GROTE INDUSTRIËLE UITBREIDINGEN IN VEENENDAAL-ZUIDOOST SetterSet r Vestiging nieuwe bedrijven en vergroting bestaande industrieën KIMBERLEY CLARK EN BRIIIL OPENEN BINNENKORT i r T Het Industrieterrein I, omsloten door de Groeneveldselaan, Parallelweg en Industrielaan wordt voller. De in dit gebied reeds gevestigde bedrijven breiden aan alle kanten uitf nieuwe ondernemingen zullen zeer binnenkort haar poorten openen. De industriële expan sie manifesteert zich door een grote bouwactiviteit, die allerwege de aandacht trekt. Bij een zestal ondernemingen wordt momenteel koortsachtig gewerkt aan vergroting van de be drijfsruimte, hetgeen er duidelijk op wijst dat de zaak floreert en naar men ons meedeelde kan men de ontwikke ling hier en daar nauwelijks bijbenen. De grond in dit industriegebied is praktisch geheel opgedeeld, zodat het ge meentebestuur alweer een nieuw industrieterrein heeft uitgestippeld. ■EHolBKSë& Fa. L. HEY Nieuwsblad „DE VALLEI' vrijdag 14 mei 1965 BEDRIJFSHALLEN Komende vanaf de Industrielaan treft men al direct een bedrijf dat nog jong is, maar een fantastische ontwikkeling doormaakt, de N.V. van Ham, verwar mingstechniek. Het bedrijf is nu 17 jaar in Veenendaal gevestigd, voorheen in kleine ruimten in de Fluiterstraat en Hoofdstraat, maar sinds 1961 op de In dustrielaan. Thans, na drie jaar is men alweer te klein behuisd, zodat de Di rectie besloot tot de bouw van een grote fabriekshal achter het bestaande bedrijf. De nieuwe hal heeft een opper vlakte van 1000 m2. Het gehele complex van N.V. van Harn beslaat 4100 m!. Nadat de bouw van deze grote hal ge realiseerd is, en dat kan over enkele weken het geval zijn. staan er weer nieuwe plannen op stapel. Men wil nog dit jaar eenzelfde hal bijbouwen. De N.V. van Harn heeft reeds grond aangekocht, waarop zeven fabrieks hallen kunnen verrijzen. Het bedrijf heeft momenteel 182 per soneelsleden, maar zou er nog tiental len bij kunnen gebruiken. De reclame tijdens de gehouden optocht „Veenen daal '65" leverde het bedrijf een klein aantal arbeidskrachten' op, die reeds een dag na de optocht kwamen sollici teren. N.V. van Harn produceert ver warmingslichamen, waarvan het leeu wendeel voor het binnenland, maar ook een deel voor de export (België) be stemd is. Door een uitgebreide research, die op het bedrijf zelf plaatsvindt kwam men tot een nieuw procédé, een spe ciale pijpverbinding. Hierdoor is het niet alleen mogelijk de markt te ver overen, maar worden de werkzaamhe den eenvoudiger, zodat het bedrijf bin nen niet al te lange tijd ook minder geschoolden in dienst kan nemen. Tot nu toe had men louter behoefte aan vakmensen: verwarmingsmonteurs, las sers, fitters enz. Het wordt na invoering van het nieu we produkt slechts een kwestie van aandraaien, een vrij simpele handeling. N.V. van Harn levert vooral aan de grote bouwondernemingen, die zich op de systeembouw hebben geworpen. Het is duidelijk dat door de landelijke ont wikkeling op dit gebied een groot aan tal orders naar het Veenendaalse be drijf zal stromen. De directie ziet de naaste toekomst dan ook met groot vertrouwen tegemoet. Naat de bouw van een aantal bedrijfshallen heeft men het plan een grote kantine en twee woonhuizen aan het bedrijf toe te voe gen. De firma kreeg onlangs nog een vererende opdracht van het Kon. Huis om het in aanbouw zijnde Jeugdcen trum De Zilveren Schor in Veere (Zee land) in te richten. Hiervoor werd N.V. van Harn uit verschillende anderen ge selecteerd. De groei van dit bedrijf is onweerstaanbaar. Op de 2 ha. grond, in de Industriewijk zal de expansie moe ten worden opgevangen. Men zal het in de nabije toekomst wel merken, als de geprojecteerde uitbreidingen ten voeten uit gerealiseerd zullen zijn. Papier Direct naast bovengenoemd bedrijf zijn de fundamenten gelegd voor een nieuw gebouw van de papiergroothan del en papierverwerkingsbedrijf fa. J. C. v. d. Bovenkamp, dat thans