Radio - Oranje /He t zvet mmmmm n ÓB ÜO$3L pootde j Gooi het niet weg FOTO JANSEN Patrimoniumschool winnaar van schoolvoetbalwedstrijden Koningin Wilhelmina en haar tijd Raad van Scherpenzeel besprak verhoging tarieven zwembad ARAM ARAM Oud-Veenendaler sprak voor „De Londense Boer tot de Nederlandse Boer" SPANNEND Heldhaftig Burg. Hazenberg reikte aanvoerder beker over TEedenc fc,.o mensch,als-ëhu t landgoet Mewt,ï li der ambtenaeren 1 hier verloedert] Tentoonstelling te Rlienen AMERONGEN Visakten De Zee koningin ©©O© ©O© De heer Jo Kebergen, thans wonende aan de Pr. Beatrixlaan in Scherpcnzeel, van geboorte Veenendaler, stond in de oorlogsjaren gedurende twee jaar voor de micro foons van Radio Oranje, waar hij tweemaal per week een landbouwprogramma ver zorgde. De aanleiding daartoe was wel zeer frappant. De heer Rebergen, met de Nederlandse militairen via Frankrijk (Brest) naar Engeland overgestoken, stond op zeker moment in een lift van een groot hotel, tegelijk met de zozeer bekende auteur Herman de Man. Er ontstond een kort gesprek en opeens zegt daar de beroemd* schrijver: Jou moet ik hebben voor een programma. De heer de Man ging af op de Gelderse tongval van onze Veenendaler en wilde hem het landbouwprogramma, waar voor hijzelf de tekst schreef, laten spreken. Zo ontstond het veelbeluisterde: „De Londense Boer spreekt tot de Nederlandse Boer". De avonturen van de heer Rebergen waren spannend en enerverend. Als lid van de Nederlandse krijgsmacht wilde hij zich persé niet overgeven en trok in zui delijke richting terug. Op 10 juli 1940 stak hij met duizenden anderen Het Kanaal over. In Londen aangekomen werd hij bij de intendance geplaatst, omdat hij het kleermakersvak verstond en er dringen de behoefte aan een kleermaker bestond. Hij werd toen gedetacheerd bij. de Re geringsgebouwen en was als kind in huis bij de ministers Gerbrandy, Albarda e.a. Totdat de heer Rebergen die merkwaardi ge ontmoeting had met Herman de Man. Iedere zaterdagmorgen en dinsdagavond zond de Londense Boer uit. Men had de beschikking over alle Nederlandse kran ten, die via Portugal in Londen aankwa men en kon dus met kennis van zaken en toegespitst op de actualiteit te werk gaan. In het begin was het wel eens ang stig, maar de heer Rebergen kreeg steeds meer routine. Het duurde achttien maan den. Anderhalf jaar een Veense stem door de aether. We hebben een groot aantal causerieën doorgebladerd. Zeer interes sant. Helaas verbiedt de plaatsruimte ons al deze teksten op te nemen. Maar de lezer kan geloven dat de heer Rebergen in die periode geen blad voor de mond nam. Vooral de houding van de toenmalige landstand werd gehekeld en de ware be doelingen van die „organisaties" kwamen aan het licht. De heer Rebergen gelooft dat een groot aantal boeren naar z'n radiopraatjes luisterde, gezien de reacties, die hij later hoorde. In 1942 werd de heer Rebergen op eigen verzoek bij de R.A.F. ingedeeld, waar hij een opleiding tot boordschutter zou krij gen. Helaas liep hij een voetbalknie op en Dat oude fototoestel Het is nu f 7,50; f 10,— of f 15,— waard bij aankoop van zo'n leuke moderne camera. Zandstraat 7 - Veenendaal gingen deze plannen niet door. Hij kwam op Oudjaarsavond 1944 met de Irene Bri gade weer in ons land terug. Woensdrecht in Brabant was de eerste plaats, die door zijn onderdeel werd bevrijd. Hij stormde met de zegevierende legers mee door Twente en Noord-Duitsland en zag