Koninginnedag met stralend weer bracht duizenden op de been KINDERZANG WAS DE HOOFDSCHOTEL EDERVEEN MULDER VEENENDAAL RHENEN ELST OVERBERG RHENEN E.H.B.O. Rlienen- Achterberg hield ledenvergadering 20 JAAR VRIJ UIT DAGEN VAN LEED UIT DAGEN VAN BLIJDSCHAP Strelend weer, met lil stralende mensen tijdens H de kinderzang op de Markt te Veenendaal. De Ederveense schoolkinderen van de Hervormde school trokken op de morgen van Koninginnedag naar het plein aan de Schoolstraat en zongen o.l.v. de heer Valkhof een aantal va derlandse liederen. De zang klonk fris en vrolijk en werd begeleid door de muziekver. Irene. Aanvankelijk was het plan om de kinderspelen te houden op het Hoot- senplein, maar door de zware regenval van de laatste dagen was het op die plaats niet mogelijk, zodat de spelen thans aan de Schoolstraat doorgang vonden. De einduitslagen waren als volgt: Klas 1: Bonenrace, meisjes: 1 A. v. Kruistum, 2 M. Stomnhorst, 3 J. v. Ype- ren; jongens: 1 K. de Gooyer, 2 H. Geurtsen, 3 J. v. Lagen; Autobanden hindernis, meisjes: 1 A. v. Kruistum, 2 M. Stomphorst, 3 B. Hardeman; jon gens: 1 K. de Gooyer, 2 J. Hardeman, 3 H. Schuurman. Klas 2: Ballenrace, meisjes: 1 W. v. d. Meyden, 2 R. v. Burken, 3 J. v. Egdom; 1922-1962 Assurantiekantoor Eig. R. R. MULDER Makelaar in Assurantiën Kerkewijk 167 - Veenendaal verZEKERen Is ZEKERheid Allerwege werd vrijdag, begunstigd door fraai zonnig voorjaarsweer, Koninginnedag gevierd. De kinderzang in de morgenuren trok overal honderden belangstellenden. Het was een impo sant gezicht, de grote kinderschare met oranje getooid, naar de verschillende plaatsen waar de aubade zou worden gehouden, te zien optrekken, hierbij vergezeld van de muziekcorpsen. In Veenendaal bestond tenminste weer grote belangstelling voor de gro te kinderaubade op de Markt waaraan meer dan 3500 kinderen deelnamen. De kinderzang stond onder leiding van de heer Gijsbert van Zanten en werd begeleid door een electronisch orgel, met trompetters. Het orgel werd bespeeld door Bob van Stempvoort. De kinderzang werd besloten met het mas saal aanheffen van het „Dankt dankt nu allen God". Hierna werden de kin deren, voorafgegaan door de muziek korpsen, weer naar de resp. scholen gebracht, waar het boekje „Een paar minuten is het stil" van Pierre Jansen en een traktatie werd aangeboden. Om 11 uur vond de officiële opening plaats van de Herdenkingstentoonstel ling 1940-1945 in het pand Markt 13 plaats. Burgemeester Hazenberg verrichtte de opening waarbü hy werd inge leid door Wethouder de Ruiter, die de beide oud-burgemeesters van Veenendaal, de heren J. H. van Schuppen en A. Bakker welkom heette. De heer de Ruiter excuseerde de min der riante omgeving, maar hoopte dat velen de tentoonstelling, die niet be doeld is om haatgevoelens op te wek ken dan wel als herinnering aan de dagen van een afschuwelijke bezetting zouden bezoeken. De burgemeester was getroffen door i de titel „Als daer met moord en brand". De tentoonstelling is erop ge- J richt om ons terug te verplaatsen in de spannende jaren van mobilisatie, j oorlog, bezetting en bevrijding. Het Nederlandse volk is ontkomen aan de dagen van roof, plundering en verraad en werd mede door het ver zet naar een gelukkige bevrijding ge voerd, aldus de burgemeester. Hij spoorde de jeugd aan de tentoonstelling te bezoeken opdat zij het ook weten