nog in de Zuivelstraat gevestigd is. Dins dagmiddag werd door de directeur de eerste steen gelegd en men hoopt het gebouw in augustus in gebruik te kun nen nemen. De directie kreeg de groot ste medewerking van het Veenendaalse gemeentebestuur en is hiervoor erken telijk. Het nieuwe pand met een op pervlakte van 600 m2( zal worden inge richt als papiermagazijn. Het bedrijf van de fa. v. d. Bovenkamp werd opge richt in mei 1948 en moest al pionie rend tot bloei worden gebracht. De stichter, de heer v. d. Bovenkamp begon met letterlijk niets, alleen een bedrijfs kapitaal van zegge en schrijve f 100, Door noeste arbeid en een goede kijk op de ontwikkeling, die in deze bran che, ook steeds meer de kant van automatisering uitgaat kon men een bloeiend bedrijf opbouwen. Het oude pand aan de Zuivelstraat is verkocht aan Distributie- en Verdeelcentrum Coöp. Vereniging van Handelaren in Damesconfectie „Hadac" u.a., gevestigd te Amsterdam. Aanbouw Verder in de richting van de Groene veldselaan bevindt zich de N.V. Carolan. Het bedrijf werd met Amerikaans kapi taal in 1959 gesticht. Het bedrijf pro duceert een textielprodukt, de zgn. Or- lonvezel, grotendeels bestemd voor de export naar verschillende landen zoals de E.E.G., de Scandinavische landen en zelfs naar Israël. Onlangs werd beslo ten een zekere differentiatie in de pro- duktie aan te brengen. Men wierp zich op de vervaardiging van een exclusief produkt, een schuim- plastic beker (zgn. polystireen). Tegelijk met de plannen voor het nieuwe procédé werden uitbreidings plannen opgezet. Onder de naam N.V. Camira werd met de produktie gestart, maar hiervoor was ruimte nodig. Het fabriekscomplex werd vergroot met 2600 m2, een oppervlakte bijna ge lijk aan de bestaande. Ook de kantoor ruimte werd drastisch uitgebreid. Er komt een geheel nieuwe entree naar de N.V. Camira. De werkzaamheden zijn nog in volle gang. Het ligt in de bedoeling de pro- dukten ook voor de export te be stemmen. Nederland blijft primair, maar men denkt toch ook aan af zet in b.v. West-Duitsland, België enz. De N.V. Camira startte met een be scheiden aantal werknemers, maar de mogelijkheden tot aanstelling van meer dere personeelsleden zijn volop aanwe zig. Ook in dit bedrijf is de vooruit gang met een oogopslag te bespeuren. Door de verdubbeling van de bedrijfs- oppervlakte bestaat de gelegenheid 'meerdere machines te plaatsen en de produktie op te voeren. Gezien de grote vraag naar de Camira produkten zal de toekomst een nog grotere bloei te zien geven. Harderij Grote broer de SKF kogellagerfabriek aan de Groeneveldselaan blaast ijverig mee in het koor van de zich uitbrei dende ondernemingen. Aan de voorzijde is men bezig rtiet de bouw van een nieuw onderdeel van de krachtcentrale en zuidelijk van de bestaande bedrijfscomplexen is een ge heel nieuw gebouw verrezen, een op 211 heipalen rustende harderij. De eerste steen voor dit complex werd vorig jaar in april gelegd door de directeur, de heer H. A. Lundberg. Sindsdien werd in hoog tempo gebouwd en het ziet er naar uit dat SKF binnen afzien bare tijd de nieuwe harderij in gebruik kan stellen. Door de firma Aichelin uit Stuttgart werd een nieuwe hardings oven geplaats. Voor het transport daarvan waren zware aanhangers no dig alsmede een kraanwagen, die door een opengelaten muur aan de oostkant, niet zonder moeite naar binnen kwa men. De harderij krijgt een speciaal ventilatorsysteem en een bijzondere te gelvloer. De oppervlakte van het nieuwe bedrijfsgebouw is 36 x 30 meter. Het gehele gebouw werd opgetrokken in één enkele overspanning vanuit een staalskelet. Door de bouw van de nieuwe, mo derne harderij zal SKF haar pro duktie aanzienlijk kunnen verho gen. Naar maxima van 40.000 lagers per dag wordt gestreefd. Maar ook deze aantallen zullen in de toe komst niet toereikend zijn om aan de grote vraag te kunnen voldoen. SKF zag de overal toegepaste auto matisering