zijn geboortestreek in mei 1945 weer terug. In februari 1946 zag hij Engeland weer even terug, toen hij was aangesteld als instructeur voor de Ned. troepen, die gereedgemaakt werden voor de strijd in Indië. Thans is de heer Rebergen nog steeds in militaire dienst als adjudant bij. de technische dienst op de vliegbasis Soesterberg. Over zijn Londense periode spreekt de heer Rebergen slechts aarzelend. Het wa ren zeer spannende jaren. Hij heeft de grootste bewondering voor het heldhaf tige Engelse volk, dat onder de zwaarste bombardementen standhield en zelfs hier door werd geïnspireerd tot volhouden. Het moreel van de bevolking was gewel dig. De heer Rebergen vertelde dat hij toen het brandbommen regende, de men sen van de brandweer gewoon zag door gaan. Met ladder en al stortte een van hen in het vuur, de andere nam zijn taak over en dat alles ging zonder woorden. Voor dit moreel heeft de heer Rebergen nog een diep respect. De Prinses Irene Brigade, waartoe hij behoorde, houdt ieder jaar nog een reünie. Hij ontving tenminste alweer een uitno diging om op 5 mei in Den Haag te ko men. Slechts met enige aarzeling sprak de heer Rebergen over deze spannende periode in zijn leven. Hij denkt in deze dagen aan hen, die niet terugkwamen. Het waren zijn vrienden, die vielen. DRIJVENDE STATIONS BEVEILIGEN ATLANTISCHE VLIEGROUTES 1 Een stoutmoedig plan voor de verbete ring van de beveiliging van het lucht verkeer over de Atlantische Oceaan wordt besproken op de vergadering van de In ternational Air Transport Association, die thans in Miami (Florida) wordt gehouden. Het is een Brits plan om op onderling on geveer gelijke afstand in de oceaan een viertal drijvende stations neer te leggen, uitgerust met radar, meteorologische in strumenten en natuurlijke radiostations waardoor een voortdurend contact met het vliegtuig gedurende de overtocht is verzekerd. Op het Veenendaalterrein aan de Bergweg werden op Bevrijdingsdag de finales gespeeld in het door de ver. Oranjedag georganiseerde schoolvoetbaltoernooi. De vier finalisten waren: de Patr. school, de Chr. Nat. school I, de Kon. Juliana- school en de Groen van Prinstereschool. Na spannende voorwedstrijden kwamen de Patrimoniumschool en de Kon. Julianaschool in de finale, die uiteindelijk door de sterkste, de jongens van de Patr. school met 5-0 werd gewonnen. Veel ouders en andere belangstellen den (w.o. een groot aantal onderwij zers) woonden de finalewedstrijd bij. Er heerste een vrolijke sfeer op het terrein aan de Bergweg. Tussen de wedstrijden door klonk vrolijke muziek. De eerste wedstrijden, door loting vast gesteld, waren al bijzonder spannend. De winnaar van vorig jaar, de CNS I, trad aan tegen de jongens van de Kon. Julianaschool. Na een uur van span nend voetbal, met bij vlagen ook goed spel, was de eindstand 2-2. Strafschoppen zouden de beslissing brengen. In eerste instantie schoten de spelertjes vijfmaal raak. Toen driemaal schieten. Na drie ronden was nog geen beslissing gevallen. Eindelijk, in de vierde ronde miste CNS twee straf schoppen en toen de boys van de Ju lianaschool er twee hadden benut was het pleit in het voordeel van deze school beslecht. Gelijktijdig werd op het hoofdveld de ontmoeting Patr. school Gr. v. Prinstererschool gespeeld. Ook hier uit stekend voetbal, waarbij bij Patrimo nium vooral de keeper en de midvoor Diepeveen de aandacht op zich vestig den. De eindstand was hier 3-1. Om de derde