Amerongen doet mee aan de bouwstroom 70 woningen J &nó uinbouwlioekje Ontwikkeling van Mexico in stijgende lijn De sprookjeswereld van de gebroeders Grimm Kruiswoordpuzzel R 1 W oning wet woningen Afbouw ELST Tijmen Ploeg Nog enkele demonstratie caravans merk JARINO „LEERSUM" Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 14 mei 1965 12 Donderdagavond kwam de Raad van Amerongen in spoedzitting bijeen om zich uit te spreken over al dan niet deelname aan een Bouwstroom waardoor het mogelijk wordt, dat Amerongen minstens 70 woningen kan bouwen. De burgemeester legde er in zijn toelichting nog eens de nadruk op dat het hier gaat om de bouw van 350 a 400 woningen. Het gaat hier dus niet om een project van 70 wonin gen welke Amerongen zelf zou kunnen aanbesteden. Door deze bouw zijn we niet uit de woningnood, aldus de burgemeester. De huizen kunnen pas over 2 jaar betrokken worden en de toename van het aantal woningzoekenden is groot. We moeten blijven streven naar meerdere bouw. Toch zijn we blij met deze mogelijkheid. Volkshuisvesting, als gevolg van haar eigen politiek, de woningwetbouw ge koppeld wordt aan de bouw in de vrije sector. Zijn mening was dat de aannemers in Amerongen zich bij de nieuwe ontwikkelingen zullen moeten neerleggen en aanpassen. Het voorstel van b. en w. om aan deze bouwstroom deel te nemen werd aangenomen. De heer Dikkenberg bleef tegen. Het is een aanvaardbare woning. In het verleden zijn er altijd moeilijkheden ge weest om kleinere contingenten gebouwd te krijgen. De mogelijkheden zijn nu gro ter, juist omdat de gemeenten de handen in elkaar geslagen hebben. Ook voor het grondbedrijf is deze oplossing financieel aantrekkelijk. Wethouder Ti el voegde hieraan nog toe dat Raad en B en W voor een zeer ver antwoordelijke beslissing staan. De ge noemde getallen zijn flexibel, het kunnen ook nog wel meer woningen worden. In ieder geval zijn er ruim 60 voor de Ame- rongse ingezetenen. Het zijn bijzonder goede woningen. Ruimer, met 4 slaapka mers, op de zolder kunnen nog 3 kamers komen. De woningnood is groot. Er staan 150 woningzoekenden genoteerd. Het groot ste deel betreft gezinnen. Het is een grote ellende, een ellende zonder eind. Hoewel we er met deze woningen niet zijn, zal toch een groot gedeelte van deze ellende weggenomen zijn. De heer van Eist (PvdA) bracht als eerste dank aan B en W. De woningnood is vijand nr. 1. We moeten deze met alle middelen bestrijden. Als er Raadsleden tegen stemmen, geeft h\j hen de raad eens het spreek uur van de woningcommissie te be zoeken of eens met hem mee te gaan naar een aantal woningzoekenden. Zij zullen daarna niet meer discussieren over gebakken pannen of sneldekpan- ncn. We mogen de belangen van en kele kleine aannemers niet opofferen aan de ellende van de woningzoeken den. Ook de heer Blankestijn (partijl.) wees op de noodtoestand. Het normale bouwvo lume is veel te klein. We moeten hieraan meedoen. De heer Tenge (VVD) zou graag nog wat inlichtingen hebben over de werkwijze bij de premiewoningen. Ove rigens was ook hij volledig voor dit plan. De heer Buis (PvdA) heeft de noodklok van de aannemers horen luiden. Zij moe ten echter hun tijd begrijpen. Dit is nu eenmaal de landelijke ontwikkeling. Zij zullen zich moeten aanpassen. Niet verantwoordelijk Deze opmerking ontlokte de burgemees ter de stelling dat het gemeentebestuur niet verantwoordelijk is voor deze zor gen, hoewel men niet lichtvaardig over deze belangen is heengelopen. Voor de aannemers die visie en de kunde hebben, liggen er kansen. Men zal echter moeten