zouden. De burgemeester sprak woor den van dank tot de organisatoren in het bijzonder de heer en mevr. Wies- sing en citeerde tenslotte onder inten se stilte een door hemzelf geschreven gedicht in een verzetsblad welk ge dicht dezelfde naam droeg als de titel van de tentoonstelling: Als daer met moord en brand. In de middaguren werden op ver schillende plaatsen in Veenendaal uit gebreide kinderspelen gehouden, die door de ouders druk werden bezocht. In de avonduren concerteerde de Har monie „Caecilia" op de Markt en vond in de grote garage van de fa. Schoon hoven een oranjebal voor de tieners plaats, die in grote getale waren op gekomen. Het was daar een reuze ge zellige drukte als besluit van deze Ko ninginnedag. Door het Oranjezonnetje dat op Konin ginnedag scheen, zijn naast de schooljeugd ook een groot aantal volwassenen getuige geweest van de feestelijkheden. Deze be gonnen al om acht uur in de ochtend met het luiden van de fcestklokken, waarna de stadsbeiaardier Gijs Brinks een caril lonconcert verzorgde. Tegen half negen werd het een drukte van belang in de straten van de Grebbe- stad en het duurde tot laat in de avond eer de drukte weer minder werd. Tijdens de ochtenduren was het pro gramma speciaal voor de schooljeugd met aubade en vlaggenhulde voor het gemeen tehuis. Van diverse kanten kwamen de kinderen met hun leerkrachten naar de Herenstraat gemarcheerd. Uitgedost met feestmutsen en vlaggetjes stelde de jeugd zich op rond het bordes bij het gemeente huis. Om negen uur verschenen Rhenens burgemeester Jhr. Mr. Bosch ridder van Rosenthal, wethouder Griffioen, gemeen te-secretaris Pieters en de heren Altena en v. d. Willik resp. voorzitter en secre taris van de Vereniging Oranjedag op het bordes. Na het klinken van een trompet signaal gingen onder tromgeroffel twaalf vlaggen omhoog in de tegenover het ge meentehuis opgestelde vlaggemasten. De heer Altena verzocht daarna de bur gemeester om namens de ingezetenen een gelukstelegram aan H. M. de Koningin te willen zenden. De burgemeester zeide dit gaarne te willen doen, maar stelde voor om dan gelijktijdig ook maar de geluk wensen aan de heer Pieter van Vollen hoven te doen toekomen. De menigte bracht een luid hoera uit na deze woor den. Nadat nog enkele liederen ten beste waren gegeven begaven de kinderen zich onder de vrolijke tonen van de muziek in optocht naar Ouwehands Dierenpark, waar ze zich de gehele ochtend naar hartelust konden verpo ten en bovendien werden gctracteerd. De kleintjes gingen naar gebouw Irene, waar zij werden onthaald en bovendien konden genieten van een poppenkastvoor stelling. Voor o.a. de leerlingen van de ULO- scholen en de Streekhuishoudschool was er een oriëntatie-rit op de fiets en een rally voor bromfietsers. Aan de oriënta- tierit namen een 250 jongelui deel en aan de hand van een routebeschrijving ti-okken zij door de omgeving van Rhenen. Was het andere jaren bij de Leemkuil dat aan deze jongelui de traktatie werd uitgedeeld, nu was de plaats wat verderop en wel bij de picknickplaats langs de autoweg en wij vermoeden dan ook dat er jongelui zullen zijn geweest die er niet zo goed uit konden komen toen zij de controle en de limonade en koeken daar niet zagen. Aan de wed strijden waren prijsjes in de vorm van boekenbonnen verbonden. PRINSES WILHELMINA EN HAAR TIJD In de middaguren werd met een korte