Amerongen kan in 1966 en 1967 70 woningen bonwen Goedporselein? Streekelftal tegen Oude Glorie van BW AMERONGEN y\7y f) f ilAJ f De bijzondere chocolade en de uitzonderlijk frisse mint maken Trim tot 1 Fr een ongewone versnapering, tot een verfijnde verfrissing voor jong en oud. ELST RHENEN an0s ctrn^e Ds. C. Langbroek; Wij leven vrij, leven DERDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 7 MEI 1965 Nr. 36 Bezwaren O verberg krijgt vergaderruimte Jeugd had (veel) meer tempo dan ouderdom 81 TAFELTENNIS Promotie/degradatie wedstrijden 1-2 klasse PANTER ARENA 2 6—4 Prijswinnaars spelen Koninginnedag Zuid-west Veenendaal Secretarie gesloten verfijnde verfrissing voor jong DS. G. H. VAN WILLENSWAARD OVERLEDEN DE LEZER Kerkeraad streeft naar vrije zitplaatsen Cijfers van Hervormd Rhenen Kerkdienst voor minder-begaafden Bejaardenmiddag Beroepen Overberg offerde goed Orgel in de steigers Zondag in cel A 1/19 Wij Hoe Uitholling Een simpele mededeling op de agenda bleek bij de behandeling in de vergadering van de Amerongse gemeenteraad een punt van zeer groot belang te zijn. Kort en goed komt het er op neer dat de gemeente Amerongen in de jaren 1966 en 1967 niet minder dan 70 woningen zal kunnen bouwen, waaronder tenminste 40 woningwetwoningen, mits de raad medewerkt. En of de raad dit zal doen is nog een open vraag. Er waren namelijk nogal bezwaren. Bezwaren die echter voor velen en vooral voor de woningzoekenden niet van het minste belang zul len zijn. De burgemeester kon de raad mede delen dat in combinatie met de gemeen tebesturen van Woudenberg, Maarn, Doorn, Leersum en Amerongen één ge meenschappelijk bouwobject kon worden opgezet. De algemene tendens is momen teel te komen tot grotere opdrachten van gelijksoortige woningen. Tot nu toe was dit alleen in de grotere gemeenten mo gelijk. Nu kan het ook in samenwerking in kleine gemeenten. Het gaat hier om de woning volgens het plan Pepping. Het is een royale woning die gebouwd zal worden in woningwetwoningen, premie woningen en een gering aantal vrije wo ningen. Voor Amerongen betekent dit op zijn minst 70 woningen binnen 2 jaar te bouwen. Gelijke woningen werden reeds gebouwd in Maarssen en Bunschoten. De contingenten van de deelnemende ge meenten worden gepoold. Dit heeft tot gevolg dat aanzienlijk meer woningen gebouwd kunnen worden als bij individuele bouw. Er is een zeer nauwkeurig onderzoek geweest naar de kwaliteit van de woningen. De woning is alleszins aanvaardbaar ook in grotere aantallen. De bedoeling is dat er 40 woc ningwetwoningen, 25 premiewoningen en een 5-tal vrije woningen zullen komen. De architect is de heer Olthoff te Den Bosch. Als aannemer is gevonden de fa. Vlaanderen en Westland te Huizen. De prys is aanvaardbaar. Gedacht wordt te bouwen op een terrein ge legen in de rioord westhoek tussen Boslaan en Koenestraat. Het gaat hier om een zgn. bouwstroom. Een doorgaande tot in de finesses geplan de bouw. De bouw begint te Maarn en eindigt te Woudenberg. Amerongen komt in de loop van het volgend jaar aan de beurt. De voltooiing van het gehele object vindt plaats in 1967. De premiewoningen en vrije woningen worden aanbesteed en verkocht door een Stichting. De gemeente Verkoopt de grond aan de particuliere deelnemers, zodat de gemeente het geheel in de hand heeft wie aan deze bouw kunnen meedoen. De prijs van de premiewoningen zal lig gen in de koers van f 25.000,De heer Tiel vulde nog aan dat het initiatief voor deze bouwstroom is uitgegaan van het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten. BNG heeft echter nog geen woning die in een arbeidsbesparende methode in grote ge tale gebouwd kan worden. De woning bevat 4 slaapkamers en een zolder. Hij is groter