedenkelijk daglicht te stellen wat de negers betreft, de men sen zouden het zelf anders vertellen dan hier op grote afstand gedaan wordt. Dat wil ik ze hier nog eens goed in overweging geven. Het zit mevr. Dop en de andere Nederlanders be hoorlijk hocg dat men maar van alles beweert zonder goede grond „of bewij zen. We kunnen het natuurlijk niet con troleren, want we zijn er zelf ook niet geweest, maar geven alleen maar de opinie van een in Zuid-Afrika wonen de streekgenote weer, die nu alweer zit te kijken naar het tijdstip dat ze op de vliegtuigtrap zal staan. De zon, haar man, de boerderij en de acht bedien den tegemoet „Maar de donkergekleurden moeten toch in speciale treinen en bussen rei zen?" Ja, dat moet mevr. Dop beamen, hoewel er ook wel vervoermiddelen zijn waarin zowel negers als blanken een plaats kunnen krijgen. „Vindt u deze isolatie billijk?" vragen we mevr. Dop. Meneer, u kent de toestanden niet. Zou u in een bus of trein willen zitten met uw goede kleren aan en er spuwt een medereiziger tabakssap in uw rich ting of u moet opeens geweldig krab ben omdat er een bepaald, nogal sprin gerig insect op uw huid zit? Deze din gen moeten de mensen eens bedenken. Dan zouden ze er net zo over denken als wij, gelooft mevr. Dop. gens kippen laten voeren en 's mid dags eieren verzamelen, dan kwam er niks van terecht, vertelt mevr. Dop. Je moet ze een bepaald werk opdra gen en dat blijven ze - overigens in hun eigen tempo - doen. Maar ga niet ex perimenteren of werkzaamheden ruilen, dan sla je de plank mis en komt er niks uit d'r handen. Met de vrouwen net zo. Ik heb twee bedienden, een u nou dat onze landgenoten daar een medemens - al is hij nou toevallig zwart - minderwaardig zal behandelen? De onlusten die er al eens voorkwa men zijn te wijten aan het opkomende communisme. Duizenden, tienduizen den zwarten zouden niet willen dat wij weggingen. Ze voelen ook wel dat ze dan helemaal aan hun lot overge laten zijn en aan de revolutionaire leiders van hun stam. De meesten zien daar geen heil in, iolgep.s mevr. Dop. Dames en Heren, Gaarne wil het Bestuur van de Vereni ging „Het Groene Kruis" u weer een overzicht geven van het gebeurde in 1964. Zoals al meermalen is medegedeeld, wordt het hoofdzakelijk weer een opsom ming van dorre cijfers, die echter wel aan tonen, dat een groot deel van de bevol king van Veenendaal gebruik maakt van onze vereniging. Ook op financieel gebied moeten we weer sombere geluiden laten horen. Reeds in de loop van 1964 bleek aan ons be stuur, dat er een vrij groot te kort zou zijn, reden waarom op 16 december 1964 een buitengewone algemene ledenverga dering werd gehouden met als enig punt contributieverhoging. Er is toen beslo ten om voor 1965 de contributie te bren gen op f 12,Uit het straks door de penningmeester te brengen verslag blijkt dat dit hoog nodig is, gezien het tekort van f 20.000, Voor het in september 1963 vertrokken bestuurslid de heer J. J. Welle werd op de algemene vergadering in april 1964 gekozen de heer J. Schot. Het Bestuur vergaderde in 1964 acht maal. Het ledenaantal bedroeg per 31 de cember 1964 totaal 5496 leden, hetgeen voor 1964 een aanwinst geeft van 16 leden. Het aantal wijkverpleegsters heeft in 1964 constant vier bedragen. Voor de in december 1963 vertrokken Zr. de Jong kwam op 1 maart 1964 Zr. Wiegman, die zich liet kennen als een zeer goede Groe ne Kruiszuster. Helaas is zij op 31 decem ber 1964 vertrokken in verband met een benoeming elders tot leidster'docente voor een Kraamcentrum. Gedurende de maanden januari en fe bruari 1964 was Zr. Kieboom als tijdelijk wijkverpleegster in onze dienst. Op 4 januari 1965 kwam Zr. Gerritsen als op volgster van Zr. Wiegman, in haar hoopt J3> Het personeel van de hcenderboerdery van de heer Dop in Kroonstad. Vcor het merendeel zjjn deze mensen Zoeloes en Bantoes, die tot volle tevredenheid op de kippenfarm werken. het Bestuur een waardig opvolgster ge vonden te hebben. De