Op sfeervolle wijze werd het feest in de avonduren besloten. Er was een taptoe, die werd uitgevoerd door Ons Genoegen. Nadat als slot het Wilhelmus ten gehore was gebracht werd dirigent van Ingen door de burgemeester gecomplimenteerd. Na de taptoe trok het vele publiek naar de oude Markt om te genieten, van de openluchtfilmvoorstelling. In het voorpro gramma kon men kijken naar een défilé bij Soestdijk, terwijl ook een film werd vertoond van de NATO-taptoe te Arn hem, met als besluit de komische hoofd film: Zorg dat je erbij komt. ONS GENOEGEN SPEELDE OP HEIMERSTEIN Op Koninginnedag heeft de muziek vereniging Ons Genoegen ook ande- VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN (1e en 2e) FINANCIERINGEN auto's, motoren, enz. Telefoon 08385-3000 jongens: 1 H. v. Harn, 2 E. J. Nab, 3 K. Bos; hoepelen, meisjes: 1 R. Over- eem, 2 C. Vlastuin, 3 G. Vlastuin; jon gens: 1 R. Da velaar. 2 H. v. Harn, 3 G. Berkhof. Klas 3: Balwerpen, meisjes: 1 N. v. d. Kleut, 2 A. v. Ginkel; jongens: 1 A. v. d. Brandhof, 2 M. Bakkenes; knikker- race, meisjes: 1 N. v. d. Kleut, 2 A. v. Ginkel; jongens: 1 V/. v. Ginkel, 2 C. Schuurman. Klas 4: Behendigheid fietsen, meisjes: 1 J. Borgers, 2 G. v. d. Heuvel; jongens: 1 B. Kruiff, 2 K. v. Hunen; Ballenrace, meisjes: 1 A. Hardeman, 2 G. v. d. Heu vel; jongens: 1 J. Hazeleger, 2 R. v. Harn. Klas 5: Korf gooien, meisjes: 1 R. Vonk, 2 W. v. Doorn; jongens: 1 J. v. Ravenswaay, 2 B. Meurs; zaklopen, meisjes: 1 L. Ploeg, 2 N. Borgers; jon gens: 1 J. Nap, 2 B. Esveld. Klas 6: Korf gooien, meisjes: 1 D. Veldhuizen, 2 D. Middelman; jongens: 1 G. Schuurman, 2 D. Kleiwerd; zak lopen, meisjes: 1 D. Veldhuizen, 2 W. Borgers; jongens: 1 D. Kleiwerd, 2 G. v. d. Heetkamp. Voorafgegaan door Ons Genoegen trok Rhenens school jeugd enthousiast naar 't stadhuis. plechtigheid de tentoonstelling „Koningin Wilhelmina en haar tijd" geopend. Daar toe was een aantal genodigden in het Streekmuseum aan de Molenstraat bijeen gekomen. De heer J. Altena verwelkomde de aanwezigen namens de vereniging „Oiranjedag". Spreker herinnerde de aan wezigen er aan, dat deze tentoonstelling geheel was georganiseerd door de con servatrice mej. Aleid v. d. Bunt, voor wie geen moeite teveel was om alles bij elkaar te krijgen. Vervolgens verzocht de heer Altena de burgemeester de tentoonstelling te willen openen. „Voor ons, ouderen, lijkt het nog maar zo kort geleden, dat we op 31 augus tus Koninginnedag vierden, maar voor de jonge mensen is dit geschiedenis gewor den", zo zeide de burgemeester en hij noemde Koningin Wilhelmina een sym bool voor ons hele volk. Maar we vergeten zo vaak de mens die die hierachter stond: eerst het een zame leven: de vlucht, het gaan naar Engeland wat niet werd begrepen; de leiding die ze vanuit Engeland moest geven; de terugkeer; de volko men nieuwe tyd en de aanpassing die van haar werd gevraagd. Ze heeft een moeilijk leven gehad, achteraf mogen we hiervoor toch erg dankbaar zijn, omdat ze toch echt een Moeder des Lands is geweest. naast de Apotheek Tel. 3184 Hoofdstr. fll Veenendaal Na deze woorden verklaarde de burge meester de tentoonstelling voor geopend. We zagen vele voorwerpen die aan de regeringsperiode van onze vroegere vor stin herinnerden en die grotendeels in bruikleen werden afgestaan. Naast schil derijen, foto's, oorkonden en wandborden zijn er nog enkele