Groot aantal Landsteinerpen- ningen uitgereikt tijdens Roode Kruisvergadering DEONDEi GANG Veenendaal op 4e plaats bij jaarlijkse inzameling Ds. P. M. Breugem: Achterberg is sterk aan het verouderen Purolhouf. 2. Slechts een lichte schok B. VAN HEES DERDE BLAD „DE VALLEI" DONDERDAG 29 APRIL 1965 Nr. 34 Welfare Bloedtransfusiedienst en plasmadienst Jeugd Roode Kruis Saldo Opening Sionskerk OTpfcfe ctno^e Bedankt voor beroep Beroep aangenomen Alcoholvrije wijn bij avondmaal Medewerkerstocht 1965 Vakature Forse giften In 1960 werd slechts één kind gedoopt VEROUDERD Verontrust - xj. i de.huid .smetteloos zuiver Op naar de miljoen Jaarverslag Gebouw Lectuur Colonne Onrustige Zenuwen? Leerzame causerie over bloemschikken Zondag 14 april. Nog ruim duizend mijl scheidt de boot van New York. Het was er die zondag heel lustig aan toe gegaan. Het concert was afge lopen. Velen hadden zich reeds ter ruste begeven, anderen zaten nog in de leeskamer of doodden de tijd met kaartspel. De eerste officier Murdock bevond zich op de brug. 't Was koud en 't werd steeds kouder tegen de avond. Berichten waren opgevangen per draadloze, dat er gevaarlijke ijsbergen ronddreven men be hoorde uit te kijken men moest voorzichtig voortstomen men moest de snelle vaart drastisch minderen Gevaar op de Titanic? De toestand werd hachelijk II Verlaat eerherstel imr ^kitphrin die Een fijn moederdag-cadeau! 'n kostelijke 30 cm langspeelplaat voor slechts T 50 Tijdens de dinsdagavond gehouden jaarvergadering van het Roode Kruis afdeling Veenendaal en Over- berg werden door de Kringcommissaris, de heer Schuller, een groot aantal Landsteinerpenningen uitge reikt aan donores, die meer dan vijfmaal hun bloed aan de medemens hebben afgestaan. Twee personen, de heren Beemer en van Kesteren mochten de Landsteiner Maquette in ontvangst nemen vanwege het feit dat zij meer dan 20 maal bloed gaven. Op deze redelijk bezochte jaarvergadering bleek dat de afdeling Veenendaal nog steeds groeit en bloeit en zich overtuigd weet van de goodwill van de bevolking, getuige het feit dat de gehouden inzameling f 1000,meer heeft opgebracht dan vorig jaar. Er werd op de ge animeerde vergadering slechts een minder rooskleurig aspect aan de orde gesteld. De colonne heeft drin gend versterking nodig en men bezint zich ernstig over de wijze waarop men jonge plaatsgenoten kan ambiëren zich daadwerkelijk in te zetten voor de Roode Kruiscolonne. De voorzitter, de heer A. H. van Pij pen, merkte dit al in zijn openings woord op en zou graag een aantal jon geren als nieuwe colonneleden willen begroeten. Hij was overtuigd van de goodwill die de Roode Kruisafdeling in de plaatselijke gemeenschap heeft dank zij het goede werk van de co lonneleden, die zich belangeloos ter be schikking stelden. Hierna kreeg de aanwezige kring commissaris het woord, die zich tot de donores richtte en hen de stille helden' noemde, die iets blijvends doen, en waarover weinig naar buiten uitlekt. Daarom wilde het Roode Kruis hen eren met de Landsteiner onderschei dingen. De heren Beemer en Van Kesteren ontvingen de plaquette met de oorkon de, terwijl een lange lijst van bloed gevers werd opgelezen, die allen na vijf schenkingen met de Landsteiner- penning werden begiftigd. Dit waren niet minder dan 51 personen t.w. de dames: Mevr. Chaudron-de Bree, mevr. A. de Vries-v. Leeuwen, mej. D. H. Las sen, mevr. E. v. d. Heuvel, mej. C. van Son, mej. E. Valkenburg, mevr. S. S. de Haas-Schoeman, mevr. C. Breek- veldt en mevr. H. v. Hardeveld-v. So meren en de navolgende heren: J. Versteeg, J. Veer, J. v. d. Pest, E. v. d. Heuvel, A. Dillen, S. Kikstra, E. Jansen, G. Davelaar, G. O. Reyninga, J. v. d. Putte, M. van