Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Nederland viert Koninginnedag Groot aantal onderscheidingen ter gelegenheid verjaardag H.M. de Koningin Groene Kruisgebouw annex politiepost in Ederveen geopend Agenda Lang gewacht (10 jaar) maar toch gekregen Vlaggen uit en oranje dragen ■H Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scberpenzeel Morgen, 30 april, is het allerwege feest in ons land. Op Koninginne dag gaan de vlaggen uit en tooit het Nederlandse volk zich met oran je. Schoolkinderen brengen hun aubades en muziekcorpsen marche ren door dorpen en steden. Nieuwe bestuursleden bij Clir. Onderwijs De bestuurscrisis bij liet Groene Kruis ELST WIST U RIDDERORDE VIEL TEN DEEL AAN AMERONGENS INGEZETENE 39e JAARGANG DONDERDAG 29 APRIL 1965 Nr. 34 Bedaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 ltfnen) - Giro 563427 Redaktie: W* F* ter Hoeven Advertenties en abonnementen kannen ook worden opgegeven by de agentschappen van «De Vallei" ln plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktpryzen op aanvraag Minimum per advertentie 5,— Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Ook in onze omgeving zal het volop feest zijn. Hier meer, daar minder, maar feest is het overal. In Veenen daal zullen de duizenden schoolkinde ren opmarcheren om op de Markt een grote aubade te houden. De middaguren worden opgevuld met kinderspelen op verschillende plaatsen, 's Avonds kan de oudere jeugd zich uit leven in een groot oranje-bal voor teeners, terwijl op de Markt een po pulair concert wordt gegeven door de Harmonie Caecilia. In de Grebbestad zullen de morgen uren voor de schooljeugd heel feeste lijk worden. Men trekt in een grote op- Maandagavond werd in gebouw 't Trefpunt de jaarvergadering ge houden van de vereniging tot be vordering van het christelijk on derwijs in Veenendaal. Bij de bestuursverkiezing moest voor zien worden in twee vakatures, omdat de heren H. Hiensch en J. Turkesteen te kennen hadden gegeven hun functies ter beschikking te stellen. Bovendien moest gestemd worden over de drie aftredende bestuursleden, de heren A. v. d. Bosch, G. v. d. Kraats en W. v. Leeuwen. Het be stuur had voor de twee vakatures kandi daat gesteld de heren E. de Boer en D. v. Stempvoort. Vanuit de vergadering werden andere suggesties gedaan, maar het merendeel der leden ging met de gestelde kandidaten ak koord. Een aantal leden wenste de kandi datuur van J. de Ruiter, H. Brouwer en J. v. d. Bosch. Bij de stemming bleek dat de aftredende heren met grote meerder heid waren herkozen en de twee genoem de kandidaten de heren de Boer en v. Stempvoort eveneens een behoorlijk aan tal stemmen op zich hadden verenigd, zo dat deze gekozen waren. TOEN WAREN ER NOG TWEE Naar wij vernemen heeft een der gekozen nieuwe bestuursleden bij het Groene Kruis, de heer T. de Haas, per brief laten weten geen prijs te stellen op een functie in het bestuur. De heer de Haas, die niet op de be wogen vergadering van vorige week woensdag aanwezig was, is lid van het CNV. Hij kreeg het merendeel van de uitgebrachte stemmen. Thans is de situatie zo dat er nog maar twee bestuursleden over zijn, t.w. de heren W. v. d. Boven- kamp en L. W. Louwers. Wat er thans gebeuren moet en op welke wijze men uit de nare inpasse moet komen is op dit mo ment nog niet bekend. Er zal waarschijn lijk een nieuwe vergadering worden uit geschreven. DIA-AVOND VAN DE KON. NED. VER. VOOR E.H.B.O. AFD. ELST Woensdagavond organiseerde de afd. Eist van de Kon. Ned. Ver. EHBO in het Wijkgebouw aan de Veenendaalse- straatweg een dia-avond o.l.v. dr. Os- sendorp uit Amerongen. Deze avond was in het bijzonder bestemd voor de meer geroutineerde EHBO-ers. Maar deze groep had waarschijnlijk voor Stanley Matthews meer belang stelling dan voor dr. Ossendorp. Er was echter toch nog ruimschoots be langstelling van anderen zodat de avond toch geslaagd is. Dr. Ossendorp belichtte aan de hand van dia's het menselijk hart en bloed vatenstelsel