en vierde plaats streden toen nog de Gr. v. Prinstererschool en de CNS. De jongens uit Veenendaal-Zuidwest wonnen met 3-0. In de finale won dus de Patrimo niumschool met groot verschil. Het ge hele toernooi kan als bijzonder ge slaagd worden aangemerkt. Evenals vorig jaar werd er weer met elan ge streden en de verrichtingen van de jongens werden veelal ook door de ou ders met grote belangstelling gevolgd. Na afloop reikte burgemeester Ha zenberg aan de vier finale-ploegen een beker uit, de winnaar, de Patr. school, de grootste. Burg. Hazenberg sprak een slotwoord vol paedagogische op merkingen en wees erop dat het spor tieve element hier prevaleerde. Dit moet ook in de toekomst zo blijven, voegde de burgemeester er nog aan toe. Een geslaagd toernooi, aardige sfeer en sportieve wedstrijden. Dit bord kon de voorbijganger deze week aantreffen bij de woning van de pas geïnstalleerde familie Monhemius aan de Middellaan. De heer Monhe mius, directeur van de afd. Sociale Za ken bij de gem. Veenendaal, ivas hij het inrichten van zijn nieuwe „Home" geruggesteund door collega-ambtenaren die het huis schoonmaakten en de tuin aanleg verzorgden. Zij meenden hun bord te moeten benadrukken en terecht want er viel menig druppeltje li chaamsvocht ter aarde. Op Koninginnedag opende mr. L. Bosch ridder van Rosenthal, burgemeester van Rhenen, een tentoonstelling in het Streekmuseum, getiteld Koningin Wilhelmina en haar tijd. De toevoeging „en haar tijd" is enigszins misleidend. Want van de grote leidende motieven in de periode 1898-1948 is op de expositie weinig of niets te bemerken. Zij accentueert noch de gedachten en wensen van dat tijdvak als de ontwikkeling van de democratie, de uitbreiding van het kiesrecht, de sociale wetgeving, noch de belangrijke gebeurtenissen als de groei van het socialisme, het ontstaan van de politieke partijen, het herstel en later weer het teloorgaan van de Coalitie, de sociale woelingen, de koloniale spanningen, de dekolonisatie, de grondwetsherzieningen de pacificatie van het onderwijs, de vernieuwing van kunsten en wetenschappen, de industriële ontwikkeling, de ontvoogding van de arbeidersklasse - om maar enige markante stromingen en feiten te noemen. De tentoonstelling legt slechts de nadruk op enige, soms niet eens grote, gebeurte nissen in het leven van koningin Wilhelmina. De eerste afdeling, Jeugdvoorberei- ding geheten, begint met een anoniem schilderij, de doop van Wilhelmina's vader, de latere koning Willem III, voorstellend, een werk uit 1849, dat het diepe verval van de vaderlandse schilderkunst toont. Veel mooier is de doop van Wilhelmina zelf, een schil derij van de begaafde Hoynck van Pa- pendrecht, fraai geschilderd, de plech tigheid vertolkend in een bijna sacrale sfeer, verinnigd door het licht, dat als beschroomd fijn gezeefd door de hoge kerkvensters valt. Uit de kinderjaren zijn enige aan doenlijke herinneringen: de eerste laarsjes en handschoenen, schaatsen, een bergstokje, een rijzweepje, voor werpen, die ons terstond doen denken aan de kooisfeer waarin de prinses werd opgevoed en waarvan zij in haar mémoires Eenzaam maar niet alleen - wederom prinses geworden - rept. (Mijn jeugdjaren). De gemeente Wageningen schonk in 1883 Wilhelmina was toen 3 jaar - een poppenkamer uit hout gesneden met fijne zilveren meubeltjes, een curieus stukje speelgoed. Op 5 september 1898 deed de jonge vorstin haar intocht in Amsterdam. Die