dan de tegenwoordige woning wetwoningen. De huizen worden voor een groot deel fabrieksmatig gemaakt. Toen kwamen de bezwaren. De heer Dikkenberg (SGP) was ertegen. De klei ne aannemers worden hier de dupe. De heer Brinkman (CHU) heeft bedenkingen als hierdoor voor de naaste toekomst de bouw van woningen door plaatselijke aannemers uitgesloten zou zijn. Ook de heer Buis (PvdA) was niet direct ent housiast. De heer Tenge (VVD) vond dit voorstel wel in het belang van de volks- huisvestnig maar meende toch dat het de plicht van de raad is om ook de bezwaren ernstig onder ogen te zien. Met de heer Buis was hy van oordeel dat dit een zo groot object is dat de raad hier zo maar niet een twee drie op beslissen kan. De heer van der Veer (PvdA) stond vol ledig achter het college. Het principe is goed, aldus dit raadslid. Tot nu toe heeft de bouw-van woningwetwoningen steeds grote moeilijkheden gegeven. We bouwen KNAAPJE GEWOND NA AANRIJDING Twee kinderen van de fam. v. d. B. op de Stationsstraat vervoerden zondagmid dag een pony en letten toen niet op het verkeer. Een passerende auto, bestuurd door de heer v. d. H. uit Varik, kon de kinderen niet ontwijken, hoewel de be stuurder sterk naar rechts uitweek. Wim v. d. B. werd tegen het wegdek gesmakt en bleef lgigen. Op advies van dokter Ra demaker uit Ederveen werd het knaapje naar het Julianaziekenhuis vervoerd. P.V. „DE SNELPOST" VEENENDAAL Uitslag van de wedvlucht Bergen op Zoom. Afstand plm. 105 km. De dui ven zijn gelost om 8 uur. Eerst aanko mende duif 9-41-55. Snelheid 1031-9 meter per minuut. G. de Geit 1, 2, 12, 20, 26, 34, 35, 37, 50; P. W. v. Zetten 3, 7, 9, 31, 44, 46; A. D. v. d. Bosch 4, 10, 24, 66; H. Ulrich 5, 21, 38, 41, 51, 67; Comb. J. S. 6, 14, 33, 43, 45, 48, 60, 64; C. v. Asselt 8, 55; T. de Hartog 11, 42; C. Diepeveen 13, 17, 19, 61; E. Sukkel 15, 52, 68, 69, 71; R. v. Doorn 16, 22, 30, 32, 47, 56, 57, 62, 63; C. Ginkel 18, 25, 29, 54; C. Donkelaar 23, 36; J. v. Geerenstein 27, 39, 40, 72; A. J. v. d. Kolk 28; A. v. As-i selt 49, Joh. v. Manen 53, 58; A. Merlijn 59; G. Heikamp 65, 70; J. v. Nw Ameron gen 73; huizen voor de woningzoekenden en niet voor de aannemers. In zijn antwoord op de verschillende sprekers stelden B en W dat als er de mogelijkheid bestaat een groot aantal wo ningen te bouwen tegen een aanvaard bare prijs de gemeente dan gedwongen is dit te doen. Het gaat hier om een miljoenenobject. Geen aannemersbedrijf in deze gemeente is in staat dit werk te doen. Samenwerking ook in het aannemers bedrijf is een grote eis geworden. Het is te hopen dat dit teken des tijds ook in deze streek verstaan zal worden. Dit is niet de verantwoording voor de gemeen te het is een landelijke ontwikkeling. De grote woningnood dringt het college in deze richting. In de loop der jaren is he laas de ervaring opgedaan dat geen enke le aannemer aan woningwetwoningen wil meedoen. Er wordt zelfs niet ingeschre ven. De woningnood is na de oorlog te Amerongen nog niet zo schrikbarend en schrijnend geweest als op dit ogenblik. Tenslotte werd besloten zaterdag 8 mei a.s. de woningen te Maarssen en Bun schoten te gaan bekijken en hierna zo spoedig mogelijk opnieuw hierover te praten. Van de erven van der Grift werd een terrein bouwgrond gekocht aan de Bos laan van omstreeks 6500 m2 tegen een to tale kosten van f 57.173,Eveneens werd grond met woonhuis en schuren gekocht van de heer G. A. Berendsen aan de Kon. Wilhelminaweg. Volgens het uitbreidings plan komt er dwars door zijn woning een tunnel onder de Betonweg, zodat dit huis t.z.t. moet verdwijnen. Totale kos ten f 70.000, Van deze gelegenheid maakte de bur gemeester gebruik om nogmaals zijn grote verontrusting uit te spreken over het