bijzondere dingen als een paar schoentjes; een paar schaatsen; een rijzweepje en een poppenkamer van zilver. ren dan de Rhenense schooljeugd een plezier bereid, want nadat men de kinderen had begeleid naar Ouwe hands Dierenpark toog men naar Hei- merstein om te muciseren voor de kinderen die daar verblijven. Zowel door de directie als door de kinderen werd dit zeer op prijs gesteld en men liet de waardering dan ook blij ken door het aanbieden van een kopje koffie en een rokertje. Koninginnedag in Eist kwam dit jaar overeen met twee woorden: „zeer rus tig" Alleen aan het drukke verkeer op de hoofdwegen en de aan de gevels prijkende vlaggen kon men merken dat het een bijzondere dag was. De schooljeugd van Eist heeft overigens nog wel aandacht besteed aan de ver jaardag van de vorstin. Met medewer king van oudercommissies en bestuur hadden de leerkrachten van de scho len festiviteiten georganiseerd voor hun leerlingen. Weliswaar vierden het Christelijk en het Openbaar onderwijs gescheiden feest, maar de programma's kwamen vrijwel overeen. Op beide scholen wer den door de leerlingen vaderlandse lie deren gezongen, er werd vol overgave gestreden om prijsjes te winnen bij het ringsteken, langzaam fietsen en andere spelletjes, er werd gesmuld van de trak taties en dat alles onder het toeziend oog van vele vaders en moeders die een kijkje kwamen nemen. De leerlingen van de Rijnschool waren ook nog ge ruime tijd bijeen in het gymnastiek lokaal om van een kindervoorstelling te genieten. Toen de scholen hun deu ren gesloten hadden was het gebeurd met de festiviteiten in Eist. Begunstigd door het mooie weer kon den alle programmapunten vlot wor den afgewerkt. De klassen 1 t.e.m. 3 van de school met de Bijbel hadden op handenar beid een prachtige feestmuts vervaar digd en wierpen zich aldus getooid met animo op de verschillende spelen en wedstrijden, terwijl de grotere jongens en meisjes meededen aan een fiets- puzzeltocht. Tevoren brachten zij een aubade op het schoolplein. De voetbalwedstrijd van Kamp Over- berg werd door vele belangstellenden gevolgd. De jongens van het kamp stonden met de rust met 20 voor, maar het personeel wist de stand te vei'anderen in een voor hen meer eer vol 2—2 gelijkspel. Dinsdag 27 april hield de afdeling Rhe- nen-Achterberg van de Kon. Ned. Ver. voor E.H.B.O. een ledenvergadering, on der leiding van haar voorzitter, de heer L. van Wijngaarden. Door diverse oorzaken was de opkomst der leden niet groot, maar, gezien het korte bestaan der afdeling wel bevredi gend. Nadat de voorzitter het voorlopige be stuur aan de leden voorgesteld had, bracht de secretaris, de heer D. J. Rijksen, ver slag uit over de aktiviteiten vanaf de da tum van oprichting. Reeds veel werk is verricht en de afdeling mag zich ver heugen in een stijgend aantal leden en donateurs en een ruime medewerking van verschillende zijden. Uit een overzicht van de penningmees-i ter, de heer Dr. H. P. Deys, konden de aanwezigen de financiële toestand der afdeling vernemen. Met instemming der leden besloot het voorlopige bestuur in functie te blijven tot een nader te bepalen tijdstip. Besloten werd op 6 mei a.s. te starten met een herhalingscursus en de oefen avonden. Op deze avonden zijn nieuwe cursisten en zij, die zich reeds aangemeld hebben, hartelijk welkom. In het najaar zal begonnen worden met een