AMATEUR MODE SHOW HET B Kubushuizen een lastig verschijnsel h DRUg a bi 0! CORDULA'S ERFENIS CAMIRA N.V. pluimvee-verzorger Loenens daken-expert doet krachtige uitspraak: een controleur- inpakker De TOEGANGSKAARTEN voor onze op 12 mei a.s. zijn verkrijgbaar in onze zaak. En zolang de voorraad strekt woensdagavond a.s. aan de zaal. De zaal open 7 uur, aanvangstijd 7.30 uur. HOOFDSTRAAT, VEENENDAAL Te koop Industrielaan 38 - Veenendaal vraagt WIJ BIEDEN: een royale beloning gratis bedrijfskleding prettig werk Wij vragen een enthousiaste medewerker met bereidheid in 3 ploegen te werken en verant woordelijkheid te dragen. Inlichtingen dagelijks tussen 9 uur en 18 uur op de afd. Personeelszaken. Gevraagd Woningruil Te huur Diversen De Gelderse Vallei H. Jochemsen Voor verheugende gebeurtenissen Drukkerij „De Gelderse Vallei" ij GASCONVECTOR MO Nieuwsblad „DE VALLEI" dimtii-. 11 mei 6 Na onze amateurshow een BOBBY-BROOKS-show gepresenteerd door teenagers uit Veenendaal en omstreken. Te koop elektr. fornuis en oliekaehel met pijp. P. H. v Rijnstraat 54, Veenendaal. Te koop Schotse collie met stamboom. Gortstraat 124. Veenendaal. Te koop lange witte bruids japon met toebehoren, maat 18-40. Niet in deze omgeving gadragen. Eikenlaan 13. Rens- woude. Te koop drachtige zeug, 2e worp, telling 18-5. Gebr. v. Dijk, Ouden Eng, Ommeren. Te koop schaap met 2 lam meren, tevens 2 melkgeiten. I-ïeijkamp, Middellaan 14c, Veenendaal. Slachtkuikens. Volop prima gemeste jonge slachtkuikens te koop Op verzoek ook ge slacht. Tevens 350 8-weekse WL hennen. G. v. d. Berg. Pr. Bernhardlaan 126. Veenen daal. Te koop jonge hennen tegen de leg. goud- en bosfazan ten, lichte en zware slacht- hanen. Veenendaalseweg 8. Fazanterie De Klomp. Te koop bruidsjapon m. 38- 40, niet in de plaats gedra gen. Koninginnelaan 41. Vee nendaal. Te koop een toom beste big gen. T. Jansen, Dijkstraat 138, Veenendaal. Tel. 3267. Te koop slaapzakken, lucht bedden, enz. Vos, Renswou- de. Te koop jonge konijnen. Gld. Benedeneind 20, Veenendaal. Te koop i.pr.st.z. Batavus Conforte. Te bevr. Gortstraat 107, Veenendaal. Te koop Vauxhall Victor '61. 4-deurs, 3 olietanks. 100 liter en 200 liter, butagaskachel en elektr. kachel, mooie fauteuil, tapijt 2x3 mtr., 2 rotan- stoelen en rotantafel, antiek tafeltje, bureau, boekenkast, schemerlamp, schaarlamp, 2 pedaalemmers. Schrijvers park 157 II, Veenendaal. Te koop heren-, jongens- en meisjesschoenen, werkschoe nen. Vos, Renswoude. Te koop 4 stoelen, 2 clubs en uitschuiftafel. Sparta brom fiets. Rozenstraat 6, V'daal. Te koop kinderwagen. Mo lenstraat 15, Veenendaal. Te koop prima bewortelde chrysantenstekken in 10 kleuren en soorten. Alles prima kleurecht. Verder sal via's, petunia's, afrikanen enz. D. W. Kulik. Hoofdweg 10, Ederveen. Tel. 260. Te koop damessportrjjwiel, Juncker, trommelremmen en versnelling. Stationssingel 48, Veenendaal. Te koop zelfaanlopende lichtnetmotoren voor slijp en zaagmachines enz. a f 42,50 p. st. Utrechtseweg 22, bij Boterfabriek, Renswoude. Te koop motoroveralls, hel men, regenkleding. USA-le- gerkleding. Vos, bij Boterfa briek, Renswoude. Tel. (08387) 307. Weduwe. 