Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken AMERONGEN ZWEMT MEE IN LANDELIJKE BOUWSTROOM Kasteeltje „De Bruinehorst onder slopershamer TTLeJls optiek HET HOUDEN VAN HONDERDJARIGE BIJENMARKT HANGT AAN ZIJDEN DRAAD Gemeente-ontvanger van Rhenen omgekomen bij verkeersongeval Wat nu weer Agenda Vroede vaderen op excursie - Kleine aannemers protesteren Laatste bewoners naar nieuwbouw in Lunteren Nr 37 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Nieuws uit de omgeving MULDER EDERVEEN Wegenwachter gewond op Rijksweg 12 RENSWOUDE DE KLOMP 3f i JAARGANG DINSDAG II MEI 1965 Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kannen ook worden opgegeven bij de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLES ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 16 cent Speciale kontraktprjjzen op aanvraag Minimum advertentie 40 mm Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden f 1,50. elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 2,25 per 3 maanden Losse nummers 25 cent Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Rhenen Eist Achterberg Amerongen Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt De Klomp Ederveen Renswoude Scherpenzeel De leden van de Raad van Amerongen togen zaterdag per bus naar de plaatsen Maarssen en Bunschoten om de woningbouwpro jecten die aldaar verrijzen volgens een bepaald plan, in ogenschouw te nemen. Zoals bekend zal Amerongen, in samenwerking met de gemeenten Woudenberg, Maarn, Leersum en Doorn pogen een dergelijke opzet ook in deze streek te realiseren. Donder dag a.s. zal de Raad voor de tweede maal in korte tijd bijeen komen om te beslissen of men aan deze grote bouwstroom mee doet. Het plan behelst de bouw van in totaal 300 woningen, waarvan er 70 voor Amerongen bestemd zijn. PROTEST De in Amerongen gevestigde, meest kleine aannemersbedrijven, zijn het met de gang van zaken niet eens omdat het gehele bouwproject in handen wordt gelegd van de grote bouwmaat schappij Vlaanderen en Westland uit Huizen. Zij vinden dat de plaatselijke ondernemers hiermee aan de dijk zijn gezet en als dat zo zou doorgaan hun liquiditeit in gevaar komt. Ze zouden zelfs genoodzaakt zijn hun werknemers te ontslaan wegens gebrek aan opdrachten. Men vindt dat deze politiek ertoe zal leiden dat de streek- aannemers gedegradeerd worden tot „klusjeswerkers". Men verheelt niet dat een dergelijk groot object door één fir- Burg. Jhr. Mr. O. R. v. d. Bosch: „We zijn gedwongen dit plan te accepteren." ma moeilijk kan worden opgeleverd, maar er schijnen plannen te bestaan om tot meer samenwerking te komen. De moeilijkheid is evenwel dat alles zo gehaast moest gaan, volgens deze kringen, en dat men voor 15 mei alles in kannen en kruiken wil gieten. In dit Verbond voor Veilig Verkeer houdt ledenvergadering De afdeling Veenendaal van het Ver bond voor Veilig Verkeer houdt op don derdag 13 mei haar jaarlijkse Algeme ne Ledenvergadering in hotel „De Ko renbeurs". Na de gebruikelijke jaarverslagen volgt de bestuursverkiezing. De heren W. C. H. Dekker (voorzitter) en H. W. Boers (bestuurslid) zijn aftredend, maar beiden stellen zich herkiesbaar. Ook komt aan de orde de Veilig Verkeersrit 1965 en verdere aktiviteiten. Het be stuur doet een beroep op de leden de vergadering bij te wonen. ZEIST: Vrijdag 7 mei is de oudste in woonster van