uitblijven van een bericht van Rijkswa terstaat omtrent de maximum snelheid. Di tduurt nu al haast een jaar. Het is gebleken, nu de eindafrekening gereed is, dat er by de bouw van het Dorpshuis nog een tekort is van f 19.600,—. Hierby is begrepen de aan leg van nog enkele noodzakelijke din gen, als een geluidsinstallatie. De raad besloot dit crediet te verstrekken. Ook Overberg krijgt een vergader- mogeiykhcid. Besloten werd een cre diet van f 23.000,beschikbaar te stel len voor verbouw van de woning Haarweg 31, tot vergaderzaal annex kleuterschool. De heer Dikkenberg (SGP) stemde tegen beide voorstellen. Het toneelspel dat in deze lokalen wel eens opgevoerd zou kunnen worden zat hem erg hoog. De heer Buis (PvdA) meende echter dat het beter was de jeugd in deze gebouwen gepaste ontspanning te bieden dan hen naar café en snackbar in Veenendaal te laten gaan. In Overberg kunnen door de Woning bouwvereniging een 6-tal woningen ge bouwd worden in de premiesector. Dit was mogelijk dankzij het feit dat enkele inwoners geld leenden tegen een zeer laag rentepercentage. Zowel B en W als de woningbouwver eniging waren hier zeer dankbaar voor. De woningen worden gebouwd door een plaatselijke aannemer die hiervoor een systeembouw heeft ontwikkeld. In de op Bevrijdingsdag gespeelde voetbalwedstrijd tussen een Streekelftal en de BW veteranen op het Sportpark Panhuis werd weer eens duidelijk wat snelheid vermag. De oudjes deden het nog best, legden aardige combinaties op de grasmat, maar het was een vertraagde film, zodat de veel sneller reagerende Streekspelers juist een seconde sneller konden ingrijpen. De wedstrijd kenmerkte zich niet door grote spanning, omdat de score een dergelijk aanzien kreeg dat er van werkelijke strijd om de winst niet meer gesproken kon worden. Die winst stond voor de mist reeds vast (4-0) en werd na de hervatting nog eens meer ge accentueerd, zodat de eindstand op 8-1 werd gebracht. Aanvankelijk leverde BVV-glorie uit stekend spel. Vooral de rechtshalf Van Hinten bleek een bouwer van klasse en de al grijs wordende spil Huybregts wist elke aanval van de in groen tenue gestoken Streekspelers af te remmen. In de aanval liep het wat trager, de rechtsbinnen Max van Beurden speel de veelal in de spits, maar werd de voet dwars gezet door de backs Hasse laar en Kranenburg. De Streekspelers met de sterke wind in de rug wisten hiervan al spoedig te profiteren. Doelman Pavert (GVVV) zond zijn uittrappen over het hele veld en dan was het aanvallen geblazen. Spil Huybregt en keeper Saris hielden lang stand, maar konden het toch niet houden. Nico Diepeveen (DOVO) de snelste en kundigste voorhoedespeler stichtte voortdurend verwarring. In de 21ste minuut werd het zo benauwd dat back Kerstens na een voorzet van Die peveen niets anders kon doen dan de bal in eigen doel trappen, 1-0. Acht minuten later werd een snelle ren van Nico besloten met een schui ver in de hoek en het stond 2-0. De DOVO rechtsbuiten was niet te hou den. Hij lanceerde in de 32ste minuut zijn midvoor H. van Kesteren, die met een fraaie kopbal het net trof, 3-0. Kort voor rust was Selhorst (Unitas) in de gelegenheid om vlak langs de paal in te schieten, 4-0. Na rust werd de score verhoogd ge lijk de regelmaat van een klok. De Merino-speler Tonnie v. d. Berg had toen een groot gandeel in de doelpun- tenregen. Hij draaide zich om zijn as en scoorde vlot 5-0. Panter heeft zyn tweede wedstryd in de degradatiewedstryden gewonnen. Panter dat volledig uitkwam, heeft nu een goede kans haar le klasserschap te behouden. In de openingsparty verloor II. Stuiven- berg, na felle stryd, de party duurde een half uur, van v. Eek met 22-10, 18-21 en 19-21. J. Stuivenberg won, fel aanvallend, van