54 jaar, Ned. Herv.. zeer goede verschijning zoekt serieuse kennismaking met een nette degelijke man Ongeh. of wed. Brieven on der nr. 3885 aan het bur. v d. blad. Meisje 15 jaar, zoekt werk voor de zaterdag. Br. onder nr. 3886 a. h. bur. v. d. blad Gevr. kapster. Fa. Joh. van Eden Zn., Hoogstraat 24. tel. 2662, Veenendaal. Gevr. een werkster voor de vrijdagavond of zaterdagmor gen voor het onderhoud van een nieuwe school. G. van Barneveld, Boslaan 62, Vee nendaal. Tel. 3303. Gevraagd naaister voor een voudig naai- en verstelwerk. Dient naaimachine in bezit te hebben. Mevr. van Leeu wen, Kerkewijk 59, Veenen daal. Wie heeft mijn step gevon den? (rood, naam staat onder plank). Adrie Janssen, Jan van Goyenstraat 26, Veenen daal. Jongeman zoekt voor z.sp.m. net kosthuis. Weekends af wezig. Brieven aan J. Schild- meijer, Raadhuisplein 17, Haarlem of tel. Hollandia Tricotagefabreik. Huur een koelkast voor f 12,75 per maand zonder vooruitbetaling met recht v. koop. Vandaag besteld, mor gen bij u thuis. Bel dan: 08300-50087 (ook 's avonds). Den Heider-Ede en omstre ken of Amerongen en om streken. Aangeboden bene- denflat, 2 grote en 1 kleine kamer, gang en w.c., douche, kelder, huur f 80,81 p.m. Inl. Verl. Maanderweg 25, Ede. Gevraagd kleine woning in Veenendaal, desnoods kleine benedenflat. Beschikb. nieu we eengezinswoning te Eist (U.). Brieven onder nr. 3887 aan het bur. van dit blad. Diepvriezen? Enorm! Dat weet u reeds door ervaring, of van horen zeggen! Huren van diepvrieskluis? Duur, on gemakkelijk, steeds halen en brengen. Hier het nieuwste. Huur van ons een diepvrie zer. Wordt zelfs uw eigen dom. Veel goedkoper dan het huren van een huurloket buitenshuis. Veel gemakke lijker en steeds bij de hand! Vraag inlichtingen over dit geheel nieuwe systeem aan Technisch Import Centrum - Zeist, afd. Koeltechniek, Bergweg 65. „PROMUR" witte waterverf, geeft niet af; in plastic em mers van 4 kg f 3,80; 2 kg f 2,—; 1 kg f 1,15. Handige witluiwagentjes f 1,40. Fa. Zimerman Zn., Sandbrink- straat, Veenendaal. De tijd voor douches, baden enz. is weer aangebroken. Vraag vrijblijvend inlichtin gen bij Rijff's Loodgieters- bedrijf. Tel. (08376) 2082. UjffLoodgietersbedrijf, Cu- neralaan 9a, Rhenen. Tel. (08376) 2082. Lichtdrukken en fotoco- piëren Artifoto, Hoofd straat 84, Veenendaal. Gluklsten te koop. Handels ver. Zimmerman en Zn., Sandbrlnkstraat 1, Veenen daal Aangeboden extra maten overhemden (t/m maat 48) werkhemden, weekenders (t/m maat 10). A. van Nel- lestijn. Jan van Goyen straat 2, tel. 3925, Veenen daal. Dinsdags en zaterdags Elektrische glasventilatoren: in keuken of huiskamer voor het bestrijden van vocht, en het verdrijven van kook- luchtjes f 53,90. Handelsver eniging Zimmerman en zn., J. G. Sandbrinkstraat 1, Vee nendaal. ETERE. DRUKWERK - ZOWEL IN KLEUREN ALS ZWARTDRUK - VERDIENT DB NODIGE AANDACHT. WACHT NIET TOT HET LAATS TB OGENBLIK DOCH BESTEL HET NU. MOGEN WIJ U EENS GEHEEL VRIJ BLIJVEND OFFERTE MAKEN? DRUKKERIJ PARALLELWEG 10 - VEENENDAAL TELEFOON nfl3ftfl-2022* II Wij zoeken voor ons pluimvee-fokbedrijf voor z.sp.m. Melden bij Barneveldsestraat 43, Renswoude tel. 03420-2184. laat men „fijn" drukwerk vervaardigen zoals geboor tekaartjes, ondertrouwkaarten, visitekaartjes etc. Raadpleegt U onze collectie Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon 2022* „Ja", zegl Adriaan Sjoer, „die kubushuizen, die woondozen met vlakke deksels, inplaats van echte daken - dat is een lastig verschijnsel. Daar moeten we zo vlug mogelijk van af!" Hü zet zijn vingertoppen tegen elkaar, waardoor zijn handen een dakje vormen, en zegt: „Dit moet er op het huis. Een hellend dak. Dan hebben we weer een zol der. Extra ruimte. Dan worden de huizen weer leefbaar!" We zijn op bezoek bij de technisch adviseur van de Ver eniging van Dakpannenfabrikanten Nedaco - bij Adriaan Sjoer. Een man met een grote ervaring in het bouw bedrijf en met een encyclopedische kennis omtrent alles wat met daken te maken heeft. PLAT OF PANNEN? Hoe zijn we bij hem terechtgekomen? We wilden wat meer weten over de zeer actuele bouwwereld-controverse „platte daken - hellende daken", po pulairder gezegd: „plat of pannen?" Deze expert leek ons de juisie man om eens te polsen naar zijn mening. Natuurlijk verwachtten we van hem geen lofzang op het platte dak. Hij is immers „pannenman", beroepshalve. Maar nu wij met hem praten merken we toch: zijn opinie is méér dan alleen een commercieel-geïnspireerde. De man die voor ons zit - knus onder de balken van zijn zolderkantoor in een pittoresk Loengns huis - meent voor honderd procent wat hij zegt, als hij het opneemt voor het hellende dak - en als hij de architecten laakt die al leen maar „rechte lijntjes trekken". „Het is allemaal leuk en aardig voor de architect om van die keurige ku bussen' op papier te zetten" zegt hij, „maar de bewoners kopen er niéts voor. Die krijgen gewoon te weinig leef ruimte voor hun geld! Er zijn massa's mannen die willen knutselen, die een hobbyhoekje nodig hebben, of een don kere kamer voor hun fotoliefhebberij willen. Waar moet dat, in die piepklei ne, afgepaste woondozen van vandaag: in de gangkast, in de huiskamer, op de overloop?" Kinderen op straat „En dan die arme kinderen!" ver volgt de heer Sjoer. „Weet U - dat staat statistisch vast - dat in Neder- Met een zolder krijgen de kinderen speelruimte - en soms zelfs een fijne kinderkamer met romantische balken, zoals deze. land 90$/t van de kinderen de straat op gestuurd wordt door de moeders? Hup, weg wezen, je loopt me voor de voeten, ga maar buiten spelen. Begrij pelijk van die moeders. Het valt ook niet mee in een huis zonder een beetje extra ruimte. Maar sneu voor de kin deren. Was die zolder er dan maar! Lekker spelen onder de balken - schommelen, rommelen, spoorwegnet ten aanleggen, cowboy spelen met ou de stoelen als paarden, fijn je fantasie uitleven op die geheimzinnige zolder." De heer Sjoer komt helemaal op De „pannen onder de pannen!" Een gezellig en doelmatige keuken, vlak onder het dak. In deze tijd van woningschaarste is een zolder vaak dé uitkomst voor jon ge echtparen. De foto toont hoe ruim en zonnig zo'n nestje onder de pannen kan zijn. gang, merken we - er fonkelt een „hei lig vuur van overtuiging" achter zijn brilleglazen. Een enthousiasme dat ook door onze volgende vraag „Maar is een huis met een zolder dan niet duurder?" in het geheel niet getemperd wordt. „Duurder? Wat heet duurder!" zegt hij. Hij komt overeind en pakt trefzeker een ordner uit de wandkast, slaat die open. „Ik heb hier een rapport van de Stichting Ratiobouw - geen kleine jon gens. De Stichting heeft (hij slaat met de hand op het rapport) tot op de cent nauwkeurig, elke spijker is meegeteld, uitgerekend wat - voor verschillende typen huizen - een plat dak kost, en wat - voor diezelfde typen - een hel lend dak kost Conclusie? Ja, een plat dak is, ook als het heel goed gemaakt wordt, een tikje goedkoper dan een mensen van woningbouwverenigingen, hellend dak met een zéé van ruimte extra. Ruimte voor knutselende va ders, spelende kinderen, was ophangen, boel opbergen. Ruimte voor leuke kin derkamers of logeerkamers. Ruimte voor jonge echtpaartjes, die maar geen woning kunnen vinden en toch een dak boven hun hoofd willen. Ik heb hier legio foto's van énige jonge-paartjes- woningen op zolder Honderdduizenden huismoeders „Met een beetje fantasie kun je van zo'n zolder vaak iets reuze gezelligs ma ken. Niet alleen woningen of kamers, ook een studio of een atelier. Je kunt er pingpongen, tienerfeestjes geven „Hebt U medestanders?" willen wij graag weten. „Nou en of. Sociologen, Architecten natuurlijk ook - ze denken gelukkig niet allemaal zo rechtlijnig En, dat weet ik zeker: honderdduizen den huismoeders!" Als we, na het gesprek, voor de deur nog even napraten, merken we op: „Leuk huis hebt U hier. En natuurlijk 8 Lachend namen ze afscheid van el kaar en alvorens Trollenstein te ver laten, drong de barones nog eerst even door tot het r|jk van Hilda, waar ze om zo te zeggen met de deur in huis viel. Luister eens. mijn beste Hilda, je moet je meer om je neef bekom meren. De arme stakker zit hele maal in de put Waarschijnlijk heeft hij tijdens zgn reis iets beleefd, wat hem niet zo prettig heeft gestemd. Je denkt toch niet, dat hij zijn hartsaangelegenheden met mij zal bespreken? Neen, rtat geloof ik niet, daar voor is hij veel te gesloten! Maar je kunt hem toch wel een beetje ver wennen, niet? Nou, ais hij zich dat laat wel gevallen, zal ik het graag doen maar ik vermoed dat hij alles zal ontwij ken. Niettemin zal ik het proberen! Hilda kreeg er evenwel geen gelegen heid toe want de graaf was de gehe le dag op pad om zijn vee en zijn akkers te controleren. En wanneer hij eens ccn uurtje op het kasteel was, dan was zijn gezicht zo nors en gesloten als een bus, dat Hilda hem eenvoudig niet durfde aan te kijken. Ook Gerdia voelde zich verlegen en bedrukt -.n zijn nabijheid en at niet met smaak als de graaf ook aan ta fel zat! Zij had bovendien nog het on geluk in de hal tegen hem op te lo pen, toen ng ren bijzonder slecht hu meur had Toen hij zo ineens voor haar stond, had Gerdia zich wel in een muis willen veranderen, opdat ze ln een ho.letje kon wegvluchten Ga -och! stoof hg geërgerd op. LENI BEHRENDT* Staar me toch niet zo aan alsof Ik een wondermens ben! Het zou beter zijn, dat... Hij beet zich op zijn on derlip... keerde zich toen bruusk om en verdween knarsetandend in zijn werkkamer. De slag, waarmee de deur dichtviel, dreunde in Gerdla's oren. Gerdia rer.de de trappen op, alsof ztj door een dief op de hielen werd gezeten. Stotterend vertelde ze aan Hilda wat er voorgevallen was. Tante Hilda, wat heb ik toch misdaan, da- hij mij zo woedend toe schreeuwde' snikte ze. Ik wil hier weg! Maar, kindje toch, zo bedoelde hij het heus niet! probeerde