aanvangscursus. Voor nadere bijzonderheden zie men de advertentie elders in dit blad. (vervolg van pag. 1) de, Scherpenzeel. Woudenberg, in één woord geheel Oost-Utrecht te bevrij den zou de Grebbelinie, stevig in Duit se handen, door de Canadezen gefor ceerd moeten worden. Om de uitge hongerde bevolking van Utrecht en West-Nederland de ondergang te be sparen is dat niet gebeurd. The Victory Campaigne Er zijn geen Nederlandse werken, die in details de laatste weken vóór de be- j vrij ding verhalen. Een boek als dat van generaal-majcor B. Koning „De wereldoorlog 1939-1945" geeft slechts een heel summier overzicht. Meer bij— zonderheden biedt zijn werk „Bevrü- ding van Nederland 1944-1945", maar vele details ontbreken. Het boek van I de New Yorkse historicus Louis L. Snijder „De oorlog 1939-1945" mist eveneens veel. Werken als de voortreffelijke „Kro niek van Ede gedurende de bezet tingstijd" van overste Th. A. Boeree of het serieuze boekje van Frank Vrijland - wie gaat toch schuil achter dit pseudoniem? - „De laat ste loodjes. Authentieke gegevens van een verzetsgroep, die zeven maanden aan het front op de Z.W.- Veluwe opereerde", een boekje van belang voor Veenendaal, versierd met prachtige tekeningen van Joop Hoffmans, boeken als deze bevat ten uiteraard herinneringen aan de illegaliteit en bijna niets over de bevrijding. 't Is moeilijk om aan bijzonderheden j te komen. Vele gegevens verdwenen, archieven van het Duitse leger en de Nederlandse S.S. werden verbrand of raakten verloren in het oorlogstumult. Het best ingelicht zijn de Canadese schrijvers, die gegevens hebben kun- nen putten uit oorlogsdagboeken, ar chieven van de generale staven en van de hoofdkwartieren. In het derde deel van de Officiële geschiedenis van het Canadese leger in de tweede we reldoorlog, The victory Campaigne ge naamd, behandelt de beroemde kolonel C. P. Stacey, directeur van de histori sche sectie bij de Canadese generale staf, de strijd op de Z.W.-Veluwe op uitvoerige wijze. Zijn standaardwerk, met honderden noten verwijzend naar de bronnen, geeft WahrheU en geen Dichtung, voor welke laatste men zo zeer op zijn hoe de moet zijn, vooral als niet-militair. In hoofdstuk XXI bespreekt hij o.a. de operaties op de linker vleugel van het eerste legei'korps. Na een rust in het heroverde Arnhem, verhaalt hij, een rust om te reorganiseren en die de 5e Canadese tankdivisie veroorloofde ver der te gaan op haar weg naar het noor den van de Veluwe, begon de West Riding Division op 16 april haar vol gende taak. De 56ste infanteriebrigade veegde Velp en een cementfabriek in de oostelijke buitenwijken van Arn hem schoon en verenigde zich daarna met de eerste divisie. Generaal Rawlins kon nu direct legeronderdelen west waarts sturen, de 56ste brigade naar Wageningen, de 147ste naar Ede. De operatie Cleanser begon op 16 april om 6 uur 's middags, 's Avonds nog bereikte de 147ste brigade een punt halverwege Arnhem-Ede. Het 14de pantserregiment, bekend gewor den als The Calgary Regiment, kwam de brigade helpen. Eén tank ging aan de vijand verloren. Toen de pantsers Ede naderden, stie ten zij op taaie verdediging van ver dekt opgestelde scherpschutters, maar na een hevig artilleriebombardement sloegen de Calgarytanks grote gaten in de huismuren, waarachter de „snipers" zich verscholen hadden. Vlammenwer pers, wasps, veegden