verrichte werkzaamheden laten zich als volgt specificeren. De 4 wijkverpleegsters brachten voor de wijkverpleging in 1964 totaal 7939 be zoeken aan 220 patiënten. Verder werden 218 bezoeken gebracht aan 69 bejaarden, 113 bezoeken voor de Geestelijke Volks gezondheid, terwijl A-oor de rheuma-be- strijding 47 patiënten werden bezocht waarvoor 149 bezoeken nodig waren. Aan 16 patiënten lichamelijk gehandicapten werden 126 bezoeken gebracht. De laatste hulp na overlijden werd 50 maal ingeroepen. Voor behandeling met hoogtezon werden 156 uren besteed, voor diverse hulp ge durende spreekuren werden 334 hande lingen verricht en 150 adviezen gegeven. 32 propaganda bezoeken voor cursussen werden gebracht, terwijl voor adminis tratie 716 uren waren bezet en voor be sprekingen en vergaderingen 158 uur. Voor assistentie bij gemeente entingen waren 56 uur en voor het organiseren van de Emmabloemcollecte 57 uur nodig. Boven dien woonde Zr. Wiegman een moeder cursus bij en namen Zr. Hubée en Zr. Wiegman gedurende 24 weekeinden waar voor de leidster van het Kraamcentrum. Bovendien hield Zr. Hubée een lezing over kinderverzorging. Uit het verplegingsartikelen magazijn werden 3465 maal een artikel uitgeleend in 26 soorten. Voor het Consultatiebureau van de Prov. Utrechtsche Vereniging tot bestrij ding der tuberculose werden 66 patiënten bezocht, waarvoor 435 bezoeken werden afgelegd. Op 31 december 1964 waren nog 60 patiënten ingeschreven. De Emma- bloem collecte bracht in 1964 f 3.487,26 op, zijnde f 680,meer dan in 1963, hopen we dat ook in de vorige week gehouden collecte voor 1965 dit bedrag gehaald is. Op het Consultatiebureau voor Zuige lingen van Dr. Frylink werden 460 nieuwe zuigelingen ingeschreven, terwijl er 796 in totaal het consultatiebureau bezochten, hiervoor woonden de wijkverpleegsters 194 zittingen bij, brachten 1652 huisbe zoeken en 533 propaganda bezoeken. Bo vendien assisteerde mevrouw Bastenhof 97 maal bij dir. Consult. Bureau. Het Consultatie Bureau voor Kleuters van Dr. Plomp had in zorg 713 kleuters, waarvan 286 nieuwe kleuters. Hiervoor woonden de wijkverpleegsters 103 zittin gen bij, brachten 925 huisbezoeken. Op het bureau verschenen 639 kleuters. Wijkkraam verpleging De drie wijkkraamverzorgsters, mej. Verweij, mej. van de Haar en mej. Ver meulen verleenden hulp bij 245 kraam vrouwen, waarbij 3950 werkbezoeken, als mede 654 prenatale bezoeken werden af gelegd. Hiervoor werden 502 nachturen opgeofferd. Bovendien verleenden zij nog bij 10 kraamvrouwen hulp waar een ver loskundige de partus verrichtte. Boven deze vele werkzaamheden werd nog voor de Stichting Kraamcentrum Z-O hoek prov. Utrecht waargenomen bij 56 kraamvrouwen met 26 werkbezoeken, ter wijl ook hier weer 117 nachturen werden opgeofferd. Bij dc Stichting Kraamcentrum Z-O hoek prov. Utrecht, nauw verbonden aan het Groene Kruis werkten op 31 decern- De winter van 1945, die bij de meesten van het dorp nog diep in de herinnering is gegroefd door de diepe nood en zelfs gebrek aan het dagelijkse voedsel was voor het rustige Ederveen een zorgvolle periode van een totale oorlog. Weliswaar hadden de meeste inwoners niet te kampen met het spook van de honger tenminste niet in engere zin maar er was wel de zorg om de talrijke geëvacueerden uit de Betuwe, Arnhem, Renkum en Wageningen, die een gastvrij onderdak kregen bij tal van Ederveense families. Berooid van het noodzakelijkste waren deze mensen aangekomen en men spande zich in Eder veen in om ook deze verdrevenen naar de gelukkige bevrijding te voeren- INTOCHT Inmiddels trokken de zegevierende Ca nadese en Engelse troepen over de Velu we en veroverden dorp na dorp, geest driftig verwelkomd door de bevolking, die meedogenloos getreiterd was door de vijand. Op 23 april 1945 verschenen de Cana dezen met hun tanks aan de rand van Ederveen, komende uit de richting Lun- teren. Zij posteerden de tanks vlak bij de Bruinhorst in de bocht bij garage van Ginkel. Argeloos