PAUK DE UROUUI UOOR HET VOETLICHT MOEDERDAG HENNY JANSEN G.V.V.V. - Noordwijk MOEDERDAG D. J. ANBEEK Korsettenhuis Hoofdstraat 66a T&T§fel Onbekende schreef boeiend relaas over laatste oorlogsdagen in Veenendaal Het kan zaterdag feest zijn in Eist Burgerlijke stand KERKDIENSTEN v- Gevonden en verloren SPORTPROGRAMMA G.V.V.V. Afd. z. m. elftal Maak Moeder eens echt blij met: 1 doosje Swan zakdoeken 1 paar van die mooie ARWA kousen 1 mooie onderjurk of stelletje ondergoed, Korset - gaine - step-in of B.H. Niet duurder, wel beter. DINSDAGKOOPJES Vliegengordijn Douche gordijnen Compote schaaltjes 7,50 2,75 0,98 Ingekomen en vertrokken Doktoren- en Apothekersdiensten MARKTBERICHTEN Eerste deel oorlogsdagboek: GRANAATVUUR OVER VEENENDAAL Stroom Post Mevr. Rense-Henzen (Amerongen): correspondente V.V.V. Stuurt duizenden folders over natuurrijk Amerongen het land in. Wensen Buitenlanders Reacties Gemakkelijk dragen Licht van gewicht Kreukherstellend Van de week hebben we veur het lest gebruik kunnen maken van de weg over de ouwe vertrouwde Geer. We motten nou over de fonkelnieuwe singel om in het westen van noord naar zuid en om gekeerd te kommen. De spoormannen heb ben bepaald, dat het antiek© overwegge- tjie op de Geer dicht mot. Niet teveul overwegen, is het devies van de spoor- petten. Iedere overweg geeft meer kansen op ongelukken. Daar is op het eerste gezicht wat veur te zeggen. Een spoorwegovergang zonder bomen is altijd een riskant zaakje. Onbe waakte overwegen bin ondingen. Ik zal het niet tegen spreken. Je kan ze iets meer beveiligen deur ze bij de nadering van een trein te laten knipogen, mar daardeur zijn ze nog niet gevrijwaard van ongelukken. Daarom vinden de spoorwegen veur de bebouwde kom van onze plaats vier over wegen zat. Daar zullen we 't mee motten doen. We kunnen de lijn over an de Wes tersingel, de Kerkewijk, de Boslaan en de Middellaan. Mit die vier mot het mar mooi wezen. Ik bin toch zo vrij om de n.s. hiermee een bietjie overdreven bezurgd veur het welzijn van de Veense minsen te vinden. Goed, as er over de lijn die onze plaats as het ware in tweeën snijdt D-treinen en ander supersnel vervoer raasde. Mar het blijft slechts bij een kwajongensachtig spoortjie, dat één of mar een paar keer per dag over de verroeste railzen slen tert. Een hakkepuffertjie je kan het 'em anzien dat geen mins graag kwaad zal doen. Zogezeid, een lobbes van een goederentreintjie. Omdat dat sloompie één of twee keer per dag veur een paar minuten 't Veen onveilig komt maken motten we vier entwintig uur op vier vaste plaatsen oversteken. De bezurgdheid gaat mij te ver. Naar mijn bescheijen mening is er nog een veul betere oplossing. Nee, gien vier over wegen d'r bij, mar helemaal geen enkele overweg meer. De spoorbaan zo maken, dat je hem op elke plaats over kunt ste ken, behalve dan natuurlijk het rangeer terrein (of in ieder geval wat daar nog van over is). In hoeveul plaatsen zie je dat niet. De spoorlijn ligt soms gewoon in de openbare weg en as de trein er over heen komt zijn de minsen effe zo wijs om er niet op te gaan staan. Ik kan me nog herinneren, dat er in vrogger dagen een complete lijn van Ede naar Wageningen naast de rijweg lag. Een spoorbaan, waar geen hekkie of iets van dien aard om heen stond. Je kon er op alle plaatsen over heen lopen. Kan zoiets hier niet? Hoeveul tijd gaat er straks niet verloren, as iedereen be hoorlijke stukken om mot gaan rijjen? Omrijjen veur die anderhalve goederen sukkel per etmaal. Ik geloof, dat het over het geheel ge nomen nog veurdeliger was as de spoor wegen het treintjie stapvoets lieten rijjen veuraf gegaan deur een spoorman mit een roje vlag dan dat duuzenden keren