de huizen schoon. Even na twaalf uur 's middags was Ede in Canadese handen! De be volking ging de volgende dagen aan het feesten. Jaloers zagen wij, Veenendalers, 's avonds de licht- kogels in feeërieke kleuren rood, paars, oranje de hemel boven Ede verlichten. De andere brigade, de 56e, had zich in twee vleugels vertakt, de ene in de richting Wageningen, de andere naar Bennekom. Langs de rechteroever van de Rijn werden snelle vorderingen ge maakt, de vijand bood slechts lichte tegenstand. Op enige plaatsen werd de opmars gehinderd door mijnen en an dere hindernissen. Maar de Britse troepen ondernamen herhaaldelijk af leidingsmanoeuvres, die de Duitsers geen tijd gunden verder mijnen te leg gen of wegen aan de Veluwezoom te versperren. Aan het eind van de dag, 17 april, had de brigade zowel Wage ningen als Bennekom bevrijd. De drie kleur wapperde nu in Ede, Wagenin gen en Bennekom! Naar de Grebbelinie Nu ging het naar de Grebbelinie langs Lange steeg, Kraatsweg en Kade. Maar de strategie werd gewijzigd. De vijand was namelijk voornemens het platteland van West-Utrecht onder wa ter te zetten. Berichten van burgers wezen er op, dat de Duitsers inder daad inundatiepogingen deden door de sluizen bij Wijk bij Duurstede te ver nielen, hetgeen echter mislukte. Ook waren er plannen de Afsluitdijk en de Hondsbosse in de lucht te doen vliegen, waardoor grote delen van Hol land onder water zouden komen te staan. Braken de Canadezen door de Greb belinie, dan zouden de zwaarste offers geëist worden van de bevolking van Midden- en West-Nederland. Het hoofdkwartier van het eerste Canadese legerkorps beval de troepen hun be haalde posities te versterken en het front recht te trekken langs de lijn Lunteren - Ede - Bennekom - Wa geningen. Op 18 en 19 april installeerde de 49ste divisie zich om te patrouilleren met mobiele kleine gevechtsgroepen. Haar eenheden gingen westwaarts in de richting Veenendaal met het doel het terrein ten oosten van de Grebbelinie geheel te beheersen en Duitse infiltraties te weren. Het zuidelijk deel van deze linie werd verdedigd door de 34ste S.S. divisie (Nederland), gerecruteerd uit Neder landse collaborateurs, versterkt met mannen, die de hongerdood of depor tatie naar Duitsland vreesden. In deze dagen mogen niet vergeten worden onze Nederlandse jongens, die, on voldoende tegen een oorlog getraind, heldhaftig gestreden hebben tegen een n r-h ti no uii nnrl voldoende tegen overmachtige vijand. In de Betuwe echter rolde de oor- logswals voort. Belgische infanterie maakte zich in samenwerking met es kadron B van de Calgary's op 18 april meester van Opheusden. Toen trok de vijand zich terug achter het Lekkanaal. De fronten kwamen stil te liggen. Vijandelijke agressieve acties hielden op. Stacey eindigt zijn relaas met de woerden: the troops marked time, d.i. de troepen markeerden de pas, maak ten de voetbeweging zonder vooruit te gaan, wonnen tijd in afwachting van nadere operaties in Midden- en West- Nederland. De Veenendalers spraken elkaar moed in: Ede is bevrijd, nog even de tanden op elkaar, Veenendaal volgt spoedig. Maar de operaties volg den niet Scherpenzeel en Renswoude vrij Wel spoedde zich op 17 april een patrouille met een 15-tal carriers van het een dag te voren bevrijde Barne- veld naar Renswoude. Bij de Holleweg aldaar stelde zij geschut op. Grote vreugde