zodat verschillende EHBO- ers hun kennis aanzienlijk hebben kun nen verrijken. Wedstrijd Musketiers-V alleivogels is ingelast Voor zaterdag a.s. is ingelast de be langrijke wedstrijd Musketiers-Valleiyo- gels. Gezien de positie van Musketiers, die runner-up zijn in de 2e klasse van zeer groot belang. Verlies zou alle kan sen vernietigen. Daarom zullen de El- sterse spelers alles op alles zetten om de spannende race met leider Hulshorst te kunnen volhouden en de Valleivogels met een nederlaag naar Scherpenzeel terug sturen. dat de mannen van Hermandad ook wel eens een foutje kunnen maken? dat dit donderdagmiddag het geval was? dat de politiewagen op de Nijverheids laan uit een uitrit kwam? dat de bestuurder toen geen voorrang gaf aan een passerende volkswagen? dat de politiewagen aan de linkerkant werd ingedeukt? dat de auto met een kraanwagen moest worden weggesleept? dat een dergelijke vergissing „gewoon menselijk" is? tocht naar Ouwehands Dierenpark, voorafgegaan door muziek van ver schillende korpsen. Hier zullen ook al le kinderen worden getrakteerd. In de middaguren is het wat stilletjes in Rhenen, maar 's avonds laait het feest weer op. De muziekverenigingen trekken met een feestelijke mars door de stad, ter wijl er op de Oude Markt een open lucht bioscoopvoorstelling wordt gege ven. Amerongen komt ook goed voor de dag. Hier zullen de met oranje getooi de schoolkinderen voor het gemeente huis hun stemmen laten horen, waarbij „Ons Genoegen" de zang zal begelei den. Om 11 uur trekt de jeugd door de straten en wordt in de scholen getrak teerd. 's Middags om zes uur gaat de be langstelling uit naar de grote voetbal wedstrijd, waarbij zelfs maestro Abe Lenstra een bezoek aan Amerongen brengt. Het feest wordt in^&merongen besloten met een cabaretuitvoering in het Dorpshuis. De kleinere plaatsen. Eist, Achter berg, Overberg en Ederveen beperken zich tot wat kinderzang op of bij de scholen, terwijl Renswoude het feest heeft uitgesteld tot bevrijdingsdag. Al met al zal het toch weer een ouder wetse Koninginnedagviering worden» waarbij het te hopen is dat het oranje zonnetje zal doorbreken zodat oud en jong aan het feest zal kunnen deel nemen. Zoals gebruikelijk op de vooravond van de verjaardag van H.M. de Koningin werden een groot aantal landgenoten, die zich bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt, begiftigd met een Ko ninklijke onderscheiding. Ook in onze omgeving werden de gouden, zilveren en bronzen ere tekenen op de borst van streekgenoten gespeld. De hoogste onderscheiding viel ditmaal in Amerongen, waar de heer G. A. Dagnelie werd benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. In de gemeenteraadsvergadering van hedenavond zal burgemeester v. d. Bosch de on derscheiding aan de decorandus uitreiken. GROTE VERDIENSTEN De heer G. A. Dagnelie werd geboren op 30 september 1888 te 's-Gravenhage. Hij woont sedert 1930 in de gemeente Amerongen, na het beëindigen van een welbestede loopbaan bij de Koninklijke Marine. In Amerongen richtte de heer Dagnelie, samen met de heer Cox een kwekerij op. In de loop der iaren heeft deze kwekerij een grote bekendheid ge kregen door de fraaie droogbouquetten, die over de gehele wereld verzonden worden. G. A. Dagnelie In de loop van de tijd heeft de heer Dagnelie zich te Amerongen op vele ter reinen verdienstelijk gemaakt voor de bevolking. Zo was hij sedert de oprich ting van de Stichting Verenigingsgebouw voorzitter van het bestuur. Deze vereni ging werd opgericht in 1945. Dit jaar werd het streven beloond. Het Dorpshuis werd in gebruik genomen. Gezien zijn leeftijd meende de heer Dagnelie dat thans de tijd is gekomen om zijn functie aan jon geren over te dragen. Woensdagavond nam hij daarom afscheid als voorzitter en bestuurslid van de Stichting. Dankzij de vele opofferingen van de heer Dagnelie kon dit resultaat mede bereikt worden. Voorts is de heer Dagnelie sedert vele jaren een stimulerende figuur voor het Groene Kruiswerk