de ge schrokken H'lda haar te troosten. Ver trekken mag je in geen geval! Waar zou je naar toe moeten? Naar mgn voogd. Ach, aat gaat toch niet. Hü zou me ongetwijfeld werk bezorgen —En... en wat moet ik dan zon der jou aanvangen? Als ik jou niet meer had. dan Verder kwam ze niet want er werd op de deur geklopt. Emilie kwam binnen en ze ging recht op Gerdia af, die de huishoudster met een allesbe halve vriendelijke blik tegemoet kwam. Wat is er? vroeg Gerdia en ze begreep zelf niet, waar ze de moed vandaan haalde om zo'n toon tegen Emilie aan te slaan. Ben je mis schien ook gekomen om mij af te snauwen? Dat gaat mij niet aan, ant woordde ze rustig. Ik kom op ver zoek van aa graaf. Hg heeft er spijt van, dat hij jou wat onheus heeft be handeld. Du moet ik je geven uit zijn naam. Ze hield Gerdia een doosje met ge konfijte vruchten voor maar Gerdia weigerde z.j te accepteren. Dank u! De graaf behoeft zich om mij geen zorgen te maken! Ze wierp haar hoofd in de nek en haar groenblauwe ogen straalden van trots Ik zal mgn uiterste best doen, dat ik zo spoed g mogelijk uit het ge zichtsveld van de graaf verdwijn... Emilie kees Gerdia stomverbaasd aan en verliet zwijgend de kamer. Hilda jammerde: Gerdia ik laat je niet gaan! Nee, ik laat je niet gaan. Nooit! Ik bel onmiddellijk de barones op. Zij zal wel e°in oplossing weten! Voor Gei dia haar tante had kunnen antwoorden was ze reeds naar de te lefoon gesneld en een uur later was Adele reeds bij tante Hilda. Waar Is de graaf op 't ogenblik? vroeg ze aan Werner, de huisknecht. De heer graaf is tien minuten geleden weggereden mevrouw de ba rones. Heeft h(j ook koffers meegeno men? Nee, mevrouw de barones. Slechts één tas Zuchtend ging ze naar boven, waar een opgewonden Hilda haar ontving. Oh, wat ben ik blij, dat Je ge komen bent. Adele! Gerdia heeft zich in het hoofd gehaald, dat ze hier niet langer kan blijven. Ze wil direct ver dwijnen. Nou nou, begon de barones zo kalm mogelijk, hoewel zg ook wat overstuur was. De soep wordt niet zo heet gegeten als ze wordt opge diend en Je bent toch een verstandig meisje, meen ik, Gerdia. Maai de graaf heeft me bele digd! Daarover heeft hij zijn spijt reeds betuigd, kind, onderbrak Ade le haar Want het behoort beslist niet tot zijn gewoonten om mensen te beledigen en ze verwijten te maken. Hij is dus kennelijk wat uit z'n doen geweest. Maai kon ik dat helpen? vroeg Gerdia. Weel ik, meisje. Maar je had het ongeluk om juist op het meest ongelegen moment tegen hem op te lopen en daarom ben jij de zondebok geworden. Ais hg terugkomt zal hij vast en zeker z(jn verontschuldigin gen aanbieden! Dat verlang tk niet eens! Maar bet is je goed recht. Ik verbaas «ng er zelfs over, dat hg niet onmiddellijk bij je is gekomen maar zijn huishoudster heeft ge stuurd. Ik vraag me trouwens af wat de graaf sinds hij van zgn reis is te ruggekeerd scheelt, wendde de baro nes zich nu tot Hilda, die zich aan Gerdia vastklampte alsof deze elke minuut de kamer kon uitrennen Wel iswaar bemoeit hij zich steeds gedu rende de lente en de zomer met zgn bezittingen, maar dit jaar doet hg dat zeer in het bijzonder. Ik heb *o de indruk, dat hij eerder lets in zgn binnenste wil onderdrukken door zich met al zijn krachten op het