J. Merkus met 20-22, 21-16 en 21-18. T. de Koning, de laatste wedstrijden in topvorm, kende geen medelijden met Fuchter, hij speelde hem gewoon van tafel 21-14, 21-8. De gebr. Stuivenberg speelden weer een zeer slecht dubbel, zij liepen elkaar nog al eens in de weg 20-22 en 10-21. Arena-II kwam met 3-2 voor, daar v. Eek ook te sterk was voor J. Stuivenberg. Wel liep Stuivenberg in de 2e game een achterstand van 18-10 in, maar bij de stand 19-18 had hij al zyn kruit verscho ten en v. Eek profiteerde daar dankbaar van 15-21 en 18-21. Fuchter had ook tegen H. Stuivenberg niets in te brengen, hij werd totaal over klast, 21-11 en 21-13. En de stand weer ge lijk. T. de Koning trad daarna aan tegen Merkus, deze partij met in beide games een sensationeel slot. In de le game stond de Koning met 18-12 voor, Merkus loopt in tot 20-20. Minutenlange ralleys volgden, de Koning was het gelukkigst 23-21. In de 2e game hetzelfde beeld alleen nu de Ko ning met 18-12 achter, maar zowaar hij presteerde het om Merkus in te lopen en weer met 23-21 te winnen. J. Stuivenberg bracht Panter de halve winst door Fuchter geen schijn van kans te geven 21-14 en 21-6!, 5-3. v. Eek bracht de spanning terug door de Koning een nederlaag te bezorgen 19-21 en 17-21. v. Eek bleef dus ongeslagen. In de slotpartij liet H. Stuivenberg zich niet verrassen door Merkus, alhoewel het in de 2e game het er donker uit begon te zien, toen Merkus alles of niets ging spelen, na 8-2, 16-9 en 17-18 werd het tenslotte 21-17, 23-21 en de overwinning was een feit. FLAMINGO'S PANTER 3—7 Maandag 3 mei trok Panter met grote aanhang naar Nymegcn om daar Flamin go's te gaan bestryden. Dit was een be langrijke wedstryd daar by winst Panter het volgend seizoen weer in de le klasse kan spelen. Panter kwam ook deze avond volledig uit en het bleek weer eens dat wanneer dit team volledig is, zy beslist ruim mee kan komen in de le klas. J. Stuivenberg speelde de openingsparty en won verdiend van Fr. Bens met 21-18, 15-21 en 14-21. Wanneer Stuivenberg zijn verdediging laat varen en zich weer geheel toelegt op de aanval zoals in deze partij, dan is hij weer voor iedere tegenstander een obsta kel. Zijn broer moest de overwinning in de 2e partij aan de Vree laten, mede door dat hij met een geleend bat moest spelen. Zijn uitrusting lag n.l. in de tweede auto die naar Nijmegen kwam. T. de Koning moest ook de eerste par tij prijs geven tegen Flamingo's sterkste man v. Leeuwen. Hij gaf hem de zege echter niet cadeau, 21-12, 18-21 en 21-14. Eindelijk speelden de gebr. Stuivenberg weer eens een ouderwets dubbel, na in de le game eerst een achterstand van 17-10 te hebben weggewerkt en uiteindelijk met 4 cn 5 jaar jongens: 1. Jan v. d. Meer; 2. Jan v. d. Putte; 3. Arie v. Barneveld; 4. C. Budding; 5. André Budding. 4 en 5 jaar meisjes: 1. Mieke ter Hoeven; 2. Gera Lange; 3. Hedde Schoeman; 4. Tineke v. d. Meijden; 5. Ellie Methorst. 6, 7 en 8 jaar jongens: 1. Leo Hardeman; 2. Wim Takken; 3. Wim Rappold; 4. Jan Schoeman en 5. D. Olie slager. 6, 7 en 8 jaar meisjes: 1. Karla Koen; 2. Diana Will; 3. Jacquelien v. Lier; 4. Ria de Jong; 5. Mirja v. Bar neveld. 9, 10 en 11 jaar jongens: 1. Hans Hollander; 2. Dick v. Ginkel; 3. Rienie Henzen; 4. Evert Looyen; 5. Ger- tje Blad. 9. 10 en 11 jaar meisjes: 1. Joke v. Kooten; 2. Bettie Lefers; 3. Ine ke v. d. Berg; 4. Jos Heikamp; 5. Ria Val kenburg. 12, 13 en 14 jaar jongens: 1. Henk Scholten; 2. Bertus van de Bos; 3. Guus Mulder; 4. Tinus van Wakeren en 5. Jan Schreuder. 