te Amerongen. Als voorzitter treedt hy op sedert 1941. Reeds in 1935 werd hy bestuurslid. Onder zyn enthousiaste leiding werd het Wykgebouw gebouwd, dat in 1963 belangrijk werd uitgebreid. Vooral in de naoorlogse jaren heeft deze vereniging een grote vlucht geno men. Ook hiervoor heeft de heer Dagnelie zich met zijn volle persoon ingezet. Te vens is hij sedert 1950 lid van het hoofd bestuur van de Provinciale Utrechtse Ver eniging Het Groene Kruis, sedert 1955 als 2e voorzitter. Van 1936 tot 1947 was hij voorzitter van de plaatselijke Vereniging voor Vreemde lingen Verkeer. Gedurende de oorlogsjaren heeft hij op zeer eervolle wijze deelgenomen aan het verzet. Enige tijd was hij hoofd van het plaatselijk verzet. Hij drukte en ver spreidde klandestiene krantjes. Tweemaal werd hij door de bezetters gevangen genomen en opgesloten. In 1945, bij de samenstelling van de noodraad, werd de heer Dagnelie als lid van dit college benoemd. Hij werd geko zen tot wethouder en loco-burgemeester. Van 1949 tot 1962 was hij lid van de ge meenteraad. Naast de bovengenoemde bekleedde de heer Dagnelie nog vele andere functies. Zijn grote verdiensten voor de Ame- rongse gemeenschap zijn door deze be noeming op waardige wijze geëerd. Tijdens de vergadering van de Stichting Verenigingsgebouw gisteravond deed de burgemeester mededeling van deze eer volle benoeming. VIER VEENENDALERS In Veenendaal werden aan viertal plaats genoten de versierselen behorende bij de onderscheiding uitgereikt door Burge meester Mr. Dr. Hazenberg. De ere-me- daille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in goud viel ten deel aan mej. G. W. Beekenkamp, die vorig jaar haar 40-jarig jubileum vierde als onderwijzeres aan de Jul. van Stolbergschool. Zij is een algemeen geacht en geliefd onderwijzeres, die al die jaren op bescheiden wijze haar taak vervulde. Mej. Beekenkamp is wars van alle uiterlijk vertoon, maar moest tij dens een gehouden receptie talrijke han den van haar vele vrienden, oud-leerlin gen en collegae schudden. Zo werd dan deze trouwe onderwijzeres met een Ko ninklijke onderscheiding voor haar niet geringe verdiensten geëerd. mej. G. W. Beekenkamp De heer W. Kroesbergen, die op 4 fe bruari niet alleen zijn 87ste verjaardag vierde, maar bovendien zijn 80-jarig ju bileum als schoenhersteller, werd onder scheiden met de Ere-medaille in zilver. Ook de heer Kroesbergen is dermate be scheiden dat hij geen enkele foto in de krant wilde hebben. Wel was hij destijds een beetje trots op de felicitatiebrief die H.M. de Koningin aan hem richtte. Thans kwam dan naast de koninklijke brief de koninklijke onderscheiding voor deze krasse ambachtsman, die het zelf maar gewoon vindt dat hij zo lange tijd de schoenmakershamer hanteerde, maar wiens jubileum toch maar een unicum was :n ons land en wie zal het zeggen, mischien wel in de hele wereld. Tachtig jaar bezigheid in hetzelfde vak, voorwaar Burgem. Dr. Patteel verricht de ceremo- nische handeling, het hijsen van de vlag voor de nieuwe poli tiepost en stelt het gebouw daarmee of ficieel in gebruik. Links de nieuwe be woner hoofdagent Vonk. Mo.rgen viert heel Nederland de verjaardag van onze geliefde vorstin H. M. Koningin Juliana. geen sinecure. De onderscheiding werd door Burgemeester Hazenberg aan de be jaarde plaatsgenoot overhandigd. Ook de heer C. J. van Sterkenburg, lid en plaatsvervangend dirigent van de Har monie „Caecilia", die vorig jaar het 40-ja- rig jubileum vierde, werd onderscheiden met de zilveren Ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Hij be wees gedurende al die jaren trouw te zijn aan zijn vereniging, iets wat een steeds zeldzamer verschijnsel wordt. Ook de heer v. Sterkenburg heeft de onder scheiding niet zomaar gekregen. Zijn collega's van „Caecilia" zouden de ver diensten van dit trouwe lid kunnen on derstrepen. Mej. G. Reinders, is de tweede vrouw die in Veenendaal de koninklijke onder scheiding ontving. Zij was vorig jaar 40 jaar werkzaam