Zeist, mej. Kropff 104 jaar geworden. Zij werd in 1861 te Nun- speet als dochter van een arts geboren Zij verzorgde haar vaders huisapotheek, maar na diens overlijden, leidde zij met haar beide zusters de deftige kost school voor adellijke meisjes „Claren- beek" te Apeldoorn. Mej. Kroff deed ook veel voor de zending in Suriname Op negentigjarige leeftijd bezocht zij nog contribuanten. WAGENINGEN: De aanvoerder van de bevrijdende legers voor Nederland, Ge neraal Foulkes bracht zaterdag op ini tiatief van de wandelsportvereniging „De Wageningse Vierdaagse" en het Wagenings Studentencorps een bezoek aan de gemeente Wageningen Er was een drukbezet programma opgesteld ter gelegenheid van het bezoek van de eni ge nog levende ere-burger van Wage ningen. EDE: Hoewel het er door het slechte weer bij Rotterdam aanvankelijk niet naar uitzag dat de geplande dropping van parachuutjes met waardebonnen en snoep door vliegtuigen uit Rotterdam doorgang zou vinden, gelukte het 2 vliegtuigen van het vliegveld Teuge te charteren. Ook twee sportvliegers be sloten mee te gaan en zo verschenen bo ven de Ginkelse heide niet twee, maar vier vliegtuigen die ter gelegenheid van de bevrijdingsfeesten kleurige para chuutjes dropten. tijdsbestek kunnen de aannemers wei nig meer uitrichten. Maar de kritiek blijft dat men hen niet heeft geraad pleegd. Als dit plan doorgaat zullen we in de eerste jaren niet meer aan bod te komen. „De kleine?e aannemers zijn bezig de arbeidsbesparende bouw en de systeem bouw ook toe te passen, want men be seft dat men er anders niet meer aan i te pas zal komen. Dit is dus geen be zwaar om hen niet aan de geprojec teerde objecten te laten deelnemen", zo is hun mening. (zie verder pag. 2) Amerongen krijgt er over twee jaar weer een aantal woningen bjj waar door de nieuwbouwwijk (op de foto) een belangrijke uitbreiding ondergaat. 1922-1962 Awurantiekanloor Eio. R. R. MULDER Makelaar in Auurantiën Kerkewijk 167 - Veenendaal verZEKERen is ZEKERheid VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN (1e en 2e) FINANCIERINGEN auto's, motoren, enz. Telefoon 08385-3000 bod komen. Misschien is er nog een half jaar tje werk, volgens een der aanne mers, maar dan zitten we zonder. Het is volgens hen een landelijke tendens dat de grote aannemersbe drijven de kleintjes overnemen. Maar ieder is toch op zijn zelfstan digheid gebrand, zo luidt de mening van de aannemers. Het ziet er, althans volgens hen, naar uit, dat alle wonin gen in de grote bouwstromen worden gestopt, en dan zal het personeel nood gedwongen bij de grote bedrijven gaan werken. Men ziet de gang van zaken met pessimisme tegemoet en men is te leurgesteld in eigen plaats niet aan GOUDEN JUBILARISSEN VAN „UNITAS" In een feestelijke bijeenkomst op vrijdag 14 mei in hotel De Korenbeurs zal het gouden insigne van het CNV worden uitgereikt aan een aantal ju bilarissen die 25 jaar lid zijn van de SUCCES VOOR HOLLANDIA MEISJES De meisjes van de Hollandia Tricot wandelclub namen zaterdag deel aan de grote Corso tocht in Sassenheim en wisten een eerste en een tweede prijs in de wacht te slepen. Voorwaar een knappe prestatie in dit veld van en kele duizenden deelnemers. UITREIKING DIPLOMA'S HANDELSAVONDSCHOOL Aan de geslaagde eindexamencandi- daten van de Handelsavondschool zul len op vrijdag 28 mei de diploma's wor den uitgereikt. Een en ander zal