per dag duuzenden minsen de nodige meters om motten rijjen. Mar ja, we kunnen d'r niks tegen in brengen. De spoorwegen hebben wat dat betreft het alleenrecht. En daarmee ok de alleenverkoop van overwegen. Je kunt warempel nog beter over een sloot kommen. Daar kun je nog naar ver kiezing een brug overslaan. Nee, as het zo mot gaan zou ik zeggen: n.s. je kunt van mij. het hele pieplijntjie op de schroothoop gooien. Wout Blauwkous Maak het u niet moeilijk maar kom bij ons kijken Diverse soorten BADZOUT in luxe verpakking PARFUMS DOZEN ZEEP Meer dan 50 soorten TOILETPOEDER en vele andere toiletartikelen DROGISTERIJ Zandstraat 7 - Veenendaal VEENENDAAL Gevonden: doos met 12 microfoons; bruine rechter damesglacé; geel bruine tas, inh. trommel met snoepjes; bedelarm band; zwarte stoffen dameshandschoen; groen-geel gestreepte sjaal; goudkleurige schakelarmband; blauwe portemonnee met Ned. en Belg, geld; rood-witte autoped; witte dubbele halsketting; driewielig kin derfietsje; herenbril met blauw montuur; zonnebril; bruine portemonnee met inh.; donkerblauwe rechter dameshandschoen; wit plastic handpompje; lipssleutel no. 219; 5 sleutels, waarvan 1 lips, aan ket ting; kinderbril. Verloren: zilveren bedelketting met 6 bedeltjes; bruine herenportemonnee met flink bedrag aan geld; blikopener en rij wielsleutel; zwarte inschuifbare parapluie; met grijs handvat; wit-blauwe parkiet; beige damesportemonnee met inhoud; bruine portemonnee met inhoud; 3 sleu tels; bruine lederen wanten; crème da mesportemonnee met inhoud; gele hon denhalsband, waarop de naam „Pasja" voorkomt; rode autoped met gele spat borden; bruine damesportemonnee met in houd; 5 sleutels aan ring; auto wieldop van Renault Dauphine; bruine lederen damesportemonnee met inhoud; blauw jack. Hoewel hier en daar nog slechts wat competitieresten worden opgeruimd is voor een tweetal clubs uit onze omgeving de slotfase nog bijzonder spannend. Muske tiers uit Eist en Renswoude hebben beiden een zeer goede kampioenskans. De club uit Eist kan zaterdag de vlag misschien al hijsen, terwijl Renswoude nog wel wat tegenstand van concurrent Woudenberg kan ontmoeten. Voor de overige clubs is het eigenlijk maar een afronden van de competitie '64-'65. GVVV is tenminste heelemaal uit de misère en kan haar tegenstander Noordwijk vrijuit tegemoet treden, waarbij dan het seizoen wordt afge sloten. Een moeilijk seizoen voor GVW, maar men heeft plannen om A.s. zaterdag 4.15 uur Sportpark Panhuis het volgend jaar beter te doen. Tegen Noordwijk zal het wel niet meevallen, maar GVVV is een merkwaardig elftal, men wist de uitwedstrijd ook in winst om te zetten. Met een kleine overwin ning zou GVVV de competitie waardig kunnen besluiten. DOVO zal tegen Ter Leede in Sassen- heim wel op geringe tegenstand stui ten en kan met de volle winst naar huis komen. We zouden ons anders sterk vergissen. DVSA is nu ook in veiligheid en speelt de laatste wedstrijd tegen Utrecht. Ook hier is een succesje niet uitgesloten. We vestigen ook nog even de aan dacht op de dinsdagavond a.s. te spe len wedstrijd tussen GWV en een sterk afdelingselftal. De wedstrijd wordt op het Sportpark gespeeld. Als bij zonder - A.s. dinsdag 11 mei 7 uu,r Sportpark Panhuis heid kan worden vermeld dat de oud- GVVV'er Jan van de Bovenkamp, die het laatste jaar voor Wageningen uit kwam, voor ditmaal de gelederen van zijn oude club zal versterken, wat on getwijfeld een aardige surprise is. En dan de strijd in de afdeling. Mus ketiers uit Eist plaatste zich aan de top dankzij een harde nek-aan-nekrace met Hulshorst, die goed volgehouden werd. Thans heeft Musketiers een puntje meer en als men a.s. zaterdag kans ziet om de laatste