werk te werpen. Neen. Gerdia je mag werke lijk niet boos worden op mgn neet omdat hg even uitgevallen ls tegen jou. Hij deed het heus niet om jou te krenken. Maar ik ben in het geheel niet boos op de graaf, zei Gerdia Ik wil alleen niet langer van zV edelmoe digheid afhankelijk zijn Edelmoedigheid, Gerdia? Wat be doel je eigenlijk?... Nou, ja, de graaf verleent me hier toch... gratis... onderdak! (Wordt vervolgd) met een pannendak." „Ja", zegt de heer Sjoer, „goed dat U dat zegt. Want nu schiet me iets te binnen wat toch ook wel belangrijk is om te weten voor U. Dit: een pannendak mag dan in de aanschaf iets méér kosten - in het ge bruik is het daarentegen erg goedkoop. Het onderhoud is praktisch nihil. Want, gaat er een pan stuk O.K., dan leg je er één nieuwe voor in de plaats. Klaar is kees. 's Kijken, hoe lang lig gen deze pannen er al? H'm, driehon derd jaar ongeveer Peter van Duyn „Dit moet er op het huis", zegt Adriaan Sjoer, „een hellend dak. Dan zijn er weer zolders, dan is er weer leefruimte." LONDENSE DUBBELDEKSBUSSEN NAAR AMSTERDAM Twee Londense dubbeldeks autobus sen van het type A.E.C. „Routemaster" zullen ter gelegenheid van de Britse Week in Amsterdam (15-23 mei) enke le routes gaan rijden, o.a. van het Mu seumplein naar de Dam en naar het winkelcentrum Amstelveen. Voor de Londenaren zijn de rode dubbeldeks bussen een vertrouwde ver schijning in het stadsbeeld, en voor de toeristen uit het buitenland een voor werp van nooit aflatende bewondering. De London Transport Council is de grootste ondernemer ter wereld op het gebied van stads- en lijndiensten. Het halve miljard mijlen dat de 8400 bus sen in en rond Londen afleggen is het „produkt" van n gecompliceerd be drijf dat zijn Budg-in miljoenen Pon den sterling per jaar berekent en jaar lijks miljarden passagiers vervoert. De nieuwste Londens dubbeldeks bus is de „Routemaster" aarvan er meer dan tweeduizend zijn afgeleverd door de A. E. G. fabriek in Southall. In de loop van de jaren heeft deze fabriek meer dan 23.000 autobussen voor Londen gemaakt. De „Routemaster" met zijn zelf dragende aluminium carosserie en ver doorgevoerde standaardisering is ont worpen door ingenieurs van London Transport. De bussen bieden ook de be stuurder het nodige comfort: automa tische gangwissel, stuurbekrachtiging, rembekrachtiging en onafhankelijk ge veerde wielen. Dat houdt in dat moge lijk binnen afzienbare tijd ook vrou wenhanden de bus gaan besturen, ge zien het grote personeelstekort bij Lon don Transport. Elke Routemaster is ge bouwd voor een levensduur van 1.2 mil joen kilometers. De dubbeldeks bus dateert uit het jaar 1829 toen een ondernemende Brit met de naam George Shillibeer door paarden getrokken omnibussen liet rijden. Twee jaar later verschenen stoomwagens als concurrenten en in 1856 begon de London General Omni bus Company te rijden met door paar den getrokken omnibussen ter vervan ging van de stoomwagens. In 1906 ver schenen de eerste autobussen met ben zinemotoren, die inmiddels reeds Ing het veld hebben moeten ruimen voor dieselmotoren. Het bovendeel van de bussen is vol gens voorschrift jarenlang open ge weest. Eerst veertig jaar geleden mocht het bovendeel ook worden overdekt.

De Vallei | 1965 | | pagina 6