gebeurtenis is door een onbekend schilder op levendige kleurrijke wijze, die in haar impressionistische factuur aan Breitner herinnert, vereeuwigd. Even worden wij aan d£ grote his torische gebeurtenissen herinnerd door een in leer gebonden album, een zware foliant, versierd met een fraai medail lon van de jeugdige koningin, een ge schenk van czaar Nicolaas II als her innering aan de eerste vredesconferen tie in 1899, waartoe hij het initiatief nam en waaraan door 27 staten werd deelgenomen, wier afgevaardigden in fotogravures het album vullen. (De Chinese gezanten ontbreken). Zij sloten verdragen over vreedzame oplossing van internationale geschillen, regle menteerden de oorlogsvoering te land en ter zee en verboden het werpen van projectielen uit vliegtuigen en het ge bruik van gifgas en dum-dumkogels. Als wij thans aan de verschrikkingen van 1940-1945 denken, beseffen wij wat er van al die afspraken is terechtge komen, al werden de bepalingen in 1907 door 44 landen nog aangevuld en ver beterd Een tweede interessant album is dat van Marie, prinses van Wurtemberg. Het bevat fraaie aquarellen van inte rieurs, landschappen en stadsgezichten. In een eigenhandige opdracht in het Frans beveelt zij het album na haar dood de generaal-adjudant van de ko ning, Beyerman, te geven ter aanbie ding aan de koning, een aandenken aan Marie's zuster Sophie, de eerste vrouw van Willem III, gestorven in 1877, en aan haar goede vrienden, de neven prins Willem f 1879 en prins Alexander t 1884. Ceci est ma dernière volonté! besluit zij op 25 april 1885. Uit de „koloniën" kwamen bewijzen van verering voor de vorstin, zelfs nog in 1948. In dat jaar schonk het Ma- doerees Knilkorps twee enkelringen van zilver, zó zwaar, dat ze ondraag baar lijken. Uit 1890 is een ponjaard. Op 30 augustus 1948 zongen Chinese kinderen te Bandjermassin een lied, in Chinese letters op zijde geschreven. Het lied is zo tekenend voor de gevoe lens van het Chinese volksdeel, dat wij de vertaling overnemen: Uwer Majesteits aangeboren gaven, grootheid en barmhartigheid maken, dat wij met gevoelens van de diepste dankbaarheid deze vijftig jaren, die als slechts één dag zijn geweest, hebben zien voorbijglijden. Uw voorbeeldeloze energie heeft uit de ruïnes weer een nieuw geheel opge bouwd. Uw daden vormden een brilliante aaneenschakeling die historie maakte. Uw beleid in het verleden is vol wijsheid geweest en daarom is de toe komst goed en hoopvol afgebakend. Uw diepe wijsheid en Uw grote da den worden door de ganse wereld be wonderd. Hoewel wij zeer ver van U verwij derd zijn, genieten wij hier Uw be scherming. Heden vieren wij, met gevoelens van diepe verering, deze bijzondere feest dag mee. Millioenen mensen over de gehele wereld bieden U vol geestdrift hun ge lukwensen aan. Van verre smeken wij voor U af een volmaakte gezondheid en welvaart voor het Land. De toekomst waarvan het lied ge waagt, bi'acht de tweede politionele ac tie december 1948, in 1949 het herstel van Soekarno. en de souvereiniteits- overdracht, en de Nieuw-Guinea- of West-Iriankwestie Ironie der ge schiedenis. De Vereniging voor Vrouwenkies recht richtte in 1898 bij de troonsbe stijging van H.M. een gelukwens tot haar. Twee jaar te voren had de kies wet-Van Houten het kiesrecht tot een groot deel van de mannelijke bevol king uitgebreid. Eerst in 1922 kregen de vrouwen bij de grondwetsherziening kiesrecht! Heel bont en onrustig is de