bij de N.V. Modemagazij nen Hein van Schuppen. Ook deze jubi- laresse werd tijdens een gehouden recep tie destijds hartelijk toegesproken door haar directie en geprezen voor haar trouw aan de zaak. Zij ontving vandaag de ere medaille in brons. OVERIGEN ELST In Eist werden eveneens een aantal dorpsgenoten onderscheiden. De Ere-me- dailles in brons werden toegekend aan: de heren. G. v. Doornspeek, werkzaam bij de Vlamovenfabriek Timmermans; G. Ter- schegget, eveneens op dit bedrijf werk zaam; A. v. Nieuw-Amerongen, werkzaam op de steenfabriek de Vogelenzang te Rhenen; H. v. Doornspeek, lid van de mu ziekvereniging Prinses Juliana te Eek en Wiel, maar wonende te Eist. RHENEN De heren C. J. Takken en J. Honders, resp. bedrijfsleider en voormalig bedrijfs leider bij de N.V. Steenfabriek „Over Betuwe" te Rhenen ontvingen de Ere medaille in zilver vanwege hun 40-jarig bedrijfsjubileum. De heer E. Smits uit Rhenen kreeg de onderscheiding in brons wegens zijn 40-jarig lidmaatschap van de muziekvereniging Prinses Juliana te Eek en Wiel. Ook de heer C. van Leyen, voorman bij de N.V. Chemische fabriek „Rhenus" werd met de bronzen medaille begiftigd. SCHERPENZEEL Een groot aantal werknemers van de weverij „De Driekleur" werd door H. M. de Koningin onderscheiden naar aanlei ding van hun bedrijfsjubileum. Het zijn de heren: J. Dykhorst, wever (in zilver bij bevordering); G. R. Vlaanderen, H. Schipper, A. v. Santen en C. van Wyk en uit Renswoude de heer J. van Dimmend. Al onze onderscheiden streekgenoten ook namens ons blad hartelijk gelukge wenst. Vrijdag 30 april: In alle plaatsen viering van de verjaardag van H. M. de Koningin. Voor uitvoe rig programma feestelijkheden zie editie van 23 april j.l. VEENENDAAL Donderdag 29 april: Koopavond met muziek in Veenendaal. Mars door centrum van accordeonverenignig „De Aria's" uit Maurik. Zaterdag 1 mei n.m. 2 uur: Opening grote bazar van „Philadelphia" door Johan Bodegraven, NCRV. Maandag 3 mei v. m. 11 uur: Eerste paal van nieuwe Raadhuis wordt in de grond geheid door de Com missaris van de Koningin in de prov. Utrecht, Mr. C. Th. E. Graaf van Lynden van Sandenburg. Maandag 3 mei: Culturele avond in ver. geb. aan de Eikenlaan in ka der grote aktie Philadelphia. Me dewerkenden: Scheepjeswolhar- monie, Ritmeester Mannenkoor en Chr. Muziekclub „Weerklank". AMERONGEN Donderdag 29 april: Gemeente raadsvergadering. ELST Zaterdag 1 mei n.m.: Huldiging van zilveren jeugdherberg echtpaar Holierook in de Eikelkamp. Woensdagmiddag werd het nieuwe Groene Kruisgebouw met aangebouwde politiepost op de hoek Hoofdweg-T. C. Hootsenplein officieel in gebruik gesteld. Dit ging gepaard met een ceremonische vlag- hijsing door burgemeester Dr. P- J. Platteel voor het nieuwe politiegebouw. Tevoren werd in café Markt- zicht een bijeenkomst belegd, waar talrijke genodigden bijeen waren. Onder hen merkten wij o.m. op Burgemeester Platteel, Wethouder Roseboom, de commissaris van politie, de heer H. C. P. v. d. Werff, hoofdinspecteur de heer G. J. de Vries, talrijke lagere politiebeambten uit de gemeente Ede, afgevaar digden van Kruisverenigingen uit de omgeving en de in Ederveen nog zeer bekende oud-arts W. M. van Ringelestijn. VOORGESCHIEDENIS De voorzitter, dokter S. T. Hey, vond het een bijzondere eer de aanwezigen welkom te heten en gaf een overzicht van de (lange) voorgeschiedenis die tot het gereedkomen van het Groene Kruisgebouw heeft geleid. De eerste plannen werden besproken op 15 de cember 1954 tijdens een toen gehouden bestuursvergadering. Het plan werd ge lanceerd door de arts W. M. v. Ringe lestijn. die ook thans aanwezig was. De voorzitter toonde zich zeer erken telijk voor de geste van de grondlegger van het plan om twee vlaggen be schikbaar te stellen voor het nieuwe gebouw, een Groene Kruisvlag en een nationale vlag. Na een groot aantal besprekingen met het gemeentebestuur kregen de plannen meer gestalte, maar de be nodigde grond en de financiën wa ren de