naderden enkele Duitse wiel rijders over de Hoofdweg, het geweer weliswaar in de aanslag. De in Ederveen ook bekende Jan Peelen, schrijver van het verzetsboek ,,'t Begon onder melkens- tijd" reed gelijktijdig met de Duitsers mee en waarschuwde listig de burgers om naar binnen te gaan. De Duitsers ped delden intussen rustig verder en verdwe nen om de hoek bij de familie van Heerdt. Zij reden de Canadezen pardoes in de armen. IJlings maakten ze rechts omkeert en wilden weer in de richting van het dorp vluchten. De Canadezen openden evenwel het vuur op de weg stuivende vijand. De bewoners van Ederveen zochten de kelders op toen de kogels langs de huizen floten. Toch werden enke len door een verdwaalde kogel licht gewond. Een dame uit Arnhem, mevr. Leygraaf, die geëvacueerd was bü de fam. Donkelaar werd evenwel door een kogel vanuit een der tanks ge troffen en stortte bloedend neer, vlak by rijwielhandel van Ileerdt. Men probeerde het bloeden nog te stel pen, maar hulp mocht niet baten. Zij overleed ter plaatse. De schietende Ca nadezen kwamen van hun tanks af en keken verslagen. Maar de oorlog had hen ook hard gemaakt tijdens de snelle op marsen door Frankrijk en België. Zij von den het verschrikkelijk dat hun intocht hier een mensenleven kostte, maar de strijd moest worden voortgezet tot het bittere einde. De ontvluchte Duitsers za gen hun kans schoon en werden op dat moment niet gevonden, maar zijn later zeker opgepakt. Zo trokken de bevrijders vanuit het noorden het dorp Ederveen binnen om een verbinding tot stand te brengen tussen Lunteren en de rijksweg bij De Klomp. Ederveen kon vrij adem halen en zich met Oranje tooien, terwijl de beminde volksliederen, vijf jaar ver zwegen, luid opklonken. In het oosten Ederveen had ook nog een kleine Duitse bezetting bij een uitkijkpost in een wei land aan de Nieuweweg. Ook deze vijan den moesten overmeesterd worden. De post was ingericht om Engelse vliegtuigen te kunnen signaleren. De nadering en de richting van de vliegtuigen werd naar een hoofdkwartier in Zwolle geseind. Aanvankelijk bestond de Duitse post uit twintig man, maar steeds meer had men soldaten nodig om de wankele fronten aan te vullen. Zo bleven er in april 1945 nog slechts zes man op de post over. De heer de Koning, die het dichtst bij deze vijandelijke post woonde had uiter aard veel met ze te maken. Ze waren lastig genoeg, slopen in de nacht om het huis, stalen melk en eieren en terrori seerden de naaste omgeving. Angst Het was duidelijk dat het zestal, naar mate de bevrijders naderden niet op hun gemak waren. Ze gaven ook te kennen dat ze beangst waren voor de komst van de Tommy's. Hun ogen zwierven steeds maar in de richting van De Klomp, waar zij het geratel van de op de Rijksweg voorbijtrekkende tanks duidelijk hoorden. Toen de bevrijding met het uur naderde werden ze steeds nerveuzer. Op een dag verschenen twee leden van de ondergrondse op het terrein met de mededeling dat de Duitse post zich moest overgeven. Uiteraard stelden deze het op prijs de algehele overgave zonder verlies van mensenlevens van de geallieerden of van de burgers te laten verlopen. Men trok naar de barak waar de zes dee moedig bij de uitkijktoren waren verza meld. De mannen van de BS sommeerden de Duitsers zich over te geven dan zou er niet worden geschoten. Inmiddels hadden de bevrijders zich op korte afstand opgesteld by het huis van de fam. v. d. Kraats in de bocht van de Nieuweweg. De twee mannen van de ondergrondse waren hiervan natuurlijk op de hoogte en probeerden de Duitsers in die richting te lood sen. Dc zes Duitsers wilden zich „bestimmt nicht" overgeven, alleen als de Tommy's ze kwamen afhalen. Toen kwamen de tanks in aktie en re den hef pad op dat naar de uitkijkpost leidde. Er sprong een onderofficier van een der tanks en hield zijn machinege weer in de aanslag, waarbij hij het bevel gaf de handen in de hoogte te steken. Aanvankelijk gaf geen van de zes ge hoor