samenwerken en moeten wennen aan een andere winstmarge als tbt nu toe. Er blijft nog terrein over voor plaatselijke bedrijven. De burgemeester hoopte dat de aannemers meer zullen samenwerken. De heer Blankestijn meende dat de aanne mers hun handen wel vol hebben aan on derhoudswerk. Er is maar een enkeling, die nieuwbouw doet. De heer Doornenbal (AR) vond de wo ning volkomen acceptabel, maar was er niet van oveftuigd dat deze voldoende stijf zou zijn. Hij was bang voor gebreken in de toekomst. Jammer vond hij het dat de premiebouwers ook hier weer moeten bijbetalen om de woningwetbouw moge lijk te maken. De gemeentearchitect, de heer de Man was volkomen overtuigd dat de con structie van de woningen goed is. Zij zyn door Katiobouw goedgekeurd. Overigens blijven de prijsverschillen aanvaardbaar. De woningwetwoning komt op ong. f 18.000 zonder grond en de pre miewoning op f 25.000 inclusief grond. De heer v. d. Dikkenberg (SGP) kwam met ernstige bezwaren, waarbij de tach tigjarige oorlog ook nog om de hoek kwam kijken. Inbreuk op bedrijfsleven Hij vond deze gang van zaken een zware inbreuk op de vrijheid van het bedrijfsleven. De gemeente mag hier aan niet meedoen. Noch de uitspraak van de burgemeester dat de plaatselijke aannemers dit project voor deze prijs niet kunnen bouwen en daarvoor ook de technische capaciteit missen, noch het beroep van de heer Tiel op het christelijke gevoel noch de opmerking dat de belangen van de woningzoe kenden voor dit raadslid niet zo zwaar wegen, konden de heer v. d. Dikken berg tot andere gedachten brengen. Hij bleef er tegen. De heer Hasselaar (CH) achtte het een tekortschieten als dit werd af gewezen. Als de plaatselijke aan nemers staan of vallen met de uitvoering van dit project in de streek, dan staan z\j niet sterk. De heer van Barneveld, wethouder, vond dat de kwestie van de aanne mers teveel in de sentimentele sfeer getrokken werd. Er is geen enkele grond dat de plaatselijke aannemers hieraan kapot gaan. Er"*zijn toch nog veel andere mogelijkheden. De heer v. d. Veer (PvdA) was zon der meer een warm voorstander. De heer Brinkman (CH) wees in een lang betoog op zijn bezwaar dat door Door het faillissement van aanne mer v. d. Horst kwam de bouw van 18 woningwetwoningen stil te liggen. B. en w hebben na herhaalde oriënta tie bij de plaatselijke aannemers een accoord verkregen met aannemer van Breukelen te Soest. De prijzen van de Amerongers waren zeer aanzienlijk hoger. Zij kunnen nu worden afge bouwd voor f 135.931,Het rijk gaat hiermede accoord. Het slot is dat f 18.000,— voor rekening van de ge meente blijft. B. en w. zullen hierover echter nog contact opnemen met het Ministerie. De heer Tenge zowel als de heer Blankestijn waren van mening blij te zijn er nog zo af te komen. De raad besloot met algemene stemmen hiermede accoord te gaan. VERBOUW CITRUSVRUCHTEN IS NOG STIJGENDE De rijstebrijberg, waar onze kinderen zich volgens de legende doorheen zouden moeten eten om in luilekkerland te ko men, blijft vooralsnog een sprookje. Maar het zou er in de toekomst nog wel eens van kunnen komen, dat ons een berg van sinaasappelen te wachten staat. Sedert enkele jaren is de produktie van citrus vruchten en speciaal die van sinaasappels In het Middellands Zeegebied sterk stij gende. Zo sterk, dat ze het gebruik ervan in het voornaamste afzetgebied, de landen van de Europese Economische Gemeenschap, overtreft. De toeneming sedert 1951 van de voor citrusvruchten gebruikte grond oppervlakten is bepaald indrukwekkend: In Spanje met maar liefst 3651 ha, in Ita lië met 3360 ha en in Marokko met 3200 ha. Een aantal landen streeft al naar samen werking om tot vermindering van deze hoge produktie te komen, teneinde een te sterke prijsverlaging voor sinaasappels te stuiten, met als mogelijk gevolg een al gehele daling in prijs ook voor het an dere, inheemse, fruit. Tot noemenswaar dige resultaten is men evenwel nog niet gekomen. De heer P. v. Capelle 25 jaar rijksambtenaar Vandaag wordt de heer P. van Ca pelle officieel gehuldigd voor het 25- jarig jubileum als rijksambtenaar. 