gebeu ren in de bestuurskamer van de Kon. Julianaschool aan de Vaartbrug. Financiële moeilijkheden de oorzaak Het is nog niet zeker of de grootste Europese bijenmarkt in Veenendaal ook dit jaar weer zal worden gehouden. De organisatoren die ieder jaar weer ijverig in de weer zijn om de voorbereidingen te treffen kampen steeds weer met hetzelfde euvel: gebrek aan financiële middelen. Men kreeg tot nu toe de volledige medewerking van het gemeentebestuur en ook thans weer zijn besprekingen over dit onderwerp op til, maar als het weer dezelfde weg op moet dat het bestuur de kosten met zeer grote moeite bijeen kan schrapen, gaat de lust tot organiseren langzamerhand verdwijnen. Verdwijnen mag deze honderdjarige bijenmarkt zeker niet. Daarvoor heeft men een te rijke historie. De vraag kan Christelijke Vakbeweging. De bonds- rijzen of niet de middenstand of an- voorzitter, de heer Nieuwenhuis zal de ze plechtigheid verrichten. Uitslagen „Raadstands" van bazar Philadelphia Op de 1 mei j.l. gehouden grote bazar van Philadelphia waren ook een drie tal raadstands ingericht, waar velen een kansje waagden. De uitslagen van de verschillende raadstands luiden als volgt: Krenten raden (juiste aantal 1732) 1 mevr. W. Schoemaker-Versteeg, Rembrandtlaan 15; 2 M. Hardeman, Davidsplein 9; 3 Greetje van 't Veen, Midellaan 35. Hu welijksdatum raden (30 november) 1 L. v. Hardeveld, Bergweg 80; 2 Car- souw. Westersingel; 3 C. v. Amersfoort, Westerhofsepad 34, Wageningen. Netto opbrengst bazar raden (f 10.860,58) 1 Van den Broek, Valleistraat 15; 2 W. F. de Vries, Bergweg 74; 3 J. Overduin, Schimmelpenninckstraat 3. dere instanties de schouders onder het wankele financiële gebouw van de bij enmarkt kunnen zetten om deze markt, die toch ook gezien moet worden als een toeristisch evenement, voor deze plaats te behouden. In andere plaatsen schijnt het wel te lukken. In Renkum b.v. maakt men nogal tam-tam en spant de midden stand zich ervoor. In Dordecht en Res teren de veilingen. Maar het ijverige bestuur van nota bene de oudste bij enmarkt van Europa moet zelf de peultjes doppen. Van de eontributiegelden kan het comité geen bokkesprongen maken en het gemeentelijk subsidie van een paar honderd gulden is evenmin toereikend. Het bestuur hoopt nog wel dat er mo gelijkheden worden aangeboord, waar na de markt dan op de tweede of derde dinsdag in juli zou kunnen plaatsvin den. Maar zoals de zaken thans staan is er slechts plaats voor pessimisme. Hopelijk krijgt het comité van ver schillende kanten medewerking, Bekend en geacht ingezetene Vrijdagmiddag omstreeks half twee gebeurde op de Rijksstraatweg tussen Doorn en Driebergen een ernstig ongeluk, dat de 43-jarige hoofdambtenaar ter gemeente secretarie van Rhenen, de heer W. Keyman, het leven heeft gekost. Het ongeluk gebeurde doordat de heer Keyman, die in de richting Driebergen reed, in botsing kwam met een op de lin kerzijde van de weg rijdende vrachtauto, die juist een lijkwagen inhaalde. De heer Keyman, gehuwd en vader van twee kin deren moet bij de botsing onmiddellijk zijn gedood. De verslagenheid in de Grebbestad bij het vernemen van de onheilstijding, was groot. De heer Keyman was een bekend en geacht ingezetene. Hij was sinds 1938 in dienst van de gemeente Rhenen, was chef van de afdeling Financiën en ad ministrateur van het gemeentelijk grond bedrijf. De