Wijk, C. v. d. Bosch, W. Konings, E. de Gooyer, P. A. Baumgarten, C. Beyer, C. Budding, G. Demoed, A. Diepeveen, W. Diepeveen, A. van Doorn, R. v. Gesink, H. v. d. Ham, A. Jansen Jr., E. Kooistra, T. v. Leeuwen, J. Linde, D. G. de Man, R. Roelofsen Jr., G. v. Zanten, D. G. v. d. Schans, E. H. Syssing, W. J. Verhaar, B. H. de Vries en J. W. J. M. v. d. Wee. Er vonden in 1964 twee bloedafnamen plaats. In de kantine van de Ritmees- terfabriek werden 575 flessen bloed verzameld, iets meer dan in 1963. In het Julianaziekenhuis werd 632 maal bloed afgenomen en in totaal 316 liter bloed verzameld. Het aantal ingeschre ven donors bedroeg daar 431 op 31 dec. j.l. Een gehouden filmavond trok slechts een gering aantal belangstellen den, hetgeen teleurstellend moet wor den genoemd. In 1964 slaagden 21 meisjes van de Chr. Huishoudschool voor het Jeugd EHBO diploma. Medio september zijn drie nieuwe cursussen gestart. Een team met 5 meisjes nam deel aan het internationale EHBO toernooi in Den Haag, waaraan in totaal 15 Nederland se, 3 Belgische en 3 Duitse ploegen deelnamen. De gezonde jeugd bracht rond St. Nicolaas f 1300,bijeen voor de chronisch zieke en invalide jeugd tot 21 jaar. Dit bedrag werd besteed aan 70 patiënten. In de loop van vorig jaar werden door de welfare-vrijwilligsters 15 pa tiënten bezocht. De meeste patiënten geven er de voorkeur aan zelf iets te maken. Het materiaal werd door het landelijk Roode Kruis verstrekt. Het stemt het bestuur tot vreugde dat door het werk van deze vrijwilligsters de langdurig zieken door handenarbeid wat uit hun dagelijkse sleur worden gehaald. De penningmeester-, de heer Zilstra, kon gewagen van een batig saldo en uit het financieel verslag bleek over duidelijk. dat de afdeling ook in dit opzicht gezond is. Overigens was de penningmeester wat pessimistisch aan gaande het streefbedrag voor de in zameling 1965 waarvoor hij een be drag van f 6500,op de begroting had gezet. De voorzitter waardeerde zijn voor zichtigheid, maar vond dat ieder er naar moet streven de tien mille te be reiken. Veenendaal geeft gul en graag aan onze instelling en met het oog hier op kan een goede opbrengst worden verwacht, aldus de voorzitter. Bij de bestuursverkiezing werd de heer J. H. v. Hardeveld gekozen in de plaats van de heer J. Rutten, die zich niet herkiesbaar had gesteld. Dokter Lastdrager zal de plaats van de naar Amsterdam vertrokken arts H. C. Bis schop innemen. De nieuwe Hervormde Sionskerk op de hoek van de Dijkstraat en de Adr. van Ostadelaan zal op dinsdag 1 juni a.s. in een avonddienst in ge bruik worden genomen. Ds. W. Hage te Klaaswaal heeft bedankt voor het beroep dat de Ge reformeerde Gemeente (Synodaal) te Veenendaal op hem uitbracht. Ds. W. Heerma, gedurende een aantal jaren predikant van de Chr. Gereformeerde Kerk (Beatrixstraat) te Veenendaal gaat Nunspeet ver laten. Hij heeft een beroep van de Chr. Gereformeerde Kerk van En- schedé-Oost aangenomen. Tijdens de laatste jaarvergadering van de Doopsgezinde Broederschap te Wormerveer zijn vragen gesteld over de soort wijn die gebruikt wordt bij de viering van het Heilig Avondmaal. Naar aanleiding hiervan heeft de kerkeraad van die Broederschap thans besloten in het vervolg al coholvrije wijn te gebruiken. Twee redenen hebben bij deze be slissing een rol gespeeld. De kerke raad heeft er begrip voor, dat ge meenteleden, die in hun leven veel ellende van het gebruik van alcohol hebben gezien en op grond daarvan tot afwijzing van elk alcoholgebruik zijn gekomen, in één van de heilig ste momenten van hun leven geen alcohol wensen te gebruiken. De tweede factor is, dat zij, die