gecalli- grafeerde gelukwens van Gedeputeerde Staten uit 1923, in slechte verlate Jugendstil. Bij de afdeling III De tirannie ver drijven is weinig dat aan die tirannie doet denken of het moest zijn het ge dichtje van ds. Weiter, hofprediker van koningin Wilhelmina. dat ook in de bundel V in Vers voorkomt: 13 MEI 1940 Neen, 't was geen vlucht die U deed gaan maar volgen, waar God riep; 'k vraag niet, wat in U is doorstaan, een strijd hoe zwaar, hoe diep. Wij knielen naast en met U neer. Tot God de blik, de hand; geef Neêrland aan Oranje weer, Oranje aan Nederland. En kome dan wat komen mag, w' aanbidden, zwijgen stil. De nacht zij zwart, omfloerst de dag, geschiede Heer, Uw wil.' Dit gedicht werd in grote aantallen gestencild, getypt en op andere manie ren vermenigvuldigd. De tentoonstel ling toont het op een wandbordje. Een tegel met een voorstelling van het pa leis draagt als onderschrift Eindelijk weer thuis. In het jaar 1948 deed koningin Wil helmina afstand van de troon. De heel eenvoudige penhouder met een dood gewone kroontjespen is aanwezig. Uit dat jaar dateert ook een mooi relief van Caspar de Coligny, een verre voor vader. Weinigen zullen weten dat de vorstin eredoctor in de theologie, was, een graad haar verleend.door ae universi teit van Montpellier. De oorkonde en de schoudermantel zijn ook te Rhenen te zien. Ondanks de beperkte min of meer anecdotische opzet van de expositie, biedt zij toch veel merkwaardigs en houdt zij de herinnering levend aan een onvergetelijke vorstin „op de ken tering der tijden". Tot en met 22 mei is zij alle werkdagen van 11- 12.30 en van 14-17 uur geopend. Ook op dins dagavond van 17-19 uur. D. Philips Belanghebbenden worden in kennis gesteld van de mogelijkheid voor het a.s. visseizoen weer een visakte of bij- dragebewijs aan te vragen. Bij beschikking van de minister van Landbouw en Visserij van 4 februari 1965 werden de bijdragen tot verbete ring van de visstand, voor de visakten en bijdragebewijzen voor het komende aktejaar 1965/1966 als volgt samenge steld. Voor een grote visakte, geldig tot het vissen met alle vistuigen in de binnenwateren dient te worden betaald f 10,— recht en f 11— bijdrage is f 21,voor een kleine visakte voor het vissen hetzij met één speciale hen gel. hetzij met twee gewone hengels, hetzij met één peur, in de binnenwate ren f 2,— recht en f 5,— bijdrage is f 7,bijdragebewijzen, voor het vis sen met één gewone hengel in de bin nenwateren kosten f 2,25. Voor het a.s. visseizoen kunnen de akten en bewij zen reeds nu ten gemeentehuize wor den aangevraagd. Vorige week donderdagavond heeft de Scherpenzeelse raad uitvoerig gediscus sieerd over het voorstel de tarieven van het zwembad te verhogen met twintig procent. Die verhoging is noodzakelijk om tot een gezonde exploitatie te komen. Kort geleden heeft de raad een zuiveringsinstallatie voor het zwembadwater aangeschaft en de jaarlijkse lasten van deze aankoop bedragen rond drieduizend gulden. Na een breedvoerig debat gaf de raad zijn fiat aan de voorgestelde ta riefsverhoging. De heer Aarsen (PvdA) kreeg de aantekening tegen te hebben gestemd. Hü memoreerde hoe vorig jaar de tarieven al met tien procent waren opgetrokken. Nu opnieuw twintig procent vond hij wel een beetje te gortig. Wethouder de Jonge (PvdA) wees echter op de hoge onderhoudskosten van het zwem bad. Raadslid Valkenburg (CHU) merk te op dat het bovendien verstandig is, reserve te kweken