12, 13 en 14 jaar meisjes: 1. Tieneke Versteeg; 2. Gerda Achterberg; 3. Corrie van Eden; 4. Aleida Bos en 5. Berta Mater. Doelman Pavert kon de goed genomen strafschop van de BW rechtshalf Van Hinten onmogelijk houden. De bal suis de in het net. De BW mannen werkten als paar den, maar raakten buiten adem. Het spel was goed, we herhalen het nog maals, maar daar kwamen geen doel punten mee. Zelfs niet toen linksbuiten Tausch een penalty mocht nemen om dat Max van Beurden van de bal was gewerkt. De oud BVV'er en PEC'er schoot r^cht tegen keeper Pavert op. Intussen kreeg T. v. d. Berg het nog meer op zijn heupen. Hij lanceerde zijn medespelers en gaf v. Kesteren gelegenheid het halve dozijn vol te ma ken. Zelfs bracht v. d. Berg nummer zeven en acht op zijn naam. Het was beslist leuk voor de Bossche oude garde dat men de eer kon redden, zij het weer uit een penalty. Doelman Pavert trok Max van Beurden aan zijn been en de beste man van het Bossche elftal, de rechtshalf Yan Hinten miste ditmaal niet, 8-1. De gemeentelijke bureaus zullen voor voor het publiek gesloten zijn op dins dag 11 mei a.s. Het bureau van de bur gerlijke stand zal op deze dag geopend zijn van 8.30 uur tot 9 uur, op verzoek van een belanghebbende, indien deze aantoont, dat met de te verrichten werkzaamheden niet kan worden ge wacht tot de eerstvolgende werkdag. IPÜH 22-20 wonnen was het Flamingo-dubbel in de 2e game nergens meer 12-21. J. Stuivenberg won zijn 2e party en wel van de Vree, al heeft er in de laatste game wel om gespannen, 11-21, 22-24. De stand was 2-3. T. de Koning liet toen aan Fr. Bens zien hoe of men na een goed opgezette aanval de punten moet binnenhalen. De Konnig won vrij gemakkelijk met 13-21 en 13-21. v. Leeuwen bracht de spanning terug door H. Stuivenberg te verslaan, hoewel bij deze partij aangetekend dient te wor den dat letterlijk v. Leeuwen al het geluk aan zijn kant had, 21-18 en 21-13. T. de Koning bracht Panter op halve winst door de Vree te verslaan met dui delijke cijfers 15-21 en 13-21. Hierna volgde de mooiste en spannend ste wedstrijd van deze avond tussen J. Stuivenberg en v. Leeuwen. Stuivenberg steeds de aanval van v. Leeuwen over nemend liet zich niet verrassen, 15-21 en 17-21. Panter had zijn le kl. schap be houden. In de slotpartij liep H. Stuivenberg toen over Bens heen, daar deze laatste nogal nonchalant met de kansen omsprong, 16-21 en 13-21. De stand van deze groep is: 1. Panter 3 2 1 0 5 18-12 2. Ons Vermaak 2 2 0 0 4 14- 6 3. Arena 2 2 1 0 1 2 12- 8 4. Smash 2 0 1 1 1 7-13 5. Flamingo's 3 0 0 3 0 9-21 (Er gaan 2 teams naar de 1ste klas). P.V. DE INSTUIF ELST (UTR.) Wedvlucht vanaf Bergen op JZoom op 2 mei 1965. Tevens bekervlucht, welke werd geschonken docr slagerij van Ree. Snelheid eerstaankomende duif 952,07 m. Poel Viegen 1, 7, 18, 28, 36; J. Swetse- laar 2, 5, 19, 33, 34; M. Brouwer 3, 26, 40, 43; M. H. Lit 4, 22, 27; Gebr. Brienesse 6; H. Bouwman 8, 23, 45; H. Doornspeek 9, 31, 41; H. Terscheggct 10, 44; M. Riems dijk 11, 21; J. v. Aalten 12, 14, 15, 16, 29, 32, 37; B. Vervat 13, 24, 35, 47, 48; C. Viegen 17; T. v. Laar 20, 30; M. Boel houwer 25, 42; P. Terschegget 38; W. v. Zetten 39, 45. Ds. G. H. van Willenswaard, predikant van de hervormde gemeente van Sant poort, is zondag 2 mei 1.1. op ruim zesen- vyftig jarige leeftyd te zynen huize te Santpoort overleden. De begrafenis zal plaatsvinden vrydagmiddag 7 mei a.s. om streeks half drie op de begraafplaats Westerveld, nadat vooraf om half twee in de Hoeksteenkerk te Santpoort een rouwdienst is gehouden. Gerhardus Heienes van Willenswaard werd op 23 september 1908 in de hervorm de pastorie van Goudriaan in Zuid-Hol land geboren. Hy bezocht eerst het ste delijk gymnasium te Middelburg, daarna het christelijk lyceum te Zeist en studeer de vervolgens nog theologie aan de Rijks universiteit te Utrecht. Nadat de heer van Willenswaard in 1935 door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland was toegelaten tot de evangeliebediening in de Neder landse Hervormde Kerk en hij eerst enige tijd te Rotterdam en daarna ook nog te Zeist werkzaam was geweest als hulppre diker werd hij op 8 mei 1938 door zijn va der, nu wijlen Ds. A. G. van Willens waard, toen nog predikant te Rhenen bevestigd als predikant van de hervormde gemeente van Ellewoutsdijk in de classis Goes. Op 4 mei 1947 verwisselde de thans overledene deze gemeente met die van Domburg in de classis Middelburg en op 21 juni 1957 werd hij door Ds. D. ter Steege uit Overveen, toen nog predikant te Santpoort, bevestigd als predikant van de hervormde gemeente van Santpoort, waar hij was beroepen in de vakature van de op 3 december 1956 mede ten behoeve van het provinciaal ziekenhuis nabij Sant poort nieuw gestichte tweede predikants plaats. Tijdens zijn negentien jarige ambtsbe diening in Zeeland nam Ds. van Willens waard in het kerkelijke leven in die pro vincie een vooraanstaande plaats in en heeft hij vele bestuursfuncties vervuld en zittmg gehad in tal van colleges en com missies. Zo was hij o.a.: scriba van het classicaal bestuur van Goes; lid van het classicaal bestuur van Middelburg; prae- ses van het breed moderamen van de provinciale kerkvergadering van Zee land; praeses van het college van kerk- visitatoren in de provincie Zeeland; eerste secretaris en naderhand voorzitter van de Vereniging „Kinderzorg" te Middelburg en praetor van de ring Domburg. Na de oorlog werkte Ds. van Willens waard mee aan de wederopbouw van het werk van de Vereniging „Kinderzorg' te Middelburg; de restauratie en de verbou wing van de tehuizen en aan de stichting van een tehuis voor werkende meisjes. Te Santpoort had Ds. van Willenswaard een dubbele taak. In de eerste plaats werd daar door hem een nieuwe wijkgemeente opgebouwd en heeft hij zeer geijverd voor de bouw van de Hoeksteenkerk, welke op 23 februari 1961 in gebruik is genomen. Daarnaast was hij ook nog belast met het pastoraat van het provinciaal ziekenhuis nabij Santpoort. Nu wijlen Ds. A. G. van Willenswaard diende van 1929 tot zijn emeritaat in 1943 de herv. gemeente van Rhenen. tehtijflt.... Een prachtig voorbeeld van verdraag zaamheid heeft ons getroffen in de ge meente Scherpenzeel, waar de kerke- raad van de Gereformeerde kerk aan de aldaar wonende Rooms-Katholieken spontaan een zaal in huur heeft afge staan, voor het houden van de weke lijkse kerkdienst op zondag. Zondag 2 mei kon aldaar voor het eerst de H. Mis gevierd worden, tot grote blijd schap van de katholieke gelovigen. Eerder werden deze diensten gevierd in een der apartementen van hotel De Witte Holevoet, daartoe welwillend af gestaan door de eigenaar, de heer He- henkamp. Daar het aantal katholieken zich steeds uitbreidde en de beschik bare ruimte te klein werd, moest naar een andere oplossing gezocht worden, met als gevolg, dat men zich uiteinde lijk tot bovengenoemde kerkeraad heeft gewend, met het eerder genoemde re sultaat. De Rooms Katholieken van Scher penzeel, welke in werkelijkheid tot de parochie van St. Willibrord te Veenen daal behoren, mogen zich gelukkig prijzen met deze nobele geste van de kerkeraad van de Gereformeerde kerk, een geste welke zij met grote dank baarheid aanvaard hebben. R. (Naam en adres inzender bij redaktie bekend) Het antwoord is A V A R I Een servies dat jarenlang wordt gebruikt mag niet aan „mode" onderworpen zijn; juiste keus is zeer belangrijk. Arzberg porselein: bekroond met goud voor vorm en afwerking is in goede zaken verkrijgbaar. Voor folders: Agentschap Arzberg, v. Lenncpweg 4, Aerdenhout H00FD5TR 77 TEL.ZZ36 VEENENDAAL PLANT VERSUS KOE ALS ZUIVELLEVERANCIER Zullen wij in de toekomst kunnen