wedstrijd tegen PVD in Utrecht winnend te besluiten kan men gaan feestvieren, hoewel de schaduw van een door een andere club ingediend protest nog even blijft han gen. Een bedreiging die niet erg re- eel kan zijn. Musketiers kan behoorlijk geholpen worden door de Sportver. Panter, die het op de tweede plaats staande Huls horst ontvangt. Zou SVP kans zien het stoute stukje van destijds te herhalen en Hulshorst te verslaan, dan is streek genoot Musketiers helemaal „boven Jan". In ieder geval zal SVP haar sportieve plicht ten volle vervullen. Merino's heeft nog een zeer geringe kans op promotie. Zaterdag speelt men tegen kampioen SDVB en het ziet er naar uit dat Merino's het weer zwaar te verduren krijgt. Hoe het ook zal af lopen, volgend jaar beter DS mannen! Renswoude ontvangt DVSA en moet persé winnen om niet verder achterop te komen bij Woudenberg. De eerste wedstrijd tussen deze twee was niet zo bijzonder aardig en leverde zelfs een protest op dat inmiddels werd toege kend. Nu zal Renswoude dus revanche moeten nemen en dat staat waarschijn lijk ook te gebeuren. Als Advendo in Ederveen kans zou zien om Woudenberg een beentje te lichten zou het naburige Renswoude zich bijna kampioen kunnen noemen. Of het lukken zal daar op de Schras is een tweede. Spannend is het wel. Kulan zal tegen het forse Rubo moeten uitkijken^wil men geen verlies lijden. Rhenus tenslotte zal de wedstrijd tegen Minerva met een klein succes afsluiten en blijft hierdoor definitief eerste klas- bij 't gebruik van een vliegengordijn kunt u de deur rustig open laten staan zonder dat er hinderlijke vliegen binnen komen. 80 cm breed extra zware uitvoering en bijzonder mooie kleuren voor grote maat 120-220 cm. gemakkelijk te bevestigen, diverse frisse dessins 'n pracht aanbieding voor schaaltjes van kristal plastic, hitte bestendig en sterk, diverse kleuren. Per 3 stuks Alleen dinsdag 10 mei Hoofdstr. 7 - Tel. 3103 - Veenendaal RHENEN Ingekomen: W. Baardman van Hilver sum; J. van der Poel van Giessenburg; H. van Esveld met gezin van Leeuwarden; E. Vrij van Echteld; H. Meijer met gezin van Laren ;A. Verschuur met gezin van Scherpenzeel. Vertrokken: J. Schimmel naar Zeist; S. J. E. Smilde naar Veenendaal; F. J. H. Bakker naar Ommen;H. J. A. Klompen houwer met gezin naar Rijswijk; R. J. Germain naar Haren; K. de Kievid met gezin naar Veenendaal. VEENENDAAL: Dr. N. Rijlaarsdam, Ker kewijk 86, telefoon 3885. Apotheek Zuidersma, Hoofdstraat 53, telefoon 2123. Zr. Groene Kruis: Zr. M. Post, Schrij verspark 4 II, telefoon 2573. RHENEN: Dr. Almekinders, Herenstraat 59, telefoon 2432. Apotheek Deys alleen voor spoedge vallen. ELST, AMERONGEN, LEERSUM: prak tijken Dr. Bakker, v. d. Burg, Kars, Ossendorp en van Ommeren: Dr. Ossen- dorp te Amerongen, tel. (03434) 1678. EDERVEEN, DE KLOMP, RENSWOUDE: Dr. ter Velde te Renswoude. Tel. 450. SCHERPENZEEL: Dr. H. G. v. d. Hoek, Stationsweg 10, Woudenberg, telefoon (03498) 1220. VEENENDAAL Op de dinsdag, j.l. te Veenendaal gehou den eiermarkt wai;en aangevoerd 142.000 eieren. De prijzen varieerden voor grote van f 14,tot f 14,50 en voor de kleine van f 12,50 tot f 13,50. Alles per 100 stuks. Handel redelijk. Op de biggenmarkt bedroeg de aanvoer 20 biggen. Er werden prijzen besteed van f 60,tot f 73,— per stuk. Handel traag. VEENENDAAL Geboren: Gerrit Jan z.v. J. R. Riedstra en C. A. Boes; Hermanda Jantiene d.v. H. Leusink en M. A. Jagt; Jan Hendrik z.v. Z. H. Slik en A. A. Konings; Jacobus Rei- nier z.v. A. Hannisse en H. A. Sengers; Marinus Dirk Petrus z.v. D. M. Helms en C. E. Elfrink; Jacoba Nelly d.v. F. A. Reinders en W. T. H. Wetsteijn; Egbert z.v. E. Nijenhuis en M. C. Bultsma; Joan na Maria d.v. J. J. Sluiter