begrafenis vond hedenmiddag plaats op de alg. begraafplaats te Rhenen want nogmaals, een bijenmarkt, die zelfs in de aardrijkskundige boekjes op school wordt genoemd als een Veenendaalse aangelegen heid, zou toch maar niet zomaar geruisloos mogen verdwijnen. Het bestuur doet wat het kan, maar kan de benodigde gelden ook niet uit de grond stampen. Het is al eens voor gekomen dat de commissieleden uit ei gen zak bijpasten. Ieder begrijpt dat zoiets niet kan doorgaan. De bijenmarkt 1965 moet doorgang vinden, maar dan zal er spoedig een oplossing moeten ko men voor wat betreft de zorgelijke fi nanciële kant. Wedstrijd Optocht Veenendaal '65 Vrijdagavond werden in de brandweer kazerne aan de Industrielaan aan 93 goe de inzenders van de wedstrijd die verbon den was aan de optocht Veenendaal 1965 de prijzen uitgereikt. Er waren 1183 inzendingen, maar op vele formuliertjes bleek vraag nr. 3, hoeveel het gewicht was van een der pullovers op de wagen nr. 32, wel het grote struikel blok. De opgaves varieerden van 50 tot 1500 gram; zodat de jury wel wat soepel bij de beoordeling tewerk ging. De juiste invulling van de formuliertjes was als volgt: 1. Automerk van wagen nr. 13: Opel; 2. Aantal sigaren in hand op wagen nr. 22: 7; 3. Gewicht pullover op wagen nr. 32: 105 gram; 4 Autonummer wagen nr. 75: G.S. 4747; 5. Aantal banden wagen nr. 125: 6; 6. Bouwjaar wan wagen nr. 150: 1965; 7. Letters op nummerbord wagen nr. 175: S.V. 8. Aantal plaatsnamen op wagen nr. 204: 13. DE BESTUURSCRISIS BIJ HET GROENE KRUIS Zouden we het samen niet af kunnen? Als u voorzitter en secretaris wordt zal ik de penningen en het magazijn be heren. V 1 «8 II 1 B w WW HI JULIANASCHOOL GAAT OP REIS De schoolreisjes voor de kinderen van de Hervormde Julianaschool zijn weer vastgesteld. De kinderen van de eerste en tweede klas gaan op 22 juni a.s. naar Harderwijk. Bij ongunstig weer is een andere trip uitgestippeld name lijk via de Betuwe - Arnhem - Wester- bouwing en Ouwehands Dierenpark weer naar Ederveen. De hoogste klas sen, de 3e, 4e, 5e en 6e gaan op vrijdag 2 juli a.s. naar Rotterdam, Den Haag en Scheveningen. REUZE-EI Bij de landbouwer J. Stomphorst aan de Hortensiastraat heeft dezer dagen een kip het gepresteerd een reuze-ei te leggen. Het ei woog 190 gram, het geen driemaal zoveel is als normaal. AFHALEN MATERIAAL BIJ GROENE KRUIS Nu het magazijn van het Groene Kruis verplaatst is naar het nieuwe wijkgebouw is er slechts gelegenheid tot het afhalen van materiaal iedere werkdag 's middags van 1 tot 2 uur. Het kasteel „De Bruinehorst" verdwijnt uit het dorpsbeeld van Ederveen. De Ambonese kinderen (op voorgrond) verhuisden naar Lunteren. II Ederveen heeft een aantal inwoners zien vertrekken. De in het kasteel De Bruinehorst gevestigde Ambonese ge zinnen zün stuk voor stuk naar betere nieuwbouwhuizen in Lunteren vertrokken en het kasteel staat nu leeg. De Manyputty's en Akiharv's worden niet meer opgemerkt in het dorp, de kinderen verlieten de scholen. Het is thans wel zeker dat het kasteel zal worden afgebroken door een Zeister firma. Er is ook niet veel meer van te maken. Ramen en deuren hangen eruit, de vloeren zün verrot en doorgezakt. Dit is absoluut niet te wyten aan de be woning van de Ambonese gezinnen, maar aan de gebrekkige toestand waarin het gebouw ook al verkeerde toen de mensen er tien jaar geleden