15 mei 1940 was de begindatum van het op vrijwillige basis te verrichten werk bij het Roode Kruis en de begraaf- dienst op de Grebbeberg. Vervolgens werkte de heer P. v. Capelle nog op het Militair Revalidatiecentrum Doorn (de Aardenburg), vanwaar hij 20-7-'61 werd overgeplaatst naar het Territo riaal Commando Utrecht ofwel het Mo biele Complex-Zwijnsbergen. ELLIS BERGER GETROUWD MET BARRY HUGHES Op het stadhuis van Amstelveen is donderdagmiddag het huwelijk vol trokken van T.V-omroepster Ellis Berger met de Engelse Alkmaar-spe ler Barry Hughes. Het paar begint een Auto-wasserette in Alkmaar. V. De heer A. v. V. te Veenendaal, een echte liefhebber van bloemen en planten, zag zijn verspeenbare afrikaantjes en asters in een kweek- bak geheel afgevreten. De heer v. V. vraagt of hiervoor een oplossing kan worden gegeven Ongetwijfeld zijn slakjes de boos doeners. Overdag houden deze veel- vreters zich schuil en komen 's a- vonds tevoorschijn om hun slag te slaan. In één nacht wordt een bakje met planten door hen vernield. Hier tegen is een zeer goed bestrijdings middel. In elke zaadwinkel is een slak- kenbestrijdingsmiddel te verkrijgen. Leg hiervan hier en daar een hoopje in de bak. De slakjes lusten het graag en zijn ten dode opgeschre ven. Voor een klein bedragje bent u van dit tuig verlost. Het is aan te raden om reeds direct na^ het zaaien dit middel toe te pasen, zodat men bij voorbaat verzekerd is dat geen slakjes het gezaaide vernietigen. Past u dit succesvolle middel toe, dan zul len de plantjes ongestoord door groeien. Zaai zo spoedig mogelijk opnieuw! Succes is verzekerd. Alles lacht, alles zingt, Alles bloeit, alles blinkt Zo lieflijk als steeds tevoren Alles leeft en geniet En fluistert een lentelied. „Bloemengeur en vogelenzang ma ken het harte vrij en blij", zongen wij vroeger in de schoolbanken. In derdaad, een waarheid waarover niet valt te twisten. In de tuinen en in de vrije natuur zien we nu steeds een onophoude- lijke afwisseling van nieilw leven. Lente en zomer zullen zich weer aan een verbinden en met bloemen be strooid zijn. Een zekerheid die nog nooit heeft getaald. Jammer, dat er nog zo velen zijn die dat schoons niet zien en aan alles voorbij jak keren. Geel plantjes de ruimte! Bij het planten in de tuin(tje) moet u voor al niet meer planten gebruiken dan nodig is. Hiermede wordt vaak veel te royaal omgesprongen. Jonge plantjes zijn klein van omvang en groeien steeds meer bij in breedte en lengte. Bij een te dichte beplanting groeien de planten tegen elkaar op en dan wordt het geheel al spoedig rommelig. Geef hen de ruimte en wel zo, dat ieder plantje zich goed kan ontwikkelen. Een ruimte moet vol groeien en niet vol beplant worden. Zijn de plantjes aan de groei, geel hen dan voeding door middel van de bekende korrelmest „Asef" ,roze korrels). Hou de grond tussen de planten steeds goed los. Is de grond door een stortbui dicht geslagen dan vormt zich de bovenlaag tot een kortst. Gevolg? Lucht kan niet in voldoende mate in de grond dringen en de groei en bloei