een alcoholontwenningskuur hebben ondergaan, zelfs door het gebruik van zulk een kleine hoeveelheid wel weer van het goede pad kunnen afdwalen. Woensdagmiddag 19 mei a.s. zal de jaarlijkse tocht plaatsvinden van medewerkers aan het werk van de herv. gemeente Sola Fide te Vee nendaal. Het doel van de tocht blijft een verrassing. die eigenlijk op maatschappelijk ter rein liggen, toch ook zeer belangrijk voor kerk en school. Wanneer de bevolking afneemt zul len ook de middenstanders de gevolgen gaan ondervinden, waardoor de situa tie verergert. Men sticht nu eenmaal geen zaak in een rimboe, volgens Ds. Breugem. Wij stellen ons dus teweer tegen het streekplan. Men zou nog ak koord kunnen gaan met de bestemming van het agrarische gebied, maar wij zijn gekant tegen een politiek van ont volking, die de leefbaarheid van Ach terberg tegengaat, aldus Ds. Breugem. Het is overigens niet uitgesloten dat op het stukje grond recht tegenover de pastorie wat gebouwd zal worden, maar dat zal dan een druppel op een gloeiende plaat zijn, want er is niet meer ruimte dan voor 8 of 10 wonin gen. Ds. Breugem, juist terugkerend van een ziekenbezoek, heeft een omvang rijke taak in dit uitgestrekte boeren land. Daarenboven vervult hij nu al sinds een jaar het consulentschap van de Hervormde Gemeente in Eist. De naam van het restauratiefonds van de geref kerk te Veenendaal is veranderd in „nieuwbouwfonds". Er kwamen voor dit fonds o.a. twee bijzondere giften binnen één van 2000 en één van 400 gulden. Hoewel Ds. P. M. Breugem nog pas ruim 3 jaar in Achterberg staat heeft hy al een toezegging van beroep ontvangen naar de Hervormde Kerk van Zuilichem- Nieuwaal. De jonge predikant die ook nog consulent is van de vakante gemeente te Eist, heeft voor dit beroep bedankt. Tydens een gesprek in de nieuwe Achter- bergse pastorie onthulde de predikant een aantal specifieke Achterbergse pro blemen, die grotendeels op maatschappelijk terrein liggen, maar wel terdege raakpunten hebben met kerk en school in dit agrarische dorp. Ds. Breugem, zelf nauwelijks de 30 gepasseerd, merkt op dat Achterberg een „bejaarde gemeente" aan het worden is. Dit is wel een zeer moeilijk probleem en heeft te maken met de ingestelde bouwstop. Jonge mensen vestigen zich niet in Achterberg door gebrek aan woonruimte. Van de paar tjes die Ds. Breugem in de echt ver bindt, vertrekt minstens 90°/o naar andere plaatsen. In de vakaturetijd, voor de komst van Ds. Breugem, is het al eens voorgekomen dat in een heel jaar zeggen en schrijve één kind ten doop werd gehouden. De predikant vindt deze gang van zaken zeer be treurenswaardig, want de kerk moet toch het oog op de toekomst gericht houden en op jonge gezinnen kunnen bouwen. Hij staat volkomen achter het stre ven van Achterbergs Belang, omdat deze vereniging alles in het werk stelt het dorp „leefbaar" te houden. In de kern van het dorp mogen enkele wo ningen worden gebouwd, maar dan moet er een grote schuur bij komen, zodat het toch weer een klein boer derijtje wordt. Voor mensen, die een ander beroep uitoefenen is dit niet aantrekkelijk en wordt de woning te duur, zodat men wegtrekt. De bestaande kleine boerderyen worden uitgekocht en de grote blyven over. Dat impli ceert weer: Minder mensen. Aan het kerkbezoek is het nog niet merkbaar, want de bevolking is mee levend. De afscheiding van het Veen- eind gaf destijds wel een terugslag, maar die is inmiddels wel hersteld. Ds. Breugem vindt dat deze zaken, Zo'n vakaturetijd doet de gemeente geen goed. Als de pastorie midden in het dorp meer dan een jaar leeg staat is het alsof er een „gat in de gemeen te" zit, volgens Ds. Breugem. Het huis bezoek wordt