introkken. NOG GEEN 100 JAAR Toch is het kasteeltje nog niet zo heel oud. In haar huidige vorm werd het ge bouwd in opdracht van een zekere me vrouw Reyger uit Amsterdam. Maar op dezelfde plaats heeft vroeger een ander kasteel gestaan. Van dat eerste kasteel is niet zo heel veel bekend. Er zijn geen afbeeldingen bewaard gebleven. Uit oude koopakten blijkt dat het in 1743 toebehoorde aan de familie Brandt. Toen de heer P. Brandt in 1759 overleed kwam de bezitting door vererving aan J. M. Brandt en S. G. Jordens. Uit een op 1 oktober 1764 opgemaakte koopakte blijkt dat deze J. M. Brandt, lui tenant in het regiment cavalerie te Nij megen en Sophia Godina Jordens „het buitengoed De Bruine Horst met deszelfs huizingen, getimmer, alle onderhoorige hooge en laage landerijen, hoeven, plan- tasieën, visscherijen, veenen, opgaande boomen en hout gewassen, voorts met alle derzelver Regten en gerechtigden erfe lijk verkopen aan en ten behoeve van den Hoog Welgeboren Heer Ahasueer Jan Baron Torek, Heer van Voorschoten en Petticum en de Hoog Welgeboren Vrouwe Eusebia Jacoba Baronesse de Rade van Heeckerenn hare erven voor de capiale som van seeven duyzend guldens, verder de klok op het huys, losse plaats en 3 Fornuysen voor de somma van vijftig guldens". ZIJN WAGEN VAN ACHTEREN VERNIELD De 39-jarige wegenwachter Hout man uit Veenendaal werd zondag middag om 5 uur betrokken bij een ongeval op Rijksweg 12 tussen Maarsbergen en Veenendaal. Het ongeluk gebeurde doordat een per sonenauto, vanaf de parkeerstrook plotseling de rijweg opreed in de richting Arnhem. Een passerende auto, bestuurd door de heer Thijsen uit Utrecht moest toen krachtig remmen en raakte in een slip. De bestuurder verloor de macht over zijn Hierna kwam het kasteel in bezit van de familie van Pallandt. In de eerste helft van de 19de eeuw schijnt het meer en meer in verval te zijn geraakt, totdat het tenslotte voor de eerste maal werd af gebroken. In juli 1878 kwam het terrein bij publiege verkoop in handen van me vrouw, de weduwe Reyger uit Amsterdam, die de gracht liet opgraven en op de plaats waar het oude kasteel had gestaan een „net buitenverblijf" liet bouwen. Op 13 februari 1879 werd de eerste steen gelegd voor het huidige kasteel, dat nu weer wordt afgebroken. (zie verder pag. 2) Zakenleven te Renswoude breidt zich uit Voor een betrekkelijk klein dorp als Renswoude heeft het zakenleven er een goede mogelijkheid. Diverse winkels op allerlei gebied beschikken over een uitgebreide klantenkring. Niet alleen kruideniers, bakkers, slagers of tex tielzaken, maar ook zaken op tech nisch gebied hebben er grote aftrek. Voor enkele artikelen moet men ech ter naar zaken in de omliggende plaat sen. Sinds kort is Renswoude de enige kapster, die het dorp rijk was, kwijt geraakt. De dames trekken nu naar Scherpenzeel of Veenendaal. En wat te denken van een degelijke schoenhandel? Een schoenreperateur is er wel, doch wie nieuwe schoenen no dig heeft, dient alweer naar een van de omliggende plaatsen te gaan. Thans staan, vrijwel aan de Dorpsstraat, twee zaken klaar, of bijna klaar, om een dergelijk bedrijf te vestigen. De winkel op de hoek van de Kerk straat en de Dorpsstraat, waarin voor heen de heer Jongetjes gevestigd was, staat leeg en is geheel vernieuwd. Zo wel van binnen als van buiten biedt het pand een aantrekkelijk beeld. Op de hoek