stagneert. Zorgt dus dat de bovengrond steeds los blijft! Tuinieren is evenals regeren, ver vooruit zien! Reeds nu moeten wij al denken aan voorjaar en zomer 1966. Immers, wil men in het voorjaar en zomer van 't volgend jaar zich verlustigen aan een bloemenweelde in de tuin, dan moet men nu al denken aan het zaaien van tweejarige planten. Weet: onder tweejarige planten wordt verstaan, die planten welke het ene jaar worden gezaaid en het jaar daax-op bloeien. Het zelf zaaien van tweejarigen wordt door liefheb bers in verhouding tot de eenjarigen nog te weinig toegepast. Wat mag hiervan de reden zijn? Het is toch ook een mooi en dankbaar werk, waarbij het aangename met het dankbai-£ samen gaat. terwijl het nuttige er nog bij komt. Laat ik hierbij een schema doen volgen: Digitalus purpurea (vingerhoeds kruid), dubbele stokroos (althéa ro sea floreplino), Campanula medium, muurbloemen, duizendschonen, tuin- anjelieren. judaspenningen, etc. etc. Deze moeten in deze maand worden uitgezaaid om flinke planten te ver krijgen. De zaden moeten thans wor den aangeschaft. Begin juli gaat men de volgende tweejarigen uitzaaien. Lesperis matronalis damastbloem- nachtviool). De laatste week van juli wordt het al weer hoog tijd om Ver- geet-mij-niet; Papaver nudicaule (IJslandse papaver) Silene en violen uit te zaaien. Zo is het: tuinieren is steeds vooruit zien. Ik kom t.z.t. wel terug op de wij ze van zaaien en het verdere be handelen der zaailingen. Het ene soort moet in half-schaduw, een andere soort in volslagen schaduw Nieuwe welvaartsstaat van het westelijk halfrond bouwt aan zijn toekomst Nauwelijks dertig jaar geleden uit bloed en as van de burgeroorlog herrezen, is Mexico een van de belangrijkste staten van Latijns-Amerika geworden; een land dat als de nieuwe welvaartsstaat van het westelijk halfrond kan worden beschouwd. Politiek stabiel en blijkgevend van een progressieve, economische aanpak, is dit land in staat om industrieel zich niet alleen op een gezonde wijze te ontwikkelen, maar ook om de jaarlijkse bevolkingsaanwas van circa drie procent voor te blijven. Sterker nog, de economische groei is ruim twee maal zo groot en wel 6,3 procent. Mexico kan in zijn belangrijkste levensbe hoeften voorzien. Mais, tarwe, katoen, vlees, koffie, suiker en staal, alsmede een groot aantal gebruiksartikelen worden door deze staat zelf voortgebracht. Mexico anno 1965 heeft niets meer te maken met gaucho's, die met hun som breros diep over de ogen gedrukt in de warme zon liggen te dutten. Integen deel. de moderne Mexicaan heeft het te druk met het verbouwen van aller lei landbouwprodukten. terwijl de in woners van de grote steden vroeg op staan om naar hun werk op kantoor of fabriek te forenzen. De belangrijkste stad is Mexico City. Deze heeft vijf miljoen inwoners en een groot aantal belangrijke binnenlandse en buitenlandse fabrieken, welke de meest uiteenlopende zaken, variërende van toiletartikelen tot elektronische apparatuur vervaardigen. Gedurende de eerste helft van 1964 werden hon derddrie Amerikaanse fabrieken ge opend of de bouw ervan aangekondigd. In de grote stroom van Amerikaanse industrieën, welke zich aan de andere zijde van de rivier de Rio Grande ves tigen, gaan de automobielfabrieken voorop. Hoewel de meeste x*eeds monta-' gewerkplaatsen in dit land hebben, in 1964 werden in totaal 83.000 personen auto's en vrachtwagens geassembleerd, worden nu de meeste onderdelen, van ruitenwissers tot complete motoren, ter plaatse vervaardigd. De vroeger uitermate rustige stad Toluca, door middel van