en R. Vogel zang; Elisabeth Aartje Augustine d.v. J. Buitenhuis en A. H. Harmsen. Ondertrouwd: D. van Leeuwen en A. van Doorn; A. M. J. van de Wetering en E. Pater; C. van Laar en H. Diepeveen; E. Renes en J. H. van Schuppen; G. van der Poel en H. Beijer; J. Veldhuizen en N. E. Veenbrink. Gehuwd: G. Henzen en J. H. van der Klift; A. Harteman en G. van den Berg; G. M. Weigraven en A. H. van de Kraats; L. C. van Ingen en E. Heiwegen. Overleden: Sandrina Clasina Hardeman, 57 jaar, echtgen. van P. van Kesteren. RHENEN Geboren: Johanna Mari d.v. A. Roest en N. Brouwers; Cornelis z.v. C. Hen- driksen en J. H. Brouwers; Cornelis z.v. L. Mol en C. P. van Kooten; Pieter Wil helmus z.v. A. Moens en S. G. Arnoldus- sen; Martin Jacob z.v. J. Lodder en M. Kampert; Arthur z.v. A. F. E. L. I. X. A. van Ancum en C. C. M. Hendriks; An- tonie z.v. A. van Hattum en A. Boshuis. Ondertrouwd: A. van Kooten en C. Suk kel; R. van der Burg en A. H. Wester beek; C. J. J. van Brenk en J. A. Sant huizen; K. H. van der Meyde en S. van Baaren. Gehuwd: L. G. van Walstijn en J. Schef- fer; A. Kelderman en J. J. van Dam. Overleden: Cornelia Hendrika van Veld huizen, 77 jaar, geh. gew. met J. Rijksen; Albert Hendrik Janssen, 89 jaar, geh. gew. met J. van Remmerden; G. J. Coops, 71 jaar, echtgen. van G. J. H. de Jong; Mar- chien Boer, 76 jaar, ongehuwd; Maria Francina Judith van Vliet, 45 jaar, echtg. van J. M. van Gelderen; Catharina Helena Spies, 51 jaar, echtgen. van J. Hartog; Cornelia Johanna Takken, 65 jaar, echg. van J. Honders. EDERVEEN Geboren: Jannigje G. d.v. K. Diepeveen en H. A. van de Kraats. Ondertrouwd: G. J. Bouw en M. van de Kuilen; W. Stomphorst en J. van Ame rongen. VEENENDAAL Oude Kerk: 9.30 uur Ds. Graafland; 17.00 uur Ds. Langerak. Julianakerk: 9.30 uur Kand. Koeman uit Huizen; 16.30 uur Ds. Meijndert uit Wou denberg. Vredeskerk: 9.00 en 10.30 uur Ds. Lange rak; 16.30 uur Ds. Cazander van Scher penzeel. Sionskerk: 9.30 uur de heer van Beuse- kom; 17.00 uur Kand. Koeman uit Hui zen. Bejaardencentrum: 9.30 uur Ds. Hiensch van Arnhem. Veeneind: 15.00 uur Ds. Breugem van Achterberg. DDijkstraat: 14.45 uur de heer Meijer. Geref. Kerk Vaartbrug: 9.30 uur Ds. van Enk; 5.00 uur Ds. Overduin. Geref. Kerk Petrakerk: 9.30 uur Ds. Over duin; 5.00 uur Ds. van Enk. Chr. Geref. Kerk Bethelkerk: 9.30 en 5.00 uur Ds. Langbroek. Chr. Geref. Kerk Pniëlkerk: 9.30 en 5.00 uur Ds. Keuning. Geref. Gem in Ned. Fluiterstraat: 9.30 en 5.00 uur Ds. Mallan. Geref. Gem. Syn.: 9.30 en 5.00 uur Lees- dienst. Keref. Kerk OCB-gebouw: 9.30 en 5.00 uur Ds. Wielenga. Ned. Herv. Kerk Sola Fide: 10.00 uur Ds. Vijzelaar (Open Deur Dienst); 5.30 uur Ds. Bos. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur Da. Heessels van Zeist. R.K. Kerken Willibrordkerk: 9.00 en 11.00 uur H. Mis; 5.00 Lof. Salvatorkerk: 8.00 en 10.00 uur H. Mis; 7.00 uur Lof. Leger des Heils: 10.00 uur Heiligingssa menkomst; 7.30 uur Verlossingssamen komst. Volle Evang. Gem.: woensdag 12 mei geb. OCB: 8 uur broeder Overduin. Veeneind: woensdag 12 mei: 7.30 uur de heer Redelijkheid van Ouderkerk aan de IJssel. RHENEN Ned. Herv. Kerk: 10 uur Ds. Kooreman (H.D.); 7 uur Ds. Overduin (Herv. Ger. Jeugddienst). Geref. Kerk: 10.00 en 5.00 uur Ds. de Vries van Bennekom. Ned. Herv. Geref. Evang.: 10.00 uur Ds. Steenbeek van Zeist; 5.00 uur Ds. v. d. Velden van Renkum. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur Ds. F. Monné van Zeist. Geref. Gem Synodaal: 10.00 en 5.30 uur leesdienst. Oud. Geref. Gem.: 10.00 en 5.00 uur Lees dienst. Geref. Gem. Plantsoen: 10.00 en 5.00 uur Leesdienst. R.K. Ged. Kerk: 8 uur Vroegmis; 10.15 uur Hoogmis en 4.00 uur Lof. ELST Ned. Herv. Kerk: 9.30 uur Ds. P. Zijlstra (H.A.); 6.00 uur Dr. C. Graafland («a- betr.). Geref. Gem.: 9.30 en 6.00 uur Dhr. Pan- nekoek. Oud Geref. Gem.: 10.00 en 6.00 uur Lees dienst. ACHTERBERG Ned. Herv. Kerk: 10.00 en 6.30 uur Ds. P. M. Breugem. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 6.30 uur Lees dienst. AMERONGEN Ned. Herv. Kerk: 10.00 uur Ds. A. Wes- tra van Rhenen; 18.30 uur W. Visee van Geldermalsen. Dorpshuis: 10.00 uur Jeugdkapel. Geref. Kerk: 10.00 en 18.30 uur Ds. L. Zwaan. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur Ds. A. L. Broer (doopsgez.). R.K. Kerk: 8.15 en 10.15 uur H. Mis. OVERBERG Ned. Herv. Kerk: 9.00 en 10.30 uur Ds. Meijer van Soest; 6.30 uur Ds. Over- gauw van Leersum. Oud. Geref. Gem.: 9.30 en 6.30 uur Lees dienst. EDERVEEN Ned. Herv. Kerk: 9.30 en 6.30 uur Ds. J. C. de Bie. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 7.00 uur Lees dienst. Geref. Gem.: 9.30 en 6.45 uur Leesdienst. RENSWOUDE Ned. Herv. Kerk: 9.30 uur ds. A. Ter louw van Veenendaal; 6.30 uur ds. J. v. Drenth van Ede. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. B. Slingenberg. SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk: 9.30 en 18.30 uur Ds. J. T. Cazander (Bed. en dankz. H. A.). Geref. Kerk: 10.00 en 18.30 uur Ds. P. W. van der Veen. Vrije Evang. Gem.: 15.00 uur Ds. P. J. Mie- tes en maandag 20.00 uur Evang. Bijls- ma. Dezer dagen kregen wij de beschikking over een gedetailleerd verslag in dagboekvorm handelend over de laatste oorlogsdagen in Veenendaal toen het dorp onder intens granaatvuur lag en vele inwoners we kenlang in hun kelders moesten verblijven. Dit boeiende relaas werd ons welwillend afgestaan door de heer D. Valkenburg, een der bekendste leden van de Veenendaalse ondergrondse. Maar het typische is wel dat het hemzelf ook niet bekend is wie de aute ur van dit aangrijpende dagboek is. Wellicht dat door de publicatie ervan, die in drie afleveringen zal geschieden, de schrijver voor het voetlicht zal treden in welk geval wij gaarne van hem eventuele bijzonderheden zullen vernemen, verband houdende met het geschrift. Het onderstaande eerste deel handelt over de verschrikkelijke dagen van eind april 1945 toen de granaten over ons dorp daverden. Op aangrijpende wijze wordt verhaald hoe het plaatselijke Roo- de Kruis, ongeacht de grote gevaren, zich inzette, om de getroffen bewoners bij te staan. De lezer zal zich na kennisname, een beeld kunnen vormen van de verschrikkingen van de laatste oorlogsdagen. Zij, die deze dingen niet uit eigen herinnering kennen, zullen begrijpen en verstaan waarom de ouderen thans 20 jaren na de gelukkige bevrijding met zo'n intensiteit over deze periode vertellen. Het is hen, die het wel bewust meemaakten, nog diep in de ziel gegrift. De stroom aanvragen komt in ja nuari en februari. Dan is de tafel in de huiskamer een papierwinkel. Het merendeel van de a.s. logeer gasten komt uit het Deltagebied, uit Rotterdam, Schiedam en Vlaardin- gen. Hoe kwam mevr. Rense, moeder van een dochter (12) en een zoon van 9 jaar ertoe deze baan aan te nemen. Nou, 't ging heel eenvoudig. Mijn man was bestuurslid en toen men in 1963 verlegen zat omdat een al bejaard echtpaar ermee wilde stoppen zei mijn man: Wil jij het op je nemen? Ik had er geen flauw idee van hoe het werk zou lopen, maar m'n man maakte me wegwijs. We helpen elkaar in de drukke tijd en zo komen we erdoor, vertelt me vrouw Rense. Je krijgt natuurlijk stapels post en die moet je beantwoorden. De men sen vragen naar van alles en nog wat. Daar ik Amerongse van ge boorte ben kan ik ze natuurlijk wel inlichten over de mooie natuur, maar je moet ook de hotels, pensions en zomerkampen kennen. Hiervoor