struikelblokken. Tijdens een bewogen vergadering in 1957 wezen de 102 aanwezige leden de aankoop van een pand aan de Hoofd weg af en moest het bestuur zich pre pareren op de voortzetting van de nieuwbouwplannen. Dankzij de mede werking van het gemeentebestuur kwam er allengs meer schot in de zaak totdat dan in 1964 de bouwvergunning afkwam. Door de architect, de heer Messeling, en zijn assistent werd goed werk ge leverd, aldus de voorzitter en ook de fa. Kelderman werden woorden van lof toegezwaaid voor de keurige afwer king. De voorzitter deelde nog mede dat er een gift was binnengekomen van het Kinderpostzegelfonds, hetgeen in grote dank werd aanvaard. Slechte behuizing De commissaris van politie, de heer v. d. Werff beperkte zich uiteraard tot de nieuwgebouwde politiepost. Hij me moreerde de zeer slechte behuizing van politieman Mulder, waar zelfs verte genwoordigers van het Ministerie van Binnenlandse Zaken kennis van namen. Maar, hoewel er in de gemeente Ede enkele fraaie politieposten verrezen, in Ederveen werd de kraan dichtgedraaid, aldus de commissaris. Het was een grote ellende en het is bepaald jammer dat hoofdagent Mulder nu de nieuwe post gereed is gaat ver trekken. De nieuwe hoofdagent, de heer Vonk. krijgt een fraaie woning, waar hij ieder kan ontvangen. Zelfs is er een woonkamer voor de politie hond, zo vertelde de commissaris onder hilariteit. Hijwenste Ederveen geluk met dit nieuwe gebouw, dat zo fraai is dat het niet zou misstaan „op de voor pagina van het politieblad". Namens het provinciale Gelderse Groene Kruis voerde de heer J. G. Be rends het woord. Hij vond dat de tien jarige voorbereiding nog niet zo bij zonder lang was, in aanmerking geno men de ambtelijke molens, waardoor de plannen moeten gaan. Hij bood de voorzitter een flanel bord aan voor hef wijkgebouw. Van de voorzitter van het Lunterse Groene Kruis, de arts Appel, mocht de afd. Ederveen een elektrische klok in ontvangst nemen. Namens de 700 leden bood mevrouw Van der Ziel een enveloppe met f 800,aan, waar aan door het bestuur een goede be stemming zal worden gegeven. Als laatste sprak de burgemeester, dr. Platteel, die een vergelijking trok tussen de twee ogenschijnlijk zo verschillende aspecten, Groene Kruis en de Politie. Beiden hebben echter een raakpunt. De mensen stellen in nood vertrouwen in het Groene Kruis en kunnen dat ook doen t.o.v. de nolitie, want door een persoonlijk gesprek kan de politie vele problemen oplossen. Dit vertrou wen is de draagvloer waarop het ge bouw rust, aldus burg. Platteel en hij aarzelde nog even naar welk onder deel hij het eerst zou toestappen om de drempel te overschrijden. Alfabetisch gezien zou het de Groene Kruisafdeling moeten zijn, maar de burgemeester stapte toch maar aller eerst de politiepost binnen omdat de „politie deze middag nog praktisch geen cadeaus waren aangeboden". Met het hijsen van de nationale driekleur door de burgemeester was de plechtig heid voorbij. De genodigden maakten daarna ge bruik van de gelegenheid het nieuwe gebouw te bezichtigen. De politiepost bevat naast de woonruimte een kan toor en een celletje. Het Groene Kruis gebouw heeft een ruime wacht- en kleedkamer en praktijkruimte voor de onderzoekende arts. Op de bovenver dieping is woonruimte voor de wijk zuster gecreëerd. In de avonduren maakten tal van Ederveners gebruik van de gelegenheid het wijkgebouw te bezichtigen. Eder veen, een dorp waarin de laatste jaren een stijgende vooruitgang is te consta teren, kreeg er in dit nieuwe en fraaie wijkgebouw annex politiepost een aan winst bij. geheel passend in deze om geving van nieuwbouw woningen, waarin vele jonge gezinnen zijn ge vestigd of nog zullen gaan wonen. 3UN6UAN& PRISMA pontiAc OMIöA voor betere uurwerken H00FDSTR 91 VEENENDAAL 1930 Makelaars- en Assurantiekantoor! BROUWER Kanaalweg 2 - Veenendaal Telef. 08385-2918 Alle verzekeringen Financieringen Hypotheken Koop en verkoop van onroerend goed Taxaties

De Vallei | 1965 | | pagina 1