een vierbaans autosnelweg met Mexico City verbon den, is bezig een tweede Detroit te wor den. Momenteel is Mexico het televisiecen trum van Latijns-Amei'ika. Alle steden hebben een eigen televisiestation, ter wijl men voor dit jaar de bouw van een netwerk van x-elayeerstations heeft aangekondigd, daf in staat zal zijn ge heel Mexico met televisieprogramma's te bestrijken. De Mexicaanse regering is zich volledig bewust van het feit, dat de landbouw drastisch gemoderniseerd moet worden. Daartoe schroomt men niet met grote visie belangrijke stap pen te nemen, waartoe onder meer de douw van irrigatiewerken en hydro- elektrische installaties mogen worden gerekend. Analfabetisme sterk gedaald Ook op het gebied van het onderwijs zijn uitzonderlijke resultaten behaald. Na het einde der revolutie in 1920, worden gezaaid. Om mislukkingen zoveel als mogelijk te voorkomen, zal ik dus nog nadere „tips" geven. Let op! Wanneer de tulpen uitge bloeid raken vallen de bloemblade ren op de grond. Laat deze blaadjes niet liggen doch raap ze op en stop deze in de vuilnisemmer. Genoemde blaadjes kunnen een ziekte bij de tul pen verwekken. Beter is de bijna uitgebloeiden af te plukken met de zaadknop erbij. De violen staan hier en daar volop in bloei. Geregeld de zaadknopjes er uit halen om de bloei op gang te hou den is een gebiedende eis. Laat men de violen aan hun lot over dan ver krijgt men veel violenzaad, maar de bloei loopt dan af. Heeft men in het voorjaar rozen geplant dan deze bij aanhoudende droogte af en toe water geven. Laat hen niet aan hun lot over, want dat wreekt zich onherroepelijk. Denk ook om de klimroos aan de muur. Deze ontvangt met buitjes niet altijd genoeg water. Geef haar ook af en toe wat water. Zij is er dankbaar voor. Tot besluit van dit „praatje" wijs ik u er op, dat lachend tooit de lente bossen, weide en veld. Wandel er niet onverschillig tussen door. was het overgrote deel van de Mexi- caane bevolking nog analfabeet. Ook daar heeft men drastisch verandering in gebracht. Men begon met het vestigen van kweekscholen in de dichtstbevolkte de len van het land. Zodra jonge onder wijzers hun akten hadden behaald, wer den er onmiddellijk nieuwe scholen op gericht waarvoor men onder andere zijn toevlucht zocht tot leegstaande kerken, verlaten huizen en dergelijke. Vorig jaar werd bijna drieentwintig procent van het nationale budget aan het onderwijs besteed. In de periode 1960 tot 1964 zijn de salarissen van het onderwijzend personeel met honderd zestig procent gestegen, terwijl gedu rende ditzelfde tijdvak het analfabe tisme van 44 tot 28,8 procent is ge daald. Er zijn verscheidene universitei ten waar negentigduizend studenten staan ingeschreven. Vele duizenden moeten echter nog van een universi taire studie afzien, aangezien er nog een gebrek aan docenten en collegeza len is. Veelbelovende toekomst Zonder énige twijfel is de grote eco nomische, sociale en culturele ontwik keling van Mexico, ze&er ook te dan ken aan de lange periode van politieke stabiliteit. Het land heeft de langst aangebleven gekozen regering van ge heel Latijns-Amerika. Buitenlandse waarnemers, diplomaten en zakenlieden hebben een optimistische visie op de toekomst van Mexico. Het land heeft belangrijke hulpbronnen, een bevol king die graag bereid is tot hard wer ken en een jeugd die „hogerop" wil. Ge zien de prestaties waartoe Mexico in de afgelopen decennia in staat is gebleken, kan men met een gerust hart aannemen, dat voor dit land een goede toekomst is weggelegd. 