heb ben we een goed uitgevoerde adres lijst, die men toegestuurd kan krij gen. Daar staat alles in wat ze we ten willen. Maar mevr. Rense zegt het met nadruk: De vakantiespreiding moest nu eindelijk eens doorgevoerd wor den. En niet zoals men nu van plan is, om de vakanties al met 1 juli te laten beginnen. Dat plan helpt niets. De hotels moeten de volle 8 weken bezet kunnen zijn. Nu is het hollen en stilstaan, want tijdens de bouw vak-vakantie is alles bezet, terwijl het in augustus al weer afloopt. Mijn voorstel is om de spreiding stadsgewijs te laten verlopen, b.v. Sinds twee jaar verzorgt mevr. Rense-Henzen van de Burg. v. d. Boschstraat in Amerongen het omvangrijke correspondentiewerk voor de VVV. Zij legt de contacten met de stedeling, die in het rustieke dorp zijn/haar vakantie wil doorbrengen. Duizenden folders met gegevens over de hotels, pensions, zomer huisjes en wat dies meer zij worden door haar klaargemaakt en naar alle wind streken gestuurd. De reacties zijn zeer talrijk en mevr. Rense weet altijd wel goede ideeën te spuien of de mensen met raad en daad bij te staan. den. Mevr. Rense zit met hart en ziel in dat VVV werk, ze wil hier en daar een verbetering aanbrengen, maar weet ook wel dat alles niet ineens kan. Er wordt ieder jaar een grote teenershow gehouden door de voet balver. en dat trekt ook honderden naar Amerongen. Die activiteiten moeten wij eigenlijk ook niet door kruisen vindt ze. We moeten samen werken om Amerongen (nog) aan trekkelijker te maken. De VVV telt thans 150 leden en de samenwerking met hen is ge woon geweldig. We trekken niemand voor, ieder lid wordt gelijk behan deld. Als men een goed pension vraagt is het duidelijk dat we hen de hele lijst overhandigen. Vraagt men om een pension waar b.v. geen kinderen zijn dan moeten we na tuurlijk de klant terwille zijn en hem het gevraagde aanwijzen. 't Is een afwisselend, leuk en boei end werk. Mijn huishouden mag er evenwel niet onder lijden en dat ge beurt ook niet. Maar wel moet je steeds bij de'hand zijn, vertelt mevr. Rense. De telefoon rinkelt soms drie keer in een uur. Met de schoonmaak heb ik wel eens gemopperd. Je bent dan tweehoog op de zolder aan de gang en daar gaat de telefoon weer. Twee trappen af, twee op. Tja, dat zit er nu eenmaal aan vast, dat wist ik van tevoren. Vorige week is het gebeurd dat we om 8 uur 's avonds aan de maal tijd zaten. De hele namiddag in de weer. Weet u wat nu zou wonder lijk was? Met Pasen was het een hele drukte, vooral in de steden. Er ging zelfs een oproep uit over de televisie om onderdak te verle nen. Wij hebben getracht Utrecht te bereiken, maar we hoorden niets. In Amerongen was plaats genoeg rond de Pasen, in tegenstelling tot andersluidende berichten, vertelt mevr. Rense. En nu maar weer op Pinksteren aan. 't was vorig jaar een geweldige drukte met Pinkste ren. 't Hangt natuurlijk van het weer af, maar we verwachten weer een grote toeloop. Rotterdam begin juli, Schiedam de tweede helft en ga zo maar door. Dan pas kunnen de mensen verze kerd zijn van een plaatsje. Nu moet je hen onderbrengen in een tijdsbe stek van drie weken. Dat is ons grootste probleem en ook van de le den van VVV. Mevr. Rense heeft nog wel meer wensen. Er- zou in Amerongen een groot hotel moeten zijn. De bestaan de hotels zijn prima, maar iets te klein. Ze kunnen geen massaal be zoek opvangen. In het hoogseizoen is het net een bijenkorf. „We zijn dan lekker bezet", zegt mevrouw Rense. Ook zou een beetje meerafwisse- ling wel gewenst zijn. U moet reke nen. de mensen komen uit de stad, zijn veel gewend op amusementsge- bied en hoewel de ouderen meestal de rust zoeken, die ze in Ameron gen volop kunnen vinden, de