gepaard gaan met een over bezette orderportefeuille. De bouw van de nieuwe harderij zal heus niet de laatste uitbreiding betekenen. Aan de oostkant van het nieuwe gebouw is ruimte gelaten om verdere uitbouw te kunnen verwezenlijken. Grootser Een van Veenendaals grootste bedrij ven Aug. Stenman N.V. heeft grootse plannen voor de bouw van een nieuwe fabriek aan de Energiestraat De oor spronkelijke plannen, die bestonden uit de bouw van een fabriek met een op pervlakte van 6000 m2, werden gewij zigd en momenteel zijn de tekeningen gereed voor een nog grootser opzet. Men wil het nieuwe gebouw in een onder en bovenverdieping uitvoeren, waarbij dan onder de fabriek een enorm sou terrain is gepland. Hierdoor zal men ruim 8000 m2 oppervlak verkrijgen. De directeur, de heer J. Oosterhoorn, kon nog niet meedelen wanneer met de bouw zal worden begonnen. De plan nen verkeren wel in een beslissend sta dium en er wordt naar gestreefd uiter lijk augustus a.s. te kunnen starten met de bouw. Het nieuwe complex zal bestaan uit kantoorruimte, kantine, een industrie hal, lakkerij, spuiterij, montage-afde lingen en magazijnen. Het ontwerp voor de nieuwe fabriek werd gemaakt in Zweden, want zo als bekend is Aug. Stenman N.V. sinds 1963 een dochteronderneming van een Zweedse maatschappij. De ze Mij. is op haar beurt weer een onderdeel van het nog grotere con cern Guest Keen and Nettlefolds in Engeland, waar in totaal 90.000 mensen werk vinden, verspreid over het gehele Britse eiland. Bij Aug. Stenman zijn momenteel on geveer 200 wbrknémers in dienst, prak tisch allen mannen. Maar de directie overweegt de aanstelling van meer vrouwelijk personeel, waar ook met de bouw van de nieuwe fabriek rekening mee wordt gehouden, door lichte, mo derne werkruimten te creeëren. De oude fabriek aan de Schoolstraat zal voorlopig nog blijven bestaan, waarbij de magazijnen aldaar zullen blijven. Het nieuwe Aug. Stenman complex wordt1 een produktiebedrijf van o.m. sloten, scharnieren, deurkrukken en wat dies meer zij. De verkooporganisatie van Aug. Sten man is gevestigd in Bussum, voor wat de import en binnenlandse handel be treft. De export wordt vanuit Veenen daal geregeld. Aug. Stenman N.V. heeft een rechtstreekse telex-verbinding met het moederbedrijf in Zweden. Het is een der grootste Europese fabrieken, die rijwielsloten vervaardigen. Men heeft een enorme produktiviteit aan de dag gelegd, waarbij miljoenencijfers geen uitzondering zijn. De voortvarende di rectie ziet dan ook de toekomst met groot vertrouwen tegemoet. De nieuwe fabriek zal nog een stimulans beteke nen om de produktie te verhogen, om dat de automatisering en mechanise ring van de produktieapparaten grote aandacht kreeg. Verdubbeling Het sinds april T961 gevestigde bedrijf van Brooks Instrument Ned. N.V. zal eveneens drastisch gaan uitbreiden. Het huidige complex heeft een oppervlakte van 840 m2. maar er bestaan plannen om tot een verdubbeling van deze be drijfsruimte te komen. N.V. Brooks heeft reeds de beschikking over een grondoppervlakte van 10.000 m2 en kan zich in zuidelijke en westelijke richting uitbreiden. Tekeningen zijn in de maak om een aanbouw te verwezen lijken in de richting van de Nijverheids laan. in zuidelijke richting dus. Indien mogelijk hoopt men nog dit jaar met de bouw te kunnen be ginnen. N.V. Brooks Instrument Ned. verzorgt de produktie van doorstromingsmeters t.b.v. de che mische industrie. Het bedrijf dat 65 werknemers in dienst heeft, is van Amerikaanse oorsprong. Vorig jaar werd de moederfabriek in de U S.A. opgeheven en overgenomen door een gigantisch Amerikaans bedrijf de Emerson Electric. Door de nieuwe samenwerking is het dienstig gebleken het nieuwe kantoor van Emerson Elec tric in Veenendaal te vestigen. De pro dukten van N.V. Brooks Instrument zwerven over de gehele aardbol. Ne gentig procent wordt geëxporteerd o.m. naar de EEG-landen, het nabije Oos ten en