aan het bevel. Pas toen de BS-ers doet langer met nylons v.a. 1.98 SetterSet nylons in de nieuwe Rosella kleuren ziet U bij: Hoofdstraat 45, tel. 2165 Frans Halslaan 26, tel. 3044 zich op de grond wierpen, hiermee te ken nen gevend dat er geschoten zou worden gingen de Duitse armen omhoog. Vooral de leider, een gruppenfuhrer, kon het niet verkroppen dat hij gevangen werd genomen. Zo mochten nog even wat bezittingen uit de post halen en toen droop het zestal af om even later als krijgsgevangenen op de Engelse tanks te worden weggevoerd. Zo verdwenen de be zetters ook uit het dorp Ederveen. De geëvacueerden trokken weer naar hun bestemming en de bevolking beleefde in tens wat het betekende weer vrij. te zijn! Voor enkele plaatsgenoten kwam de bevrijding later, want enkele weken voor de grote dag, namelijk op 10 april werden ze gevangen genomen. De landwachters K„ J. en R. geholpen door enkele Duit sers arresteerden op die dag, zogenaamd wegens het verbergen van wapens de op perwachtmeester van politie de heer Nikkels, de geëvacueerde politieman Hen- geveld en de Ederveners de Koning en Nijburg. Zij werden door hun belagers overgebracht naar de Wormshoef in Lun teren en later op transport gesteld naar het beruchte Oranje Hotel in Schevenin- gen. Zij vierden de bevrijding dus niet te gelijk met hun dorpsgenoten, maar geluk kig keerden ze later, sterk vermagerd, maar verder ongeschonden naar het be vrijde Ederveen terug. Sportvereniging Amerongen Omdat mevrouw Hendriks, de leidster van de jeugdafdeling meisjes, de vereni ging heeft verlaten en de nieuwe leidster mej. Oostrom niet anders les kan geven dan op maandag zullen de lessen, welke dinsdags werden gegeven voortaan op maandag worden gegeven en wel te begin nen op maandag 3 mei. Wat betreft de estafetteloop van Wage ningen naar Amerongen, waarbij de sport vereniging het bevrijdingsvuur over brengt, is in tegenstelling met wat eerder gemeld werd de brandende fakkel eerst om kwart voor tien op de Hof. Toegangskaarten 1 mei viering Zoals reeds uit diverse publikaties door middel van de landelijke pers, radio- en televisie werd vernomen, wordt er ter gelegenheid van de a.s. 1 mei viering van de Partij van de Arbeid in de grote zaal van Tivoli een grote amusementsdag gehouden waaraan zeer veel artiesten, or kesten en ensembles hun medewerking zullen verlenen. Gedurende de avonduren vindt er een grote feestavond plaats met bal na. Het dagprogramma en het avond programma hebben een afzonderlijk ka rakter. Amerongers, die van de gelegenheid ge bruik willen maken om dit grote festijn mede te maken kunnen zich voor het verkrijgen van toegangsbewijzen vervoe gen bij de heer A. van der Veer, Over- straat 59, alhier. Degenen, die voornemens zijn naar deze grote manifestatie te gaan worden wel verzocht zich zo spoedig mogelijk op te geven. bcr 1964 onder leiding van leidster/docente Zr. Mulder 10 kraamverzorgsters, alsmede 6 leerlingen. Helaas vertrokken 2 kraam verzorgsters resp. op 15 juli en 1 decem ber uit de dienst, een geluk hiertegen over is dat van de zes genoemde leerlin gen er twee per 12 juni 1964 het diploma verwierven. Er werden in totaal 290 kraambedden verzorgd met 2725 verzor- gingdagen. Bovendien werd hulp ont vangen van de Wijkkraamverzorgsters van het Groene Kruis zoals reeds eerder ver meld. De kraambedden resp. verzorgings- dagen laten zich als volgt per gemeente specificeren: Veenendaal 160 kraambedden met 1498 verzorginsdagen; Leersum 44 kraambedden met 408 verzorgingsdagen; Rhenen 42 kraambedden met 403 verzorgingsdagen; Amerongen 24 kraambedden met 229 ver zorgingsdagen; Renswoude 12 kraambed den met 117 verzorgingsdagen; Ede en an dere gemeenten 8 kraambedden met 70 verzorgingsdagen. Gezinsverzorging Gedurende 1964 werd met drie gedi plomeerde gezinsverzorgsters gewerkt, terwijl er één leerling aan de cursus deel neemt. Bij deze dienst waren in 1964 in totaal 16 gezinshelpsters, doch diverse traden in de