jonge ren zoeken vooral in de avonduren vermaak en plezier. Er wordt veel werk gemaakt van de Lichtweek en dat is inderdaad een prachtig idee, maar vooral in het hoogseizoen zouden we aan de vakantiejeugd wat meer moeten bie- Krijgt u nu ook veel buitenlan ders? Nee, de meesten komen uit eigen land, maar zo nu en dan dui ken er wel eens groepen Duitsers, Engelsen of Fransen in Amerongen op. En dan is 't wel eens moeiliik met de taal. Twee weken geleden kwam er een Italiaan. Ik verstond er niets van, maar hij sprak ge lukkig ook wat Duits en met wat behelpen konden we elkaar ver staan en waren wij in staat hem van advies te dienen. Van de Engelse les op de t.v. heb ben we ook al wat opgestoken en zo redden we het wel, al zal ik blij zijn als mijn dochter, die nu al talen studeert, ons hiermee kan helpen, verzucht mevr. Rense. Krijgt u altijd dezelfde mensen is onze vraag? Nou, dat is verschillend. Er komen veel gasten voor de twee de keer. In oktober krijg je wel eens brieven, dat het zo fijn was in Ame rongen en men spreekt dan direct maar weer af voor volgend jaar. Het doet je goed dat je werk ge waardeerd werd. De mensen zijn vol lof over de bossen rond Amerongen. Wandelin gen, die je hier kunt maken, zijn eigenlijk enig in ons land. Ik be doel dat je zo kunt gepjeten van de vergezichten over de Betuwe. Hier over wordt steeds weer gesproken. De mensen maken bergen foto's. Al le reacties worden bewaard, we hebben een heel archief, vertelt mevr. Rense. Maar wanneer gaat u zelf met vakantie? We gaan gewoon met de tent de Veluwe op. Het kantoor is in het hoogseizoen zes weken ge opend en daar kunnen de mensen dan terecht. Zelf heb ik om die tijd ook gasten, die ik dan instrueer hoe ze de mensen de weg naar het kantoor moeten aanwijzen. Op hoeveel gasten kan Ameron gen in 't komende seizoen rekenen, mevr. Rense? Tja, precies kan ik dat niet zeggen, maar het zijn er mis schien wel een paar duizend. De ca paciteit is groot genoeg om die op te vangen. We kunnen wel zeggen dat het aantal jaarlijks toeneemt. Amerongen is toch bestemd als re creatie gebied? Laat het dan maar blijken ook, vindt mevr. Rense. Ze gelooft dat het zomerse bezoek aan dit rustige dorp aan de rand van het Utrechtse heuvelgebied in de toekomst grote vormen zal aan nemen. We zijn erop voorbereid, schrijft u dat maar op. De VW vlaggen voor het huis aan de Burg. v. d. Boschstraat wapperen uitno digend in de (nu nog frisse) wind DONDERDAG 19 APRIL 1945 's MIDDAGS 3 UUR Grote schrik en angst komt over ons geliefde dorp. De eerste granaatinslagen hebben op de Vendelscheweg en omgeving hun verschrikkelijke uitwerking ten toon gespreid. Begrijpelijk is het, dat een groot ge deelte der bevolking zich de vraag gesteld heeft: „Hoe zal het nu gaan, daar zij allen weten, dat het Roode Kruis niet, zoals alle leden graag zouden doen, spontaan te hulp kan snellen, nu zij gebonden zijn en evenals alle andere inwoners, zich niet op straat mogen begeven"? Gelukkig hebben enkele leden dit gebod en het gevaar getrotseerd en zijn met ge vaar voor eigen leven te hulp gesneld. Op de plaats des onheils ontdekken wij direct de gediplomeerde leden: de Caster, Hogendonk, van Beek en Hardeveld. Eveneens was als transportrijder aanwe zig J. Bhuis van de transport afdeling van het Evacuatiebureau, welke afdeling te voren reeds een afspraak gemaakt had, dat zij in tijd van nood paraat was. Goede hulp werd ook ondervonden van de verplegers Tirates en van Kooten en van omstanders. Na deze korte inleiding volgt hier een overzicht van ons werk op de eerste dag. Naar het kerkhof gebracht, de doden: J. v. d. Beek, Vendelscheweg 65; C. M. Smit, Vendelscheweg 63; H. v. Hardeveld, Nieuweweg 