zelfs naar Afrika. De produktie is sinds de vestiging in 1961 met 100°/o gestegen. Gezien de verdere te verwach ten expansie zijn de boven geschetste uitbreidingen noodzakelijk en de di- rektie hoopt dat de weg naar de reali sering geëffend kan worden. Pluimvee Een reeds bestaand bedrijf is de N.V. Lokhorst. Hier wordt gewerkt aan de automatisering in de pluimveesector Het bedrijf, in 1957 gesticht, is reeds vanaf 1963 in gebruik De directeur, de heer Lokhorst, was juist op zakenreis naar Japan. Het bedrijf heeft nauwe relaties met het buitenland, ook in Amerika. De afzet en import strekt •zich uit tot landen als West-Duitsland. En geland, Noorwegen, het midden-Oosten Op 10 maart van dit jaar werd een nieuw kantoor in gebruik genomen. De magazijnen zijn reeds op 4 juli 1963 opengesteld. Het bedrijf is ingesteld op een volledige centralisatie in de pluim veewereld. Naar men ons verzekerde, zijn bedrijven met 40 tot 50.000 kiDpen geen zeldzaamheid meer. Ook hier is sprake van een geauto matiseerd bedrijf, dat de tendens en de ontwikkeling goed begreep en ge heel meeging in de stroomversnelling Ook N.V. Lokhorst heeft mogelijkhe den tof uitbouw, de grond ligt klaar. Al in bedrijf Onlangs werd meegedeeld dat Kim- berley Clark Holland N.V. een nieuwe fabriek in gebruik neemt aan de Groe neveldselaan. Het blijkt dat er een dergelijke vraag naar het produkt van dit bedrijf bestaat, dat men al genood zaakt was op kleine schaal met de pro duktie te starten. Een 13-tal werkne mers, voor het merendeel meisjes, is reeds bezig met de produktie van Kleenex tissues. Het bedrijf zal waar schijnlijk nog deze maand geheel in ge bruik worden gesteld. De vestiging van dit Amerikaanse bedrijf is tot stand gekomen door de grote vraag naar de zgn. tussues in Nederland. De nieuwe fabriek van Kimberley Clark heeft een vloeroppervlak van 2700 m2. Het concern heeft 50 fa brieken over de gehele wereld ver spreid en totaal 21.000 werknemers in dienst. Hoe groot de personeelsbezetting in de Veenendaalse vestiging zal worden is op dit moment nog niet bekend. Als direkteur van de nieuwe industrie hier ter plaatse is benoemd de heer F. A. Walterscheid. Stalling-reparatieruimte Begin volgende maand zal N.V. Bruil, het bekende wegenbouwbedrijf uit Ede, een nieuwe stalling- en reparatieruim te in gebruik nemen. De hal, di~ ge bouwd wordt aan de Nijverheidslaan beslaat een oppervlakte van 750 m\ Na het gereedkomen van dit gebouw zal in de tweede fase aan de westzijde van dit complex nog een groot kan toor worden aangebouwd ter grootte van 195 m2. Een en ander komt tot stand onder architectuur van het Veenendaalse ar chitectenbureau Nieuwenhuis, terwijl de fa. de Bondt uit Ede de uitvoerende aannemer is. Een dubbele dienstwoning is reeds op de grond van N.V. Bruil aanwezig. In de praktisch gereed zijnde stallingshal zullen verschillende machi nes worden geplaatst. En hiermee is het relaas van de grote bouwactiviteiten in de In dustriewijk I beëindigd. Zoals be kend heeft de fa. J. C. van Hunnik kortgeleden de supcrgroothandel in levensmiddelen „Het Winst-" punt" feestelijk in bedrijf gesteld, waardoor de zuidhoek van het be treffende gebied een goede afslui ting kreeg. Al met al wijzen de ge schetste ontwikkelingen op een nog steeds toenemende industriële activiteit. Er is werk in overvloed bij al de genoemde bedrijven. Ho- penlijk houdt de woningbouw ter plaatse gelijke tred met de indu striële bouw, zodat de bedrijven het nog steeds bestaande perso neelstekort enigszins zouden kun nen indammen, want er dient plaats te zijn om te werken, maar ook om te wonen. De in optimis tische vorm gegoten belofte van de commissaris der Koningin tij dens de ceremoniële handeling van het heien van de eerste paal voor Veenendaals Raadhuis in aanmer king genomen, zou men over de toekomst van de industrieplaats Veenendaal bepaald hoopvol ge stemd kunnen zijn. De tijd zal le