loop van 1964 in of uit dienst, per 31 december 1964 waren nog 12 helpsters in functie, waarvan er vier slechts gedu rende halve dagen beschikbaar waren. Gedurende 1964 werden 101 maal een gezin geholpen met 5616 hajve dagen hulp, hiervan waren 1176 halve dagen verzor gingsdagen en 4440 halve dagen hulpda- gen. Van de genoemde 5616 halve dagen hulp, waren er 3878 halve dagen die wer den besteed aan bejaarden en chronische zieken. Hiermede ben ik aan het eind van de verslagcijfers gekomen. Ook dit verslag toont weer aan de noodzakelijkheid van een vereniging als Het Groene Kruis met haar diverse diensten. De meeste ver richte werkzaamheden zijn in 1964 weer groter in getallen dan vorige jaren. Een vervelend punt is, en toch willen wij het vermelden, dat er behalve finan ciële tekorten er in Kraamhulp en Ge zinshulp steeds een tekort aan medewerk- De Amerongse VVV heeft haar jaarvergadering weer achter de rug. De vereniging telt thans 140 leden. Er is dus zeker sprake van een opgaande ltyn. Met de beschik bare financiën kan de vereniging niet erg veel doen. Wel wordt er getracht een aan tal nieuwe folders te doen vervaardigen. De aftredende bestuursleden n.l. de dames ltolandus Hagedoorn en de Kroon en de heer Sasburg werden herkozen. De vereniging heeft twee grote wensen. Deze wensen zijn uitbreiding van de zeer povere hotelaccomodatie en uitbreiding van de kampeermogelijkheden. Met betrekking tot de hotelaccomodatie kwam men tot de conclusie dat hieraan niet veel te doen valt. De financiering is een zeer groot probleem. Men kan ook b.v. niet verlangen dat de gemeente een dergelijk object zou gaan opzetten. Het totstandkomen van een hotel moet echter in de gedachten blijven. Het aantal hotel bedden dat beschikbaar is, is volkomen onvoldoende. Met betrekking tot de kampeermogelijk heden kwam naar voren dat het wenselijk zou zijn terreinen te creëren wat dichter bij het dorp. sters is. Mogen wij behalve op handha ving van de huidige contributie voor 1965 ook voor 1966 en volgende jaren op uw medewerking rekenen en laten diverse jonge meisjes in Veenendaal zich opge ven voor een van de beide genoemde diensten, die tot hulp en steun zijn van die personen, die daarom verlegen zijn. Namens het Bestuur dank aan alle me dewerksters zoals Wijkverpleegsters, Wijk- kraamverzorgster, Kraamverzorgster van het het Centrum, Gezinsverzorgsters als mede de concierge en zijn vrouw, de dienstbode, de werksters en de admi nistrateurs voor de in 1964 verleende diensten. De leden opwekkend trouw te blijven aan het Groene Kruis, dat nu al ruim 60 jaren in Veenendaal werkt, dank ik u voor uw aandacht voor het aanhoren, resp. lezen van dit verslag. De 2e secretaris In Overberg zijn een aantal gelegenhe den. Deze worden druk bezocht. Jaarlijks neemt het aantal gasten daar toe. Voor het dorp Amerongen is de afstand van deze campings echter een grote handicap. Door de vaststelling van het Streekplan voor de Utrechtse Heuvelrug is de moge lijkheid tot het maken van campings in de directe omgeving van het dorp wel haast onmogelijk geworden. Het bestuur betreurt dit ten zeerste. Men staat echter machteloos. Een andere tegenvaller is dat het kasteel Amerongen niet meer voor bezichtiging openstaat, dit tot grote spijt van het VVV bestuur. Amerongen heeft hier op toeris tisch gebied een verlies door geleden. LAATSTE RUILBEURS Zaterdag 24 april a.s. wordt in het Dorpshuis de laatste ruilbeurs gehouden in dit seizoen, georganiseerd door het Nut. Verwacht wordt dat er ook voor deze laatste beurs van dit jaar grote belang stelling zal bestaan. Vooral de „speldjes- hoek" zal weer veel belangstelling trek ken. SCHIETRESULTATEN Bij onderlinge schietwedstrijden be haalden de leden van Willem Teil de vol gende punten: H. de Groot en G. J. Wijnbergen 95, P. v. d. Sigtenhorst 92, J. Pakvis, J. Niessen 91, A. v. d. Sigtenhorst, A. de Haas, R. C. C. Brinkman 96, H. van Veenendaal 82.

De Vallei | 1965 | | pagina 3