bij ieder. Maar 's avonds trok ken de bevrijders zich weer terug. Woensdag 18 april was Renswoude weer Duits! Een week lang duurde de terreur nog, totdat dinsdag 24 april de definitieve bevrijding kwam, toen het Anglo-Canadese leger van Scherpen zeel uit het dorp binnenkwam. Veenendaal beproefd Op dezelfde dag dat Wageningen en Bennekom bevrijd werden, 17 .april, kondigde de Kampfkommandant hiel de uitzonderingstoestand af. Veel flak, d.i. pantserafweergeschut, kwam hier heen. SS-mannen betrokken loopgra ven en stellingen. Een troep Hollandse SS was uit Zuid-Nederland in zeer ge dunde gelederen naar Veenendaal ge komen. In de nacht van 17 op 18 april, vertelt het door mij gehouden oorlogs dagboek, vielen de eerste granaten op de stellingen der Duitsers en hun vrien den. Het vuur kwam uit de richting Ede, later van de Kade. Veenendaal soonlijk de zaak in handen had ge nomen en contact had opgenomen met de Rijkscommissaris Seys-In- quart. Óp 4 mei tekenden Duitse stafoffi cieren in de tent van Montgomery op de Lüneburgerheide de overgave van alle Duitse legers in N.W.-Duitsland, Nederland en Denemarken. De dag daarop, 5 mei, bespraken in hotel De Wereld te Wageningen prins Bernhard als hoofd van de Binnenlandse Strijd krachten en generaal Foulkes, bevel hebber van het eerste Canadese leger korps, met de stafchefs van het Duitse leger de capitulatievoorwaarden van de in Nederland opererende troepen: generaal Blaskowitz ging door de knie- en! Een schrijfmachine bleek in heel Wageningen niet te vinden, zodat het verdrag eerst zondag 6 mei in Hilver sum werd getikt en getekend. De laatste loodjes H.M. Koningin Wilhelmina sprak op 5 mei: Onze taal kent geen woorden voor hetgeen in ons hart omgaat. Ein delijk zijn we weer baas op eigen erf, verslagen is de vijand, verdwenen zijn de gevangenissen en martelkampen, voorbij is de nameloze druk, die u vijf jaren gekneld heeft; voorbij de ver schrikking van de hongerdood." Maar deze woorden golden nog niet voor Veenendaal: de SS hier gaf zich niet gewonnen. Wel was de capitulatie hier bekend geworden. Velen staken reeds zondag 6 mei de vlag uit en tooi den zich met oranje. Maar dezelfde dag nog blies de SS de JVaartbrug op en 's avonds schoten de mannen in blinde woede de vlaggen aan flarden Maandagochtend werd een mitrail leurpost aan de Nieuweweg opge steld, die echter enige uren later weer verdween, 's Middags gingen we met onze kinderen langs de Klompersteeg naar De Klomp, angstvallig het midden van de weg houdend ter vermijding van de landmijnen. Met ontroering zagen we daar voor het eerst de soldaten „Wij zullen niet rusten voordat het grote doel bereikt is: dat Nederland te doen geboren worden, dat bewijzen moet dat de talloze gebrachte offers niet tevergeefs zijn geweest, Wilhel mina." Dit was de tekst die o.a. by een bakker op de winkelruit werd gehangen direct na de bevrijding, alsook „Hedenmiddag alleen hier nog gelegenheid Bon 444 van biscuit in te leveren" een wel sprekende tekst voor die tyd waarin brood nog zeer schaars was; getuige de magere gezichten die door de ruit zyn te zien. FEBRUARI 1944 Ik zie een venster in de avond blinken van veilig - warme lampeschijn. Zou dan - ik durf het haast niet denken - Zou dan de vrede weergekomen zijn? Draagt niet mijn kamperfoelie reeds een schat van knoppen? Was er vandaag niet iets van