152 jaar oude vertellingen nog steeds in de belangstelling Er bestaat, naast de bijbel, een boek, dat tot de meest verspreide, meest vertaalde en meest succesvolle boeken kan worden gerekend. Dit boek, waar twintigduizend edities van bestaan, bereikte een oplage van bijna een miljard exemplaren, is in veertig landen verschenen en in meer dan vijftig talen ver taald. Honderdtweeënvijftig jaar geleden rolde de eerste uitgave van de persen en ook nu nog beleeft het regelmatig herdrukken. Het gaat hier niet om een sensationele roman, welke na lange tijd in het geheim te zijn verkocht, einde lijk aan de openbaarheid is prijsgegeven. Neen, het betreft hier een sprookjes boek van de gebroeders Grimm, waaraan „Het Beste" onder meer aandacht besteedt. Jakob en Wilhelm Grimm waren oor spronkelijk geenszins van plan boeken te gaan schrijven; zij studeerden aan een der Duitse universiteiten. Een hoogleraar wist ze te inspireren tot ge schiedkundige onderzoekingen en toen de beide broers eenmaal de smaak hiervan te pakken hadden gekregen, be gonnen zij zich te verdiepen in oude verhalen, welke voor hen min of meer dezelfde betekenis hadden als de op brengsten van archeologische opgravin gen. Die verhalen weerspiegelden de volksziel en bleken deel uit te maken van mondeling overgeleverde folklo ristische legenden, welke dateerden uit een tijd, waarin de mensen het schrij ven nog niet beheersten. De meeste wa ren nimmer op schrift gesteld en slechts enkele oude mensen wisten van hun bestaan af. De beide broers begrepen, dat deze hun fantastische vertellingen bij hun dood mee zouden nemen in hun graf. Toen de broers ongeveer twintig jaar oud waren, gingen zij op zoek naar mensen met een goed geheugen. Dat was allerminst gemakkelijk. Sommigen, die de spi'ookjes kenden, vonden de broex-s enigszins zonderling. Dat vol wassenen zich konden interesseren voor sprekende peperkoekhuisjes en heksen, wilde er bij hen niet in. Niettemin slaagden Jakob en Wilhelm in hun opzet door een oude schaapher der voor een fles wijn een hele middag verhalen te laten voordragen. Een aan lager wal geraakte wachtmeester bleek bereid een aantal belangwekkende ver tellingen te leveren in ruil voor een oude. opgelapte broek. Na vijf jaar hard werken, hadden de broers zesen tachtig verhalen bijeen, doch aangezien het er hun niet om te doen was deze te publiceren, borgen zij de manus cripten weg om ze later te kunnen raad plegen. Aan Achim von Arnim, een vriend van de Grimms, is het te dan ken, dat dit niet is gebeurd. Von Ax-nim, zeer verrast over hetgeen de broers aan boeiende verhalen hadden weten te verzamelen, wist hen tenslotte over te halen, de sprookjes te laten uitgeven. In 1812, rond Kerstmis, verscheen de eerste uitgave van: „Sprookjes en Vertellingen". Aangezien dit boek, dat in twee uitvoeringen, een tamelijk arm zalige en een „luxe" editie verscheen, bestond uit eenvoudige verhalen zon der gemoraliseer en nutteloze franje, konden kinderen het gemakkelijk lezen. Mede daardoor verwierf in korte tijd bij jong en oud grote populariteit. Rhenen E. J.Grijsen TE KOOP AANGEBODEN WONINGRUIL Plaats een vraag en aanbod-advertentie 1-10 woorden f 1,50 elk woord meer 10 cent Nieuwsblad „DE VALLEI" Parallelweg 10 Telefoon 2022 Per kano naar het bal Deze eerste verzameling bevatte „evergreens" als „Hans en Grietje", .Assepoester', .Sneeuwwitje' en tal van andere bekende sprookjes. Samen met de twee andere delen, welke na het succes van het eerste al spoedig het licht zagen, telde de totale verzameling liefst tweehonderdelf sprookjes. Het merkwaardige is, dat de meest beken de