door de ouderlingen ge daan. Het leiden van begrafenissen, be zoek aan ernstige zieken en het hou den van catechisatie zijn de enige dingen die de consulent kan doen. Het ligt overigens in Eist heel moeilijk want het heeft dezelfde structuur als een stadswijk. De mensen zijn voor een groot deel buitenkerkelijk, hetgeen een sociologische achtergrond heeft. Maar Ds. Breugem is van oordeel dat men met trouw en liefde veel bereiken kan. Nog even sprekend over de algemene situatie in de hervormde kerk, komt Ds. Breugem tot de conclusie dat de kloof tussen de Geref. Bondspredikan- ten en de confessionelen of ethischen groter wordt. Als je in vakatureplaat- sen moet preken blijkt dat overduide lijk. Men vraagt dan: Leest u oude of nieuwe vertaling, moet het zingen ritmisch of niet. Dit zijn nog niet eens de hoofdza ken, vindt Ds. Breugem. De verkondi ging van de levende Boodschap wordt door een groot deel niet meer ver staan, waar men zeer verontrust over moet zijn. De preek moet een schrift verklaring en schriftontvouwing zijn, maar wordt helaas gedegradeerd tot een moralistisch verhaal. Er is wel veel te zeggen voor een eigentijdse aanpak, maar de grote geloofszaken blijven dezelfde en als men hieraan gaat tornen zal men ons altijd tegen over zich vinden, zo besluit Ds. Breu gem. Er werd voorgesteld een tweede vertegenwoordiger van de colonne in het bestuur te kiezen. Na ampe le bespreking werd de heer J. T. v. Donkelaar als bestuurslid aangewe zen. Hierna reikte de kringcommis sie een tweetal gespen uit voor 20 jaar trouwe dienst aan het Roode Kruis. Het waren toevallig twee leden uit O verberg t.w. mej. Van Ginkel en de heer v. d. Brandhof. Beiden werden ten voorbeeld gesteld, omdat ze zich bij zonder hadden beijverd voor het Roode Kruiswerk. Zij ontvingen de gesp met bijbehorend getuigschrift. Tot slot wekte de voorzitter de leden op ook in 1965 actief te zijn. Hij legde de nadruk op het welfarewerk en hoop te dat het aantal vrijwilligsters zou worden uitgebreid. Voorts is het drin gend noodzakelijk jonge leden voor de colonne te verwerven Het bestuur zoekt naar een oplossing, die men dit jaar hoopt te vinden. Ten laatste wilde de voorzitter nog opwekken om met inzet van alle krachten de f 10.000,— te ha len bij de inzameling 1965. Veenendaal werd groter en het moet kunnen. De rondvraag leverde enkele interne vra gen op, die door de voorzitter tot te vredenheid werden beantwoord. De kringcommissaris hoopte dat het landelijke Roode Kruis als het in 1967 haar 100-jarig bestaan zal vieren het ronde aantal van 1 miljoen leden zal hebben bereikt. Dit aantal is thans 800.000. Ook de heer Schuller was van oordeel dat de Veenendaalse afdeling overal goodwill had gekweekt, zelfs bij het hoofdbestuur, dat blij is met deze afdeling. Uit het jaarverslag van de secreta resse mej. C. D. Duizer bleek dat het aantal leden iets verminderde. Dit aan tal bedroeg op 1 januari 1964 3275, ter wijl op 31 december 3210 leden ston den genoteerd. Aan contributies werd ontvangen een bedrag van f 4081,48. Gemiddeld per lid omgerekend is dat f 2,27, hetgeen aanmerkelijk boven het landelijke gemiddelde ligt. De inzamelingsactie werd dit jaar een groot succes. In 1963 werd f 7393, gecollecteerd. Dit jaar kwam f 8307, binnen. Dat is per inwoner 33,7 cent, tegen 30,6 cent in 1963. Van de 35 af delingen in de kring Utrecht neemt Veenendaal de vierde plaats in na Bunschoten-Spakenburg, Scherpenzeel en Renswoude. Landelijk werd per in woner 19 cent ingezameld. Een woord van oprechte dank aan colonneleden en leden van het Jeugd Roode Kruis is hier wel op z'n plaats, want slechts dank zij hun grote activiteit kon dit