voorjaar in de lucht? Hoord' ik op 't veld, waar boeren ploegden Van lentevoog'len niet het blij gerucht? Ik zie een venster in de avond blinken van veilig - warme lampeschijn. Plots is het donker - ach, hoe kon 'k vergeten, Dat ieder venster moet verduisterd zijn? D. Philips lag angstig onder de vuurkoepel. De vijand verlegde de stellingen, maar het vuur volgde trouw: de ondergrondse berichtte prompt de veranderingen, o.a. Antoon v. Kessel, door de Duitsers, die hem zochten, der Tönnie genoemd. Een woedende Scharführer schreeuwde dit mij toe, toen hij ons huis doorzocht naar een geheime zender. Een Duitse artilleriestelling bij Prattenburg werd door de Engelsen uit de reeds bevrijde Betuwe be schoten. In de namiddag van 26 april werd door de Engelsen van de Kade uit vak kundig een bres geschoten in de toren van de Julianakerk, waarin een Duitse uitkijkpost gevestigd was. De volgende dagen heerste overal grote rust, waar over ieder zich enigszins angstig ver baasde. Later bleek ons, dat op 30 april te Achteveld een wapenstilstand ge sloten was tussen Von Schwebel en Bedell Smith, chef van de staf van generaal Eisenhower, die, toen de Duitse generaal Blaskowitz niets van een bestand wilde weten, per der vrijheid. Hun jeeps trokken de zware beuke- stammen door de Duitsers als barrière op de rijksweg gelegd, weg als ware het luciferhoutjes. Toen we over Het Boveneind wilden terugkeren, dreigden dronken SS-ers met het geweer. Thuis gekomen kregen we de waarschuwing de vlag te strijken, gezien de dreigende houding van de SS. Wel hadden enige Veenendalers de gehate tankversper ringen vernield, maar 's middags scho ten de SS-ers in 't wilde weg in de straten. Ook dinsdag 7 mei heerste de ter reur. Toch weerhield dat de inwonefs van Zuid niet door de bossen naar Eist te sluipen, zó verlangend waren zij de bevrijders te begroeten. Een detache ment van het Polar Bear-regiment ver scheen 's middags van Eist uit bij La Montagne en maakte daar bivak. Een Engelse verkenningswagen reed zelfs door tot de Hoofdstraat tot schrik van de SS. Eindelijk ratelden woensdag 9 mei de Canadese tanks over de Nieuweweg MEI 1945 Na jaren ontplooit zich de vlag, De kinderen gaan zingend door de straten. Nooit zag men blijder gelaten: Nooit, nóóit vergeten wij dié dag! Waken wij? Of staan wij te dromen? Na jaren ontplooit zich de vlag: Nooit, nóóit vergeten wij dié dag, De dag der bevrijding, eind'lijk gekomen! D. Philips Veenendaal binnen Herwonnen was de vrijheid! Op Hemelvaartsdag 10 mei zagen de straten zwart van opgetogen mensen. Waarnemend burgemeester J. H. van Schuppen hield op een tank staande een enthousiaste toespraak tot de be vrijders en de juichende menigte, waar na de nationaal-socialistische vlaggen en de pox-tretten van Hitier en Mussert onder grote hilariteit werden verbrand. Een boekhandel in de Zandstraat ver kocht de eerste krant: het bevrijdings- nummer van Trouw. Overal vierde men panisch feest, waarbij een ware dans woede ieder aangreep. De dagen van duisternis waren voorbij, die van licht braken aan. D. Philips Vrijheid, nimmer kan gedijen wie Uw recht met voeten treedt, al de leugens der onvrijen scheuren niet het waarheidskleed. Aan het eind der wilde vlagen maakt Uw ster den hemel stil, Uw gericht deed alles dragen: vrij is wie het wezen wil. (Jan Engelsman)

De Vallei | 1965 | | pagina 8