van de Oude Holleweg en de Dorpsstraat is zelfs een geheel nieuw winkelpand met woonhuis in aanbouw. De aannemer, de heer Van Doorn dat hij het nummer kon opnemen Ook de wagen van de heer Thijssen werd zwaar beschadigd. Beide auto's werden naar een garage in Veenendaal gesleept. De heer Houtman klaagde over rugpijnen en moest naar het Julianaziekenhuis worden ver voerd, maar kon enige tijd later per am bulance naar zijn woning aan de Heems kerkstraat worden gebracht. Ook de heer Thijssen en zijn echtgenote werden met verschillende verwondingen in 't Juliana- uit Veenendaal, heeft al diverse gega digden gehad, die er wel iets in zien er een bedrijf te vestigen. Onder andere een echtpaar uit Zwijndrecht. dat te- samen het beroep van kapster en dro gist uitoefent. Een dergelijke zaak biedt uitzonderlijke mogelijkheden. Zal Rens woude binnenkort een schoenhandel, een kapster en een drogist rijk zijn? BUS BEKNELD IN TUNNEL Een grote autobus raakte vorige week bekneld in de tunnel aan De Klomp omdat de hoogte van het vervoermid del meer dan 3 meter bedroeg, de doorganghoogte van de tunnel. Het ver keer ondervond een geringe stagnatie, want de bus werd vrij vlot weer los getrokken. De Londense taxi-chauffeurs hebben een hekel aan ongeschoren klanten. Daarom hebben ze op de achterbank van hun auto's een stopcontact laten installeren met elektrisch scheerappa- raat? Professor Luigi Volpicelli te Rome heeft een weekblad voor kinderen be neden 5 jaar opgericht. Er komen geen woorden in voor, alleen plaatjes. Marter-fokkers in Wladiwostok zijn erin geslaagd door kruisingen, marters met een groene pels te fokken. Om aan roken verslaafde lieden van hun verslaving te helpen afkomen, kan er in Los Angeles een speciaal te lefoonnummer gedraaid worden. Men hoort dan een zieke mede-verslaafde hoesten (het zgn rokershoestje). De aan de achter zyde totaal ver nielde wegen wachtauto van de heer Houtman, die zondagmiddag op RÜksweg 12 van het talud werd gedrukt. stuur en reed op de wegenwachtauto van de heer Houtman, die op de parkeerstrook stilstond. De wegenwachtauto werd van het talud afgedrukt en zwaar beschadigd De personenauto die het ongeluk had veroorzaakt "reed door. maar wegenwach ter Houtman was nog zo bij zijn positieven ziekenhuis opgenomen Dit is de derde maal dat wegenwachter Houtman tijdens de uitoefening van zijn beroep bij een ongeval werd betrokken De Rijkspolitie stelt een onderzoek in naar het gebeurde en zal de bestuurder van de doorgereden auto wel weten op te sporen. r VEENENDAAL f Woensdag 12 mei, 2.30 uur: Ont- spanningsmiddag bejaarden in OCB-gebouw Mevr de Moor- Ringnalda, schrijfster, spreekt over: „Het contact met de an der". Woensdag 2 tot 3.45 uur: Herin enting tegen difterie, tetanus, po lio in Groene Kruisgebouw Woensdag 12 mei. 7.30 uur: Ama teurmodeshow van fa C. Diepe- veen in geb. Eltheto. Donderdag 13 mei: Hotel „De Ko renbeurs": 8 uur ledenvergade ring Verbond voor Veilig Verkeer Vrijdag 14 mei: Hotel ,.De Koren beurs", uitreiking gouden CNV- insignes aan 25-jarige jubilaris sen van „Unitas". RENSWOUDE Woensdag 12 mei: Bejaardenmid dag in Rehoboth AMERONGEN Donderdag 13 mei: Openbare verga dering Gemeenteraad. bij Uw opticien kunt U een 1 I zonnebril met /Vp? -'2tk glazen op sterkte verkrijgen Hoofdstraat 51 - Veenendaal - Tel. 3184

De Vallei | 1965 | | pagina 1