fraaie resultaat worden bereikt. De ontvangsten uit verhuur van het gebouw bedroegen f 839,Dat is aan merkelijk lager dan in 1963, hetgeen zijn oorzaak vindt in het wegvallen van de verhuur aan de Chr. Techni sche School. Vaste huurder was in 1964 alleen een autorijschool. Getracht zal worden de verhuur aan particulieren wat op te voeren. De huurprijs voor feestelijke bijeenkomsten wordt gesteld op f 35,per avond. Voor het houden van vergaderingen geldt een lager ta rief. In 1964 werden door de heer Van Ooyen en zijn medewerkers 597 boeken en 5250 kg tijdschriften ingezameld en verzonden, tegen resp. 406 en 5197 kg vorig jaar. Op de landelijke ranglijst schoof Veenendaal hierdoor naar vo ren van de 95e naar de 91e plaats. De heer Van Ooyen en zijn helpers werd voor hun arbeid alle lof toege zwaaid. Er bestaat reeds lang behoefte aan uitbreiding van het aantal lec- tuurhuisjes. De toegezegde medewer king van de Chr. Technische School is niet geheel gerealiseerd. Thans worden met groot enthousiasme op de Streek- werkplaats voor minder-validen de huisjes vervaardigd. De colonne oefende in het afgelopen jaar tweemaal per maand. Men ver leende medewerking bij diverse plaat selijke evenementen zoals de tocht van ouden van dagen, de motorcross, di verse wandeltochten. Vijf leden van de colonne alsmede een aantal hulpkrach ten maakten zich verdienstelijk tijdens de vakantieweek voor chronische zie ken op de Thijmse Berg. Aan de boot tochten namen vier dames als help ster deel. Op de districtswedstrijden te Zeist behaalde een helpstersploeg de 2e prijs. Er werden voorts een aantal droppings georganiseerd en in septem ber een excursie gemaakt naar een aardewerkfabriek in Maastricht. Mlfnhardt's Zenuwtabletten Donderdag 22 april j.l. vond in ho tel Vonk een bijeenkomst plaats van de Kon. Ned. maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde. Op uitnodiging van de afd. Veenendaal gaf de heer P. M. Noordanus, vakleraar in de bloemsierkunst te Amersfoort, een bloemschikdemonstratie. Op eenvoudige wijze toonde de heer Noordanus vele mogelijkheden om door middel van enkele grassen, tak ken en bloemen een sierlijk bloem- stukje te maken. Zijn fantasierijke ver richtingen op 't gebied van de bloem schikkunst werden met grote aan dacht der aanwezigen gevolgd. door: Rik Valkenbujrg Maar de Titanic deed haar proef tocht. En die proeftocht moest tonen, dat het reuzenschip overal tegen kon. Men was allerminst voor een beetje ijs vervaard. Robert Hickens stond aan het stuurrad. Bij hem op de brug wa ren behalve Murdock, ook de officie ren Boxhall en Moody. In het kraaien nest (observatietoren) was de officier Fleet. Officier Lightoller had orders ge geven, om toch vooral uit te zien of er ook kleine ijsbergen waren. Om tien uur kwam Murdock aan het roer. Dan om 11.40 uur werden drie slagen gehoord vanuit de observatietoren. Murdock verbleekt.' Hij weet de bete kenis: „Iets vlak voor ons!" Terzelf- dertijd telefoneerde de man dat het een grote ijsberg was. Murdock's hand was al aan de kruk om de machines te stoppen. Terwijl ze stopten kwam de schok. Met een andere ruk werden de wa terdichte schotten gesloten. Toen kwam ook kapitein Smith naar Murdock. „De deuren dicht waren zijn eerste worden. „Ze zijn reeds dicljt!" was het vlugge antwoord. „Stuur de timmer man om te zien, wat er gebeurd is" klonk het verder. De timmerman gaat, maar keerde nooit terug Toch was het slechts een lichte schok. Maar die „lichte schok" bezorg de de Titanic een doodwond. Niemand begreep het eerst. Niemand kon noch wilde het begrijpen. Velen van hen die reeds sliepen, werden niet eens door de schok gewekt. Vier mannen