kie zen tussen plantaardige en dierlijke melk? In Engeland wordt op het ogenblik een proef genomen met melk van zuiver plant aardige oorsprong, gemaakt uit groene plantenbladeren met daaraan toegevoegd bestanddelen uit rogge, weit, gerst en ha ver. De plantenmelk zou een even hoge voedingswaarde hebben als de koemelk en er ook hetzelfde uitzien. een beroep van de Hervormde kerk te Ouderkerk a.d. IJssel. Ds. P. de Jong, Hervormd predi kant te Veenendaal bedankte voor het op hem uitgebrachte beroep van Bruchem-Kerkwijk. In slechts één van de vier Her vormde Kerken te Veenendaal kan men tijdens de zondagse kerkdiensten gaan zitten waar men wil, n.l. in de Oude Kerk op de Markt. Nadat deze kerk was gerestaureerd heeft men het systeem van vrije zitplaatsen inge voerd. Hoewel, om geheel juist te zijn dient gezegd te worden, dat ook tij dens de twee morgendiensten in de Vredeskerk de zitplaatsen vrij zijn. De centrale kerkeraad van de Her vormde Gemeente te Veenendaal heeft zich thans nadrukkelijk uitgesproken voor vrije plaatsen in alle kerken. Hoogstwaarschijnlijk zullen straks ook in de nieuwe Sionskerk de plaat sen vrij zijn. Maatregelen in die richting voor de Vredeskerk en de Julianakerk zullen worden overwogen. Daarnaast zoekt men dan nog com pensatie voor de inkomstenpost van 30.000 zuiden uit de zaalhuur. Dit bedrag kan de kerk niet missen en een verhoging van de vrijwillige bijdragen zal hier noodzakelijkerwijs tegenover moeten staan. De Hervormde Gemeente te Rhenen heeft volgens de laatste telling 6158 leden. n.l. 1186 belijders, 2640 doop- en 2332 geboorteleden (niet gedoopten). 46% van de belijdende leden is ouder dan 65 jaar De eerstvolgende kerkdienst te Vee nendaal voor minder-begaafde kinde ren wordt gehouden op zondag 30 mei a.s. Dan zal de hervormde Ds. G. C. Vijzelaar voorgaan. Uitgaande van de herv. gemeente wordt op woensdag 12 mei a.s. te Rens- woude een bejaardenmiddag gehouden in gebouw „Rehoboth". Ds. J. Keuning te Veenendaal is be roepen door de chr. geref. kerk te Katwijk aan Zee. Ds. A. Vroegindeweij, Ned. Herv. predikant te Veenendaal ontving Bijna elfduizend gulden is er thans binnen voor de uitbreiding van het hervormde kerkje te Overberg. De inzameling die hiervoor bij de gemeenteleden werd gehouden bracht bijna 9.000 gulden op, terwijl nog 1000 gulden werd toegezegd. Het orgel van de hervormde Cune- rakerk te Rhenen zal enige weken in de steigers moeten om de versiering, bestaande uit houtsnijwerk, te kunnen aanbrengen. Op 20 november 1944 werd Ds. B. J. Ader, hervormd predikant te Nleuw- Beerta tegelijk met enkele andere Nederlanders door de bezetters ver moord. De terechtstelling vond plaats langs de provinciale weg van Vee nendaal naar Eist, even voorbij de Oude Veenendaalse Grintweg, waar een eenvoudig houten kruis de voorbijgangers nog altijd aan dit feit her innert. In „Kerknieuws" lazen wij. een gedicht van wijlen Ds. Ader, dat wij in deze dagen rond de herdenking van de bevryding menen te mogen plaatsen in deze rubriek. Ik wist: Gij ziet altijd den nederige aan En hem, die op U wacht, en had dus zekerheid, Dat gij mij in mijn nood niet leeg zoudt laten staan Maar mijn verslagen hart met vree vervullen op Uw tijd. Maar wat 'k niet wist: dat Gij hier zelf zoudt komen En even nijgen bij het ingaan door de lage deur, Dat dan een gouden licht door 't venster in zou stromen En over tij gen heel de schamelheid met klank en kleur. Dat dan in eenbied hoog de kale wanden zouden rijzen. En spreken: driemaal heilig is Uw Majesteit. Het naakt geweld als met gevotnven handen U zou prijzen Omdat vanouds en nu Uw wegen zijn barmhartigheid. En ik? Bij brood en water stamel ik mijn beden Vier Avondmaal met heel Uw