83 en H. Jozet, Nieuweweg 83. Vervoerd naar ziekenhuis D.S.: H. van Schuppen, Vendelscheweg; G. van Hardeveld, Vendelscheweg; J. van Manen, Dat zijn enkele voordelen van onze lichtgewicht KOSTUUMS. Wij hebben een prachtige kollektie. Voor ieders beurs. Veenendaal Goed van Van der Zee gaat langer mee. hulp. Als zwaargewonde wordt vandaar vervoerd J. van Kooten, welke aan de bekomen verwondingen spoedig in het ziekenhuis D.S. overleed. GORTSTRAAT Deze straat heeft ook reeds op de eerste dag een dode te betreuren en wel: me vrouw Bovenkamp geboren Bolderman, waarvan vermoed wordt, dat zij van grote schrik aan hartverlamming was gestorven. Bij nader onderzoek bleek, dat zij door een granaatsplinter te zijn getroffen. Het is te begrijpen, dat de bewoners van de Vendelscheweg, die de zwaarste slag van deze eerste dag hebben ont vangen en waarvan er velen dakloos ge worden zijn, direct proberen een veilige Holleweg; Mevr. van Dijk-v. d. Scheur, Vendelscheweg. MUNNIKENWEG Ook hier is reeds de eerste slag geval len en verleende van Barneveld de eerste schuilplaats te vinden. Dat dit echter in deze moeilijke uren nog een groot pro bleem blijkt te zijn, ondervond ook één onzer medewerkers, van Hardeveld. Na dat van Leeuwen de slager direct bereid was verschillende daklozen bij zich te nemen, bleek dat door opeenhoping van mensen deze gelegenheid lang niet toe reikend was en er dus naar andere plaat sen uitgekeken moest worden. Van Hardeveld probeert dit probleem met spoed op te lossen, maar bij de eerste de beste poging wordt hem de hoop op medewerking reeds ontnomen, doordat hij, na aan de agent van politie de zaak uit eengezet te hebben, ten antwoord krijgt: „Dit is geen werk voor de politie, laat de mensen zelf maar proberen bij vrienden en familieleden onderdak te zoeken"! DAT IS HET BEGIN Reeds bij de eerste vraag op medewer king wordt een afwijzende houding aange nomen en nog wel door een persoon in overheidsdienst. Na deze affaire (anders kunnen wij het niet noemen), vragen in gewijden zich met schrik af, waar of dat heen moet. Als nu al op de eerste dag dringende medewerking wordt geweigerd en wel door een persoon die in deze om standigheden vooraan behoorde te staan. Na dit treurig gebeuren neemt Hogen donk zelf de zaak in handen en laat zijn oog vallen op „Luxor'. Spoedig is de zaak dan opgelost, zodat in korte tij.d alle dak lozen een veilig onderdak hebben gevon den. Diezelfde dag worden ook het Beneden eind en de Kastanjestraat door granaat- vuur getroffen en hoewel ons alle officiële gegeven niet ter beschikking staan, is het onderstaande tamelijk volledig. BENEDENEIND Als slachtoffer is hier gevallen: Aris Terlouw. Deze is vermoedelijk verzorgd en vervoerd door het verplegend perso neel van de gebroeders van Leeuwen. KASTANJESTRAAT Doden: Marinus Valkenburg. Gewonden: Buddingh. De verzorgers hiervan zijn: van Manen, Kroesbergen, Oudhuizen en Anbeek. EMMALAAN Doden: G. Brouwer. Gewonden: Schielein en schoonzoon van Klaas Jacobs. Als verzorger was hier aanwezig: van Beek, terwijl mej. Schielein haar vader zelf verbond en naar de D.S. vervoerde. Op deze eerste noodlottige dag is te vens besproken eventueel de gehele trans- portploeg actief in te schakelen. En zo gaat Veenendaal ter ruste in kelders en schuilkelders met angst en vrees in aller hart. Wat zal ons de komende nacht gebeuren. VRIJDAG 20 APRIL 1945 De nacht is rustig voorbij gegaan en blij dat de nacht voorbij is, wordt de nieuwe dag weer begonnen. s Middags 3 uur vervoeren Hogendonk, Vink en Takken een patiënt van de R.K. kerk naar de D.S. ZATERDAG 21 APRIL 1945 Geen bijzonderheden. (wordt vervolgd)

De Vallei | 1965 | | pagina 2