sprookjes over de gehele wereld op dxverse manieren woiden verteld. Zo Destaan er van het Assepoesterverhaal zeker driehonderdvijfenveertig versies. De sprookjes zijn, het kwam in het be gin van dit artikel reeds ter sprake, in zeer veel talen vertaald. Zij versche nen zelfs in het Swahili, Tadzjikistaans en Bengalees en verscheidene andere Afrikaanse en Aziatische talen. Het is niet zo vreemd, dat bepaalde sprookjes in andere delen van de wereld, veran deringen ondergingen. In een bepaalde versie oegeeft Assepoester zich per kano naar het bal. In Afrika is het huisje van de heks in „Hans en Griet je" van zout in plaats van koek, aan gezien dat daar een begeerlijker mate rie is. Doordat sneeuw aan de evenaar onbekend is. verandert daar de naam Sneeuwwitje in die van Bloesemwitje. Meer dan tweehonderd toneelstukken en marionettenspelen zijn in de loop der tijden gebaseerd op de sprookjes van Grimm. Van meer dan veertig zijn opera's gecomponeerd. Wie zou vermoeden dat de beide ge broeders Grimm er financieel flink bovenop zouden zijn gekomen dankzij hun „bestseller", vergist zich. Zij ont vingen praktisch niets voor hun werk en zij verdienden als bibliothecaris niet. meer dan een jaarlijks inkomen, dat te vergelijken is met vijftienduizend he dendaagse guldens. Hun laatste levens jaren besteedde zij aan de samenstelling van een uitgebreid woordenboek. In 1863, Wilhelm was reeds vijf jaar over leden, stierf Jakob. Hij was toen tot de letter F van zijn woordenboek gevor derd. Niettemin heeft men dit boek, dat op zulk een briljante wijze door de ge broeders Grimm op stapel was gezet, voltooid; zij het dat het bijna honderd jaar later, in 1960, wei'd uitgegeven. Be langrijker nog dan dit gigantische woordenboek, dat tweeëndertig delen telt, zijn zonder twijfel de „sprookjes van Gx-imm", waarvoor een lang en ge lukkig leven blijkt te zijn weggelegd. H: HORIZONTAAL 1 drank 6 plaats in Groningen 12 soort pensioen 13 voorzetsel 15 zangnoot 16 godin 17 de lezer heil GEVRAAGD voor spoedig: Volslagen AUTOSPUITER Volslagen CARROSSERIEBOUWER Enige LEERLINGEN of HALFWAS- krachten (voor de volslagen krachten is bij gebleken ge schiktheid WONING AANWEZIG). CARROSSERIEFABRIEK Nijverheids weg 26 tel. 15770 AMERSFOORT TE KOOP prijs: geheel compleet f 2250, CARAVANBEDRIJF H. SLIJKHUIS. Kon. Julianalaan 54, Leersum (Utr.) tel. 03434-1790 Bondskampeerwagenbedrijf der A.N.W.B. 19 land in Europa 23 zangnoot 24 kwajongen 25 sportterm 26 kleur 28 lijst 30 Frans lidwoord 31 ieder 33 kloosterzuster '34 reptiel 36 houding 38 eenvoudig 40 heilige 41 lidwoord 42 dat is 43 in casu 45 langwerpige ronde 48 toestand van rust 50 bouwland 52 gek 54 thee (Eng.) 56 familielid 57 breedvoerig 59 aanw. vnw. 60 voor 62 gebergte in Duitsland 63 godsdienst 65 plezierreiziger 68 water in Brabant 69 plaats in Duitsland 71 de oudere 72 voegwoord 74 nagerecht 75 achterwege laten 76 onbeleefd VERTIKAAL 1 vaartuig 2 godin 3 windrichting 4 van onderen 5 leer van het helden dicht 7 tijdperk 8 eenmaal 9 kindergi'oet 10 eenheid van druk 11 vrucht 14 nummer 18 afgelegen 20 hoefdier 21 scheel 22 rangtelwoord 24 gymnastiekwerktuig 27 inhoudsmaat 29 zangnoot 30 Frans lidwoord 32 communicatiemiddel 34 boom 35 trio 37 troefkaart 39 nakomeling 44 zeil term 46 vorm van veren 47 draagvat 48 dierlijk produkt 49 schaaldiertje 51 vogel 53 waterhoogte 55 en anderen 58 inhoudsmaat 59 water in Engeland 61 windrichting 64 mil. opl. school 66 aanzien 67 pers. vnw. 68 op de wijze van 70 te zijner plaatse 73 bijwoord 74 familielid

De Vallei | 1965 | | pagina 12