zaten in Let u eens op de fraaie wandbekleding in deze Titanic-hut. (Cliché: ,,'t Spectrum") de rooksalon kaart te spelen. Ze ston den op, begaven zich naar het dek en keken, over de verschansing leunende, in de zee. Even later daalden allen weer naar beneden om het spel voort te zetten. Meerderen kwamen informeren om dat men het vreemd vond dat de ma chines stilstonden. Zij keken in zee en zagen een grote ijsberg terzijde van de boot. Ze meenden dat de machines al leen maar stilgezet waren om te con stateren welk letsel er aangebracht was. Niemand dacht eraan, dat de Ti tanic beneden de waterlijn als met een grote blikopener aan de zijkant was opengereten. Officier Moody getuigde later voor de rechtbank: „Ik stond mede op de brug. Ineens schuurden we langs on derzees ijs. We vernamen dat de boot met een lichte schudding een meter uitgleed. Ze ging iets overzij. De schok was echter nauwelijks merkbaar en niets was er te zien wat op beschadi ging geleek. Ieder der passagiers bleef kalm, alsof ze allen bevaren zeelui waren, die op zulke kleinigheden geen acht slaan Ook J. Bruce Ismay kwam op de brug en vroeg: „What's the matter?" Kapi tein Smith antwoordde met twijfel in zijn stem: „We hebben op ijs gestoten." „Is het erg?" vroeg Ismay met bezorgd heid. „Ik denk het wel", zei Smith. OF HET ERG WAS Het was zo erg als het maar kon. Mr. Andrews, één van de bouwmees ters der onzinkbare booi, ook aan boord, was de eerste, die de ware toe stand inzag. Hij berichtte de kapitein, die steeds ernstiger werd: „De boot zinkt misschien binnen het uur!" Toen verstond althans het scheeps volk de volle waarheid. Wat kwam er nu veel te doen. De grote kunst was om de waarheid te zeggen en toch een paniek te voorkomen. De bootslui gingen als herauten het hele schip door. Althans in de eerste en tweede klas, om de slapenden te wekken en ze het gevaar aan te zeggen. „De reddingsboten uit, de zwemgordels aan!" had de kapitein bevolen en de be zadigde, ervaren Smith was er de man niet naar om onnodig lawaai te maken. Hij wist wat hij zei. Men begon het gevaar in te zien. Zie hoe het zeekasteel overhangt naar de linkerzijde. Daar was zijn dodelijke wond. Daar stroomde het ijskoude water met reusachtige kracht naar binnen. Daar werd de titanenstrijd gestreden, die met de ondergang van de Titanic beslist zou worden. Maar de meeste passagiers kon den het nog niet geloven. En als het steeds onrustiger wordt en er al meer beweging komt in het scheepsvolk en de voorsteven van de stervende Titanic zich al dieper en ootmoediger buigt, omdat hij het onderspit moet delven en het vertrouwen in hem gesteld niet kan be waren, dan is onder de honderden angsti ge zielen die in de Titanic huisden, wel een geschokt vertrouwen, maar vergaan is het nog lang niet. De zee was kalm, zeker van haar buit. De lucht sterhelder en dankzij een voor die tijd nieuwe uitvinding, de enige die nog als middel tot redding dienst kan bewijzen, de draadloze telegrafie, vloog de kreet der wanhoop door de sterheldere luchtlagen: S.O.S. Werd het gehoord? Werd het opgemerkt door de fijngevoelige instrumenten van de draadloze, die op andere boten waren aangebracht De passagiers wilden eerst niet in de bo ten. 