om in de toekomst noodzakelijke verbeteringen aan het bad te kunnen financieren. De heer van Kampen (AR) was van mening dat het zwembadbedrijf zich zelf moet kunnen bedruipen. Hij vond het echter niet billijk dat de tarieven van abonnementen van kinderen en volwassenen nu gelijk waren opge trokken. De heer Blanken (WD) meende dat de exploitatiekosten gedrukt konden worden als het zwembad op zondag meer opengesteld zou worden. Hij stelde tenslotte voor een mogelijkheid te scheppen dat het bad op meer uren open is voor het publiek. Zijn voor- (1) Een strakke Oostenwind waait langs de rot sige kust van Barranca. Over de diepblauwe water vlakte der Adriatische zee nadert een groot schip met hoge trotse masten. Met volle zeilen, die op bollen in de frisse bries, vaart het dicht langs de kustlijn in de richting van een majesteuze burcht, welks massieve muren uit de branding schijnen op te rijzen Op de voorplecht van het schip staat een jonge vrouw. Haar beeldschoon gelaat vormt een vreemd contrast met haar slordige kleding en het grote zwaard, dat aan haar brede gordel hangt. „Dat moet Barranca zijn, Merlin", zegt ze, naar het kasteel wijzen. De aangesprokene, een lange magere man, knikt instemmend. „Eindelijk", zegt hij met een tevreden grijns, „nu zal Heer Aram spoedig merken, hoe Merlin, de tovenaar, zich op zijn vijanden wreekt!" (wordt vervolgd) stel kreeg de steun van de PvdA-frac- tie. De voorzitter, burgemeester mr. C. P. Hoytema van Konijnenburg, her innerde er aan, hoe vorig jaar al uit gebreid over deze materie was gespro ken. Misschien dat in een nieuwe raadssamenstelling, na de verkiezin gen van volgend jaar, wel een andere verhouding in de raad ontstaat, zodat dan opnieuw over deze aangelegen heid kan worden beraadslaagd, meende de voorzitter. Wethouder Van den Ham (CHU) meende eveneens dat thans discussië ren over deze zaak weinig zin had. We kunnen wel een debat hierover opzetten, maar de CH-fractie blijft bij haar eerder ingenomen standpunt, zo deelde hij mee. Hierop trok het raads lid Blanken zijn voorstel in. De voorgestelde subsidiëring van Godsdienstonderwijs op de lagere scho len was een punt dat werd aangehou den. Met de overige voorstellen kon de raad zich nagenoeg zonder discus sie verenigen. Tot bestuurslid in de stichting be jaardentehuis Scherpenzeel werden be noemd de heren J. v. d. Ham en B. Valkenburg (CHU), P. de Jonge en W. van Bruggen (PvdA), M. v. d. Burgt (SGP), J. Boelhouwer (AR), mevr. Zwaan-den Hertog (WD), G. Veen- vliet (diaconie Ned. Herv. kerk) en G. Bakker (diaconie geref. kerk). Aan mej. Schoemaker werd op haar verzoek m.i.v. 1 juli aanstaande, we gens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd, eervol ontslag ver leend als onderwijzeres aan de Hole- voetschool. Verschijnt als bijlage van het streekblad „DE VALLEI" - onder redactie van Tante Jos. ONZE JARIGEN 8 mei Attie Doornenbal (Overberg) 8 Ina Huibers 8 Berna Ditewig 9 Didy van Wijde (Ede) 9 Margriet v. d. Heuvel 9 Bart Kleyer 9 Arie Gunter (Amerongen) 9 Bertie v. d. Weerd 10 Annie de Kruyff 10 Henny van Ravenswaay 11 Arnoud Andeweg 12 Jannie v. Donkelaar (Ederveen) 12 Gert Jan Vermeulen 13 Geurtje Lodder (Rhenen) 13 Hans van Gent 14 Ad van Beek 14 Johan Kroesbergen Jongens en meisjes, heel hartelijk ge feliciteerd met jullie verjaardag. ZILVERPAPIER EN CAPSULES Beste jongens en meisjes, Van de week hebben jullie me heel blij gemaakt, want ik kreeg