ren, óf en in welke mate de ver wachtingen ook realiteit zullen worden. U doet langer met nylons V(U 1.98 Setter Set nylons in de nieuwe Rosella kleuren ziet U bij: Hoofdstraat 45. tel 2165 Frans Halslaan 26, tel. 3044 Belgische plattelandsjongeren op bezoek bij C.P.J. Veenendaal De Chr Plattelandsjongeren afd. Vee nendaal ontvingen dezer dagen bericht dat de door hen uitgenodigde leerlin gen van een landbouwschool uit Bel gië op 25 mei a.s. een dag hun gast zul len zijn. In de jeugdherberg „De Eikelkamp" wordt de dag doorgebracht. Men zal met elkaar o.a. spreken over de wijze van groepering van de Nederlandse en Bgleische plattelandsjongeren-orga nisaties. terwijl ook een bezoek aan de Landbouwinstituten te Wageningen op het programma staat. Een en ander wordt gezien in het licht van de steeds verdergaande integratie van Europa. POSTDUIVENNIEUWS De EVPV „De Luchtreiziger" te Vee nendaal nam afgelopen week deel aan de wedvlucht vanaf Vilvoorden, 145 km. De duiven werden losgelaten om 11.40 uur, de eerste duif meldde zich om 13.34 uur bij de heer A. v. d. Bovenkamp en behaalde een snelheid van 1272,9 m per minuut. De verdere uitslagen zijn: A. v. d. Bovenkamp 1. 15, 27, 29, 37; H. de Vos 2; H. v. Kooten 3, 26; W Slot boom 4; M. Heikamp 5, 17; F. Spies 6. 16, 40; K. de Ruiter 7, 35; B. H. C. Schuurman 8. 10, 47. 55; J. A. v. Eden 9. 18. 20; W. Wolf sen 11; H. Zwijnen 12; G. Fasse 13, 33, 50, 56; J. v. d. Sluis 14, 24, 51, 53; W. J. v. Dam 19, 21, 22, 39. 44. 45. 48, 52. 54: K v. d. Heuvel 23; H. Beijk 25. 31; G Mulder 28; H. Drost 30; C. v. Engelenburg 32, 34, 58; C. Vos 36; J. H. Heikamp 38. 49; A. Slotboom 41; B. Versteeg 42; R. J. v. Kooten 46 en H. G. Reede 57. Brooks Instrument Ned. N.V. Het bedrijf dat waarschijnlijk nog dit jaar zal beginnen aan de bouw van 400 tot 800 m2 nieuwe bedrijfsruimte. Deze aanbouw zal links van het be staande complex plaatsvinden. Wf IE I pis N.V. Van Harn De nieuwe fabriekshal, de eerste van de zeven die de directie denkt bij te bouwen. De weg =at-.r,W! 0p de voorgrond zal worden doorgetrokken en er zal een richtingsverkeer worden inge voerd. Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst De 8-jarige. Rob van de Bovenkamp metselt de eer ste steen van het nieuwe bedrijf a. d. Industrielaan waarvan zijn vader directeur is. Dit symboliseert feitelijk het elan en de levendigheid, kenmerken van de jeugd, die toch ook haar schouders zal moeten zetten onder de in deze reportage tot uitdrukking komende bedrijvigheid van de Veenendaalse indu strie. Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst en hierop is de gehele uitbreiding van de plaatselijke industrie in feite gebaseerd. Werkgelegenheid scheppen voor komende generaties ligt duidelijk ten grondslag aan al de reeds volvoerde en nog te ma ken plannen. N.V. Bruil Wegenbouwbedrijf Stalling- en reparatiehal aan de Nijverheidslaan. Hier vol trekt de bouw zich in twee fa sen. Na het gereedkomen van de hal (op foto) zal nog een groot kantoorgebouw verrijzen, dat waarschijnlijk medio 1966 gereed zal zijn. 7_ T'Jüiwr 1 é*B« Jwaiim.tadfc y- N.V. Lokhorst Het automatische pluimveebc- drjjf aan de Groeneveldselaan werd reeds in 1963 in gebruik gesteld. Grond voor eventuele verdere uitbouw is in ruime mate aanwezig en reeds in ei gendom van deze bloeiende on derneming. N.V. Camira De nieuwe fabriekshallen aan de Industrielaan waar men al een jaartje geleden startte met een nieuw procédé. Door deze aanbouw werd het bedrijf qua oppervlakte 100*/» groter. Kimberley-Clark Holland N.V. liet nieuwe complex dat nog deze maand in gebruik zal worden genomen. Een klein aantal personeelsleden is reeds niet de produktie gestart. SKF De bijna gereed zijnde nieuwe harderij aan de Groeneveldse laan, die op 211 heipalen rust. Onlangs werd een gigantische oven geplaatst, die met moeite door een open ruimte kon worden geperst.

De Vallei | 1965 | | pagina 4