't Leek hun dwaasheid om de Ti tanic te verlaten en zich zeventig voet diep te laten zakken in een ranke red dingsboot om daarmee midden op de oce aan te dobberen. De toestand werd echter steeds ernstiger, het gevaar steeds drei gender. sm. rt ummiL: m\ Mtmr ms mmwmM mms Een onlangs verschenen krantenarti kel, stelde de ramp met de Titanic op nieuw in het daglicht. kwam als onnodige voorzorg. Terwijl bo ven alles nog even kalm toeging en nie mand zich haastte, ging ik met nog iemand naar beneden. We gingen nog dieper, om dat we wel begrepen, dat als er gevaar was, het beneden moest zijn. Boven zag immers niemand het. We waren ver ge noeg Toen zagen we wat er gebeurd was en hoe het schip opengescheurd was. De zee liep letterlyk in de boot. Ze zou het niet lang kunnen volhouden. Eer we er aan dachten stonden we daar tot aan de knieën in het water. We haastten ons naar boven en zagen onder het stygen reeds een reddings boot in zee gaan. Hier is onze kans, riep ik en meteen waagde ik de sprong. Mijn vriend volgde mij en ook hij bereikte de boot, die door onze plotselinge verschijning wel wat slin gerde, maar toen ineens naar beneden schoot, in het water. Twee matrozen, twee eerste klas en verder tussendeks passagiers, allen vrouwen, vulden onze boot. Terwijl we afdaalden zagen we vele derde klas reizigers op een hoop, die ons luid iets toeschreeuwden. Waren ze gevangen gehouden, gedoemd om als rat ten in een val, met het schip naar de afgrond te zinken"? Het geschokt vertrouwen herstelde zich enigszins, toen er per draadloze bericht was ontvangen van de Carpathia die op reis van New York naar Gibraltar, de toestand had begrepen en met alle spoed ter hulp stoomde. De gemoederen kalmeerde nu vrij wat. En toch, heel gerust was men nog niet, hoewel velen zich alle angst uit het hoofd zetten. En zo waren de gevolgen van deze „lich te schok" allerminst licht te noemen. In tegendeel, steeds dreigender kwam de werkelijkheid op een ieder af. Wat zal er van de machtige Titanic worden Volgendè week: Moed en ondergang. „Wij geloofden zo vast in de hechtheid van het schip waarmee we reisden", zei een Zweeds luitenant, Hakan Bjonnster Steffanson, „dat al die drukte ons voor- Artiesten van nu met liedjes die door een vorige artiestengeneratie zoals Lou Bandy, Louis en Heintje Davids, Koos Speenhoff en Dirk Witte populair werden. mono y of stereo BATIG SALDO BESTEMD VOOR STICHTING BLIJ VEND APPLAUS Veenendaal: Markt 3 Patrimoniumlaan Rhenen: Herenstraat 1 Nog een kijkje in een hut van de Tita nic, compleet met hemelbed. (Cliché: ,,'t Spectrum") TV-PORTABLE BRENGT UITKOMST Zoals vroeger het geval met de radio is thans de TV vaak de oorzaak van hui selijke onrust. De handige transistor-radio, klein van formaat en zeer licht van ge wicht loste de moeilijkheden op die ont stonden door de belangstelling van de juniores voor ontspanningsmuziek en van de oudere huisgenoten voor serieuzer pro gramma's. Ook voor de televisie is nu de oplossing aanwezig: draagbare TV-toe- stellen zijn thans ook in Nederland ver krijgbaar. Een Japanse fabrikant, Sony Corporation brengt draagbare TV-toestel- len in de handel, één type met een beeld vlak van 13 cm en één met een beeld vlak van 23 cm. Het grootste weegt nog geen zes kg en het kleinste nog geen vier. Het grootste toestel is voorlopig een uni cum op de markt: men kan er beide Ne derlandse netten mee ontvangen en een gehele reeks buitenlandse. Het kan dus ook in duin en bos en op reis zijn goede diensten bewijzen. Gezien de uitbreiding van de uitzendin gen in het algemeen mag worden aange nomen, dat de behoefte aan een tweede of derde toestel naast het moeilijk ver plaatsbare kamertoestel sterk zal stijgen. Het tweede toestel schept de mogelijkheid de kinderen hun „eigen" programma te laten zien zonder de ouderen te hinde ren. Het zal ook in de ziekenkamer uit komst brengen. HOEST Meer dan duizend renpaarden in Enge land zijn hoestende. De trainer van de renpaarden van de koningin heeft in wan hoop voorgesteld alle rennen uit te stel len totdat de epidemie voorbij zal zijn.

De Vallei | 1965 | | pagina 5