verbazend veel zilverpapier en capsules. Ik vind het echt fijn, dat jullie tegenwoordig zo hard sparen. Ik kreeg zilverpapier en capsules van Durk Boelens, Kleuter school De Blokkendoos, Elly, Ansje en Basje Rebergen, Rijk van Gaasbeek- school, Margreet Kampert, Corrie de Wit, de Kleuterschool achter de Vre- deskerk, Corrie, Wimmie en Johnny Bos. Berry Willemsen en Helmie, Ma- rinel en Jan v. d. Kraats. Volgende week hoop ik van de an deren ook weer zoveel te krijgen. Tot volgende week dus en hartelijke groe ten van Tante Jos. Correspondentie te richten aan f Tante Jos per adres: Parallelweg 10 - Veenendaal. Figuur a. HET BLIKJE, DAT TERUG KOMT Voor dit kunstje heb je een blikje nodig met een deksel er op, een hamer, een spijker, een rubber bandje of een elastiekje, een paar schroefjes en een moertje en wat stevig draad. Maak om te beginnen twee gaatjes in de bodem van het blikje en daar tegenover twee in het deksel. Gebruik voor dat werkje de hamer en de spijker. Knip de rubber band door, zodat je een flink lang stuk hebt. Mocht het niet lang genoeg zijn, dan kun je in plaats van het band ook een aantal gewone elastiekjes gebruiken, die je aan elkaar knoopt. Neem nu het dek sel van het blikje en steek het elastiek of het band door de vier gaatjes (in het deksel en in de bodem), zodanig, dat zij een diabolo vormen, zoals je ziet in de tekening. Dan knoop je de twee eindjes van het elastiek aan elkaar. Bevèstig ver volgens de schroefjes, die je beide aan een kant in de moer draait, in het mid den van de diabolo, dus daar waar het elastiek zichzelf kruist. (Je kunt hier voor ook iets anders gebruiken, dat even zwaar is). Doe nu het deksel weer op het blikje en maak het er stevig op vast met behulp van wat doorzichtig plakband. Rol dan het blikje van je af en dan zullen de schroefjes en het elastiek er voor zorgen, dat het blikje weer naar je terug komt rollen. Hoe dikker het elastiek, hoe sneller het blikje zal ko men terugrollen. Kijk maar eens wat je er een plezier mee kunt hebben. Figuur b. ZIEZO, NU WEET JE ER ALLES VAN! Blijkbaar hebben wij mensen een hele massa ruwe materialen in ons li chaam. Onderzoekingen hebben name lijk aangetoond, dat iemand, die onge veer 125 pond weegt en gezond is, on geveer het volgende in zijn lichaam heeft: genoeg zout om er twee eieren mee te bestrooien, genoeg vet om er ^*2200 zeven stukken zeep mee te fabriceren, koolstof voor 900 potloden, fosfor voor 2200 lucifers, ijzer voor een spijker van ongeveer 5 cm lang, voldoende kalk om eeen kamer mee te witten, water voor het vullen van 100 bierflessen en zwavel in voldoende mate om daarmee een hond van vlooien af te helpen. Figuur c. GRIJP DE VEEDIEVEN Deze cowboys moeten de veedieven vangen, maar de weg, die zij moeten volgen, is vol gevaren, zoals bijvoor beeld een wild stromende rivier, drijf zand en woest gebergte. Maar er is een weg. welke zij veilig kunnen volgen zonder op al die gevaren te stoten. Kunnen jullie hen helpen? Figuur d. WAAR GAAT HIJ NAARTOE? „Hoe laat vertrekt de trein?" heeft deze mijnheer gevraagd. „Dat hangt er van af, waar U naar toe gaat", ant woordde de stem van achter het loket. Weten jullie, waar deze mijnheer naar toe wil? Kijk maar eens heel goed naar zijn gezicht en zijn hoed en dan zul je de oplossing gauw vinden. Maar lukt het je niet, leg dan de krant op z'n kop en lees het antwoord. •ui[oqjjoo)S :p*oocn}uv 8 5-45

De Vallei | 1965 | | pagina 6