wereldwijde Kerk; Hier wordt Uw grote Naam door englen en door mij beleden En aard en hemel looft Uw onvolprezen iverk. Ds B. J Ader In een goed bezette Oude Kerk aan de Markt werd op de avond van 4 mei een Chr. Nat. Herdenkingsdienst gehouden in aansluiting op de dodenherdenking by het monument aan het station. Voorgangers in deze dienst, die werd bygewoond door het voltallig gemeentebestuur van Veenendaal, waren Ds. A. A. Bos, Ds. C. Langbroek en Dr. C. Graafland. Door een misverstand in de organisatie was aan gekondigd dat de Veenzangers medewerking zouden verlenen, maar dit ging niet door, zodat de gemeente in samenzang de liederen uit.Valerius Gedenkklanken liet opklinken. Na een kort voorwoord van Ds. A. A. Bos, die erop wees dat het Nederland se volk in de dagen van verschrikking en terreur elkaar zocht en vond en de jubel der bevrijding eendrachtig er voer, zong de gemeente drie verzen uit Psalm 150. De herdenkingsmeditatie werd verzorgd door Ds. C. Langbroek, Chr. Geref. predikant, die als thema voor deze bijzondere herdenkingsdienst had gekozen: Wij leven vrij, wij le ven Ds. Langbroek vroeg zich af: Hoe leven wij op Neerlands dierbre grond? Wy leven, terwyl anderen hun leven gaven voor onze vryheid. In de bittere oorlogsjaren was er van vrijheid geen sprake. Er waren geen politieke par tijen meer, geen radio-organisaties, geen parlement, geen jeugdorganisa ties, geen verenigingen, alles was ver boden. De straatnamen waren veran derd, ons volk werd bestolen, alles moest worden ingeleverd. Wij leefden toen onvrij. Dieper; ingrijpender waren nog de deportaties van landgenoten, de folte ringen in de kampen, de uitroeiing en massamoorden op onze Joodse land genoten. Wij willen hen eerbiedig ge denken, die vielen voor onze vrijheid. Maar nu, 20 jaar na de bevrijding. Hoe leven we nu? zo vroeg Ds. Lang broek zich af. Wij rennen, vliegen, draven. We zijn materialistisch inge steld. De vloek van de uitholling dreigt. Als het wonder van de bevry ding sterft kunnen we geen bevrij dingsfeest vieren. Fabrieken worden uit de grond gestampt, hoge produk- tiecyfers moeten er komen, wegen worden in ijltempo aangelegd. Het is een geweldige expansie, maar wat baat het ons zo we de hele wereld zouden winnen en schade lyden aan onze ziel. Straks worden de vlaggen weer op gerold. Maar zetten we dan ook de vlag op onze gewone dagelijkse ar beid? Van ieder wordt trouw gevraagd. Trouw en verantwoordelykheid op welke plaats hij ook staat. Beleven wij de vreugde van de arbeid? Wij leven vry, wy levenLeven wij ook blij? Zijn we bly met ons ge wone werk? Met de welvaart? Zijn we ook dankbaar als de bulldozers in de rulle grond grypen om weer een stuk bouwrijp te maken. Of als de eerste paal voor ons nieuwe Raadhuis geslagen wordt? Of dryven we mee op de stroom. Moet het eerst weer stil worden, angstig stil in t Veen, voor we dankbaar zullen zyn. Moeten de sirenes weer gaan zwygen? De ver worven vryheid roept verantwoorde- lykheden op, aldus Ds. Langbroek en deze herdenking van de bevrijding moet stemmen tot dankbaarheid voor hetgeen we mochten ontvangen. De toespraak van Ds. Langbroek werd met grote aandacht beluisterd. De gemeente zong nog enkele liederen uit Valerius Gedenkklanken w.o. Ge lukkig is het land, dat God de Heer beschermt. De herdenkingsdienst werd besloten met dankgebed door Dr. C. Graafland, Ned. Herv. predikant, waarna de ge meente staande het eerste en zesde couplet van het Wilhelmus aanhief. Onder de aanwezigen bevonden zich behalve het college van burgemeester en wethouders en de gem. secretaris, ook het bestuur van de ver. Oranje dag en de predikanten Ds. Vroeginde- wey-, Ds. G. C. Vyzelaar en Ds. J. de Pree.

De Vallei | 1965 | | pagina 5